11 Degens eist miljoen van FNV-bond imm 'Woningbouw op recreatie-oord wild plan van Stadsontwikkeling Rotterdam' Wethouder Kool wil Bosniërs opvangen Sloop Billitonfiat onomkeerbaar Vlaardings bedrijf begint ook tegen personeel kort geding Socialistisch jongerenblad rouwt niet om val van PvdA Olympische judoka van herinneringen beroofd Banenpools hebben effect Rotterdamse krijgt geld uit koolzaad-project Vrouw zwaar gewond bij ongeluk op rijksweg Draaginsignes en koffie voor oorlogsgevvonden Maashoove vooral voor Schiedammers Cd-speler in plantenbak Controle op Westhavenkade Weer auto's gestolen Auto raakt in de slip Winkeldief aangehouden Vernielers opgepakt Inbraak in woning I sn Rotterdams Dagblad Vrijdag 21 augustus 1992 Regio Waterweg West haven plaats 22 j 3131 BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Maassluis - Twee weken na zijn teleurstellende uit schakeling in Barcelona heeft Anthonie Wurth nog een extra domper te verwerken gekregen. De judoka is woensdag bij een inbraak in zijn Maassluisc wo ning al zijn Olympische spulletjes kwijtgeraakt. „Hei is alsof de Spelen aan mij voorbij zijn gegaan." verzucht hij. T-shirts. trainingspakken, truien, tassen en het fel begeerde 'tulpenpak', alles is uit de kasten van huize Wurth verdwenen. Ook het horloge met inscriptie, dat hij kort voor het vertrek naar Barcelona van de Rotterdamse Sport Stichting mocht ontvangen, en de pennenset, die het district Zuid-Holland hem aan bood na het gewonnen Europese kampioenschap van vorig jaar. ..Herinneringen, waarvoor je jaren hebt getraind, zijn zo maar in één keer weg." Vriendin Monique Henneveld trol' woensdagavond bij terugkeer van haar werk een overhoop gehaald huis aan. Zij waarschuwde de politie en lichtte later op de avond Anthonie Wurth in, die met leden van sportschool Mahorokan op trainingskamp in de Ar dennen was. ..Dat kan er nog wel bij." was diens eer ste reactie. Terug in Maassluis werd hem pas goed de omvang van de schade duidelijk. ,.Ze hebben ook onwijs veel sieraden meegenomen, mijn fototoestel met nog een rolletje uit Barcelona erin, een zakagenda die ik uit Japan heb meegebracht, dat soort dingen. Plus wat Spaans geld en een spaarpotje, waarvan we met va kantie zouden gaan. Dat kunnen we nu ook wel ver geten, vrees ik." Niet alles is even kost baar. „Er is bijvoor beeld een dasspeld bij. die jon- getjes van Mahorokan met dub beltjes en kwartjes bij elkaar heb ben ge spaard. Het is de emo tionele waarde die 7.0'ii speld onvervang baar maakt.*' Anthonie Wurth is er van over tuigd. dat de dieven op zijn Olympische relikwieën uit zijn ge weest. „Op makkeliik verhandelbare spullen in olk geval. Zo'r. tulpen pak bijvoorbeeld is nergens ic koop en toch enorm gewild. Andere sportkleding. zo als die dikke Japanse trainingspakken, hebben ze gewoon laten hangen. Ook de video staat er nog, de tv en de fax daar hadden ze geen belangstelling voor. Zoals kennelijk ook niet voor mijn. uitvinding, het anti-containerdiefstal-apparaat; dat hebben ze ook laten staan." Geiuk bij een ongeluk is. dat op dit moment in het Maassluise Gemeentemuseum de tentoonstelling 'Sport in Beeld* is ingericht. Daar is onder meer de gouden medaille te vinden, die Wurth ontving toen hij vorig jaar mei in Praag Europees kampioen werd. Judoka An thonie Wurth (don ker pak): Hermne ringen waarvoor ie jaren hebt getramd. zijn zo maar in een keer Weg. Foto Pin Ras/Cor vos Den Haag - Het fenomeen 'langdurig werkloze* wordt met uitsterven bedreigd. Die trend blijkt heèl voorzichtig - uit de halfjaarlijkse werkloos heidscijfers. Volgens die cijfers daalde het aantal langdurig werklozen het afgelopen jaar drastisch. De banenpools, projecten voor uitzichtloze werklozen, werpen eindelijk hun vruchten af. Het Centraal Bureau voor de Statistiek becijferde dat vorige maand 147.000 mensen langer dan een jaar zonder werk zaten, dat is bijna twintigduizend minder dan een jaar geleden (166.000). Daarmee slinkt de groep langdurig werklozen veel sneller dan de totale werkloosheid. Die ligt in Nederland nu op 278.000 tegen 300.000 een jaar geleden. Alleen al in januari, februari en maart van dit jaar vonden achtduizend mensen werk via een banen pool. Volgens het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid moet dit jaar een aantal van 14.000 mensen worden gehaald. Rotterdam - Gerard Moeken, de failliete onderne mer die twee jaar geleden nog stoute plannen had in Veendam een fabriek te bouwen waar de plantaardi ge en milieuvriendelijke Elsbettmotor zou worden geproduceerd, moet 15.000 gulden betalen aan de Rotterdamse Liesbeth van Dalsen. Dit heeft de rechtbank van Zwolle beslist. Liesbeth van Dalsen procedeerde een jaar om haar geld terug terug te krijgen. Zij had in twee etappes 15.000 gulden aan Moeken gegeven, in ruil voor aan delen van een BV. die hij echter nimmer liet registre ren. De vrouw voelde zich benadeeld, maar Moeken zelf beweerde dat een mislukte investering als die van Van Dalsen nu eenmaal hoorde bij het risico van een beginnende onderneming. Bij pogingen van de rechtbank om de partijen alsnog tot een schikking te laten komen, gaf Moeken bot weg niet thuis. Uiteindelijk gooide zijn raadsman hel bijltje erbij neer. Van Dalsen is tevreden met het feit dat zij in hel gelijk is gesteld. „Maar." erkent ze, „ik moet nog maar zien of ik het geld krijg." De financië le positie van Moeken is allesbehalve rooskleurig. Precies een jaar geleden gingen zij n BV s failliet. Rotterdam - Bij een ongeluk op rijksweg A16 (rich- üng Dordrecht) is gisteren een 30-jarige Rotterdam se vrouw zwaar gewond geraakt. Ze bestuurde een personenauto, die bij het invoegen wérd aangetikt door een achterop komende vrachtwagen. De auto 'tolde* vervolgens op het natte wegdek, e,n botste daarbij bovenop een bestelauto. Die werd vervolgens eveneens geramu du or de v lichtwagen. Let sl acute»- fer is in kritieke toestand overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis Dijkzigt. Vlaardingen - Bij de rechtbank in Rotte raam dient maandag een kort geding dat de directie van het Vhardingse specerijen bed rijf Degens BV heeft aangespannen tegen 20 van zijn eigen werkne mers tm de Dienstenbond FNV. De directie eist dat de bond en het gedagvaarde personeel afzien van blokkades en andere acties in en rond het bedrijf op straffe van een dwangsom van één miljoen gul den per overtreding. Inzet van liet geding is het al maanden slepende conflict rond de distributie-afdeling van het be drijf aan de Industrieweg. De di rectie wil uit kostenoverwegin gen de expeditie en het magazijn uitbesteden aan het daarin gespe cialiseerde bedrijf Saltas: bond en personeel zoggen dat de afdeling ook rendabel kan draaien als die in beheer blijft van het bedrijf zelf. Do bond heeft daarvoor een werkplan gemaakt. Uitbesteding betekent ontslag van acht werknemers en over plaatsing van twaalf anderen. Hel geschil leidde al een keer lot een poortblokkade door het perso neel. een actie die door de Dien stenbond werd overgenomen. Uit de dagvaarding blijkt dat de directie vreest dat het bedrijf nieuwe blokkades niet zal overle ven. Elke dag dat er geen bestel lingen aan klanten kunnen wor den afgeleverd en geen grond stoffen aangevoerd, zou Degens een schadepost van een ton ople veren. Daarnaast zou het veel klanten kosten. Het bedrijf zou binnen vijf dagen kapot zijn. met als gevolg het verlies van werkge legenheid -.'an alle 80 personeels leden, waarschuw! de dir ectie. De directie wil dat de rechter de knoop doorhakt en een beslissing neemt ten gunste van uitbeste ding. Er zou al genoeg ond""' dekï zijn. Een poging om „ude situatie te laten voortbestaan, maar de expeditie te laten draaien volgens een aangepast werksche ma. is mislukt. De proef' duurde tweeëneenhalve maand, maar na afloop bleek volgens de directie dat er nog steeds fouten werden gemaakt. Een bonussysteem om de prestaties te verhogen werd door het personeel geboycot. De ondernemingsraad zou loert ak koord zijn gegaan met de door de directie gewenste uitbesteding. Voordat er overleg op gang kon komen met de Dienstenbond over een afvloeiingsregeling, werd het bedrijf geblokkeerd door het per soneel. Du directie deed toen een compromis voorste 1voorlopig geen ontslagen, en uitbesteding van magazijn en expeditie op ex perimentele basis tot 1 januari 1993. waarna definitief beslist zou worden over de toekomst van dc afdeling. Het personeel voelde daar niets voor en hield vast aan het werkplan van de bond. die dc omstreden afdeling bij Degens in beheer wil houden. Volgens dc di rectie is dit uitgesloten: voort gaan op de oude weg zou onher roepelijk leiden tot liquidatie van het bedrijf. Ondanks de sombere perspectie ven die de directie schetst, zegt de Dienstenbond FNV de rechtszaak van maandag met vertrouwen te gemoet te zien. Wel bestaat irrita tie over de eis van dc Degen s-di- rectie. Woordvoerder Peter Boss van de Dienstenbond: „Wij vin den het een vergaande en ook wonderlijke eis. Wij mogen geen blokkades uitvoeren en ook geen acties ondernemen die hel bedrijf schade kunnen berokkenen. Het wezen van acties is natuurlijk dat ze altijd nadelig zijn voor een be drijf. Op deze manier zouden wij aan alle kanten worden gebon den. Het lijkt mc sterk dat een rechter gaat uitspreken dat je als bond op geen enkele manier druk mag uitoefenen op een werkge ver." Vlaardingen - Zeven Viaardin- gers varicrc-nd in leeftijd tussen 65 en 75 jaar hebben vanochtend in de koffiekamer van het stad huis door scheidend burgemees ter Van Lier het üraaginsigne Ge wonden opgespeld gekregen. On der het genot van een kopje koffie werden aan hen ook dc bijbeho rende oorkonden overhandigd. Behalve de 75-jarige Doe Had- deman die in 1940 tijdens een Duitse inval in Voorschoten ver wondingen opliep, raakten zijn zes stadgenoten. Adriaan Acda, Theo van der Berg, Picter Corne- lis van der Heiden, Theo Janssen. Maarten Kwak en Cor Timmers gewond in het voormalig Neder lands Indië. De heren Van der Berg en Jans sen liepen de verwondingen op tijdens respectievelijk een bom bardement in 1942 en een land mijnexplosie in 1946. De heren Acda. Van der Heiden, Kwak en Timmers werden alle in 1942 ten gevolge van diverse schermutse lingen in verschillende hospitaals opgenomen om aan hun verwon dingen te worden geholpen. Schiedam - De verkoop van ap partementengebouw Maashoove verloopt redelijk goed. Nog voor dat de eerste paal geslagen is zijn al ruim 30 van de 46 woningen in de toren aan het Hoofdplein in Schiedam-Zuid verkocht. De moeste kopers komen uit Schiedam en omgeving, overeen komstig de doelstelling dat Maas hoove zou worden gebouwd voor beter gesitueerde Schiedammers op leeftijd die hun grotere huis wilden verruilen voor een flat. De prijzen van de 3- en 4-karner ap partementen variëren vau 310.000 tot 330.000 gulden. Makelaar Alta wil nog geen uitla tingen doen over de bouw van een eventuele tweede fiat direct naast Maashoove: „De belangstelling voor de eerste flat is goed, maar iedere markt heeft zijn grenzen." In de bouwplannen is rekening gehouden met een tweede woon toren. maar de realisering hangt af van de belangstelling. De sane ring van dc verontreinigde grond op de bouwlokatie is inmiddels voltooid. Over ongeveer 15 maan den zal de eerste Maashoove-be- woners kunnen genieten van het riante uitzicht op de Maas. Het complex zal ongeveer eind 1993 worden opgeleverd. Vlaardingen - Wethouder Aart Kool heeft zich ingespannen om een aantal vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië in Vlaar dingen op te vangen. Hij heeft hc-t ministerie van WVC laten weten hiertoe bereid te zijn. Het college steunt hem in dit initiatief. In Vlaardingen is ruimte, naast de bestaande opvang van politieke vluchtelingen, voor nog zo*n hon derd Bosniërs. dé groep ex- Joegoslaven die de komende we ken naar Nederland komt. Kool heeft beslag weten te leggen op een twaalf lokalen tellende, voor malige school aan de Plancius- straat in de West wijk en acht wo ningen. Hij heeft ook de woning bouwverenigingen om steun ge vraagd. Die komt er. in financiële vorm. Kool: ..Ik heb ze gevraagd wat royaal te zijn." De wethouder wil zelf overigens geen aantallen vluchtelingen noemen, die in Vlaardingen zou den kunnen worden opgevangen. Daar is hel voor hem nog te vroeg voor. Evenmin kan hij zeggen wanneer de eerste Bosniërs naar Vlaardingen komen. Daarvoor is hij weer van het Rijk afhankelijk. Evenmin zijn er concrete mode delingen te doen over de kosten. Die vraag moet nog aan de orde komen. Kool: „Ik heb mc na mijn vakan tie verdiept in de problematiek en hekeken of wij in Vlaardingen een bijdrage konden leveren. Dat bleek niet gemakkelijk omdat het ministerie van WVC beperkingen voor de opvang kent. De regering wil voorlopig alleen centraal op vangen en daarnaast hulp van vrienden en familie mogelijk ma ken." Toch heeft do wethouder de hulp van Vlaardingen aangeboden. In middels heeft hij gehoord dat WVC mogelijk volgende week toch een beroep op de gemeenten zal doen voor hulp. „Ik ga er dus vanuit dat de armen van het mi nisterie open gaan." aldus Kool. De wethouder wil ook dc Vlaar- dingse afdeling van de Vereni ging Vluchtelingenwerk Neder land benaderen voor overleg over opvang en begeleiding. Het einde van de Billitonfiat in Vlaardin gen is onom keerbaar. Nog een paar dagen en dan gaan de slo pers weer ver der met de af braak van de verzorgings flat. De eer ste s loopacti viteiten date ren alweer van wat lan ger geleden, maar vooral de laatste maanden wordt duide lijk zichtbaar dat het om vangrijke sloopkarwei in gang is ge zet. Vlaardin gen verliest er een ken merkend ge bouw mee. Foto Roel Dijkstra van de PvdA zal ook gevolgen hebben voor de kleinste partner van de huidige coalitie van PvdA, Groen Links en D66. Groen Links komt dan buiten spel te staan. Schiedam - Een coalitie van D66 en CDA. die beide twee wethou ders leveren: Adri Reijnhout en Marcel Houtkamp voor D66 en Ton bels en Daan Baart voor het CDA. Dat politieke toekomst beeld voor Schiedam na de raads verkiezingen in 1994 wordt ge schetst in 'Rotweiler. een nieuw en op kleine schaal verspreid opi nieblad voor .jonge socialisten in of buiten de Partij van de Arbeid". Rotweiler voorspelt winst voor de VVD en D6G en voorziet tevens een groei van de Centrum Demo craten met minstens één zetel naar drie vertegenwoordigers in de Schiedam se gemeenteraad. „Een weinig aanlokkelijk per spectief." Het blad heeft minder moeite met de verwachte politieke aardver schuiving die zich bij de college- vorming zal voordoen. „We zullen er niet wakker van liggen wan neer de PvdA ditmaal buiten de boot valt bij de verdeling van de wethouderszeteis. Het zich steeds moeten bewijzen ligt de sociaal democraten steeds minderen een paar jaar oppositie, na 48 jaar na oorlogse regering, kan op zich geen kwaad." De huidige PvcJA- wethouders worden afgeschil derd als „ouwe zakken in fanta sieloze driedelige kostuums" die zich moeten schamen. Maar. voorspelt Rotweiler. de val Voor D66 wordt niet zo snel een uittocht verwacht. De democra ten zullen het op een akkoordje gooien met „de grijze muizen van het CDA" en een college smeden met de vier genoemde wethou ders. Door Ben van Haren Hoek van Holland - Stadsontwik keling Rotterdam heeft al in 1990 het plan gelanceerd om woningen te bouwen op het oudste deel van het recreatie-oord in Hoek van Holland. Ambtenaren en bestuur ders van dc deelgemeente voelden daar niets voor en heb ben hei Rotterdamse idee toen di rect afgewezen. Dat verzekerden gisteravond declgemeentebesluurdcr Jan van Belkom en ambtenaar Jaap Picna de met bewoners van het recre atie-oord afgeladen sporthal van De Hoekstee. Slechts een vergis sing is er de oorzaak van dat in de recent verschenen Structuurvisie voor Honk van Holland de plaats waar nu 400 zomerhuisjes staan als woningbouwlokatie is ingete kend. „Woningbouw up die plek is ge woon onmogelijk. Naar mijn me ning kan daar nooit sprake van zijn gezien de hoeveelheid geld. die er ir. de ontwikkeling van het recreatie-oord is gestoken en de opbrengst, die woningbouw daar zal opleveren," legt Van Belkom in de pauze uit. ..Wij hebben als deelgemeente zelf de bevoegd heid om bestemmingsplannen te wijzigen en vast te steden. Daar over gaat Rotterdam niet. Zo'n ambtenaar van Stadontwik- keling in Rotterdam heeft een wild plan gelanceerd, wai wij on haalbaar vinden, maar per abuis blijft die tekening in de nota zit ten. Ook fuut van mij natuurlijk, maar ik heb de laatste tijd zoveel niet kwalijk moet nomen dat ik over die vergissing heen heb ge keken." De honderden aanwezige huisjes bewoners kregen van Van Bel kom te horen, dat de zittende co alitie van CDA en PvdA tegen wo ningbouw op de plek van het re creatie-oord is. „Dan moei het dus eenvoudig zijn om ie verklaren dal het dagelijks bestuur defini tief en voor altijd woningbouw op die plek afwijst." redeneerden de voorzitters Joop Mulder en Koos Ridderhof van de bewoners ver enigingen Rotterdam Aan Zee en Poort van Europa. Van Belkom stelde echter dat zoiets niet kon: .in de politiek kan je nooit 'nooit' zeggen." Ridderhof merkte op het merk waardig te vinden, dat pas nu ken als al in 1990 iedereen bij de deelgemeente het bnuw-idce had afgewezen. „Toer. we navraag de den op de deelgemeente-secreta rie heeft niemand over een ver gising gesproken en ook in de be sloten vergadering met de heer Pier,a wees niets in die richting." De adviescommissie voor het re creatie-oord besloot het declge- meentebestuur mee te delen dat het afgelopen moet zijn met pra ten over mogelijke woningbouw op de plaats van dc zomerhuisjes. Ook vroeg zij - onder applaus - om meer zekerheid voor de toekomst. Mulder: ..De gemeente {Rotter dam. redj wil geen langlopende contracten en evenmin de zaak privatiseren of aan ons verkopen. Laat het zittende deelgemeente- bestuur dan het besluit nemen dat wij eeuwig hier met onze huis- mee zouden zc een mooie erfenis geven aan volgende politici." De bewoners van het recreatie oord lieten gisteren weten onte vreden te zijn over de onzeker heid. die zij hebben. „Alle veertig jaar. dat we hier een huisje heb ben, wordt er gesproken over het verdwijnen ervan," zei de heer Markus. ..Dc deelgemeente Hoek van Holland heeft nu negendui zend inwoners en wil verder groeien. Op het recreatie-oord wo nen ongeveer vierduizend men sen. maar die hebben geen in vloed op dc politiek van de deel gemeente. Dat moet nu maar eens veranderen." Hij hoeft zich geen zorgen te ma ken, verzekerde Van Belkom hem. ..Bebouwen van het recre atie-oord is onmogelijk. Die teke ning was echl een vergissing en verdwijnt uit de nota. die dc ko mende maanden in discussie zal komen." Vlaardingen - In een plantenbak in de Peterstraat heeft de Vlaar- dingse politie afgelopen nacht een cd-speler gevonden. Het ap paraat werd daarin achtergelaten door een vluchtende dief. zo is de overtuiging van de politie. Vermoedelijk is de cd-speler af komstig uit een winkel aan de Waalstraat. De politie betrapte daar rond kwart voor twee een tweetal dieven toen zij uit dc zaak kwamen rennen. Eén werd op de vlucht aangehou den, de ander ontsnapte. Hij was zo verstandig zich later in de nacht vrijwillig op het bureau te melden. De daders zijn Vlaardin- gers van 15 en 18 jaar. De politie vindt het de moeite waard om te onderzoeken of het duo nog meer op zijn kerfstok heeft. Vlaardingen - Op de Westhaven kade heeft de politie gisteravond tijdens een controle twee bekeu ringen uitgeschreven wegens fout parkeren. Woensdagavond kregen negen automobilisten een bekeuring voor dezelfde overtre ding, Dc politie voert sinds enige tijd gerichte controles uit tegen de parkeeroverlast op dit deel van de haven. Vlaardingen - In de Schimmel- penninckstraat in Vlaardingen is afgelopen nacht een auto gesto len. Het gaat om een gele Opel Kadett. Aan de Nieuwe Haven in Schiedam verdween een grijze Renault. In Vlaardingen en Schiedam zijn dit jaar in totaal al ruim 200 auto's gestolen. In de Zeeman straat werd een au to opengebroken. De radiocasset- tespeler werd gestolen. Uil een auto die geparkeerd stond aan de Parallelweg verdween een cd-spe ler, In Schiedam werden autokraken gemeld aan het Bachplcin, Sta tionsplein en Emmaplein en de Zwartwaalscstraat. de 's-Grave* landseweg en dc Algerastraat. De buit bestond hoofdzakelijk uit ra- dioeassettespelers. Inéén geval werden de nummer platen meegenomen. Schiedam - De bestuurder van de auto die gisteravond laat op het Kelhelplcin in de slip raakte, is met de schrik vrij gekomen. De man, een 53-jarige inwoner van Spijkenisse, raakte tot zijn ver bijstering de macht over hel stuur kwijt bij de afslag naar Vlaardin- gen/Hoek van Holland. De wagen gleed het talud af en botste op een boom. De schade is aanzienlijk, maar de man bleef ongedeerd. Schiedam - In een winkel aan de Broersvest is gisteren tijdens de koopavond een winkcldievegge in de kraag gegrepen. De vrouw, 36 jaar oud en afkomstig uit Spij kenisse. werd op heterdaad be- trapt door een bevciiigingsbe- a mbte van de zaak. Zij wilde ondergoed meenemen zonder te betalen. De dievegge werd voor verhoor meegenomen naar het politiebureau. Schiedam - Vier Sehiedamse jon geren in leeftijden tussen 15 en 17 jaar zijn door de politie voorge dragen voor een Halt-procedure. Het kwartet werd woensdag avond rond tien uur aangehouden op de Scheepvaartweg in Woud- hoek. Ze worden er van verdacht diver se vernielingen te hebben ge pleegd. onder meer aan reclame zuilen en tramrails. Schiedam - Bij een inbraak in een woning aan de Klaas Kater straat hebben dieven verschillen de waardevolle spullen buitge maakt. Bij de inbraak, die werd gepleegd in de nacht van woens dag op donderdag, verdwenen on der meer geiu, sieraden en waar depapieren. Van dc dader ontbreekt totnutoe elk spoor. j. Vlaai l Rott' verk j. Schi. wekt k ding, t sentt b enigj l kaarl X oven van t en w signs

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2