Waterweg 11 D66-raads leden boos op Zijdeveld 'Eigenlijk had ik al lang binnen moeten zijn Meer klaslokalen in Schiedam-Noord Begens-personeei tegen directieplan 'Wethouder voert geen overleg over afvoerroutes ABC-complex' Weekmarkt blijft op parkeerterrein Vuilnisproef echt van start SP: DCMR heeft gefaald bij brand Elf-Atochem Krakers Agniesebuurt moeten vertrekken Dienstverlening en cel na handel in explosieven Vier jaar cel voor doodsteken dealer ife- Klachten over havenlawaai Agressieve automobilist Vast door drank Gewonde bij botsing Hardrijders op de bon Auto's gestolen Oldtimers op Brandersfeest Rotterdams Dagblad Vrijdag 24 juli 1992 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardingen tel 010-2340055/ fax 4349754 Rotterdam - De Socialistiese Partij heeft zich bij de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond beklaagd over de manier waarop de DCMR de brand bij Elf- Atochem heeft afgehandeld. Volgens de SP heeft het ongeluk bij het chemisch bedrijf in de Botlek zich kunnen voordoen doordat de voorschriften in de Hinderwetvergunning niet toereikend waren. Na de brand bij Elf-Atochem bleek dat grote hoeveelheden chemicaliën op gebrekkige wijze door elkaar heen in één oude loods waren opgeslagen. De klacht van de SP tegen de DCMR richt zich met name tegen de manier waarop de dienst na de brand heeft gehandeld. Na het blussen van de brand, zo schrijft de SP aan de DCMR, bleef er een smurrie van irriterende en stinkende chemicaliën vermengd met bluswater over. Een week lang klaagden honderden bewoners van Vlaardingen en Schiedam over een doordringende uien- en knoflookstank. Voor de SP Was dat aanleiding die dag de dienst telefonisch voor ie stellen de stinkende en irriterende smurrie af te laten dekken of in te pakken. Volgens het Milieu- Alarmteam van de partij zou het mogelijk zijn ge weest de stinkende en irriterende gassen af te van gen en via een mobiele naverbrander te behandelen. Volgens de partij moet de DCMR, er alles aan doen om ondernemers te dwingen milieuverontreiniging te voorkomen. Dat is bij Elf-Atochem niet gebeurd en dus is er sprake van grove nalatigheid door de DCMR, aldus de SP, De Socialistiese Partij vraagt de DCMR maatregelen te nemen om herhaling van ge beurtenissen als bij Elf-Atochem te voorkomen, De DCMR beraadt zich nog op een antwoord op de klacht van de SP. ,.2ciang Justitie de zaak in onder zoek heeft, doen wij geen mededelingen," zegt woordvoerder René Kuiper. „Maar als we reageren, doen we dat rechtstreeks naar de heer Poppe toe, en niet via de pers. zoals de heer Poppe doet." De Rotterdamse mr. J.H.A. van den Muijsenberg (milieu) is vol lof over de manier waarop d«- DCMR is opgetreden. ,,ïk heb tijdens de schoorr.iaa ^'operatie gezien hoe men te werk ging. Petje af oaa-voor." Problemen ontstonden bij de brand bij Elf- Atochem niet alleen door het blussen, maar ook door de ma nier waarop later werd opgeruimd. Foto Roel Dijkstra Rotterdam - De bewoners van de Agniesebuurt. die vijf huizen aan de Teilingerstraat hebben gekraakt, moeten daar binnen vijf dagen uit. De verhuurder Patrimonium heeft dat geschreven in een brief, waarin de bewoners worden gesommeerd om de pan den te verlaten. „Als Patrimonium naar de rechter stapt zullen we zeker verzet bieden," zegt voorzitter Schmitt van de bewonerorganisatie. „We hebben on ze jurist geraadpleegd en zijn benieuwd hoe Patri monium aan de rechter wil uitleggen, dat woningen zes jaar leeg mogen staan." Het conflict tussen Patrimonium Woningstichting en bewonersvereniging Agniesebuurt is gisteren verder opgelaaid. Bewoners hebben in de Teilinger- straat opnieuw een huis gekraakt. Eerder deze week werden al vier woningen en een bedrijfsruimte inge nomen. Deze laatste ruimte fungeert sinds gisteren als fietsenstalling. Eet blok aan de Teilingerstraat staat op de nomina tie om in '95 of '96 te worden gesloopt. Bovendien voelt de buurt er volgens hem mets voor om nog ja renlang tegen met planken dichtgespijkerde wonin gen aan te kijken. De vijfhuizen die nu zijn gekraakt verkeren volgens de bewonersorganisatie nog in re delijke staat en zouden de komende jaren nog prima te bewonen zijn. Patrimonium bestrijdt die visie. Rayonhoofd Van AndeL' „De huizen staan leeg omdat het gevaarlijk is er te verblijven. De funderin gen zijn slecht en door scheuren in de muren zijn de balken onder de vloer los gaan zitten." Rotterdam - De rechtbank in Rotterdam heeft don derdag een 31-jarige Bosniër conform de eis veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf. De man nam be gin dit jaar 56 kilo explosieven met bijbehorende slagpijpjes en vuurkoord mee uit zijn geboorteland. In afwachting van een koper sloeg hij de springstof op in een kelderbox in Rotterdam-Hoogvliet. Een 37-jarige man uit uit Zoetermeer tegen wie 18 maanden waarvan zes voorwaardelijk was geëist, werd eveneens veroordeeld tot een jaar. Een 42-jari- ge Rotterdammer werd na een eis van 24 maanden waarvan zes voorwaardelijk veroordeeld tot zes maanden. Hij mag zijn straf omzetten in het verrich ten van onbetaald werk. Beide Nederlanders zouden de Bosniër in contact brengen met een koper. Zij vervoerden de explosieve lading op 3 april naar een wegrestaurant bij Reeuwijk. Daar werden de drie mannen gearresteerd en werd de springstof in be slag genomen. De politie, die via een tip van de zaak op de hoogte was. had een pseudo-koper ingescha keld. Rotterdam - De rechtbank in Rotterdam heeft don derdag een 36-jarig' c.uachte veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf wegens doodslag. De rechtbank achtte bewezen dal hij op 25 januari tijdens een ruzie M. Koutsouradis met messteken om het leven heeft gebracht. Tijdens de behandeling van de zaak bleek dat de twee verslaafde mannen elkaar kenden uit de dnigw/preld rond het Centraal Station in Rotter dam. waar beiden een bloeiende handel in pillen dre ven. Hoewel de twee mannen geregeld ruzie hadden nam de dakloze dader op de fatale dag toch het aan bod aan om bij Koutsouradis de nacht door te bren gen. In de woning in de Adarnshofstraat ontstond een ruzie die zich op straat voortzette. Schiedam - DeD66-raadsledenCobyde ia Rie en Vincent Broe- ke zijn ontstemd over het gedrag van wethouder Chris Zijde veld van coalitiepartner PvdA. Volgens de democraten is de wethouder zonder voorafgaand overleg met de omwonenden akkoord gegaan met ingrijpende wijzigingen in de aan- en af voerroutes van het ABC-complex aan de Lange Kerkstraat. De oorspronkelijke plannen voor de bevoorrading van het te bouwen winkelcentrum van Al- bert Heijn. Blokker en C A werd gepresenteerd op 25 novem ber van het vorig jaar. Toen be stond het plan om de vrachtwa gens over een korte route van de Broersvest naar het bevoorra- dingspuntaan de achterzijde van de Lange Kerkstraat te leiden. Na het lossen zouden vrachtwa gens via een nieuwe weg, die pal aan de achterzijde van de Hema zou gaan lopen, weer terug naai de Broersvest kunnen rijden. Het leeuwedeel van de omwonenden kon zich in dit plan vinden. De be woners van de Lange Kerkstraat en de Bolerstraat zagen het als een voordeel dat de vrachtwagens m (iplan niet langs hun voor- of achterdeur zouden denderen. In de op 13 juli gepresenteerde definitieve tekeningen vinden D66 en de bewoners van de Boter- strnat echter weinig tot niets van de destijds gekozen uitgangspun ten terug. In het nieuwe plan rij den de auto's weg door de Heren straat. op dit moment een doodlo pend straatje tussen de Boter- straat en de Lange Kerkstraat. Overlast De bewoners van de laatstge noemde straten venvachten veel overlast. Temeer omdat de weg naast het vrachtverkeer ook an dere auto's zal aantrekken. De naar schatting veertig vrachtwa gens per week kunnen het cen trum vervolgens via de Grote Markt en de Parkweg verlaten. In een serie gepeperde raadsvra gen neemt D66 het op voor de be woners. De la Rie en Broeke vra gen zich af, waarom wethouder Zijdeveld zich niet aan zijn af spraken heeft gehouden. Toen de raadscommissie op 10 februari met enkele andere wijzigingen in het ABC-plari akkoord ging, be loofde de wethouder dat hij de verdere plannen zou uitwerken m overleg met de bewoners. Volgens de D66'ers is de aanpak van Zijdeveld in strijd met de uit gangspunten. die het linkse colle ge van PvdA. D66 en Groen Links bij het aantreden heeft opgesteld. Toen werd gesteld, dat het ge meentebestuur klantvriendelij ker en klantgerichter moet opere ren. Het verlenen van meer in spraak werd toi etn van de speer punten van het college-beleid uit geroepen. De bewoners willen hun protest op formele wijze ver volgen als de bouwplannen voor het ABC-complex ter inzage wor den gelegd. De bouwvergunning is aangevraagd, maar de plannen zijn nog niet gepresenteerd. Door Sander Sonnemans Schiedam - Achter zijn naam in het telefoonboek staat de toevoe ging gediplomeerd horlogema ker, goudsmid en opticien. Als een oudere man die gewend is aan een vast patroon en maar wei nig moet hebben van ingrijpende veranderingen, heeft Cornelus Verkade de dames van de PTT nooit de opdracht gegeven dat uit het register te schrappen. Van die drie beroepen oefent de Schiedammer er namelijk nog maar één uit, al is en blijft hij op de andere gebieden natuurlijk wel een vakman. „Tenslotte ben ik er al tachtig en kan je maar één ding tegelijk doen." lijkt de oudste Hoogstraat winkelier zich te willen veront schuldigen voor het feit dat hij al leen nog de professie van horloge maker uitoefent. „Vroeger had je niets te willen. Je moest alles aan pakken om brood op de plank te krijgen. Ik heb het vak van goud smid, horlogemaker en opticien van mijn vader geleerd. Op vijf tienjarige leeftijd stond ik al bij hem in de zaak. De arbeidsmark' was krap, dus rolde ik daar van zelf in. Omdat het wat anders is dan een pondje suiker verkopen, moest ik toen ik eenmaal de zaak had overgenomen, de optiek laten vallen. Het repareren van horlo ges en klokken is immers een ar beidsintensief werkje. Later heb ik ook de klokken afgestoten en ben ik er goud en zilver bij gaan doen." Peinzen Verkade is nog van de oude stem pel en bezeten van zijn werk. Ser vice staat bij hem hoog in het vaandei. Als om half zes de win keldeur in het slot wordt gegooid, vertoeft hij nog menig uur in zijn werkplaatsje. Zelfs toen hij de pensioengerechtigde leeftijd be reikte, peinsde hij er niet over zijn handel vaarwel te zeggen. „Van mjn oude dag genieten? Man. a it doe ik al jaren. Mijn vak is mijn hobby en passie. Ik kan gewoon m A zonder. Ik ben zelfs bang om te stoppen. Als ik nou een manke poot had of een hart- Ar' Cornelus Verkade: 'Je moet alles aanpakken om brood op de plank te krijgen.' Foto Roei Dijkstra klep die niet werkte, dan had ik een reden om er een punt achter te zetten. Het geheim van mijn gezondheid? In de pas lopen. Geen gekke dingen doen, vol doende nachtrust nemen, niet te veel piekeren en bewust zijn van datgene wat je door je keel laat gaan." Cornelus Verkade is in zijn onaf scheidelijke witte stofjas, de buik fier naar voren, het kalende hoofd en de vlinderstrik om de nek on getwijfeld een van de markantste winkeliers van het centrum. Des ondanks heeft de levenslustige tachtiger er een broertje aan dood om op een voetstuk geplaatst te worden. Gisteren, op zijn tachtig ste verjaardag ontkwam hij daar toch niet aan. Vanwege zijn 65-ja- rig jubileum als zelfstandig horlo gemaker kreeg hij door burge meester Scheeres de ere-medaii- le. verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in zilver opge speld. Ach," bromt hij, ..ik hoef niet zo nodig op de voorgrond te treden. Laat mij mijn werk maar doen. Ik beschouw het ais een voorrecht om op deze leeftijd en in een goe de gezondheid nog te mogen wer ken. Er is wel eens tegen mij ge zegd dat ik het helemaal verkeerd deed. Misschien is dat ook wel zo. Ik had allang binnen kunnen zijn en op mijn lauweren kunnen rus ten. Maar ik geniet nu eenmaal van mijn werk. Als je een bom centen hebt vergaard en je legt het loodje, heb je daar onder de groene zoden toch niets meer aan." Schiedam - Het wassende leer lingenaantal dwingt de gemeente om het aantal klaslokalen in het noordelijke gedeelte van de Woudhoek uit te breiden. Zowel basisschool De Klinker als de in terconfessionele onderwijsinstel ling De Regenboog krijgen er in de zomervakantie een lokaal bij. De gebouwen worden tijdelijk neergezel, want de verwachting is dat de groei van het leerlingen aantal in de loop der jaren za! af nemen. De Klinker en De Regen boog beschikken in hun geza menlijke complex nu al over 22 leslokalen. In de loop van het aan staande schooljaar 1992/1993 zul len beide scholen beschikken over veertien groepen. Dit leidt er toe dat de huidige accommodatie te klein zal zijn. De Klinker en De Regenboog pro fiteren van het grote kindertal in het meest noordelijke gedeelte van Schiedam. In eerste instantie kwamen de leerlingen uit de ver schillende buurten in de Woud- hoek. Sinds twee jaar ondervin den de scholen een nieuwe im puls door de nieuwbouwactivitei- ter. van de nabijgelegen wijk Spa- land. Deze wijk wordt in de ko mende jaren uitgebreid tot circa 5000 woningen. Een groot percen tage van de huizen in deze wijken wordt bezet door jonge gezinnen. De enorme groei van het leerlin genaantal zal in de komende ja ren naar verwachting wel enigs zins worden afgeremd. De ge meente heeft van het ministerie toestemming gekregen om een openbare school in het hartje van Spaland te vestigen. Met de bouw van de twee leslokalen in Woud- hoek is 280.000 gulden gemoeid. De kosten worden volledig ver goed door het ministerie van On derwijs. Vlaardingen - Na enkele jaren voorbereiding en nog wat flinke strubbelingen op het laatste mo ment is gisteren dan toch de proef met het gescheiden ophalen van enerzijds groente-, fruit- en tuin afval en anderzijds het resterende vuil in Vlaardingen van start ge gaan. 's Morgens zijn de eerste blokcontainers geplaatst, aller eerst in Koly-Zuid. omgeving Sperwer- en Spechtlaan. Later volgt een deel van de Westwijk. De blokcontainers zijn gisteren én vandaag geplaatst. Van de bij behorende BioBoxen is gister middag het eerste exemplaar overhandigd. Daarmee is de proef officieel van start gegaan. De ge meenteraad heelt al besloten dat voor de hele stad de ophaaltarie- ven omhoog gaan in verband met het milieuvriendelijker inzame len van afval. De opzet is dat er minder afval naar de AVR gaal. Maassluis - Het gemeentebe stuur van Maassluis hoeft de vrij dagse weekmarkt voorlopig niet terug te plaatsen op haar vroegere stek, de Markt. Dat heeft de Raad van State gisteren bepaald in de zaak. die is aangespannen door zes winkeliers uit de omgeving van de Markt. Zij waren in het ge weer gekomen tegen het gemeen teraadsbesluit om de weekmarkt achter de Nieuwstraat te vestigen. De Raad van State heeft zich nog niet uitgesproken over de eis om dit verzoek te vernietigen. "Wethouder Ruud Timmermans beschouwt het aftvijzen van het sehorsingsverzoek als een teken dal de Raad van State het groene licht heeft gegeven voor de ge meentelijke opstelling in het con flict rond de Markt. „Dit betekent dat we het raadsbesluit nu kun nen uitvoeren. Op de nieuwe plek ,van de markt worden definitieve voorzieningen getroffen. En van middag wordt de opdracht gege ven voor de uitvoering van het restant van de opknapbeurt in het centrum." In een eerder stadium vernietig de de Raad van State eenzelfde bes. .it om de weekmarkt achter de Nieuwstraat te vestigen omdat dit onzorgvuldig was voorbereid. Het gemeentebestuur had onder meer nagelaten om een rapport van het Centraal Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf (CIMK) in Nar besluit te betrekken Onder leiding van de Onderne mersfederatie Maassluis (OFM) voerden de winkeliers destijds aan dat zij groot omzetverlies le den als gevolg van de verplaat sing van de weekmarkt naar de rar van het centrum. Hierdoor zou een groot gedeelte van hel winkelend publiek de winkelstra ten rond de Markt links laten lig gen. Na de vernietiging van het besluit startte de gemeente met de OFM onderhandelingen om de weekmarkt toch achter de Nieuw straat te kunnen houden. Dit leid de uiteindelijk tot een akkoord, waarbij de OFM afzag van verde re juridische procedures. In ruil zou de middenstand een 250.000 gulden kostende opknapbeurt van het centrum tegemoet kun nen zien. Zes winkeliers namen met deze uitspraak geen genoe gen en procedeerden verder on der leiding van Mr. J. A. M. van der Sande, dezelfde advocaat die ook verleden jaar namens de OFM de procedures tegen de ge meente leidde. Volgens deze be zwaarmakers bieden een 'paar an tieke lantaarnpalen' geen soelaas legen het inkomensverlies. Van der Sande noemt de afwij zing van het schorsingsverzoek 'teleurstellend.' „We hadden graag gezien dat de weekmarkt direct wordt teruggeplaatst naar de Markt." Voor hem is het con flict rond de weekmarkt zeker nog geen gelopen koers. „Een be slissing ever ons verzoek tot ver nietiging van hef raadsbesluit wordt vermoedelijk pas over een jaar genomen. De kans is nog steeds groot dat dit besluit uitein delijk wordt vernietigd. Volgens de Raad van State had de ge meente naar het CIMK-apport moeien kijken. Dat is niet ge beurd, dus er is alle aanleiding om het raadsbesluit te vernieti gen. In dat geval moet de markt terug naar de oude plek. Voor de gemeente is dit een tijdbom die blijft tikken." Vlaardingen - De oplossing van de expeditieproblemen bij het Vlaardingse bedrijf Degens (spe cerijen en sauzen) ligt weer op het bordje van de directie. Een voor stel om elf man personeel als proef bij een ander bedrijf onder te brengen, is door de werkne mers verworpen. Bij Degens werken zon tachtig mensen. Omdat de magazijnafde ling en de expeditie (twintig man personeel) niet naar tevredenheid draaien, wil de directie dat werk uitbesteden. Elf werknemers zou den dan elders kunnen worden ondergebracht en voor negen zou ontslag moeten worden aange vraagd. Dat \oorstei leidde tot een poort blokkade bij het bedrijf, waarna de directie het plan introk. Na overleg kwam de Dienstenbond FNV met een tegenvoorstel. Dat behelsde behoud van de arbeids plaatsen en aanpassing van de ex peditie-afdeling. Als tegenvoor stel deed de directie daarop de suggestie haar plan tot 1 januari als proef uit te voeren. De negen man zouden tot die tijd gewoon in dienst kunnen blijven. Dat voorstel is door het personeel van tafel geveegd. Het heeft het eigen plan. met een aantal aan passingen, opnieuw ingediend. Dat er wat moet gebeuren, daar is ook 12t personeel van overtuigd. Maar niet van de noodzaak om te gaan uitbesteden en or tslaan. Vlaardingen - Veel inwoners van Vlaardingen-Oost hebben afgelo- pen nacht geen oog dicht gedaan door herrie m de haven. Bij de Mi lieudienst Rijnmond DCMR kwa men verschillende klachten bin nen. „Het teek wel of ze grote kie zels op een zinken dak lieten val len," aldus een van de klagers. Anderen vergeleken het geluid met het lawaai van gritstralen. Volgens de DCMR was het lawaai afkomstig van een schip dat bij Swarttouw werd geladen. Een medewerker onderzocht de zaak, maar constateerde geen overtre ding van de voorschriften „De meteo-omstandigheden waren gewoon heel ongunstig voor Vlaardingen. In de buurt van het schip viel het lawaai reuze mee. maar verderop in de stad was het goed te horen." De milieudienst zoekt de zaak verder uit. Vlaardingen - Twee automobilis ten kregen gisteren in Vlaardin gen ruzie over eikaars rijgedrag De onenigheid begon op de Mara- thonweg, waar een 25-jarige man uit Berkel en Rodenrijs zonder zijn richtingaanwijzer te gebrui ken van rijbaan verwisselde. Dit wekte de agressie op van een 42- jarige man uit Hoogvliet, die uit wraak met zijn auto tegen de wa gen van de ander aanreed. Bij het verkeerslicht op de kruising mei de Billitonlaan vernielde de Hoogvlieter ook nog de autoruit van zijn tegenstander. De dader meldde zich kort na het incident, dat rond kwart voor ne gen 's ochtends plaats vond, op het politiebureau. Hij kreeg een proces-verbaal. Vlaardingen - Afgelopen nacht heeft een automobilist zichzelf muurvast gereden. De man, een 56-jarige Vlaardinger. reed ter hoogte van de Lepelaarsingel de Reigerlaan op Kennelijk besefte hij niet dat dit weggedeelte is op gebroken. De woelen van de auto bleven steken in het 2and. De po litie haaide de man uit de auto en nam een alcoholtest af. De appa ratuur wees uit dat de Vlaardin ger flink had gedronken. Schiedam Een 26-jarige vrouw uit Numansdorp is gisteren ge wond geraakt bij een aanrijding in Schiedam. De vrouw werd met onbekend letsel naar het Schie- landziekenhuis gebracht. De aan rijding gebeurde op de kruising van de 's Gravelandseweg en de De Brauwweg. Twee auto's bots ten op elkaar toen een geen voor rang verleende. De beide bestuur ders bleven ongedeerd. De vrouw reed mee als passagier. Schiedam - Veertien snelheids- overtreders zijn gisteren door de Schiedamse politie op de bon ge slingerd. De politie voerde een controle uit op de Burgemeester van Haarenlaan. Ei werden tach tig auto's gecontroleerd. De hoogst gereden snelheid bedroeg 84 kilometer per uur. Op de Bur gemeester van Haarenlaan geldt een maximum snelheid van 50 ki lometer. Schiedam - In Schiedam zijn twee auto's gestolen. Vanaf het StoeJenmatterhof verdween in de nacht van woensdag op donder dag een blauwe Volkswagen Golf. Donderdagavond werd vanaf hel Emtnaplein een blauwe Opel Ka- dett gestolen. In Vlaardingen ver dween een nieuwe zwarte Opei Kadett. Bij de Schiedamse politie kwamen verder meldingen bin nen van drie auto-inbraken aan de Hogenbanweg. de Gordon- straat en de Horvathweg. Gesto len werden twee radiocassette- spelers, een bril en wat gereed schap. Schiedam - Op de Brandersfees ten van 19 tot en met 27 septem ber zijn dit jaar voor het eerst waarschijnlijk old-timers te zien. De organisatie van het Schiedam se volksfeest probeert 75 nostalgi sche auto's naar de stad te halen om daarmee een Tour d'Eieganee door het centrum te rijden

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2