7 Meer voile grond naar Broekpolder Start Brandersfeesten trekt volksmassa Monument gaat tegen de vlakte Tarief parkeergarage Afrol versneld naar twee gulden per dag Luchtreclame stoort CDA Vooral kinderkleding naar Sloveens Veienje Milieudag Maassluis met braderie-attracties ner Maassluis Minder slachtoffers in Vlaardings verkeer 'Hoekstee' is weer helemaal bij de tijd De Wetering weer open Jeugd breekt busbaan open Heler gesnapt Olievlek op speelplaats Rijbewijs kwijt Meisje steelt uit douche Auto in brand Zonnecellen gestolen Sieraden weg Wijnvoorraad ontvreemd Rotterdams Dagblad Maandag 21 september 1992 B$n schoner Maassluis - „Ik vind het jammer dat er geen thema aan de milieudag is verbonden en dat het een beetje kermisachtig is. Beter had ik het gevonden wanneer er in plaats van voorstellingen van clowns, sprekers met een boodschap over het milieu hadden opgetre den. Maar ik klaag niet want er wordt in Maassluis tenminste iets gedaan aan het milieu," sprak een standhouder zaterdagmiddag tijdens de milieudag in Maassluis. jn een grote tent bij winkelcentrum de Koningshoek probeerden milieuorganisaties als Greenpeace en Milieudienst Rijnmond mensen voor te lichten en prezen particulieren hun milieuvriendelijke appara ten aan. De herrie in en rondom de tent maakte de voorlichting soms onmogelijk. Onder meer een mu ziekkorps en een landende helikopter zorgden voor de overlast. Volgens Ren Menneken, één van de organisatoren van de 'milieufeest-dag', waren de attracties in en rondom de tent niet storend. „Dit is een politiepro ject. Milieu is een nieuw werkveld voor de politic- „*n door goede voorlichting willen we voorkomen dat we moeten corrigeren. We hebben geen specifieke doel groep voor ogen en hebben geprobeerd zoveel moge lijk mensen naar deze dag toe te krijgen. Kinderen komen om de voorstellingen en de muziek af en zo bereik je indirect toch ook de ouders die meeko men." Ondanks de braderie-achtige opstelling werd er de hele dag serieus over milieu gesproken. Enthousias te milieufreaks achter de informatiestands spraken de mensen aan en wezen op hun doelstellingen. Zo wist een medewerker van bedrijf Van Dijk te vertel len dat hij heel nuttig werk doet. Jn Nederland zitten er onder de huizen nog zo'n 100.000 olietanks in de grond. Gemiddeld zit er in die tanks 500 liter olie. 100.000 maal 500, dat is dus 50 miljoen liter olie mgrond. Dat is heel veel, in ie der geval genoeg om het grootste deel van het Neder landse grondwater aan te tasten. Wij zuigen echter de tanks leeg. maken deze schoon en vullen de ruim te met zand, zodat het grondwater schoon blijft." Milieu is 'in' en dat bleek ook wel uit de verhalen van de particulieren die in de grote tent informatie ver strekten. Er is wat tc verdienen in de milieusector. Apparaten waarmee grond en water gereinigd kun nen worden, vinden gretig aftrek en ook de Dog Boy, een zogenaamde poephapper, is tegenwoordig in alle soorten en maten verkrijgbaar. Het was een nuttige besteding van de zaterdag om met de familie naar de milieudag in Maassluis te gaan. De kinderen maakten een ritje op een politie- paard of keken naar het opstijgen van een helikop ter. terwijl pa zich liet voorlichten over de nieuwste poephapper en ma zich wijs liet maken dat appels bij de groenteboer veel milieuvriendelijker verpakt worden dan bij de supermarkt en dat de kinderen in Thailand milieu-onderwijs krijgen. Vlaardingen - Het aantal verkeersslachtoffers is in Vlaardingen vorig jaar behoorlijk gedaald. In 1990 raakten 219 mensen gewond bij een verkeersonge luk, in 1991 waren dat er 'slechts' 162. Vooral onder de voetgangers vielen minder slachtoffers. Het aantal verkeersongevallen daarentegen viel vo rig jaar hoger uit dan in 1990. De politie registreerde 1241 ongevallen, elf meer dan m 1990. De daling die tien jaar geleden inzette in het aantal slachtoffers, deed zich op de langere termijn ook voor in de onge vallenstatistiek. In 1982 telde de politie nog 1557 ver keersongevallen. Volgens de gemeente Vlaardingen zijn de positieve resultaten te danken aan de uitvoering van het Ver keerscirculatieplan. Als tweede factor wordt ge noemd de actie Vlaardingen Verkeersveiliger. Deze actie ging in 1987 van start en had als doel het aantal slachtoffers in het verkeer in het jaar 2000 te reduce ren tot 195. Dit doel werd al vorig jaar bereikt. Hoek van Holland - Zowel de medewerkers van De Hoekstee in Hoek van Holland als de bezoekers zijn sinds zaterdag weer helemaal bij de tijd. In de sport hal van het sportieve en culturele centrum werd na mens de Rabobank West Zuidwest een fraai score bord met klok opgehangen. Voorzitter Ben Varekamp van de Rabobank over handigde zaterdagmiddag symbolisch het kostbare geschenk aan deelraadsvoorzitter Willie Doorn-van der Houwen en vervolgens werd het digitale uur werk meteen in gebruik genomen. Op de overhandi ging volgde namelijk een voetbalwedstrijd tussen le den van de deelgemeenteraad en dc bank. De gebeurtenis vormde bijna de afsluiting van de feestweek die werd gehouden ter gelegenheid van de totstandkoming van de sporthal en de daarop vol gende ingrijpende verbouwing van De Hoekstee, die nu onder meer een behoorlijke theaterzaal ter be schikking heeft. Vlaardingen - Met onder meer een puzzeliocht, die de hele ochtend duurt, viert de openbare basisschool De Wetering woensdag dat de vei bouwingen aan de school achter de rug zijn. Wethouder drs. Kees van der Windt (Onderwijs) zal de school officieel herope nen. Hij doet dat symbolisch middels geven van het startsein voor een ballonnenwedstrijd. De werkzaamheden buiten het gebouw aan de Van Boisotstraat zijn nog niet afgerond, maar daar heeft men niet op willen wachten. Ondermeer een muziek korps werkte eraan mee dat de milieu dag een bra derie-achtige sfeer kende. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen - In de Broekpolder moet de komende jaren 'licht ver vuilde' grond gestort kunnen worden, vindt het college van bur gemeester en wethouders. Die grond is dan afkomstig uit "Vlaar dingen en van plekken waar wo ningen gebouwd moeten worden. B en W vrezen dat kleinere bouw plannen anders niet kunnen wor den uitgevoerd. De bedragen die moeten worden betaald voor af voer van de grond naar plekken buiten de stad en eventuele reini ging zouden te veel drukken op de bouwkosten. Het voornemen voor de stort m de Broekpolder staat in de gemeen tebegroting voor '93. Daarin wordt ook de venvacht mg uitge sproken dat volgend jaar gestart kan worden met de sanering van de grond aan dc Hofiaan. voor welke lokatie ook bouwplannen bespan. Het college kondigt verder aan dat er hoegenaamd geen extra ta riefsverhogingen zullen worden doorgevoerd. Alles gaat met de 3.5 procent inflatiecorrectie omhoog, met uitzondering van dc reim- gingskosten. die omhoog gaan omdat dc AVR duurder wordt en er kosten worden gemaakt voor het gescheiden inzamelen van huisvuil. Daarvoor krijgt de ge meenteraad nog apart voorstel len. Eigenlijk is alleen het trouwen, duurder gemaakt om de begro ting sluitend te kunnen maken. Dat moet jaarlijks 11 000 gulden meer gaan opbrengen Het is zelfs financieel mogelijk voor de parkeergarage aan de Af rol versneld een parkeertarief van twee gulden per dag in te voeren, een forse verlaging ten opzichte van het huidige tarief. Deinrijmo- gc-lijkheden van de garage zullen worden verbeterd. Een en ander zal met een reclamecampagne worden begeleid, zo wordt aange kondigd. De gemeente heeft voor 1993 een tegenvaller moeten venverken omdat het Rijk 427.000 gulden minder uitkeert via het Gemeen tefonds. Bovendien komt er min der stadsvernieuwingsgeld bin nen. Die tegenslagen heeft \1aar- dingen kunnen opvangen, onder meer omdat n vier ton was gere serveerd voor andere kortingen van 'Den Haag' die voorlopig niet doorgaan Daarnaast wordt cr 145.000 gul den overgehouden op de banen pool. Met de plannen om zo mensen aan werk tc helpen loopt het niet storm. Bovendien is de verwach ting dat er door automatiseringen op het stadhuis enkele tonnen kunnen worden bespaard. Dat geld ook nodig omdat de bezuinigingen op de sportvelden voor een jaar worden gehalveerd. Bovendien lukt de verkoop van Labyrinth niet en heeft het van de hand doen van dc Lijnbaanhal ook nog niet zijn beslag gekregen. Ook dat had geld moeten opbren gen. Het college kondigt aan dat er een soort ombudsman komt in Vlaar dingen. Verder zijn er plannen om de bur ger meer vertrouwen te geven in het plaatselijke bestuur. B cn W spreken de verwachting uit dat er nu 'geoogst' kan gaan worden, na twee en een halfjaar besturen. Schiedam - Voor een bewoner van de Nieuwe Dam laan in Schiedam konden de Branders feesten al niet meer stuk toen hij zaterdagochtend na het openen van de gordijnen een blik op mo len De Drie Koornbloemen wierp. „Hé, daar hangt Chris Zijdeveld," meldde hij een huisgenoot. De le vensechte kop van de wethouder sierde een beschilderd doek, dat als onderdeel van het project 16 x 16 aan een snel rondwentelende molenwiek was bevestigd. Zelfs collega-kunstenaars zagen er de hand van illustrator Harr Wiegman-in, maar de inzending was van dc hand van Albert Ver kade. De begeleidende tekst 'Angst is voorbarig', sprak de wet houder onlangs uit als reactie op de visie van bewoners van do Bo- terstraat. Zij vrezen overlast van het vrachtverkeer, dat het nieuwe ABC-warenhuis in de Lange Kerkstraat moet gaan bevoorra den. De inzending was tekenend voor de impuls, die de Schiedamsc kunstenaars in het afgelopen weekeinde aan de start van de Brandersfeesten gaven. Aan ge heide publiekstrekkers heeft het dit jaar voor de negende keer ge houden volksfeest geen gebrek, maar ook bij de Brandersi'eesten ligt voortdurend het gevaar op de loer dat de geur van ranzige ham burgers en vette patat elke verfij ning in de weg te staat. Het molenproject, de beeldenten toonstelling in de Grote Kerk en de tot Omloop van het Volk ge doopte rondgang langs de ateliers van 22 kunstenaars bezorgden de Brandersfeesten vermoedelijk niet meer publiek. Wel humor, ambachtelijkheid en schoonheid, en dat is ook niet weg op een zon dagmiddag. Toch hadden de kunstenaars niet het patent op deze zaken. Op de opnieuw drukbezochte gondel vaart verzorgde met name water sportvereniging De Nieuwe Wa terweg zaterdagavond een mooie show. Op een prachtig gedeco- Met vlaggen zwervers ge ven op een van de opge tuigde pen een goe de vertolking van de musi cal Les Mise rCT»'*»*ï, '--.„Hoéf Dijkstra leerde boot gaven met vlaggen uitgedoste zwervers een goede vertolking van de musical Les Mi serables. De Schiehadeen leuke Inzending met een tot radarboot opgetuigd schip. Op een dichtbegroeid schip van de Nieuwe Waterweg werd op schitterende wijze het sprookje van de waterlelies opgevoerd en daar kon uiteindelijk niemand te gen op Veel deelnemers aan de verlichte optocht wisten het voor af. Zij hadden hun bezit helaas opnieuw slechts voorzien van wat kerstverlichting. Een toeschou wer zag er met meer in dan varen de schemerlampen. Schiedam - Het CDA in Schiedam heeft zich geërgerd aan het reclamevliegtuigje dat dit weekeinde tijdens de Bran dersfeesten met het spandoek 'Dienst Sport en Recreactie in beweging' boven Schiedam heelt gevlogen. De raadsleden Baart, Kaptein en Gelderblom-Hupse hebben er aanleiding in gezien schrifte lijke vragen te stellen aan het college van B en W. Ze willen weten hoe lang het vliegtuigje in de lucht is ge weest, hoeveel brandstof er is verbruikt en hoeveel schade er aldus aan het milieu en aan de leefomgeving van de burgers van Schiedam is toegebracht. Het CDA-drietal wil van burge meester en wethouders weten of deze manier van reclame maken past „binnen het beleid op het gebied van het milieu in de ge meente Schiedam'". Door Wessel Penning Schiedam/Vlaardingen - Heel veel baby- en kinderkleding en wat minder zeep, speelgoed en con serven. De hulpactie voor Veien je. de Sloveense partnerstad van Schiedam die inmiddels 4000 Bosnische vluchtelingen op vangt, kent volgens de gemeente „een uitstekend resultaat"'. Vol gende week vertrekken twee vol le vrachtwagens naar het stadje in het voormalig Joegoslavië. Een paar dagen later zal waar schijnlijk ook burgemeester Scheeres afreizen naar Slovenië. Als het even meezit met een che que van zo'n tienduizend gulden, bijeengebracht uit een collecte onder dc Sch;cdam$L' bevolking cn een bijdrage van het gemeen tebestuur zelf. Het is de bedoe ling dat een cn ander dan officieel wordt overhandigd, waarna het bedrag besteed kan worden aan in Slovenie zelf aan te schaffen hulpgoederen. Veienje heeft nu al een jaar te ma ken met een omvangrijk vluchte lingen-probleem. Eerst vluchtten vooral ontheemden uit Kroatië naar het stadje, later vertrokken vooral Bosnische moslim-vluch telingen naar Veienje. waar al van oudsher veel Bosniers en Kroaten wonen en werken bij de plaatselij ke wasmachine-fabriek. Het kost het gemeentebestuur aldaar steeds meer moeite de 4000 vluch telingen -Veienje heeft in totaal 40.000 inwoners en bovendien te maken met een enorme economi sche crisis- onderdak te ver schaffen en van de dagelijkse le vensbehoeften te voorzien Re den waarom onder andere Schiedam deze zomer al om hulp werd gevraagd. De vijftien inzamelpunten, door heel Schiedam, werden zaterdag overstelpt met kinderkleding. Al het ingeleverd materiaal werd door vrijwilligers - onder wie ook gemeentebestuurders en raadsle den- nagekeken op bruikbaar heid. Dal was uiteindelijk nauwe lijks nodig, want hel meeste ma teriaal was volgens de vrijwilli gers van „uitstekende kwaliteit, soms zelfs zo goed als nieuw". Bij wijkcentrum Dc Blauwe Brug loopt een vrouw, twee zware tas sen meezeulend, naar binnen. „Allemaal kinderkleding Mijn kinderen zijn d'r uitgegroeid, dus moet het maar naar een plaats waar het nog nut kan hebben. Ik heb de TV-beelden vanuit Joegoslavië gezien, dat is toch verschrikkelijk. En dan komt daar ook nog een winter aan." Bij De Blauwe Brug 'as het de gehele dag vrij druk. Bij andere inzamelpunten, het stadhuis in het centrum en het Leger des Heils-geboi'w aan de Lange Ha ven was hei stukken stiller. Een vrijwilliger op het stadskantoor - 'Een kwartier geleden was hier nog iemand. En een halfuur daar voor ook nog.' - had wel een zeer rustige dag. „Maar op daar waren de gehele week al veel goederen ingeleverd," weet Jan Brouwer, namens de gemeente organisator van de hulpactie voor de Bosni sche vluchtelingen in Veienje. In dc dagen voor de actie had Brou wer 'vooral vanuit het bedrijfsle ven' al veel hulpgoederen ontvan gen. „Een zeepfabriek schonk zo maar driehonderd kilo aan was middelen, een Vlaardingse fabri kant leverde babvkicding en een speelgoedbedrijf uit Den Haag heeft ook een grote hoeveelheid speelmateriaal toegezegd." Brouwer heeft dan ook geen spijt dat de Velenje-actie van deze zo mer, toen al vanuit het stadje om hulp werd gevraagd, is uitgesteld tot na de vakantie. „In Esslingen (De Duitse zusterstad, red.) was zo'n collecte in de zomer niet be paald süccesvol. Zo weinig, dat men daarmee niet eens in Veienje durfde aan te komen." Schiedam - Het monument aan de Lange Kerkstraat 56, het laat ste obstakel dat de bouw van het ABC-warenhuis in de weg stond, is vr gesloopt. De gemeente Schit had kennelijk grote haast r (braak. De sloper deed zijn wu op de dag dat de drukke weekmarkt in de Lange Kerkstraat wordt gehouden. De sloop werd mogelijk door een procedurefoutje van mr. Dorien Cleton. de advocate van de poli tieke partij Gemeentebelangen Schiedam, die het 19de eeuwse pand wilde behouden. De raads vrouwe diende haar bezwaar schrift abusievelijk in bij burge meester en wethouders van Scniedam. In dit speciale geval had het stuk aan de Raad van Sta te geadresseerd moeten worden. Mevrouw Cieton geeft de blunder ronduit toe. „En de gemeente heeft er mooi van geprofiteerd. B en W zijn nu eenmaal niet ver plicht een foutief geadresseerd bezwaarschrift door te sturen. Ze hebben mij ook niet op mijn ver gissing attent gemaakt. Het js, dat moet :k er wel bij zeggen, de eerste keei dat me zoiets ge beurt." Dc advocate vraagt zich overigens af of het enig verschil had ge maakt als zij wei de juiste proce dure had gevolgd. „Ik betwijfel of we veel kans hadden gehad bij de Raad van State." De gemeente Schiedam heeft bij de sloop het advies van de Rijks dienst voor Monumentenzorg ge negeerd. De dienst adviseerde met klem het herenhuis te laten staan vanwege zijn historische en architectonische betekenis. .„Aan het belang van het pand als mo nument moet meer gewicht wor den toegekend dan aan de belan gen van degene die het wil slo pen." schreef Monumentenzorg aan B cn W. Het college daarentegen argu menteerde dat het niet om een uniek pand ging. Er staan nog veel meer van dergelijke huizen in Schiedam, aldus B en W in het sloopbesluit. Daarin wordt ook aangevoerd dat het pand eigen lijk geen bestaansrecht meer had sinds de sloop van dc omliggende bebouwing, die eveneens plaats moest maken voor het warenhuis van Albert Heijn, Blokker en C &A. Het zou, schrijven burge meester en wethouders, als een eenzaam anachronisme tussen do nieuwbouw staan. Volgens het gemeentebestuur wogen de belangen van een even wichtig winkelapparaat m de Schicdamse binnenstad zwaarder dan het behoud van een enkel monument. Voor het ABC-complex bestaan geen obstakels meer. Het monu ment aan de Lange Kerkstraat ligt tegen de vlakte. Foto Roel Dijkstra Schiedam/Vlaardingen - Tot vechtpartijen is het nog niet ge komen, maar de jeugd in Groen- oord en Holy lijkt we! voorberei dingen te treffen voor de inmid dels traditionele titanenstrijd tus sen pubers uit Vlaardingen en Schiedam. Jongeren blokkeerden gisteren de busbaan door er tegels van naast de weg gelegen voetpaden te verzamelen. Hierdoor werd de weg onbegaanbaar voor het ver keer. De buslijn en de taxidien sten moesten als gevolg van de obstakels worden omgeleid. Van daag wil Gemeentewerken de weg weer rijklaar maken. Vorige week werd aldaar de ruit van een bus ingegooid. Vlaardingen - De politie heeft een 40-jarige Vlaardinger gesnapt die wordt verdacht van heling. De man verzilverde in de afgelopen tijd een groot aantal gestolen che ques. Het totaal geindc bedrag be draagt naar schatting 10.000 gul den. De cheques zijn afkomstig van woninginbraken, overvallen en zakkenrollen. De heler wordt aan de tand gevoeld over de achter gronden van de leveranciers van de door hem geïnde cheques. Vlaardingen - Twee jerrycans nvH olie zijn. vermoedelijk door jeugdigen, eind vorige week over de sierbestrating gegoten van de kinderspeelplaats aan de Specht laan/Torenvalklaan in Vlaardin gen. Daardoor is ook de bodem onder de stenen verontreinigd. De oüe was achtergelaten door een beorijf dat er in opdracht van de Plantsoenendienst werkzaam heden had verricht. De aannemer heeft de grond en de klinkers ver wijderd. Vlaardingen/Maassluis - Eén au tomobilist raakte zijn rijbewijs kwijt, vijf anderen kregen een be keuring. Dit resultaat boekte de politie m de nacht van vrijdag op zaterdag bij een alcoholcontrole die zeven uur duurde op Rijks weg 20. Er werden 332 bestuur ders gecontroleerd. In Maassluis is een 27-jarige auto mobilist uit Hoek van Holland op de Zuidvliet tegen een oete van vierhonderd gulden opgelopen omdat hij onder invloed van te veel alcoholhoudende drank reed. Hij kreeg ook een rijverbod van twee uur. Schiedam - Een ongeveer 13-ja- rig meisje heeft stukjes zeep, een handdoek en haarspoeling gesto len uit de badkamer van een wo ning aan de Louis Raemaekeis- sti aat in Schiedam. Ze had aange beld met het verhaal dat ze collec teerde voor de Derde Wereld. Ver volgens vroeg ze of ze even naar het toilet mocht, waarna ze in de badkamer belandde. Schiedam - Op Rijksweg 20, ter hoogte van Schiedam, is zaterdag een auto in de brand gevlogen m geheel uitgebrand. De oorzaak is onbekend. Schiedam - Van het volkstuin complex Vijfsluizen te Schiedam zijn dit weekeinde zonnepanelen gestolen. De politie neemt aan dat meerdere daders aan het werk zijn geweest omdat de panelen tachtig kilo wegen. Schiedam - Uit een woning aan de Nassaulaan te Schiedam zijn in de nacht van vrijdag op zater dag onder meer gouden sieraden gestolen bij een inbraak. Uit een dierenkliniek aan de Wa rande werd is geld gestolen. Een tegel was door een ruit gegooid. Vlaardingen - Uit de kelderbox van een woning aan de Wagner- straat in Schiedam is een flinke voorraad wijn gestolen. Dit week einde kwam de eigenaar tot de ontdekking dat er dertig flessen wijn waren verdwenen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1