Waterweg 11 'Gouden Driehoek' blijkt klatergoud Schiedamse emigrant zet in Spuihaven voet aan wal Popcentrum wil naar Westvest 'Overheid schuld aan gokverslaving' Agressieve pitbull door politie in metro verdoofd Verzuim ambtenaren neemt niet meer toe Zes aanhoudingen na vechtpartij in Brielle Corvettes bij Euromast Jonge penseelaapjes overleven oceaantocht Vlaardingen wil Moerman-terrein riu aan projektontwikkelaar overdoen Bedrijfsleven wil VVV niet kwijt Bouw CDA-brug gaat van start Gepakt voor verkoop wapen Wateroverlast Maassluissedijk Inbraken opgelost Portemonnees gestoten Hardrijders Eén parkeerbon Bestuurder dronk teveel Bo bii Rotterdams Dagblad Vrijdag 14 augustus 1992 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT VI aardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Rotterdam - In een metrorijtuig in Rotterdam liep gisteravond rond half tien een pitbull los r nd 1ie zich zeer agressief gedroeg. Een politieman van de hondenbrigade heeft bij hel Centraal Station het beest verdoofd, waarna hij is afgevoerd door de die renambulance. Later op de avond meldde de eige naar van de pitbull zich bij de politie. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Verder is hem verteld dat de hond in beslag is genomen en dat de officier van justitie zal beslissen wat er met de pitbull gaat ge beuren. Eerder deze week is in Rotterdam op last van de officier een pitbull afgemaakt die maandag avond in het plantsoen aan de Dantestraat in Lom- bardijen een Daimatier had doodgebeten. Rotterdam - Het ziekteverzuim onder Rotterdamse ambtenaren neemt voor het c-erst sinds vijf jaar niet meer toe. Over het vorig jaar kon zelfs een lichte da ling worden genoteerd. Binnen de diverse ambtelij ke diensten was sprake van een netto verzuim van 8.6 procent. In 1990 lag dat drietiende hoger. De gemeente startte vorig jaar een project met het doei het ziekteverzuim "tot een acceptabel niveau' te rug te dringen. Alle circa dertig hoofden van dienst kregen van burgemeester en wethouders de op dracht om binnen hun afdeling maatregelen te tref fen. In 1996 zou dat moeten resulteren in een ver zuim van rond de zes procent. Overigens liggen de cijfers binnen de gemeente Rotterdam nog onder liet landelijke ziekteverzuim-cijfer. Dat zat vorig jaar op 8.7 procent en ook hier was sprake van een lichte da ling ten opzichte van 1990. Brielle - Zes mannen moeten zich binnenkort ver antwoorden voorde vechtpartij die zaterdagavond in Brielle ontstond tussen twee groepen uitgaanders. De Brielse politie heeft een van hen, een 16-jarige Rotterdammer, aangewezen als de aanstichter van de vechtpartij, waarbij enkele personen gewond raakten. De Rotterdammer wordt, evenals de vijf an deren, openlijke geweldpleging ten laste gelegd. De aanleiding voor de vechtpartij was ruzie om een meisje. De Rotterdammer kreeg in een Briels café daarover woorden met een 19-jarige Schiedammer en haalde versterking. Onder die nu ook aangehou den 'hulpkrachten' bevond zich onder andere de 39- jarige vader van de Rotterdammer. „Die mannen zijn willens en wetens teruggegaan met de bedoeling te gaan vechten," zegt woordvoerder R. Koning van de Brielse politie, die het onderzoek gisteren heeft afgerond. De Schiedammer, die later aangifte heeft gedaan van mishandeling, werd danig toegetakeld. Hij liep een scheur in zijn neusbeentje op, een opge zwollen wang en een afgebroken land en moest bo ven zijn oog worden gehecht. Rotterdam - Meer dan tweehonderd opvallende Amerikaanse auto's zijn zondag 6 september te zien op het Parkzicht-terrein bij de Euromast. Het gaat hierbij om Corvettes, Camaro's en Fire Birds, die vol gens hel organiserende Zwijndrechtse bedrijf Ar- lon's Corvette House stuk voor stuk in de categorie 'groot, spannend en sportief vallen. De 'openlucht- showToom' wordt vanaf twaalf uur voorts opgeluis terd met een braderie en live-muziek. Rotterdam - Het kooitje is slechts een meter hoog, 25 centimeter diep en 40 centimeter breed. Zes jonge penseelaapjes. schijnbaar met de beste bedoelingen door de kapitein van het Russische schip 'Freo Oce anic' vanuit Brazilië meegenomen, overleefden in deze uiterst beperkte behuizing de lange tocht over de Atlantische Oceaan. In redelijke conditie trof de Rotterdamse douane-recherche ze gisteren aan in de hut van de kapitein, en besloot de zes beestjes mee te nemen naar veiliger oorden. „De aapjes waren goed verzorgd." zegt een woordvoerder van de douanere cherche. „De Algemene Inspectiedienst haalt ze op, en heeft ze vervolgens overgebracht naar de stich ting AAP in Amstelveen. Daar zijn ze om op te knap pen in de couveuse gelegd." Vlaardingen - De hoge financiële verwachtingen die de ge meente Vlaardingen had van het ontwikkelen van voormalig landgoed Hoogstad zullen niet worden waargemaakt. „We wor den er m geen geval rijk van," is de nuchtere vaststelling van wethouder Ton van der Steen vier jaar na de aankoop van de grond van wijlen dokter Cornells Moerman. Het Hoogstad-terrein werd door de gemeente aanvankelijk de Gouden Driehoek gedoopt van wege de aantrekkelijke ligging aan rijksweg 20. Beleggers en be drijven op zoek naar een goede bouv.plek zouden er, was de opti mistische voorspelling, in drom men op afkomen. Maar tot nu toe is alleen het Ibis-hotel er van de grond gekomen. De belangstel ling voor de resterende kavels was bijzonder mager. De term 'Gouden Driehoek' wordt op het stadhuis sindsdien zorgvuldig gemeden. Van der Steen: „Het is hooguit een driehoek met een gouden randje." De tegenvallende interesse noop te de gemeente Vlaardingen on derhandelingen te beginnen met één projektontwikkelaar voor het hele gebied. Het bod van deze ge gadigde. waarvan Van der Steen de naam niet wil prijs geven, kamt echter niet overeen met de vraagprijs van de gemeente. Van der Steen: „Er is een financieel gat tussen wat hij wil geven en wij willen hebben. We moeten nu af wegen of we met deze ontwikke laar doorgaan of niet. Een beslis sing verwacht ik eind deze maand, als het college van burge meester en wethouders weer vol tallig is." Schuld aan alle tegenvallers heeft volgens Van der Steen de provin cie Zuid-Holland, Die heeft, in het kader van het terugdringen van het autogebruik, bepaald dat er nog maar een beperkt aantal kan toren gebouwd mag worden langs snelwegen. „En aan kantoren valt nu juist het meeste geld te verdie nen," aid us de Vlaardingse wet houder. Volgens de bijgestelde plannen is nu nog slechts een kwart van de beschikbare grond bestemd voor kantoren. Voor de rest moeten bedrijven worden ge zocht. En dat valt niet mee. Voorlopig staat slechts min of meer de bestemming vast van een klein stuk van het Hoogstad-ter rein. Dat is hel gedeelte oostelijk van de Burgemeester Heusden- slaan, waar de gemeente een nieuw zwembad wil bouwen. Nauwelijks bekomen van een on vrijwillige reis over de Atlantische Oceaan werden zes penseel aapjes gis teren in be slag geno men aan boord van een Russi sche schip. Foto's John de Pater Door Sander Sonnemans Schiedam - Na een bootreis die eigenlijk ai ruim tien jaar geleden in zijn achtertuin in het Australi sche Smithfield begon, is oud- Schiedammer Jan Bexterman en kele dagen geleden in de Spuiha ven aan wal gegaan. Dat ging met j de nodige emoties gepaard. De Australiër werd in Schiedam tot zijn grote verrassing door een waai" welkomstcomité onthaald en kon na veertien jaar eindelijk zijn 88-jarige moeder in zijn ar men sluiten. De zichtbaar ver moeide Bexterman, die in 1978 voo]- het laatst in zijn oude woon plaats was, had zijn doel bereikt. De 65-jarige óud-Schiedamnicr trotseerde met een zelf gemaakte boot de Indische- en Atlantische Oceaan, „want dat was een droom die mijn vrouw en ik jarenlang koesterden." „Maar helaas is die droom slechts gedeeltelijk uitgekomen. Het idee om zelf een bool te bouwen en er mee op reis te gaan. kwam van mijn vrouw. Ze heeft ook het interieur ontworpen. Tien jaar lang hebben we er in onze achter tuin elk vrij uurtje aan gewerkt en toen de boot eindelijk klaar was, stierf ze." Bexterman en zijn vrouw Henny de Leede emigreerden in 1958 mot hun vier kinderen naar Aus tralië. Jan, werkzaam als kapitein op een zeeschip, was afgekeurd en verwachtte niet in Nederland snel aan een andere baan te ko men. 'Down under vond hij werk als bedrijfsleider bij een olieraffi naderij. Toen het tijdstip van zijn pensioen naderde, besloten hij eri zijn vrouw hun huis en grond te verkopen en met een zelfgebouw de zeilboot de wijde wereld in te trekken. ..Daar wordt hier in Nederland vreemd tegenaan gekeken maar in Nieuw Zeeland. Australië en Amerika is hel heel gewoon dat gepensioneerde echtparen de laatste jaren van hun leven al rei zend op een boot doorbrengen," zegt Bexterman een beetje baga telliserend. „In een haven onder- Na veertien jaar kan avonturier Jan Bexterman zijn moeder in de armen sluiten. Met bewondering worden het tafereeltje en de boot van de oud-Schiedammer door familieleden gadegeslagen. Foto Peter Moikenboer weg kwam ik een bejaard echt paar tegen dat al voor de derde keer de wereld rond ging. Zo bij zonder is mijn levensstijl dus ook weer niet." Geobsedeerd door het ideaal dat Bexterman en zijn echtgenote ja ren voor ogen hadden, begon de voormalig kapitein op 20 decem ber vorig jaar aan zijn eerste grote reis op de naar zijn vrouw ge noemde schoener Lady Hen- drina. De trip verliep, een enkel incident daargelaten, voorspoe dig. Jan voer niet alleen, maar nam in de havens van het Austra lische Bermagui. Sydney. Kaap stad en Porth Elisabeth in Zuid- Afrika steeds nieuwe bemanning aan boord. ïn Kaapstad scheelde Schiedam - Het PopCollectief Jongerencentra i.PJC) uit Rotter dam wil een voormalig kantoor pand aan de Westvest in Schiedam verbouwen tot een pop- centrum met oefenruimtes, een muziekcafé en opleidingslokalen voor popbegeleiders. Een groot Uiigaansfestival op 2G augustus in het Rotterdamse café Plan C moet geld in het laatje brengen om de verbouwingskosten. ge schat op 240.Ü00 gulden, te kun nen betalen. Het PJC maakte in april plannen bekend voor een popcentrum in de Spaanse Polder. Net als nu aan de Westvest. Ml de het PJC daar niet alleen faciliteiten voor pop groepen realiseren, maar ei' ook cursussen geven om werkloze jongeren op te leiden tot popdo cent in jongerencentra. Uitvoe ring van hei plan in de Spaanse Polder leed schipbreuk op net verzet van een buurman. Uit vrees voor overlast tekende deze eerst bezwaar aan legen de komst van het popcentrum en huurde vervolgens zelf het pand waai' het PJC een oogje op had. Initiatiefnemer Fried Hooghuis hoopt dat dergelijke problemen zich bij de Westvest. „een ideale, goed bereikbare lokatie". niet zul len voordoen. Geluidsoverlast hoeft de buurt niet te vrezen, zegt Hooghuis. Het pand. waar voor been het kantoor van de Esto- groep was gehuisvest, zal goed worden geïsoleerd. En angst voor criminaliteit is volgens hem on gegrond: de gebruikers van het pand worden streng geselecteerd. ..En drugs komen er helemaal niet in." De gemeente Schiedam heeft vol gens Hooghuis niet afwijzend ge reageerd toen de verbouwings- vorgunning werd aangevraagd. „Het idee dat wij iets voor werklo ze jongeren willen doen. is goed ontvangen." Op hel stadskantoor wordt momenteel uitgezocht of een popcenlvum niet in strijd is met de aangekondigde leefmi lieuverordening, die de horeca- en geluidsoverlast in de binnen stad aan banden moet leggen. Het PJC mikt op een laagdrem pelige voorziening voor popmuzi kanten uit de wijde omtrek. Aan oefenruimte is een groot gebrc-k: alleen al in Rotterdam en directe omgeving zoeken 250 bands naar een geschikte ruimte om te repe teren. Ook is er een grote vraag naar geschoolde popbegeleiders, muziekdocenten die bijvoorbeeld in buurthuizen opereren en die les geven aan beginnende groe pen. Hooghuis wil dat hel pand er net jes uil gaal zien. ..Alleen al daar door hou je ongewenst publiek op een afstand." Financiële proble men bij de exploitatie zijn niet te verwachten, gezien de grote be langstelling voor repetitieruimte. Fried Hooghuis schat ruimte te kunnen verhuren aan 70 tot 100 groepen. De bedoeling is dat hel popcentrum onafhankelijk van subsidies gaat draaien. het echter niet veel of Bexter- mans droom was als een zeepbel uiteen gespat. Boot vol drugs „Ik nam er iemand aan boord die bekend stond als een goed zee man.'' vertelt hij in onvervalst Ne derlands. ,.Op een dag stond er politie op het dek en vertelde mij dat de hele boot vol zat met drugs. Ik zei dat het niet waar kon zijn, maar ik kreeg te horen dat ze die vent kenden. Dat was mijn maz zel. Voor het zelfde geld hadden ze mij als handlanger beschouwd en was ik mijn boot kwijt ge weest." Eenmaal in Schiedam voor en kele maanden herenigd met zijn familie amuseert Bexterman, opa van elf kleinkinderen, zich uitste kend. Dagelijks is hij in de Spuihaven te vinden waar hij zijn vijftien meter lange tweemast- schoener een fikse opknapbeurt geeft. Hij eet bij zijn moeder en op een geleende fiets rijdt hij zo nu en dan door zijn oude woonplaats om te kijken wat ervan Schiedam is overgebleven. „ïk ben eerst gaan kijken of café De Amstelbron en Het Vierkantje er nog stonden," lacht de avontu rier. „Naar de Grote Markt ben ik ook geweest. Daar ben ik ge trouwd. Mijn ouderlijk huis in de Fabristraat heb ik ook opgezocht. Ik sta er van versteld hoe Schiedam is veranderd. De stad is veel schoner geworden en baadt in het groen. Vroeger kon je van wege de luchtvervuiling nog recht in de zon kijken zonder je ogen zeer te doen. Dat hoef je nu niet meer te proberen." Hoe mooi Jan Bexterman Schiedam ook vindt en hoezeer hij van zijn familiebezoek geniet, toch vaart hij medio oktober weer uit. ..Ik blijf zeilen tot ik er br neerval," klinkt het vastberaden. Vlaardingen - Gokverslaving op speelautomaten is eerder een ge volg van nalatigheid bij de over heid. dan van winstbejag bij de automatenhandel of de horeca. De Vereniging Automatenhandel Nederland (VAN) verzocht de mi nisteries van Justitie en Economi sche Zaken al in 1986 een mini mumleeftijd van 18 jaar in te stel len voor spelen op gokkasten. Maar dat advies werd in de wind geslagen. Dit zei regiovoorzitter C. Wetste- ijn van de VAN gisteren bij de on dertekening van een convenant dat de gokverslaving in Vlaardin gen aan banden moet leggen. Ca fetaria's mogen in Vlaardingen voortaan nog maar één betalende speelkast in huis hebben en sportkantines en buurthuizen mogen vanaf 1 januari 1993 alleen behendigheidsautomaten plaat sen waarmee geen geld valt te verdienen. Omzetverlies Voor de VAN betekent het conve nant een omzetverlies in Vlaar dingen van circa dertig procent. „Meestal is het vreemd om in ei gen vlees te snijden, maar voor ons in dit geval niet." aldus Wetsteijn, die afwil van het ima go dat zijn branche tot verslaving aanzet. Overigens valt het vol gens de "VAN wei mee mei de gok verslaving op speelautomaten: „Ruwweg vijfennegentig procent van alle gebruikers speelt uit re creatieve overwegingen, hooguit vijf procent loopt de kans af te glijden naar verslaving." Volgens burgemeester Fred van Lier telt Vlaardingen maar een beperkt aantal gokverslaafden. „Maar er zijn wel aanwijzigingen dat die groep langzaam toe neemt." Van Lier baseert dit op gegevens van het consultatiebu reau voor alcohol- en drugversla ving. Het convenant, mede onder tekend door de Vlaardingse hore ca. gaat sommigen nog niet ver genoeg. Over twee jaar wordt be keken of de maatregelen effect heoocii. is dal niet hei geval, dan kan de overeenkomst volgens Van Lier worden aangescherpt. Maassluis - Het bedrijfsleven in Maassluis en de Kamer van Koop handel stellen pogingen in het werk opheffing van de plaatselij ke VW te voorkomen. KvK en ondernemers onderzoeken of de VW kan blijven voortbestaan in de vorm van een stichting. De buurgemeenten Vlaardingen en Schiedam kennen al jaren zon constructie. Hel bedrijfsleven in deze twee gemeenten betaalt mee in de kosten van de VW. De gemeenteraad van Maassluis beslist in oktober of de subsidie aan de WV volgend jaar nog moet worden voortgezet. Het voorste] van burgemeester en wethouders om het kantoor in het stadhuis met ingang van volgend jaar te sluiten is volgens onderne mers en KvK ernstig te betreu ren. Dan komt er een einde aan de stadspromotie, een aclviteit die veel ondernemers van wezenlijk belang vinden. Daarnaast doel de VW ook veel goed werk op toeris tisch gebied voor de bevolking, benadrukt de Maassluise Onder- nemersféderatie (OFM). Kamer van Koophandel en OFM zijn ech ter niet bereid als enige financiers op te lieden. Zonder deelname van de gemeente is voortzetting van de Maassluise WV - in wel ke vorm ook - niet mogelijk, blijkt uit een bericht uit de Maas sluise Ondcrnemerskranl. Maasland - Het is nog even wach ten op de terugkeer van de bouw vakkers, maar de heistelling is al vast neergezet. De bouw van de nieuwe brug tussen de burge meester Groot Enzerinksïngel en Kerkweg in Maasland gaat heel binnenkort van start. De brug over de Zuidgaag wordt tie nieuwe verbinding van de Kerkweg naar de Com man- deur spoïder. De nieuwe ontslui ting is noodzakelijk om de Hofsingel en Kerkweg te ontlas ten. In de volksmond wordt de nieuwe brug nu ai de CDA-brug ge noemd. De CDA-fractie buitte haar meerderheid in de gemeen teraad uit door te kiezen voor een brugbreedle van negen meter. De zeven christen-democratische stemmen wonnen het van de zes tegenstemmers tOpen Groepe ring. PvdA en WD) die een breedte van zeven meter meer dan voldoende vonden. Een der gelijke brug zou, ook volgens om wonenden. beter in het landschap passen. Vlaardingen - De politie heeft zes Ylaardingers gearresteerd we gens hun betrokkenheid bij het verhandelen van een gevonden revolver en enkele bijbehorende patronen. De revolver werd deze week aan de Maassluissedijk ge vonden dooreen 15-jarige jongen uit Vlaardingen. In plaats van het wapen naar de politie te brengen, lichtte hij zijn broertjes en twee vrienden in. Na een proefscholin de kelder van een woning aan de Maassluissedijk, besloot het vijf. tal het vuurwapen te verkopen aan een 33-jarige Vlaardinger. De prijs bedroeg enkele honderden guldens. De koper verklaarde op het politiebureau dat hij het wa pen niet voor eigen gebruik wilde houden, maar van plan was het weer door te verkopen. De her komst van de revolver is onbe kend. Vlaardingen - De hevige regenval van de afgelopen dagen heeft tol tweemaal toe overlast veroor zaakt op de Maassluissedijk. Don derdagochtend kwamen doop- en afritten bij industrieterrein 't Scheur voor het eerst blank te staan. Het verkeer ondervond daarvan geen ernstige hinder. Vanochtend vroeg pompte de brandweer het water we! weg, omdat de politie vreesde dat de weg niet meer berijdbaar was. Schiedam - De aanhouding in het begin van deze week van een 33- jarige Rotterdammer, die ver dacht werd van een inbraak in de apotheek aan de Parkweg in Schiedam, heeft geleid tol de op lossing van meerdere zaken. De verdachte bekende ook twee inbraken in de apotheek aan de Zwaluwlaan en vier inbraken in Vlaardingen. Hij maakte voor cir ca 40.000 gulden buit. Dit gehele bedrag ging op aan verdovende middelen. Bij zijn aanhouding reed de Rotterdammer in een ge- Stolen autu. Een man die gister middag zijn slag wilde slaan in een Winkel aan de Broersvest zit vast op het politiebureau. De 27- jarige Schiedammer werd buiten de zaak aangehouden nadat hij drie jassen had gestolen. Schiedam - Uil een verzorgings huis aan de Nieuwe Damlaan zijn deze week twee portemonnees ge stolen. Ook uit een bakkerij aan de Prof. Kamerlingh Onneslaan verdween een portemonnee. Bij een bedrijf aan de Overschie- seweg verdwenen eveneens twee portemonnees en enkele sleutels. Een bewoner van de Houtstraat heeft een inbraak in zijn woning gemeld. De buit bestond uit au dio- en video-apparatuur. Uit een huis aan de Mariastraat werden sieraden en een videore corder gestolen. Schiedam - De Schiedamse poli tie, die de afgelopen weken vele snelheidscontroles uitvoerde, heeft gisteren opnieuw een aantal hardrijders op de bon geslingerd. Ditmaal stond de apparatuur op de Rolterdamsedijk en aan de Horvathweg. In twee uur tijd wer den 38 processen-verbaal uitge deeld. De hoogst gemeten snelheid be droeg 101 kilometer per uur. Op beide plaatsen geldt een maxi mum snelheid van 50 kilometer. Vlaardingen - De parkeeroverlast op en rond de West havenplaats begint merkbaar af te nemen. Op de doorgaans drukke donderdag avond. als de cafés in de omge ving gewoonlijk vrij vol zitten, werd slechts één bekeuring voor fout parkeren uitgeschreven. Dat gebeurde rond tien uur. De nachtploeg van de politie, die re gelmatig langs reed, kon gec-n en kele overtreding constateren. Maassluis - Een automobilist uit Den Haag, die wegens drankge bruik niet meer op zijn benen kon staan, is gisteren door de Maas sluise politie in het Dennendal van straat geraapt. De 41-jarige bestuurder kreeg een proces-ver baal. Zijn rijbewijs is ingevor derd. Var beë Nie zem ting iicli urn dat klei Gi m Vlaa Vla a drin vela. halv mee ;min< jriiesi imaa Voer gem kei ij idee gens heef maa' was dewt Sind gekc pom Hon! germ voor rijdt. Het! pons konc meer verti' nu p; de ru Ot Vlaar de v\ Vlaai Holv ui to. en Vt 'gemc vant trum merv De za medi- neme van schat bijter ten m Vlaart zerin< blijkt van d De b<: lijk er De aa meen Vlaan dere keerd hun p groep Volge noeg. Vlaan 'Vlaar rok H dat dt wordt Het o> ümofc •veger

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1