Waterweg 13 'Afvaltoerisme' rukt op in Holy Bewoners zien niets in Bakkers plan voor wijk- en buurtbeheer Haven loopt langzaam vol voor feest M CDA-raadslid wil hulp koningin Aantal blokcontainers in proefgebied overvol met vuil uit andere wijken mMmmi Uit de bocht op de A16 Tien jaar voor overval Abtsweg 'BVD-oproep' over geweld Joegoslaven overbodig Hr. Ms. Urk blijft thuis wegens tyfusbesmetting Brandstichters in Spijkenisse gepakt Praten over whiplash Fietsersbond wil meer klemmen Broodjeszaak mag gokkasten plaatsen lö>i$ïEsfcS.y%:- Pü'-; U*- 1 - 1 Hoogste punt Schievaart Samenwerking in catering Land uitgezet Computerspel gestolen Autokraken Visa-card weg Genfor 'goed fout' met vervoer chemicaliën I Rotterdams Dagblad Donderdag 3 september 1992 Regio Waterweg West havenplaats 22 31.31 ET Gaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Een 25-jarige Rotterdammer ïs gisteravond zwaargewond geraakt, toen hij op een afrit van de A16 uit de bocht vloog en tegen een boom botste. De brandweer was ruim een uur bezig om het slachtoffer, die met de benen bekneld zat, uit het wrak te zagen. Hij is daarna met spoed overgebracht naar het St. Francïscus- gasthuis. Foto Robert Vos/John de Pater Rotterdam - De Rotterdamse rechtbank heeft giste ren een 24-jarige man veroordeeld tot tien jaar ge vangenisstraf en tbs met dwangverpleging wegens doodslag en een gewapende overval. De rechtbank achtte bewezen dat hij op 4 januari 1991 de 54-jarige Rotterdammer G. van den Oord tij dens een overval op een postagentschap aan de Abts weg door een pistoolschot van het leven heeft be roofd. De officier van Justitie eiste twee weken gele den eveneens tien jaar cel, plus tbs. Het slachtoffer trachtte de overvaller destijds, nadat de Rotterdammer onder bedreiging met een vuurwa pen 22.000 gulden had bemachtigd, het vluchten te beletten. Er ontstond een worsteling, waarna de overvaller Van den Oord van dichtbij neerschoot. Hij maakte zich uit de voeten achterop een gereedstaan de motor. De rechter noemde de overval van 4 januari 1991 'zorgvuldig voorbereid en koelbloedig uitgevoerd.' „U hebt op lafhartige wijze, alleen om uzelf te verrij ken. een van de zwaarst denkbare misdrijven ge pleegd. Alleen gevangenisstraf van lange duur doet recht aan het leed dat u teweeg heeft gebracht." Bij het vonnis werd rekening gehouden met het feit dat de Rotterdammer op het moment van het mis drijf in verminderde mate toerekeningsvatbaar was. De rechtbank adviseert zo snel mogelijk met de be handeling van de veroordeelde te beginnen. Hij was in januari 1991 net op vrije voeten toen hij de overval pleegde. Rotterdam - De Rotterdamse politie heeft de laatste maanden geen pamfletten, waarin wordt opgeroepen tot geweld tegen Kroaten, Eosniers of Serven, in de Maasstad aangetroffen. Wel houdt de politie 'een vinger aan de pols', zegt een woordvoerder, „om bij tijds op ontwikkelingen te kunnen reageren." De Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) riep poli tiekorpsen onlangs op extra waakzaam te zijn voor gewelddadigheden door grote groepen uit het voor malige Joegoslavië. Voor de Rotterdamse politie een overbodige oproep, omdat het korps al sinds het be gin van de burgeroorlog extra alert is op mogelijke problemen binnen de grote Joegoslavische gemeen schap in Rotterdam. „Veel van die mensen verblij ven hier tijdelijk," zegt de politiewoordvoerder, „en zoals het ernaar uitziet, komen er de komende tijd nog wel wat bij." Rotterdam - De mijnenjager Hr. Ms. Urk zal niet haar opwachting maken tijdens de Open Havendag zaterdag in Rotterdam. Het kans op tyfusbesmetting bij een aantal van de bemanningsleden is nog aan wezig. Verleden week werd bij een 44-jarige opvaren de tyfus ontdekt; hij had dit upgelupen gedurende een vakantie in Indonesië. Acht andere bemannings leden hadden deze week last van diarree. Vier van hen zijn niet besmet, van de andere vier is de uitslag van de tyfustest is nog niet bekend. Spijkenisse - Twee mannen uit Spijkenisse, 41 en 29 jaar. hebben bekend in maart een Vietnamees af- haalcentrum aan de Rozemarijndonk in Spijkenisse in brand te hebben gestoken. De politie hield ze deze week aan, samen met nog een derde verdachte, een 35-jarige man uit Rotterdam. Het Vietnamese centrum brandde 8 maart helemaal uit. De daders hadden met een jerrycan benzine door de brievenbus laten lopen en de boel aangestoken. De schade bedroeg circa 25.000 gulden. Na een uitge breid onderzoek konden de daders maandag uitein delijk worden aangehouden. Het motief voor de brandstichting is onduidelijk. Twee daders wijzen de derde verdachte, net als het slachtoffer werkzaam in de horecabranche, als op drachtgever aan. Die zou hen uit concurrentie-over- wegingen opdracht hebben gegeven de keet in brand te steken. De inan ontkent dat echter. Hij geeft toe iets dergelijks uit zijn mond te hebben laten vallen, maar zegt dat het als een geintje was bedoeld. Rotterdam - Whiplash-patiënten die behoefte heb ben met lotgenoten over hun ervaringen te praten, kunnen terecht bij het Interkerkelijk Beraad voor het Justitiepastoraat in Rotterdam. Ook voor part ners van personen met een whiplash, of zweepslag, houdt hel jusUUepa&turaat bijeenkomsten. De groe pen zijn bedoeld voor mensen die het leven met een whiplash of met een whiplash-patiënt als een pro bleem ervaren. Voor meer informatie: 010-4772711, bij voorkeur bellen op maandag of vrijdag. Vlaardingen - Vlaardingse politi ci proberen van alles om de on verwachte aanwijzing van minis ter Hans Alders (VROM) voor de aanleg van een vuilstort in het Lickebaertgebied tegen te hou den. Het CDA-raadslid Henk van den Berg wil dat koningin Bea trix voorkomt dat die stort er komt. Hij doet dat door gratie te vragen. In een brief aan de koningin somt hij de overlast op waarmee Gaardingen al lang en nog regel matig te maken heeft: stank, bo demvervuiling, dioxine-uitstoot en verlies aan natuurgebieden. Van den Berg noemt de komst van de vuilstort 'een nieuwe aan slag op onze leefomstandighe den'. Hij vraagt de koningin om hulp. Van den Berg wil dat Beatrix be grip kweekt bij de hogere over heden voor de bijzondere om standigheden van de stad Gaar dingen. Het CDA-raadslid zegt namens de 75.000 Gaardingers te spreken. Eerder al probeerde de SGP/ GPV/RPF-fractie minister Alders (Milieu) zover te krijgen van de vuilstort in het Lickebaertgebied af te zien. Dat heeft geen resul taat gehad. In zijn reactie schrijft Aiders onder meer geen aanlei ding te zien zijn besluit te her overwegen. „Nog los van het feit dat het niet op mijn weg ügt met een raadsfractie te overleggen," aldus de minister. De SGP/GPV/RPF- fractie 'zwaar teleurgesteld' in het ant woord. Volgens de fractie is de minister kennelijk onvoldoende op de hoogte van de Vlaardingse situatie. Leden van alle fracties in de ge meenteraad vinden dat Alders noch het provinciebestuur argu menten heeft aangevoerd voor de keuze van het Lickebaertge bied. ..We horen bijvoorbeeld niet waarom deze opslag van be drijfsafval niet op de Maasvlakte kar. plaatsvinden," zeggen "Bram Zonne (WD), Remi Poppe (SP) en Wil van Rijn (D66) eensge zind. Op een unaniem gesteund ver zoek van de SGP/RPF/GPV on derzoekt wethouder Ton van der Steen of de raad een maand kan wachten met het antwoord op de aanwijzing van de minister. Zon ne. die zich nadrukkelijk distan tieert van gedachten om met ille gale middelen de plannen te boy cotten, verduidelijkt wel: „Het is ook legaal om een aanwijzing niet uit te voeren." In dat geval zal de provincie een bestemmingsplan maken en de meeste fracties zijn door het col lege van burgemeester en wet houders er niet van overtuigd, dat dit een slechte keuze is. Vandaag bezoekt een delegatie, bestaande uit het college van burgemeester en wethouders en alle fractievoorzitters het minis terie van VROM, waar men de minister in een gesprek erop wil wijzen hoe slecht de vuilstort voor Gaardingen is. Peter Roevers van de PvdA vraagt zich af of dit bezoek wel invloed zal hebben. „Zo'n zwaar middel als een aanwijzing zal de minister toch niet toepassen als hij er geen sterke argumenten voor heeft?" De veronderstelling van Roovers, dat dc Gaardir.gse de legatie slechts met ambtenaren aan tafel komt te zitten, heeft fractievoorzitter Zonne van de WD al de uitspraak ontlokt: „In dat geval ga ik niet eens het mi nisterie ïn." Vlaardingen - Gaardingen kent sinds kort een nieuwe vorm van uitgaan; hetafvaltoerisme. Daarmee wordt de gang naar de blokcontainers in de wijk Holy-Zuid aangeduid. Mensen van buiten de wijk blijken daar inmiddels ook hun vuilniszakken naartoe te brengen met overvolle containers als gevolg. Met name de blokcontainers in de Zwaluwlaan en Sperwer laan zijn favoriet. Daar is het al niet meer voldoende op tweemaal per week de reinigingsdienst te laten aan rukken, heeft wethouder Kees van der Windt (Milieu) te horen gekregen. Desondanks is de Bewonersorga nisatie De Toekomst tevreden met de nieuwe wijze van huisvuil ophalen, waarbij groente-, fruit en tuinafval (GFT-afval) apart wordt ingezameld. „We zijn blij dat ze er zijn." heeft vice-voorzit- ter Henk Roodenburg de wethou der al laten weten. Alleen vindt hij dat sommige containers wat anders moeten worden geplaatst en dat afspraken daarover niet zijn nagekomen. Dat heeft te maken met kosten overwegingen. is hem op het stad huis te verstaan gegeven. Van der Windt heeft de raadscommissie Milieu meegedeeld dat een betere plaatsing van de containers onge veer een miljoen gulden extra gaat kosten. Die informatie heeft weer wat boosheid opgewekt bij een aantal raadsleden. Ze vinden dat dit in strijd is met eerdere beloften. Gert-Wim van Veelen. SGP/GPV/ RPF-raadsIid. heeft zelfs het woord 'misleid' in de mond geno men. Leo den Hoedt (D66) heeft de wethouder eraan herinnerd dat de containers in het groen zouden worden aangepast. „Nou. dat is er bij niet één gebeurd." Binnenkort wordt de plaatsing van de containers geëvalueerd. Nu a! vrezen raadsleden extra ta riefsverhogingen. vanwege de ex tra kosten die gemaakt zouden moeten worden. Vlaardingen - De Fietsersbond ENFB, afdeling Waterweg-Noord, heeft het college van B en W ver zocht genoeg fietskiemmen te handhaven in het centrum tij dens de verbouwing var. het Lies veld. Nu zijn e.' 714, heeft de ENFB geteld, en dat zijn er al on voldoende. Dat aantal moet in ie der geval worden gehandhaafd, schrijft de afdeling Waterweg- Noord. En na de verbouwing van het stadshart moet dit aantal 'aan merkelijk' worden uitgebreid. De ENFB verwijt de gemeente dat er in de Parkeernota geen aan dacht besteed is aan de fiets. „Die moet toch ook geparkeerd wor den." wordt opgemerkt. Verder luidt het verwijt dat er ook nog steeds geen fietsnota is versche nen. Wethouder Agnes van Ar- denne heeft deze nota al geruime tijd geleden aangekondigd. De fietsersbond is verder teleur gesteld in het college over de gang van zaken in de Waalstraat tegenover het postkantoor. Daar hinderden verkeerd geparkeerde auto's het fiets verkeer. Naar aan leiding van klachten zijn er vier parkeerplaatsen gekomen, maar de problemen zijn, volgend de ENFB, nog steeds niet voorbij. Nog steeds wordt de doorstro ming van het flctsverkeer belem merd. „Er rest ons slechts één conclu sie." aldus de brief van de afde ling Waterweg-Noord. „De ge meente heeft in deze situatie be wust een onveilige situatie in stand gehouden. Deze zelfs wette lijk mogelijk gemaakt." Den Haag/Vlaardingen - Hoewel de gemeente onlangs weigerde exploitant mevrouw S. Mac Do nald (niets te maken met de ham burgerketen) van de in de Die- pcnbrockstraat 135 gevestigde broodjeszaak een vergunning voor gokautomaten te verlenen, mag zij ze nu toch gaan plaatsen. Dat is bekend geworden bij het college van beroep, voor het be drijfsleven in Den Haag. De gemeente weigerde de ver gunning te verlenen omdat mevrouw Mac Donald voor wat betreft haar zaak niet inschrijf- plichtig zou zijn bij het Bednjfs- sehap voor de Horeca. In de Wet op de kansspelen staat dat alleen vergunningen voor kansspeelau tomaten verleend kunnen wor den aan instellingen, die in- schrijfplichtig zijn bij het Be- drijfsschap voor de Horeca. Nu is mevrouw Mac Donald wel ingeschreven bij het bedrijfs- schap. Zij vindt dat zij daarom recht heeft op een vergunning voor gokautomaten. Daarom spande zij een spoedprocedure aan bij het college van beroep voor het bedrijfsleven in Den Haag. Met succes, blijkt nu. Bij de colle ge van beroep is men van mening dat het niet aan de gemeente is om uit te maken of iemand in- sehrijfplichtig is bij het Bedrijis- schap voor de Horeca of niet. Dat maakt het bedrijfsschap zelf uit. Nu het bedrij fsschap Mac Donald heeft ingeschreven, moet de ge meente haar voorlopig ais een in- schrijfplichtigc behandelen. 'j Alles wat met het Haring- en Bierfeest van vrijdagavond en zater dag te maken heeft, kijkt ongerust omhoog. Het Haring- en Bier feest heeft een reputatie hoog te houden als het om mooi weer gaat, maar de vooruitzichten zijn ditmaal wel ergsomber. Alhoe wel het de afgelopen dagen niet echt 's zomers meer isgeweest, geeft de haven langzaamaan toch een wat vrolijker aanblik, met fraaie schepen van overal uit het tand. De 'Vertrouwen' uit Wormerveer, afgemeerd bij de Visbank, spant daarbij voorlopig nog de kroon. Vrijdagavond worden alle schepen feestelijk verlicht. Foto Roel Dijkstra Schiedam - De bcwonersvereni- gingen in Schiedam staan niet te juichen bij .het idee van PvdA- fractievoorzitter Hans Bakker de wijken meer geld en verantwoor delijkheid te geven voor het in richten van hun eigen omgeving. Bakker wil ernst maken met het wijk- en buurtbeheer en de bewo ners verregaande bevoegdheden geven. De bewonersverenigingen staan daar sceptisch tegenover. Ook de fractie van Groen Links ziet bezwaren. In De Spot. het blad van Groen Links Schiedam, verklaart Bak ker er voorstander van te zijn de wijken geld te geven voor het on derhoud van straten en groen, voor de aanleg van zaken als speelt en ci nun en vuur won ingun- derhoud. Dat heeft consequenties voor de begroting van de dienst Gemeentewerken, erkent Bak ker. Hij vindt dat geen probleem. „In mijn ogen zou de dienst ge woon moeten meedingen orn de opdrachten uit de wijk te krij gen." De bewonersverenigingen vinden deze voorstellen veel te ver gaan. Jacques Frijce uit Oost zegt in De Spot dat dc wijken dan ook het beheer zouden krijgen over per soneelsbudgetten. „Dat lijkt me niet te behappen voor een wijk. En met bijvoorbeeld bestratin gen. als je dat in de wijk wilt rege len. trek je nogal wat naar je toe. Ik denk dat dat wat te snel gaat." In West wijst Hennie Hagen op de verdeeldheid die in dc wijken zou kunnen ontstaan. „Je maakt nu al mee dat straten tegenover elkaar staan." Als voorzitter van de be wonersvereniging vraagt zij zich af of ue wijken wei zitten te wach ten op moelijke taken ais organi satie en planning. Ook Zuid denkt voorlopig aan een veel kleinschaliger opzet van wijk- en buurtbeheer. Verder clan een (vrijwillige) wijk-klusscnploeg en een werkplaats voor klein onder houd wil men in de Gorzen voor lopig niet gaan. Bakker stelt daar weer tegenover dat de politiek het wijk- en buurt beheer niet van de bewonersver enigingen moet laten afhangen, als die niet ambitieus genoeg zijn. De PvdA-voorman ziet wel iets in gekozen buurt comités. „Het gaat erom mensen verantwoordelijk heid voor hun woonomgeving te rug te geven. Niet omdat de bewo ners dat allemaal zo leuk zullen vinden, maar omdat de zorg voor de woonomgeving terug moet ko men." Dominccsmentaliteit Dat komt, concludeert De Spot. neer op een dornineesmentaliteit. Degenen die zich straks onttrek ken aan het rooster om de straat te vegen, worden een buitenbeen tje in de buurt. Ook Julie Hak- kert, raadslid voor Groen Links, heeft zo haar bedenkingen. Zij vindt het verdelen van het (schaarse) geld een verantwoor delijkheid van de politiek, niet van een buurt. Bovendien vindt Hakkert dat de bewoners recht hebben op professionele onder steuning. Dat zou betekenen dat het IOBS (instituut ondersteu ning bewoners in stadsvernieu wingsgebieden) moet worden uil- gebreid. „En of de PvdA dat er voor overheeft?" Dit najaar verschijnt van gemeen tewege een vervolgnota over het wijk- cn buurtbeheer. Daaruit zal moeten blijken of burgemeester en wethouders de suggesties van Hans Bakker geheel of gedeelte lijk overnemen. Ambtenaar Jules Peppelaar, schrijver van de nota. vermoedt dat het 'uitkleden' van Gemeentewerken het in elk geval niet zal halen, meldt De Spot. Schiedam - De nieuwbouw van het centrum voor verstandelijk gehandicapten in de Schiedamse wijk Spakind heeft gisteren het hoogste punt bereikt. De Stich ting Schievaart hoopt er metter tijd aan 48 mensen onderdak te kunnen bieden. Verder komi er een ruimte voor dagactiviteiten voor een nuttige en zinvolle be steding van dc tijd. Het onderkomen vormt onder deel van een groter plan om in woonwijken driehonderd woon plaatsen te realiseren voor ver standelijk gehandicapten. Schiedam - De Schiedamse con tract-cateraar Prorest Catering BV heeft gisteren een samenwer kingsovereenkomst gesloten met Din-Air Party uit Rotterdam. Bei de partijen hopen zo hun sendee te kunnen vergroten. Dc twee hebben een gezamenlijke omzet van 45 miljoen gulden. Vlaardingen - Het drietal dat dit weekeinde in de Vlaardingse Groen van Pr instcrer straat is op gepakt, is hel land uit gezet. Hel bleken buitenlanders zonder de vereiste papieren, Ze zijn naar Frankrijk gestuurd. Vlaardingen - Ecu computerspel en een ring zijn gestolen bij één van de twee inbraken in dc Van Buerlestraat in Gaardingen. Uit een woning in de Klaprousslraal zijn gistermiddag sieraden, che ques en een pasje gestolen. Vlaardingen/Schiedam In Vlaar dingen zijn auto's opengebroken aan de Dal kruid en de Bolder- werk. De buit bestond uit een ra dio en een zonnebril. In Schiedam weid gereedschap cn een radio gestolen uit een auto aan de Parkweg cn een wagen aan de Pascalslraat. Vlaardingen - Met een gestolen Visa-card is gistermiddag een trui gekocht in een winkel op het Veer plein. Even onreglementair' kwam een man op de Van Hogen- dorplaan aan twee spijkerbroe ken die up de stoep in een rek hin gen. Hij "had er meer mee willen nemen, maar de winkeleigenaar kon dat nog voorkomen. Vlaardingen - Het MilieuAlarm- team van de Socialistiese Partij (SP.) heeft bij het Vlaardingse be drijf Genfor het transport van een lading vaten met natriumdithio- nict verstoord. Het transport, tweehonderd vaten met vijftig ki lo inhoud, voldeed met aan dc voorschriften voor het vervoer van gevaarlijke stoffen, omdat de lading niet juist op de vaten was aangegeven. Wethouder K. van der Windt Mi lieu) is van de ontwikkelingen op de hoogte gesteld. Hem wordt ge vraagd niet het in hel industriege bied De Vergulde Hand gevestig de Genfor te gaan praten omdat er, volgens de SP. een gevaarlijke situatie vlak naast een woonwijk bestaak Remi Poppe van de SP: „De chauffeur was net bezig nr" la den toen we kwamen kijkt- en volgens ons waren de vaten niet goed gestickerd. Dat bleek ook. De Genlbr-directie heeft er aan vankelijk nog de verkeerde stick ers op willen plakken en toen de goede gevonden waren alleen nog maar op één vat per pallet. Toen hebben we het Korps Controleurs Gevaarlijke Stoffen gewaar schuwd en die gelastte dat de hele lading van de vrachtwagen moest en dat alle vaten de voorgeschre ven sticker met daarop de inhoud, moesten krijgen." Volgens Poppe blijkt uit de gang van zaken dat de directie niet weet waar nien mee bezig is. In de brief aan Van der Windt staat dat de chauffeur te horen had gekre gen dat zo altijd ladingen werden vervoerd. De SP-man geeft toe dat de hin derwet niet wordt overtreden op het terrein van Genfor, „Maar die voorschriften moeten strenger," meent Poppe. „Nu is het er een bom. Niet vanwege explosiege vaar of zo, maar wat gevaar be treft."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2