Waterweg 11 Nieuw Liesveld zonder 'enge plekken' gSte' 1BI1S aüüpi ■fBii Maassluis blijft zich verzetten Gemeenteraad akkoord met modernisering van winkelcentrum Sociale woning Schiedam 'open monument' sgt§ r v ïfS Brandstichter kent zijn eigen motieven niet Uitzondering langs de spoorbaan Kralingen schrikt van 'huurverhoging ineens' Makkelijker studeren aan Diutse Fachhoehsehulen Moord Moerkerkestraat in 'Opsporing Verzocht' mmiésiiIES Leerkrachten VOS tegen schoolfusie Poging tot doodslag Bromfietser breekt been Dure deuk Inbraken Rotterdams Dagblad Donderdag 10 september 1992 Regio Watenveg Westhaven plaats 22 3131 BTVlaardmgen tel 010-2340055/fax 4349754 Bouwen in de buurt van een spoorlijn is tegen woordig uit den boze. Dordrecht kende recent nog een 'kwestie', waarbij de reeds aangevan gen nieuwbouw van een kantoorpand geruime tijd werd stilgelegd. Want dichtbij langsdende- rende tankwagons met wïe-weet-wat-erin. dat is veel te gevaarlijk. Tegen die achtergrond is dit pand in aanbouw nabij hetTerbregseplein een uitzondering. Maar in dit geval kon het ook niet anders. Het is het nieuwe expeditie-knoop punt van PTT Post. En inderdaad, dat moet de trein voor de deur hebben. Foto jaap Rozema Rotterdam - De gemeenschappelijke bewonersorga nisaties van Kralingen en de deelgemeente Kralin- gen/Crooswijk hebben 2ich gisteravond uitgespro ken tegen de plannen van het Gemeentelijk Woning bedrijf Rotterdam (GWR) om met ingang van volgen de maand de huren van een aantal leegkomende wo ningen drastisch te verhogen. Het GWR heeft in Kraiingen ruim 1400 woningen uitgezocht, waarvan men zo snel mogelijk de huur wil aanpassen aan de 'feitelijke huurwaarde'. Aan de hand van een berekeningssysteem heeft men hier voor, onder meer op grond van de kwaliteit van de woonomgeving en vraag naar de woning, een aantal woonblokken geselecteerd. Deze 'huurharmonisa- tie-ineens' ?ai gezien het huidige verloop in Kralin gen zo'n zestig panden per jaar 'treffen'. „Er is met ons nauwelijks overleg geweest." zegt woordvoerder van de bewoners Yvon Verzijden. „Terwijl voor volgend jaar de huurverhoging van 5,5 procent er nog aan komt. De reguliere huurharmoni- satie van één tot vier procent wordt, dan ook doorge voerd. En dan staat de invulling van de huursombe- nadering, die huisbazen de mogelijkheid geeft om binnen het bestand verschillende huurstijgingen te berekenen, nog ter discussie. Dat zijn allemaal za ken, die je in één beleidsplan moet meenemen en dan moetje niet ineens één instrument toepassen." Volgens de bewonersorganisaties, die zich verenigd hebben in 'Het Pact van Kralingenzullen van de maatregel vooral woningzoekende ouderen en grote gezinnen me' _;o inkomens de dupe worden. Bewoners uu „c zwaar verontreinigde Vlinderbuurt zeggen dat door de GWR-plannen de bodemsanering spaak dreigt te lopen. Zeshonderd mensen moeten straks hun huis uit, van wie vierhonderd naar een nieuwe woning in de buurt gaan. „Wij moeten nood gedwongen en tegen onze zin onze woning verlaten. De huren, die we straks moeten betalen zullen niet alleen veel hoger zijn dan nu, maar we betalen dan ook stukken meer dan onze buren." Ook de deelgemeente voelt zich gepasseerd door het besluit. „We zitten geregeld met het GWR om de ta fel om over het wijkbeheer te praten. Als dan ineens zonder overleg zoiets gebeurt, schrik je wel even en worden alle inspanningen voor goed wijkbeheer weer teniet gedaan," reageert portefeuillehouder Ruimtelijke Ordening en Beheer Paul Breevaart. Bewoners en deelgemeente willen dat behandeling van het plan op 24 september door de gemeenteraad wordt uitgesteld, tot 'daadwerkelijk overleg' tussen alle partijen heeft plaatsgevonden en er een huurbe leid en meerjarenvisie voor de wijk op tafel ligt. Volgens GWR-districtsmanager Jan Willem van Beek komt de huurharmonisatie-ineens niet onver wacht. „Al drie jaar geleden hebben we de ingreep aangekondigd. Het is redelijk dat we voor woningen die meer waard zijn een hogere huur vragen. Tot riu toe zijn prijs en kwaliteit lang niet overal in overeen stemming. Langer wachten lost niets op." Rotterdam - Met ingang van komend jaar kunnen Nederlanders met een Havo-diploma studeren aan Fachhoehsehulen in het Duitse Noordrijnland-West- falen. Andersom kunnen alle Duitse hogeschoolstu denten die aan een Fachhochschule zouden worden geaccepteerd ook in Nederland komen studeren. Zo kunnen Duitse hogeschoolstudenten bijvoorbeeld terecht aan de HES in Rotterdam. Een overeenkomst hierover is gisteren in Venlo on dertekend door minister Hitzen (Onderwijs en We tenschap) en minister Anke Brunn (Wissenschaft und Forschung). Daarbij is ook afgesproken dat bei de partijen eikaars schooldiploma's erkennen, ook al verschillen de opleidingen. Nederland en Noordrijn- land-Westfalen reserveren voorlopig jaarlijks elk 125.000 gulden om de samenwerking te bevorderen. Voor Duitse studenten wordt r-voortaan makkelij ker om in Nederland le kovneu studeren omdat Ne derland het collegegeld compenseert; in Duitsland hoeven studenten geen collegegeld te betalen. Ne derlandse studenten die in het buurland gaan stude ren krijgen studiefinanciering mee. Rotterdam - De Rotterdamse politie roept vanavond in het Avro-TV-programma Opsporing Verzocht de hulp in van het publiek voor de mogelijke oplossing van de moord op de Filippijn Victor Lamas. Het stof felijk overschot van de man werd op vrijdag 28 au gustus door zijn echtgenote in de woonkamer van het huis aan de Moerkerkestraat in de Tarwewijk aangetroffen. Het slachtoffer was met een vuurwa pen om het leven gebracht. De politie is op zoek naar mensen die die dag op het balkon van de woning van het slachtoffer een man hebben zien staan. Ook zoekt de politie meer mén sen die het slachtoffer hebben gekend en kort voor of op vrijdag 28 augustus nog hebben gesproken. Vlaardingen - Het vernieuwde Liesveld moet geen 'enge plek ken' knjgen. Op ambtelijk niveau wordt gewerkt aan voorstellen om te voorkomen dat het winkelcen trum onveilig wordt. De gemeenteraad heeft die verze kering gisteren gekregen van het college van burgemeester en wet houders. In de raad werden gis teravond vragen over die veilig heid gesteld. Dat gebeurde bij hel raadsvoorstel om het winkelcen trum op te knappen door het on der meer helemaal te overkappen en tegenover 'de chinees' op het Liesveld-viaduct een toren van 21 verdiepingen te bouwen. Tol de maatregelen voor meer veiligheid behoort het plan zo min mogelijk met blinde muren en zoveel mogelijk met glas te gaan werken. Verder wordt gepro beerd het aantal rolluiken te be perken. De discussie over de veiligheid in het te vernieuwen centrum werd onder meer gevoerd door CDA- raadslid Henk van den Berg. Hij vond dat het een gezellig centrum moest worden en vroeg of er ge dacht was aan een bewakings dienst. Remi Poppc (Socialistles Partij) vroeg meteen hoe die twee zaken waren te combineren. De plannen die het college aan de gemeenteraad voorlegde, werden niet zonder kritiek geaccepteerd. Van WD-zijde werd samenhang met andere zaken in het centrum aemist. Bovendien vonden de li beralen dat er al flink wat vertra gingen bij de uitvoering rijn ge weest. „Meer is met acceptabel." aldus de WD'er Henk Rovers, die voor de presentatie van de plan nen ..bestuurlijk geer. schoon heidsprijs" kon geven. Van de WD'ers stemde uiteinde lijk Jan Bulva tegen. Als velen vond hij de pianr.cn tc vaag. Maar hij geloofde niet meer in de belof ten van het college om bij de uit werking ervan nog met allerlei wensen en verlangens rekening te houden. Van diverse zijden klonken ook bedenkingen tegen de 21 verdie pingen tellende toren, ook wei 'Lange Jan', naar architect Jan Decker, genoemd. Groen Ltnks en Burger Belangen voerden aan dat Vlaardingen ,.nog een dorp is" en dat willen ze zo houden. Vol gens de SP wil. de bevolking zo'n hoge toren met. Wil van Rijn (D66) zei te hopen dat van het vernieuwde centrum een stimulans uitgaat naar de overige winkeliers. Óver de hoog bouw had hij zijn bedenkingen. Maar volgens Peters Roovers (PvdA) kan er alleen maar de hoogte in worden gebouwd als de woonfunctie van het centrum moet worden versterkt, zoals een van de eisen was. Roovers plaats te vraagtekens bij de economi sche haalbaarheid van het plan want hij had gehoord dat gedacht werd aan een vierkante meter- prijs van achthonderd gulden per jaar voor de wi nkeliers..Maar het risico is voorMulti-Vastgoed," be toogde hij Wethouder Ton van der Steen liet de kans lopen om een met visie onderbouwd betoog te houden over de toekomst van het stads hart en alle ontwikkelingen die daar bij spelen. Hij beantwoordde vragen over wat details, gaf toe dat er vertragingen zijn geweest en zei geen garanties te kunnen geven voor de tijdstippen waarop eerste palen moeten worden ge slagen. Uiteindelijk stemden naast Bulva alleen Groen Links, de SP en Bur ger Belangen tegen. Schiedam - Nog voor ze gereed kwamen, waren de eerste wonin gen van Schiedams oudste wo ningbouwvereniging 'Volkshuis vesting' druk onderwerp van ge sprek. Enerzijds omdat een be kende Amsterdamse architect vond, dat het ontwerp voor de 24 huizen m de Fabristraat van hem gestolen was. Anderzijds omdat de belangstelling voor deze, vol gens de maatstaven van het begin van deze eeuw, zeer ruime maar tevens prijzige arbeiderswonin gen groot was. Nu staat het com plex bovenaan de splinternieuwe gemeentelijke monumentenlijst en is zaterdag een van de huizen het meest opvallende 'open mo nument'. „Terecht," zegt Hans van der Sloot, de bekende Schiedamse publicist van voornamelijk histo rische werken. Hij kan het weten want hij deed onderzoek naar de geschiedenis van de plaatselijke sociale volkshuisvesting ten be hoeve van een boek. dat eind dit jaar moet verschijnen bij het eer ste jubileum van dc door een gro te fusie vijfjaar geleden opgerich te Woningbouwvereniging Schiedam. Eerste stad Van der Sloot: „Schiedam was de eerste stad van Nederland die iets aan sociale woningbouw deed. Al in 1854 had het een bouwverorde ning voor woningen voor minver mogenden. Toen ging het om het recht van arbeiders op ruimte, licht, lucht en water. Het eerste project was 't Nieuwesticht bij de Buitenhaven. Kleine huizen met beneden één kamer, verder een zolder en een doos, een gemeen schappelijke WC voor vier gezin nen." De negentig huisjes, vlakbij de glasfabriek een hechte buurt vormend tussen Bakkerstraat, Groen Dijkje. Balkengal en Bui tenhaven. werden in 1971/1972 gesloopt. Aan het begin van deze eeuw maakten dc op een sloot lo zende toiletgebouwtjes plaats voor een afzonderlijke WC bij elke woning. Bij de 24 kleinste huisjes kwamen deze op de zol der. Gesloopt In dc met oude meubeltjes, ge leend van het Streekmuseum Jan Anderson uit Vlaardingen, oude porti etten en een droogrekje voor de kachel ingerichte voorkamer van Fabristraat 14 vertelt de nu 48-jarige Schiedamse historie-be schrijver: ..Gelukkig wordt dit 'complex A' nu monument. Onze stad heeft natuurlijk ook wel wat goed te maken, want bijna alles is nagenoeg gesloopt in de afgelo pen jaren. Naast 't Nieuwesticht, de Brandersbuurt en andere ar beiderswoningen in de binnen stad. Eigenlijk hebben we alleen nog het hofje Lange Nieuwstraal 149. Toch zijn er zevenhonderd woningen voor minvermogenden in Schiedam gebouwd." Gered Het complex aan de Fabristraat, dat huiseigenaar Woningbouw vereniging Schiedam volgens di recteur Fenny de Graaf niet in stand kan houden op basis van de normale renovatiemaatstaven, is nu door de aanwijzing als monu ment gered van de sloop. De ver wachting is dat straks ook de pro vincie financiële steun zal geven. Van der Sloot vindt dat van groot belang .Als monument zijn tot nog toe kapitale panden aangewe zen, waarin heel veel geld is ge stoken. Belangrijke andere pan den en pandjes sneuvelden tot nog toe. Denk aan het gemaal aan de Poldervaart, de hallen van Gusto enz. Dit complex A is niet zozeer een monument omdat het het oudste is van alle door wo ningbouwverenigingen in Schiedam t°t gebracht*1 complexen, maar ook omdat het een typisch voorbeeld is van de gedachten die over volkshuisves ting in deze stad leefden. In te- J P OlsiiÊ-jl ïiSiöx p: mm Hans van der Sloot als een van de oude bewoners achter het raam van de zaterdag te bezichtigen! monumentwoning in de Fabristraat. Foto Roei Dykstre gens telling tot m andere plaatsen koos Schiedam voor eengezins woningen Tot 1920 werd niet ho ger gebouwd dan twee lagen. Bo vendien eiste de gemeente hier een aangebouwd toilet en een ruimere gootsteen in de keuken. Dat was heel bijzonder voor die tijd en daarom wordt het complex terecht een monument." Drie gulden De woningen hebben een voor- en achtertinn, een voor- en achterka mer van bijna dertien vierkante meter met daartussen een alkoof en daarboven een ruime zolder. Nu zijn er nog veertien van de 24 verhuurd voor 115 gulden per maand. Destijds was er een was lijst van gegadigden en werd er ruim drie gulden per week bc- 1 na 1 d tenvij 1 de.vemiddelrlphuur prijs van een woning minder dan twee gulden was. Zaterdag i? de Fabristraat opge nomen m de m.onu men ie n route van Schiedam, die verder nog gaat langs het Drinkwaterpomp station aan de Rotterdamsedijk, langs de oude kerken, de molens en andere oude pandpn in het centrum. Tussen Fabristraat en Rotterdamsedijk riidt van 10.00 tot 17.00 uur een paardetram. Vlaardingen - Ondanks bezwaren bij het onderwijsgevend perso neel is de gemeenteraad van Vlaardingen gisteren akkoord ge gaan met een fusie van het lager technisch onderwijs en de VOS, de Vlaardingse Openbare Scho lengemeenschap. Het personeel van de VOS is tegen de fusie en dat was meteen een van de argu menten voor de WD om tegen de samensmelting le zijn. De liberale fractieleider Bram Zonne voerde ook als argumen ten aan dat de fusie onderwijs kundig niet goed is en dat het mo ment niet goed gekozen was. De WD kreeg in de gemeente raad geen steun voor dc bezwa ren. D66, dat lang aarzelde, ging uiteindelijk toch akkoord. Ook de overige fracties zien in het sa mengaan van de scholen de red ding van het technisch onderwijs m Vlaardingen. Zonne wees erop dat er ook goed technisch onder wijs is in Schiedam en Maassluis, „wat voor sommige Vlaardmgers nog dichterbij is". De problemen met het personeel moeten wel worden opgelost, heeft de gemeenteraad uitgespro ken. De fusie moet 1 augustus 1993 een feit zijn. Vlaardingen - Tegen een 20-jarige Vlaardinger is proces-verbaai op gemaakt wegens poging tot dood slag. De man reed in juni met zijn auto in op een 35-jarige vrouw uit Vlaardingen die op de Breewcg aan het trimmen was. De vrouw kon tijdig dekking zoeken achter een lantaarnpaal. De auto. met daarin drie mannen, botste tegen de paal. De identiteit van de dader kwam vast te staan tijdens een onder zoek eind augustus, waarbij vier Vlaardmgers 43 diefstallen en in braken bekenden. Het viertal kwam in handen van de politic- toen het op de Van Hogendor- plaan een condoom-automaat probeerde open te breken. Vlaardingen - Op de Soendalaan is gisteren een Schiedamse brom fietser van 18 jaar op een auto ge botst. Hij verleende geen voor rang. In het Holyziekenhuis bleek dat de Schiedammer een been had gebroken. Met een been in het gips mocht hij weer naar huis. Vlaardingen - Twee weggebrui kers kregen gisteren ruzie op de Marathonweg. Aanleiding was het feit dat een automobilist geen voorrang verleende aan een mo torrijder. De motorfietser werd zo kwaad, dat hij een deuk in de auto schopte. Daarna stapte hij op zijn voertuig en gaf gas. De schade aan de auto bedraagt ongeveer 60Ü gulden. Vlaardingen - Bij de Vlaardingse politie kwamen gistermiddag twee meldingen binnen van wo ninginbraken. Bewoners van de Prof. Aalberselaan vertelden dat een onbekende hun huis was bin nengedrongen en sieraden had gestolen. Aan deMuiderslotstraat werd eveneens een inbraak ge pleegd. Hier werd hoofdzakelijk geld gestolen. Door Peter de Lange Vlaardingen - Eigenlijk begreep hij zelf ook niet goed waarom hij brand had gesticht in het Vlaar dingse jongerencentrum Laby rinth. Voor de kick? Nee. En geïd had het natuurlijk niet opge bracht. „Waarom dan wei? Hoe kwam je in godsnaam op het idee?" drong rechtbankpresident mr. Heijman aan. „Ik weet het niet. Het idee kwam en het werd uitgevoerd. En ik deed automa tisch mee." De 18-jarige Vlaardinger, die gis teren voor de Rotterdamse recht bank verscheen op verdenking van twee brandstichtingen, twee auto-inbraken en één geval van openlijke geweldpleging, bleef op veel vragen het antwoord schul dig. Pas in dc cel was hij gaan na denken over zijn daden. Maar een verklaring ervoor had hij niet ge vonden. Op 21 mei vorig jaar stak de ver dachte samen met een vriend het leegstaande jongerencentrum aan de Zomerstraat in brand. Hij goot de benzine over de vloer, zijn kompaan hield er een lucifer bij. Een paar uur later was de brand weer nog bezig met blussen. „Pas toen besefte ik wat ik had ge daan," zei de Vlaardinger. Later tijdens de zitting verklaarde hij wel een deel van de schade te wil len vergoeden. Maar dat zal hem volgens officier van Justitie mevrouw mr. Van Beuningen niet meevallen: de schade lag tussen de één en twee ton. De nacht na de brand in het Laby rinth toog de verdachte met vier vrienden naar het Kolpabad. „Om Maassluis - De gemeente Maas sluis zal zich met alle mogelijke middelen blijven verzetten tegen de komst van een vrachtwagen centrum op het grondgebied van Maasland, maar tegen Maassluis aangebouwd. Het liefst houdt Maassluis dat stuk grond, gele gen m de Oude Campspoidcr- Zuid, tegen Rijksweg 20. groen De Maassluise wethouder Anton Wustrow zegt het besluit van de Tweede Kamei met „de nodige treurnis" te hebben aangehoord. „We worden er met vrolijker van, want het is weer een stan verder voor Maasland. En daar zijn we te gen." Wustrow heeft al aangekondigd onder meer bezwaarschriften in te zullen dienen tegen de wijzi ging van de bestemming van de grond. Hij verwacht dat de pro vincie daar snel een verklaring van geen bezwaar voor zal afge ven „en dan zullen wij daar zeker bezwaar tegen aantekenen." De wethouder zal ook namens de gemeente naar de Raad van State stappen. Daar zal een sehorsmgs- verzoek worden ingediend tegen de mogelijke bouw. Verder wordt een externe adviseur in de hand genomen om te bekijken welke overige juridische wegen er nog zijn om het verzet tegen het vrachtwageneentrum gestalte te geven. De Tweede Kamer heeft deze week dc komst van ccn groot vrachtwage nee ntr u m mogel 11 k gemaakt. De politieke partijen noemen de lokatie ongelukkig, maar willen de plannen niet meer tegenhouden omdat ze al ver ge vorderd zijn. Voor een aantal Westland-gemeenten betekent het centrum een verademing, omdat zij dan verlost worden van vraehtwagenverkecr in de stad. te zwemmen. Dat deden we wel vaker," legde hij uit. Maar in plaats van een duik te nemen, drenkten de nachtelijke bezoe kers een T-shirt in de benzine van een grasmaaier en staken daar mee het badpaviljoen in brand Omdat zij overdag ruzie hadden gekregen met de eigenaar, be greep mr. Heijman uit eerder af gelegde verklaringen. De Vlaar dinger haaide de schouders open ontkende zijn aandeel m de brandstichting. „Ik heb aan de zijkant gestaan." Ook met de vernielingen in het Labyrinth, een paar dagen eerder gepleegd, had hij naar zijn zeggen niets van doen. „Ik was toevallig net in de buurt toen de politie ar riveerde." „Wat hadden jullie toch tegen het Labyrinth?" vroeg de president. „In wezen niks. Het stond leeg," luidde het antwoord „Waanzinnig, eigenlijk," vond mr. Heijman. Ja, dat vond de ver dachte ook. Hij gaf wel toe dat hij een paar dagen eerder in het pand had ingebroken en daar sleutels had weggenomen. „Die lagen daar namelijk." Het kraken van auto's om daar de radio-cassettespelcrs uit te halen ging al even „vanzelf' als hel stichten van brand. „We gingen op pad, maar we wisten niet dat we radio's gingen stelen." Hoe veel fietsen hij had gestolen, vist de verdachte niet meer precies: zes. het konden er ook zeven zijn. Rijk was hij er niet van geworden. Een peperdure mountainbike verkocht hij voor honderd gul den. Volgens het reclasseringsrapport ontbreekt het dc verdachte aan een aantal sociale vaardigheden. Hij kan niet omgaan met geld en niet met agressie. Maar de reclas- seringsambtenaar was het met de president eens dat dit geen slui tende verklaring is voor het agressieve gedrag van de Vlaar dinger. „Het waarom is ook mij een raadsel." De officier achtte de brandstich ting in het Kolpabad met bewe zen, maar dc overige feiten wel. Gezien de jeugdige leeftijd van de verdachte eiste zij twaalf maan den gevangenisstraf, waarvan zes voorwaardelijk. Minus aftrek van voorarrest, zou de Vlaardinger vier maanden moeten zitten. De officier stelde voor die celstraf om te zetUen in 180 uur dienstverle ning. Raadsman mr. C. Kaai kon zich daarin vinden. Uitspraak over twee weken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2