Waterweg 11! ft Krakers moeten uit asielwoeing J m Droomdagvoor Marijke en Marius 'Ik zou hem nooit willen missen' Zes jaar geëist voor moord op Maassluis meisje West voorkomt opslag gifgrond Vijfsluizen Rechter doet meteen uitspraak in kort geding dat GSD aanspande Van Opijnen uit de raad Oliespoor leidt tot lange files Dagje Rotterdam voor kinderen uit Europa Sinit Tak gaat varen met gezonken schip Arrestaties wegens 15 inbraken in Maassluis ftóftferóa'ms Dagbled 1 augustus 1992 Regio Waterweg We stha ve npl aats 2 2 3131 BT VI aardingen lei 010-2340055/fax 4349754 BarendrecM - Een oliespoor op rijksweg A 29 in de Omdat het Heinenoordtunnel heeft gistermiddag tot grote ver- fietspad tragingen geleid voor hét verkeer dat uit de richting vverd ge- Rotterdam naar Brabant reed. bruiktafs De olie was op het wegdek terechtgekomen doordat, rijstrook het hydraulisch systeem van een wagen waarmee de moesten wanden van de tunnel worden gereinigd lekte. De fietsers lekkage werd kort na tien uur 's morgens ontdekt. met hun rij- Onmiddellijk werd de rijbaan afgesloten en werden wjei jn een absorberende korrels gestrooid. bus door de. Aangezien het uren duurde eer de smurrie was opge- Heïnen- ruimd en afgevoerd, ontstonden zowel op de A15 als oordtu nriel. op de A29 lange files. Het autoverkeer werd uitein- Poto fj,x delijk door de fietstunnel geleid. Hierdoor kon het langzaam verkeer hier geen gebruik, meer van ma ken. Een bus van de ZWN werd ingezet waarmee de fietsers naar de andere kant van de tunnel werden gebracht. pok in de richting van Rotterdam ontstond vertra- ging, omdat landbouwverkeer uit de Hoeksche Waard over een gewone rijbaan moest wórden ge- leid Pas na zessen kon het verkeer normaal zijn weg •vervolgen. Rotterdam - Een dagje Rotterdam moet voor. zeven tig kinderen uit heel Europa een hoogtepunt zijn.tij dens hun vakantiekamp, in ons iand, Zij zijn door de Stichting Europese Kinderhulp op een onbezorgde vakantie getracteerd, iets .dat voor deze kinderen anders "onbereikbaar zou zijn ge-, weest. In Rotterdam gaan zë met steun van de VW vandaag de Euromast beklimmen,' een supergröte film bekijken en een bezoek brengen aan Diergaarde Blijdorp: j'K De Stichting Europa Kinderhulp organiseert jaar lijks voor rond 3500 kansarme en minderbedeelde kinderen een drieweekse vakantie bij gastgezinnen in ons land. Sinds enkele jaren is er ook een jaar lijkse kampvakantie. De Stichting hoopt in de toekomst meer dan één kamp per zomerseizoen te kunnen opzetten. Rotterdam - Het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit Tak gaat een omvangrijke en spectaculaire 'oer- gingsklus uitvoeren in de monding van de Weser by Bremerhaven. Samen met het Duilse collega-bedrijf Bugsie: zal Smit proberen het Japanse vrachtschip Seki Rolette te bergen, dat eind april zonk naar een diepte van 35 meter. De Seki Rolette, die onder Panamese vlag voer, liep door een aanvaring in dichte mist een gat van tien bij vijftien meter op in de scheepswand. Vier opvaren den kwamen om. De bergers van Smit zijn er inmid dels in geslaagd het schip rechtop te zetten op de bo dem van de Weser-monding. De komende week zal begonnen worden met het optakelen. Daarvoor zet Smit drie drijvende bokken er. twee trekpontons in. Spectaculair Qe-berging van de Seki Rolette wordt volgens Smit- woordvoerder D. Kaakebeen een spectaculaire ope ratie. Het schip ligt te diep om het in één keer boven water te kunnen halen. Er zullen kabels onder de kiel worden getrokken, waarna het 8500 ton zware vrachtschip in etappes naar de oppervlakte wordt ge haald. Steeds als de bokken en trekpontons het wrak --jrnkele nieters hebben opgetakeld, zal hel naar on dieper water worden gevaren en weer aan de grond gezet. De stroppen {hijskabels) worden dan ingekort, waarna het schip onnieuw wordt opgetakeld en ver plaatst naar nog ondieper water. Kaaketeen ver wacht dat dn Seki Rolette in drie tot vier stappen aan de oppervlakte kan worden gebracht. Steeds zal het schip daarbij {hangend onder water) ongeveer een kilometer moeten worden verplaatst. Geen reparatie Als het hoofddek boven water is, zal liet gat in de scheepswand worden gedicht. Daarna kan het wrak worden leeggepompt en weggevaren. Het schip heeft inmiddels zo lang onder water gelegen, dat re paratie vrijwel zeker niet meer mogelijk is. De her- stel kosten zijn veel hoger dan de waarde van het schip. Over het contract voor de berging hebben Smit en Bugsier maandenlang onderhandeld met de Verzekeringsmaatschappijen. Over de waarde van het contract weigert Kaakebeen mededelingen te doen. Smit verwacht twee tot drie weken nodig te hebben voor de berging. Als het weer meezit, kan volgende week woensdag de eerste 'hijs' worden gemaakt. Maassluis - Vier Maassluise.mannen van 20 en 21 vl§ar.zijn door de politie aangehouden voor vijftien in braken in woningen in hun woonplaats. Twee van de arrestanten zouden zich bovendien schuldig hebben gemaakt aan een overval op een drogisterij in'het winkelcentrum in de Steendijkprtder. Hun buit be stond doorgaans uit geld, sierade:eri geluidsappara tuur. De verdachten zijn vobrgek ld aan de Rotter damse officier van Justitie. t h» verband met het onderzoek werd ook een 17-jari- - ge vrouw aangehouden op verdenking van heiing. Zij zou bij de verdeling van'de buit geld van de da ders hebben aangepakt. De vrouw is inmiddels weer óp vrije voeten. Tegen haar is proces-verbaal opge- maakt. Viaardingen - Het gezin dat enkele weken geleden in Vlaardin- gen een woning voor asielzoekers heeft gekraakt, moet die wo ning voor 1 september hebben verlaten. Dat heeft mr. C. K. B. Boot van de Rotterdamse rechtbank gisteren bepaald in een kort geding. De rechter had weinig bedenktijd nodig. Hij deed meteen uitspraak in het geding, dat was aangespan nen door de Gemeentelijke Socia le Dienst in Viaardingen. De GSD. verantwoordelijk voor de opvang van asielzoekers, heeft zelf vergeefs geprobeerd het ge zin over te halen de flat in VIaar dingen-Oost te verlaten. De dienst stapte uiteindelijk naar de rechter omdat het om een urgent geval gaat. ,.De woning moet be schikbaar blijven voor het huis vesten van asielzoekers, anders komen we onze contractuele ver plichtingen jegens het ministerie van WVC niet na en stagneert de opvang," aldus een zegsman van de GSD. Mr. Boot bepaalde dat de gemeen te Viaardingen er wel voor moet zorgen dat het krakersgezin voor 1 september een andere woning krijgt aangeboden. Volgens de zegsman van de sociale dienst zal dat waarschijnlijk geen proble men opleveren. Tol voor kort was de gemeente er evenwel nog niet in geslaagd vervangende huisves ting te vinden. Het gezin heeft de woning on langs betrokken. Tol voor kort werd de flat bewoond door ver schillende vrijgezelle asielzoe kers. Zij vertrokken de een na de ander. Toen de laatste asielzoeker verdween - zonder achterlating van een adres - zou hij hel kra kersgezin de sleutel hebben gege ven. Mr. Boot oordeelde dal dit de kra kers nog niet het recht gaf de wo ning ook in gebruik le nemen. Met zijn beslissing conformeerde hij zich aan een uitspraak van een Amsterdamse rechter, die on langs in een soortgelijk geval ook voorrang gaf aan het belang van asielzoekers. Viaardingen - PvdA'er Roelie van Opijnen heeft haar zetel in de Vlaardingse gemeenteraad opge geven. De reden voor het vertrek van mevrouw Van Opijnen is haar verhuizing naar Leidschendam. Zij wordt opgevolgd door Cor Bloemenstok. Deze wordt ver moedelijk in oktober geïnstal leerd. Mevrouw Van Opijnen is pas sinds kort lid van de gemeente raad. Zij kreeg haar zetel in mei vorig jaar, toen Arij Maar! eve ld en Gerard Kesterhun politieke func ties neerlegden, en verhuist nu naar Leidschendam in verband met haar werk. De drieminuten voor de opdrachtzijn voorbij. Marijke ligt geveldtussendeauto's,terwijl echtgenoot Marius met presentatriceAnita Wïtzier de schade opneemt. De extra aanwijzing voor de ton is niet verdiend, foto Roei Dijkstra Door Ton de Leede Schiedam - Van maandagoch tend,zes uur tol even na midder nacht was het Schiedamse echt paar Marijke en Marius van de Heiden het middelpunt van de Staatsloterij Show. De hele dag stond in het teken van de ton 100.000,-) die de Gorzenezen konden winnen bij de Veronica-spelshow. Tot grote teleurstelling van een overen thousiaste en spontaan reageren de menigte, samengepakt aan de- rand van de Maasboulevard, ging de hoofdprijs op knullige wijze aan Marijke en Marius voorbij. „Het is toch maar een spelletje", was de realistische eerste reactie van het afgedraaide stel nadat de spotlights waren gedimd. „We hebben een geweldige dag gehad; een ervaring die ze ons nooit meer afnemen", 's Ochtends om zes uur stond Anita Witzier, de op- locatie' presentatrice van de spel show, in de Poortugaalsestraat. Zoon Barry en dochter Corine de den open aangezien Marijke al de deur uit was om even een krant te kopen. De 'overval in de vroege ochtend' verraste eveneens Mari us, die a! in de Waalhaven aan de slag was. Het overrompelde paar, als her kansingsspelers van de Staatslo terij Show uit de hoge hoed ge vist. werd verteld dat zij een op dracht aan de Maasboulevard moesten vetv-.ien om bij goed gevolg de ton op te mogen strij ken. „Dp merale repetitie draai de Jp'.ke., we wisten bijna alk- antwoorden. Je gaat dan echt den ken datje die ton gaat winnen." Tijdens de show, met de felle lich ten en schijnwerpers op het al meer gespannen duo gericht, be gonnen de zenuwen toe te slaan. Het eerste deel van de opdracht - 180 auto's in twaalf rijen op het grasveld - werd even na tienen gerealiseerd. De langzaam naar het kookpunt opgelopen span ning bij Marijke en Marius bleek bij de praktische uitvoering van de opdracht. „We moesten steeds die éne open auto in die heie rij vinden om er door te kunnen kruipen", hijgde het met hand boeien aan elkaar geklonken paar na. „Maar omdat we vanuit het publiek van alles kregen toege schreeuwd. wel goed bedoeld na tuurlijk, gingen we van de ene naar de andere rij. We raakten volledig van slag". „Sommige wagens waren zo afge laden, mei kinderstoeltjes en vis spullen of zo, dat er geen doorko men aan was", zegt Marieke. Ook Gorzenees John de Wolf, die vanuit de studio in Hilversum zijn plaatsgenoten op zijn ouwe voetbalveldje bezig zag, kon het inmiddels hij na dolende stel niet in de juiste richting helpen. De Feyenoorder beleefde evenals de honderden toeschouwers om even voor elf uur de anti-climax. Plet kluisnummer werd op de laatste twee cijfers na juist inge toetst; 829711 in plaats van 829706. Verslagen maar innig gearmd en voldaan („Toch was het een droomdag voor ons") ontvingen Marijke en Marius de bloemen en een rits staatsloten, te- wijl Anila Witzier de champagneglazen liet vullen. Viaardingen - ..Toen ik haar voor het eerst zag, had ze zo'n mooi ja ponnetje aan," herinnert Arie Boer (91) zich. Vanaf de eerste ontmoeting was Arie regelmatig terug te vinden voor het huis van dokter Poortman, waar Jaantje. nu 89 jaar, diende. ..Ze komt er aan." riep het andere dienstmeis je. En Jaantje kwam naar buiten in haar mooie dienstbode-uni form: „Het was liefde op het eer ste gezicht," beaamt ze. Belangrijker vond Arie het feit dat hij zo goed met Jaantje kon di- eussiëren over godsdienstige za ken. Zo'n meisje zocht hij. Het was wederzijds en Arie Boer en Adriana Kal, beide Vlaardingers van geboorte, trouwden. Gisteren vierden zij hun zeventig-jarig hu welijksfeest in hun woning in ver zorgingshuis Vaartland in Viaar dingen. Hun huwelijk is nog steeds prima: „Ik zou hem nooit willen missen." zegt mevrouw Boer. Meneer Boer heeft 43 jaar ge werkt als machinaal houtbewer ker bij Van de Burg, een Vlaar- dings bedrijf dat vaten en kisten maakte. Ook was hij jarenlang ac tief voor de vakbond CNV, en is nog steeds lid. Hij speelt nog steeds op het orgel: „Als er iets is wat hij ons heeft meegegeven is het de liefde voor muziek," zegt dochter Nellie. Arie en Jaantje Het 70-jarig echtpaar Boer-Kal: „Het was liefde or gezicht." Foto Gerrit de Heus/Rcü Dijkstra Het 60-jarig bruidspaar De Vreede-Vis: „Ach, je hebt wel eens wat.Foto Gerrit de Heus/Roel Dijkstra Boer hehben altijd veel gezongen, thuis en m de (hervormde) kerk. Op Jaantjes negentiende verjaar dag werd de eerste zoon geboren: Gerrit. Er volgden nog twee zoons en twee dochters. De droevigste momenten in hun leven waren het overlijden van een dochter op vijfjarige leeftijd en, later, een zonn van 39. Toch was het niet altijd 'Ie. Groot was de vreugde in ht- Boer toen na de oorlog de vera u>- te zoon Gerrit, van beroep zee man. onverwachts in de kamer stond. Een aantal jaar geleden maakten Arie en Jaantje Boer een prachtige vakantiereis naar Cu- rgao. waar toen hun zoon Arend woonde. Voiop feest was het ook gisteren in het verzorgingshuis De Meer paal. Daar vierden Hendrikus Ge- rardus Anionius (87) en Johanna Petronella De Vreede-Vis hun zestigjarig huwelijksfeest. Henk en Anna De Vreede zijn beide tuinders kir... n. Hij is afkom stig uit Pijnucker. zij uit Kwints- heui. In hun jeugd hebben ze veel op het tuindersbedrijf gewerkt. Mevrouw De Vreede was specia list in het druiven krenten. Het echtpaar heeft jarenlang in Honselersdijk gewoond en kreeg vier dochters en twee zoons: Cor- rie. Piet, Koos, Annie, Sjaan en Frida. Meneer de Vreede heeft een eigen loonbedrijf gehad, maar moest daar wegens problemen mei zijn rug mee ophouden. Toen hij werk kreeg bij Lever-zeep in Viaardin gen, trok het gezin De Vreede naar deze stad. Henk de Vreede werkte zich op tot laborant. Henk en Anna de Vreede deelden jaren lang de hobby vissen. Ze hebben ooit nog een jachtje gehad. Een keer of vijf hebben zij overwin terd in Spanje en ook nu maken ze nog regelmatig een reisje met andere flatbewoners. Door Sander Sonne mans Rotterdam - Zonder ook maar een spoor van emotie te tonen heeft de 18-jarige Maassluizer die in de nacht van vrijdag 8 op zater dag 9 mei zijn enkele maanden oudere ex-vriendin om het leven bracht, zes jaar gevangenisstraf horen eisen. „Een gruwelijke zaak." om schreef officier van Justitie mr. J. P. Wittop Koning de dramati sche gebeurtenis die zich in het Maassluise Vondelpark afspeel de. „Gruwelijk omdat er geen dui delijk motief is. er sprake is van voorbedachte opzet, nabestaan den een enorme schade is toege bracht en het twee jonge mensen betreft van wie er één voor altijd is weggenomen. Er is volgens een goed doordacht plan gehandeld om op de allermakkelijkste en al lergruwelijkste wijze van een dreigende situatie af' te komen. Het gaat hier om het ergste dat denkbaar is." De officier doelde onder meer op een verklaring van dt verdachte dat hij lot zijn daad was overge gaan omdat hij voortdurend door zijn voormalige vriendin, die wél omgang met hem wilde blijven houden, achtervolgd werd. Ais ze uit haar werk kwam. maakte ze een omweg langs cle woning van haar vriend die niets meer met haar te maken wilde hebben en er inmiddels een andere relatie op na hield. Waar hij was, was zijn ex-vriendin. En dat ervoer de da derals bedreigend. Maar ondanks zyn beweringen niet meer met haar om te willen gaan, ontmoette hij het meisje toch nog regelmatig in disco-bar Vüetzichl. En hij had meerdere malen geslachtsge meenschap met haar. Ook op de bewuste avond. De ruzie die na de vrijpartij in het Vondelpark ont stond, maakte een einde aan het leven van de Maassluise. Emotieloos vertelde de dader dat hij zich al enkele weken voor de bewuste avond had voorgenomen zijn ex-vriendin van het leven te beroven. Op de plek waar hij dacht het meisje 's avonds le ont moeten legde hij een stuk touw neer waarmee hij haar wilde wur gen. „Nadat we elkaar in Viietzicht hadden gesproken zei ik dal ik weg zou gaan, wetende dat ze toch wel achter mij aan zou komen." klonk het onbewogen uit de mond van de moordenaar die niet verblikte of verbloosde. „Toen ze na het vrijen zei dat ze het aan mijn vriendin wilde vertellen, kregen we ruzie en sloegen bij mij de stoppen door. Ik had me tij dens het vrijen nog voorgenomen haar niet om het leven te bren gen. maar ik had mezelf en mijn kracht niet meer in de hand." Terwijl hij het meisje met de voet tegen de grond drukte, trok hij de ceintuur uit haar rok en knoopte die rond haar hals om haar te wur gen. Toen ze dood was knoopte hij het touw om haar nek, enkels en handen en gooide het ontziel de lichaam in de vijver. Ook de fiets van het meisje werd in het water gegooid. Met een duidelijk gevoel van on behagen, vooral ontstaan omdat de dader niets meer kwijt wilde dan het stom te vinden wat hij had gedaan, legde mr. Wittop Ko ning hem moord met voorbedach te rade ten laste en eiste zes jaar gevangenisstraf, De advocaat van de Maassluizer, mevrouw mr. M. Elmers, liet in haar pleidooi doorschemeren geen hoge pet op le hebben van de rapporten van de reclassering, een psychiater en een psycholoog omdat die tegenstrijdigheden vertoonden. Zij schermde met de omstandigheden, die ook in de rapporten worden aangevoerd. De jongeman had aan het gedrag van zijn inmiddels van zijn moe der gescheiden vader, traumati sche herinneringen overgehou den. De man, regelmatig dron ken, mishandelde zijn vrouw en kinderen. Daarnaast zei mr. El mers dat haar cliënt qua ontwik keling achter loopt bij leeftijdge noten en niet geheel verantwoor delijk kan worden gesteld voor zijn wandaad. Daarom bepleitte ze dat hij volgens het strafrecht voor minderjarigen vervolgd zou moeten worden of hem in aan merking te laten komen voor ter beschikkingstelling met dwang verpleging, zoals in de rapporten werd geadviseerd. Omdat volgens hem de kans op herhaling hoe dan ook niet uitgesloten kon wor den, weigerde mr. Wittop Koning daar op in te gaan. Uitspraak volgt over twee weken. Schiedam - De Bewonersvereni ging Schiedam-West (BVSW) heeft waarschijnlijk voorkomen dat een leegstaande loods op hel nieuwe industrieterrein Vijfslui zen in gebruik wordt gen om er. als opslagplaats voor verontreinigde grond. De BVSW heeft - als eni ge instantie -- bezwaar aangete kend tegen cl tl plan en sindsdien niets meer vernomen. D.-- gemeente heeft niet op het be waarschrift gereageerd, maar ook geen verdere stappen onder nomen om de ioods voor grondop- slag geschikt te maken. ..Het heeft er alle schijn van dat het hele plan van tafel is," meent John de Kieth, de secretaris van de bewonersvereniging. De ge meente Schiedam schort zijn commentaar op totdat de gif- j gronddeskundigen terug zijn van i vakantie. De affaire speelt sinds maart dit I jaar. toen de gemeente Schiedam in een kleine advertentie aankon digde dat er een aanvraag voor een hinderwetvergunning was in. gediend. Op een hoorzitting, die plaats vond op verzoek van do be wonersvereniging in West, werd duidelijk wat de gemeente voor ogen stond. Alle 'verdachte' grond uit i Schiedam zou in de loods op het voormalige terrein van scheeps werf Wilton-Fijenoord worden ge stort en daar op de aard van de verontreiniging worden onder zocht. De geruststelling van de gemeen te dal het slechls om iicht veront reinigde grond zou gaan, wist de BVSW snel te weerleggen. „Dat kan de gemeente nooit weten, an ders is dal onderzoek in de loods niet nodig." Het idee om verschil lende partijen grond te mengen, zag de bewoners vereniging ook niet zitten. Een kleine hoeveel heid sterk verontreinigde grond zou op die manier hele partijen relatief schone grond voorgoed onbruikbaar maken. Hel reinigen daarvan zou enorme bedragen vergen. De Kievith: „Ook hadden alleen wij er aan gedacht dat de loods buiten de zeedijk slaat en dus bij extreem hoge waterstanden on der water kan komen te staan, met alle gevolgen vandien." Vol gens de bewonersvereniging heeft de gemeente het plan 'ge woon niet goed doordacht'. De aantrekkelijkheid van Vijfsluizen voor het bedrijfsleven zou, stelt de BVSW. enorm kekleren als be kend werd dat het terrein ook ge bruikt wordt voor de opslag van gifgrond-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1