Waterweg 1 'BioBox en blokcontainers waardeloos1 WV's van Schiedam en Delft gaan samenwerken Stadsblad weg uit Schiedam Vlaardingen rijk aan beelden Pas één aanmelding voor nieuwe architectenopleiding J-O F Ook Sparta houdt open huis Antwerpen wil gesprek over havensubsidies Int reker ontsnapt uit Schiedams ziekenhuis Geld voor 'zielig' verhaal Nieuwe wegdek Kleiweg Holy-Zuid ontevreden over nieuwe manier inzamelen huisvuil Krattendief aangehouden Foutparkeren neemt af Fietser (13) aangereden Inbraken in auto's Rijnmondband naar Breda Rotterdams Dagblad Vrijdag i augustus 1992 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Vlaardingen tel 010-2340055. fax 4349754 De toeloop was weliswaar niet zo massaal als bij Feyenoord twee dagen eerder, de kleine duizend Sparta-suppor- ters genoten desondanks met volle teugen van de gastvrijheid op het Kasteel, waar Sparta gis teren open dag hield. Rondlei dingen door de catacomben en een door Michel Va Ike vervaar digde videoband, waarop typische Sparta-beelden van het afgelo pen seizoen wa ren samengevat, trokken veel be langstelling. Maar cok de tentoongestelde oude foto's in de Kasteel-loge waren in trek. De spelers genoten eveneens van de onver wacht grote belangstelling. „Dit was voor ons ook de eerste keer en ik moet zeggen dat het een leuke ervaring was," ver woordde Gerald Sandel de gevoelens van de spelersgroep. De dag werd besloten met een sponsorbijeenkomst in het Kasteel van Rhoon, waar onder anderen Lee Towers en de Gi- gantjes Optraden. Foto Cees Kuiper VÏf-C. Rotterdam - Havenwethouder 3. Devroe van Ant werpen heeft zijn Rotterdamse collega drs. R. Smit en voorzitter F. Traen van de Maatschappij der Brug se Zeevaartinrichtingen uitgenodigd te gaan praten over de subsidies die de Belgische en Nederlandse overheden ten behoeve van de infrastructuur van hun havens wel of niet geven. In een op 3 augustus gedateerde brief zegt hij dat er al geruime tijd veel te doen is over beslaande of ver meende subsidies van België en/of Nederland in de verschillende haven". ..Er zijn ook bemerkingen over de betaling van een gedeelte van de infrastruk- iuui en/of oUpetiti'Ukluut," schrijf! hij. Devroe herinnert eraan dat Traen de directie van het Gemeentelijk Havenbedrijf van Rotterdam onlangs heeft uitgenodigd 'de boekhouding te bekijken' van de haven van Zeebrugge. Devroe: „Het is ook mijn persoonlijke mening dat veel onrust of ongenoegen haar oorsprong vindt in geruchten en meningen, veronderstellingen die niet altijd overeenstemmen met de werkelijkheid." Hij doet het voorstel om de boekhoudingen van de drie havens open te leggen en 'gezamenlijk na te gaan hoe de betaling en subsidiëring van onze verschil lende havens wordt georganiseerd*. Devroe zou graag willen dat er eerst een gesprek tus sen hen drieën wordt gehouden, 'waarna eventueel onze medewerkers zelf in de commissie Het dossier kunnen uitdiepen'. Hij stelt tevens voor dat dit dan gebeurt onder begeleiding van neutrale waar nemers. Dat zijn volgens hem de voorzitters of secre tarissen van de resp. Nederlandse en Vlaamse ha vencommissie. Overigens zou hel werk ook onder begeleiding van het Benelux-secretariaat kunnen worden gedaan, in plaats van door de havencommis sies. Aanleiding voor de uitnodiging zijn de berich ten dat de Nederlandse regering 250 miljoen gulden subsidie zou verstrekken voor de bouw van acht klei nere containerterminals op de Maasvlakte: het pro ject Delta 2000-8 van ECT. Zekerheid dat die subsi diëring er komt. is er allerminst. De regering zou daar over enkele weken pas een beslui! over nemen. Eén pn ander hangt bovendien af van het feit of ECT en Pakhoed (moederbedrijf van Unitcc het eens kunnen worden o ver samen werking ir. mlainer- overslag op de Maasavlakte. De Rotterdamse wethouder Smit is op 25 augustus terug van vakantie. Het ziet er niet naar uit dat Rot terdam vóór die tijd op de uitnodiging van Devroe zal reageren. Schiedam - Een 23-jarige Vlaardinger die afgelopen woersda** verens een reeks inbraken in verschillen de flatwoningen aan de Vlaardingerdijk in Schiedam door de politie was opgepakt, is na een bezoek aan het ziekenhuis toch nog ontkomen. Tijdens zijn ver blijf m een cel van het politiebureau m Schiedam werd de man gisteravond onwel. Hij leek bewuste loos en reageerde niet op pijnprikkels. Nadat de in sluiper was onderzocht door een arts van de GGD werd hij rond 21.00 uur overgebracht naar het Schie- iand-ziekenhuis. Daar werd hij ter observatie opge nomen. De man voelde kennelijk weinig voor een verblijf m het ziekenhuis. Twee uur later ontdekte het verplegend personeel dat de Vlaardinger de be nen had genomen. De man verdween in de richting van zijn woonplaats en ts nog steeds voortvluchtig Rotterdam - Hij wilds een caravan aanschaffen. Maar helaas, degene die hem wat geld zou voorschie ten is in het ziekenhuis beland, dus of hij misschien een paar honderd gulden kan lenen. En zowaar, een aantal bejaarde mensen in Rotter dam-zuid bleek bereid de ongeveer 45-jarige blonde man die zich met dïl 'zielige' verhaal aan de deuT meldde, bedragen van drie tot vijftienhonderd gul den voor te schieten. Enkele gedupeerden hebben inmiddels aangifte gedaan bij de Rotterdamse poli tie, omdat zij hun geld niet meer terug zagen. De re cherche van bureau Groot-IJsselmonde vraagt ande re benadeelden zich te melden via telefoonnummer: (010)4243625. Rotterdam - De dienst Gemeentewerken start 24 au gustus met wegenbouwwerkzaamheden in de Over- schiese Kleiweg en de Dwarskleiweg. Het verwijde ren van de bestaande verhardingen duurt ongeveer tien weken. Het vernieuwen van het riool neemt cir ca zeven weken in beslag. Het totale werk zal naar verwachting eind dezember gereed zijn. Het verkeer zal door middel -van gele borden worden omgeleid. Schiedam - De gemeenten Delft en Schiedam gaan op toeristisch gebied de handen ineen slaan. VW-directeur Ruud Pillard heeft samen met zijn Delftse collega Joop Stokvis een gecombineerde dagtocht per bus naar de Bran- dersstad en de Prinsenslad ont wikkeld De twee WV's gaan de dagtocht met ingang van 1993 aan de man brengen op de Nederland se en de Vlaamse markt. Naast reisbureaus worden personeels verenigingen en ou de ren clubs benaderd. Gezamenlijk denken de directeu ren een aantrekkelijk dagje uil te kunnen bieden. In de gekozen op zet brengen de buspassagiers de ochtend in Schiedam door, waar na het middagprogramma in Delft wordt vervolgd. In Schiedam staan koffie met gebak, een stadswandeling door het his torische centrum en een bezoek aan branderij De Tweelingh op het programma. Na de lunch in Delft wordt het programma ver volgd met een stadswandeling door de Prinsenstad en een be zoek aan de Porceleyne Fles. waar de fabricage van Delfts Blauw wordt gedemonstreerd. Toeroperators kunnen het dagje boeken voor een bedrag, dat rond de vijftig gulden gaat schomme len. Volgens Ruud Pillard is dit een zeer concurrerend tarief op de markt van de gecombineerde groepstochten. Inclusief de bus reis zullen toeristen bij hun reis bureau in Belgie of Nederland voor 80 a 70 gulden op het tripje kunnen inschrijven. De directeur van de Schiedamse VVV is zeer verheugd over de sa menwerking met de Delftse colle ga's. In tegenstelling tol Schiedam behoort Delft sinds jaar en dag tol de toeristische trekpleisters van Nederland. De vele bussen die dagelijks in hel centrum van Delft zijn te vinden, vormen er het bewijs van. Profiteren In de gecombineerde aanpak denkt Schiedam mee te kunnen profileren van de reputatie van de Prinsenstad. Volgens Ruud Pil lard kan Delft omgekeerd echter ook gebruik maken van de attrac ties van Schiedam. „Beide steden hebben niet ge noeg te bieden voor een volledige dag," meent Pillard. „Gezamen lijk menen we wel een interessant programma te hebben. We heb ben hoge verwachtingen van dit initiatief." Het ligt niet in de verwachting, dat Schiedam op korte termijn als gevolg van de samenwerking nel als Delfl tientallen bussen per dag zal kunnen begroeten. De meeste bussen die Delft aandoen, komen op eigen initiatief van dc reisopera tors. Veelal wordt Delft in dal geval bezocht in combina tie met attracties als Amsterdam en de Floriade. De Delftse promo tors van hel toerisme zijn uiter aard blij met hun komst, maar de WV heeft er zelf weinig grip op. Voor de verdere toekomst willen Joop Stokvis en Ruud Pillard de samenwerking verder uitbouwen. De steden Delft en Schiedam zijn beide lid van het samenwerkings verband van Oudhollandse ste den, Van deze club zijn ook ste den als Dordrecht, Gouda en Lei den lid. Joop Stokvis, die ook directeur is van de provinciale WV. speelt eeri belangrijke coördinerende rol in deze club. Ais de planning klopt, beschikt Schiedam in april 1993 over een draaiend korenmolenmuseum in De Nieuwe Palmboom langs het water van de Noordvestgracht. De directeurs van de WV's hebben reeds bedacht, dat het aardig kan zijn om het bezoek aan de molen dan ook in een dagtocht op te ne men. Na het bekijken van de Nieuwe Palmboom zouden de toe risten in hun visie als extra attrac tie per boot naar Delft kunnen va ren. „Er liggen nog lal van mogelijk heden.'" zegt Pillard. „In 1995 zal het Nationaal Gedistilleerd Mu seum de deuren voor hel publiek openen. Dan kunnen we de ver wachtingen waarmaken als we Schiedam presenteren als molen- stad en hakermat van het natio naal gedistilleerd." DoorSander Sonnemans Vlaardingen - De proef met de zogenoemde BioBox lijkt in Holy-Zuid niet al te best aan te slaan. Twee weken geleden kregen de bewoners het plas tic vuildoosje voor rJFT-afval in gebruik en werden op ver schillende punten blokcon tainers neergezet om het huisvuil gescheiden in te za melen. Een buurtonderzoek leert dat maar weinigen te spreken zijn over het experi ment. Binnenkort wordt de BioBox ook in deWestv.'ijk ge in troduceerd. Wethouder Kees van der Windt wil uitei n- delijk in heel Vlaardingen op dezemanierhethuisvuilinza- melen. „Het zijn ondingen," zegt een be woonster van de Zwaluvvenlaan. „Er gaat niet veel in en ai na een dag gaat de inhoud stinken. Dat betekent dat je elke dag naar be neden moet om de BioBox te le gen. Het wordt ons er met makke lijker op gemaakt Een mede-flatbewoner vindt dat er niet voldoende is nagedacht over de gescheiden inzameling van het huisvuil. „De vuilniszak moeten we in de stortkoker gooi en en voor het groente-, fruit- en tuinafval moeten we met de lift naar beneden," zegt hij. „Een tweede, eventueel kleinere, stort koker zou een uitkomst zijn. Er wonen hier veel oudere mensen. Met hen is onvoldoende rekening gehouden. Hoe moet het straks als het vriest, regent of sneeuwt?" Hel merendeel van de 'proefko nijnen' vindt het een nobel stre ven om met het scheiden van huisvuil mee te werken aan een beter milieu, maar uil gesprek ken blijkt al gauw dat men niet al te vee! moeite wil doen. Twee bewoonsters van de Riet- gansstraat zijn het roerend met elkaar eens. Bij hen staat op de hoek van de straat een blokcon- Twee bewoonsters van de R'retgansstraat bij de blokcontainer bij hen op de hoek. 'Het is niet zo erg om er elke keer even naartoe lopen om de BioBox te legen,' vinden ze. 'Maar voor de rest zien die betonnen dingen er natuurlïjkniet uit.' Foto Gemt de heus/Roei Dijkstra tamer en ze hoeven slechts over te steken om hun afval te lozen. „Dat is natuurlijk wei makkelijk, maar de BioBox is veel te klem." vinden ze. ..Als je één keer aardappels hebt geschild en sinaasappels geperst zit dat ding al vol. Voor ons geen probleem want de container staat voor de deur. Aan de andere kant moet je dan wel elke dag een nieuwe zak in de box doen en dat kost geld. Overigens zijn die din gen hier in de buurt niet eens le koop." Als de bewoners het kunnen op brengen hun gescheiden huisvuil in de blokcontainers te depone ren is het nieuwe afvalverwer- kingssysteem zo gek nog niet. Op de galerijen van flats zonder stort koker valt nauwelijks nog een vuilniszak te bekennen. Maar aan rolstoelers en mensen die slecht Ier been zijn. is kennelijk niet ge dacht. Tussen de blokcontainers is een betonnen opstapje geplaatst waardoor rolstoelers onmogelijk de inhoud van hun vuildoosje in de containers kunnen legen. Min- dervaliden moeten eerst een hin dernis nemen. „De BióBoxen en blokcontainers zijn waardeloze apparaten," zegt een man aan de Sperwerlaan geérgerd. „Op vrij wel iedere hoek van de straat staal zo'n betonnen mormel. Die dingen ontsieren de wijk. Boven dien moet je na elk wissewasje met dat plastic emmertje de deur uit. Dat ding zit zó vol." Bewust Herman Berkhout, projectleider van de gescheiden afvalinzame ling van de ROM, onderkent de problemen. „We zijn ons terdege bewust van het probleem betref fende de invaliden," reageert hij. „We gaan ons buigen over een aangepaste versie van de blok container. De mensen moeten wennen aan het nieuwe systeem en het feit dat ze de nodige moeite moeten doen om hun huisvuil te lozen. Maar het heeft ook z'n voordelen. Men hoeft, om een voorbeeld te noemen, geen zware vuilniszakken meer te tillen." In het najaar wordt onder de Ho- ly-bewoners een enquête gehou den om de bevindingen te evalu eren. Schiedam Het Niuuut Stads blad, de laatste in Schiedam ver schijnende krant met een vesti ging in de eigen slad, gaat zijn kantoor sluiten. Ruim voor het einde van dit jaar verhuizen deie- dactie en de commerciële afde ling van het tweemaal per week verschijnende huis-aan-huisblad naar Vlaardingen. De medewerkers trekken in bij Groot Vlaardingen, het aan de Westhavenkade gevestigde zus- terblad van het Stadsblad. De verhuizing hangt samen met bezuinigingen en reorganisaties binnen de hub-aan-huisbladen- groep van Sijthoff Pers in Rijs wijk. Ook in andere sleden, zoals Delft en Gouda, worden kantoren van Sijthoff-kranten samenge voegd. Het kantoor van Het Nieu we Stadsblad op de hoek van de Dam en de Nieuwe Sluis staat in middels te koop. Het Nieuwe Stadsblad is sinds de oprichting in 1949 gevestigd in Schiedam. Voordat het pand aan de Dam halverwege de jaren tach tig werd betrokken was de krant gevestigd aan de Broersvest. Cor van der Klink, de oprichter van het Stadsblad, ziet de krant met lede ogen vertrekken. wel hij zijn blad reeds 15 jaar gele den heeft verkocht en er geen en- kt ie zeggenschap meer over eeft. blijft de 72-jarige Schiedamse ondernemer meele ven met zijn geesteskind. Dat het Stadsbiad na 43 jaar Schiedam verlaat vindt hij „niet leuk, en za kelijk onverstandig." Ook de verhuizing naar de Dam school destijds bij Van der Klink in het verkeerde keelgat: „Dat was de grootste vergissing die ze konden maken. Op de Broersvest liepen honderden mensen pet dag aan het kantoor voorbij, veel mensen liepen binnen om een ad vertentie op le geven. Op de Dam is het veel minder druk." Schiedam - De krattendief die afgelopen weken actief is geweest op een bedrijfsterrein aan de'j Gravenlandseweg, is aingehou* den. Hij liep tegen de lamp teen hij gistermiddag weer zijn sla: wilde slaan. Bij het stelen vanv& kratten werd de dief door getui gen beetgepakt. Hij wist echterfe ontsnappen. De politie, inmiddels op de hoog. te van zijn identiteit, probeerde de dader 's avond thuis te arreste ren. Dat lukte pas na een achte volging, want eerst sprong de man van zijn balkon in Schiedam-Noord om de benen te nemen richting Hof van Spaland De dief werd opgepakt op hei Bachplein. Hij is 21 jaar oud m heeft bekend dat hij m zes weke; tijd ongeveer 35 kratten heeft gé- stolen om het statiegeld te incas- Vlaardingen - De parkeeroverlast rond de Westhavenplaats begint af te nemen. De Vlaardingse poli tie voerde gisteravond verschil lende controles uit, maar consta teerde geen enkele overtreding Waarschijnlijk zit de schrik e; goed in bij de bezoekers van de cafés op het plein en de straten er omheen. De afgelopen weken heeft de politie geregeid bonnen geschreven en verkeerd gepar keerde auto's weggesleept. Dit op aandrang van buurtbewoners,dis zich ergeren aan de overlast. Vlaardingen - Een 13-jarige fiet ser uit Vlaardingen is gisteren aangereden door een auto. Hel slachtoffer werd ter observatie opgenomen in het Schieland-zie kenhuis. Het ongeluk gebeurdt tegen elf uur op de Gaigkade.Dt fietsende jongen stak volgens politie onoplettend de weg over Op de kruising botste hij op eer; auto en maakte een val. Vlaardingen/Schiedam Een auto- inbreker heeft een wagen die in de Fannius Scholtenstraat gepar keerd stond behoorlijk bescha digd. De dader, die nog spoorloos is, probeerde de hoedenplanl met daarin twee luidsprekers v.% te nemen. Dat lukte niet. De eige naar zit met een dubbele schade post. Niet alleen herstel van de hoedenplank gaat hem geld kos ten, ook zal hij een set nieuwe au topapieren moeten aanschaffen Bij de inbraak verdwenen de pa pieren uit de wagen. In Schiedam werden zes autom- braken gemeld. De wagens ston den verspreid over de hele stad De meldingen kwamen uit fö Sneiliussingei, de Horvathweg het Faassenplein, de Hargalaar. de Anna van Buurenstraat en hei Schubertplein. Gestolen werden een autotelefoon, een buitenspie gel en vijf radioeassetlespelers. Schiedam - De Rijnmondband doet ook dit jaar mee aan de Na tionale Taptoe in Breda, He'. Schiedamse tamboer- en trom petterkorps treedt op in he; hoofdprogramma van het muzi kale evenement, dat gehouden wordt tussen 24 en 29 augustus Vanuit Schiedam vertrekken spe dale bussen naar het taptoeter- rem in Breda. onr ÏU3! "80 mir nog om buit gen nen dek uite de a Dat veni kan nisti aant Mar over aan Dec eroi zenc valt. geus met wees Sum proa proo Voo Bij s stelli dien Justi mere vnjgi missi den Niet gens sprei Dalei yisee land' naar ..Maa opnie 'Ijk g schap van d Zuid- dam. mm voord RIJS Vlaardingen - Vlaardingen is rij ker aan beelden en kunstvoor werpen op straat dan menigeen vermoedt In 'Beeldenroute Vlaardingen'. een boekje dat de ze maand verschijnt, worden maar liefst 130 kunstobjecten langs de openbare weg opge somd: beelden, muurschilderin gen en artistieke versieringen op gebouwen. Het boekje is samengesteld door Henk Horsting, directeur van de Vrije Academie, en ar chiefmedewerker Matthijs Struijs. Het n bedoeld als verla te jubileumuitgave bij hel 25-ja- rig bestaan van de Vrije Acade mie. Dat feest werd al in 1990 ge vierd en het boekje zat ook toen al in de pen, maar het verzame len van de gegevens kostte veel meer tijd dan de samenstellers destijds vermoedden. „Veel informatie was slecht te vinden," vertelt Henk Horsten. „Er is veel spitwerk nodig ge weest om de maker en opdracht gever van sommige beelden te achterhalen." De gemeente Vlaar dingen kon veel, maar niet alle gewenste Informatie verstrekken. De gemeentelijke documentatie had alleen betrekking op kunst voorwerpen die door de gemeente waren besteld, of mede betaald. Voor de rest weid geput uit parti culiere archieven en uit een reeks kiante-artikelen van journalist Mari Timmermans die in de ia- ren zeventig een serie schreef over de Vlaardingse beelden. Het boekje, waarin 35 afbeeldin gen zijn opgenomen, leidt tot ver rassende ontdekkingen. Een daarvan is het feit dat de Vlaar dingse beeldhouwer Leen Drop- pert een soort hofleverancier is (geweest) van openbaar artistiek schoon. Terwijl veel Vlaardin- gers niet veel meer werk ken nen van Droppert dan zijn Geu- zenmonument op de Markt, blijkt de kunstenaar ongeveer 15 beelden en objecten voor Vlaardingse straten en pleinen te hebben gemaakt. „Droppert houdt een aardige catalogus aan ons boekje over," zegt Horsten schertsend. 'Beeldenroute Vlaardingen' is binnen enkele weken te koop in de boekhandel. De intekenprijs is 25 gulden. Na 1 oktober gaat het boekje 29.95 kosten. Maassluis - Een nieuwe, in sep tember te starten opleiding tot ar chitect/beeldend kunstenaar in Maassluis wil studenten de gele genheid bieden zich op beide ter reinen tegelijk te ontwikkelen. Directeur Gerard Beijn is de pri- ve-opleiding begonnen, omdat hij de bestaande architectuuroplei dingen te technisch vindt. Tijdens de zeven jaar durende studie krijgen vakken als bouw kunst en techniek evenveel aan dacht als dans. schilderkunst, muziek, toneel en film. Beijn. zelf ook architect, zegt te streven naar het faoui van „kunstwerken waar ii n og kunt wo nen" Kern \nii ui* opleiding is tic wis selwerking tussen theorie en praktijk. De studenten krijgen twee dagen per week college: de overige dage meten ze het vak m de praktijiN leien op een art - tectenbureau of atelier. Volgens Beijn zal hij steeds zijn uiterste best doen de studenten aan een werkplaats te helpen. Dal is ook om financiële redenen nodig: de opleiding kost 4.750 gul den per jaar en studenten komen bij niet erkende privé-opleidin- gen niet in aanmerking voor stu diefinanciering. Beijn zegt de opleiding begonnen te zijn uit onvrede over de be staande opleidingen, die in zijn ogen veel te technisch zijn. „Een paar uur kunstgeschiedenis is al les wat architectuurstudenten van de andere kunsten leren. Je kunt alleen, zoals ikzelf heb ge daan. een bouwkunde- en kunstopleiding na elkaar volgen, maar niet geïntegreerd. Volgens mij is juist aan zo'n opleiding be hoefte. Er moet meer aandacht komen voor het ontwerp." Beijn zegt zelf a! regelmatig iij aanvaring te zijn gekomen me: welstandscommissies over U!r ontwerpen, die „meer sculptuu' dan gebouw" werden bevende:. Studenten die de opleiding afma ken mogen zich nog geen archi tect noemen. Maar ze kunnen zich wel aanmelden voor het lan delijk staats jxamen waarmee zr zich de officiële titel kunnen ver werven. Voor de colleges en atelierlesser heeft de architect de beschikking gekregen over een schoolgebouw m Maassluis, De colleges en ate liervakken worden gegeven in df plaatselijke LTS van het Maascol iege aan de Mesdaglaan. Volgen.- Beijn is er veel belangstelling voor de opleiding, maar tct nu toe heeft zich nog maar 'één held oi- ficieel aangemeld. GEEN beaat Wande velrug SPECI/ va 3 r HO 'n Mee ge/ests den, pi plaats 25 JM 8, Wo* Bel nu'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1