Waterweg 13 'Verkeer Maassluis moet veiliger' Meervrouwen nodig bij gemeente Vlaardingen Laatste De Leede sluit zuivelhandel Brug over Noordvliet breder en reconstructie P.C.Hooftlaan Vlaardinger strijdt al acht jaar voor kunstgebit 'Festivals Association': feestvieren als beroep IJshockeyclub eist schadevergoeding Toedracht steekpartij nog niet duidelijk Kritiek op plannen voor orgaandonatie IBH Weer bezwaarschriften tegen Turks centrum Miljoenen investeringen bij NBM voor grondreiniger Dames grijpen winkeldieven Gewond bij steekpartij Potloodventer bekend ontucht Man beroofd Rotterdams Dagblad Vrijdag 18 september 1992 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Rotterdam - Er zijn mensen die zich beroepshalve Canadees bezighouden met feestvieren. John Stewart uit Sur- John Ste- rey in Canada is er een van. Hij organiseert festivals wart (met voor Franssprekende kinderen. Samen met ruim 350 baard) op professionals uit de festivalwereld verblijft hij op het de trappen ogenblik in Rotterdam voor het 37ste congres van de van het International Festivals Association (IFA), De IFA Beurs WTC, heeft van 18 tot 23 september de 'feesttent' opgezet specialist in het Beurs - World Trade Center. in feesten De deelnemers uit onder meer Europa, de Verenigde voor Frans- Staten, Canada, Australië en Japan praten daar de sprekende komende week over alles wat komt kijken bij het op kinderen en touw zetten van een festival. Tevens is er een grote een van de vakbeurs voor toeleveranciers en dienstverleners 3SO deel- aan festivals. „Het congres is een feest voor de pro- nemers aan fessionele feestvierders," vertelt John Stewart. Hij het congres bezoekt nu voor het vijfde jaar het congres. „Wij zijn van festi- één grote familie en zien elkaar elk jaar op ons con- valorgani- gres. Daar pikken wij nieuwe ideeën op. Festivalor- satoren dat ganisatoren zijn geen concurrenten van elkaar. Wij de kómen- delen ons succes." Volgens John Stewart is een festi- de dagen In val wat anders dan een feest, het gaat om meer. „Een Rotterdam festival wordt meestal groots aangepakt en duurt wordt ge- meerdere dagen. De nadruk ligt vaak op een bepaald houden, thema, dat kan muziek zijn of cultuur. Maar ook kan Foto cor vos het plezier van het samenzijn voorop staan. Een fes tival biedt optredens, attracties, eten en drinken en nog veel meer. Bij het organiseren van een festival komt veel kijken. Het belangrijkste is, hoe kan het ook anders, het geld. Maar twee andere noodzakelij ke ingrediënten zijn het publiek en de organisato ren. Je moet een doelgroep hebben die jouw festival bezoekt en de mensen die bereid zijn zich volledig in te zetten voor de 'big party'. Festivalmensen zijn doeners, ze zijn creatief en ze houden van plezier." Het congresprogramma bevat lezingen door top mensen van de 'festivalindustrie1- zo zal er iemand van Disney World spreken - maar ook workshops over onder meer verzekering, sponsoring, veiligheid en media. Daarnaast maken de deelnemers enkele toeristische uitstapjes in Nederland. Vanavond zal burgemeester Peper hen ontvangen op het stadhuis. Rotterdam - De Rotterdamse ijshockeyclub Gunco Panda's gaat de verwachte inkomstenderving van wege teruglopende bezoekers verhalen op de ge meente Rotterdam. De ijshockeyclub denkt dat veel bezoekers de Weena IJshal en wedstrijden van de Panda's gaan mijden vanwege de overlast die ver slaafden op Perron Nul veroorzaken. Daardoor zul len zowel de Panda's als de ijshal een flink deel van hun inkomsten missen. Zodra de gemeente opnieuw vergunningen voor Perron Nul aanvraagt, dienen de Panda's hun claim in. Het bedrag dat zijn club zal ei sen staat bestuurslid C. Ultee nog niet voor ogen. „Ais er uiteindelijk niemand meer komt, zal de hele ijshal op termijn verdwijnen. Dan praatje over een miljoenenveriies. Maar, daar gaan we niet van uit. Wij willen dat Perron Nul verdwijnt, of dat de situ atie zo wordt dat onze toeschouwers er geen last van hebben. Dit is geen visitekaartje voor de stad en wij hebben geen zin om het prijskaartje te betalen van een politieke spelletje." Dordrecht - De politie heeft nog altijd geen idee wat de toedracht is van de steekpartij woensdagavond in de Dordtse snackbar Taria Wielwijk, waarbij een 34- jarige Dordtenaar om het leven kwam. Een 18-jarig personeelslid van het cafetaria, die bij het voorval gewond raakte, kon worden aangehouden en inge sloten. Hij wordt vandaag voorgeleid aan de officier van justitie in Dordrecht en de rechter-commissaris. Rotterdam - De plannen van de regering op het ge bied van orgaandonatie zullen uitwassen, zoals han del in organen, eerder aanmoedigen dan voorkomen. Dat stellen onderzoekers van het Centrum voor Ge- zondheidszorgbeleid en Recht van de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam. Zij vinden dat de Nederland se overheid, getuige het wetsvoorstel orgaandonatie, de resultaten van wetenschappelijk onderzoek, de belangen van patiënten en de mening van de Neder landse bevolking negeert. De onderzoekers van het centrum, de gezondheids jurist mr. dr. J.E.M. Akveld en gezondheidseco- noom dr. F. Th. de Charro, hebben hun bevindingen neergelegd in het boek 'Systems of donor recruit ment'. Volgende week zullen zij dat boek aanbieden aan de voorzitter van de Vaste Kamer Commissie voor Volksgezondheid T. Netelenbos. Schaarste aan donororganen heeft inmiddels geleid tot experimenteel gebruik van organen van dieren. Onlangs is in de Verenigde Staten bijvoorbeeld een bavianenlever getransplanteerd. Ook zijn vanwege het tekort orgaanluchtbruggen ingesteld, zoals de 'nierluchtbrug' van het Haagse ziekenfonds Azivo naar Arizona. Regelmatig duiken berichten over handel in organen op. Volgens de onderzoekers kan schaarste aan donoror ganen worden voorkomen door een combinatie van maatregelen. Zo zou een wettelijke bezwaarregeling in plaats van een toestemmingsregeling soelaas kunnen bieden, samen met goede voorlichting en een goede organisatie. Dit blijkt uit onderzoek en is bevestigd op een internationaal symposium over or gaandonatie in maart van dit jaar. Maassluis - Het aantal verkeersslachtoffers is in Maassluis sinds 1987 aanzienlijk gedaald, maar volgens het college van B en W kan de verkeersveiligheid in de stad nog flink worden ver beterd, onder andere met een bredere brug over de Noorvliet. Met name op de P.C. Hooftlaan en sommige gedeelten van de Rozenlaan en de Westlandseweg lopen fietsers en voetgangers nog steeds relatief veel gevaar. Reconstructies voor deze ge vaarlijke punten zijn in voorbereiding. De P.C. Hooftlaan, tussen Laan 4045 en de Lange Boonestraat is één van de zeldzame doorgaande wegen in Maassluis die nog niet is voorzien van een vrijliggend Fietspad. Het gevolg daarvan is dat fietsers zich tussen het druk ke autoverkeer moeten begeven, hetgeen door velen als onveilig wordt ervaren. „Het aantal ongelukken op de P.C. Hooftlaan blijft beperkt tot drie of vier per jaar," zegt ver- keersambtenaar Kvvakkelstein van de gemeente. „Maar er is sprake van een ongewenste situ atie. Het aanbrengen van aparte fietspaden kan een oplossing zijn. Ook studeren we op het verbre den van de Lijndraaiersbmg over de Noordvliet." Zo'n verbreding lijkt sterk op de werkzaamheden die onlangs aan dc Havenbrug werden verricht. Ook daar werden voor fietsers en voetgangers aparte rijbanen aan gelegd. waardoor de brug moest worden verbreed. Als blijk van waardering kwam de rijksover heid in een laat stadium met 437.000 gulden uit de Bijdragere geling VVcgverkeersvoorzienin- gen over de brug. Op dat moment had de gemeente de kosten voor de werkzaamheden al helemaal uit eigen middelen gefinancierd, waardoor deze bijdrage nu kan worden gebruikt voor de werk zaamheden aan de P.C. Hooft laan. Voor deze werkzaamheden hoopt Maassluis opnieuw in aanmer king te komen voor gelden uit de genoemde rijksregeling. Zover is het echter nog niet. want de uit voering van de plannen is pas aan de orde als een uitgebreid onder zoek naar de te treffen maatrege len is afgerond. De afdeling ver keer denkt haar aanbevelingen in 1993 aan het college te kunnen aanbieden. In de studie wordt ook de situatie op de Havenstraat/Fenacoli- uslaan en de Vlaardingsedijk na bij de Boonervliet betrokken. Op vallend is, dat ook twee wegen die reeds sinds jaar en dag over vrij- ligger.de fietspaden beschikken in net onderzoek worden betrok ken. De eerste is de Westlandseweg. Deze lange, rechte vierbaansweg nodigt menig automobilist uit om het gaspedaal flink in te drukken. Dit leidt tot gevaarlijke situaties omdat fietsers en voetgangers op verschillende punten deze 'race baan' oversteken. Een vergelijk bare situatie doet zich voor op de Rozenlaan, een de belangrijkste ontsluitingsweg voor het centrum van Maassluis en de Sluispolder. De gemeente denkt het gevaar op deze wegen te kunnen keren door het plaatsen van verkeerslichten en het treffen van andere snel- hcidsbeperkende maatregelen. Na 35 jaar hun levensmiddelenwinkel aan de Nassaulaan in Schiedam te hebben gedreven doen Leo en Nettie de Leede morgenmiddag om 13.00 uur hun zaak definitief op slot. Daar mee komt een eind aan het 'zuivelimperium' dat door verschillende generaties De Leede in Schiedam werd opgebouwd. In de tijden van weieerwaren er vestigingen van de 'melkboerenfamilie' te vinden aan onder meer de Vlaardingerstraat, Vlaardingerdijk, het Rubensplein, Mariastraat, Rembrandt- laan, Troelstralaan, Nieuwe Maasstraat en de Nassaulaan. Eén De Leede hadzelfs een winkel in de Vateriusstraat in Vlaardingen. Het echtpaar, dat het in 1910 door een oud oom opgerichte familiebedrijf in 1957 over nam, verdwijnt echternietmetstilletromuitde buurtwinkel waar ook na sluitingstijd noga- leens kon worden aangeklopt voor een verge ten boodschap. Op initiatief van enkele klanten en buurtbewoners krijgt het kruidenierspaar morgen ïn de Sint Jozefschool een afscheidsre ceptie aangeboden. Tijdens de bijeenkomst krijgen alle klanten de gelegenheid om Leo en Nettie de Leede uittezwaaïen. Het speciaal op gerichte comité 'De Leede vertrekt'zal het echtpaar flink in het zonnetje zetten en maakt er geen geheim van dat er een fraai afscheids cadeau wordt aangeboden. Vooral voor de oudere buurtbewoners zal het vertrek van echtpaar De Leede een gemis zijn want volgens het oude familiegebruik werden de boodschappen op verzoek netjes bij de men sen thuis bezorgd. Foto Ellen den Ouden/Roel Dijkstra Schiedam - Een aantal bewoners van de Cartesius- en Van 's- Gravesandestraat in Schiedam blijft zich met hand en tand ver zetten tegen de definitieve vesti ging van de Turkse stichting Er- kam in hun wijk. Ook nu B en W de uitbaters van het sociaal-cultu reel centrum annex koffieshop een vestigingsvergunning betref fende de Drank- en'Horeeaveror- dening en een vergunning op grond van de Verordening op de Recreatie-inrichtingen hebben verleend, hebben meerdere ont stemde bewoners van Schiedam- Oost tegen het besluit geageerd. Vlak voor het verstrijken van de termijn waarin kon worden gerea geerd, vielen er bij het bureau Al gemene- en Burgerzaken veer tien bezwaarschriften op de deur mat. Tijdens de op 19 februari gehou den hoorzitting werd al massaal geprotesteerd tegen de komst van het Turkse centrum, en de eventu ele afgifte van de vergunningen. De bezwaren die toen werden ge uit, kwamen neer op parkeerover last, angst voor rellen tussen Ne derlandse cn Turkse jongeren en de angst voor drugsverkoop, drankgebruik cn andere illegale praktijken vanuit het pand. Onderzoek De dienst Gemeentewerken deed een onderzoek naar de parkeersi tuatie en concludeerde dat er in de ruime omgeving voldoende parkeergelegenheid is. De angst voor rellen tussen de jongeren wordt door de commissaris van politie niet gedeeld en de ervarin gen van de afgelopen tijd geven ook geen aanleiding te vermoe den dat dergelijke rellen ont staan. De bezwaren met betrek king tot angst voor drugsverkoop, drankgebruik en andere illegale praktijken zijn volgens burge meester Scheeres niet nader ge motiveerd zodat niet duidelijk is waar die angst op is baseerd. Hij heeft dan ook geen reden te ver onderstellen dat vanuit het pand criminele activiteiten plaats zul len vinden en verleende zes we ken geleden de vergunningen, zij het met de beperking dat Erkam 's avonds om tien uur de deur moet sluiten. Hoorzitting Naar aanleiding van dc veertien bezwaarschriften die werden in gediend, komt er een hoorzitting van dc Bezwaarschriften- en Be- roepencommissie. Daar wordt de visie van de boze bewoners en die van de gemeente aangehoord waarna er een advies naar de bur gemeester gaat. Tot die tijd blijft Erkam zeker open. Vlaardingen - Na ruim acht jaar van hot naar haar te hebben ge lopen om het gelijk aan zijn zij de te krijgen, lijkt Bertus van Papeveld de strijd om zijn kunstgebit binnenkort af te kunnen sluiten. Of dat in zijn voordeel uitpakt, durft hij niet te zeggen. „Dat bepaalt de rech ter." Sinds 1983 ligt de Vlaardinger in de clinch met zijn tandarts over het kunstgebit dat hem in dat jaar werd aangemeten. De pro these paste niet en bezorgde Van Papeveld niets dan onge rief. Harde klinkers kon hij niet meer uitspreken, hij kreeg last van blaren in de mond en had soms zelfs braakneigingen omdat zijn gebit los zat. Na twee aanpassingen was het euvel volgens Van Papeveld nog niet verholpen, doch de tandarts wilde zijn patiënt niet langer van dienst zijn. Van Papeveld liet het er niet bij zitten en be gon een, naar later zou blijken barre tocht langs tal van instan ties om zijn recht te halen. Alle pogingen bleven zonder re sultaat totdat in 1989 de Raad van Beroep van de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering van de Tandheelkunde Van Pa peveld in het gelijk stelde. De strijdvaardige Vlaardinger dacht de zaak af te kunnen slui ten. Daar kwam niets van in, want de tandarts ging in hoger beroep en vroeg enkele malen uitstel van het tussenvonnis aan zodat pogingen om de zaak af te ronden teniet werden gedaan. Tot tevredenheid van Van Pape veld lijkt er nu dan toch schot in dc zaak te komen. In een brief van de Rotterdamse rechtbank die beide partijen vorige week ontvingen, werden ze opgeroe pen om vandaag voor de rech ter-commissaris te verschijnen. De advocaten van zowel de tand arts als Van Papeveld mochten vanmiddag nog één keer hun verhaal doen alvorens er een deskundige werd benoemd om de inzet van de jarenlange touw trekkerij, het gebit, onder de loep te nemen en het definitieve oordeel te vellen. Het einde is hoe dan ook in zicht, „Dat is zo," erkent mr. R.J. Michielsen, de raadsman van Van Papeveld. „Maar het kan nog wel even duren eer de zaak helemaal is afgehandeld. De deskundige moet eerst onder zoek doen om tot een uitspraak te komen. Dan komt de zaak op nieuw voor en weer later volgt de uitspraak. Al met al zijn we nog wel aeht maanden zoet." Vlaardingen - Bij de gemeente Vlaardingen moeten meer vrou wen in dienst treden, met name bij het leidinggevende kader. In die functies, op HBO-niveau, wer ken er zo'n dertig te weinig. Om een evenredige vertegen woordiging van vrouwelijk perso neel te bereiken, is nagegaan bij welke diensten vrouwen nog te weinig kansen hebben gekregen. Gemeentewerken springt er hier bij uit. Bij de bibliotheek is er weer een oververtegenwoordi ging van vrouwen. Bij de bereke ningen is eerst in beeld gebracht hoeveel functies er zijn bij de ge meente en welke eisen eraan wor den gesteld. Daarna is bekeken welk percentage vrouwen in Vlaardingen er met vergelijkbare opleidingen zijn en vervolgens is dat afgezet tegen het aantal vrou wen dat in dienst is. Daarbij bleek dat er in sommige afdelingen al genoeg vrouwen werken, of zelfs boven het streefcijfer, dat vooral le afdelingen en diensten is ge maakt, zitten. Hei omgekeerde kwam ook voor. HBO-niveau Bij Gemeentewerken, bijvoor beeld, zouden er twee vrouwen met een wetenschappelijke oplei ding bij moeten komen, vier met HBO-niveau, twee met MBO en vijf met LBO. Ander voorbeeld: bij de gemeente zijn in totaal 162 algemene functies wamvnnr een- opleiding op HBO-niveau nodig is. Van die banen zijn er 42 aan vrouwen toebedeeld terwijl dat er 72 hadden moeten zijn. Ook voor technische functies moeten meer vrouwen worden aangesteld om het werk eerlijker over mannen en vrouwen te ver delen. Daar liggen de cijfers ove rigens lager dan bij de algemene functies. (jehandiepten Mettertijd zal ook in kaart worden gebracht hoe andere groepen, zo als gehandicapten, bij het verde len van werk in de knel zijn geko men. Met vrouwen is dat eerder gedaan omdat er op emancipatie gebied ai wat werk was verricht. Schiedam - De bodemreinigings- installatie van de NBM aan de Nieuwe Waterwegstraat te Schiedam wordt voor 2,5 miljoen gulden gemoderniseerd. Voor dit geld bouwt de NBM een nieuwe voordroger. Dat is het deel van de installatie waarde verontreinigde grond wordt gedroogd voordat die de oven in gaat voor thermische reiniging. De installatie wordt gelijktijdig zodanig aangepast dat volgend jaar een rookgasreiniger kan wor den geïnstalleerd. De NBM moet deze filters plaatsen om te vol doen aan strengere milieuvoor schriften. Met deze investering is een bedrag van nog eens 5 mil joen gulden gemoeid. De grondreinigingsinstallatie is sinds 1986 in bedrijf. De opening van het bedrijf in Schiedam werd destijds verricht door de toenma lige minister van economische za ken Albeda. Volgens NBM-woord- voerder H. Zwaan is sindsdien 500.000 ton vervuilde grond ver werkt. „Dus is het logisch dat je af en toe een onderdeel moet ver vangen." Het te reinigen materiaal wordt aangevoerd uit heel Nederland cn soms zelfs uit Duitsland. Het gaat vooral om organisch (met olieres ten en PAK's; polycyclische aro matische koolwaterstoffen) ver ontreinigde grond. De geschoon de grond wordt volgens Zwaan dikwijls gebruikt 'om gaten te vullen'. In Schiedam is bijvoor beeld de 's Gravelandsepolder op gehoogd met materiaal van de NBM. Volgens Zwaan zal de NBM (een voortzetting van de Nederlandse Basalt Maatschappij) de miljoe- neninvesteringen gemakkelijk terugverdienen. Hij verwacht dat er voor het bedrijf nog werk is tot ver in het jaar 2000. Maassluis - Twee dames hebben gisteren met behulp van een voor bijganger twee kledingdieven op de Markt in de kraag gevat. Rond kwart voor zes zag een voorbij ganger dat twee jongens aan de Noordvliet kleding wegnamen van rekken op het trottoir. Na de korte achtervolging werd een van de jongens tot staan gebracht. De politie was snel ter plaatse. Toen de 14-jarige Maassluizer naar het bureau was overgebracht, begon de speurtocht naar zijn gevluchte mededader. De 16-jarige jongen werd in de loop van de avond in zijn ouderlijk huis aangetroffen. Vlaardingen - In het centrum van Vlaardingen heeft de politie van ochtend rond vier uur een gewon de man aangetroffen. De 39-jarige Vlaardinger bleek bij een vecht partij enkele steek- en snijwon- den te hebben opgelopen. Hij is opgenomen in het Holy-zieken- huis. De politie heeft een ver dachte aangehouden. Schiedam Een 40-jarige Schiedammer heeft bekend dat hij zich de afgelopen maanden schuldig heeft gemaakt aan open bare schennis en ontucht met minderjarigen. Op basis van vier verschillende aangiften van jon gens en ouders werd de man in de kraag gevat. In de loop van dit jaar sprak de gedeeltelijk ontklede man op di verse plaatsen jonge jongens aan. meestal in parken. De man bevre digde zichzelf ten overstaan van de jongens en stimuleerde de knapen van rond de elf jaar het zelfde te doen. Er is proces-ver baal opgemaakt. De man heeft zich aangemeld voor professione le hulp. Schiedam - Een 54-jarige Schiedammer is gisteravond op de Nieuwe Damlaon rond kwart voor tien beroofd van zijn porte monnee en portefeuille. Onder bedreiging van een mes werd de man gedwongen om zijn bezittin gen af te geven aan drie jongens. Vervolgens rende het nog voort vluchtige trio het parkje aan dc voet van de Vlaardingerdijk in. Het gezochte trio heeft een ge tinte huid en kort zwart haar. Twee hebben een een lengte van ongeveer 1,60 meter. Een derde is 1.75 meter lang. Getuigen kun nen zich melden bij de politie, te lefoon 4494499.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2