9 Groen licht voor Maashoove I Publiek grote afwezige op openluchtfestivals 'Armere Vlaardingers worden straks nomaden' m Provincie negeert geluidsnormen op grond van oude afspraken Ook CDA wi! christelijke basisschool in Spaland Sf*wK S?**» ö5"s'." Junkie Commotie rond dode man Drukke open dag bij opgravingen Maasland Ere-medaiile voor 40-jarig jubileum Erkam mag toch open Kilo hasj gevonden Holywood op stelten Bekeuringen op Westhavenkade Gestolen auto terug Fietsen weg Auto bekrast Auto in sloot Brandjes Hardrijders bekeurd Rotterdams Dagblad Maandag 3 augustus 1992 tÉwS? Het waren geen mariniers. Het gebeurde niet voor het Centraal Sta tion. Het bleef verborgen voor het oog van de snorrende cameras, voor de ogen van het meekijkende volk. Het verscheen dan ook daags erna niet in een politiebericht, laat staan op de voorpagina. Het had plaats laat op een woensdagavond. In een tram, ergens in Schiedam. Een junkie, duidelijk al zo 'stoned' als een garnaal, was in de weer met een spuit. Totdat drie mannen besloten daar maar ei- gen- en hardhandig een einde aan te maken. Kort en goed: de junk werd afgetuigd. Hangend aan de stang naast de conducteur smeek ten zijn troebele ogen om hulp. Die kwam niet. Het enige dat de dienstdoende RETer wist te verzin nen was het openen van de deur. De drugsgebruiker, murw gebeukt door de klappen en schoppen op hoofd en lichaam, werd er door het groepje zogenaamde flinke jongens letterlijk uitgeslagen. Eén man in de tram durfde het aan enig protest le laten horen. Hij werd afge bekt. .,Als niemand het doet. doen wij het maar," aldus een zon flin kerd. Desgevraagd zei de conducteur na afloop:.Ach, die jongens stop je toch niet als ze eenmaal bezig zijn. Bovendien, ze zullen best weieens de dupe zijn geweest van die junkies. Want het loopt in de trams écht de spuigaten uit." Ais niemand hetdoeU doen wij hetmaar... Dezelfde avondhad ik wet houder Chris Zijdeveld in een andere tram zien zitten. Ik had hem ei genlijk in 'mijn' tram gewenst. Want ook in Schiedam ligt het pro bleem van de drugsoverlast momenteel in de straten, stegen en trams. Een probleem dat zeker niet aan onnadenkende spierballen mag worden overgelaten. PAUL VAN DEN BOSCH Schiedam -Onder de bewoners van de Professor Rutgerstraat in de Vlaardingse Westwijk is zaterdag ochtend nogal wat constei natie ontstaan nadat er in een woning een dode man was aangetroffen. Naar la ter bleek was de man een natuurlijke dood gestor ven. Door omstanders werd zaterdag rond het mid daguur echter druk gespeculeerd over de doodsoor zaak. In de nacht van vrijdag op zaterdag kreeg de politie een melding binnen van een ruzie maar toen er agenten bij de woning arriveerde, viel daar mets van te bespeuren en werd er niet opengedaan. De do de werd door een familielid in de gang aangetroffen Maasland - Tientallen belangstellenden hebben vrijdagmiddag ee.i kijkje genomen bij de archeologi sche opgravingen in de Duifpolder in Maasland. Buurtbewoners, geïnteresseerde particulieren en vertegenwoordigers van het Hoogheemraadschap Delfland en de reconstructiecommissie Midder.- Delfland liepen af en aan op de vindplaats, waar drs. Peter van der Broeke en zijn medewerkers deskun dig u'tleg gaven over de boerenbedrijven die hier cir ca 2300 jaar geleden waren gevestigd. Een opvallende verschijning tussen de sjofele oud heidkundigen mei hun baggerlaarzen en het in de gelijke vrijetijdskleding gestoken publiek was Maas- lands burgemeester Mary Kokxhoorn. die het mod derige opgravingsterrein bezocht m een onberispe lijk, rood getint zomertoiletje. Het lopende onderzoek is een vervolg op de vorig jaar begonnen opgravingen. waarbij de resten van verschillende boerderijen uit de Ijzertijd zijn bloot gelegd. Behalve funderingen, zijn veel resten van ge bruiksvoorwerpen aangetroffen: potscherven, maal stenen. spmklcsjes en weefgewichten. Hoewel het onderzoek nog met afgelopen is, staat volgens Van den Broeke nu al vast dat de Maaslanders van des tijds het niet breed hadden. In de grond zijn nauwe lijks luxe voorwerpen of sieraden gevonden. „Waar schijnlijk leidde de boerenbevolking een zeer ar moedig bestaan, aldus de archeoloog. Het orderzoek wordt uitgevoerd door het instituut voor prehistorie van de Rijksuniversiteit Leiden. De kosten bedragen ongeveer 100.000 gulden. Geld schieters zijn het Hoogheemraadschap Delfland en de Landmrichtingsdienst. Het gaat om een noodon- derzoek dat betrekkelijk snel moet worden uitge voerd omdat binnen enkele jaren het grondwaterpeil in de polder wordt verlaagd. Bij die operatie zullen veel voor oudheidkundigen interessante sporen wor den uitgewist. Schiedam - Zijn 40-jang beönjfsjubileum is voor de schilder Joop Bakker de mooiste dag uit zijn loop baan bij het Schildersbedrijf Beerman geworden. De 55-iarige Schiedammer kreeg namens de directie een diner aangeboden waar. naast zijn wouw en kin deren. tot zijn grote verrassing ook al zijn collega's aanschoven. Burgemeester Scheeres overhandigde de bridge- en cricketliefhebber een Koninklijke on derscheiding. Bakker, die op 15-jarige leeftijd als leerling-schilder bij Beerman begon, kreeg door de burgervader de zilveren ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje i„- '?au opgespeld. Leden van een onder zoeksteam van de Vlaar dingse politie wachten op de galerij op de komst van de politie- arts. Die con- ciudeerdedat de man een natuurlijke dood was ge storven. Foto Roef Dijkstra. Schiedam - De Stichting Erkam op de hoek van de Cartesiusstraai en Van 's-Gravesandestraat in Schiedam-Oost mag van B W haar deuren openen. Voorde exploitatie van het sociaal-cultureel centrum annex koffieshop zijn aan de uitbaters de benodigde vergunningen verleend. De zaak mag "s avonds tot tien uur geooend zijn. Het is met uitgesloten dat naar aanleiding van de maatregel op het stadskantoor bezwaarschriften worden ingediend, want de buurtbewoners hebben ai verschillende malen laten weten de vestiging van Erkam in hun wijk niet te tolereren. Officieel is Er kam nog gesloten maar het is al geruime tijd bekend dat het Turks centrum dagelijks l roekers over de vloer heeft. Schiedam - Er zijn geen beletsels meer voor de bouw van twee woontorens aan het Hoofdplein in Schiedam. Gedeputeerde Staten hebben vorige week een verklaring van geen bezwaar af gegeven voor dit 'Maashoove' gedoopte project van aannemer en projectontwikkelaar SSN. B en W van Schiedam hielden al rekening met de goedkeuring van de provincie. Enkele maanden geleden reeds werd een begin ge maakt met de sanering van de grond op het bouwterrein. De schoonmaakoperatie is nodig omdat de grond in het verleden is verontreinigd door een oliehan del. Volgens de provincie is het bouw plan „met voor honderd procent" in overeenstemming met de gel dende eisen voor industrieel la waai. De strenge geluidsnormen mogen in dit geval echter geen beletsel zijn, oordeelt GS. Doorslaggevend voor de provin cie waren in het verleden ge maakte afspraken. Reeds tien jaar geleden werden de bespre kingen tussen gemeente, provin cie en Rijk over de lokatie aan het Hoofdplein geopend. Hel Rijk en de provincie Zuid-Holland gaven in een vroegtijdig stadium hun goedkeuring aan en een budget voor de bodemsanering voor de betreffende lokatie. Pas veel later werd duidelijk, dat de beoogde woningbouwlokatie niet aan de strenge normen van de Wet Geluidhinder voldoet. Omdat het geld voor de bodemsa nering toen al was uitgegeven, heeft de provincie met de hand over haar hart gestreken. „Ieder een was er van op de hoogte dat de grond met het oog op woning bouw werd gesaneerd. Daarom mag de bouw nu ook doorgang vinden." aldus een woordvoerder van de provincie Zuid-Holland. De ontheffing voor Maashoove roept de vraag op, of deze beslis sing precedentwerking heeft voor andere bouwplannen in gebieden met veel geluidoverlast. Zo on derneemt Gaardingen pogingen om het indusiriepand De Pelmo len aan het laaggelegen deel van de Westhavenkade te herontwik- kelen in een luxe woonoord. Ook hier vormen de geluidsnormen de belangrijkste formele hindernis. „Vlaardingen studeert nog op dit plan," zegt de woordvoerder van de provincie. „De gemeente heeft nog geen aanvraag voor een ver klaring van geen bezwaar bij ons ingediend. Dat gebeurt eventueel in een later stadium." De twee woontorens aan het Hoofdplein in Schiedam, waar van de appartementen alleen voor de beter gesitueerden betaal baar zijn, voltooien de bebouwing langs de Waterweg. Daar staan al vijf (dure) flats, maar de hoek op het Hoofdplem is altijd onbe bouwd gebleven. Een bezwaarschrift van een bewo ner van Schiedam-Zuid, die het Hoofdplein in zijn huidige toe stand wilde handhaven, is afge wezen. Door Ca rel van der Velden Vlaardingen/Maassluis - Twee aardige initiatieven op het gebied van de popmuziek zouden we gens een gebrekkige timing wel eens een vroege dood kunnen sterven. Zowel in Vlaardingen als in Maassluis waagden optimisten het in het afgelopen weekeinde een popfestival te houden. Direct werd duidelijk waarom de activi teitenkalender in deze tijd nor maliter zo mager gevuld is. want de belangstelling bleef zwaar ach ter bij de verwachtingen. Ronduit triest was de aanblik, die het grasveld tussen de spoorbaan en de Vlaardingsedijk in Maas sluis zaterdagmiddag bood. Op het terrein dat in koude winters wordt omgetoverd in een ijsbaan werd nu onder tropische tempera turen een intercultureel muziek festival gehouden. Vooraf had de organisatie haar zaakjes goed voor elkaar. Er was een geschikt podium en op het op zich gezellige terrein hadden ver schillende verkopers van bier. ro ti. broodjes bakkeljauw en cd's een plaatsje ingenomen. Inge klemd tussen de Vlaardingsedijk en de spoorbaan Maassluis-Vlaar- dingen vormde het terrein een onneembare vesting voor mensen die zonder een kaartje naar bin nen wilden piepen. Ongewenste gasten bleven der halve weg, maar helaas voor het organiserende Intercult Music Jam was er tegelijkertijd bijna niemand op het idee gekomen om na betaling van 17,50 gulden het terrein te betreden. Tienduizend mensen moeten er gemakkelijk op kunnen, maar met 150 man voor de gewenste verhuizing omdat hij vindt dal de huidige Van der Ku ij school aan het Bacb- plein nog in een prima staat ver keert. Onder die omstandigheden een nieuwe school in Spaland bouwen is in de ogen van de mi nister geldverspilling. Het CDA in Schiedam is het daar niet mee eens. Verhuizing van de school zou juist getuigen van een verant woorde toekomstvisie en "en goe de spreiding van onderwijsvoor zieningen menen de christen-de mocraten. Juist uitstel van de ver huizing is geldverspilling, oor deelt het CDA. Als de Van der Kuijschool tegelijkertijd met de openbare basisschool De Woud- hoek. die wel toestemming heeft gekregen voor vestiging in Spa land, nieuwbouw zou plegen, zou dat sterk kostenbesparend wer ken. De gemeente Schiedam heeft verklaard mei afwijzend te staan tegenover nieuwbouw van een protestants-christelijke school in Spaland. De gemeente zegt te streven naar een pluriform onderwij s-aan bod in de nieuw bouwwijk. Schiedam - Het CDA in Schiedam steunt de pogingen van de protestants-christelijke basis school Dokter van der Kuij om van het Bachplein te verhuizen naar een nieuw gebouw in Spa land. Dat blijkt uit schriftelijke vragen van de raadsleden Ton Sel" en Bert Kaptein aan burge meester en wethouders van Schiedam. Het CDA denkt dat de gemeente Schiedam minister Ritzen (On derwijs j, die zijn veto over tie ver huizing heeft uitgesproken, als nog on andere gedachten kan brengen. Schiedam moet dan snel een bestemmingsplan voor Spaland-Oost op lafel leggen. Volgens Kaptein en Seis heeft de minister zijn afwijzing gebaseerd enkel op de leerlingprognoses voor Spa land-West. Over het ver volg van de woningbouw in Spa land-Oost. waar nog eens een groot aantal gezinnen met jonge kinderen, gehuisvest zou moeten worden, zou wegens het ontbre ken var. een bestemmingsplan bij het ministerie twijfel bestaan. Minister Ritzen stak een stokje had men 95 procent van het gras veld eenvoudig voor een kudde grazende koeien kunnen reserve ren. De grote massa vakantie vierdes en de thuisblijvers die de toe- gangsorijs te gortig vonden, mis ten een gevarieerd programma. Er was rock. reggae, kaseko. jazz, merengue en een staalkaart van momenteel populaire muziekvor men als hip-hop en house le ho ren. Verschillende bezoekers sliepen lekker in toen een groepje jazz musici met een perfect gevoel voor de klimatologische omstan digheden een uiterst slome versie van de klassieker Summertime ten gehore brachten. De dromers misten even later twee lenige dansers, die de spectaculair ogen de jazzdance van de trendy disco theken naar de ijsbaan hadden verplaatst. Veel jonge rappers kregen een kans Zo was er Dope Syndicale, bestaande uit Bart en Elvis Sim- son. In Amerika wordt het genre tegenwoordig uiterst serieus ge nomen omdat sommige 'snelpra ters op muziek' een bijtend com mentaar geven op sociale wantoe standen in de getto's. Wat Elvis Simsom proclameerde op de door zijn broer gedraaide plaatjes, had minder om het lijf. Op het eerste gehoor beperkte zijn thema zich tot een puberale aanprijzing van zijn geslachtsdeel. Hof In het Vlaardingse Hof stonden zowaar echte instrumentalisten De nieuwe generatie hiphoppers dient zich aan. Het kleine jon getje werd op het festival in Maassluis door één van de optre dende rappers op het podium gehaald. In Vlaardingen (foto on der) bleef het bezoekersaantal laag, hoewel het festival gratis was. Foto's Gernt de Heus/Roel Dijkstra smwi in de muziektent. Ook in dit park waren weinig mensen, ondanks het feit dat er geen toegangsprijs werd geheven. Loomheid troef. De symfonische rockband P* .Ie le gaz deed goed haar best, maar wist het honderdkoppig publiek niet uit het gras te krijgen. Zelfs uitsmijter Yertle moest het doen met slechts tier dansers voor het podium. Ket enthousias me van de Vlaardingse rockband werkt in kleine zaaltjes door gaans aanstekelijk, maar in hel warme park hadden ze net als de andere bands last van het weg waaiende geluid. Het meeste op zien baarde eigenlijk het Vlaar- dmgs Popoverleg. Dal had ver zuimd om verkopers van drank jes en hapjes uit te nodigen. Dit tot grote vreugde van twee slim me Schiedammers. Zij renden heen en weer naar een super markt en verdienden zodoende een aardig centje bij met de ver koop van blikjes bier. Vlaardingen - In de PLN-buurt in de Vlaardingse Westwijk wil de SP het verzet tegen de sloop van mogelijk duizend flatwoningen gaan ondersteunen en coördine ren. Deze aankondiging doet de partij in haar blad Tribune. Vol gens de Sociahstiese Partij vormt sloop een onaanvaardbare aan slag op de goedkope woningvoor raad. Ook de Nationale Woning raad <NWR> voorspelde onlangs, dat er m toekomst een groot ge brek ontstaat aan woningen met lagere huren. In de toekomst wil het Vlaar dingse gemeentebestuur jaarlijks tussen de vijftig en honderd por tiekwoningen slopen. Motief: re novatie van dergelijke woningen lüin veel gevallen niet meer ren- dabei. Verder wil wethouder Ton van der Steen (Volkshuisvesting) op deze wijze pogen het sociale en economische draagvlak van de Westwijk le vergroten De flats wijken in zijn plan voor duurdere eengezinswoningen, waardoor de PLN-buurt een levendiger karak ter krijgt. Ondanks de sloop blijven er vol gens B en W voldoende goedkope huurwoningen in do stad achter. Veel volkshuisvesters denken dat mensen met een hoger inkomen hun goedkope huurwoning zullen verlaten als zij de kans krijgen om een eengezinswoning te ko pen. Volgens SP'er Remi Poppe valt er het nodige op deze redene ring at te dingen. Uit onderzoek van de Nationale Woningraad blijkt, dal de meeste mensen met een hoger inkomen rustig in hun goedkope huis blij ven zitten. Veel dure koopwonin gen worden in de praktijk ge kocht door jonge stellen, vaak tweeverdieners zonder kinderen. In plaats van een goedkope por tiekwoning laten deze kopers veelal een studentenkamer of een lege kamer in het ouderlijk huis achter. Volgens de SP wordt het tijd dat B en W oog krijgen voor de lager be taalden in de stad. De redenering dat er geen vraag meer is naar eenvoudige flats zonder lift en cv slaat volgens Poppe nergens op. „Hel college beweert dat er meer aanbod dan vraag is bij de goed kope portiekwoningen. Dat er geen leegstand is. verklaart men uit het reit dat de woningen zo goedkoop zijn. Zo lusten vrij nog wel wat peultjes." Een eerste aanzet voor de aange kondigde sloop neemt woningco- operatie Patrimonium in hel cen trum. Daar worden op korte ter mijn 86 goedkope huurwoningen gesloopt. De aangevoerde oor zaak vindt Poppe niet te verteren. Als een belangrijke reden wordt het beleid van CDA-staatssecreta ris Heerma genoemd. Door het schrappen van subsidies voor het opknappen van naoorlogse hui zen besluiten woningverhuurders nu sneller tot sloop. Dat blijkt ook uit de nota, die de Regionale Volkshuisvestings commissie onlangs heeft uitge bracht. Ook zij sluiten niet uit, dat er op grote sch «aal moet worden gesloopt, „Ons is onduidelijk waar de kansarmen uiteindelijk zullen olijven,' zegt deze com missie. De SP verwacht, dal Vlaardingers tussen modaal en een minimum inkomen de nomaden van de toe komst worden. Omdat ze aange wezen zijn op goedkope huurwo ningen. zullen ze in de toekomst van het ene met sloop bedreigde complex naar het andere verkas sen. Sloop voorkomen is volgens de SP veel zinniger. „Naast de sloopkosten moeten er nieuwe rioleringen, bestrating en beka beling worden aangelegd. Voor vrijwel hetzelfde geld kunnen de portiekwoningen volgens Remi Poppe worden voorzien van lift. CV en verdere moderniseringen. Opvallend is. dat de Vlaardingse SP op volkshuisvestingsgebied een vergelijkbare positie inneemt als de PvdA in Schiedam. In de buurgemeente ageert de PvdA te gen het plan. om 52u woningen in Nieuwland te slopen. Verantwoor delijk D66-\vethouder Adn Reijn- houl heeft zijn visie op de toe komst van de naoorlogse wijken onlangs toegelicht aan zijn Vlaar dingse partijgenoot Ton van der Steen. Schiedam - Bij een passagier van een personenauto aan de Wester kade heeft de politie zaterdag avond een kilo hasj aangetroffen. Tijdens een routine-controle van de auto constateerde een agent aan penetrante lucht in de aulo. De drugs zaten in de binnenzak van 21 jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats. De man is ingesloten Vlaardingen - Een groepje jonge ren heeft afgelopen vrijdagnacht bij de dieren van kinderboerede- rij Holywood voor flink wat op schudding gezorgd. Verschillen de dieren werden losgelaten, ge slagen en in andere kooien gezet. Tevens werd het luik van de hooi zolder vermeld en staken de nachtelijke bezoekers een krui wagen met hooi in brand. Vlaardingen - Bij een controle op foutparkeren op de taxistand plaatsen van de Westhavenplaals zijn afgelopen weekeinde weder om bekeuringen uitgedeeld. Er werden acht overtreders op de bon geslingerd. Eén automobilist ontsnapte aan een boete. Hij haal de de auto weg vlak voor de takel wagen aankwam. Schiedam - De Rotterdamse poli tie heeft zaterdag een gele Opel gevonden die een dag eerder in Schiedam was gestolen aan de Cornells Drebbelslraat. In de aulo werden drie Rotterdamse man nen van 26, 24 en 23 jaar aange troffen. De mannen zijn overge bracht naar het politiebureau. Vlaardingen - Bij een inbraak in een kelderbox aan de Spoorsingel zijn afgelopen weekeinde twee fietsen weggenomen. Ook aan de Lepelaarsingel werd een kelder opengebroken. Daar werden een boor-, schuur- en zaagmachine en ander gereedschap weggehaald. Vlaardingen - Een bewoner van de Schiedamseweg heeft zater dag ontdekt dat zijn daar gepar keerde auto is bekrast. Met een scherp voorwerp werd in het plaatwerk van de achterklep een hakenkruis gekrast. Ook aan een auto die geparkeerd stond aan de Achterweg werd een vernieling toegebracht. Er werd een ruit gebroken om de autora dio, een verbanddoos en een boek weg te kunnen nemen. Maassluis - Als gevolg van over matig drankgebruik is een 43-ja- rige Maassluizer zaterdagnacht na een aanrijding op de Vlaar dingsedijk met zijn auto in de sloot beland. De man reed op de verkeerde weghelft en botste te gen een tegenligger. Tengevolge van de aanrijding schoot de auto van de Maassluizer van de dijk af en kwam in de sloot terecht. Bei de auto's werden zwaar bescha digd maar persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Tegen de Maassluizer werd proces-ver baal opgemaakt. Onbekenden hebben zaterdag avond brand gesticht in de kel dergang van een flatgebouw aan de Jan Oudegeeststraat. De brandweer bluste de brand, die woedde in de telefoon- en elektri citeitsdraden. Enkele uren later rukte de brandweer voor een brand in een klimrek aan de Vlaardingerdijk. Van de daders ontbreekt ieder spoor. Vlaardingen - Tijdens een snel heidscontrole die in het weekein de aan de Westlandseweg werd uitgevoerd, zijn 111 bestuurders bekeurd wegens te hard rijden. Op de weg waar de maximum snelheid van 50 kilometer is toe gestaan, bedroeg de hoogst geme ten snelheid 114 kilometer. Bij een alcoholcontrole in ver schillende delen van de stad moesten 60 automobilisten op het pijpje blazen. Drie van hen had den een te hoog jjiomiimge.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1