Waterweg 13 Aiders moet uitleg geven «2 WÊK8ÊÈ mm Buurtbeheer Johann Straussplein slaat aan bij bewoners i Vlaardingen wil argumenten voor stortplaats horen Vlaardingse kimststaf reist door Zuid-Holland Patiëntenvereniging blij met akkoord Triathlon noodgedwongen anders Elf dagen dood in woning Rust weergekeerd na problemen op Dukdalf 'Echt geen tekort aan 'goedkope huurhuizen' Dijkgraaf valt uit naar milieufederatie Provincie onderzoekt bodem aan Boonervliet ONS krijgt servicecentrum Gewonde bij botsing Drankdief opgepakt Controle op snelheid Inbraken Wandeltocht Rotterdams Dagblad Vrijdag 31 juli 1992 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Spijkenisse - De politie van Spijkenisse heeft gister ochtend in een woning aan de Krommedreef het li chaam van een 69-jarige man aangetroffen. De man was al elf dagen geleden overleden. De politie ging een kijkje nemen in de woning nadat buren hadden geklaagd over stankoverlast. Agenten konden alleen met behulp van zuurstofmaskers de woning binnen, omdat de lucht ondraaglijk was. Het pand is gisteren in de loop van de dag ontsmet. De politie moest met zuurstof maskers de woning bin nen. Foto Fok. Rotterdam - Na maanden geharrewar om het onder- .wijs in eigen taal en cultuur (etc), hebben basis school De Dukdalf, etc-docenten, migr; ntenouders en de plaatselijke moskee 2ich verzoend. De Dukdalf en de Omar ibn al Kbattab-moskee willen zelfs regel matig contact houden om bij te dragen in het 'weder zijds respect en vertrouwen' in de wijk Feijenoord. De ruzie ontstond toen de pasverbouwde school geen lokaal inruimde voor etc-lessen, De etc-leerkrachten verzetten zich daartegen, ouders hielden meer dan honderd kinderen thuis van het openingsfeest van de school en probeerden hun kroost op een andere school te doen. Lange tijd bleven de partijen op hun strepen staan. Met het aanbreken van de zomervakantie is de rust volgens schooldirecteur Saskia Bishoff volledig weergekeerd. „De moskee en de school hebben toe nadering tot elkaar gezocht en voor een constructie ve oplossing gezorgd. Ook het schoolbestuur en de etc-leerkrachten hebben het bijgelegd." Den Haag - Het vorige week gepubliceerde onder zoek over het sterk stijgend tekort aan goedkope huurwoningen deugt niet. Dat stellen twee D66-le- den uit. Provinciale Staten van Zuid-Holland in schriftelijke vragen, die ze gisteren hebben voorge legd aan Gedeputeerde Staten. Het vorige week gepubliceerde onderzoek, gehou den door de Nationale Woningraad, heeft landelijk aandacht getrokken vanwege de conclusie dat het te kort aan goedkope huurwoningen veel groter is dan de overheid denkt. De studie was gebaseerd op en quêtes onder 150 woningbouwcorporaties in Neder land. D66 denkt dat het onderzoek niet klopt, omdat wachtlijsten van woningzoekenden geen correct beeld geven van de werkelijke behoefte. De Staten leden Klijnsma en Hoekendijk wijzen op een eerder onderzoek van het ministerie van Vrom, waaruit een heel andere conclusie naar voren komt: in Zuid-Hol land zou juist sprake zijn van een toegenomen aan bod van goedkope huurhuizen. De pijn zit volgens Vrom in een tekort aan middeldure en duurdere koopwoningen. D66 dringt bij GS aan op een Zuidhollands beleid dat meer wordt gericht op een beperkte, en op de markt vraag afgestemde huizenbouw. Ook wil de partij een systeem van woningtoewijzing dat regionaal wordt uitgevoerd, en ook eën kritische bezinning op het toekennen van huizen in de grote steden. Delft - Dijkgraaf A. van den Berge van het hoog heemraadschap Delfland heeft ernstige kritiek op de manier waarop de Zuidhollandse Milieufederatie zich mengt in de discussie over de vervuiling van het slootwater door tuinders. Volgens de dijkgraaf heb ben leden van de federatie hem eens de Hitlergroet gebracht. Ook werd onder het kopje 'Houzee' in het blad van de Milieufederatie aandacht besteed aan het hoogheemraadschap. Houzee was in de Tweede Wereldoorlog een NSB-uitroep. Delfland en de milieufederatie liggen ai geruime tijd 'in 'de clinch over de aanpak van de tuinderslozingen. De federatie vindt dat alle tuinders in het gebied van Delfland wettelijk verplicht zijn om zonder omhaal een vergunning aan te vragen voor hun waterlozin gen, die onder in het Westland de sloten zeer ernstig hebben vervuild. Het in Delft gevestigde hoogheem raadschap wil daarentegen via een afspraken-pakket ('convenant') de weg der geleidelijkheid volgen. Dat conflict heeft beide partijen voor de Raad van State gebracht. De dijkgraaf: „De leden van de Zuidhollandse Mi lieufederatie liegen. Zij zeggen dat wij stiekem bezig zijn, dat we sjoemelen en knoeien, treuzelen en de boel belazerenMaar Delfland loopt voorop in Neder land waar het gaat om het terugdringen van de ver vuiling van het oppervlaktewater". H. Muilerman van de Zuidhollandse Milieufederatie vindt dat de Delftse dijkgraaf in zijn aanval alle per ken te buiten gaat. „Die Hitlergroet klopt pertinent niet. dat is volkomen uit de duim gezogen. En Hou zee was door onze pr-medewerker als woordgrapje bedacht. Het ging daarbij om Houlrust en de zee. Het fascistische van het woord is ons ontgaan, dat is van een generatie voor ons. Een halfjaar later bleek dat hij zich daaraan had gestoord. Ik schreef toen een brief waarin stond dat indien hij dat woord als blokkade zag. wij hem daarvoor excuses aanboden. Het valt me van zo'n man tegen dat hij zo gaat schreeuwen. Wij willen blijven argumenteren en dis cussiëren, anders krijg je de rel waar hij blijkbaar Muilerman zegt dat Delfland niet voorop maar ach terop loopt met de aanpak van de slootvervuilingen. „Rijnland en Schieïand begonnen al vorig jaar met het verplicht stellen van vergunningen. Alle 1700 tuinders van Rijnland zullen binnen twee jaar een vergunning hebben". Vlaardingen - Minister Hans Alders (Ruimtelijke ordening en Milieu) is door het Vlaar- dingse gemeentebestuur uit genodigd een toelichting te komen geven op zijn besluit een vuilstortplaats aan te leg gen in het Lickebaertgebied. Burgemeester en wethouders wil len van Aiders persoonlijk horen welke argumenten hij heeft om juist het op milieugebied toch al zwaarbelaste Vlaardingen met een stortplaats op te zadelen. „En we willen horen welke maatrege len hij denkt te nemen om de overlast zoveel mogelijk te beper ken," aldus milieuwethouder Kees van der Windt. De wethouder gelooft niet dat mi nister Alders, mocht hij de uitno diging aannemen, bereid zal zijn het besluit terug te draaien. „Een persoonlijk gesprek zal daaraan niets veranderen." daarvan is Van der Windt overtuigd. „Maar het kan nooit kwaad onze ongerust heid uit te spreken." Voor hel on derhoud zullen ook de fractie voorzitters van de partijen uit de gemeenteraad worden uitgeno- digd. B en W maken in hun brief aan Al ders gewag van 'grote onrust' die in Vlaardingen is ontstaan na de bekendmaking van Alders" be sluit. Op het stadhuis zijn nog geen brieven of telefoontjes bin nen gekomen van verontwaardig de burgers, maar Van der Windt heeft vernomen dat protestacties op komst zijn. onder meer van de Socialistiese Partij. Ook ingezon den brieven in de pers wijzen in die richting. Bewoners van de West- en Zuidwijk zouden al een handtekeningenactie tegen de stortplaats zijn begonnen. In de Zuidbuurt. het dichtst bij de toekomstige stortplaats gelegen gebied, is de stemming verdeeld. Sommige ondernemers in het nieuwe recreatiegebied leggen zich bij de feiten neer of nemen een afwachtende houding aan. andere zijn diep geschokt. ..Echt blij ben ik er niet mee," zegt Paul Hooimeijer, exploitant van de splinternieuwe free golf baan in de Zuidbuurt. Hij is even wel niet bang dat zijn klanten straks weg zullen blijven omdat het te veel stinkt op de baan. „Zo lang er geen huisvuil wordt ge stort zal het met de stank wel meevallen." Hooimeijer zegt meer hinder te ondervinden van de zuiveringsinstallatie De* Groote Lucht en van de industrie aan de overkant van de Nieuwe Waterweg. Ook het architectenechtpaar Van Beurden, dat een voor veel geld verbouwde boerderij bewoont, staat niet op de achterste benen. „Toen we hier kwamen wonen wisten we dat die stortplaats in de pen zat. Daar zijn we toen mee ak koord gegaan. Al blijft het natuur lijk niet prettig. Actie voeren? Ben je mal, dat redden we toch niet tegen de staat." Bij Holland Natuurwijnen is de stemming totaal anders. De boer derij ligt op een steenworp af stand van de toekomstige stort plaats. „Afgrijselijk." zegt Louise Holland. „In en in triest. Ik ben bang dat de bodem en het grond water worden vervuild met che mische rommel. Niemand weet precies wat hier gestort gaat wor den. Dat er een stortplaats zou ko men wisten we niet toer we ons hier vestigden, dat hoorden we pas veel later. Iedere actie kan op onze steun rekenen," Veehouder Olsthoorn. een van de laatste boeren in het gebied, was 'van stond af aan' fel gekant tegen een vuil nisbelt in de polder. „Al lemaal rotzooi. Onze koeien drin ken uit de sloot. Dan moet het wa ter schoon zijn. Maar weet je wat het is? Die vuilnisbelt levert een hoop geld op. Daar kunnen ze dan de recreatie in dit gebied weer van betalen." Maassluis - De provincie Zuid- Holland laat nader onderzoek doen naar de bodemvervuiling van een stukje grond aan de Boonervliet in Maassluis. Bij een eerste onderzoek zijn er zware metalen als cadmium, zink, koper en lood aangetroffen en PAK's (polycyclische aromatische kool waterstoffen). Het terrein ligt bij het gemaal, iets ten noorden van de spoorlijn. Een inwoner van Maassluis heeft hel al geruime tijd in gebruik als moestuin. De man is volgens het gemeentebestuur van de onder zoeksplannen op de hoogte en ook van de uitslag van het eerste oriënterende onderzoek. De gemeente zegt geen bouw plannen te hebben op het terrein. „Maar voormalige vuilstortloca- ties hebben nu eenmaal een lich te onderzoeksprioriteit," ver klaart een gemeentelijk woord voerder de belangstelling van de provincie. De grond is in eer. ver verleden in gebruik geweest als vuilstortplaats. Er zou ook een verbrandingsoven hebben ge staan. De provincie heeft voor het on derzoek maximaal 100.000 gulden beschikbaar. Schiedam - Het Openbaar Nuts bedrijf Schiedam neemt binnen kort een servicecentrum in ge bruik om het contact met de klan ten te optimaliseren. Het is de tweede stap die het nutsbedrijf doet om de serviceverlening te verbeteren. Kort geleden werd al een nieuwe telefooncentrale in gebruik genomen, zodat mede werkers en afdelingen van het ONS telefonisch beter bereikbaar zijn. Het servicecentrum komt op de begane grond in het hoofdge bouw aan de Van Heekstraat en vervangt de balie die vorig jaar tij delijk werd geïnstalleerd. Daar kan men bij de afdeling Klanten service terecht voor onder meer betalingen, het aanvragen van het aan- en afsluiten van energie, informatie over energie- en mi lieuzaken en het maken van af spraken met diverse ONS-afde- lingen. Het servicecentrum wordt over circa zes weken in gebruik genomen. Te zeggen dat hij van hand tot hand gaat is overdreven. Van stad tot stad is beter. Om pre cies te zijn: van Leiden naar Delft, vandaar naar Vlaardin gen, Gouda en Dordrecht en ten slotte naar Schiedam. We hebben het over de kunst-es- tafettestaf, een glazen voor werp dat deze zomer exposi ties in de genoemde Zuidhol landse steden begeleidt. Het ontwerp voor de staf is ge maakt door de Vlaardingse kunstenares Winnie Tesch- macher, die gespecialiseerd is in glas blazen. Zij heeft haar atelier in een verbouwde boer derij in de Zuidbuurt. Voor het ontwerp van de estafettestaf liet zij zich inspireren door de zogenoemde waardigheids staf die in Afrika en Indonesië een rituele rol speelt. Winnie Teschmacher, oor spronkelijk uit Rotterdam, kreeg de opdracht van de Cul turele Raad Zuid-Holland. On langs ontvingzij de Bernadine de Neeveprijs, een aanmoedi gingsprijs voor jonge talenten in de glaskunst. De estafettestaf is tot eind augustus te zien in het Zomer- museum in de Vrije Academie aan de Oosthavenkade. De expositie, samengesteld uit het werk van zeven Vlaar dingse kunstenaars, heeft in middels meer dan 500 bezoe kers getrokken. Het hoogte puntvan het Vlaardingse aan deel in de kunst-estafette vormt het Hof van Spektakel, zaterdag 22 augustus in het Oranjepark. Foto Rooi Dijkstra 56jaar in SCHIEDAM Exclusieve.maatkleding en confectie; •Rtiim Wpjtiiirkleermakers •In onze etalage steeds speciale aanbiedingen!! •Ook vooïcopteche haarde V r P r D l\/I A V n D Hoherdamsedijk 409a. f\L C C nlvf M r\ C n id. 4ï?s8 (64. Schiedam. Schiedam - De Patiënten Belan gen Vereniging Schiedam (PBVS) en het Schielandziekenhuis gaan hun al jaren durende samenwer king vastleggen in een officiële regeling. De overeenkomst wordt volgende week getekend. In de samenwerkingsovereen komst staat welke rechten en plichten beide partijen hebben. De regels vallen uit in hel voor deel van de patiëntenvereniging, die zelfs enige invloed krijgt op het ziekenhuisbeleid. De PBVS mag aanmerkingen maken op de zorg en de aanwezige voorzienin genen aanbevelingen doen om de situatie te verbeteren. Het zie kenhuis verplicht zich besluiten die betrekking hebben op de ge bruikers tijdig aan de vereniging door te geven. Hieronder vallen bijvoorbeeld verbouwingen, kwa liteitsbewaking en het opname- en ontslagbeleid van patiënten. De PBVS wordt bovendien in de gelegenheid gesteld advies uit te brengen in zaken als bezoektij denregelingen en het privacy-reg lement. Ook komt er een regeling voor onafhankelijke klachtenbe handeling. Ziekenhuis en vereni ging hebben verder afgesproken ten minste vier keer per jaar te vergaderen. De Patiënten Belangen Vereni ging Schiedam bestaat al elf jaar. De PBVS is een van de eerste pa tiëntenverenigingen in Neder land die er in is geslaagd een ge bruiker 5V r Landelijke overeen komst met een ziekenhuis te slui ten. Alleen Beverwijk zou al een dergelijke regeling kennen. Maassluis - De recreatieve tri athlon Maassluis is geen triathlon meer. Het jaarlijkse evenement is tijdelijk omgedoopt in een Run- Bike-Run. Oorzaken: moeilijkhe den met de rijkspolitie in het Westland en een gesloten zwem bad. De komende aflevering op zon dag 13 september bestaat niet meer uit zwemmen, fietsen en hardlopen, maar enkel uit hardlo pen, fietsen en nog eens hardlo pen. En het grootste gedeelte van het parcours moet worden afge legd op de wielerbaan bij Maas sluis. De openbare weg is voor fietsende atleten verboden ter rein. De rijkspolitie van Maas land, De Lier en Schipluiden maakte vorig jaar grote proble men. omdat deelnemers aan de triathlon met hoge snelheden over de binnenwegen fietsten. Sindsdien geldt voor triathlon- ners een maximum snelheid van 20 kilometer. Voor atleten is dat een slakkegangetje. Om geen ver keersproblemen te veroorzaken wordt nu uitgeweken naar het nieuwe wielerparcours bij de ijs baan. De moeilijkheden met het fietsparcours gevoegd bij de slui ting van het buitenbad van zwem bad Dolfijn hebben de organisatie genoopt de sportieve formule drastisch te wijzigen. De organi satie kan nog niet zeggen of de koerswijziging invloed zal heb ben op het aantal deelnemers. Ge middeld deden aan de triathlon 300 sportievelingen mee. Vlaardingen - Het niet verlenen van voorrang heeft in Vlaardin gen gisteren geleid tot twee ver keersongevallen. In de Magnolia straat botsten twee auto's op elkaar omdat één van de bestuur ders de voorrangsregei negeerde. Niemand raakte gewond, dc au to's daarentegen waren behoor lijk beschadigd. Op de Burge meester Pruissingel kwam een 18-jarige fietser er minder for tuinlijk vanaf. Hij gaf op de kruising met de Soendalaan geen voorrang aan een van rechts ko mende auto. Hij moest door per soneel van de toegesnelde ambu lance worden verzorgd. Schiedam - In Schiedam is afge lopen nacht een man opgepakt die een aantal flessen drank had gestolen. De dader werd aange houden op de kruising van de Lo- rentzlaan en de Hogenbanweg. De diefstal werd gepleegd bij een drankenhandel aan de Lorenlz- laan. De arrestant is een 22-jarige Rotterdammer. Schiedam - De Schiedamse poli tie blijft snelheidscontroles uit voeren. Bijna dagelijks wordt er gens in de stad elektronische ap paratuur opgesteld om hardrij ders te betrappen. Gisterochtend was een controleteam actie!' aan de Van Beethoven laan. Er werden 253 auto's gecontroleerd. Bijna tien procent reed te hard: 2-1 au to's waren in overtreding. De hoogst gemeten snelheid was 74 kilometer per uur. Schiedam/Vlaardingen - Een sla gerij aan de Broersvesl moet het sinds gisteren zon dei' weegschaal stellen. Het onmisbare instru ment werd gestolen bij een nach telijke inbraak in de zaak. Aan het Boerhaaveplein is ingebroken in een woning. De dader ging er van door met de video en sieraden. Autokrakers waren gisteren ac tief op vêi schillende plaatsen in Schiedam. Wagens werden open gebroken aan de P.J. Troelstra- laan, de Burgemeester van Haarenlaan en de Overschiese- weg. Gestolen werden een radio- cassettespeler, een zonnebril, een tas en wat kleingeld. In Vlaardin gen werd een auto aan de Ture luurstraat opengebroken. Buit: een radio, en dc spoiler van de achterklep. Vlaardingen - Vrijdagavond 7 au gustus vindt in Vlaardingen voor de vierde keer een wandeling door het historische centrum plaats onder leiding van het Ser vice Team Vlaardingen, Start: kwart over zeven bij de WV aan de Markt. Door Sander Sonnemans Schiedam - De proef met buurt beheer op en rond het Johann Straussplein in de Schiedamse wijk Groenoord is geslaagd. Dat kan onder meer worden opge maakt uit het feit dat buurtcon- ciërge Liset van Berkel, die twee jaar geleden voor één jaar werd geïnstalleerd, haar functie voorlo pig tot 1 maart 1994 mag blijven uitoefenen. Bovendien moet het project volgens wethouder Adri Reijnhout (wijk- en buurtbeheer) een voorbeeldfunctie krijgen voor andere delen van de stad en is het merendeel van de buurtbe woners zeer te spreken over de ontwikkelingen voor hun deur. Nu de renovatie van zes flatge bouwen. waarvan er vier een lift en een nieuwe entree hebben ge kregen, in de laatste fase ver keert. zien de flats er weer als nieuw uit en heeft de buurt een frisse aanblik. Doel is nu. en daar gaal het bij buurtbeheer om, het zo te houden. „Het aanstellen van een buur Icon ciërge is een gran dioze oplossing," vindt een be woonster. „Klachten worden zó verholpen en de buurt gaat er steeds schoner uitzien. Zoals zij zich hier manifesteert is ze echt onmisbaar." Zonder het te besef fen gaat de vrouw voorbij aan het teit dat de buurtconciërge juist is aangetrokken om de bewoners er van te doordringen dat ze zelf ga rant moeten staan voor een ple zierige woonomgeving. Pas als blijkt dat zc niet langer hoeven worden aangespoord is het werk van de buurtconciërge gedaan. „Ik vraag me af." zegt een man nog een keer zo ver komt. Kijk al leen maar hier op het grasveld. Er worden nog steeds lege dozen neergekieperd. Een stuk verder op ligt een uitlaat in de bosjes. Er blijven hier natuurlijk altijd wel a-socialen tussen zitten." Kenne lijk is hij zelf ook nog niet hele maal doordrongen van de leefre gels voor het welslagen van buurtbeheer. Hij wandelt achte loos weg, nadat hij zijn viervoeter op het gras heeft laat poepen. Een ander: „Buurtbeheer niet voor u, maar door u. Dat zou hier ergens op een groot bord moeten komen te staan. Laatst was er ie mand dit* iuuh weer grofvuil bij het normale huisvuil had gezet. De vuilnisophalers laten het staan, de jeugd gaat er mee aan de haal en vervolgens kom je een dag later overal de resten tegen. Gelukkig zijn er dan toch mensen die de troep uit eigen beweging opruimen en het goede voorbeeld geven. Zodoende wordt toch ge stalte gegeven aan buurtbeheer. Vroeger zou al die rotzooi dagen lang door de wijk zwerven." „Als ik zwerfvuil tegenkom," zegt een vrouw, „ruim ik het zelf op. En gelukkig zie ik dat steeds meer mensen dat ook doen. Vroeger gebeurde dat niet, maar op een of andere manier zijn we toch wakker geschud." Ook op andere fronten zijn de buurtbewoners actief. In de twee jaar dat buurtconciërge Liset van Berkel op het Johann Strauss plein de scepter zwaait, hebben verschillende bewoners zich ver enigd in een vrijwilligersgroep die het kinderboerderijtje be heert, Buurt- en Speeltuinvereni ging Strauss co en de buurtbe- heergroep. Ze zetten zich in voor diverse activiteiten en ontwikke lingen in de wijk. De zelfwerk zaamheid van de werkgroepen is niet onopgemerkt gebleven. En kele maanden geleóen ontving Strauss co een cheque ter waar de van 50.000 gulden voor het plan om tussen het Straussplein en de Borodinlaan een speeltuin aan te leggen. Zoals bij buurtbe heer de bedoeling is, wordt die speeltuin beheerd door de omwo nenden zelf.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1