15 Scyedam: Veel witte plekken in de jenevergeschiedenis §wt m H9R 'Midden-Delfland te makkelijk aangetast' wo^gSüng Hans Wijn laat zijn Panhead nooit onbewaakt achter ■m Geld voor studiedag Paddenwerkgroep wil dat verkeer wordt geremd Leerlingen slaan paal nieuw onderkomen Hughes onthult logo Verkeersspreekuur Vreugdenhil schrikt Minister Alders geeft geen garanties voor nog meer 'aanslagen' op gebied 0 Dienstencentrum in de belangstelling *.A^£ÉÊÉifll Jfs 5vr Rotterdams Dagblad Woensdag 9 september 1992 De jongste en de oudste leerling van de openbare ba sisschool De Beukenhof. Joleen Hofman en Hatice Altuntas, slaan samen met onderwijswethouder Kees van der Windt morgen om 14.00 uur de eerste paal voor het nieuwe onderkomen van de school. Dat verrijst op de vroegere plaats van De Belhamel, hoek Binnensingel/Oosterstraat. Architectenbureau Vedder Partners, met als project architect Jos Props, heeft het gebouw ontworpen. SSN Bouw BV uit Schiedam bouwt de school, die halverwege volgend jaar klaar moet zijn. Een bedrag van 17.500 gulden is door de stuurgroep Sociale Vernieuwing uitgetrokken voor het organi- ,eren van een studiedag over buurtbeheer. Het geld \omt uit het Fonds Sociale Vernieuwing. De studie- lag staat gepland voor zaterdag 26 september en moet in Vlaardingcn plaatsvinden. De Paddenwerkgroep Schiedam KNNV wol dat mi nister Maij-Weggen maatregelen neemt om snelhe den van tachtig kilometer op polderwegen in te dam men. De gemeenteraad van Schiedam is gevraagd daarover bij de minister aan de bel te trekken. Slet alleen vanwege de verkeersveiligheid, ook van- vege de paddentrek moet er langzaam worden gere den. vindt de paddenwerkgroep. Over die zaak is eer der dit jaar al een gesprek geweest met de veehou ders en de toeleveringsbedrijven aan de polderwe gen. De paddenwerkgroep leefde in onmin met die mensen. De partijen zijn het er nu over eens dat vooral het sluipverkeer voor onveilige situaties zorgt in de om geving van Woudweg, Harrweg en Abswoudseweg. Die wegen zouden overigens betere markeringslij- nen moeten krijgen. Tijdens de paddentrek in het voorjaar zou de snel heid 's avonds tot 30 kilometer per uur moeten wor den teruggebracht en er zouden verkeersremmende maatregelen moeten worden genomen. Daarbij wordt niet gedacht aan drempels omdat tractoren geen vering hebben. De paddentrek duurt zes tot acht weken. Er zouden ook meer borden moeten worden geplaatst die daar op wijzen, vindt de Schiedam se paddenwerkgroep. viaardingen Het nieuwe onderkomen van de Beu kenhof Barry Hughes, ex-voetbal trainer/ex-zanger, onthult vrijdag 11 september het nieuwe logo van Werner tenue mi ngsbedrij f. Bij die gelegenheid zijn ook de wethouders Agnes lan Ardcnne-van der Hoeven en Ton van der Steen aanwezig. Kei bedrijf, dat in 1911 werd opgericht, telt zestig werknemers. In Maassluis wordt op 1 januari 1993 een verkeers- tpreekuur ingevoerd. De bevolking kan dan op het stadhuis allerlei vragen en klachten kwijt over het verkeer en de verkeersveiligheid. Erzal iemand van de politie zijn en van de gemeente. Men hoopt zo sneller klachten af te kunnen hande- Hoek van Holland Fractieleider Leen Vreugdenhil van de groepering Hoeks Welzijn is geschrokken van de constatering van de politie dat bepaalde taken door personeelsge brek wellicht niet meer kunnen worden uitgevoerd. Hij constateert dat er steeds meer regels worden ge steld. maar dat de politie niet in staat is die te hand haven. Hij noemt met name de verplichting om hon den op het strand aangelijnd te houden en het ge bruik van drugs. Tegen beide zaken wordt niet opge treden omdat er andere prioriteiten worden gesteld. De fractieleider van Hoeks Welzijn vindt dat daar door de geloofwaardigheid van de overheid en ook fan de deelgemeenteraad in gevaar komt. Schiedam •otnsdag- 9 september 'Baigo. dienstencentrum delMuiens, Nieuwe Damlaan 7G6,13 30 fonderdag 10 september Spirituele avond Harmonia, wijkcentrum Nieuwland, 20 00 uur Waardingen Woensdag 9 september Gemeenteraad, stadhuis. 19 30 (eventueel vervolg op donderdag) donderdag 10 september wnchconcerL Grote Kerk. 12.45 uur Het KVG ontvangt majoor Boshardt van het Leger des Heils, le- "ag Barbaraschool, Seringenstraat. 20 00 uur Waassiuis ]t *°ensdag 9 september .m forma tie-avond voor aanstaande ouders door Kraamcentrum ^steden. De Sluis, 20 00 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Viaardingen Postbus4008 3130 KA Viaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Den Haag/Maasland - De bezwaren tegen het Maaslandse vrachtwagencentrum richtten zich gisteren in de Tweede Ka mervooral op het gemak waarmee minister Alders het groenge bied Midden-Delfland wil inkrimpen. D66-kamerlid mevrouw Versnel-Schmitz kon geen goed woord opbrengen voor de argu menten van de minister. „Dit is de enige lokatie die snel beschikbaar en betaalbaar is voor de transporteurs. Die argumen ten zijn planologisch niet sterk. Ik zie liever een waardevolle in richting dan de snelste. Want dan is het morgen nog even dit en overmorgen nog even dat. Zo blijft van het groengebied niets over." .,De druk van de verstedelijking is groot, zeker in open tussenge bieden als 'Midden-Delfland. Van dit gebied hebben we altijd ge zegd dat we hier 6700 hectare groen zouden houden. Als we nu onze koers wijzigen, verliezen we onze politieke geloofwaardig heid." Groen Links-parlementariër P. Lankhorst steunde Versnel. Hij had tevoren gehoopt dat minister Alders nu eens het natuurbelang boven dat van de economie zou stellen. ..Het is teleurstellend dat dat weer niet is gebeurd." De PvdA-kamerlid A. de Jong had "gemengde gevoelens' over de komst van de vrachtwagens naar Maasland ..We nemen hier in houdelijk niet de beste beslissing. Bij de Oranje Buitenpolder had den de groente en bloemen beter op de trein kunnen worden gela den voor een milieuvriendelijk transport. Maar ik erken dat het centrum veel verlichting bete kent voor de Westlandse dorpen en dat op een andere locatie nog zo'n vijfjaar gewacht zou moeten worden." Vraagtekens rezen ook bij fractie voorzitter M. Leerling van de RPF. ..De minister stelt hier de distributie boven het milieu. Nu is het oen transportcentrum, maar is het straks de TGV. de Be tuwelijn en nog meer aanslagen? Ik heb zo mijn twijfels." Voor CDA-kamerlid J. de Graaf was belangrijk dat de komst van het transportcentrum Midden- Delfland in de praktijk niet veel kleiner maakt. Voor het afknab belen van de Oud Campspolder- Zuid stelt de minister enige vorm van compensatie. De Grocncveld- se polder zal volgens Alders ook worden beschermd tegen verste delijking. ..Dit is voor ons vol doende." aldus De Graaf, ook al blijft de toezegging zonder wette lijke basis en wordt er geen bud get voor vrijgemaakt. Beraad De komst van het transportcen trum was eerder al na ampel be raad akkoord bevonden door de gemeente Maasland en de provin cie Zuid-Holland. Dat was vuor Alders doorslaggevend om het transportcentrum ook op rijksni veau groen licht le geven ..Het gaat om consistentie van be stuur. Het zou onbehoorlijk zijn om de gemeente en de provincie na zo langdurig en zo uitgebreid zooken naar ccn geschikte loca tie. af te vallen." Garanties dat Midden-Delfland geen andere aanslagen te wachten zouden staan, kon de minister met geven. ..Wat dacht u? Nederland is vol. We zijn op weg naar twintig mil joen Nederlanders. Ik zoek nog woningen voor 200.000 migran ten." Maasland - Het dagelijks bestuur van de Algemene Woningstich ting Maasland heeft plannen tot de bouw van een nieuw bedrijfs gebouw. Het ruimtegebrek m het huidige gebouw naast de brand weerkazerne aan de Slot de Hou- velaan wordt steeds nijpender De nieuwbouw moet verrijzen aan de Kon. Julianaweg. precies tegenover het benzinestation. De nieuwe accommodatie biedt ook voldoende ruimte tot opslag. Het bestemmingsplan Dorp West laat die nieuwbouw echter niet toe. Vanwege de formele strijdigheid met het bestemmingsplan, stelt het college de gemeenteraad voor de nieuwbouw door een voorbe- reidingsbesluit mogelijk te ma ken. Door Peter de Lange Schiedam - Waarom zijn er zo veel drukkerijen in Schiedam? Bruno Cauwe, die al sinds zijn jongensjaren achter de persen staat, heeft wel eens geopperd dat iemand zich serieus met die vraag zou moeten bezighouden. Zelf gaf hij een aardig voorzetje. Volgens Cauwe loopt de geschie denis van de drukkers parallel aan die van de jeneverindustrie. Want de honderden branders en distillateurs, die in de loop der eeuwen in Schiedam hun bedrijf uitoefenden, verbruikten massa's drukwerk. Briefpapier, brochu res, nota's, en niette vergeten eti ketten. Over het Schiedams gedistilleerd is al vaak en uitvoerig geschre ven. Maar onderzoek naar de toe leveringsbedrijven van de jene verfabrikanten, zoals drukkers en glasblazers, is tot dusverre nau welijks verricht. Dat is jammer. 'Scyedam', het tijdschrift van de historische vereniging Schiedam, roert in het jongste nummer tal van jenever-items aan die nader onderzoek rechtvaardigen. Enig spitwerk zou vast en zeker nog veel meer smakelijke details aan het licht brengen over bijvoor beeld de keuze van etiketten, de vorm van flessen en fusten en de wijze waarop partijen gedistil leerd werden verpakt en ver scheept. ,.Er is," zegt Wim Snikkers, eind-' redacteur van 'Scyedam', „on danks alle boeken die erover zijn geschreven, goed beschouwd maar heel weinig bekend over Schiedam en de jenever. De alge mene geschiedenis is redelijk uit geplozen, maar van veel speci fieke onderwerpen weten we wei nig af. Neem alleen de tientallen merken die elk bedrijf er op na hield, of de gigantische export. Dat soort zaken zijn nooit goed uitgezocht." Poging 'Scyedam' doet in het augustus nummer een voorzichtige poging een stukje van die witte plek in te vullen. Dat gebeurt overigens maar terloops en hoogst fragmen tarisch, want de meeste ruimte in het blad gaat op aan de geslachts registers en de lotgevallen van de familie Nolet. Deze dynastie heefteen duidelijk stempel gedrukt op de ontwikke ling van de jencverindustrie in Schiedam en op de stad zelf. Ver schillende Nolets brachten het tot burgemeester, een hele rits naza ten van de uit Brugge afkomstige stamvader Jan Lucasse Nolet zat in de gemeenteraad en weer an- dere Nolets bekleedden belangrij ke posities in maatschappelijke organisaties. De naam van hot voormalige No- let-ziekenhuis bewijst dat de clan zich zelfs met dc gezondheids zorg bemoeide. Jubileum Snikkers benadrukt dat de redac tie toch niet een kroniek van de Nolets beeft willen samen stellen: „Je moet dit ook zien als een poging iets meer te vertellen over de achtergronden van de je neverindustrie." Dat er evengoed uitvoerig wordt bericht over het wel en wee van deze ene speciale 'jcneveriamilie' heeft een simpele oorzaak: de fir ma Nolet bestond in 1991 drie honderd jaar. xAan Schiedam ging dit driedub bele eeuwfeest onopgemerkt voorbij. Karei Nolet. de huidige directeur van het aan de Hoofd straat gevestigde bedrijf dat be roemd is om zijn 'Ketel 1'. wilde volgens Wim Snikkers publieke lijk niet veel aan het jubileum doen. Maar met een themanummer van 'Scyedam' ging hij wel akkoord. „Mits het geen reclameboekje zou worden," aldus Snikkers. Dankzij een financiële bijdrage van de distillateur kon 'Scyedam* voor het eerst in zijn bestaan zelfs ge deeltelijk in vierkleurendruk ver schijnen. Verspreid over het blad werden afbeeldingen opgenomen van merknamen die de firma J. A. J, Nolet in het verleden heeft gevoerd Hartversterking Snikkers, M. van 't Hoff en C. M. Stover lichtten voor 'Scyedam' het archief van de firma door en vonden tussen de paperassen niet alleen interessante details over de particuliere levensloop van de verschillende generaties Nolet. Ook de zakelijke correspondentie bleek soms de moeite waard. Daaruit blijkt bijvoorbeeld dat Nolet behalve in gedistilleerd, ooit ook handelde in katholieke snuisterijtjes. De spullen werden afgezet door een bedrijfje in het bedevaartsoord Kevelaer. Een apart hoofdstukje is inge ruimd voor de situatie van de dis tillateurs gedurende dc Tweede Wereldoorlog. Jenever was tijdens de bezetting een schaars en zeer gewild arti kel. De Duitsers waren er net zo verzot op als de Nederlanders. Het kon gebeuren dat een heel transport spoorloos verdween, of dat soldaten een depot leegroof den Nolet ontving geregeld van particulieren een smeekbede om Nolet, exporteur naar vele landen, zette een stempel op de ont wikkeling van de jeneverindustrie en van de stad Schiedam. Repro Roel Dijkstra toch vooral een partijtje drank te verkopen. Zoals van een man die schreef: „Juist in deze tijden heeft men dubbele behoefte aan een hart versterking. Het is anders niet. mogelijk ook maar enigszins een optimistische kijk op de toekomst te hebben." Losse exemplaren van het aan Nolet gewijde nummer van 'Scy edam' zijn voor 4,75 verkrijg baar bij de plaatselijke bock handel. Door Sandy Noordijk Maasland - De old-timers zijn schitterend. Glimmend chroom, degelijke bouw en veel nostalgie. Wie langs de dichte loods van Van Buuren's U.S. Cycle Centre aan de Julianaweg in Maasland rydt, vermoedt niet dat er zulke schit terende motoren en auto's achter de deuren staan. Alles is met twee motoren als hobby begonnen," vertelt Hans Wijn, de man die reparatie tot en met verkoop regelt voor eigenaar Bas van Buuren. „Drie jaar gele den ben ik hier gekomen om een Harley Davidson te kopen. Bas van Buuren heeft mij toen verteld dat hij nog op zoek was naar een reparateur. Ik heb meteen mijn baan bij de rijkspolitie opgezegd en aan de slag gegaan. Vervol- Hoek van Holland - Met veel elan wandelde voorzitter A. A Kleywegt van de Stichting Dienstencentrum Hoek van Holland deze week dwars door de fraai versierde papieren barrière die de deur van het dienstencentrum afsloot. De Stichting Dienstencentrum werd daarmee voorloper in de feestelijkheden ter gelegen heid van de heropening van wijkgebouw De Hoekstee. Door de bouw van de sporthal was de bestaande zaai van het dienstencentrum niet goed meer bruikbaar en bovendien had men er bij de reorganisatie andere plannen mee. Daarom werden de voormalige zalen. 3 en 4 omgebouwd voor de ge bruikers en bezoekers van het dienstencentrum. Het grote voordeel van de ver huizing sprong al direct in het oog. De biljartzaal is nu ge scheiden van de recreatiezaal door een bar, die toch contact geeft tussen de twee zalen. gens ben ik de hele zaak voor hem gaan leiden." Inmiddels is de collectie sterk uit gebreid. De inkoop van de Harley Davidsons wordt door de zoon van de eigenaar gedaan. In Te- nessee, Amerika. Hij stuurt ze dan per vrachtboot naar Neder land. Zijn ze eenmaal in Maasland aan gekomen, haalt Hans, die bijna al les zelf doet. de motor uit elkaar, vernieuwt of repareert waar nodig en spuit de motor over. Dit neemt, afhankelijk van andere werk zaamheden en het wachten op on derdelen, zo'n twee a drie weken in beslag. Vervolgens wordt er een keuring aangevraagd. Afhan kelijk van de uitslag wordt een Nederlands kenteken aange vraagd. Daarna is de motor klaar voor de verkoop. „Je kunt duidelijk merken dat de Harley Davidson erg in trek is." vertelt Hans. „De prijzen zijn de laatste jaren sterk veranderd in Amerika. Kocht je daar voorheen een motor voor een appel en een ei, tegenwoordig laten ze je er dik voor betalen. Hierdoor liggen de prijzen in Nederland tussen de 15.000 gulden voor een old-timer en 45.000 gulden voor een nieuwe. Het is met eens een rage in Ame rika, maar ze zijn zich er daar goed van bewust dat de hele we reld er op aast!" Show Ook de Harley Davidson-motor- rijders zélf zijn veranderd: „De or- ginele rijders zijn jongens die al les zelf repareren omdat dat hun hobby is. Voor de meesten is het hébben van een Harley Davidson bela* ''ik, om ermee te kunnen she Maar ze weten er niets vanu: De Harley Davidson is een begrip sinds 1903, De laatste twee jaar is het hebben van de motor ontaard in een ware rage. Daarmee is ook de kleding van dit merk ontstaan: laarzen, lederen jacks, en t-shirts metdenaam Harley Davidson er op. Het U.S. Cycle centre hoeft weliswaar ook wat accessoires hangen maar wil zich meer tot de Tietseri, zoals Hans zijn motoren noemt, beperken. „Zodra men hoort dat je motoren Ri Hans Wijn sleutelt aan een van de kings of the road: een Harley. Foto Roel Dijkstra van dit merk verkoopt, komen er allerlei vertegenwoordigers over dc vloer die vragen of je wat van hun kleding wil uitproberen. We zien die artikelen echter meer als decoratie." De mogelijke indruk dat het Cy cle Centre alleen motoren aan de manvrouw brengt, is maar ge deeltelijk waar. „We verkopen ook een aantal old-time auto's waaronder verschillende types Triumph. Volkswagen-kevers, al lerlei cabriolets en een Mercedes •u.' '.964, die nog geheel moet wor den gereviseerd." aldus Hans van Wijn. „We willen ons zoveel mo gelijk beperken tot de motoren. Auto's nemen veel meer tijd m Ook het seizoen speelt een be langrijke rol. De vraag naar moto ren is op dit moment groter, 's Winters stopt dit en neemt de vraag naar auto's toe. Bij elkaar genomen worden cr zo'n veertig a vijftig motoren per jaar verkocht. De types die bij het Cycle Centre voornamelijk worden verkocht zijn van voor 1984. De zogenaam de "Revolution modellen' van na dal jaar zijn bij hen niet te vinden. Wél het jaren-'70-model 'shovel- head'(' de nummer cén van dit mo ment) en het 'Panhead -model'. Beide Harley-modellen hebben hun naam te danken aan de vorm var. het motorblok. Ook staat er op dit moment een legergroene Harley uit 1943, 'Li berator' genaamd. In de oorlog kwamen de Amerikanen hierop ons land bevrijden. Favoriet van Hans is zijn eigen Panhead uit 1948. „De Par.heads zijn erg zeldzaam," verklaart hij. IIij larii dc liioiut dan ook nuoit onbewaakt achter. Het ts name lijk onmogelijk om een Harley goed op slot te zetten. „Voor je het weet wordt hij door vier man op getild. m een aanhanger gezet en dan zie je hem nooit meer terug!" GEMEENTE VIAARDINGEN OPENBARE RECEPTIE In verband met de benoeming van de heer drs. L. W. Stam tot burgemeester van Viaardingen zal er op woensdag 16 september a.s. van 20.00-22.00 uur in het stadhuis van Viaardingen voor de burgerij gelegenheid bestaan met de heer en mevrouw Stam kennis te maken. Een ieder is van harte welkom. Ingang: Marktzijde

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1