posst&sei&i Bt Beatrixpark worstelt met water Jacqueline du Mortier opent galerie Overlast groeiend, komende winter opknapbeurt Modernisering van ouderenbeleid dringend nodig in Vlaardingen Markt 57 Vlaardingen Tel. 010 - 434 36 85 Brandersfeesten op tv Kunstestafette ten einde Veel kosten voor bieb Buurtbeheerdag Schrijversmarkt in bieb Gouden bruidspaar Vergunning 'YVestland' Hoek heeft bedenkingen Acvcr.ent es Beleef de natuurlijke uitstraling van massief edelbeuken. U V nV/ LI J Ï-' \n 1Dü DOü'ijOPUt' y.j-i je j|!Li~ii]ii]Uj_i| Schiedam Een half uur na het vuurwerk dat zondagavond om negen uur de Brandersfeesten afsluit, wordt op ka naal 28 van Stads-tv Rotterdam een beeldverslag van de Schiedamse feestdagen uitgezonden. Radio Schiedam heeft de afgelopen dagen in samenwer king met Stads-tv Rotterdam opnamen gemaakt. Met de onthulling van de kunstschutting aan de Lange Kerkstraat beëindigen wethouder Chris Zij develd en gedeputeerde George Brouwer morgen middag de kunstestafette. Ze doen dat vanaf een hoogwerker. Op de schutting heeft Frits Kloppers een kunstwerk gemaakt waarin Michel Snoep kin dertekeningen heeft verwerkt. Achter de schutting verrijst in de nabije toekomst het ABC-complex. De jarenlange vertraging in de voorbereiding van de nieuwbouw van de bibliotheek op het Stadserf gaat de gemeente Schiedam een hoop geld kosten. Omdat er nog steeds geen direct uitzicht is op het nieuwe onderkomen, moet de gemeente op de val reep nog 160.000 gulden investeren in het oude bi bliotheekgebouw aan de Lange Haven. Dit mede op last van de arbeidsinspectie, die enige tijd geleden een vernietigend rapport heeft uitgebracht over de arbeidsomstandigheden in het gebouw.Hetoude, ge metselde riool veroorzaakt vaak een ondraaglijke stank. Provisorische maatregelen hebben niet gehol pen. Onder de marmeren vloer wordt nu een nieuwe pvc-leiding aangelegd, waardoor de problemen tot het verleden moeten behoren. Ook de toiletten vol doen niet aan de eisen van deze tijd. Nu is er een pu- bliekstoilet en een pcrsoneelstoilet. Ze geven vol gens het personeel onvoldoende gelegenheid tot pri vaat gebruik. Ook zijn er geen aparte toiletten voor mannen en vrouwen. De. centrale verwarming vormt ook een urgent probleem. Hij staat op het punt het loodje te leggen. De oude buizen zijn bijna doorge roest. Er wordt een nieuw leidingssystecm aange legd. De werkzaamheden leiden ook tot de nodige kosten in de sfeer van afwerking en schilderwerk in gangen en trappen. De investeringen worden ge pleegd op initiatief van raadslid Bea Oomens van Groen Links. Zij diende verleden jaar een motie in om de investeringen af te dwingen. Ondanks het nog kortstondige gebruik van het historische pand als bi bliotheek, is er volgens chef Ben Hakkenbroek van de afdeling Maatschappelijke Aangelegenheden geen sprake van weggegooid geld. „Voorop staat, dat het personeel op fatsoenlijke wijze haar werk kan doen. Verder heeft de gemeente de taak om dit histo rische pand goed te onderhouden. Dit pand houdt ook een functie als de bibliotheek is verhuisd." Vlaardingen Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Care! van der Velden Westhaven plaats 22 3131 BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Maassluis 5 6 jaar in SCHIEDAM Exclusieve maatkleding en confectie ■•Rmm WO /aar kleermakers In onze etalage steeds speciale aanbiedingen'! Ook voor confèctie-naar de y Y1 EEDM A If CD Uoticrdamsedijk 409a. l\LCCniVlHi\Cn tol.-4268t64jSchiedam- Rotterdams Dagblad Vrijdag 25 september 1992 Schiedam vrijdag 25 september Bingo. Kiubhuis Zuid. Dwar: straal 42.20.00 uur. zaterdag 26 september Schiespourdag. Westerkade 2", 10.00-i6.00 uur. Open huis Computer Club Schiedam, Nieuwstraat 12.14.OM7.00 uur. zondag 27 september Rommelmarkt, de Teerstoof. Nieuwstraat 12,10.00 uur. Verkoop show oldtimers en klassiekers (auto's en motoren). Mar- grielhaJ. vanaf tl.OO uur. Klaverjassen. Kluphuis Oost. Jalileïstraat 86.13.00 uur. Ruilbeurs, diensten cent rum de 4Molens. Nieuwe Dam laan 766. 13.30 uur. maandag 28 september Veiling oidtimci en klassieker; vr. motoren). Margrie thal. vanaf 11.00 u Vlaardingen zaterdag 26 september 'Vlooienmarkt. Lijnbaan hallen, 10.00-17.00 uur. Wandelconcert Peter Thumas. Grote kerk. 15.00-17.00 uur. Orgelconcert Wint Kazcu. Bethelkerk. 20.00 uur. zondag 27 september Boeken- en prcnibrieskaartenmarkl. Lijnbaan hallen. 18.00-17.00 uur. Museumconcert, muziekkamer Visserijmuseum, 15.00 uur. maandag 28 september Open dag Stadsgehoorzaal, 19.30-22.00 uur. dinsdag 29 september Historisch Dansensemble Volta. Stadsgehoorzaal. 14.0(1 uur. Maassluis zaterdag 2G sepUnibc r Knuffelniarkt. Koningshoek. 10.08-17.00 uur.^ Kamermuziekconcert, Immanuelkewrk. 20.15 uur. maandag 28 september Seniorenbridge. Koningshof. 13.30 uur. Bridge. Koningshof. Koningshof. 19.45 uur. dinsdag 29 september SpeeJ-o theek. Koningshof. I3.3Ö uur. Spreekuur Ziekenfonds, Koningshof, ï-5.00 uur. tuurslid van de SSM. Om de buurtbewoners en alle energie, ideeën en be tere 'spelregels' voor het buurbeheer dichter bij elkaar te brengen organiseert de werkgroep 'Puzze len aan buurtbeheer' morgen in wijkcentrum Holy een buurtbeheerdag. Alle bewoners, belanghebben- de organisaties en betrokken politici zijn voor de - speciale dag uitgenodigd. Op allerlei manieren komt van 's ochtends 9.30 uur tot 's middags 16.30 uur het buurtbeheer aan de orde. Er komen diverse sprekers aan bod, er is een aantal cabaretvoorstellingen, er is muziek en ook aan de in- wendige mens wordt gedacht. Wijkcentrum Holy ligt aan dc Aristide Briandring 90. De toegang is gratis. In de jeugdafdeling van de Openbare Bibliotheek aan de Uiverlaan 18 wordt ztM'dag van 10.30 tot 12.30 uur de vijfde schrijversmarkt met bekende jeugdauteurs gehouden als Mies Bouhuys, Hans Ha gen, Max Velthuijs, Thea Dubelaar, Lydia Rood en Nannie Kuiper. Het echtpaar Van Hoor n-Ou wencel krijgt morgen ochtend koffievisite van de echtgenote van de loco burgemeester, mevrouw Timmermans-De Gunst. Ze zal namens het gemeentebestuur de gebruikelijke geschenken meebrengen want de heer en mevrouw Van Hoorn zijn morgen precies 50 jaar getrouwd. De 77-jarige heer Van Hoorn werd in Gouda geboren, zijn \touw zag 73 jaar geleden in Ammerstol het le venslicht. Maassluis/Maasland - De aanleg van het transportcentrum West- land langs de A20 kan binnenkort beginnen, nu burgemeester en wethouders van Maasland de aan- legvergunning hebben afgege ven. Vorige week gaf de Tweede Ka mer al goedkeuring aan een hier voor benodigde grenswijziging van het beschermde groengebied Midden-Delfland. Eind dit jaar verwacht men de eerste wegen te hebben aange legd. waarna begin volgend jaar de eerste van vijftien transportbe drijven met de bouw kan begin nen. Het centrum zal plaats bie den aan zo'n 450 vrachtwagens. Hoek van Holland - Hoewel de Hoekse deelgemeenteraad in principe voorstander is van de ge meenten 'nieuwe stijl', heeft het Hoekse college ook nog een aan-, tal bedenkingen. In de nieuwe opzet zouden ook de Rotterdamse deelgemeenten worden omgevormd tot zelfstan dige gemeenten en dat is een ge-, geven waarmee men in Hoek van Holland best wil werken. De deelgemeenteraad onder schrijft dan ook de vorming van een krachtig regionaal bestuur, maar bij de vorming van gemeen ten 'nieuwe stijl' zal Hoek van Holland zelfstandig, vitaal en her kenbaar moeten zijn. Daarom wil men name het deel- raadsbestuur direkt betrokken worden bij het overleg over de re giovorming. „Het kan niet zo zijn, dat aan bet einde van het jaar de gemeenten het sein op groen zetten voor de regio en dat wij dan plotseling de ontstane achterstand hebben in gelopen," meent voorzitter Willie Doorn. DoorMariette Olsthoorn Vlaardingen - Watdoejemeteen. overgebleven kamer als je jong ste zoon de deur uit gaat? Om bouwen tot expositieruimte voor amateur-kunstenaars, dus. Ten minste. dat is de bestemming die Jacqueline du Mortier eraan gaf. 't Podium is de naam. Bevriende kunstenaars en 'crea tieve' bekenden van de kersver se galeriehoudster brachten Jac queline du Mortier op het idee amateurs de kans te geven hun werk aan een groter publiek te laten zien. Een galerie speciaal voor amateurs omdat er op een zolderkamertje ook mooie din gen worden gemaakt die best ge zien mogen worden. „Mensen die hier exposeren, noemen zichzelf geen kunste naar. Het zijn hobbyisten, maar het is wel erg goed wat ze maken. Eigenlijk wordt hun werk hier tot kunst verheven." Uit de reacties na de eerste be richten in de krant - wat leuk!' en 'kan ik bij u exposeren?'- maakt zij op dat ze met 't Podium aan een behoefte beantwoord. Het stikt van de mensen die in hun vrije tijd potlood of penseel, een fototoestel, of wat dar" nok ter hand nemen, al een aardige col lectie hebben verzameld en er verder niks mee doen. Niets mee kunnen doen want volgens Du Mortier krijgen amateur-kunste naars nog steeds te weinig pu blieke aandacht. Om zich niet helemaal blanco in dit nieuwe avontuur te storten, ging zij te rade bij kunstenaar en galeriehouder Jan van Dorp. Hij maakte Du Mortier wegwijs in de wereld van het tentoonstellen. Verzekering Daar kwam meer bij kijken dan ze dacht, Hoe zit het bijvoorbeeld met de verzekering wanneer ie mand per ongeluk of expres een kunstwerk beschadigt? Een an dere wijze raad die zij van Van Dorp mocht ontvangen is dat je als galeriehouder uiteraard het recht behoudt om werk te weige- Schiedam - Verschillende delen van het Beatrixpark moeten komende wónter worden opgeknapt omdat de waterhuishou ding te wensen overlaat. Natuurlijke factoren vormen de oor zaak van de al',maar toenemende wateroverlast waarmee het Beatrixpark bij aanhoudende regenval kampt. Het regenwater loopt moeilijk weg en blijft soms dagen op de recreatievelden staan. Om verbetering in die situatie te brengen, zijn tamelijk ingrijpen de maatregelen nodig. Omdat een totale ophoging van het park te grote financiële consequenties met zich brengt, is gekozen voor de aanpak van de meest urgente delen van het park. Voorlopig worden alleen de vel den aan weerszijden van de in gang van het park onderworpen aan een opknapbeurt. Die velden worden intensief gebruikt als picknickplaats en sportterrein voor recreatieve activiteiten. Als gevolg van het veelvuldig ge bruik is de toplaag van de velden sterk verdicht en mede door de aanwezigheid van daaronder ge legen ondoorlatende kleilagen kan het regenwater niet weglo pen. Zand Door de 'storende' lagen te verwij deren en de bovenste laag met zand te mengen, ni.en de vel den een groter 'waterbergend" vermogen krijgen. Het water wordt afgevoerd via een drainage die naast voet- en fietspaden komt te liggen. Bovendien wordt er ook nieuwe beplanting aange bracht om het veld aantrekkelij ker te maken voor de zomerbe- zoekers. Begin volgend jaar wordt met de uitvoering van het 130.000 v.iildcn kostende karwei begonr de weersomstandighe:; laten is het binnen end: yn gekiaard. Door Ben van Haren C P Jacqueline du Mortier: 'Mensen die hier expose ren zijn geen kunstenaars, maar hobby isten. Maar het is wel erg goed wat ze maken.' Foto Ellen den Ouden/Roe! Dijkstra ren. „Ik beslis wie mag expose ren," heeft zij zich voorgenomen. Mooie dingen van bijvoorbeeld luciferhoutjes mogen wat Jac queline du Mortier betreft ook tot kunst worden gerekend. „Je kunt hele discussies voeren over wat kunst is, maar dat vind ik zu moeilijk. Het begrip kunst kan heel breed zijn. Als het voor mijn gevoel 'kunstig' is gemaakt, kan dat genoeg zijn om hier te expo seren." Natuurlijk denkt ze ook weieens: „wie ben ik om dat te beoorde len," en natuurlijk beseft ze ook wel dat het niet altijd even ge makkelijk zal zijn om iemands werk af te wijzen. Maar daar wil ze liever nog niet aan denken. „Ik ben een optimist. En als ik er niet uitkom, kan ik altijd nog te recht bij vrienden die zich wel in die kunstwereld begeven." Du Mortier werkt zelf in de och tenduren als peuterleidster. Daar geeft zij creativiteits-cur- sussen aan ouder en kind ('Men sen zeggen dat ik creatief ben'). Van kunststromingen en hun grootmeesters heeft 2ij naar zij zelf zegt geen flauw benul. „Laatst belde iemand op en zei: ik maak abstract werk met figu ratie. O jee, dacht ik, ik weet geeneens wat dat is." Het voorval deed haar besluiten zich verder in de stof te verdiepen. „Het is puur voor mezelf dat ik er nu meer van wil weten." Beperkt wil Jacqueline du Mor tier absoluut niet zijn. 't Podium moet plaats bieden aan tentoon stellingen van uiteenlopende aard. Van foto's tot. schilderijen, van wandkleden tot beeldhouw werken. Delf speelt Du Mortier poppenkast. „Ik kan mij voor stellen dat hier eens een collectie uit het poppentheater komt te staan." Kon De eerste expositie bestaat uit een serie foto's van Jeroen Neys- sel ron >et thema Kou. Deze wordt vau-aag geopend en is daarna op zaterdagen van half twaalf tot twee uur te zien. De tweede exposant laat. vanaf 10 oktober schilderijen zien die met. Rembrandt-krijt zijn gemaakt. Wie daarna zijn kunsten mag vertonen in 't Podium is nog de vraag. Bellers worden zonder aarzelen uitgenodigd in de galerie aan het Van Schravendijkplein. „Kom maar langs en laat maar wat werk zien." De exposant krijgt het volste vertrouwen ('Gastvrij heid staat bij ons hoog in het vaandel') en kan zijn eigen ope ningstijden bepalen. De ruimte staat voor een kleine onkosten vergoeding tot zijn of haar be schikking ('Ik hoef er niks aan te verdienen') en daarvoor in de plaats krijgt hij of zij de sleutel overhandigd ('Zelfben ik er niet altijd'). Geen grote ambitieuze plannen voor de beginnende galeriehoud ster. „Ik vind het gewoon span nend en leuk om van niets iets te maken. Het is voor mij ook een pure hobby. En is het op een ge geven moment op, dan is dat jammer, dan maken we er ge woon weer een logeerkamertje van," Vlaardingen - Er moet veel veranderen in het ouderenbeleid. De regels moeten minder ingewikkeld worden. Ruimere huisvestingsmogelijk heden zijn nodig, maar minder huizen in zogenaamde 'beschut wonen complexen'. Meer keuze op maat van zorg- en hulpverlening is wél ge wenst en aanpassing van algemene voorzieningen aan het gebruik er van door ouderen. Zo'n modernisering is landelijk, maar zeker in Vlaar dingen dringend gewenst. Een en ander staat in een notitie Ouderenbe leid van de gemeente Vlaardingen. Immers, de zogenaamde 'dubbele vergrijzing' geldt in Vlaardingen sterker dan in de rest van Nederland. De gevolgen van het ouder worden zijn hier dus eerder merkbaar. Momenteel wonen in Vlaardingen ruim elfduizend 65-plussers. van wie 68 procent zelfs al 75 jaar is geweest. Bij elkaar vormen zij vijftien pro cent van de totale bevolking. Dat is twee procent boven het landelijke gemiddelde. Als echter, zoals gebruikelijk, geteld wordt vanaf 55 jaar, dan is het verschil zelfs vier procent. Meer dan een kwart van de Vlaardingers (26 procent) is deze leeftijdsgrens al gepasseerd, terwijl het over heel Nederland gaat om 22 procent van de bevolking. Het aantal geboorten neem'.Jiswaar in deze stad i sinds kort niet meer af, maar bereikt bij lange na- niet het niveau van het begin van de jaren zeventig. Daardoor blijft het percentage ouderen stijgen, Bo- vendien worden mensen steeds ouder. En het is: vooral dankzij die ontwikkeling, dat Vlaardingen; steeds verder uit de pas loopt met de landelijke; gemiddelden. Immers veel van de zich in de jaren! vijftig en zestig hier vestigende nieuwe Vlaardin-; gers behoren tot de ouderen van nu. Het aantal 55-1 plussers bedroeg in 1991 al 19.400 en zal volgens- ambtelijke berekeningen kort na het jaar 2000 de twintigduizend passeren. Op dit moment werdt in Vlaardingen al hard ge-^ werkt aan aanpassingen. Samen met de provincie is zelfs een uniek plan ontwikkeld voor het terrein van de Billitonflat. Daar komen een dienstencen-" trum, honderd aanleunwoningen, zestig verzor gingsplaatsen en dertig verpleegplaatsen bij elkaar. De Meerpaal in Holy heeft voorts een plan om vijftig luxe aanleun/service-woningen te bouwen voor ouderen met een goed pensioen. Daarnaast is in de sociale huursector de bouw ge pland van honderd aanleunwoningen bij Vaart land, ook in Holy, en eenzelfde aantal bij De Wete-i, ring in de Westwijk. Voorts zijn de laatste jaren kleinere complexen van zogenaamde seniorenwoningen gebouwd (Waal straat, Van Ruytcnburchflat aan de Burg. Pruissin gel en Dr. Hummeünckflat op het oude Hollandi- aterrein in de Oostwijk), waar in het algemeen ou deren, jonger dan 75 jaar zelfstandig wonen. De be langstelling voor de oude, grotere complexen be jaarde nwoningen, het zogenaamde 'beschut wo nen', is aanzienlijk gedaald. Het risico, dat leeg stand gaat ontstaan, is zeker denkbaar. Aanleun woningen zijn daarentegen zeer in trek. Hiervoor groeien de wachtlijsten. Volgens de notitie Ouderenbeleid is het wenselijk, dat de ingewikkelde en elkaar soms zelfs belemme rende regelgeving gestroomlijnd wordt. Hoopge vend noemen de samenstellers de instelling in Vlaardingen van een HICO (Hulp- en Informatie centrum voor Ouderen), waar men met alle soorten hulpvragen van ouderen terecht kan, en de samen werking tussen de zes beheerders van de verzor gingshuizen in het Stemav en met de verpleeghui zen en het Riagg. Wei staat in de notitie, dal de positie van de zorg vragende ouderen nog steeds verbeterd moei wor den en dat bij de bouw van nieuwe woningen meer rekening gehouden dient te worden met de wens van ouderen om zo lang mogelijk zelfstandig en in eigen buurt te willen blijven wonen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1