Waterweg 13 D66 wil doorgaan met stadsvernieuwing Stam strijdt al tegen imago Viaardingen CDA vraagt massale steun voor hulpactie Velenje Cocaïne en drank dreven man tot mishandeling Houtkamp vindt dat Schiedam desnoods zelfs woningverbetering moet betalen Slaolie maakt glijbaan van druk knooppunt Vermiste zeiler dood aangetroffen CDA: 'Wanbeheer bij afdeling Bodemsanering' Kapitfc, /oor poging tot doodslag vervolgd 'Het Korps Mariniers rukt niet elke dag uit' (AAAK Jonge veeboeren in opstand Hirsch Ballin naar Schiedam Groene tegel tegen chemische middelen Hoofdwonden na botsing Inbraken Rotterdams Dagblad Donderdag 17 september 1992 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Viaardingen te! 010-2340055/fax 4349754 Schiedam - Op de rijkswegen A 4 en de A 20 ter hoogte van het Kethelplein hebben vanmorgen vroeg lange fi les gestaan doordat een vrachtwagen enkele jerry cans met sla olie had verlo ren. Het weg dek veranderde op slag in een glijbaan. Van de oprit Schiedam-Cen trum tot de Be- neluxtunnel liep een spie- 3cfited»m-Noord Europoort D S3 oliespoor. De politie sloot één rijbaan af voor het verkeer en loodste de stroom auto's over de vlucht strook. Een personen auto die achter de bewuste vrachtwagen reed, raakte in de sUp toen en kele volle jerrycans op de weg uiteenspatten. De be stuurder verloor de controle over het stuur en botste op de vangrail De achter hem rijdende automobilist botste tegen de zojuist tot stilstand gekomen wagen. De vrachtwagen heeft ongeveer 7 jerrycans met elk 10 liter olie verloren. De chauffeur heeft waarschijn lijk niet bemerkt dat hij een deel van zijn lading ver loor. Hij is doorgereden. De Schiedamse politie stelt pogingen in het werk de man te achterhalen. Dordrecht - De politie van Dordrecht heeft gister avond op de bodem van het Hollandsch Diep het stoffelijk overschot aangetroffen van een 58-jarige man uit Numansdorp die al sinds vrijdagavond werd vermist. De man wilde vrijdag een zeiltocht maken met zijn zoon maar sloeg kort na het uitvaren over boord. Een grootscheepse zoektocht bleef vrijdag en gedurende het weekeinde evenwel zonder resultaat. Een hernieuwde poging de zeiler te traceren met be hulp van sonarapparatuur bleek gisteren wel succes vol. Het lichaam werd gevonden op ongeveer zestig meter van de plek waar het slachtoffer in het water viel. Kilometers file vanmor gen op en voor het Ke theiplein, nadat de wegwas veranderd in een glij baan. Foto Roel Dijkstra Den Haag - Het CDA gaat morgen in de vergade ring van het Zuidhollandse provinciebestuur ophel dering vragen over 'jarenlang financieel wanbeheer' bij de afdeling Bodemsanering. Bij die afdeling, waar de organisatie en de betaling wordt geregeld van schoonmaakacties van vervuilde terreinen, is volgens het CDA sinds 1988 sprake van 'gebrek aan procedures, procedurebewaking, controle, voor schriften, budgettering, budgetdiscipline en infor matie'. De partij trekt deze conclusie uit een intern rapport. De afdeling Bodemsanering kwam begin deze zomer ook al in het nieuws, toen vanwege geruchten over fraude door het hoofd van deze afdeling. Bij politie onderzoek zijn die geruchten niet bevestigd. Wel is inmiddels het betrokken diensthoofd via een af koopregeling vertrokken. Rotterdam - De Nederlandse kapitein van het 6GÜ0 ton metende vrachtschip Danieüa wordt vervolgd voor poging tot doodslag en het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Hij wordt ervan verdacht een Nigenaanse verstekeling een schotwond te heb ben toegebracht. Vier weken geleden vertrok de Danietla vanuit de Ni- geriaanse hoofdstad Lagos met sleepboten aan boord die voor reparatie naar Nederland moesten. Na twee dagen kwamen er in totaal acht verstekelin gen tevoorschijn. Volgens de kapitein was de situatie zo beangstigend dat hij in de lucht heeft geschoten om te voorkomen dat het commando zou worden overgenomen. Later bleek dat één van de versteke lingen was geraakt in de voet. De Rotterdamse ri vierpolitie zag er aanvankelijk geen kwaad in en liet het schip met nog vier verstekelingen aan boord - de helft was per vliegtuig naar huis gestuurd - ver trekken. Via Frankrijk kwam het schip het afgelo pen weekeinde in Zaandam aan, waarde koninklijke marechaussee de verstekelingen opnieuw aanhoor de. Het onderzoek is daarna overgedragen aan de of ficier van justitie in Rotterdam, die de kapitein nu in staat van vervolging heeft gesteld. Den Haag - Leden van de vaste Kamercommissie voor Defensie hebben gisteren aangedrongen op een betere afstemming tussen tucht- en strafrecht. De Kamercommissie besprak gisteren het rapport van minister Ter Beek (Defensie) over de 'schoonveeg actie' van mariniers bij het Rotterdamse Centraal Station. Vervolging van de mariniers bleek niet mo gelijk. Staatssecretaris Van Voorst tot Voorst er kende dat de huidige regels voor militair tuchtrecht te weinig ruimte bieden om in dergelijke gevallen disciplinaire maatregelen te nemen. Ter Beek her haalde overigens dat het optreden van de mariniers bij 'Perron Nul' echt een incident is geweest. „We moeten het niet dramatiseren," sprak de bewinds man. „Het Korps Mariniers rukt niet elke dag uit." Na het voorval in Rotterdam en het onderzoek in de ze zaak heeft Ter Beek besloten dat tijdens de mili taire opleidingen meer aandacht moet worden be steed aan 'staatsburgerlijke vorming'. De Kamerle den twijfelden aan de effectiviteit van de2e maatre gel om herhalingen te voorkomen. Schiedam - Als de aangekon digde rijksbezuinigingen op de stadsvernieuwing worden doorgezet, moet Schiedam de inkomstenderving op dit ter rein op eigen kracht compen seren. Die eis stelde D66-frac- tievoorzitter Marcel Hout kamp gisteravond tijdens een commissievergadering voor wijk- en buurtbeheer. Het geld zou gevonden kunnen worden door het maken van een nieuwe afweging tussen de gemeentelijke uitgaven. De uitkomst van het gemeentelij ke debat over de stadsvernieu wing zal volgens Houtkamp bepa len of D66 ook in de toekomst een wethouder voor dit beleidsterrein wil blijven leveren. ..Wil het voor ons doenhjk bhjven, dan moeten de kortingen van tafel. Als er toch minder geld komt, dan moet de gemeente het verschil zelf bijpas sen." Met zijn uitlatingen nam Hout kamp reeds een voorschotje op de college-onderhandelingen na de raadsverkiezingen van 1994. Toch had zijn verhaal een actueel ka rakter, want vandaag spreekt de Tweede Kamer zich.uit over de fi nanciering van de stadsvernieu wing tot het jaar 2005. Als het voorstel van staatssecreta ris Heerma wordt gevolgd, ver liest Schiedam in de toekomst een belangrijk deel van haar bud get dat op dit moment rond de tien miljoen gulden per jaar schommelt. Volgend jaar be draagt de verwachte daling écn miljoen guiden. In 1994 denkt de gemeente zelfs enkele miljoenen guldens aan subsidie kwijt te ra ken. „Da's rampzalig voor Schiedam." stelde wethouder Adn Reijnhout. ..Als dc stadsvernieuwing stag neert. heeft dit grote gevolgen voor het sociale en economische leven inde wijken. De bezuinigin gen bezorgen ons later een veel voud aan kosten." Somber Kamerbreed onderschreef de commissie gisteravond de som bere analyse van de wethouder, maar dit betekent niet dat de commissie dc wethouder bij voor baat steunt in zijn pleidooi om de stadsvernieuwing koste wat het kost buiten schot te laten. „Dat wordt een moeilijke afweging tus sen de stadsvernieuwing en ande re uitgaven," deelde CDA'er Jo Prins de mening van PvdA'er Cor Huijken. „Die keuze kunnen we hier nu met maken." De commissie toonde veel lof voorReijnhouts pogingen om een moeilijke plaatselijke discussie over de stadsvernieuwing te voor komen. Met collega's uit 22 ande re middelgrote gemeenten zette de wethouder in de afgelopen we ken een grootscheepse lobby op om de Tweede Kamerleden van hun gelijk te overtuigen. Wil staatssecretaris Heerma de landelijke uitgaven tot het jaar 2005 beperken tot elf miljard gul den, volgens de gemeenten is er twintig miljard gulden nodig om het huidige tempo van de stads vernieuwing vol te kunnen hou den. Volgens de gemeenten is dit noodzakelijk omdat er in de oude wijken nog steeds veel slechte woningen staan. Als laatste wapen in de strijd pre senteerden de 23 middelgrote ge meenten gisteren een rapport, waarin de gevolgen van de bo demvervuiling op het stadsver nieuwingsproces worden belicht. In veel oude wijken is de bodem vervuild. De huidige milieu wetgeving bepaalt dat de grond voor het plegen van nieuwbouw eerst moeten worden gesaneerd. Volgens staatssecretaris Heerma bedragen deze kosten omgere kend per woning hooguit driedui zend gulden. Een dergelijk be drag kan volgens hem eenvoudig worden bekostigd uit fondsen voor de bodemsanering. Op basis van een analyse van enkele hon derden lokaties van stadsvernieu wing stelt een adviesbureau ech ter, dat de kosten van bodemsa nering op zogenoemde IBS-loka- ties gemiddeld maar liefst acht tienduizend gulden per woning bedragen Als de gemeenten deze kosten niet vergoed krijgen, leidt dit tot nieuwe miljoenentekorten. De gemeenten voelen zich ook tekort gedaan doordat Heerma de subsi dies voor het opknappen van mo numenten en naoorlogse wijken wil schrappen. Viaardingen - De nieuwe burge meester van Viaardingen, Bert Stam, heeft gistermiddag onder meer de verzekering gekregen dat de vernieuwing van het Lies veld nu echt serieus wordt. Loco burgemeester John Ranshuijsen, die hem installeerde, deelde mee dat binnenkort de eerste eerste paal de grond ingaat, die voor het nieuwe paviljoen van Cor Huis man. „Dat is de echte start," ver zekerde Ranshuijsen. De loco-burgemeester verzekerde Stam ook dat Viaardingen een 'heel fijne stad' is. waar het goed wonen is, ook al staat Viaardin gen wel eens negatief in de publi citeit. „Maar er wonen, werken en leven hier nog altijd 73.000 men sen." De stad kent ook zure mensen, hield Ranshuijsen Stam voor. „Eén daarvan is de schrijver van de ingezonden brief over het Ha ring Bierfeest," aldus Rans huijsen over Vlaardinger Dick van der Lugt en zijn recente bij drage in het Rotterdams Dagblad. Stam werd verder toegesproken door PvdA-fractieleider Bert Kan del, namens dc gemeenteraad, en vice-voorzitter J. van Bree van het Overleg Orgaan Rijnmond (OOR) Stam wordt lid van het dagelijks bestuur van het OOR. In 2ijn toespraak liet de nieuwe burgemeester van Viaardingen blijken niet alleen in hardiopen en architectuur te zijn geïnteres seerd, maar ook in archeologie. Hij verwees naar 'de voorzienig heid', memorerend dat in 1639 een wapen in Viaardingen is ge plaatst van ene A, van Schagcn. Stam was burgemeester van Schagen. De nieuwe burgemeester verze kerde al in Schagen te hebben ge streden tegen het slechte imago dat Viaardingen heeft. De weten schap dat het in Viaardingen veel minder stinkt dan men daarbui ten denkt, baseerde hij op de be zoeken die hij al aan Viaardingen heeft gebracht. De aankomst van het bur gemees tersechtpaar. Gemeentese cretaris Trees van Milten burg-Kraak man verwel komde mevrouw Stam meteen boeket. De burgemees ter staat links. Foto Roel Dijkstra. Schiedam - Daan Baart, fractie voorzitter van het CDA in de Schie'damse gemeenteraad, heeft zijn stadgenoten opgeroepen za terdag massaal de beurs te trek ken tijdens de hulpactie voor Ve- lerye. De actie bestaat uit het in zamelen van geld en hulpgoede ren voor Schiedams partnerstad in Slovenië, een voormalige Joegoslavische deelrepubliek (in middels zelfstandig) waar onge veer 4000 Kroatische en Bosni sche vluchtelingen verblijven. Baart bezocht Velenje in augus tus en constateerde dat de nood er hoog is. De stad kan de vluchte lingenstroom nauwelijks opvan gen en zucht onder de hoge kos ten. De economie van het jonge staatje Slovenië is nog uiterst wankel. De bevolking draagt maandelijks vijf procent van het eigen inkomen af om de hulp te betalen. Tot nu toe zijn de omstandighe den redelijk, hoewel de huisves ting vaak te wensen over laat. Voor de komende winter worden echter problemen voorzien. Vol gens Baart, die met verschillende bestuurders sprak en ook met vluchtelingen zelf. is er vooral be hoefte aan kleding en beddegoed. Daarnaast zouden de vluchtelin gen geconserveerd voedsel en ba byvoeding goed kunnen gebrui ken. In het kader van de Schiedamse actie zou het volgens Baart heel goed passen als babyvoeding en verse voedingsmiddelen (brood, groente) rechtstreeks bij de fa brieken in Velenje worden ge kocht. Dat zou transportkosten uitsparen, terwijl de economie meteen een impuls krijgt. Op die manier komen er ook meteen westerse valuta het land binnen. Baart benadrukt dat de hulpactie in de eerste plaats vanuit de Schiedamse bevolking moet ko men: „De hele Schiedamse ge meenschap kan nu een keer laten zien wat Schiedam als part nerstad waard is. Nu eens niet al leen 'de gemeente' in de zin van stadskantoor of gameenteraad. Iedere Schiedammer is nu in de gelegenheid zich daadwerkelijk solidair te betonen." Intussen zijn bij de gemeente, die de actie coördineert, de eerste hulpgoederen aangeboden. De firma Pisatex, een im- en export bedrijf van gedragen kleding, heeft een grote partij baby- en kinderkleding geschonken. Transportbedrijf Baartmans wil de ingezamelde spullen naar Ve lenje transporteren, eventueel bijgestaan door transportbedrijf Van Tiel. Schiedamse verhuisbe drijven en distilleerderijen heb ben een groot aantal dozen be schikbaar gesteld. Het Rode Kruis, de Openbare Nutsbedrij ven en Baartmans halen de spul len bij de lokale verzamelpunten op. Vertegenwoordigers van PvdA, CDA, D66, Groen Links en WD bemannen zaterdag de inzamel punten in het stadhuis en het stadskantoor. Op het Hema-plein, in winkelcentrum Spaland en aan de Groenelaan wordt voor de vluchtelingen in Velenje gecollec teerd. Een groep van twintig jonge veeboeren uit Midden-Delf land heeft gistermiddag met een petitie en protestborden aandacht gevraagd van staatssecretaris Gabor (na tuurbeheer), toen hij in Maas land aankwam voor een ge sprek over de reconstructie van Midden-Delfland. De boe ren vroegen de bewindsman ruimere mogelijkheden om hun bedrijf te kunnen ver plaatsen. Door de huidige re gelingen komen ze amper in aanmerking voor een hoger melkquotum als zij hun bedrijf een aantal hectaren vergro ten. Hierdoor blijven ze te wei nig verdienen en dreigen ze Midden-Delfland te verlaten, wat niet de opzet is van de 'groene buffer' tussen Delft en Rotterdam. De jonge veeboeren vroegen de staatssecretaris ook om hulp bij hun verzet tegen de vervroegde aanplant van het Abtswoud se Bos bij Delft. De boeren in Abtswoude willen dat zij eerst de kans krijgen hierover mee te prater, Het woordvoerder Gerard van Win den weten. De staatssecretaris ant woordde later in een vergade ring dat hij graag suggesties ontvangt hoe de problemen kunnen worden opgelost. De landbouwers vroegen Gabor tijdens de vergadering ook om een hoger melkquotum bij de verpaatsing van boerenbedrij ven. De staatssecretaris, we tende dat er in Nederland toch al teveel melk wordt geprodu ceerd, weigerde dit echter re soluut. Foto Sacha Pieterse Door Sander Sonnemans Rotterdam/Schiedam - Niets, maar dan ook helemaal niets duidde er gisterochtend op dat de 26-jarige Rotterdammer die zich voor dc rechtbank moest verant woorden voor het mishandelen van zijn Schiedamse vriendin, het bedreigen van haar buurvrouw en het plegen van huisvredebreuk, van zins is zijn leven to beteren. De man bracht op 14 juni onder invloed van een behoorlijke dosis cocaïne en sterke drank zijn ex- vriendin in haar woning aan de Lange Singelstraat te Schiedam zwaar lichamelijk letsel toe. Hij gaf geen duidelijk motief op en leek gedurende zijn detentie geen aanstalten gemaakt te hebben om van zijn verslaving af te komen. Zelfs tijdens de zitting toonde hij nauwelijks berouw. Aanvankelijk kreeg de verdachte in zijn schoenen geschoven dat hij had getracht zijn voormalige partner, bij wie hij twee kinderen heeft, van het leven te beroven. „Omdat ze niet aan haar verwon dingen is overleden," begon offi cier van justitie mr. J.P. Wittop Koning zijn betoog, „is het bij een poging gebleven." In een later stadium kwam de of ficier daar op terug en hield hij het op het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. De verdachte nntkpnH« hardnekkig dp kef»! van het slachtoffer te hebben dichtge knepen. Naar aanleiding van relatiepro blemen had de Schiedamse een einde aan de vriendschap ge maakt. Zij wilde de man met wie ze twaalf jaar samenwoonde, niet meer in huis hebben. Na bemid deling door de politie werd be paald dat de man niet meer in de buurt van de woning zou komen en zich weer in Rotterdam zou vestigen. Maar een dag na dit be sluit belde hij 's avonds zijn ex- vncndm op met de mededeling dat hij langs zou komen. Volgens het slachtoffer met dc medede ling dat hij haar dood zou maken, volgens de advocaat van de ver dachte om wat spulletjes op te ha len. Die nacht forceerde hij de extra vergrendelde deuren van de wo ning en ging zijn voormalige vriendm tc lijf. Eenmaal op de grond gesmeten werd de vrouw geslagen, geschopt en hardhan dig geknepen en stak de uitzinni ge Rotterdammer, nadat hij op haar was gaan zitten, haar met een broodmes m één van de be nen. Vervolgens kneep hij haar keel dicht, goot hij een fles whis ky over haar lichaam en sloeg hij de vrouw met dc lege fles op het achterhoofd. Die laatste twee feiten werden ontkend, maar gezic-n de verwon dingen en het medisch rapport hechtte de officier daar weinig waarde aan. Met slijmvliesbloe dingen aan beide ogen, diverse kneuzingen en bloeduitstortin gen, een diepe steekwond en af drukken van een schoenzool op het borstbeen en de hals vluchtte het slachtoffer naar de woning var. ccn buurvrouw. Inmiddels is de vrouw ondergedoken en over weegt ze te verhuizen. Haar ex- vriend heeft vanuit de gevange nis enkele familieleden laten we ten haar te pakken te nemen als ze haar verklaringen en aan klacht niet intrekt. De officier achtte niet bewezen dat de man met het plan naar Schiedam was afgereisd om zijn ex-vriendin van het leven te bero ven. „al had het met veel langer moeten duren of ze was dood ge weest". Hij kwam meteen strafeis van zestien maanden gevangenis straf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar voor de dag De advocaat van de Rotterdam mer, mevrouw mr. H.A.M. van de Berg, drong aan op een langere voorwaardelijke straf en weigerde het gebruik van drugs en alcohol ais oorzaak van alle ellende aan te wijzen. „Omdat zijn vriendin schulden had bij de sociale dienst mocht hij niet moer bij haar wo nen. En dat terwijl hij zeer afhan kelijk van haarwas. Dat is de oor zaak van alle problemen." Uitspraak volgt over twee weken. Schiedam - Minister Hirsch Bal lin (Justitie) komt op 5 oktober naar Schiedam. Op uitnodiging van het ICO (het inter-cultureel overleg van het CDA) houdt de minister die avond een spreek beurt in de aula van scholenge meenschap Brandersstad aan de Mgr. Noienslaan. Hirsch Ballin roert die avond de positie van migranten in de Ne derlandse samenleving aan. On derwerpen die aan bod komen, zijn onder andere discriminatie, dubbele nationaliteit en militaire dienstplicht. Het CDA hoopt dat veel migranten de lezing, die om acht uur begint, zullen bijwonen. Maasland - Inwoners van Maas land die voor hun woning zelf het onkruid uit het trottoir verwijde ren, komen in aanmerking voor het verkrijgen van een groene te gel. Zo'n tegel kan bij de gemeen te worden aangevraagd, waarna de dienst gemeentewerken voor plaatsing zorg draagt. Het inzetten van de groene tegel is één van de middelen, die Maas land in de strijd werpt om de mi lieuproblematiek aan te pakken. Want voor het onkruidvrij hou den van de straten blijft het nood zakelijk om één a twee keer per jaar te spuiten met chemische be strijdingsmiddelen. Er zijn we! enkele alternatieven om dat spuiten tegen te gaan, zo als borstelen en branden. Deze middelen blijken echter niet af doende te zijn, maar ziin tevens te arbeidsintensief en tc duur. On der het motto 'vele handen ma ken licht werk' en 'alle beetjes helpen' start de gemeente de ak- tie. Aan de uitreiking en plaatsing van de eerste groene tegel bij de land- en tuinbouwschool wordt op zaterdag 26 september een offici eel tintje gegeven. Van 21 tot en met 26 september staat Maasland in het teken van het milieu. Zu i& et up dinsdag 22 september in dc land- en tuin bouwschool aan de Comman- deurskadc een voorlichtings avond over de nieuwe hinderwet vergunning voor de tuinbouw. Op donderdag 24 september wordt in het gebouw van de vogel vereniging aan het Doolpad een diapresentatie over weidevogels gehouden. Verder zijn er wandel- en fiets tochten in de direkte omgeving van Maasland. Er komen bedrijfs bezoeken en op een milieumarkt vinden demonstraties plaats, on der meer met een bomenversnip- peraar. Schiedam - Op de 's-Graveland- scweg in Schiedam zijn gister middag rond één uur twee auto's op elkaar gebotst. Er was geen voorrang verleend. Beide bestuurders en een vrou welijke inzittende moesten voor hoofdwonden in het ziekenhuis worden behandeld. Schiedam - Visgerei en hengels vormden vannacht de buit bij een inbraak in een winkel aan de Rembrandtiaan in Schiedam. Er is een ruit ingeslagen om binnen te kunnen komen. Uit een winkel aan de Broersvest is een aantal dure aanstekers ge stolen. Uit een woning aan de Roèllstraat zijn vannacht drie koffers met gereedschap ont vreemd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2