13 'Het is uitkijken met oversteken' I 1 De Opbouw wil Kroatisch stadje helpen Veerdienst Vlaardingen-Pernis wacht op een nieuw schip Gemeente Schiedam verdobbelt opbrengst collectie Tienduizend gulden opgehaald bij collecte in Schiedam Boerderij in Zuidbuurt terug naar oude vorm Gebouwen open voor Velenje Bokser toont collages Kool bij jarige KBO Kinderopvang groter Grondprijs naar 450 gulden per meter Herrie- en kotsfeest Rotterdams Dagblad Dinsdag 8 september 1992 „De reacties die ik uit de kunstwereld krijg zijn posi tief, verzekert boksleraar Wim de Haan over zijn collages. Komende zaterdag hangt hij ze op in de eet- ruimte bij zijn boksschool aan de Lange Haven 15b. Zijn werk is van 12 tot 15.00 uur te zien. Hij exposeert in verband met Monumentendag en is van plan ook tijdens de Brandersfeesten werk op te 1 langen. vlaardingen Wethouder Aart Kool komt op het feest, heeft hij toe gezegd, en daar zijn ze zeer tevreden mee bij de afde ling Vlaardingen van de Katholieke Bond van Oude ren. De KBO-afdeling viert woensdag in diens tencentrum West aan de Frank van Eorselenstraat het 35-jarig jubileum, overigens met nog meer be kenden. wordt aangekondigd. Het feest begint om 13.30 uur en is voor leden en genodigden. Hoek van Holland De mogelijkheden voor de kinderopvang in Hoek van Holland zullen veel groter worden dan aanvan kelijk was afgesproken. De deelraadseommissie Welzijn adviseert om het aantal van twaalf 'kind- plaatsen' in De Duinpieper uit te breiden tot 24. Daarvoor zal een verdere vergroting van het gebouw nodig zijn. De speel-o-theek krijgt dan een apart stukje van het gebouw ter beschikking. Ook het Kreatief Centrum wil het beschikbare lokaal een opknapbeurt geven. Maar de commissie wil daarvoor eerst een inzicht in de beschikbare reser ves van deze organisatie. Maasland Het Maaslandse gemeentebestuur verwacht de dure grond voor woningbouw in het plan Transparand in de Commandeurspolder gemakkelijk kwijt te raken. Er wordt zelf rekening mee gehouden dat er moet worden geloot. In het wijkje Transparand liggen zes bouwkavels waarop potentiële kopers hun eigen woningontwerp in geschakelde vorm of vrijstaand kunnen laten bouwen. Twee kavels zijn vorig jaar juli al verkocht, waarvan één aan burgemeester M. Kokxhoorn. De verkoop van de vier overige kavels moest worden uitgesteld. Eerst diende het probleem van bodem verontreiniging met minerale olie, door de grondwa- terstroom afkomstig van een plek aan de Kluiskade, te worden opgelost. Die grond is inmiddels gesa neerd. De grond in Maasland is niet goedkoop. Inclusief BTW moet er 450 gulden per vierkante meter worden betaald. Daarbij komen dan nog de kosten koper. Schiedam dinsdag: 8 september Orgelconcert Bun vun Oosten. Grote Kerk. 20.15 uur. woensdag 9 september 1 Bingo, dienstencentrum de 4Molens. Nieuwe Damlaan 766,13.30 uur. Vlaardingen dinsdagS september Informatie avond voor aanstaande ouders door Kraamcentrum Maassleden, Emmauskerk, 20.00 uur. Lijden de organsiatoren van het Haring- en Bierfeest aan een schrijnende ideeënarmoede? Het heeft eral- Ie schijn van, want afgezien van het smaakvolle pro menadeconcert op vrijdagavond bood de twintigste editie van Vlaardings Volksfeest nr. één werkelijk niets, dat de kwalificatie origineel of verrassend ver dient. Ik heb het parcours eenmaal afgelegd: worstelde mij langs hamburgers en afgeprijsde t-shirts, kreeg kromme tenen van de streng geregisseerde camera vrolijkheid bij Telekids, hoorde muziek (met uitzon dering van een aardige bigband bij het Koffiehuis) waarbij een keiharde scheet r.og een streling voor het oor is en zag voor de zoveelste keer als poes of clown geschminkte kindergezichtjes. Intussen vloog in en voor de cafés de wijzer op de al coholmeter omhoog. Nu is het ieders goed recht om vrolijkheid te vertalen in het vanaf elf uur volgieten van de maag met schraal en vooral veel bier, maar het wordt gênant wanneer aan het eind van de mid dag vanuit een uitstekend etablissement het Horst Wcsseliicd klinkt en je struikelt over dronken feest gangers die de gulp openritsen om het trottoir water te geven. Uiteraard valt dit de organisatoren van het Haring en Bierfeest niet kwalijk te nemen. Evenmin is het hun schuld dat in een ander etablissement 'onze' Stroopwafels alleen met OBN (onbeschaafd Neder lands) een groepje brulapen tot luisteren weet te be wegen. Maar het gebeurt wel op het Haring- en Bierfeest en het wordt opgeroepen door een feest, dat de laatste jaren is verworden tot een verkrampte poging het wereldrecord 'Hijs je vol' in het Guinness Book of Records scherper te stellen. Uiteraard valt het de organisatoren wel kwalijk te ne men dat zij niet (meer?) in staat zijn iets aardigs, iets origineels, iets smaakvols te bedenken. Zelfs de on vermijdelijke maar niettemin altijd onderhoudende standwerkers en oude ambachten ontbraken. De Vlaardingse sportverenigingen weten ze niet meer te enthousiasmeren. Amusement voor kinderen beste den ze uit aan kermisexploitanten en RTL 4. Volwas senen bieden ze niet meer dan de zoveelste herha ling van de eerste de beste dorpsbraderie. Ik zag zaterdag onze nieuwe burgemeester rondlo pen. Zijn kortgeleden vertrokken voorganger was beschermheer van het feest, maar de laatste jaren was hij wel zo slim om 'toevallig' in deze periode op vakantie te gaan. Of zijn opvolger deze functie (en taktiek) overneemt, weet ik niet. Ik zou voor de eer bedanken. Bescherm heer van het Herrie- en kotsfeest in niet bepaald een te benijden bijbaantje. Dick van der Lugt Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Door Loes Elshof Vlaardingen - Matroos Erol Ay- dogdu maakt de touwen los. Schipper Joop Schaar zet met een hendel de motor op volle kracht vooruit. Hij draait een paar maal snel het forse stuurwiel rond. De schipper stuurt het vaartuig be dreven om een grote aangemeer de feestboot de Waterweg op: de veerpont van Vlaardingen naar Pernis bevindt zich op het open water. De bewolkte lucht maakt het wa ter grauwbruin, waarmee het nau welijks verschilt van de even wei nig opwekkende kleur van het pijpen-panorama van Pernis. „Helaas niet het mooiste weer om te varen," meent Schaar. Het voorbijvaren van interessante buitenlandse schepen maakt wel wat goed. De veerboot houdt even in voor een reusachtig wit zee schip uit Manilla. Schaar: „Het is hier uitkijken met oversteken." Aan het einde van een werkdag nemen maar enkele passagiers het veer var» het Vlaardingse 'Hooft' naar Pernis: een scholiere en een gepenioneerde man. Hij wil zijn zoon opwachten die, te rugkomend van een fietstocht in het buitenland, vanmiddag het pontje naar Vlaardingen zal ne men. Voor de zekerheid vaart hij maar twee maal op en neer mee. Helaas zal hij bot vangen. De veerpont koerst op de aanleg steiger af aan de overkant, met het roer iets rr.eer naar stuur boord omdat „we anders in Rot terdam uitkomen" vanwege de vloed. In een mum van tijd brengt matroos Aydogdu zo'n dertig pas sagiers aan boord en direct wordt de terugtocht ingezet naar het Vlaardingse Hooft. Geluk Dat het veer Vlaardingen-Pernis nog vaart, is een geluk. In elk ge val voor de ruim driehonderd mensen die er dagelijks gebruik van maken: werknemers van be drijven op de Maasvlakte en een toenemend aantal fietsende re creanten. Na faillissementen en dreiging met opheffing de afgelo- Schipper Joop Schaar en matroos Erol Aydogdu op de veerboot; straks 40.000 passagiers meer. Foto Roei Dijkstra pen jaren, is sinds begin dit jaar de toekomst van deze veerdienst zekerder geworden. In de eerste plaats is een nieuwe stichting op gericht. genaamd 'Veerdiensten Rijnmond BV*. Verder zijn over tollige materialen van de hand ge daan. Financiers van de stichting zijn de gemeente Rotterdam en Vlaardingen. In het bestuur zit onder meer de Vlaardingse wet houder van verkeer, Agnes van Ardenne-van der Hoeven. De belangrijkst verandering voor de passagiers moet nog plaatsvin den: begin volgend jaar zal er een nieuwe veerboot in de vaart wor den genomen, die gebouwd wordt op de scheepswerf De Hoop in Schiedam. Daarmee zal een eind komen aan de veie technische problemen, waarmee het veer kampt. De huidige boot dateert uit 1948. „Maar dat is nog niet zo oud. Een schip kan wel honderd wel jaar mee," beweert P. Post. de nieuwe directeur van de Veerdiensten Rijnmond BV. Omdat jarenlang is bezuinigd op het onderhoud, is vervanging de enig overblijvende oplossing. De boot is niet alleen verouderd, maar eenvoudigweg versleten. Post rekent erop dat de gemeen teraden van Vlaardingen en Rot terdam binnenkort hun officieel akkoord verlenen om financieel garant te staan voor een lening van ruim 700.000 gulden, het be drag dat de nieuwe boot moet kos ten. De mankementen aan het huidi ge veer vormen een terugkerende bron van ergernis voor passa giers, bemanning en de directeur. Hoewel meestal 's nachts repara ties worden verricht, ligt Post in de vroege ochtend vaak wakker in zijn bed. „Elke morgen is het weer afwach ten of hij wel start. Als ik om zes uur geen telefoontje van de schip per heb gehad, denk ik: oh, geluk kig nou vaart 'ie." Toilet Het nieuwe schip zal aangepast zijn aan de moderne eisen, waar door het varen voor passagiers en bemanning prettiger wordt. Er komt onder meer verwarming, een keukentje voor de beman ning en er zullen aan boord toilet ten zijn. Post: „In 1948 was het ge woon dat als je naar het toilet moest, je een emmer met water meenam en in de machinekamer ging zitten. Maar dat kan nu echt niet meer." Post heeft reden aan te nemen dat het in de nabije toekomst druk ker zal worden op het veer, waar door de financiële problemen van de veerdienst hopelijk lot de ver leden tijd horen. Post verwacht dit jaar een toename van 120.000 naar 160.000 passagiers. Het ver voer van fietsende recreanten neemt gestaag toe. Daarnaast zul len meer mensen de steeds druk ker wordende Beneluxtunnel mij den. Schiedam - Na de korte onafhan- kelijksstrijd in juni van het vorig jaar, werd het Sloveense stadje Velenje getroffen door een enor me economische crisis én door grote groepen van eerst Kroati sche en later Bosnische vluchte lingen. Ze zijn voor het meren deel ondergebracht bij familie in Velenje. Zodoende 2ijn de vaak kleine flatjes van de bij de plaat selijke witgoedfabriek werkende Bosnische gastarbeiders, overvol geraakt. Er zijn voorbeelden van wonin gen, waar twaalf mensen vier bed den moeten delen en daarom in etappes moeten slapen. Zo'n situ atie zou al reden zijn geweest voor grote sociale spanningen, onder ling en ook met de autochtone be volking van Velenje. In de vier in gerichte vJuchteüngencentra is ook geen plaats meer. Het ge meentebestuur laat daarom in middels geen vluchtelingen meer toe. Velenje heeft babyvoeding, kin- der- en babykleding (vooral geen kleding voor volwassenen), kin derschoenen, blikconserven, hoofdkussens, wasmiddelen (voor persoonlijk en huishoude lijk gebruik), speelgoed en geld, veel geld, nodig om de vluchtelin genopvang aan te kunnen. Op zestien inzamelposten in Schiedam kan dat soort goederen worden ingeleverd, terwijl het Le ger des Heils haar 'kerst-collecte- bussen' zal aanwenden voor een collecte. Het is niet de bedoeling dat uit eindelijk een cheque zal worden geschonken aan Velenje. Scheercs: „Beter is het goederen te kopen van dat geld, babyvoe ding bijvoorbeeld. En bij voor keur daar aan te schaffen, want zo helpen we de lokale economie ook een beetje." Voor het vervoer naar Slovenië is nog geen vastomlijnd plan. Scheercs: ..We zouden gewoon een expediteur kunnen inschake len, maar dat zou veel geld kos ten. Dat geld kan beter aan de vluchtelingen worden besteed." Met anderewoorden: Schiedamse expediteurs worden opgeroepen tegen een vriendenprijsje hun vrachtwagens ter beschikking van de Velenje-hulpactie te stel len. Als zo'n toezegging niet komt, overweegt de gemeente contact te zoeken met een ver voerder in Velenje. Scheercs zegt niet tc weten hoe de inzamelactie zal verlopen en wat, bij benadering, de opbrengst zal zijn. „Deze actie is een slag in de lucht. We weten helemaal niet wat op ons afkomt, maar we reke nen natuurlijk op de solidariteit van de Schiedammers met de vluchtelingen in Velenje." De gemeente heeft al beloofd een eventuele opbrengst van de col lecte uit eigen middelen te ver dubbelen. Maassluis - Een oude boerderij in Maasluis wordt teruggebracht in zijn oorspronkelijke staat en opengesteld voor het publiek. De 2.000 vierkante meter grote boer derij aan Zuidbuurt 18 wordt in gericht als boerenerf, compleet met een siertuin. een moes- en snijbloementuin. een bleekveld- je, een boomgaard en een dieren verblijf met kippen, ganzen en geiten. De Maassluizer A. Korthout heeft van het Recreatieschap Midden- Delfland het groene licht gekre gen voor zijn plannen. Korthout wil het voormalige stalgedeelte benutten als cultuurcentrum. In het centrum zullen activiteiten komen zoals tentoonstellingen, exposities, cursussen en lezingen, gericht op kunst, cultuur* en am bacht. De restauratie van de opstallen, de herinrichting van het erf en het slopen van de schuur zijn be groot op circa 370.000 gulden. De werkzaamheden zullen volgend jaar volledig kunnen worden uit gevoerd. Het algemeen bestuur van het Recreatieschap Midden-Delfland is verheugd over* de uitgifte van de boerderij, die haar de komen de zestig jaar tienduizend gulden per jaar aan erfpachtscanon ople vert. Als voorwaarde is aan Kor thout gesteld dat de boerderij een bijdrage moet leveren aan de cul tuur-historische en recreatieve waarde van het gebied. Hierbij gaat het schap ervan uit dat de losstaande schuur wordt ge sloopt. De boerderij is nu eigendom van het Bureau Beheer Landbouw gronden (BBL), dat alle aange kochte gronden voor de recon structie in Midden-Delfland in beheer heeft. Met de gemeente Maassluis is overleg gevoerd over een recreatieve bestemming van de boerderij in het bestemmings plan. Ambtelijk staat de gemeen te positief tegenover de beoogde invulling. Bestuurlijk moet één en ander op korte termijn zijn be slag krijgen. Overigens geeft het recreatie schap nog meer boerderijen uit als recreatie-voorziening. Het pand aan de Vlaardingsedijk 7 in Maassluis wordt als kampeer boerderij beschikbaar gesteld aan de heer Heijster uit Vlaardingen. Het dagelijks bestuur van het schap is hiermee onlangs ak koord gegaan. Ook zijn besprekingen gaande over het fraaie pand van het re creatieschap Midden-Delfland zelf aan de Zuidbuurt 87. De me dewerkers zijn al verhuisd naar een onderkomen in Bcrkel en Ro denrijs. Door Wessel Penning Schiedam - Ze zijn enkele van die vele Nederlanders: Elke zo mer gingen ze naar die prachtige kust van Joegoslavië en maakten daar veel vrienden. Nu zien ze hoe dat land wordt opgedeeld en kapotgeschoten. Met de behoefte om hulp te bieden ging de Schiedamse RinaBal vorige week met haar dochter Linda van den Boogert naar één van de Kroati sche oorlogsgebieden. „We zijn ons doodgeschrokken. 't Is nog erger dan wc dachten." Sinds een paar maanden zijn moeder en dochter, met nog wat bestuursleden en vrijwilligers, de stichting De Opbouw, ingeschre ven bij de Kamer van Koophandel als zijnde een hulpverlenende in stantie. Het gevolg van een nood kreet vanuit Kroatië, van vrien den aldaar, die hen jarenlang in de zomer gastvrij onthaalden. „Dan maakten we daarvandaan mooie trektochten door het land." Dat land, Joegoslavië, bestaat niet meer en de Joegoslavische vrien den zijn plots Kroaten geworden. „Ze vroegen ons een paar maan den geleden of we geen hulpactie voor hun land konden organise ren," vertelt Rina Bal, net weer te rug in Schiedam. Via de landelij ke stichting Nederland-Kroatië kreeg ze een lijst van hulpbehoe vende gebieden. De stichting De Opbouw koos voor Gospic, een stadje in West-Kroatië, dat lang leed onder de oorlog, maar nooit werd veroverd door de Servische eenheden. „Het ligt in een wat vergeten ge bied. klein en schijnbaar politiek niet erg interessant. Het Rode Kruis komt daar nauwelijks, ter wijl hulp wel zeer nodig is." Dat zeiden dc plaatselijke autori teiten ook en gevraagd werd of - de laatste oorlogshandelingen daar zijn gelukkig al weer een paar maanden verleden tijd- de stichting wat 'wederopbouw-pro- jeeten' kon adopteren. Moeder en dochter, voorzitter en secretaris, waren wel bereid. „De informatie die we vooraf kregen gaf al een beeld van alle ellende. Maar we wilden het zelf zien."' En dus gin gen ze. Een Kroatische reisorga nisatie betaalde. „Ik weet nog dat we na de eerste dag maar niet in slaap kwamen. We hadden zulke verschrikkelij ke verhalen gehoord, verteld door frontsoldaten en vluchtelingen, en zoveel andere oorlogsschade gezien. Daarover moesten we eerst praten." zegt Linda van den Boogert. Ze beschrijft: „Dan rijd je plotse ling in oorlogsgebied en zie je ver keersborden met kogelgaten. En dan in Gospic: dc helft van de hui zen is verwoest, negentig procent is beschadigd. Het kun nogal aan grijpend zijn om zo'n verwoest huis in te lopen. Ligt daar bijvoor beeld nog een kinderpop of staat daar nog een pannetje op het for nuis. Je beseft dan dat de bewo ners verrast zijn door de aanval." Rina Bal (rechts) en jv haar dochter Linda van den Boogert: 'We zijn ons dood- geschrok ken'. foto Roel Dijkstra Ze vertelt dat geen huis in Gospic nog ruiten heeft. „De Kroatische glasfabriek is verwoest, dus in de winter kan dat problemen opleve ren. De bewoners zijn niet meer bang voor de oorlog, maar praten alleen nog over de naderende winter. Toch willen heel veel vluchtelingen, die nu elders in hotels zijn ondergebracht, dol graag terug naar hun huizen. Die mensen kunnen ook maar het bust in hun ui gun streek, in hun eigen cultuur worden opgevan gen. Maar dan is dus wel glas no dig en ook bouwmateriaal om het stadje weer op te bouwen. Wij gaan proberen daarvoor te zorgend In juli, toen de gemeente Schiedam haar actie voor de Bos nische vluchtelingen in de Slo veense partnerstad 'in verband met vakantie' even uitstelde, gin gen moeder en dochter Van den Boogert en een aantal vrijwilli gers al langs de Schiedamse deu ren. „Nee, niet veel Schiedam mers waren thuis. Maar als men sen er waren, gaven ze bijna altijd wel. We zijn zo open mogelijk ge weest in waar het geld naar toe gaat. Dat is onze kracht. Iedereen kan onze foto's komen bekijken, zodat duidelijk is dat het geld goed wordt benut." De stichting De Opbouw haalde bij de collecte bijna tienduizend gulden op, waarvan inmiddels vorige week in Kroatië cement en bouwstenen zijn gekocht. Maar het glas is nog een pro bleem. Want daarvoor is nog meer geld nodig en bovendien, wie ver voert dat glas naar Gospic? Linda van den Boogert: „We zijn een landelijke stichting en kijken daarom nog verder dan Schiedam. We hebben bij de ge meente Schipluiden al een ver gunning voor een huis-aan-huis- collecte aangevraagd." Eén ding willen moeder en doch ter dan nog vooropstellen. „We zijn een onafhankelijke stichting. Niet religieus en ook niet politiek getint. Nu zijn we actief voor Kroaten, maar het kan ook zo zijn dat we ons volgend jaar voor Ser- ven inzetten. We helpen mensen, dat is het belangrijkste." Dc Opbouw kan nog vrijwilligers gebruiken. Het telefoonnummer is 4706096 of 4707817. De volgende gebouwen zullen op zaterdag 19 september van 11.00 uur tot 15.00 uur worden opengesteld voor het inzame len van hulpgoederen voor Ve lenje: Woudhoek Openbare basisschool De Klinker, Warmoezenierstraat 38 Clubgebouw De Tamboerijn, Faassenplein/Nijhoffplein Zaal De Noord, Kerkweg 46 Groenoord Wijkcentrum De Blauwe Brug, Bachplein St. Martinuskerk, Wm, An- driessenlaan 65 Nieuwland Dienstencentrum De Vier Molens, Nieuwe Damlaan 766 R.K. Kerk O.L.V. Visitatie, Dr, Schaepmansingel 3 Magnalia Dei Kerk, Albarda- straat67 West Bejaardencentrum Franke- land, St. Liduinastraat 10 Het Rode Kruis, Van Bever enstraat 40 Centrum Stadhuis, Grote Markt 1 Gebouw Het leger des Heils. Lange Haven 27 Oost Stadskantoor, Emmastraat 1 Clubhuis Oost, Galileistraat Zuid Clubgebouw Zuid, Dwars straat 42 BethelkapeL Nieuwe Maas straat 68

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1