Waterweg 13 Maassluis werkt aan identiteitspas 'Bad Zuid loopt tien jaar vooruit' Tweede Kamer akkoord met vrachtwagencentrum Van Kalken houdt pleidooi voor wandelroute en parkeergarage Schiedam kijkt kat uit de boom; bewijs gaat 30,50 kosten Buitenstaander moet breuk met welzijnssector lijmen Ahoy'-beurzen leveren vee! méér geld op WELKOM OP DE SKI-H APP wmm Uniek jenevercafé in Schiedams museum Numansdorper verdacht van aanranding meisjes Geen bezwaren tegen 'Verborgen stad' in Dordt Overvallers schieten man in cafetaria neer Spaland beter ontsloten Manifestatie over milieu in Maassluis Verkracht door 'therapeut' Brand in de badkamer Auto deels in het water Vertrek Van Es kost extra geid Vrouw gewond bij aanrijding Personeel pakt winkeldief Sieraden weg Autokraken Rijverbod van vier uur Rotterdams Dagblad Woensdag 9 september 1992 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Rotterdam - Bij grote beurzen in Ahoy' wordt jaar- Het massa- lijks bijna 85 miljoen gulden uitgegeven. Daarmee is ie bezoek het economisch effect van consumentenbeurzen in aan Ahoy' voor de stad Rotterdam veel groter dan tot nu beurzen in toe werd aangenomen. Dat heeft marktonderzoek- Ahoy' bureau Wemar onderzocht in opdracht van het Rot- maakt terdams Tentoonstellmgsbureau (RTB). Het resul- maar voor taat van dit onderzoek is voor Ahoy' aanleiding om een deel een onderzoek naar het economisch effect van alle het econo- evenementen in het hele complex ("tentoonstellings- misch be- gebouw en sportpaleis) te laten uitvoeren. De resul- lang van de- taten van beide onderzoeken moeten van invloed ze manïfes- zijn op de discussies over de toekomst van Ahoy'. taties zicht- De grote consumentenbeurzen Femina, Binnenhuis, baar. Uit Visma, Ski-Happ en de twee-jaarlijkse vakbeurs onderzoek Hout zijn door bureau Wemar onderzocht. Geduren- blijkt dat de 34 dagen geven standhouders, hun toeleverings- het finan- bedrijven en bezoekers 22 miljoen gulden uit. De ciële effect beursomzetten van de standhouders en de jaaromzet voor Rotter- van het RTB bedragen jaarlijks 62 miljoen gulden. dam vee! Tijdens de vijf beurzen besteden zo'n 380.000 bezoe- groter is. kers en achthonderd exposanten ruim 7,6 müjoen Archieffoto Paul gulden in de stad. De helft hiervan gaat op aan recla- stoik/ANP me- en promotiemateriaal. Bij de horeca blijft bijna 2,5 miljoen gulden achter (eten, drinken, overnach tingen). De rest van Nederland pikt bijna 8,5 miljoen gulden mee. In de garderobes gaat jaarlijks voor driehonderddui zend gulden om, terwijl de parkeerplaatsen onge veer het dubbele opbrengen. Op de schoteltjes bij de toiletten wordt 190.000 gulden gedeponeerd. Volgens Wemar is het RTB een belangrijke financiële pijler van Ahoy' en dankt het complex zijn bekendheid als beursgebouw vooral aan evenementen als Femina en Binnenhuis. Schiedam - In het toekomstig museum voor het Na tionaal Gedistilleerd in Schiedam wordt een café ge vestigd waar meer dan honderd soorten jenever, bit ter, likeur en advocaat verkrijgbaar zullen zijn. „De klanten kunnen er alles bestellen wat in Nederland wordt gestookt," zegt woordvoerder Jos Gunneweg van De Gekroonde Brandersketel, de stichting die het museum gaat exploiteren. Er is maar één beper king: het café weert produkten van distillateurs die niet aan het museum meebetalen. Volgens Gunneweg wordt de nieuwe Sehiedamse ho recagelegenheid hét jenevercafé van Nederland. Tot nu toe heeft alleen Antwerpen een café met een ver gelijkbaar assortiment. De stichting is nog op zoek naar een kastelein met de vereiste vakkennis. Pas in 1995 gaat het museum open. Het museum wordt gevestigd in een voormalige branderij en zal zelf ook jenever produceren. De moutwijn die er op ambachtelijke manier wordt ge maakt is allereerst bestemd voor enkele Sehiedamse distillateurs. Numansdorp - Een 24-jarige Numansdorper is in zijn woonplaats aangehouden omdat hij ervan wordt ver dacht gisteren in Dordrecht diverse meisjes te heb ben aangerand. De man heeft nog geen bekentenis afgelegd. Hij dwong met een mes zijn slachtoffers hun broek uitte trekken en stelde een 'beloning' van 25 gulden in het vooruitzicht. Dordrecht - De bezwaren tegen de 'Verborgen Stad' - een mogelijke nieuwe stadswijk in Dordrecht - zijn zo goed als verdwenen. Alleen de WD en 'klein rechts' hebben nog bedenkingen tegen deze futuris tische woonwijk annex groentekas, bleek gisteren bij de vaststelling van de Dordtse Structuurvisie door de gemeenteraad. -Toen twee jaar terug het concept voor de Structuur- visie werd gepubliceerd, was het opzienbarendste -onderdeel de 'Verborgen Stad'. Aan de rand van de Biesbosch 2agen de ontwerpers een super-kas voor -zich, waar 'op de begane grond plaats voor woningen zou zijn, terwijl hoog boven de grond en in meerdere lagen boven elkaar paprika's.en tomaten konden worden verbouwd*. Tijdens de inspraakronde rees verzet tegen dit plan, omdat de wijk ten zuiden van de Wieldrechtse Zeedijk moest verrijzen. Die dijk was ooit aangewezen als uiterste grens van de stad. in de nu goedgekeurde definitieve Structuurvisie is de Verborgen Stad' iets verder van De Biesbosch en dichter naar de bebouwde kom gedacht. - Dordrecht - Een 44-jarige Dordtenaar is gisteravond neergeschoten bij een overval op een cafetaria. De man moest met verwondingen aan zijn arm naar het "Merwedeziekenhuis. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. De Dordtenaar, medewerker van een cafe taria aan de Thorbeckeweg, was op het moment van de overval alleen in de zaak. Kort voor negen uur kwamen twee mannen van ongeveer 17 jaar binnen. Volgens de politie bleven zij in de deuropening staan en riepen 'geld! geld!'. De werknemer zou zo kwaad zijn geworden dat hij het deksel van een vrieskist naar hen toegooide. Daarop vuurde een van de over vallers vier keer. De man werd door twee kogels in de arm getroffen. Maassluis - Inwoners van Maassluis kunnen volgend jaar een gemeentelijk identiteitsbewijs halen. Dat document heeft bin nen de landsgrenzen dezelfde waarde als een paspoort, maar kost veel minder. Maassluis gaat er ongeveer 30,50 voor reke- De identiteitskaart komt er op voorspraak van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Maassluis volgt ook de richtlijnen die door deze organi satie zijn uitgevaardigd. De kaart moet vanaf 1 januari verkrijgbaar zijn. Maassluis streeft daarnaar. In Schiedam is men bewust nog niet zover. Daar stelt men zich op het stadskantoor terughoudend op. ,,We willen eerst eens de kat uit de boom kijken, zien wat er al lemaal omheen gebeurt." aldus een woordvoerster van de ge meente. Ambtenaren van Schiedam gaan volgende maand wel naar een voorlichtingsbijeen komst van de VNG over de identi teitspas. Pas daarna wordt er ver der over de invoering van de pas in Schiedam gesproken. Vlaardingen kan nog niet meede len of daar het gemeentelijk nieuwtje wordt ingevoerd. De be treffende ambtenaar was niet voor commentaar bereikbaar. Ir Maassluis is de vraag naar een alternatief voor bet paspoort of rijbewijs groot, zo wordt op het stadhuis verzekerd. Hoe groot kon men niet meedelen. Het identiteitsbewijs kan men r aanvragen, het is niet ver plicht. Het is geldig bij zaken als het openen van een bankreke ning of het nemen van een abon nement en overal in het land bruikbaar. De gemeenteraad van Maassluis is voorgesteld deze maand de Ver ordening gemeentelijke identi teitskaart vast te stellen, waarin de zaken rond de pas worden ge regeld. ^jar ■- Bad Zuid geen mini-Tropicana, maar een 'doelgroepenzwembad'. Foto Roei Dijkstra Schiedam - De elektronica heeft nu ook het zwembad veroverd. Tome Theelen, bedrijfsleider van zwembad Zuid, kan op zijn com puter in zes seconden checken of alle installaties naar behoren functioneren. Een storing is in een oogwenk opgespoord en vaak even snel verholpen. Zelfs thuis in Ridderkerk kan Theelen een oogje in het zeil houden. Een paar handelingen op zijn pc-tje en hij weet of de watertemperatuur een graadje hoger moet. „Zo modem als wij, zijn nog maar weinig zwembaden in Neder land," meldt Theelen trots. „Wij lopen tien jaar vooruit." Bad Zuid, zoals de zwemvoorziening aan de Westfrankelandsedijk in de volksmond heet, kan na de zondagavond voltooide renovatie ook weer minstens tien jaar mee. „Wij hebben niet alleen de voor schriften van de Wet Hygiene en Veiligheid voor Zwemvoorzienin- gen in acht genomen, we hebben zelfs rekening gehouden met de te verwachten nieuwe EG-voor- scbriften." Het in 1974 gebouwde bad is voor 1,4 miljoen gulden opgeknapt. Zondag 3 augustus om drie uur 's middags precies, meteen na het vertrek van de laatste gast, ging een ploeg werkmensen aan de slag. Deze week gingen de deuren weer open. Het karwei was 's nachts voltooid. Toen de eerste zwemmers binnendruppelden en hun bewondering niet onder stoe len of banken staken, lag het gros van het personeel nog uitgeteld op bed. „Ze waren volledig afge draaid," aldus Jan van Vugt, di recteur Sport en Recreatie bij de gemeente Schiedam. Er is dan ook een berg werk ver zet. Het bad heeft een nieuwe kli maatinstallatie, nieuwe appara tuur voor de waterbehandeling en een nieuwe doucheruimte gekre gen. De 32 meter lange glijbaan is verplaatst, er zijn ramen in de achterwand gezet, het plafond is vernieuwd en de muren zijn ge sausd in een frisse witte kleur. Langs het bassin zijn hier en daar wat rotspartijtjes geformeerd en zelfs de flora is aan de nieuwe om geving aangepast: er groeien nu ook bananenbomen in het zwem bad. Geen mini-Tropicana Toch is Bad Zuid geen mini-Tro picana. „En dat willen we met we zen ook," zegt Tome Theelen be slist. 'Zuid' is, in de filosofie van Theelen en Van Vugt, allereerst een 'doelgroepenzwcmbad'. An ders dan Tropicana en het nieuw te bouwen Bad Groenoord, die vooral bedoeld zijn voor de water recreant, is het zwembad in De Gorzen met name ingericht voor schoolkinderen, leszwemmers, peuters en ouderen. Voor baan tjes trekken kan iedere particu lier er nog steeds terecht, maar wie wil whirlpoolen of een officië le wedstrijd waterpolo'en, moet straks echt naar Groenoord. Gezien deze taakverdeling gelo ven Theelen en Van Vugt niet in een toekomstige concurrentie tussen de twee Sehiedamse zwembaden. Hoogstens zal het prijsverschil in het voordeel van Zuid werken. Daar kost een kaartje voor een enkel bad 3,70 terwijl de prijs voor een 'enkeltje' Groenoord 4,95 gaat bedragen. Ander pluspunt van Zwembad Zuid is volgens Theelen dat er geen chloor wordt gebruikt voor de zuivering van het water, maar zout. „En dat vinden mensen die allergisch zijn voor chloor toch een geweldig pluspunt." Schiedam - De RET heeft de Sehiedamse wijk Spaland be ter ontsloten met het openbaar vervoer. Sinds deze week is het eindpunt van buslijn 53 niet meer bij de halte Kaag-Ke- thel, maar in Spaland (Slimme Watering/Harreweg). Daar is ook het eindpunt van tramlijn 1. Die tramlijn komt voorlopig overigens even niet meer op de Coolsingel. De lus bij station Blaak, waarop de tram norma liter keert, is weggehaald in verband met de aanleg van de spoortunnel. Aankomen en vertrekken doet lijn 1 in Rot terdam de komende tijd vanaf het Centraal Station. Maassluis - .Alweer milieu zult u zich misschien afvragen, wij wor den er dagelijks mee geconfron teerd. Wellicht dat dit zo is, doch weten wij echt zoveel over de ge varen die ons leefmilieu bedrei gen?" Met deze indringende foldertekst maakt de milieucommissie 'Naar een schoner Maassluis' reclame vooreen evenement op vrijdag 18 en zaterdag 19 september in de eerste stad aan de Waterweg. In dat weekeinde wordt een grote tent opgezet bij winkelcentrum Koningshoek. Een groot aantal „instellingen en bedrijven die zich op enigerlei wijze met het mi lieu bezighouden" geeft daar voorlichting en demonstraties. Boven de tent cirkelt de milieuhe likopter van de politie, in de tent staat een poppenkast en op een podium worden cabaretvoorstel lingen gegeven. Ook honden en paarden wijzen de mens op het belang van een gezonde leefom geving. Aan de manifestatie werken on der andere mee Greenpeace, Mi lieudefensie Nederland, Foster Parents, Unicef en de stichting Het Zuidhollands Landschap. De Maassluise wethouder Jan Storm opent het evenement op 19 sep tember om negen uur 's morgens. De vrijdag is geheel gereserveerd voor de twee hoogste groepen van de basisscholen in Maassluis. Zij brengen die dag ook een bezoek aan het rioolzuiveringsgemaal De Groote Lucht bij Vlaardingen. Door Kees Bos Den Haag/Maaslano - Het grote regionale vrachtwagencentrum in Maasland mag er toch komend De Tweede Kamer is gisteren ak koord gegaan, ondanks enig te gensputteren. De politieke partij en vinden dat de locatie in het groengebied Midden-Delfland uit milieu-oogpunt ongelukkig is, maar willen de vergevorderde procedure voor het centrum nu met meer terugdraaien. De partijen zijn het er achteraf over eens dat Provinciale Staten van Zuid-Holland de transpor teurs beter hadden kunnen door sturen naar dc Oranje Buitenpol der langs de Nieuwe Waterweg in Rotterdam. Hier wil de Rotter damse havendienst op den duur toch ook een groot distributiecen trum bouwen. Voordat het gebied per rijksweg en spoor zal zijn om sloten, duurt het echter nog min stens vijfjaar en zolang willen de meeste politici de transporteurs niet meer laten wachten. Zo'n twintig vrachtwagenbedrij- ven verhuizen daardoor volgend jaar naar de Oudc-Campspolder- Zuid, bij rijksweg 20 ter hoogte van het in aanbouw zijnde bedrij vencentrum Coldcnhove in Maas land. De transporteurs willen hier samenkomen, om beter bereik baar te zijn. Ze willen zich met langer door de volle wegen in de Westlandse dorpen wurmen. „De verkeerssituatie in het West- land is welhaast onhoudbaar en een snelle afvoer van tuinbouw- produkten is wenselijk," zo on dersteunde CDA-pariementariër J. de Graaf de ondernemers giste ren in de Tweede Kamer. „Het centrum is van groot belang voor het Westland en de glastuinbouw in het bijzonder," onderstreepte WD'er Te Veldhuis zelfs. Andere partijen waren aanmerke lijk minder lovend over de komst van de honderden vrachtwagens naar Maasland. D66 en Groen Links waren 'teleurgesteld' en toonden zich tegen het plan; de RPF was 'kritisch' en het CDA zal soortgelijke plannen 'zeer nauw keurig bestuderen'. De PvdA deelde aan minister H. Alders (PvdA, Ruimtelijke Orde ning) een gele kaart uit voor het plan. „Nog zo'n inbreuk op het groengebied en u krijgt een rode kaart," aldus de socialist De Jong tegen Alders, die dit gebaar niet kon waarderen. Zie ook pagina 15. Vlaardingen - De relatie tussen de gemeente Vlaardingen, de Stichting Welzijn '90 en andere instellingen die werkzaam zijn op welzijnsgebied is zo slecht geworden dat er een extern des kundige aan te pas moet komen om de breuk weer te lijmen. Of die buitenstaander er komt is overigens nog de vraag. Het col lege van burgemeester en wet houders speelt voorlopig alleen, met de gedachte. In een voorstel aan de gemeentel aad wordt ge meld dat B en W zich in deze zaak aan bet beraden rijn Mede als gevolg van de ver slechterde verhoudingen is er voorlopig ook geen sprake van nauwere samenwerking op het terrein van de maatschappelijke dienstverlening. De Stichting Instituut Burgerraadslieden, de Stichting Interkonfessioneel Centrum voor Maatschappelijke Dienstverlening en de Stichting Welzijn '90 zijn daar nog niet aan toe. De gemeenteraad stelde eerder wel dat het tot een verde re bundeling van krachten moest komen. Gesteld werd ook dat er in de welzijnssector dertigduizend gulden moest worden bezui nigd. Daarvan werd met name de 7 x 24 uurs bereikbaarheid van hetNoodopvangcentrum de dupe. Het verzet daartegen heeft niet tot resultaat geleid. B en W zetten de bezuiniging door. Vlaardingen - Arnold van Kalken, voormaiig raadslid van Groen Links, vindt bij nader inzien dat de wandelroute Van 't Oft naar 't Oofd snel en onverkort moet wor den aangelegd. Van Kalken pleit ook voor de bouw van een par keergarage bij station Vlaardin- gen-Centrum. Vorig jaar stemde Van Kalken, die inmiddels in de raad is opge volgd door Ben van der Velden, nog voor 'bevriezing' van de his torische wandelroute tot 1994. Hij heett daar nu spy t van. Keuze Bij de begrotingsbehandeling voelde Van Kalken zich voor de keuze geplaatst: öf een wandel route, öf verdere afbouw van het sociaal-cultureel werk. Achteraf blijkt die gedwongen keuze volgens Van Kalken niet eerlijk te zijn geweest. De ge meenteraad hield twee ton over en dat geld verdween in de alge mene middelen. Een groot stuk van de wandelrou te had ervan betaald kunnen wor den. De politicus van Groen Lmks hecht niet om nostalgische rede nen aan de wandelroute, die van het Hot via de Westhavenkade naar het Hoofd zou moeten voe ren. In vroeger dagen leerden veel Vlaardingse jongens en meisjes hier op zondag hun toekomstige levenspartner kennen. Het char mante van de route is voor Arnold van Kalken vooral dat de haven autovrij gemaakt kan worden. Hij wil een totaal autoverbod, behal ve op beperkte uren voor leveran ciers van bedrijven die langs de haven zyn gevestigd, en voor mensen die slecht ter been zijn. Om het parkeerprobleem voor ha- venbewoners en personeelsleden van de bedrijven op tc lossen pleit Van kalken voor een garage bij het station. De garage zou gratis toegankelijk moeten worden voor iedereen, en als dat niet haalbaar is, alleen kosteloos moeten zijn voor men sen die langs de autovrije route wonen. Schiedam - De zedenpolitie van Schiedam heeft een 49-jarige 'na- tuurtherapeut' aangehouden op verdenking van verkrachting dan wel feitelijke aanranding. Dat is gebeurd na de aangifte van een 34-jarige vrouw uit Rotterdam Die meldde zich enige maanden geleden bij de praktijk van de therapeut om hem naar de ogen van haar zoontje te laten kijken. Toen zij begon over haar eigen buikklachten, werd zij onderwor pen aan inwendig onderzoek. De manier waarop een en ander gebeurde was voor de vrouw aan leiding om aangifte te doen bij de politie. De 'natuurtherapeut' js geen arts en is niet bevoegd in wendige onderzoeken te doen. De politie onderzoekt of er meer vrouwen zijn met klachten over de therapeut. Zij kunnen bellen naar 4494402. Schiedam - In de badkamer van een woning aan het Hennette Bosmansplein te Schiedam is gis termiddag rond twee uur een brandje uitgebroken. Vermoede lijk was kortsluiting in de wasma chine de oorzaak. De brandweer bluste het vuurtje. Schiedam - Op de Polderweg te Schiedam is gistermorgen rond half tien een auto deels te water geraakt. De wagen lag met de neus in het water naast de brug Van Vüsstngenstraat/Polderweg Hoe de vierwieler daar zo terecht is gekomen is niet bekend. Dc 24- jarige bestuurder uit Rotterdam en zijn passagier konden de auto zelf verlaten. Maassluis - Het vertrek van bur gemeester Hans van Es en wet houder Liesbeth Snoeck kost de gemeente Maassluis extra L vanwege de diverse afscheids feestjes. De gemeenteraad wordt gevraagd ƒ25.000 extra ter be schikking te stellen bovenop de reeds gereserveerde ƒ90.000. Van \t extra geld worden nog wat ontvangsten bekostigd, zoal: van het bestuur van de Stichting Maassluis Maritiem. Ook word! hiervan de officiële heropening van de gerestaureerde molen wor den betaald. Vlaardingen - Op de Kuipershof te Vlaardingen is een 63-jarige vrouw op haar brommer aangere den door een auto. De 23-jarige bestuurder van de vierwieler reed van een parkeeiplaats de rijbaan op en botste tegen de bromfietser De vrouw viel en raakte gewond aan haar hoofd. Vlaardingen - Het personeel van een winkel op het Veerplein heeft gistermiddag rond half vijf een 27-jarige man uit Hoogvliet bij de kladden gegrepen toen deze drie, spijkerbroeken probeerde te ste len. Hij deed ze in een tas, wat werd gezien. De waarde van de broeken was ongeveer vijfhon derd gulden. Schiedam - Bij een inbraak in een woning aan de Burgemeester Stulemeijerlaan te Schiedam zijn sieraden en giropassen gestolen. Men is binnengekomen door een raam. Schiedam/Vlaardingen - k1 Schiedam zijn auto's opengebro ken aan de Stadhouderslaan, Sta tionsplein, Valeriusstraat en op nieuw Stadhouderslaan. In Vlaar dingen gebeurde dat in de Wag- nerstraat. Vlaardingen - De Vlaardingse pe litie heeft vannacht rond een uus een rijverbod van vier uur opS* legd aan een 41-jarige Vlaartun- ger. De man was in zijn auto be trapt in de Borneostraat met te veel alcoholhoudende drank in zijn lichaam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2