Waterweg 11' 'Sloop kerken uitgesloten' I jbslfc- I sJÉ Horeca-ondernemers willen aparte regeling voor afval Duizend handtekeningen tegen verplaatsing van fietsenstalling Stadsvernieuwing Nieuwiand verrast katholieken en hervormden ONS wil milieustation Vrijwilligerswerk niet blij met groeiende toeloop van psychiatrische patiënten Hiroshima herdacht Ganzen vóór de vensterbank Jeugdland week lang Kinder Komputerland Jervis Bay voor het eerst in Rotterdam IRRMPiRnBi Samenwerking twee parochies Doorrijder gesnapt Steunfraude Auto-inbraken Asbest bij afval Auto gestolen Rotterdams Dagblad Dinsdag 4 augustus 1992 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tei 010-2340055/fax 4349754 Een nieuwbouwwoning is tegenwoordig van alle gemakken voorzien. Aan alles is gedacht. En zo'n lage vensterbank is maar wat handig. Deze Rotterdamse in de wijk posterflank weet daar alles van. Zelfs voor het voeren van deganzen, hoef je tegenwoordig de deur niet meer uit. Daarmee steekt ze meteen al haar kennissen de loef af. Want die hebben alle maal namaak-ganzen in de vensterbank. Foioiaap Rozen» Rotterdam - Een Brain Machine, een haven-simula tie, de sénsatie van vliegen in een vluchtsimulator, het.was er. allemaal op Kinder Komputer Wereld, Tientallen computers met knipperende, flikkerende en kleurige beeldschermen probeerden de kinderen van Jeugdland naar .hun. toetsenbord te lokken, Maar waar de jeugdige massa werkelijk op af vloog, was een wand vol computèrspelleh, vechtende nin- ja's, schietende, straaljagers,-jagende monsters en behendige tekenfilmfigureri. Het computerspel is bij de kinderen overduidelijk favoriet. De computer als gebruiksvoorwerp of han dig stuk gereedschap is wel aardig, maar boeit met lang. De aandacht gaat al snei weer uit naar die klei- ne handige computerspelen als Lynx en Game Boy of naar de grotere op tv-schermen. Daar verdringt het jonge volk zich om eigen snelheid, tactiek en in telligentie te meten aan die van de computer. Gisterochtend om tien uur opende Kinder Komputer Wereld als. onderdeel van Jeugdland in Ahoy' zijn poorten. In de Leuvehal zal deze hele week de com puter de plaats van sport en spel innemen. Bruna brengt er liet boek Windows voor Kinderen, een stap- voor-stap methode om dit programma in de vingers te krijgen. Met hulp van Addo Stuur, de schrijver van het boek, kunnen de kinderen het proberen. Het Centrum Informatica voor Gehandicapten laat de bezoekertjes zien en proberen hoede computer men sen kan helpen met lezen, dingen pakken en andere zaken, die ze zelf niet goed meer kunnen. De meeste kinderen lukt het wel om vanuit een rolstoel met een robotarm een rolletje snoep uit een trommel te krij gen, al valt het ze tegen, Een fraai programma van het Gemeentelijk Haven bedrijf laat kinderen zelf een.schip.op het beeld scherm naar de juiste haven siuren. Met radarbeeld en havenkaart kunnen de handigsten al snel prima overweg. Zelf een verhaal intikken, een brief opstel len of een folder maken lukt sommige jongeren, met verbazend veel gemak. En educatieve software blijkt het rekenen aanmerkelijk, te stimuleren, als er zo een prachtige prent van de Teenage Mutant Hero Turtles op.het scherm is te krijgen. Kinder Komputer Wereld een initiatief van de Stich ting Computerondersteuning Rotterdam, is nog tot en met vrijdag bij Jeugdland inbegrepen. Daarna ne men sport en spel de laatste week van Jeugdland de Leuvehal weer in bezit Rotterdam - Het containerschip Jervis Bay van P 0 Containers heeft voor de eerste maal containers gelost en geladen bij de Delta-terminal van ECT op de Maasvlakte. Hetis de eerste van een serie van vier schepen die in Japan wordt gebouwd. Met deze. sche pen (capaciteit 4.038 containers) zal de Engelse rede rij haar dienst tussen Europa en het Verre Oosten be langrijk moderniseren. P O Containers vaartdeze dienstin samenwerking met de Deense rederij Maersk. In totaal zijn er 26 schepen voor ingezet; vanuit Rotterdam zijn er drie afvaarten per week. P O/Maersk is op de Verre Oosten-route de grootste r 1orij-combinatie. De rederij, die sinds eind ig jaar haar Europese ctiviteiten centraal vanuit Rotterdam coördineert, vervoert jaarlijks zö'n 300.000 containers in dit vaar- gebied. Op haar andere routes (naar Australië, Afri ka, Midden-Oosten/Indis, en Noord-Amerika) wor den op jaarbasis in totaliteit nog eens ongeveer' zo'n zelfde aantal containers vervoerd. Behalve Rotterdam, dat voor P O Containers ver reweg de belangrijkste haven is, worden in Europa ook Hamburg, Antwerpen, Le Havre, Southampton en Algeciras (Spanje) aangelopen. In het Verre Oos ten gaat het om Port Klang (Maleisië), Singapore, Hongkong, Kaohsiung (Taiwan), Busan (Zuid-Ko- rea) en de Japanse havens Kobe. Nagoya en Tokyo. P O vaart al zo'n 150 jaar op het Verre Oosten. Eerst gebruikte men daarvoor de 'overland-route' (naar Alexandria en via de woestijn naar de Rode Zee); sinds 1809 nemen de schepen het Suezkanaal. Vanaf 1969 bevaart de rederij het traject met contai nerschepen. P O Containers is één van de veie grote container rederijen die de komende maanden nieuwe tonnage in de vaart brengt op de route Europa - Verre Oosten v.v. Nediloyd Lijnen en Hapag-Lloyd zijn. eveneens met vlootvernieuwing bezig. De vier nieuwe schepen - met hun lengte van 292 meter en hun draagvermo gen van 58.600 ton zijn ze de grootste van de Engelse koopvaardij - kosten in totaal ruim 700 miljoen gul den. Schiedam - De besturen van de rooms-katholieke Visitatie- kerk en van de hervormde Opstandingskerk zijn niet van plan hun gebouwen te verkopen aan de gemeente Schiedam. Op ter mijn zou de gemeente de kerken willen verwerven om ze af te breken en huizen te bouwen op de vrijkomende grond. Maar de kerkbesturen weigeren hun medewerking te verlenen aan dit onderdeel van de stadsvernieuwing in de wijk Nieuwiand. Tot hun verbazing ontdekten de katholieken en hervormden eni ge tijd geleden dat de Visitatie- kerk en de Opstandingskerk door de opstellers van hel Beheerplan Nieuwiand op papier ai waren 'uitgestuft'. Op de plaats van de twee kerken hadden de ontwer pers flats en woningen getekend. Dit was gebeurd zonder vooraf gaand overleg. Lichtelijk veront rust stuurden beide kerkgenoot schappen een protestbrief naar de gemeente. Daarop kwam tot nu toe geen reactie. „Vreemd dat de gemeente zoiets op eigen houtje beslist en dan ver volgens niet reageert,*' zegt secre taris P. van Beurden van de Visi- tatiekerk. Het Bisdom Rotterdam zal volgens Van Beurden niet snel geneigd zijn het kerkgebouw aan de Dr. Schaepmansingel van de hand te doen. „Zeker weetje het natuurlijk nooit, want voor geld is alles te koop. Maar aan sloop van de kerk zijn wij nog lang niet toe." Een woordvoerder van de Her vormde Gemeente in Schiedam zegt dat over sloop van de Opstan dingskerk aan de Burgemeester Honnerlage Gretelaan „de eerste twintig jaar niet valt te praten." De gemeente Schiedam heeft nog geen gesprek aangevraagd, en een eventueel overleg zal vruch teloos blijken, voorspelt de woordvoerder. „De kerk staat op eigen grond en onteigening kan heel lang duren. Nee, wij willen de kerk onder geen beding kwijt. We hebben de laatste jaren juist heel veel geld gestoken in moder nisering en onderhoud." Op het stadskantoor wordt ge zegd dat de aankoop van de twee kerken geen hoge prioriteit heeft bij de stadsvernieuwingsplannen voor Nieuwiand. „Dit onderdeel is een beetje naar de achtergrond verdwenen sinds de politieke dis cussie over het slopen van por tiekwoningen en de kosten van de hele operatie zijn losgebarsten. De verwerving van de kerken is nu even bijzaak. Laat de gemeen teraad eerst het Beheerplan maar goedkeuren. Daarna zien we wel verder hoe het met de aankoop van de kerken gaat. Het Beheer plan is tenslotte een tienjaren plan." Door Sander Sonnemans Schiedam - Het Openbare Nuts bedrijf Schiedam (ONS) gaat plar.nen ontwikkelen om het af val van cafés en andere horecaza ken in de binnenstad gescheiden op te halen. Daarmee speelt het nutsbedrijf in op het verzoek van diverse horeca-ondernemers die willen dat er een aparte regeling komt voor de verwerking van het glas waarmee ze maar moeilijk uit de voeten kunnen. Het merendeel van de café-eige naren op de Hoogstraat en omge ving houdt het glaswerk al apart, maar moet er de nodige moeite voor doen om er van af te komen. De dichtst bijzijnde glascontainer staat bij het Bas van der Heijden- filiaal aan het Broersveld en dat betekent een flink eind sjouwen. Omdat de hoeveelheid glaswerk, zeker na het weekeinde, grote proporties aanneemt komt vaak de auto er aan te pas om het goed je te vervoeren en is die ene glas bak niet toereikend voor de enor me hoeveelheden die worden aangeboden. Eenenkelingbe- •.••spaart zich. al de moeite èn geeft de lege flessen met het gewone af val mee. „Ik heb wel honderd lege flessen per week, dus je begrijpt dat je het niet aangelopen krijgt als je het steeds naar het Broersveld moet brengen," zegt Henk Post, de uitbater van tapperij het.Wees huis aan de' Hoogstraat. Een'op- lossing heeft Post wel gevonden maar de ideale manier is het nog lang niet. „Een kennis heeft eens voor mij een plastic container op wieltjes voor mij op de kop getikt en daarin gooi ik het lege en ka potte glaswerk. Als 'ie vol is rijd ik 'm naar de glasbak. Het is niet de makkelijkste manier want dat ding is behoorlijk zwaar en je moet er een flink stuk mee lo pen." Ook zijn collega's Rob van Vliet van bar-bistro De Pacba en Frans Leermakers van café de Unie gaar milieubewust te werk en rij den één keer per week met de au to naar het Broersveld om hun le ge flessen op te ruimen. Van Vliet: „Dat is ook niet altijd een pretje want soms zit die container bar- PU VOLLEDIGE5 VERGUNNING m 1 ap 5 VERGUNNING a s - ÏC' Horeca-ondernemers Van Vliet en Post (r.): 'een vaste op haaldagvoor lege flessen is de oplossing.' FotoGerrit de Heus/ RoelDijKstra stensvol en dan moet je de helft weer mee terug nemen." Leerma kers vroeg een paar jaar geleden het ONS al eens om een glasbak bij hem op het parkeerterrein neer te zetten maar omdat hij al leen voor de plaatsings- en huur kosten moest opdraaien, zag hij er van af. Post en Van Vliet zijn het er over eens dat er niet lang nagedacht hoeft te worden om dé oplossing te vinden. „Als het ONS alle hore- ca-zaken twee plastic glasbakken geeft, kunnen de lege flessen ge scheiden worden ingezameld en op een vaste ophaaldag worden geleegd door een aparte glaswa gen," luidt de suggestie die Post bij het nutsbedrijf deed. „In die richting wordt nu ook ge dacht," geeft Wim van der Drift van het ONS te kennen. „Omdat het aanbod van het glas sowieso steeds groter wordt, willen we de glasinzameling gaan intensive ren. Voor wat betreft het inzame len van het glas in de horeca moei een nieuw systeem worden ont worpen. Dat vergt de nodige tijd. In elk geval willen we op verschil lende locaties in de stad meer containers gaan plaatsen. En wel licht dat we voor de horeca in het centrum een aparte glasroute in het leven moeten roepen." Schiedam - Hel ONS wil in de nabije toekomst meer initiatieven gaan ontplooien op het gebied van de reiniging. Bij de gemeenteraad zijn plannen ingediend voor de aanleg van een milieustation waar Schiedammers zelf hun grofvuil kunnen inleverenHout, puin en glas zouden hier gescheiden in containers moeten worden opgesla gen.. Ook het GFT-afvai en de verwerking van oud papier krijgen de nodi ge aandacht. Nu enkele maanden geleden in de Woudhoek een start is gemaakt met het gescheiden inzamelen van groente, fruit- ën tuin- afval wil het ONS dat in heel Schiedam het huisvuil op die manier wordt verzameld. Om te voorkomen dat het oud papier in de grij2e vuilniszak terecht komt, heeft de reiningsdienst van het ONS het plan opgevat een pa- pier:campagne op touw te zetten. Deze bevindt zich nog in een pril stadium maar het oogmerk is om samen met verenigingen en scho len huis-aan-huis oud papier op te gaan halen. Vlaardingen - Beheerder Martin Spork van de rijwielstalling aan het Veerplein krijgt in zijn strijd voor het behoud van zijn stekkie veel steun van de Vlaardingse be volking. In de ogen van de ge meente moet de bewaakte voor ziening worden verplaatst naar een terrein achter Vroom en Dreesmann, op de hoek van de Joubert- en de Van Riebeeck- straat. Duizend Vlaardingers heb ben met het plaatsen van een handtekening aangegeven dat zij de fietsenstalling op het Veer plein willen behouden. De kwestie rond de parkeervoor ziening wordt in september be handeld in de gemeenteraad. Wethouder Agnes van Ardenne (Verkeer en Vervoer) heeft de raad inmiddels aangeraden om de smeekbede te negeren. Volgens het gemeentebestuur is er in de nieuwe stedebouwkundige opzet van het Veerplein geen plaats meer voor een bewaakte stalling voortweewielers. Op het Veerplein-nieuwe-stijl moet na de miljoenen guldens kostende opknapbeurt van het centrum onder meer de week markt worden gehouden. Ook de lunchroom van Cor en Jet Huis man krijgt na de verhuizing vanaf het Liesveld een plekje voor de deur van V D. Volgens de wet houder mogen de mensen in het nieuwe centrum niet 'over de fiet sen struikelen.' Martin Spork vreest, dat hij op de nieuwe stek buiten de loop van het publiek zal zitten. Wethouder Van Ardenne meent, dat deze 'dooie hoek' van nu in de toe komst juist zeer centraal zal lig gen. De stalling zit vlak naast de Schiedam - De parochies St, Jan de Doper en O.L. Vrouw Visitatie gaan nauw samenwerken. De twee rooms-katholieke kerken in Nieuwiand hebben sinds kort één en hetzelfde bestuur. De 'fusie' is een gevolg van het teruglopend aantal pastores en van de slinkende belangstelling van de parochianen. Beide kerkgebouwen aan de Dr. Schaepmansingel en de Mgr. Nolenslaan blijven overigens in gebruik. Tot begin september is pastor L. Klinkenberg de enige geestelijke in de twee parochies. Daarna krijgt hij versterking van mevrouw M. van Maasacker, die binnenkort afstudeert aan de universiteit van Tilburg. De samenwerking tussen de St. Jan de Doper en O. L. Vrouw Visitatie kwam enkele jaren geleden op gang, na het overlijden van pastoor Van Diepen. Volgens secretaris P. van Beurden zijn beide parochies daarna steeds dichter naar elkaar gegroeid. nieuw te bouwen parkeergarage voor auto's en direct achter V D. De wethouder spreekt van een 'al leszins aanvaardbare plek.' De plaatsers van een handteke ning zijn ook van mening, dat de stallinghouder in de nieuwe opzet te weinig ruimte overhoudt. Op het Veerplein beschikt Spork op dit moment over 400 vierkante meter. Op de hoek van de Jou- bertstraat en de Van Riebeeck- straat houdt hij 181) vierkante me ter over. Volgens de beheerder is de ruimte veel te klein om fat soenlijk zijn brood te kunnen ver dienen. In de afgelopen acht jaar bouwde hij de onderneming op tot een goedlopende onderneming, waar ook reparaties plaatsvinden en onderdelen worden verkocht. Met name in het weekeinde puilt de stalling volgens de beheerder uit. In plaats van inkrimping denkt Spork eerder aan uitbreiding. On der meer uit een onderzoek van Vroom Dreesmann js gebleken, dat steeds meer mensen het VJaardingse centrum per fiets be zoeken. Wethouder Van Ardenne heeft aangekondigd, dat zij zal bekij ken of de nieuwe stalling iets gro ter kan worden dan de in eerste instantie aangekondigde 180 vier kante meter. De actievoerders ne men met deze belofte echter geen genoegen. Zij denken dat een gro te rijwielstalling zeker niet zal misstaan als het Veerplein tot 'sfeerplein' is gelransformeerd. Vlaardingen - De Vrijwilligers Va caturebank Vlaardingen is niet blij met de groeiende toeloop van ex-psychiatrische patiënten. Pati ënten uit de geestelijke gezond heidszorg zijn welkom in het vrij willigerswerk zolang ze zonder begeleiding aan de slag kunnen. Maar dat is meestal niet het geval. Deze categorie cliënten bezorgt de Vacaturebank een hoop extra werk. Het lijkt erop dat hulpverleners van het Riagg het vrijwilligers werk zien als een goede therapie voor hun patiënten. Een zorgwek kend verschijnsel, vindt de Vaca turebank. „Op zich is het goed dat deze mensen een plek krijgen in het vrijwilligerswerk. Wij stellen ons echter op het standpunt dat de vrijwilliger zelfstandig bij ons moet kunnen aankloppen." aldus secretaris Jan Blankers in het jaarverslag over 1991. Even verontrustend vindt Blan kers het verschijnsel dat er veel mensen zijn die wegens hun op leiding of vaardigheden geen kans maken op vrijwilligerswerk, terwijl anderen die wel goed 'in de markt' liggen, afhaken omdat ze betaald werk gaan doen, „De zich doorzettende tweedeling in de maatschappij lijkt hier zichtbaar te worden," schrijft de secretaris. In andere gevallen kon de Vaca turebank met succes bemiddelen. Vorig jaar werden 46 mannen en vrouwen aan een onbetaalde baan geholpen. Dat is bijna de helft van het totale aantal mensen (94) dat aanklopte bij het kantoortje van de vrijwilligersorganisatie in jon- gerensociëteit De Vleet aan de Schiedamseweg. Maar het was lang niet genoeg om alle vacatu res te vervullen. In de kaarten bakken staan nog 243 onbetaalde banen. De Vacaturebank draait inmid dels 6 jaar. Het grootste deel van de clientèle bestaat uit mannen en vrouwen tussen de 20 en 40 jaar. Zij gebruiken de ervaring die zij in het vrijwilligerswerk op doen vaak als opstapje naar een vaste baan met een normaal sala ris. Het aangeboden werk varieert sterk. Het kan bestaan uit taalles geven aan buitenlandse vrouwen, uit een redactieplaats bij Omroep Vlaardingen, uit boodschappen doen voor bejaarden of uit kinder werk in een buurthuis. Sollicitan ten kunnen in tien sectoren van de samenleving worden ge plaatst. De betrekkelijk geringe 'omzet' van de vacaturebank kan ten dele worden verklaard door het gebrek aan financiën, zo valt uit het jaar verslag op te maken. De 5000 gul den subsidie die de gemeente Vlaardingen verleent is te laag om een normale exploitatie te be kostigen, merkt secretaris Blan kers op. Alleen dankzij een extra bijdrage van 2500 gulden van de Hervormde Kerk in Vlaardingen kan de Vacaturebank net rondko- Vlaardingen - Ze zijn minder in zwang dan de oorlogsher denkingen in de. meimaand, maar in het begin van augus tus wordt in verschillende plaatsen in Nederland toch stilgestaan bij de rampzalige gevolgen van de verwoesting van de steden Hiroshima en Nagasaki. Het afwerpen van twee atoom bommen op de Japanse steden betekende het einde van de Tweede Wereldoorlog. Dit ging ten koste van vele tienduizen den doden. Dit jaar vindt de herdenking plaats op donderdag 6 augus tus. Rond 19 uür komen de herden kers bijeen in het Rosarium van het Holy-ziekenhuis, waar in stilte een kraanvogelmoza- iek wordt gelegd van door de deelnemers meegebrachte wit te bloemen. Voor de sobere plechtigheid staan muziek, zangen een kor te toespraak van burgemeester Fred van Lier op het program ma. De herdenking wordt door de Vlaaruingse vredesbeweging tevens gezien als verzet tegen atoomproeven en kernwapens in het algemeen. Hoewel de bommen 47 jaar ge leden vielen, is de herdenking volgens de vredesbeweging nog steeds actueel. De herden king beschouwen de organisa toren ook als solidaire daad in de richting van vredesactivis ten in actuele brandhaarden als Israël, de voormalige Sov jet-Unie en Joegoslavië. Schiedam - Een Schiedammer is gisteren aangehouden nadat hij eerder op de avond na een aanrij ding op de Nieuwe Damlaan was doorgereden. De botsing tussen de ftvee perso nenauto's vond plaats om half acht. De 47-jarige bestuurder reed weg zonder zich bekend le ma ken. Er was slechts materiële schade. Vlaardingen - Tegen zes inwo ners van Vlaardingen is in de maanden mei en juni proces-ver baal opgemaakt wegens steun fraude. De verdachten verzwegen bijver diensten, waardoor zij de sociale dienst voor een bedrag van ruim 11.000 gulden benadeelden. De ten onrechte uitgekeerde gel den zullen van de betrokkenen worden teruggevorderd. Vlaardingen/Schiedam - Autokra kers hebben tussen zondagmid dag en maandagochtend toege slagen in vijf voertuigen in Vlaar dingen. Twee auto's in de Sperwerlaan, één in de Johan de Winstraat en voertuigen in de Populierendreef en de Louise de Colignylaan wa ren het doelwit van de daders. Men had het mei name voorzien op de radio/cassetterecorder en gereedschap. Ook in Schiedam sloegen krakers toe. Uit een voertuig aan do Die selstraat werd een gereedschaps kist ontvreemd. Een bewoner van de Couwenho- venstraal mist een radio/cassette recorder, cd-speler en een biljart keu. Vlaardingen - Verschillende Vlaardingers gaan onverant woord om met het uiterst kanker verwekkende asbest. Maakte in het afgelopen weekein de een bewoner van de Diepen- brockstraat het asbest-dak van zijn schuur met een staalborstel schoon, gisteren plaatste een be woner van de Curaaolaan een as- bestplaat tussen het huishoude lijk afval. Uit veiligheidsoverwegingen, met name in verband met spelen de kinderen, heeft de ROM de plaat weggehaald. Schiedam - Een bewoner van het Schubertplein mist zijn rode Opel. Hel voertuig werd in de nacht van zondag op maandag van het plein in Groenoord gesto len. Een bewoner van het nabijgele gen Johann Strausplein mist al leen zijn lading. Onbekenden na men maandagavond drie ladders van zijn imperial weg.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1