15 De Distillateur is ook een zaaiende boer Ylaardingse 'chef Cees Stenis is uitgekookt 1 DALUREN TENNIS Brabander Theo Stevens maakt gevoelig 'jeneverbeeld' voor Schiedam UITNODIGING Gemeentedag Dahlia-tentoonstelling Laatste Hofconcert Rennen voor scouting Bieb verkoopt boeken Actie voor Kroatië SPORT- EN EVEMENTENHAL MARGRIET KRUISWERK NIEUWE WATERWEG SSJ NOORD Rotterdams Dagblad Vrijdag 18 september 1992 Schiedam Net als 190 andere gemeenten doet Schiedam mor gen mee aan de Gemeentedag waaraan dit jaar het thema 'veiligheid' is verbonden. In de brandweerka zerne aan de Breedstraat laten zeven gemeentelijke diensten tussen 11.00 en 15.00 uur aan hel publiek zien wat zij doen aan veiligheid. De brandweer zelf geeft enkele demonstraties, de openbare bibliotheek laat zien welke informatie in huis is over veiligheid in en om de woning, in het ver keer en in de gemeente en de dienst Woningbeheer benadert het thema door middel van een tentoon stelling. Verder iaat het bureau Criminaliteitspre ventie met behulp van dia's en een videofilm zien wat de gevolgen zijn van vandalisme voor de veilig heid op straat. De Dienst Gemeentewerken geeft aan hoe zij op haar gebied de veiligheid in Schiedam tracht te verbeteren. Uiteraard zijn ook de GGD en de politie van de partij. De GGD komt met een tentoonstelling waarin wordt getoond hoe ouderen ongelukken in huis kunnen voorkomen en verschaft informatie over onderwer pen als alcohol cn verkeer en sportblessures. De poli tie toont hoe misdrijven kunnen worden voorkomen en biedt de bezoekers de gelegenheid enkele voor tuigen te bekijken. De eerste 200 bezoekers krijgen een paar veilige werkhandschoenen. Liefhebbers van bloemen kunnen komend weekein de ongetwijfeld hun hart ophalen in het clubgebouw van tafeltennisvereniging De Reling aan de Singel 8. Daar wordt op zaterdag 19 september van 10.00 tot 17.00 uur en zondag 20 septmber van 10.00 tot 17.00 de jaarlijkse tentoonstelling gehouden van Dahlia Vereniging Schiedam die tijdens de Floriade op de tiende binnen tentoonstelling goed was voor een zil veren medaille. De toegang is gratis. Vlaardingen Showbrassband Thalita is de eer ten deel gevallen om het laatste concert in de muziektent van het Oranjepark te verzorgen. De muziekformatie brengt enkele 'stevige' Engelse marsen ten gehore maar er staan ook luchtige concertwerken op het program ma. Het muzikale evenement begint om 19.30 uur en het publiek wordt aangeraden zelf klapstoclen mee te brengen. Belangstellenden die nader kennis willen maken met Thalita zijn elke dinsdagavond van 19.30 tot 22.00 uur welkom op de repetitie in het clubgebouw aan de Surinamesingel 101. In het oude centrum treft men morgen niet alleen winkelend publiek maar onk hardlopers aan. In sa menwerking met de winkeliersvereniging van de binnenstad en atletiekvereniging Waterweg organi seert de Tafelronde Maassluis namelijk een sponsor loop ten behoeve van Scouting Maassluis. Ruim twee jaar geleden brandde het scoutingsgebouw aan de Vlaardingsedijk af en nog altijd worden er acties op touw gezet om de scoutinggroep 'uit de brand te helpen'. Alle clubs en scholen kunnen morgen meelopen om geld in het laatje te brengen en maken kans op de groepsprijs van 1000 gulden. Het startschot klinkt om 12.30 uur op de Zuidvliet tegenover dc Schuur- kerk en één ronde is 400 meter lang. Alle deelnemers ontvangen na afloop een leuke attentie en een war me croissant. Voor de meest origineel verklede deel nemers zijn mooie prijzen weggelegd. Deelnemerskaarten kunnen worden afgehaald bij bloem sierkunst Palet {winkelcentrum Palet), sport- huis Biesheuvel (binnenstad), schildersbedrijf Van Eijmeren (winkelcentrum Reigerstraat) en VTM Te lecommunicatie (winkelcentrum Steendijkpolder). Agenda Schiedam vrijdag 18 september The Fisher King (film). Filmhuis. Nieuu-straal 12.21.30 uur. xaierdag J9 september Rommelmarkt de Rielreüers. Elzensleeg, 10.00-17.00 uur. Seleciie-avond Caniaretten, DeTeerstoof. 20.30 uur. zondag 20 september N'OF Orgelconcert. Passage, 1.00 uur. Reünie Vrijzinnige Geloofsgemeenschap N'HB. kerkgebouw Wcslvest. maandag 21 september Klaverjassen en jokeren. Kluptiuis Oost. 20.00 uur. dinsdag 22 september Knutsc-Jciub voorkinderen, Blauwe Brug. 15.-1517.00 uur. Vlaardingen zaterdag 19 september Peter Pan (tekenfilm). Vredeskork. 10.30 en 14.00 uur. Peter Pan uekenfiiriij. iemrujikt-rk. 13.Ou uur. 'Wat vrouwenhanden maken' (expositie). Coerke. P.K. Drcssaarl- straal 65.14.00-16.1)0 uur. Wandeicuncerl Grote Kerk, 15.00-17.00 uur. Maassluis zaterdag 19 september Speel-o-theek. Koningshof. 10.00 uur. maandag 21 september Seniorenbridge. Koningshof, 13.30 uur. Bridge, Koningshof, 19.45 uur. Redactie Waterweg: Jan Bootster Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131 BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 In de Openbare Bibliotheek aan de Lange Haven wordt vanaf zaterdag 19 september grote schoon maak gehouden. Om plaats te maken voor nieuwe boeken wordt een aanzienlijke partij oud leesvoer voor een prikkie van de hand gedaan. Vanaf zaterdag a.s. van 10.Q0 tot 13.00 uur kunnen er romans, kin derboeken, strips en hobby- en studieboeken wor den gekocht. Dc verkoop gaat in de week van maan dag 21 tot en met zaterdag 26 september door tijdens de uitleenuren van de bibliotheek. Stichting De Opbouw Schiedam voert momenteel een actie voor de Kroatische stad Gospic en stuurt al lerhande materiaal naar de hulpbehoevende stad. Mensen die willen bijdragen in de hulp worden ver zocht voedsel, toiletartikelen, schoonmaakmidde len. babyspullen en beddegocd beschikbaar te stel len. De goederen worden na een telefoontje naar 4707817 thuis opgehaald. Belangstellenden die fi nancieel hun steentje willen bijdragen, kunnen hun bedrag storten op girorekening 5188, t.n.v. De Op bouw Schiedam. Door Peter de Lange Schiedam - Van zijn vak is hij ei genlijk bouwkundig ingenieur. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan. „Al op de HTS had ik moeite om van het linnen af tc blijven. En zodra ik ging schilde ren. was het met de studie ge daan." Schilderen doet Theo Ste vens nog steeds. Hij heeft zijn brood voornamelijk verdiend mei les geven in tekenen en boetse ren. Beeldhouwen is echter zijn grootste talent. Schiedam kan dat binnenkort met eigen ogen vast stellen. De 66-jarige Stevens, geboren en getogen in Tilburg, is de maker van De Distillateur. Schiedams derde jeneverbeeld' dat zaterdag 26 september wordt onthuld. Het beeld is bedoeld als hommage aan de jeneverbaronnen' die het in vroeger eeuwen financieel, be stuurlijk en als werkgever voor het zeggen hadden in Schiedam. Wegens zijn eeuwig rokende schoorstenen van honderden branderijen stond Schiedam des tijds bekend als Zwart Nazareth. Dat was bepaald geen flatteuze naam. Bijna de gehele beroepsbe volking was actief in de jenever- industrie en veel mensen bezwe ken onder de zware lichamelijke arbeid of raakten aan de drank om het uitzichtloze van hun be staan te vergeten. Hoe inspan nend het werk was laten de twee al bestaande jeneverbeelden (De Brandersknecht en De Zakken drager) overduidelijk zien. Met gekromde rug torsen ze hun lood zware last. Geen pias Hun tegenpool, de distillateur, de man die in de branderij de lakens uitdeelde, was tot dusverre nog niet in brons vereeuwigd. Zo'n monument moest er wel komen, al was het alleen maar om het so- In de bronsgieterij van Frank Minnen en Goof Koene in Eindho ven bekijkt Theo Stevens zijn beeld, dat zojuist uit de oven is ge komen. 'tk heb 'm geen hoge hoed gegeven, ik wilde geen pias neerzetten.' Foto Roel Dijkstra ciale plaatje van het verleden te completeren, vond het comité De Brandersknechf, dat ook het ini tiatief nam voor de eerste twee standbeelden. Theo Stevens heeft het contrast tussen arbeider en baas goed aan gevoeld cn de laatste geportret teerd als een voornaam man. een soort intellectueel. Stevens maak te er een statige, kaarsrechte fi guur van met een pandjesjas en een indringende blik. Zonder ho ge hoed. „Want ik wilde geen pias neerzetten, maar een man met al lure."' zegt de beeldhouwer zelf. „Een gevoelig beeld. Het is geen monument van een strijder of van een Romeinse veldheer. De toe schouwer moet duidelijk kunnen zien dat zo'n distillateur hersens had. Dat hij een manager was. kwaliteiten had. Die had je ook hard nodig in dat vak. want er wa ren er een heel stel distillateurs die het niet volhielden." Die kennis heeft de Brabander opgedaan uit boeken over het Schiedams gedistilleerd, want voordat hij de opdracht kreeg was Stevens zelden of nooit in het je neverstadje geweest. Toen hij er een kijkje ging nemen werd hij getroffen door de( authentieke sfeer van dc Lange' Haven, waar zijn beeld straks komt te staan. Geheimen „Al rondkijkend, kon ik me wel voorstellen hoe het daar in vroeger dagen moet zijn geweest. De mensen moesten verschrikke lijk hard werken, en ze dronken vaak twaalf borrels ol' meer per dag om het vol tc houden. Ik ken het arbeidersleven vrij goed, mijn vader had een steenfabriek en bij ons liepen ook stokers die zwart zagen van het roet. Het enige ver schil met de jeneverindustrie was dat ze die stenen niet konden drinken." Stevens' beeld straalt weliswaar gezag en deftigheid uit. maar de toeschouwer kan er niet direct aan zien dal het om een jeneverfa brikant gaat. Die bronzen figuur kan net zo goed een schrijver zijn, of een dominee. De boeken die hij met de linkerhand tegen het li chaam drukt wijzen in elk geval in die richting. „Dat klopt." geeft dc beeldhouwer toe. „Maar de omgeving waarin hij staat spreekt toch voor zich? Hij staat voor de Beurs, waar vroeger het koren voor dc stokerijen werd verhan deld. en vlak in de buurt van die twee andere beelden." Daarnaast, zegt Stevens, mag van dc toeschouwer ook wel enig denkwerk en invoelingsvermo gen worden gevraagd. Wie goed kijkt, ziet dat het onmiskenbaar om een jenever baron gaat. En ter toelichting: „Een kunstenaar mag niet al zijn geheimen ver klappen. Je moet bijvoorbeeld niet vragen wat die figuur in zijn rechterhand heeft. Het is geen uitgesproken voorwerp, al zou het in de verte kunnen doorgaan voor een jeneverglaasje. Maar het beeld staat heel licht gebogen, en omdat jenever alles met graan te maken heeft zou je kunnen den ken dat hij iets heeft van een boer die aan het zaaien is." Koppen In dit verband is hel aardig om te weten dat Theo Stevens bij het co mité Brandersknecht oorspron kelijk twee ontwerpen indiende. Het ontwerp dat het niet heeft ge haald had nog veel meer weg een zaaiende boer. Maar het leek, met zijn gekromde rug, teveel op zijn twee voorgangers. Mr. Van Vel- zen, voorzitter van het comité, hoefde dan ook geen seconde over dc keuze na tc denken. „Hij zei meteen: die daar, die rechtop staat, dat is 'm. Helemaal." De Distillateur is Stevens' eerste beeld in het westen van het land, op een objectje in Bodegraven na. Zijn werk is vooral te vinden in Brabant. In. het kader van de één- procentsregeling voorzag hij me nig schoolplein en menige gevel in zijn geboortestreek van beel- den en relicfs. Daarnaast maakt hij in opdracht veel koppen vai industriëlen en bestuurders. Poj tretten in brons en steen zijn ri specialiteit, en dat is ook derodes dat zijn Distillateur zo'n uitgfr sproken voorkomen heeft. Stille kunstenaar Theo Stevens begon zijn loop. baan als beeldhouwer aan heteiij de van de jaren vijftig, kort nada hij om den brode in dienst was treden bij een ingenieursburcat in Utrecht. „Ik moest wel. wantij had vier kinderen en er was eet vijfde op komst. Maar al na eet maand of zo had de directeur it de gaten dat ik eigenlijk iets ait ders wilde. Hij riep me bij zich et vroeg: wat zijt gij eigenlijk vod iemand? Toen hij wat schetsen er. ontwerpen van mijn werk zag hij me een opdracht voor eet beeld bij het Hertog Jan College in Valkenswaard, wal toen net gd bouwd werd. Zo is het begonnen.' Sindsdien heeft Stevens zijn prd vincie voorzien van een groot aa» tal objecten in de meest uiteend pende stijlen. Zijn werk doet na eens aan Rodin denken, dan weer aan het kubisme, maar vertoon! even gemakkelijk abstracte trek jes. Die verscheidenheid ver: klaart hij uit het feit dat hij nooit een vaste leraar heeft gehad, es dus ook niet in een bepaalde rictt ting is gevormd. Ondanks zijn veelzijdigheid zijn iioge produktie, weet alieea een handjevol kenners wie Thei Stevens is. Roem heeft hij nood gezocht, en publiciteit schuwde hij consequent. Dat hij „helemaal uil Sehiedam"een opd: acht kreeg, was een grote verrassin) voor hem. „Want ik hou er hele maal niet van om aan de weg ti timmeren. Laat mij maai' gewoon lekker werken. Ik ben altijd een stille kunstenaar geweest. Da*, moet maarzo blijven ook." Door Henk van Dijk Vlaardingen - Een bevlogen keu kenmeester is hij zeker. Veertig jaar lang heeft Cees Stenis (56) zich met hart en ziel ingezet voor zijn vak. Nu houdt de chef-kok uit Vlaardingen het voor gezien. Na veertig tropenjaren in Rotterdam en in Maasdam zet hij een dikke punt achter zijn lange loopbaan. De langste tijd heeft chef-kok Cees Stenis gediend bij het ge renommeerde restaurant Engels in Rotterdam. De afgelopen vijf jaar heeft de kok met dc pollepel gezwaaid in de keuken van res taurant D; oogt in Maasdam. Onder zijn bezielende leiding sleepte deze horeca-gelegenhcid Tennist u graag en betreurt u het dat het zomerseizoen bijna is afgelo pen? Sport- en Evenementenhal Margriet biedt de mogelijkheid om te gen daluren-tarief binnen te tennissen. U betaalt dan maar 20.- per uur per baan. Als u voor het hele winterseizoen een baan huurt (mini maal vier maanden), dan ontvangt u nog een extra korting van tien procent. Wanneer: dinsdag, woensdag en donderdag van 12.00-17,00 u. Kosten: 20.- per uur per baan, buiten daluren 28.- Reservering: bij de sporthal op onderstaand telefoonnummer Nieuwe Damiaan 5 3119 KA Schiedam Tel. 4700791 Uwe jaar geleden Neerlands Dis bokaal in de wacht. Niet voor niets noemt hij het restaurant 'een ontzettende leuke zaak'. Een andere aanduiding is bovendien niet te verwachten van iemand die vijf jaar met plezier in het Hoekschewaardse dorp heeft ge werkt. Bakken, koken cn braden was im mers zijn vak, zijn leven. Als klein ventje zag Stenis zich al staan achter potten cn pannen. „Toen ik een kleine hummel was, wilde ik kok worden op een schip. Vanaf het moment dat ik kon pra ten, heb ik dat gezegd. Het schip is er echter bij ingeschoten toen ik verkering kreeg. De zee is na tuurlijk. schitterend, maar door mijn vriendin had ik daar geen zin meer in. Ik ben dan ook in de horeca aan wal terechtgekomen." Dc koksopleiding van dc am bachtschool rondde Stenis af toen hij 16 jaar was. In het leerlingwe- f"i hij hot Parkhotel in Rotter dam werd de geboren kok verder klaargestoomd voor zijn vak. „Maar toen ik achttien werd, was ik overal vanaf. Ik kon toen aan de slag gaan." „Het leukste vind ik iets uitdok teren en het dan maken. Sauzen zijn, denk ik, wel mijn speciali teit. Maar ik heb eigenlijk aan niets een echte hekel. Ik vind het gewoon leuk om te koken en te i Bevlogen keukenmeester Cees Stenis (links):'Ik beoordeelde maaltijd vooral op warmte. Niets is zo erg als een ovenschotel die koud is.' Foto Fox ••••ft -■ r.4Tfr-rr -:•••• a T Hierbij nodigen wij u uit tot het bijwonen van de jaarlijkse bijeenkomst van het Kruiswerk Nieuwe Waterweg-Noord, De heer G. B. F. van Weelden, di recteur van genoemde organisatie zal een uiteenzetting geven over het ge voerde beleid van het afgelopen jaar van het Kruiswerk. Tevens za! hij een en ander vertellen over het toekomstige beleid met ingang van 1 januari 1993. De bijeenkomst vindt plaats op 6 oktober 1992 om 20.00 uur in het gebouw Westhavenkade, Gaigkade 3 te Vlaardingen. Wij hopen u op deze avond te mogen verwelkomen. Raad van Toezicht Stichting Kruiswerk Nieuwe Waterweg-Noord bakken aan de kachel. Wild is ook heel gezellig, zoals hazepepers in dc winter." De disbokaal die het Maasdam se restaurant De Hoogt won, is een lastbaar bewijs van Stenis' vakbe kwaamheid. „Ik heb toen een warme marinade bereid waarin ik rauwe zeewolf en zalm deed. Dat is iets wat niet veel gebeurt met rauwe vis. Meestal wordt de vis eerst geblancheerd, in blokjes ge sneden en opgediend met tuin kruiden." Overigens heeft niet al leen kookkunst gezorgd voor de prijs, stelt de Vlaardinger. „Het is de hele ambiance, de sfeer, de be diening, ai wordt de prijs hoofdza kelijk toegekend op grond voor wat in de keuken gebeurt." Smaakvol Het idee waarmee Stenis in de prijzen viel, is volgens hem een bewijs dat'ook de Nederlandse keuken smaakvol kan zijn. „Dat is heus niet alleen het balletje gehakt." Wei houdt Stenis ervan om alles eenvoudig te houden. „Ook van een sueadclapje met tuin boontjes kun je heerlijk eten." Bij Engels had chef-kok Stenis met meer dan vijfentwintig koks een grote verantwoording. „Aan koken kom je dan niet meer toe. Je vergelijkt de inkoop en de ver koop met elkaar en dat moet winst opleveren. Dat is dan eigen lijk je werk. Verder moet je goed voor je personeel zorgen. Over werk wordt nu eenmaal in de ho reca niet betaald. Dienstïijstc-n moeten dan ook goed in elkaar zitten." Door de lange periode dat Stenis in de keuken heelt gewerkt, heeft hij veel veranderingen in de kooktcchnieken meegemaakt. Al leen al de magnetron heeft het werk een ander aanzien gegeven. Hoewel de snelheid daarmee wordt verhoogd, is Stenis niet laaiend enthousiast over dit soort apparaten. „Het is echt niet altijd smak lijk iets van te voren klaar te maken en snel op te warmen. Het gaat vlugger, maar of het ook gezonder is? Bovendien krijgen de gasten in een restaurant een klaarge maakt bord voorgeschoteld. Dat is niet altijd gezellig. Het uitser- veren geeft toch een bepaalde sfeer en voor de gasten een be paalde status. Mensen zijn geen klanten, maar gasten. Je moet ze dan ook sfeervol ontvangen." Ook wijst de Vlaardinger op de eetgewoonten van Nederlanders, die de afgelopen veertig jaar be hoorlijk zijn veranderd. „Vroeger was het in de keuken eenvoudi ger. Je hebt nu meer variëteiten. Denk eens even aan pizza's en shoarma. Mensen gaan tegen woordig naar verre landen en dan nemen ze de plaatselijke eet ge woonten mee, Daardoor zijn dc- gasten ook kritischer geworden. Dat juich ik toe. Zij betalen er voor. ze hebben er recht op." Kritisch Hoewel Stenis zijn koksmuts de finitief heeft afgezet, zal zijn koksbloed altijd wel blijven stro men. „Als ik ergens ga dineren dan bekijk ik het gebodene op zeer kritische wijze. Ik beoordeel dc maaltijd vooral op warmte. Niets is zo erg als een ovenschotel die koud is." Ondanks zijn liefde voor het vak, zal de Vlaardingse kok niet snd meer achter het aanrecht krui pen. „Nu vind ik het wel genoeg. Het zijn echte tropenjaren ge weest. Je bent gewoon nooi: thuis. In veertig jaar ben ik tvrö keer met de kerstdagen een dag thuisgcwecst." Wat daarvan zijn leukste periode is geweest, weet de oud-kok ei genlijk niet. Alleen de twee jaren dat. hij in Schiedam en Den Haag heeft gewerkt, zijn uitgelopen op een flop. Maar kiezen tussen Eg; gels en De Hoogt? „Een nadee. van een klein restaurant is dat e.r veel minder voorvalt. Bij Engcb ben je met tachtig man. Dan ge beurt er veel meer," lacht dc oud- kok. „Ik heb meegemaakt dau« een koud buffet hadden klaarge maakt voor de buitendienst. Een maal in een vrachtwagen geladen was het geheel niet goed vastge zet. De wagen had nog geen bon; derd meter gereden of het buM lag op straal. Bij een uitspanning met slechf drie koks is de sfeer echter gé moedelijker. De weegschaal va| zijn keuze slaat voor Stenis djff ook door naar restaurant Dt[ Hoogt in Maasdam. „Daar heb j de tijd van mijn leven gehad...'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1