11 'Personeelszaken weg bij Wustrow' Hovelingen geven eindelijk hun geheimen prijs wmmA-- Nog weinig steun voor D66-idee om collegetaken ve wijzigen Ziekenomroep staakt programma Schutter overmeesterd Vlaardingen is rijk aan kunstschatten 'Overval-kaart' snel verkrijgbaar Inbreker maakt mensen wakker 'Ritzen schuldig aan school probleem Spaland' Caravanpech Condoomdieven opgepakt Opeis weg en weer terug Gewonde man weet niets I Rotterdams Dagblad Maandag 24 augustus 1992 Voor een cafc aan het Broersveld heeft de Schiedam- se politie zondagmiddag met enige moeite een gewa pende man overmeesterd. Hij had even tevoren met een pistool enkele schoten gelost in de omgeving van de Boomgaardstraat. De arrestatie gebeurde op aanwijzing van buurtbe woners. die de schietpartij hadden gehoord en de schutter hadden zien wegrennen. Op het moment van zijn aanhouding had de verdachte een pistool in de broeksband. De agenten en rechercheurs die de man aanhielden droegen kogelvrije vesten. Op het bureau legde de 39-jarige arrestant, die af komstig is uit Schiedam, een bekentenis af. Hij ver klaarde te hebben geschoten op een familielid. Aan leiding voor de gewelddadige ruzie zouden familie problemen zijn. De politie zit met de moeilijkheid dat het slachtoffer zich nog altijd niet heeft gemeld. Ook is niet bekend of één of meer kogels doel hebben getroffen. Op de plaats van de schietpartij zijn overigens geen bloed sporen aangetroffen. De dader zit nog vast op het po litiebureau. Hij wordt voorgeleid voor de officier van Justitie. Door Mariette Olsthoorn Vlaardingen - Tijdens hun speurtocht naar beelden en andere monumentale kunsten in Vlaardingen. stuitten Henk Horsten en Matthijs Struijs steeds weer op nieuwe ontdekkingen. Nu het boekje 'Beel- denroule Vlaardingen' er maanden na de geplande datum eindelijk is, is het zelfs nog niet helemaal compleet. Vlaardingen blijkt vee) meer 'verborgen' kunstwerken te bezitten dan de makers van het boekje hadden gedacht. De speurneuzen vonden vergeten of verzwegen ob jecten, mozaïeken en muurschilderingen. Ook de den zij ontdekkingen bij openbare gebouwen waar volgens de één-procentsregeling in de jaren zestig en zeventig een procent van de bouwsom aan beel dende kunst moest worden besteed. Vooral school gebouwen in Vlaardingen zijn op deze manier met een kunstwerk verrijkt. De Stichting Vrije Academie heeft zich als' doel ge steld zo veel mogelijk mensen in contact te brengen met allerlei vormen van kunst. Vandaar ook dit boekje waarvoor twee jaar geleden tijdens de viering van het 25-jarig bestaan van de Vrije Academie het idee is ontstaan. Matthijs Struijs, medewerker van het Stadsarchief en Henk Horsten, directeur van de academie namen het speurwerk naar beeldhouw werken en andere toegepaste kunsten in Vlaardin gen voor hun rekening. Het resultaat is het roodgekleurde boekje Beelden route van Vlaardingen, dat zaterdag werd gepresen teerd in Cultureel Centrum Holiandia. De eerste exemplaren waren voor burgemeester F. van Lier en de cultuurwethouder K. van der Windt. De beeiden- route is uitgegeven door de Stichting de Vrije Acade mie en de WV Vlaardingen. Het is een overzichtelijke lijst geworden van liet openbaar kunstbezit in Vlaardingen. Per wijk wor den de verschillende kunstuitingen benoemd. De ^aam van de maker, informatie over de totstandko ming. het gebruikte materiaal, de dateringen en an dere wetenswaardigheden staan er bij vermeld. Piet Rook zorgde voor fraaie zwartwit foto's bij een aantal werken. Het boekje nodigt uit met de stadsplattegrond (ach terin het boek) in de ene hand en de beeldenroute in de andere een wandeling door de stad te maken. 'Kennis te nemen van ue grote verscheidenheid aan kunstwerken en kunstzinnige verfraaiingen die on ze stad rijk is' en er niet zomaar aan voorbij te lopen, hoe onopvallend of verscholen de kunstwerken vaak ook mogen zijn. Graaf Dirk III is het beeld op de hoek van de Markt en de Schoolstraat dat de reeks van maar liefs 118 J kunstwerken opent. Zonder deze Hollandse graaf I zou er geen Vlaardingen zijn, zeggen de samenstel lers van het boekje. In 1018 versloeg deze held een Rijksleger en redde Vlaardingen uit handen van de hertog van Lotharingen. Het beeldhouwwerk vormt de hoeksteen van het stadhuis, symbolisch voor deze 'Markgraaf van Vlaardingen' die als de hoeksteen van de Vlaardingse samenleving kan worden be schouwd. Het bock is levens een oproep aan de lezer wat beter te letten op 'onze' kunstbezittingen. Tijdens het sa menstellen van het boekje bleek namelijk dat een aantal kunstwerken of zo zwaar beschadigd was dat geen redding meer mogelijk was, of zelfs helemaal was verdwenen. Daarnaast verdienen talloze werken een opknapbeurt en een betere plaats, volgens Horsten en Struijs. De conclusie die de samenstel lers aan het eind van het boekje trekken is duidelijk: TVe gaan met ons allen niet zo zorgvuldig met ons openbaar beeldende kunstbezit om.' Het boekje, dat 63 pagina's en 32 foto's telt, is ver krijgbaar bij de WV en boekhuis Den Draak. t Vlaardingen/Schiedam - De anti-overvallen kaart, in Rotterdam een doorslaand succes, is binnenkort ook 1 verkrijgbaar in Vlaardingen en Schiedam. De L Sehiedamsc politie verspreidt de kaart de komende weken onder banken en grote bedrijven. In Vlaai'- dingen wordt de kaart volgende weck officieel gepre- V senteerd. Voorzitter Wapenaar van de winkeliersver- I* eniging in De Loper krijgt het eerste exemplaar. De kaart bevat een aantal tips hoe winkels en bedrijven v overvallen kunnen voorkomen, hoe zij de schade van een overval binnen de perken kunnen houden en waar het personeel op moet letten om een goed signalement van de dader te kunnen verstrekken. Met entge moeite houdt de politie de overmeester de schutter in bedwang. Het pistool zat nog in zijn broeksband. Foto Roel Dijkstra Maassluis - De mislukte reorganisatie van het Maassluise ambtenarenkorps moet politieke gevolgen hebben voor verant woordelijk wethouder Anton Wustrow, vindt plaatsvervangend voorzitter Nico van Dijk van de D66-fractie uit de gemeente raad. Van Dijk: „Deze zaak afdoen met een cursus 'Beter luiste ren' voor iedereen kan niet." Van de DÖG'er hoeft Wustrow niet op te stappen. ..Hij beheert ook de portefeuille Financiën en doet dat goed. Ik vind dat hij personeels zaken moet afstaan. Met deze por tefeuille is deze wethouder niet te handhaven." Een geheim rapport over de reor ganisatie. dat kortgeleden aan de gemeente is overhandigd, is ver nietigend voor onder meer de po litiek. Er zijn (politieke) vriendjes op belangrijke posten neergezet, er is een vijandige sfeer ontstaan en er heerst een vechtcultuur op het stadhuis en bij de gemeente lijke diensten, om enkele ver keerd gelopen zaken te noemen. In tegenstelling tot Van Dijk is WD-fractieleider John Sehecr- stra nog niet zover dat hij al over verstrekkende politieke gevolgen wil praten. Hij houdt het hele col lege en ook de raad verantwoor delijk. „We hebben er allemaal bijgezeten." aldus de liberaal. CDA-fraclievourzitter Harm Woudstra wil ook voorzichtigheid betrachten. Maar van hem kan er mettertijd wel gesproken worden over de vraag of de portefeuille Personeeslzaken bij Wustrow kan blijven. De opstellers van het rapport sug gereren het aantal wethouders, overeenkomstig de voorstellen van het personeel ("en drie van de vier wethouders!), van vier naar drie terug te brengen. Eén wet houder is daar tegen. In dit ver band worden dc namen van de onlangs vertrokken wethouder Liesbeth Snocck-Schuller en An ton Wustrow genoemd. Ook Van Dijk vindt dat dnc wet houders voldoende is. maar wil daar pas bij de komst van een nieuwe gemeenteraad toe over gaan. ..Het is een compromis voor deze periode." Voor alles vindt van Dijk dat er op korte termijn duidelijkheid moet komen over de aanpak van de problemen. ..De sfeer moet opklaren. Er moet zichtbaar wat gebeuren. En niet een zondebok zoeken en de zaak verder laten voor wat het is." Opklinkende geluiden dat het rapport niet goed zou zijn. noemt de D66'er 'minderwaardig'. „Het onderzoeksbureau Acta Midden Nederland staat kwalitatief goed bekend." CDA-fraeiieleider Harm Woud stra zegt geen commentaar te wil len geven. Hij wijst erop dat zijn fractie eerder al suggesties heeft gedaan uver de reorgansiatie. maar dat die toen als "te prema tuur' van de hand zijn gewezen. Woudstra: „Ik vind dat voorzich tigheid geboden is. Onbehagen bij personeel komt altijd bij een reorganisatie voor. Aan de andere kant zeg ik: het is te vroeg om al over politieke consequenties te praten. We moeten het vuur nog even niet verder aanstoken. Het is ook een gezamenlijke verant woordelijkheid van het college. Maar misschien komt een keer aan de orde dat personeelszaken m neutrale handen moet komen, misschien bij de burgemeester. En van vier naar drie wethou ders? Dan zeg ik: hoho. Er zijn concrete afspraken om gezamen lijk de rit af temaken." Scheerstra vindt dat ook. Hij vindt bovendien dat eerst nog maar eens duidelijk moet zijn of dc reorganisatie mislukt is. „Mijn persoonlijke indruk is de proble men ook met dieper liggende za ken te maken hebben, dat er mo gelijk ook een mentaliteitscrisis is. Als de een in de la van de ander duikt, heeft dat weinig met reor ganisatie te maken." De WD'er wijst erop dat er meer dere zaken zijn nagestreefd met de reorganisatie. Bekeken moet worden hoe het daarmee is afgelo pen. ..Het rapport moet natuurlijk met de la in. Maar we moeten wel goed aangeven waar de schoen wringt. Opgebiecht zal moeten worden wat er bij wie niet klopt." De liberaal weigert Wustrow in een geïsoleerde positie te ma noeuvreren. Van.de PvdA-fractie was de lei ding niet voor commentaar be reikbaar. Schimmen bewegen zich 'worstelend' meteen plank tussen spot- lichten en be schilderde gewaden in een myste rieus en duis ter Hof. Door Mariëttc Olsthoorn Vlaardingen - Rustig de hond uit laten in een verlaten en duister Hof? Vergeet het maar. Zaterdag avond kon dat niet. Er was geen doorkomen aan. Honderden nieuwsgierige men sen hadden zich verzameld op het evenemententerrein aan de Hoflaan. Met vraagtekens in de ogen, in afwachting van het ge heimzinnige Hof van Spectukei. Zes kunstenaars uit Vlaardingen en Rotterdam zouden die avond hun creatie rond het begrip 'me tamorfose" onthullen Het is half tien als witte ■dwaal lichtjes', die de tocht verder zou den begeleiden, wenken en de menigte zich langzaam in bewe ging zet. het drassige en pikdon kere Hof in. Opgewonden fluiste rend of in stille afwachting. In ie der geval op hun hoede. Kijk uit: plassen, een boomstronk, een paaltje, kabel! 'Mamma ik ben zo bang', proberen de 'grote jongens' hun angst nog te verbergen. Maar er is geen ontkomen meer aan. Een uurtje daarvoor was de regen nog met bakken uit dc lucht ge vallen. Flitslichten en onweer hadden het park er mysterieus doen uitzien. Een meer toepasse lijke aankondiging hadden de or ganisatoren zich niet kunnen wensen. Maar gelukkig: nu was het droog. Dierengeluiden trekken de aan dacht. worden luider. Wat zijn het? Krijsende apen? Wilde die ren? Vogels? Je waant je in een groot natuurgebied. Over het wa ter hangt een mysterieus rookgor dijn. De omringende bomen staan in een gloed van groene en blau we lichten. Op een platform in het water staan drie schimmen, dood stil, totdat de muziek begint te spelen en de gedaanten drie vis sers blijken te zijn in grote regen jassen. De stemming zit er in. Vanaf een eiland klinkt gitaarmu ziek uit het duister. Dan een stem a la Van Morisson en licht. De tocht leidt verder langs danser? met een plank tussen beschilder de en belichte gewaden, paarde koppen en afgehakte hoofden De acrobatiek op trampolines komt helaas niet zo goed uit de verf vanwege de gladheid door de re gen, wat blessures bij de sprin gers veroorzaakt. De beukenlaan is veranderd in een schilderij en- galerei. Telkens als de aandacht van het publiek ietsje dreigt te verslap pen, hebben de kunstenaars een verrassing in petto. Zo blijft het spannend en houdt het spektakel de aandacht van het begin tot het einde vast. Door de overweldigende belang stelling heeft waarschijnlijk niet iedereen alles even goed kunnen volgen. Op de tenen staan en uit gerekte halzen, soms even een stapje harder doen om het begin van een performance niet te mis sen. Het klapstuk van de avond is de kroning van de pauw, de hofvo- gel. Eerst nog verscholen tussen het donkere gebladerte van de bomen. Maar dan vertoont zij zich in vol ornaat en slingert met een sierlijke zwaai langs een kabel naar beneden. Daar wordt zij op gewacht door haar onderdanen. Eerst uitbundig, dan lachen zij De grote fina le van de avond:een uitbundige pauw, de Hof- voget bij uit stek wordt gekroond. Foto's Roel Dijkstra haar uit. Maar de trotse pauw lacht het laatst en het ritueel ein digt in een opgedofte hofvogel met daarachter een prachtige 've ren' waterfonlein in de kleuren groen en blauw. Het begint weer te regenen. We zijn weer terug in dc 'gewone' we reld. Het geheim van de hovelin gen is onthuld. Fakkels worden uitgedeeld om dc weg door het donkere Hof terug te vinden. Het met recht groots genoemde spek takel is afgelopen. De kunstmarkt in het Hof, 's mid dags geliouden, is dan al. als te genhanger, een flop, Bij de dertig kraampjes toonden slechts drie mensen hun 'amateur'-produk- ten. Schiedam - De Ziekenomroep Schiedam staakt met ingang van 1 september de uitzending van het wekelijkse donderdagavond-programma Sterrebos via de frequentie van Radio Schiedam. De Zieken omroep zegt geen geld te hebben voor de aange kondigde verhoging van het zendtaiief. Die moet van 5 gulden per uur omhoog naar 12,50. Volgens Wim Groeneweg, hoofdredacteur van Radio Schiedam, heeft de Ziekenomroep de afgelopen drie jaar voor een vriendenprijsje' gebruik ge maakt van de zender. Het tarief van vijf gulden werd indertijd afgesproken na overleg met wethou der Financiën Aad Wiegman. Voor Radio Schiedam was dat geen probleem. De gemeente betaalde als belangrijkste subsidiegever immers mee. De ge meente is echter van plan zijn steun aan de omroep af te bouwen. Radio Schiedam gaat nu op zoek naar andere inkomsten, cn zolang reclameboodschap pen niet voldcer.de geld opbrengen, moeten dc centen uit andere ronnen komen. „Ook wij moe ten op de kleintjes letten," zegt Grceneweg. „Bo vendien staat zelfs een bedrag van 12,50 nog niet in verhouding tot de werkelijke kosten." Evengoed kan de Ziekenomroep, die geen subsidie krijgt en louter afhankelijk is van giften en dona ties, het nieuwe tarief niet opbrengen. Donderdag 27 augustus gaat het speciaal voor zieken en oude ren gemaakte programma Sterrebos voor het laatst de lucht in. Het programma gaat bestaan uit een compilatie van hoogtepunten uit eerdere uitzen dingen. Na 1 september wil de Ziekenomroep het Sterrebos gaan verzorgen via de interne lijn in het Schielandziekenhuis. Het programma zal voortaan alleen nog daar beluisterd kunnen worden. Radio Schiedam overweegt ondertussen zelf een pro gramma tc gaan maken voor ouderen. Wim Groeneweg zegt overigens dat het bestuur van Radio Schiedam zich nog zal buigen over een ver zoek van de Ziekenomroep om het tarief minder drastisch te verhogen. Hei bestuur vergadert daar biniK'iikuit ut ui. Giueneweg. „Dus eigenlijk be grijp ik niet dat de Ziekenomroep nu al een bericht de wereld instuurt over beëindiging van het pro gramma." Schiedam - Een inbreker, die in de nacht van vrijdag op zaterdag berg was m een woning aan de Amalia van Solmstlaan te Schiedam, is iets te luidruchtig geweest. De bewoners werden wakker van gestommel, gingen kijken en zagen de inbreker er met 450.- vandoor geaan. Ingebroken is er ook in een kap salon aan de Mgr. Nolenslaan, waar een (lege) kassa is gestolen. Bij een tandarts aan het Faassen- ploin is bij een inbraak een geld kistje verdwenen. Ingebroken is er ook in een woning aan de Rot- terdamscdijl: en een café aan dc- St. Liduinastraat. Vijf a zes regenpakken zijn gesto len uit een winkel aan de Koe markt. Schiedam - Het gemeentebe stuur van Schiedam heeft zijn ui terste best gedaan een bouwver gunning te krijgen voor een bij zondere school in de nieuwbouw wijk Spaland. D«t dit niet is ge lukt, is te wijten aan de rigide op stelling van het ministerie van Onderwijs. De veronderstelling dat burgemeester en wethouders de zaak laks hebben behandeld en het ministerie onvoldoende gegevens zouden hebben ver strekt is onjuist. B en W van Schiedam antwoor den dit op schriftelijke vragen van de CDA-gemeenteraadsieden Bert Kaptein en Ton Seis. Het CDA meende dat het gemeente bestuur in het overleg met het mi nisterie de voorgenomen bouw van een groot aantal woningen in Spaland-Oost onvoldoende heeft onderstreept. Volgens de chris ten-democraten zou minister Rit zen (onderwijs) wel toestemming voor de bouw van een protestants- christelijke school hebben gege ven, als Schiedam de verwachte bevolkingscijfers van Spaland- West samen met die van de nog te bouwen wijk Speland-Oost ken baar had gemaakt. Zeker als daar bij een bestemmingsplan voor Spaland-Oost was gevoegd. B cn V' van Schiedam betwijfelen dat. Het ministerie beschikt over alle relevante informatie, inclu sief een lange brief waarin B en W van Schiedam het belang van een bijzondere school in Spaland on derstrepen. Het college heeft eer der de indruk dat Ritzen uit be zuinigingsoverwegingen geen toestemming wil gever voor ver vangende nieuwbouw van de Dokter van der Kuijschool in Spa land. De Van der Kuijschool staat nu aan het Baehplein, maar heeft daar volgens het bestuur gezien het slinkende kindertal in de wijk nauwelijks nog toekomst. Verhuizing naar Spaland wedt door het schoolbestuur des te meer verlangd omdat een open bare school (De Woudhoek) wel toestemming heeft gekiegen voor nieuwbouw in Spaland. Schiedam - Een caravanbezitter uit Schiedam heeft dubbele pech achter de rug. Eerst »verd zijn ca ravan aan de Delflandseweg ge stolen en toen die eenmaal in Delft - met inhoud - werd terug gevonden volgde de tweede te leurstelling. Omdat de koppeling kapot was, plaatste de politie er een wielklem op, maar toen de Schiedammer later eens ging kij ken bleek alsnog de hele inboedel le zijn verdwenen. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft in de afgelopen nacht op de Van Hogendorplaan vier Viaardingse jongens tussen de 17 en 20 jaar aangehouden die bezig waren een condoomautomaat bij een drogisterij te kraken. Ze had den inbraakgereedschap bij zich waar ze via diefstal aan gekomen waren. Dezelfde nacht zijn ook twee 16- jarige Vlaardingers opgepakt bij een inbraakpoging bij het restau rant De Eend in het Kolpabad. Zaterdagavond zijn een 48-jarige man uit Bergsehenhoek en een 2o-jarigL' Rotterdammer opge pakt na een achten'olging. Het tweetal was bij een vrachtwagen aan de Marathon weg gezien en ginger ijlings vandoor toen de po litie werd gesignaleerd. Tijdens een achtervolging werden diverse rode verkeerslichten genegeerd. Vlaardingen/Schiedam - Dc poli tie van Hoogvliet heeft zaterdag middag een Opel Kadett gevon den die afgelopen donderdag in Vlaardingen is gestolen. Nabij die plek probeerden een 21-jarige Vlaardinger en een even jonge Schiedammer een Opel Ascona te stelen. Ze werden opgepakt, 's Avonds is er in Vlaardingen op de Holysingel nog een eerder in Schiedam gestolen Opel Kadett teruggevonden. Dat is nog niet gebeurd met een aan de Vlaar dingse Van Bleiswijkstraat gesto len Opel Ascona, Vlaardingen - In de Vleersteeg heeft de Vlaardingse politie een 20-jarige man uit die plaats met een hoofdwond gevonden. De man, die behoorlyk onder de in vloed van sterke drank was, wist niet hoe hij gewond was geraakt. Hij is voor behandeling naar het Holy-Ziekenhuis gebracht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1