9 Aantal gokkasten aan banden gelegd m Wm 'wtmmm iSlfc a mBmt WBBBmÊSBm J Opnieuw bezwaren sloop monument Iw Yleermuisonderzoek toont aan: armoe troef in Viaardingen De Hoek rooit 660 zieke iepen Weer dwangsom voor bakkerij ^^StlPiPiP WV's willen oude formule Fietsdag terug PTT door de knieën: postbussen gesplitst Hoeks Welzijn eist echte zelfstandigheid Fusie basisscholen Gemeente Viaardingen sluit convenant met horeca en automatenhandel Buitenlandse jongeren hooien in Vlietlanden p* wMMÊÈË$ÊÊË Lijk in sloot Overval op benzinepomp Overvallers aangehouden Schapen vermist 'Inbreker' vrijgelaten Crosser opgepakt Inbraken bij twee apotheken Rotterdams Dagblad Maandag 10 augustus 1992 Viaardingen - De VW-kantoren in Schiedam, Viaar dingen en Maassluis verlenen voortaan geen mede werking meer aan de Landelijke Fietsdag als de or ganisator ervan, de ANWB. de dit jaar gewijzigde op- zetniot terugdraait, De nieuwe opzet werd niet ge waardeerd door de deelnemers van wie een groot deel zich wél meldde bij de WV-kantoren maar niet aan de.fietstochi begon. De gewijzigde opzet van het landelijke fietsevenemenl op zaterdag S mei ken- merkte-zieh door het wegvallen van speciaal ontwor pen-en beschreven routes. Er wei d gebruik gemaakt van bestaande, bewegwijzerde ANWB-roiites en ech te'startpunten waren er niet meer. ..Die route kan je elke dag fietsen." was het commentaar dat bij de VW-kantoren veel werd gehoord. In tegenstelling tot voorgaande jaren ontvingen de deelnemers ook geen herinnering meer. Ook bij de VW-kantoren in liet Waterweggebied is men niet te spreken over de nieuwe opzet en is in middels besloten niet meer mee te doen als de lande lijke fietstocht niet in ere wordt hersteld. ..Het aan trekkelijke van de Landelijke Fietsdag," zegt ten medewerkster van de WV in Maassluis, „is dat een speciale route wordt uitgestippeld en onderweg al lerlei activiteiten plaatsvinden en gebouwen bezocht kunnen worden. Dat trekt grote aantallen deelne mers aan." Volgens Ruud Pi Hard. VW-direcleur in Schiedam, valt niet verwachten dat de nieuwe opzet door de ANWB gehandhaafd blijft. De evaluatie is nog niet afgerond, maar hij neemt aan dat de ANWB de ingeslagen weg zal verlaten. Viaardingen - Flatbewoners aan de Spechtlaan. de Torenvalklaan en de Sperwerlaan in Holy-Zuirj hoe ven binnenkort geen omweg meer te maken om de post op te halen. Hun postbussen bij de ingang van de flat worden verdeeld over twee portieken. Sinds de bouw van de flats bevinden de postbussen zich bij één ingang. Dat betekent dat de helft van de bewo ners elke dag een flink stuk moet lopen. Bewonersorganisatie De Toekomst en het Vlaar- dingse gemeentebestuur hebben anderhalf jaar bij de PTT gelobbied om daar een eind aan te maken. De PTT heeft 2ich lang verzet tegen de postbussen- scheiding. .,Spiitsen van post in twee delen voor een flat met doorlopende huisnummering is een bron van bestelfouten." vindt waarnemend directeur C. F. H. Sio van de Vlaardingse posterijen. De PTT is tenslotte door de knieën gegaan omdat de bewoners bleven aandringen en de poslbusvoor- schriften voor flats berusten op een advies en niet op een wettelijke verplichting. Ook flatbewoners uit andere wijken in Viaardingen zullen waarschijnlijk om splitsing van hun postbus sen vragen. De postkantoordirectie houdt er reke ning mee dat er binnenkort een aanvraag komt uil deWestwijk. Hoek van Holland - Als liuek van Holland een zeif- standige gemeente wordt, moet het dorp wel een woongemeenschap blijven mei een eigen karakter en een eigen identiteit. Ook moet Rotterdam vol doende taken en bevoegdheden overdragen om dc Hoek een eigen lokaal beleid ie kunnen laten voe ren. dat dicht bij de burgerstaat. Dit zegt deelraadslid L. Vreugdenhil (Hoeks Welzijn) in een brief aan het dagelijks bestuur van het Over legorgaan Rijnmond. Hij doet dit naar aanleiding van de nota De Inzet, waarin de mogelijke zelfstan digheid van Hoek van Holland en andere Rotter damse deelgemeenten wordt besproken. ..Hoeks Welzijn," schrijft Vreugdenhil. ..is erg tevre den met de aanbeveling om de verzelfstandiging van Hoek van Holland en andere deelgemeenten van Rotterdam in overweging le nemen." Maar de lokale Hoekse groepering, die bij de laatste deelraadsver kiezingen de grootste partij werd en vier van de der tien zetels bezet, maakt ook een aantal kanttekenin gen bij de voorstellen uit de nota. ..We missers iedere argumentatie om taken omtrent het strand, duinen en natuurgebieden als regionaal belang te bes tempe len."De-streek plannen, structuur- en bestemmings plannen geven voldoende waarborg voor een goed gebruik. Dus kunnen ook d"ze zaken in gi 1 ijk beheer blijven", vindt V.eugdenhü. nam' aanlei ding-van de slogan 'Wat lokaal kan. gebeurt lokaal', één van'de uitgangspunten van de nota. Viaardingen - De twee openbare basisscholen in de Babberspolder gaan na de zomervakantie als één schooi verder. De Doorloper en de Meidoornschool zijn dan gefuseerd tol Het Prisma. In de praktijk blijft veel onveranderd. Als vanouds worden de les sen gegeven in de twee schoolgebouwen, met het verschil dat de groepen 7 en R worden geconcen treerd aan de Van Limburg Stirumstraai. Om de leerlingen veilig van en naar school te loodsen, heb ben de leerkrachten gezorgd voor een 'bewaakte' Oversteek van de drukke Van Hogendorplaan ter hoogte van de Van Maa penstraat, Net als bij de ande re basisscholen in de regio beginnen de lessen op Het Prisma op 7 september. Viaardingen Het spelen op gokkasten wordt in Viaardingen aan banden gelegd. Alleen cafés mogen vanaf 1 januari 1993 nog maximaal twee speelautomaten waarmee geld verdiend kan worden in huis hebben. automaten waarop de speler geen geld kan winnen. Dit staat in een convenant dat de gemeente Viaardingen heeft ge sloten met Vereniging Automa tenhandel Nederland en de plaat selijke afdeling van de Koninklij ke Horeca Nederland. Doel van de overeenkomst, die donderdag Cafetaria's mogen vanaf die da tum maar één uitbetalende speel automaat plaatsen, sportkantines en buurthuizen moeten de auto- malen zell's inleveren. In zulke gelegenheden mogen voortaan al leen nog hoogstens twee 'behen digheidsautomaten staan. Bij voorbeeld flipperkasten of andere officieel wordt bekrachtigd, is de gokverslaving in te dammen. Volgens de overeenkomst krijgen de horeca-uilbalers een grotere verantwoordelijkheid dan vroeger. Zij moeten er op toe zien dat spelers op gokkasten tenmin ste 18 jaar oud zijn. Ook wordt van hen verwacht dat zij een oogje houden op de frequentie waar mee iemand speelt. Zit hij of zij te vaak achter de kast, of besteedt de speler' veel geld aan gokken, dan wordt volgens hel convenant van de horeca-exploitant ver wacht dat hij de speler ernstig toespreekt, en eventueel zelfs doorverwijst naar een hulpverle nende instantie. De Vlaardingse horeca heeft het nieuwe gokbeleid uitvoerig be sproken, alvorens er zijn fiat aan te geven. Volgens een woordvoer der van de gemeente Viaardingen gingen sommige uitbaters de nieuwe maatregelen nog niet ver genoeg, en eisten zij bijvoorbeeld een minimum leeftijd voor spelen op een gokkast van 20 jaar. De maatregelen gaan in op 1 ja nuari 1993 omdat op die datum veel oude vergunningen aflopen. Volgens de gemeente zijn de ge volgen voor sportkantines en buurthuizen niet al te groot, omdat in veel van deze gelegen heden nu al uitsluitend behendig heidsautomaten staan. De contro le van hel nieuwe beleid is in han den van de afdeling Bijzondere Wetten van de Vlaardingse poli tie. Maasland - In natuurgebied De Vlietlanden is een groep.van 30 jongeren uil verschillende landen van- daag;begonnen met hooien. Hel werk moet met de han&'gebeuren, want het land is te drassig voor zwa- remachines. Elk jaar strijkt in de hooitijd in de Maaslandse vliet landen een internationale groep jonge vrijwilligers neer op uitnodiging van het Instituut voor Natuurbe- schermingsedukalie en de Stichting Internationale Werkkamen. Op deze manier hoopt IVN en S1W jon geren uit allerlei landen in contact te brengen met elkaar en met de natuur. Nevendoel is het bevorde ren van milieubewustzijn. De jongeren worden bege leid door geschoolde krachten. Het kamp duurt tot en met zaterdag 22 augustus. Buiten de werktijden verblijft de groep in het scout- centrum aan de Broekpolderweg in Viaardingen. Daar wordt dinsdagavond 18 augustus een open huis gehouden vanaf acht uur. De bevolking is welkom voor een hapje, eer, drankje en een praatje. De orga nisatie hoopt dat dat Jcidt tot contacten tussen de vrijwilligers en leeftijdgenoten uit Viaardingen. M&re VX._. Ben van As probeert zijn batdetector bij een vieermuizenkastinwijkpark Holy. Het kastje isal jarenlangonbewoond: vleermuizen voelen zich niet zo thuis in Viaardingen. Fo-.o Gemt dc Heus/Roei Dijkstra Door Peter de Lange viaardingen - In Viaa 'dingen hui zen naar schatting slerhts enkele tientallen vleermuizen. Het zou den er veel meer kunnen zijn, mits Plantsoenendienst een doel gericht beleid voerde om het deze nachtelijke fladd =raars meer naar de zin te maken. De belangrijkste vleermuis vriendelijke maatregel: dode bomen niet kerw^n, maar la ten staan. Dit zijn, in een notedop, de voor lopige concusies van Ben van As na een onderzoek van enkele maanden. Van As, medewerker van de Vlaardingse Plantsoen dienst, is in zijn woonplaats tot nu toe vier soorten vleermuizen op het spoor gekomen. De resultaten van zijn nachtelijke excursies worden verwerkt in het Atlas-pro ject. een initiatief van de stichting Vleermuisonderzoek in Wagenin- gen dat de Nederlandse vleer- muispopulalie in beeld brengt. Viaardingen heeft vleermuizen, weinig te bieden. „Het is armoe troef. Er is veel industrie en wei nig rust," aldus Ben van As. Dode bomen, voor vleermuizen van le vensbelang omdat ze er in kun nen slapen en nestev.r- verte zoeken. De Vlaardingse Plantsoe nendienst, die in vakkringen be kendheid geniet om zijn progres sieve beleid, is wel ontvankelijk voor Van As' suggestie, maar aar zelt nog die in praktijk te bren gen. 'Batman' Van As heeft daar ook wel begrip voor: „De-vraag is: waar kun je bomen laten staan. Niet langs een weg, een omvallen de boom kan grote schade veroor zaken. Sommige bomen zijn ge storven aan een besmettelijke ziekte, die moet je ook opruimen. Alleen dede bomen op plaatsen waar ze voor niemand gevaar op leveren komen in aanmerking. En dat zijn er niet zoveel." Vleermuizen zijn wel zo'n beetje de laatste diersoort waarmee bij stedebouvv en landinrichting re kening wordt gehouden. Dat komt, denkt Ben van As, door hun griezelige imago. „Het zijn mysterieuze, nachtelijke, stieke me dieren, omgeven door bijge loof en angst. Allemaal onzin na tuurlijk. Er wordt vergeten dat ze zeer nuttig zijn: een vleermuis eet in één nacht bijna zijn eigen ge wicht aan muggen." Van As gebruikt voor zijn onder zoek een batdetector, een appa raat zo groot als een walkman dat de hoge frequenties waarop vleer muizen hun 'radarsignalen' uit zenden, ontvangt. Het menselijk oor mist ieder signaal boven maximaal 20 kiloHerz, de batde tector reikt tot 120 kiloHerz. Een transformator vergalt deze dier geluiden vervolgens tol ze voor de mens hoorbaar zijn, waarna Van As ze weer herleidt tot de karakte ristieke 'stemmen' van een be paalde soort. Zo ontdekte hij dat in Viaardingen dwerg vleer mui - zen huizen, ruige dwergvleermui zen, laat vliegers en rosse vleer muizen. Dat determineren is een geduldwerkje: „Je draait je scheel aan de bandjes, voordat je de ge luiden een beetje kent." Vleermuizen vormen Van As' jongste passie. De 43-jarige Schiedammer staat al heel lang te boek als kenner van vogels, plan ten en vlinders. Met vleermuizen begon hij op aandrang van een vriend uit de Duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen, die hem een paar geluidsbandjes leende. Uitvergrote plattegronden helpen Ben van As de juiste plekken in Viaardingen te vinden en te on derzoeken. Zijn speurtocht leidt zowel door de nagenoeg onbe bouwde Broekpolder als de stad. Inmiddels kent hij de meest vleermuisvriendelijke plaats van Viaardingen op zijn duimpje: een 1 bij het Holyziekenhuis. rdl de wind afgevangen ..ii een rij populieren die de <i;i n ii als oriënlatiepunl dient. „En het is vlakbij de Vaart. Vleer muizen drinken graag een slokje, voordat ze op jacht gaan." Meer gegevens over vleermuizen in Viaardingen en Schiedam zijn welkom bij Ben van As, telefoon 4702944 (na 20.00 uur). Hoek van Holland - De Hoekse plantsoenendienst is eind vorige week begonnen met het rooien van ongeveer 060 ic-pen in de Hoekse Bosjes. Reden is de aan wezigheid van de zogeheten ie penspint kever in de bomen. De beestjes, die een schimmel overbren gen di e ai leen voor iepen gevaarlijk is, kunnen de ziekte- zodanig verspreiden dat er gevaar zou bes!: an voor het gehele ie pen bestand in Nederland. Een voorbeeld daarvan is de situ atie in Engeland, waar inmiddels bijna geen iep meer ie vinden is. i De zieke bomen kunnen gemak- keiijk worden herkend. De bomen dit zijn aangetast door de kever, hebben rond deze tijd nog slechts enkele blaadjes in de kruin en zijn verder kaal. DiK.iv dit aanwezigheid van de ke ver en eventuele schimmels is hel hout zelfs niet meer geschikt voor de open haard. De gekapte bomen Daarna werden zij in kleinere stukken gezaagd, zodat .rij afgc- Do politie zegt streng op te zuilen treden tegen degenen die probe ren gerooide stammen ruw te ne- Dc- politic en tic au?nsi :.;zen artikel 'jb/a van de Plaatselijke Verorden den is om iepenhout te of zelfs maar in het bi ben. Door Sander Sonnemans Schiedam - De Rotterdamse ad vocate Dorien Cletor. heeft de strijd aangebc den met het ge meentebestuur van Schiedam om de sloop van het monument aan de Lange Kerkstraat 56 tegen te gaan. Het pand moet wijken voor de bouw van het ABC-warenhuis en de gemeente heeft inmiddels zichzelf toestemming verleend het gebouw te slopen. Cleton en haar cliënten, de politieke partij Gemeente Belangen Schiedam en twee particulieren, weigeren zich daar bij neer te leggen. Cleton diende al in eerder sta dium een bezwaarschrift in tegen de sloop van het monument en herhaalt die procedure nu de ge meente, na advies ie hebben inge wonnen bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en de Gemeen tel ijke Mo nu meniencum missie, het pand toch met de grond gelijk wil maken. Het advies van de eerstgenoemde is negatief uitge vallen voor wethouder Chris Zij develd. Schiedam verliest steeds meer van haar historische karak ter. luidt het belangrijkste argu ment ven de tegenstanders van sloop. De Gemeentelijke Monu- menteneommissie. die niet zo lang geleden het levenslicht zag. denkt daar anders over en gaf een positief advies^ Het monument het naast de nieuwbouw blijft staan, vjmji de commissie. „Ja. zo Ium ik er ook nog wel ew p;uii\'* zegt Duiden Cleton. breken eerst de boel af om later ie kunnen zeggen dat hel monu ment dat nog wét overeind staat, niet meer in het vernieuwde beeid van de Lange Kerkstraat past. Trouwens, volgens mijn in formatie staat het huidige be stemmingsplan helemaal niet toe dat er nieuwbouw' wordt ge pleegd." Volgens de wet heeft de advocate tot 30 dagen na het besluit van B en W de gelegenheid bij de Raad van State in beroep le gaan. De sloopvergunning wordt in een dergelijk geval opgeschort totdat het beroep is behandeld. Voor het gemeentebestuur rest dan de mo gelijkheid om de voorzitter van de Raad van State te verzoeken de schorsing op te heffen, het geen inhoudt dat de sloop alsnog mag worden uitgevoerd. Cleton. op het stadskantoor al lang geen onbekende meer. hceit echter meer noten op haar zang. De Rotterdamse komt ook op voor de belangen van de Boter- straatbewoners. Volgens enkele van heri is wethouder Zijdeveld zonder voorafgaand overleg met de omwonenden akkoord gegaan met ingrijpende wijzigingen in de aan- en afvoerroutes van het ABC-complex. In het eerste plan betreffende de de bevoorrading van het te bouwen winkelcen trum konden zij zich wel vinden. Doch, toen op 13 juli de definitie ve tekeningen werden gepresen teerd. vonden ze daarin bitter weinig van de eerder gekozen uit gangspunten terug, fn de nieuw geschetste situatie rijden de vrachtauto's door de momenteel nog doodlopende Herenstraat. „Als een bouwvergunning wordt verleend om die plannen door te laten gaan." aldus Cleton, „wor den daartegen door mij namens een tiental bewoners van de Bo- terstraat bezwaren ingediend. Daarbij worden we overigens ge steund door de Bewonersvereni ging Schiedam-Centrum." Het steekt Cleton dat Zijdeveld zich niet aan zijn afspraken houdt. Toen de raadscommissie in februari akkoord ging met de wijzigingen in het ABC-plan. be loofde de wethouder dat de verde re onbtwikkeiingen uitgewerkt zouden worden in overleg met de betrokken bewoners. „En dat," zegt Cleton, „is niet gebeurd." Een en ander zou tot gevolg kun nen hebben dat de bouw van het winkel complex van Albert Heijn, Blokker en C A vertraging kan oplopen. Wethouder Zijdeveld is wegens vakantie onbereikbaar voor commentaar. Schiedam - Sibel Basaran, de ei genares van de Turkse brood- en banketbakkerij Türkiyem Firini aan de Parkweg in Schiedam, heeft voor de vierde maal een dwangsom opgelegd gekregen. De vrouw kreeg eerder al drie maal een boete omdat ze zich niet houdt aan de eisen die haar in de hinderwet-vergunning zijn opge- Naar aanleiding van klachten van bewoners in de flat boven de bak kerij over geluidsoverlast die er 's nachts wordt veroorzaakt, heeft de politie meerdere onderzoeken uitgevoerd. Die toonden aan dat er in strijd met de hinderwetver gunning, waarin is bepaald dat tussen elf uur 's avonds en zeven uur 's ocVFends niet mag worden gebakken, toch tot ver na het middernachtelijk uur wordt ge werkt. Omdat zelfs ook na een proces-ver baal de ovens 's nachts nog altijd op voile toeren bleven draaien, kreeg de eigenares een dwangsom van 1500 gulden opge legd. Later volgden er twee boetes van 1500 en 4500 gulden omdat ze de hinderwetvergunning bleef overtreden. Inmiddels is ook al een aantal aanmaningen naar de bakkerij de deur uitgedaan. Het totaalbedrag. 7000 gulden, is immers nog altijd niet overgemaakt naar de afde ling financiën van de gemeente Schiedam. Daarrrw "pt mevrouw Basaran he >b gens de Wet Economise in Delic ten strafrechtelijk vervolgd te worden. Ondanks dat vooruitzicht wordt nog steeds 's nachts in de bakke rij gewerkt. Er komen weliswaar nauwelijks nog klachten over ge luidsoverlast bij de politie bin nen. maar dat is volgens een me dewerker van de afdeling ROS nog geen reden om mevrouw Ba- sarin niet te dwingen aan de in de hinderwetvergunning opgelegde bepalingen te voldoen. Viaardingen - In een sloot bij het voormalige voetbalterrein van De Hollandiaan in park 't Nieu- welanl is gistermiddag het lijk ge vonden van een man. Hij is ver moedelijk door een ongeval om het leven gekomen. Volgens de politie, die op verzoek van de na bestaanden geen verdere mede- delingen doet. is een misdrijf vrij- wel zeker uitgesloten. De politie i houdt het er op dat het slachtoffer door onbekende oorzaak te water is geraakt en verdronken. Het stoffelijk overschot werd rond drie uur gevonden onder een brug. De vondst trok veel be langstellenden. De politie zetlede omgeving af. Duikers van de brandweer zochten het water af op zoek naar eventuele sporen. Viaardingen - Gistermiddag vond een gewapende overval plaats op een benzinestation langs rijks weg 20. Drie mannen kwamen de zaak binnen en dwongen het per soneel onder bedreiging van een vuurwapen de kassa te legen. De daders vluchtten met een nog on bekend geldbedrag. De overval vond plaats om tien over half zes. Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft vier mensen opgepakt op verdenking van het plegen van twee gewapende overvallen. Een van hen, een 45-jarige vrouw uit Schiedam, is inmiddels op vrije voeten gesteld. De drie anderen, Schiedammers van 17, 18 en 22 jaar, zitten nog vast. De 22-jarige hoofdverdachte zou de hand hebben gehad in beide overvallen in woningen aan de Van Maanenstraat en de Johan Braakensieckstraat op respectie velijk 18 en 25 juli. Bij de eerste overval werden de bewoners ge slagen, vastgebonden en be dreigd met een vuurwapen. Er werd geld buitgemaakt. Aan de Johan Braakensieckstraat werd de thuiskomende bewoner opge wacht en geslagen. De buit be stond uit 18.000 Duitse marken. De twee overige verdachten zou den de 22-jarige Schiedammer hierbij hebben geholpen. Schiedam - Een veehouder uit Schipluiden mist elf schapen die plachten te grazen op het zandli- chaam van rijksweg 19 bij de Bre- deroweg in Schiedam-Noord. De boer deed zijn ontdekking gister middag. Vorige week had de man zijn schapen in Schiedam nog ge teld. Viaardingen - De Vlaardingse po litie heefteen 17-jarige jongen uit Schoonhoven weer op vrije voe ten gesteld nadat hij een nacht op het politiebureau had doorge bracht onder verdenking van een' poging tot inbraak. Hij werd za terdagavond gearresteerd toen hij via een regenpijp trachtte een huis aan de Mr. Verschuurstraat binnen te klimmen. Na verhoor kwam vast te staan dat de jongen niet van plan was in te breken. Hij wilde via het slaapkamerraam een bezoek brengen aan een be woonstervan het pand. Schiedam - Met de arrestatie van een 22-jarige Vlaardinger hoopt de Schiedamse politie tenminste een deel van de geluidsoverlast die crossers in Woudhoek veroor zaken, te hebben verholpen. Buurtbewoners klagen al ge- ruime tijd over herrie. De Vlaar dingse motorfietser werd gisteren opgepakt omdat hij niet in het be zit was van een rijbewijs en zijn motor niet was verzekerd. Schiedam - Op verdenking van een inbraak bij de apotheek aan de Parkweg zijn gisteren twee mannen aangehouden. De ver dachten, een Rotterdammer van 33 jaar oud en een Schiedammer van gelijke leeftijd, bleken in het bezit van rolletjes kleingeld uit de apotheek. De politie zegt nog geen verband te hebben vastge steld met de inbraak in een apo theek aan de Zwaluwlaan eerder dit weekeinde. Bij deze inbraak werd de kassa met daarin 500 gul den gestolen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1