0: 15 Roer gaat om in het migrantenbeleid MODESHOl Schiedam stelt zichzelf concrete doelen: scholing, werk, huisvesting Cijfers uit de nota Distillateur onthuld Afvalberg op Hemaplein Schoolsportdagen Bridge-seizoen start Dagcentrum geopend Eerste paal geslagen Kinderopvang in school Mededeling aan de bewoners van Rotterdam-West, Middelland en Qverschie MODEHUIS I WIJ ZIJN ER KLAAR VOOR! JU OOK? WE STARTEN HERFST '92 TVlET DIV. KLAPPERS!! 130 nu 79 79^Ö"nu 29.90 Rotterdams Dagblad Donderdag 24 september 1992 'ïAvz. Schiedam In het hart van de stad, vlak bij de beeltenissen van de brandersknecht en de zakkendrager, wordt zater dagochtend om elf uur voor de Korenbeurs het beeld van de distillateur onthuld. De voorzitter van het co mité Schiedamse Brandersknecht, mr. A.F.A. van Velzen. verricht de officiële handeling en draagt het beeld over aan wethouder Zijdeveld. Tijdens de Brandersfeesten, op zaterdag 26 septem ber, toont de Vereniging Milieudefensie op het He maplein onder meer een afvalberg. De bedoeling is te laten zien hoeveel vuil mensen, bijvoorbeeld op de Brandersfeesten, achterlaten. De afvalberg toont hoeveel vuil er op één feestdag op straat ontstaat. Vlaardingén Maar liefst 600 leerlingen uit de hoogste groep van het basisonderwijs zijn vandaag op het Shell-sport- park gestart met de schoolsportdagen die morgen een venmig krijgen. De scholieren strijden om de eer en kunnen hun schoolatletiekdiploma halen. Er zijn atletiekonderdelen voor individuelen en ook wordt er in groepsverband gestreden. Atletiekvereniging Fortuna zorgt voor een computerprogramma waar door de uitslagen van atletiekonderdelen gelijk ver werkt kunnen worden. Na een lange zomerstop zetelen de bridgers van bridgeclub Doublet '91 zich vrijdag weer aan de tafel voor de start van het nieuwe seizoen. Er wordt elke vrijdag steeds van 13.15 tot 16.45 uur gespeeld in wijkcentrum Holy aan de Aristide Briandring 90. Er is bij Doublet '91 nog ruimte voor nieuwe leden. Mee doen kost ƒ40,- per jaar. Info: 4745913. Wethouder Kees van der Windt heeft gisteren het vierde dagce^rum van de Pameijer Stichting voor mensen met langdurige psychiatrische problemen geopend. Het is gevestigd aan de Schiedamseweg 49. Aan de Vlaardingse Vaart is gisteren de eerste paal de grond ingegaan van de 38 luxe herenhuizen van het bouwplan De Vaart. De herenhuizen maken deel uit van een plan dat 60 woningen omvat. Nog voordat de eerste paal was geslagen werd reeds tweedederde van het totale nieuwbouwproject verkocht. De bouw gaai ongeveer tien maanden duren. Maassluis De Stichting Kinderopvang neemt binnenkort haar intrek in de voormalige Neil Amstrongschool. Hier door kan de stichting de huisvesting van enkele peu terspeelzalen en kinderdagverblijven verbeteren. Bovendien kan op deze wijze ook het huidige aantal kindplaatsen worden uitgebreid. Schiedam donderdag 34 september Schrijfavond Amnesty, Blauwe Brug. 18.3fi-UO.OG uur. vrijdag 25 september Kinderkleding- en speelgoedbeurs. .js Nieuvdand. AJ- bardaslraat 65,10.00-14.00 uur. Vlaardingen vrijdag 25 september Fototentoonstelling GLna Kranendonk over 'net wonderbaarlijke leven van schaaldieren, Visserijmuseum, tot 1 november. Schoolsportdag voor basisscholen, sportpark Vijfsluizen. Maassluis donderdag 24 september peiling expositie Andrew AuDe Schuurkerk, 19.<15 uur. Bridge, koningshof, 19.45 uur. vrijdag 25 september Spreekuur Ziekenfonds. Koningshof 14.30 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Sinds 1982, het jaar waarin de gemeente een begin maakte met een gericht minderhedenbeleid, is het aantal niet-Nederlandse inwoners van Schiedam toegenomen met 1126 personen. De stad telde eind vorig jaar 5919 vreemdelingen, afkomstig uit enkele tientallen lan den. Zij maken 8,4 procent van de totale bevolking uit. Een verdere toename wordt verwacht. Tot 2000 komen er naar schatting 1800 mi granten bij. De grootste groepen buitenlanders zijn Turken (3773) en Marokka nen (621). Het minderhedenbeleid van de gemeente richt zich met name op deze nationaliteiten! Turken en Marokkanen verkeren in een achterstandsituatie. Ze zijn over het algemeen slecht geschoold en zc spreken nauwelijks Nederlands, twee factoren die hun kansen op de arbeidsmarkt negatief beïnvloeden. De cijfers spreken voor zich. Van de 3220 geregistreerde werklozen in Schiedam, is 27,4 pro cent van buitenlandse afkomst. Veel buitenlanders leven van een. minimum-inkomen. Uit de gege vens van Bureau Huisvesting blijkt dat het gemiddelde inkomen van Turkse en Marokkaanse woningzoekenden ligt op achtereenvol gens ƒ1995 en ƒ2045. Nederlandse woningzoekenden verdienen door de bank genomen veel meer: 2589. Zij besteden circa 450 gul den huur per maand; Turken en Marokkanen honderd gulden min der. Door hun lage inkomen wonen veel migranten in de oude wijken en in Nieuwland, In deze laatste wijk is sprake van een ware concentra tie: 16 procent van de bevolking is daar van niet-Nederiandse af komst. Op 1 januari vorig jaar stonden 3220 Schiedammers geregistreerd als werkloos. Van deze groep had 27,4 procent een niet-Nederlandse na tionaliteit. Van de beroepsbevolking is 5,4 procent Nederlanders werkloos tegen gemiddeld 25 procent van de Turken en Marokka nen. Door Peter de Lange Schiedam - „De Centrumdemocraten," verzucht Bart de Leede. „Wat hebben die hier feitelijk mee te maken? Zoujedaar ook over beginnen als het Milieubeleidsplan op tafel lag?" Bart de Leede: 'Geen verplichtin gen.' Foto Roel Dijkstra. Het gesprek gaat over de zojuist verschenen Minderheden-nota. Daar moetje, laat de Schiedamse wethouder blijken, nuchter en za kelijk over praten. Geen emoties, geen bespiegelingen over cul tuurverschillen. „We besteden niet zoveel aandacht aan migran ten omdat het migranten zijn, maar omdat die mensen in een achterstandspositie verkeren. Als zou blijken - wat ik niet geloof - dat die achterstand over tien jaar is weggewerkt, dan hebben we het niet meer over migranten als een aparte groep." Te oordelen naar de omvang van de nota - een kleine 50 dichtbe schreven pagina's - gaat het in derdaad niet om een probleem dat snel zal zijn opgelost. Het be leid van de afgelopen tien jaar maakte al duidelijk dat integratie van migranten in de plaatselijke samenleving een zaak van lange adem is. In die tien jaar zijn veel fouten gemaakt. De kloof tussen buitenlanders en Nederlanders is nog even diep. „De verhoudingen zijn eerder verhard dan verbe terd," erkent De Leede. Illusie In de nota steekt de gemeente Schiedam de hand in eigen boe zem en somt op wat er zoal is mis gegaan. Het welzijnswerk heeft maar een heel klein deel van de migranten bereikt. Scholingpro gramma's zijn niet succesvol ge bleken, buitenlanders via inten sieve begeleiding aan een baan helpen lukt maar moeizaam. In de taallessen sluiten vraag en aanbod niet op elkaar aan. Het migrantencentrum Parkweg, dat een soort cursuscentrum had moeten worden, staat het grootste deel van de week leeg. En van de beoogde spreiding van buitenlan ders over alle wijken van de stad is in de praktijk niets te merken. Volgens wethouder De Leede komt dat doordat de uitgangs punten van meet af aan verkeerd waren. „Toen begin jaren tachtig het inzicht doorbrak dat het een illusie was dat migranten en mas se naar hun vaderland zouden te rugkeren, is onvoldoende' door dacht hoe integratie moest plaats vinden. Daar is te optimistisch naar gekeken. Iedereen dacht, het gaat vanzelf over, de tweede generatie leert automatisch Ne derlands. Maar het gaat niet van zelf over. Er zijn specifieke be lemmeringen. Daarom ligt er nu ook een nota. Om die belemme ringen aan te pakken met gerich te maatregelen." No nonsense De nota maakt duidelijk dat het roer om moet. Na tién jaar pionie ren cn goedbedoeld aanmodde ren stelt de overheid zich nu con crete doelen. Het is tijd voor een no-nonsense beleid. Gemeentelij ke voorlichtingsteksten in het Turks en Arabisch worden nage noeg afgeschaft, die leest vrijwel toch niemand. Migrantencen trum Parkweg gaat dicht, want dat is een fiasco gebleken. Het op bouwwerk voor migranten word* Scholing van migranten is dringend noodzakelijk. Maarzelfs mi granten met een opleiding ondervinden bij veel werk gevers nog belemmerin gen. Archieffoto Bernd Rouabhi geschrapt wegens gebrek aan succes. En de Turkse en Marok kaanse verenigingen krijgen geen subsidie meer voor sociaal- cultureel werk. Dat wordt overge heveld naar de club- en buurthui zen. Taallessen Daartegenover staan nieuwe in vesteringen. Voor extra taallessen wordt 220.000 gulden uitgetrok ken, voor arbeidsleerplaatsen op jaarbasis 75.000 gulden, voor op- leidingskosten 10.000 gulden, voor begeleiding vanuit het ge meentelijk apparaat gemiddeld 50.000 gulden per jaar. En zo zijn r L waterleidingbedrijf ZUID-HOLLAND-ZUID Het Waterleidingbedrijf Zuid-Holiand-Zuid voert in de periode van vrijdag 25 september tot en met december werkzaamheden aan drinkwatertran- sportleidingen uit. Hierdoor kan lijdelijk de druk op bet waterleidingnet vermin deren. Een kleine kans bestaat dat het water tijdelijk een bruine kleur krijgt. Dit is overigens niet schadelijk voor de gezondheid. Het Waterleidingbedrijf raadt aar in geval van bruin waler geen textiel ie wassen vanwege de kans op roestvlek ken en het water voor gebruik Hink te laten doolstromen. Onverhoopte roestvlekken in het wasgoed kunnen worden verwijderd door opnieuw te wassen in helder water, of voor te wassen met Biotex-blauw. Overlast tijdens werkzaam,heden aan waterleidingen niet te vermijden. Hel Waterleidingbedrijf beperkt deze overlast tot het minimum Voor meer informatie kunt u contaci opnemen met de algemene storingskamer van het Waterleidingbedrijf, tele foon 010 - 461 83 83. Deze is dag en nacht bereikbaar linK-rsvL-st 109-113, Schiedam. Tel. nut - -!2t; 03 99 parUL-irmeliaieahcid VRIJDAG 2 OKTOBER 10.00 - 17 00 UUR BIJ ALJA Een wervelende show waar u kennis maakt met de uitersten in kleur- toépassing van de najaars/winter- nnode - in perfecte harmonie of oogstrelend gekomrasteerd. Een uitgesproken gelegenheid ook om klassieke en sportieve be lijningen van een nieuwe zijde te leren kennen. De mannequins showen u exclusieve mantels, coats, japonnen, pakjes en een weergaloos mooie koliektic com- binatiemode. jm Komt u ook? er nog wel meer op emancipatie toegesneden posten te noemen. Het nieuwe beleid zal zich toe spitsen op scholing, arbeid en huisvesting. „Dat zijn," zegt De Leede, „de harde zaken waarvoor een overheid in de eerste plaats verantwoordelijk is. Kansen bie den. We zijn teruggekomen van het idee dat het handhaven van de culturele identiteit ook een overheidstaak is. Dat moeten mensen zelf doen." De nota stelt dat beheersing van de Nederlandse taal cruciaal is. Het college van burgemeester en wethouders voelt echter niets voor een verplichting. De Leede: ..Wij als loK je overheid gaan daar niet over. Wij opereren binnen de landelijke wetgeving, En dan, zo simpel werkt een verplichting ook niet. Voor wie heeft het zin, en voor wie niet? Moet je een Turkse vutter gedwongen naar taalles sturen? Het lijkt ons ver standiger de inspanning te rich ten op de nieuwkomers. Zorgen voor een adequaat aanbod. Taal lessen worden een belangrijk on derdeel van het PlN-project. het project integratie nieuwkomers." De Leede twijfelt er niet aan dat veel buitenlanders Nederlands willen leren. „Natuurlijk zijn er mensen die niet willen. Maar zo lang wij wachtlijsten hebben voor de taalcursussen, zie ik geen aan leiding te twijfelen aan de bereid heid." Terzijde merkt de wethouder op dat Nederland het enige land in Europa is waar opvallend veel mi granten de lokale taal niet be heersen. „En dat komt, denk ik, omdat het beleid hier veel te lang is uitgegaan van het idee dat bui tenlanders wel zouden remigre ren." Potloden De volgende stap in de emancipa tie is werk. Maar krijgen migran ten die Nederlands spreken wèl opeens een baan? De Leede geeft grif toe dat er bij werkgevers be lemmeringen liggen. „Dc detail handel zegt bijvoorbeeld: hoe re geert mijn clientele op een bui tenlander? Hoewel het ook an ders kan, de Hema heeft landelijk een hoop opleidingsplaatsen in geruimd. Dat bedrijf redeneert: waarom geen migrant achter de kassa, als je ook veel migranten als klant hebt?" In de nota staat dat de gemeente migrant-vriendelijke bedrijven voorrang wil geven bij het verle nen van opdrachten. Een verde digbaar idee, vindt De Leede. „Ais het om kleine offertes gaat niet. Als je potloden wilt kopen ga je niet eerst vragen hoeveel mi granten die leverancier in dienst heeft. Bij grote opdrachten in de bouw lijkt het wel zinvol. Nee, ik vind dat geen discriminatie. Je moet het zien als een soort belo ning. Een bedrijf dat zijn best doet, heeft een streepje voor. Maar ik geef toe, op dat terrein is een hoop zendingswerk te ver richten. En als alleen Schiedam dit doet, blijft het effect margi- naai." Moeizaam De gemeente zelf probeert al ja ren, en tot nu toe met weinig suc ces, het goede voorbeeld te geven. Ook hier blijkt dat het gros van de sollicitanten onvoldoende scho ling heeft en de taal slecht be heerst. Om die drempels te slech ten komt er een speciaal oplei dingsprogramma. „Dat kost geld, da's duidelijk," aldus Bart de Leede. „Maar ik zie daar toch re sultaat van komen. Het gaat nu al de goede kant op. Vijf jaar gele den was de situatie stukken min der." Een stringentere begeleiding is ook nodig bij Bureau Werk en Scholing van de Sociale Dienst. Daar is geconstateerd dat het „een moeizaam proces blijkt jeugdige leden van culturele min-, derheden te motiveren door een studie hun kansen op een beter betaalde baan te vergroten." De' Leede begrijpt die aarzeling we!,' „Het is, gezien vanuit een agrari-, sche achtergrond in Oost-Turkije, nogal een stap jezelf te zien als toekomstig ambtenaar. En ergens stage lopen voor vijf gulden per. dag is ook niet aantrekkelijk. Ook hier moet je investeren. Daar. gaan behoorlijke bedragen in om; je schrikt ervan hoeveel het kost om iemand aan een baan te hel pen." Ghetto Laatste punt: huisvesting. De no ta constateert een hoge concen tratie (19 procent) van migranten in Nieuwland. De gemeente streeft naar spreiding over de he le stad, maar ziet dat voornemen gefrustreerd door de populariteit van één wijk. Het aantal buiten landers in Nieuwland blijft toene- msn, doordat woningzoekende Turken en Marokkanen die wijk als hun eerste voorkeur opgeven. Toch schudt de wethouder het hoofd bij het woord ghettovor- ming. .Allereerst: een gedwongen spreiding, dat willen we niet. i Kunnen we ook niet. Dat is bij de wet verboden. Je kunt niet als overheid zeggen: jij mag daar niet wonen, jij moet naai' een andere wijk. Eet zou wel een goede zaak zijn als migranten uit zichzelf et ders op de woningmarkt kijken! We zullen proberen dat te stimu- leren. Door in dc noordelijke wij ken aantrekkelijke woningen te bouwen voor deze categorie En door voorlichting over huursubsi die." Om de diversiteit in Nieuwland te bevorderen, wil het college ande re groepen bewoners naar Nieuw land lokken, bijvoorbeeld met duurdere eengezinswoningen; Verder denkt De Leede dat mi granten, als ze eenmaal een bete re baan hebben, op den duur zul- len doorstromen naar andere wij ken. „Op het moment dat mensen meer gaan verdienen, ligt dat in de rede. Wie geld heeft om een fraaie woning te kopen, zal dat doen." Ook verwacht de wethou-' der veel van het wijk- en buurtbe heer in Nieuwland. „De bedoeling daarvan is dat mensen meer be trokken raken bij hun woonom geving en zich er meer verant-, woordelijk voor voelen. Zij, en hun buren. Dat brengt onderlinge communicatie op gang." Afrondend zegt Bart de Leede dat hij niet van alle voorspelde en ge wenste ontwikkelingen ever :eel resultaat verwacht. Integratie van minderheden blijft een kwestie van tijd en geduld. „Ik denk zeker niet dat hun achterstandspositie over tien jaar is weggewerkt. Maar als we niets doen en de tijd laten verstrijken, weten we zeker, dat er niets verandert." Er hangt een waanzinnige najaarscollectie klaar voor jou! 0.1. HOM - COMPACNEROS MAC KAV NESS STADIUM -DONNOVAN RICHT' PANMO CLUB DE FRANCE - INITIALS, ENT ENT- "INITIALS" PANTALON WOL - POLYESTER "CHIORI" KABELTRUI 6 KLEUREN 49.90 fashion 1e Middellandstraat 7a - Rotterdam "NEWS" FLANEL SHIRT "CHIORI" JACK BOMBER MODEL- 139 ÜITRITSBARE CAPUCHON ZWARTS GROEN Telefoon 010-4134668

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1