11 'Vliegeren mag geen plaag worden De Stadsgehoorzaal en de wet van Goudriaan AKKERMAN B.V. 1 I dfekerRfigsn bv Juijn krijgt 'bordeelsfeer' Noorduin weer succesvol Reizend kindermuseum Popfestijn aan de Afrol Reconstructie Westlandseweg Schutters paraderen Een lucratieve bezigheid die een rage aan het worden is tm TECHNISCH INSTALLATIEBEDRIJF Rotterdams Dagblad Donderdag 6 augustus 1902 Schiedam In een boek over de Schiedamse havens verhaalt au teur Hans van der Sloot over het weinig lucratieve bestaan van enkele bordeelhouders, die voor de oor log hun nering deden in de Gorzen. Met de sekshui zen is het op een enkele oprisping na eigenlijk ook nooit meer wat geworden in Schiedam. Als Schiedammers a! prostituees bezoeken, dan doen zij dat klaarblijkelijk buiten de eigen stadsgrenzen. Met dit gegeven in het achterhoofd moét menigeen op dit moment vreemd opkijken als hij of zij in de Hoofdstraat het nieuwe uithangbord van het etablis sement van Hendrik van Katwijk ontwaart. 'Jap Juijn' is er opte lezen, een duidelijke verwijzing naar het seksimperium Yab Yum van Theo Heuft. Toch ontkent Van Katwijk dat hij van barman tot souterneur is getransformeerd. „We hebben geen op kamertjes en we zijn een gewone bar gebleven. Bij de bouw van de nieuwe Yab Yum bleef veel mate riaal over en dat heb ik voor een zacht prijsje kunnen overnemen om de zaak te verbouwen." Het vernieuwde Juijn gaat zondag 9 augustus open met een optreden van de groep Love At First Side. Tussen 17.00 en 20.00 uur kunnen bezoekers luiste ren naar muziek, die is geïnspireerd op oude bluesgi ganten en The Fabulous Thunderbirds. Bier is dan voor het eerst te koop aan de nieuwe bar, die door Van Katwijk als 'hoerig1 wordt omschreven. De Schiedamse atleet Willem Noorduin heeft tijdens de Open Engelse kampioenschappen voor gehandi capten. die in Huil werden gehouden, weerde nodige successen geboekt. Op het onderdeel kogelstoten be haalde de rolstoeler met 11.78 meter de gouden plak en bij het discuswerpen was zijn worp van 33,04 me ter goed voor de zilveren medaille. Van 1 tot en met 15 september neemt Noorduin deel aan de Paralym pics in Barcelona. In het Stedelijk Museum in Schiedam is van 23 sep tember tot en met 25 oktober de tentoonstelling "£n toch is de aarde plat!' te bezichtigen van Boekieboe- kie. Dit initiatief van Autoped - een organisatie ge specialiseerd in het opzetten van culturele- en literai re evenementen voor kinderen - is een boeken- kranten een reizend museum voor kinderen. Het Boekieboekie-museum is het enige iiteratuur- museum voor kinderen in Nederland. De collectie van Boekieboekie besta: dt werk van kinderboek illustratoren en -schrijvers. Op ludieke wijze probe ren zij het kinderboek tot leven te brengen en de be zoeker te ontvoeren naar de wereld van het kinder boek. Vlaarditjgeri Liefhebbers van popmuziek kunnen dit jaar tijdens het Haring en Bierfeest meer dan ooit hun hart op halen. Zoals gebruikelijk treden op diverse plekjes in het centrum popbands op, maar nieuw dit jaar is het Pop-Podium dat door café 't Spiegelbeeld in sa menwerking met Juijn-producties aan de Afrol wordt gehouden. Tussen 12.00en 17.00 uur staan er drie muziekforma- ties op de planken. De Miles Browning Band bijt het spits af en wordt gevolgd door de Schiedamse vrou wenband Jamrax. Burma Shave, de winnaar van de grote prijs van Nederland en regelmatig te horen op de radio, moet het grote klapstuk worden. Maassluis Het verkeer, dat gebruik maakt van de Westlandse weg en de Mozartlaan. moet 'v anaf 18 augustus reke ning houden met oponthoud. In juni is begonnen met de reconstructie van het kruispunt Westlandse- weg/Mozartlaan zonder dat het verkeer daarvan hin der ondervond. Na de bouwvak krijgt het verkeer in verband met de werkzaamheden wél te maken met enige overlast. De reconstructie van de Westlandseweg moet ertoe leiden dat hel autoverkeer van de Westlandseweg voortaan voornamelijk via de Mozartlaan naar de In dustrieweg rijdt, om daar vandaan over de vernieuw de ën verbrede Havenbrug en de Laan "40-'45 Maas sluis uit te rijden. Hoek van Holland Het sladsbestuui van Hoek van Holland neemt za terdag 5 september voor het gemeentehuis aan de Prins Hendrikkade een défilé af. Die dag wordt door het bestuur van de Saluutbatterij 'Atkins' uil Zootor- meer, or -deel van het Koninklijk Nederlands Le ger- en enmuseum 'generaal Hoefer' m Delft een optocht van schutters gehouden. Men trekt om circa 13.00 uur aan het gemeentehuis voorbij. Schiedam maanda?ïü augustus Informatie-avond voor aanslaande ouders. Magniolia DeiKt-rk, Albardaslrta'. fi 7.20.00 uur. woensdag i't jujustus Bingo. dio:>'.eneentruni de -jMolons. Nieuwe Dam laan "05. 12.30 uur. Viaardingen vrijdag 7 augustus Stadswandeling, startpunt: VVV-kantnor aan de Grolt- Markt. 19.15 uur. zaterdag 8 augustus Wandelconcert Eduard Govusris en Anlaine Tronquo. Gr.)!,. Kerk. 15.00-17.01) uur. dinsdag 11 augustus Informatie voor aanstaande ouders, Emmauskerk. v.d. Linder, Y.d. lieu veil singel 2,20.00 uur. Maassluis donderdag 6 augustus ♦Bridgedrive-in.Koningshui", I9.-15 uur. zaterdag 8 augustus rund er-vrij-markt. Koningshoek, tO.GQ» 16.00 uur. '.soeiJsdag 12 augustus Gilde, Koningshof, 14.00-16.00 uur. Informatie-avond voor aanstaande ouders, zaal Dt Sluis, G.A. Brcderolaan 49.20.00 uur. Hoek van Holland dinsdag 11 augustus Start VW-Vakantie Avondvierdaagse, startpunt wi>k gebouw De Hoekstee. Mercatorweg 50,18.00 uur. Door Nathalie Lans Schiedam - Je hoeft maar naar het strand te gaan om te zien dat de vliegersport erg populair aan het worden is. De Schiedamse Willy van Digge- le wijkt voor het beoefenen van haar hobby echter liever uit naar de Maasvlakte. „Ik moet zeggen dat ik het zelf nooit op het strand doe. Vlie geren kan erg gevaarlijk zijn. Wanneer je niet verantwoord te werk gaat, kan een vlieger op een badgast terecht komen en dat kan hard aankomen. Bovendien maken vliegers herrie." Willy van Diggele is niet zomaar een vliegerfan. De kenner zit in jury's en en brengt beginners de eerste beginselen van de vlieger- sport bij. Aan de Vlaardingerdijk heeft ze bovendien een winkel waar zij exclusieve modellen ver koopt. Op dit moment is het een lucratieve bezigheid, want vliege ren is een ware rage aan nel wor den. De sport biedt tegenwoordig veel mogelijkheden. De tijd dat pa hel touw van een eenvoudig modelle tje aan het windscherm bond, is voorbij. Solo-vliegeren, ballet- vliegeren, team vlieger en. par cours vliegeren. je met een kar door een vlieger over het strand laten voortrekken... De sport biedt steeds meer mogelijkheden. Daarmee is de omschrijving die de 'Dikke van Dale' geeft, feitelijk achterhaald. Het woordenboek rept over "(kinder)-speelgoed be staande uit een lichte, houten of stalen constructie met papier be spannen, dat aan een lang touw in de lucht opgelaten wordt'. Cursisten Willy van Diggele trekt er twee zondagen in de maand met een groep cursisten op uit op hen de kneepjes van het vak te leren. Vanaf haar winkel De Paddestoel op de Vlaardingerdijk vertrekt zij met een bus vol grote vliegers en Willy van Dig. gele is dol op vliegeren. R, gelmatigisrj met haarcur. sisten op dg Maasvlakte te vinden, Gerrit de HeuïRjj Dijkstra een voorraadje koek en limonade. Haar cursussen geeft zij op de Maasvlakte. „Dat is niet echt een flitsend gebied, maar je kan er geen kwaad. De cursisten worden in groepjes van hooguit drie per sonen geplaatst en intensief bege leid. We beginnen met een kleine vlieger en bouwen hel op zolang het goed gaat." De bestuurbare vliegers kunnen behoorlijke kracht van de man of vrouw op de grond eisen. Maar volgens de instructrice hoef je niet sterk te zijn om te kunnen vliegeren. „Je neemt een vlieger die je aan kan. Wanneer je niet zo veel weegt, kan je met een vlieger volstaan die minder kilo's trekt. Bij vliegeren zijn de volgende fac toren van belang: het gewicht van de bestuurder, de windkracht, de oppervlakte van de vlieger en be hendigheid. Je hoeft er dus niet sterk voor te zijn." Vliegeren wordt volgens Willy van Diggele door iedereen ge daan. „Jong en oud, mannen en vrouwen vliegeren. Wel zijn er veel jonge knullen die vliegeren combineren met surfen. En het valt op dat vrouwen een kleine minderheid vormen." „Ik weet niet wat dat nou is. Je hebt sporten die de naam hebben mannen- of vrouwensport te zijn, maar bij vliegeren is dat toch niet zo? Soms gaat er weieens een vrouw mee me t de cursus. Meest al gaat de echtgenoot dan vliege ren en ligt de vrouw in dc zon. Ik vind dat wel jammer, want vooral in het balletvliegeren blijken wouwen vaak heel goed te zijn." Kunstschaatsen Balletvliegeren is volgens Willy zoiets als kunstschaatsen. „Je laat je vlieger op muziek bewe gen. Je hebt zelf in de hand wat je doet, een combinatie van muziek en beweging." Naast de ballet-dis cipline bestaan er ook .wedstrij denwaarbij een speciaalparcours moet:worden gevlogen. De aan wijzingen staan op een tekening. Willy vindt het een vooruitgang dat er steeds meer wedstrijden in Nederland worden 'gevliegerd'. „In september wordt er voor het eerst in Nederland een vlieger Europa-Cup gehouden. In Mid delburg zullen, denk ik, niet zo veel Nederlanders mee doen, want het is hier moeilijk om je te plaatsen. Er is in Nederland nog geen goede competitie. Maar het komende jaar worden er al veel meer wedstrijden georgani seerd." Bloed Willy praat m haar 'vliegeratelier' honderduit over wat je allemaal met vliegers kan doen. Hier staan grote en kleine vliegers in vrolij ke kleuren te wachten op een nieuwe staart of op een reparatie, Dag in en dag uit is zij met haar geliefde sport bezig. Toch is Willy nog niet zo heel ere lang 'verslaafd'. Pas een jaar tf vier geleden begon zij zich voo: de sport te interesseren. ..In Rot terdam bezocht ik een tentoon stelling over vliegers. 'Hé, dat i> interessant1, dacht ik en ik bec me er vervolgens in gaan verdie pen. Zeker als je besluit een win kel te openen, moet je het col leuk vinden om eindeloos staarten te stikken. „Maar het bevalt me prima en it moet zeggen dat het vliegeren irc ook een beetje in het bloed zit Vlak na de oorlog verkocht mijt vader ook al vliegers in Rotter dam. Vanaf het balkon kon hij z: verkochte modellen boven de da ken uit zien." In het Rotterdams Dagblad van woensdag i 5 juli heeft freelance journalist Dick van der Lugt ge steld dat de veranderingen aan de Stadsgehoorzaal het karakter van het gebouw essentieel heb ben aangetast. Stadsgehoorzaal directeur Marten Putman rea geerde met een artikel, waarin hij stelt dat bij de verbouwing niet schaamteloos voorbij wordt gegaan aan de opvattingen van architect Sybold van Ravesteijn, van wie in het verleden reeds veel werk is verminkt. Lid van de welstandscommissie Henk Horsten noemde de verbouwing in zijn bijdrage van 30 juli een 'troostprijs' voor een stad, die al tijd de hoofdprijs mist. Aanzwel- Ier van de discussie, Dick van x der Lugt, vindt het tijd worden, dat de echte verantwoordelijken voor de verbouwing eens verant woording afleggen. Door Dick van der Lugt Marten Putman vindt dat ik niet moet zeuren. Zijn reactie in het Rotterdams Dagblad van 16 juli komt erop neer: de welstands commissie heeft de verbouwing goedgekeurd, dus het is een goe de verbouwing. Deze redenering is Henk Horsten in het verkeerde keelgat geschoten. Hij schrijft dat Putman zich niet achter de wel standscommissie moet verschui len. De commissie heeft immers niet de bevoegdheid (ver)bouw- plannen in de prullenbak te depo neren. Beide reacties vragen om een weerwoord. Wal heb ik beweerd? In het kort: de architect van de Stadsgehoorzaal, Sybold van Ravesleyn (1689-1983). heeft een indruk wc k k end oeuvre gebouwd Weliswaar omstreden, maar zeer eigen en interessant uit architec tuur-historisch oogpunt. Het meeste is helaas gesloopt of on herkenbaar verminkt. Dat laatste gebeurt nu ook met de Stadsge hoorzaal. Schamen tie daarvoor verant woordelijken zich de ogen uit hun hoofd? Nee. ze pochen zelfs ont laai dat het erfgoed van Van Ravesieyn behouden blijft. Ze verkopen oen ergerlijke vermin king aï.-: opknapbeurt (Putman heeft het over 'een nieuwe bril"). Ze plakken het baby-broertje va; het Nationale Nederlanden-geve; (Weena Rotterdam) op dc Stads gehoorzaal. dai aardige theatertje aan de Schiedamseweg. Daarom slaat Henk Horsten de plank mis als hij schrijft dat de Vlaardingse cultuur altijd in de troostprijzen valt en niet in de hoofdprijzen. Was dat maar zo. Maar het is anders. Viaardingen wordt (werd) geregeerd door pre tentieuze autoriteiten die zich voor de eigen stad schamen. Die het Liesveld de allure van het 'Plaza' willen geven, de Stadsge hoorzaal omtoveren tot een 'Brainpark' kantoorpand, aan de Vlaardingse Vaart een klein 'Be verly Hills' bouwen en als we niet oppassen de Broekpolder om ploegen tot klein 'AJmere'. Maar niet alleen schamen ze zich voor hun stad, ze kunnen ook lie gen dat het gedrukt staat. Vijfjaar geleden beweerden ze bij hoog en bij laag dat de Stads gei "zaal en Harmonie denrtal wa ren dat opknapc ••,mue. Ze huurden een architectenbu reau in, dat hun dromen over een nieuw multi-functioneel cultureel centrum aan het Buizengat met een quasi-deskundig sausje over goot. Nu zeggen ze met hetzelfde gemak dat de huidige opknap beurt mooi aansluit bij het oor spronkelijke ontwerp, omdat de architect één miezerig gebogen lijntje heeft getrokken. Bedisselen Maar niet alleen schamen ze zich en ze liegen, maar ze bedisselen ook van alles in achterafkamer- tjes. Wanneer plannen in de open baarheid komen, zijn die al zo ver gevorderd dat ze niet meer terug gedraaid of veranderd kunnen worden. Want dat leidt tot vertra gingen en dat kost geld. Het is al tijd hetzelfde liedje dat de autori teiten zingen. Ook in de operatie "Verniel de Stadsgehoorzaal* zien we dat het grootste deel van de plannenmakerij zich in het ge niep heeft afgespeeld, zonder dat de pubtieke opinie een kans heeft gehad een discussie te voeren, die nu - uiteraard te laat - wordt ge voerd. Wat een gemiste kans! Dit ge meentebestuur klaagde vorig jaar over het slechte imago van Viaar dingen. Het zou er. met hulp van een public relations deskundige, gekleed in nerveus gesneden kos tuum, iets aan gaan doen. De ver bouwing van de Stadsgehoorzaal was daarvoor een unieke gelegen heid geweest. Viaardingen had het gebouw kunnen restaureren. Voor het eerst zou een Nederland se gemeente dan eens niet een Van Ravesteyn hebben gesloopt of kapot verbeterd. Maar nee, de 'Wet van Goudriaan' werd weer toegepast: Gij zult alles dat oud is, slopen of verminken. Verantwoordelijk Tot slot: niet Marton Putman of Henk Horsten maar het gemeen tebestuur is verantwoordelijk voor de 'opknapbeurt' van de Stadsgehoorzaal. Ik daag de ver antwoordelijke welhouder(s) uit om na terugkeer uit Ibiza of At te ne, of waar ter wereld ze ook mogi uitrusten van hun zegenrijke ar beid voor de Vlaardingse gemeen schap, zich op deze plaats te ver antwoorden voor dit stuitend ge val van vandalisme aan dt Schiedamseweg. De auteur werkte van 1978 tol 1988 rit Viaardingen als veis iagtp ver bij Het Vrije Volk. Thans is te freelance journalist en dccei journalistieke vaardigheden aan de School voor Journalistiek en Voorlichting te Utrecht. U ziet van ons regelmatig advertenties voor gasverwarming en sanitair, rrnnr wist u dat wij u ook van dienst kunnen zijn bij onder1 d en/of renovatiewerkzaamheden zc lood- en zinkwerken, uiteraard ook in authentieke stijl aanleg of reparatie van gas- en waterleidingen ontstoppen en vernieuwen van rioleringen aanleg en onderhoud van cv-installaties aanleg en onderhoud van sanitaire artikelen zoals badkamerverbouwing etc. vernieuwingen van dakbedekking, waarin wij diverse kwaliteiten dakbedekkingsmaterialen verwerken, al naar gelang uw wens electrotechnische installaties Al ons werk wordt uitgevoerd door goede vakbekwame mensen. Onder toezicht van de plaatselijke energiebedrijven en wij hanteren alleen materialen welke zijn goedgekeurd door de KIWA, GIVEG en KEMA instituut. ttak.b«rf«kkin-{ I 3133 E-P Vlaasdttxjen Tel 010 4342400 Fax. 010-1358141 liriKTSWSi 109 ll-t. Schiedam Tcl.oiu Ghh.W. luiluagtniikfcif: r-ikrCjijj

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1