13 Grootse toekomst voor het Loodswezen k Onzuivere elementen in debat over afvalberging AL JA MODE Reddingbrigade is de Hoek nog niet vergeten Voorlopig voorzitter Jan Drost: 'De mensen staan er achter' Een blik in glamourland Nieuw asfalt Open Tafel in Zuid Boksinstuif voor jongeren Plan gewijzigd EXCLUSIEVE MANTEL Rotterdams Dagblad Dinsdag 6 oktober 1992 Haalt het Vlaardings publiek de neus op voor kunst uit Amsterdam? Heeft het misschien tijd nodig om te wennen of bestaat er gewoon geen interesse voor? De ervaring van galeriehoudster Joke Noels-Snel is dat kunst uit de hoofdstad hier weinig waardering ontvangt. Sinds een jaar of twee runt Joke Noels-Snel galerie Pervelle in het sou terrain van de örukwinkel in de Fransenstraat. Exposanten haalt zij voornamelijk builen de grenzen van Vlaardmgen vandaan. Omdat je eens uitgekeken raakt op eigen' kunstenaars en omdat het weer eens wat anders is. In de etalage probeert zij met een voorproefje van wat er beneden te zien is voorbijgangers de drempel over te krijgen. Dat valt niet altijd mee. De expositie van Arjen Blank, een jonge Amsterdamse kunstenaar, valt hier niet zo m de smaak, gezien het tegenvallende bezoekersaantal. En dat is niet de eerste keer. Noels zit er verder niet mee. „Het is een hob by. Ik hoef er niet van te leven." Maar leuk is anders. Waar ligt dat dan aan. die ontoegankelijkheid? Te opvallend mis schien? Te druk? TeOK. het is even wennen, de schilderijen van Ar jen Blank. De kleuren schreeuwen, trekken de aandacht. Steeds een de tail van een groter geheel is afgebeeld: een hoofd, een deel van het li chaam. een stuk van een object. De kleurvlakken worden geaccentu eerd door zwarte lijnen. Je vindt het mooi of juist het tegenovergestel de. Blank noemt zijn werken Abstrea: werkelijkheden van een harde, bru tale wereld. De abstract-realistische schilderijen beelden een agressief, modern en snel leven uit waarin boksers, motoren en muzikanten de boventoon voeren. De afbeeldingen zijn eenvoudig: 'De ervaringen van een klem kind als het het grote overweldigende waarneemt'. Glitter en glamour aan de oppervlakte, onderhuids schuilt de vernietiging, is zijn boodschap. Toch lijkt hij deze glamourwereld niet zonder rneer af te keuren. De 25-jarige kunstenaar is van plan het te gaan maken in het Amster damse kunstcircuit. Met Herman Brood als zijn grote held en voor beeld. In een van zijn schilderijen verschijnt in volle glorie het hoofd van deze rocker. Blank wil zich niet met Brood vergelijken, maar hij voelt zich wel het meest verwant met de groep van kunstenaars ver enigd in '36 op de Schaal van Richter'. En mocht het niks worden in de kunst, heeft Blank gezegd, dan zou hij zich het meeste thuis voelen in de muziekwereld. Arjen Blank volgde een twee-jarige tekenopleiding. Aan de Rietveld academie werd hij wel toegelaten, maar geadviseerd om het toch maar met te doen. Het zou zijn 'onbevangenheid en spontaniteit' wellicht geen goed doen. Om zijn 'persoonlijkheid als kunstenaar' met in gevaar te brengen besloot hij de opleiding te laten voor wat hij is en zijn talent zelf verder te ontwikkelen. Het resultaat is nog tot 10 oktober te zien in galerie Pervelle in de Fran senstraat in het souterrain van de gelijknamige drukwinkel. MARIETTE OLSTHOORN Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sormemans Care! van der Vefden In Schiedam is gisteren begonnen met het asfalteren van een aantal straten. De P.J. Troelstralaan, Gerrit Verboon straat. Oranjestraat. Nieuwe Damlaan, en de Zwaluwlaan krijgen een nieuwe asfaltlaag en zijn de ze week daarom geheel of gedeeltelijk afgesloten voor het verkeer. Tijdens de werkzaamheden wordt alle verkeer, inclusief openbaar vervoer, omgeleid. Wijkpos* Zuid is gestart met de Open Tafel voor ou deren vanaf 55 jaar. De Open Tafel is bestemd voor degenen die zelf niet willen of kunnen koken en graag in gezelschap van leeftijdgenoten de maaltijd nuttigen. Voor slechts 6,75 gulden kan men aan schuiven m het gebouw aan de Oude Maasstraat 22. Daar wordt elke dinsdag, woensdag en donderdag een warme maaltijd bestaande uit soep, een hoofdge recht en een nagerecht opgediend. Het is mogelijk om een suikervrij, zoutloos of vetarm dieet te bestel len. Voor aanmeldingen: 4735764 of (4731976). Vlaardingen In de gymnastiekzaal aan de Lissabunweg wordt vanaf 8 oktober wekelijks van 18.30 tot 20.00 uur een boksinstuif voor jongeren gehouden. Belangstellen den die met de bokssport kennis willen maken, hoe ven zich niet van te voren op te geven, maar kunnen gewoon naar de zaal komen. Deelname kost twee gulden per keer. De kinderen krijgen professionele begeleiding waarbij de aandacht wordt gevestigd op techniek en conditie. Voor meer inlichtingen kan men terecht bij Sportstimulenng Vlaardingen dat onder telefoonnummer 4455593 op maandag-, dins dag-, woensdag- en donderdagochtend is te berei ken. Maasland Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Het herinrichtingsplan voor het gebied tussen de Prinses Irenelaan. Huis te Veldelaan er. Langetaam is voorlopig teruggedraaid. In plaats van de voorge nomen bouw van 34 huizen. ligt er een vrijblijvend en flexibel schetsplan op de tekentafels, waarvan de definitieve invulling nog geheel open staat. Er is een nieuwe stedebouwkundige opzet tot stand gekomen die naar verwachting meer kans van sla gen heeft. Pas als er zekerheid is over die provinciale subsidie en er een voor Maasland haalbare exploita tie uitrolt, spreekt de raad zich uit over het al dan niet doorgaan. Vooralsnog is het nieuwe herinrich tingsplan rond de Prinses Irenelaan een principebe sluit. De aanvankeLijk binnen het college gehouden taxatierapporten, krijgen de raadsleden alsnog ter inzage. Als het plan tot uitvoering komt. krijgt het niet de door het college toegedachte naamgeving van Prins Willem Alexanderhof. Die naam wordt ge wijzigd in Drie Hoeven. Agenda Schiedam dinsdag 6 oktober Sport-in voor ueners buurthuis Niemvland. Albardstraai 60. 19 00-20 30 uur Stert tursus Snoeien en Tuinonderhoud, clubgebouw de Boshof k. Churchtlhveg 52 20 00 uur Orgelconcert. Grote Kerk. 2015 uur woensdag oktober Bmgo. dienstencentrum de 4Mulens 13 30 uur Lunchconcert. Stedelijk Museum. 12 30 uur Demonstratie origami-vouwen, bibliotheek Blauwe Brug, 14 00 uur Vlaardingen dinsdag U oktober In formatie-avond over computercursussen, wijkcentrum Holy. Anstide Bnandnng. 19 3D uur Ledenvergadering CDA Bethelkerk. 20 U0 uur Lest Call, Amerikaanse soul/roek cafe D Oude Stoep. 21 30 uur woensdag" oktober Eabar ffiïm.i, stadsgehoorzaal. 14 00 uur. Start rummikub competitie. trefcentrum de Bijenkorf. Reiger- laan 105.14 00-16 00 uur. Door Cees de Graaff Vlaardingen - ,.De reguliere bonden hebben vanaf het begin van de privatisering van het Loodswezen problemen met hun positie en functioneren gehad. Als ambtenarenbonden moes ten ze een plaatsje inruimen voor personeelsleden van een ge privatiseerd bedrijf. Maar daarmee kwamen wij als personeel van het Loodswezen in een apart hokje, waarmee ze eigenlijk geen raad wisten." Voorlopig voorzitter Jan Drost van de Bond Personeel Loodswe zen in oprichting heeft het alle maal van het begin af aan meege maakt. Hij zit al vele jaren bij het Loodswezen na eerst jarenlang op de koopvaardij te hebben geva ren. Hij is een van de mensen die aan de wieg van de nieuwe bond staat en heeft zich er volledig op geworpen. „Het is werken aan de toekomst." zegt hij. Jan Drost is trots op hel Loodswe zen. „Er wordt hard gewerkt, de mensen sta.jn er achter. En het zijn vakmensen, stuk voor stuk, zowel de man in het jolletje die een loods bij golven van meer dan anderhalve meter veilig aan boord moet brengen, als de admi nistratie die voor prompte uitbe taling zorg draagt. En dat is ook het fijne van onze nieuwe bond. We zijn allemaal bij hetzelfde be drijf en voelen ons daar sterk bij betrokken." De voorlopig voorzitter denkt dat het Loodswezen een goede toe komst tegemoet gaat. ..Er gaat heel wat veranderen," vertelt hij. „De schepen worden steeds mo derner en krijgen steeds minder mensen aan boord. Ik zie het er nog van komen, dat we straks met slepers en roeiers samen een soort servicebedrijf worden, dat al het personeel levert voor aan- en afmeren, laden en lossen, kortom alle havenactiviteiten van een schip. En ik vind dat je bij zulke veranderingen een bond nodig hebt die meedenkt en meepraat over de toekomst, die oplossingen en ideeën aandraagt en beslissin gen durft te nemen." Dat vindt hij het grote voordeel van een bond die zijn wortels in het bedrijf zelf heeft. Soerabaja Jan Drost is geen vakbondsman pur sang. Zijn vader was in civiele dienst bij de Koninklijke Marine op Soerabaja, waar hij een halve eeuw geleden is geboren. In 1952 repatrieerde het gezin Drost en kwam na een moeilijke opvang periode m Vlissingen terecht. Jan ging na de Mulo varen bij Van Uden in Rotterdam er is die maatschappij zeventien jaar trouw gebleven. Hij begon als ke telbink en eindigde als hofmees ter. Na zijn huwelijk zocht hij een baan aan wal en kwam zo bij het Loodswezen, toen nog onderdeel van de Koninklijke Marine, te recht. En hy sloot zich aan bij de Abva, later de AbvaKabo. De eer ste vijfjaar werkte hij in de keu ken van hot lichtschip Noord hin der. Toen de automatisering het personeel volledig had vervan gen. volgde hij een opleiding lot communicatie-ambtenaar. In 1985 kwam hij naar Rotterdam bij de loodsdienst-coordinatie. vroeger wat denigrerend 'bestel dienst' geheten. ..De privatisering zat toen al in de pen. We waren al van de marine overgegaan naar Verkeer en Wa terstaat. maar we waren ambtena ren. Alles ging op zijn sloffies. Voor de kust lagen schepen te wachten op een loods. Zo ging dat. Nu na de privatisering zijn we veel meer een service-verle nend bedrijf geworden. Schepen mogen niet op een loods wachten, maar moeten geholpen worden Jan is nog altijd lid van de Abva Kabo. maar had al bij de privatise ring van de Loodsdienst onbeha gen over het functioneren van de bond. ..Het was allemaal zo af standelijk. Vakbondsbestuurders praatten in die tijd wel voor ons en namens ons. maar nooit eens met ons. Al in die tijd gingen we nadenken over een of andere vorm van belangenbehartiging. In eerste instantie hebber, we ge keken naar een belangenvereni ging voor het personeel en dat idee ook uitgewerkt. Maar uitein delijk kwamen we tot de slotsom, dat de kans om als gesprekspart ner te worden erkend, nihil zou zijn. Twee jaar geleden zijn we daarom serieus aan een eigen vakbond gaan denken. Nu is hel zover," En het zijn vakmensen, stuk voor stuk, zowel de man in het jol letje die een loods bij gol ven van meer dan anderhal ve meter vei lig aan boord moet bren gen, als de administratie die voor prompte uit betaling zorg draagt/ zegt Jan Drost. Foto Niels van der Hoeven/ Rotterdams Eer» ding staat voor Jan Drost vast. hij is weliswaar voorlopig voorzitter, maar laat zich straks mei tot voorzitter door de leden kiezen. ..Dat is niks voor mij. Dan moet je kunnen onderhandelen. Ik ben daarvoor te impulsief cn ga te snel met mijn vuist op tafel slaan. Laat een ander, die daar be ter voer geschikt is, straks de voorzittershamer maar overne men." Door Jan Booister De nieuwbakken Vlaardingse burgemeester Bert Stam heeft bij zijn eerst" echte vergadering met de gemeenteraad meteen ge merkt hoe hoog de golven kun nen gaan in de raadszaal aan de statige Markt. Waar het de laat ste jaren redelijk rustig is ge weest tussen de stadsbestuur ders, daar was het vorige week weer hommeles. Inzet: de vuil- stort in het Lickebaertgebied. Stam mocht de raad nog ietwat formeel en droog leiden, de raadsleden lieten zich daardoor niet afhouden van verwijten over en weer. Als vanouds ging Remi Poppe van de Socialistiese Partij daarbij weer het verst: hij ver weet het college lafheid, een ove rigens uiterst misplaatst verwijt. Voor de goede orde: de gemeen teraad boog zich over het voor stel van het college om toch maar een bestemmingsplan voor het Lickebaertgebied te maken dat de komst van een vuilstort moge lijk maakt. 'Met de rug tegen de muur', zoals dat heette. Want het alternatief, niets doen, was min der aanlokkelijk: in dat geval zou de provincie zelf het plan maken. Juristen van binnen én buiten het stadhuis zijn voor het college van burgemeester en wethou ders nagegaan wat in deze situ atie het beste is. Zonder uitzon dering komen ze tot de conclusie dat Vlaardingen er het verstan digst aan doet zelf de touwtjes in handen te houden. Dan heeft de gemeente invloed op allerlei za ken die te maken hebben met dc stort en de duur ervan. Vlaardin gen kan dan zelf onder meer be palen hoe hoog de afvalberg wordt, welke oppervlakte cle stortplaats krijgt, hoe het vuil wordt aangevoerd en meer van dit soort zaken. Een aangezien er niemand op het stadhuis is die cle komst van de afvalberging toejuicht, kan een kind nagaan dat de gemeen te zelf strenge eisen zal gaan stel len aan de stort. Als Vlaardingen het maken van een bestem mingsplan uitbesteedt aan dc provincie, zal die hogere over heid makkelijker voor bijvoor beeld een hogere berg (en dus een langer durende stort) kiezen, om maai' een nadeel van zon si tuatie te noemen. Want de pro vincie wil veel vuil kwijt en Vlaardingen wil er weinig van hebben. Althans, zo luiden de argumen ten van de voorstanders van het collegeslandpunt. Een legitieme opstelling. Zoals er in beginsel ook mets aan te merken is op de uitgangspunten van de tegen stemmers. Toch heeft het raadsdebat een aantal onzuivere kanten gekend. Die betroffen vooral dc suggestie van dc tegenstanders dat de voorstemmers de afvalberging in Vlaardingen zouden willen heb ben. Een onzinnig verwijt, dat vooral door Poppe werd aange voerd. Letterlijk zei hij: „Van der Windt (wethouder Milieuzaken - JBj wil deze stort." Een verklaring voor deze opstel ling - soortgelijke geluiden wer den ook in andere hoeken van de raadszaal gehoord - zou kunnen zijn dat bepaalde partyen de zaak aangrijpen voor electoraal gewin. Dat is niet verboden, maar het maakt discussies niet zuiverder. Nu wordt in de gemeenteraad naar Poppe amper nog serieus geluisterd maar dat ook vanuit de SGP/GPV,RPF-hoek soortge lijke geluiden klonken, wekte hier en daar bevreemding. „We willen geen vuile handen ma ken," riep Gert-Wim van Veelen. „Dc zorg voor dc bevolking moet voorop staan." Dat klinkt .edelijk demagogisch. Het raakt natuurlijk kant noch wal als de voorstanders van het collegevoorstel ervan worden beticht dat zij alleen maar onheil over de burgerij zouden willen afroepen. Het is zoals wethouder Van der Windt zei: „De vraag is niet meer of je voor of tegen de stort bent. Die is beantwoord. De gemeente raad bepaalt dat niet meer." En vervolgens geldt uiteraard dat een wethouder zich, zoals zijn functie al zegt, aan de wet houdt. Het is misleidend de suggestie te wekken dat de vuilstort op be stuurlijk vlak nog wel tegen te houden zou zijn. De tegenstem mers zouden, als ze de meerder heid hadden behaald, de afval berging ook niet hebben tegen gehouden. Met dat soort dagdro merijen wordt de bevolking op het verkeerde been gezet. En dat is geen goede zaak. Als de vuil stort nog kan worden tegenge houden. is dat alleen door middel van acties uit de burgery. Op be stuurlijk niveau zijn de kaarten geschud. Met elke andere sug gestie wordt niemand gediend. Maassluis dinsdag 6 oktober Bingo. Komngshog, 2000uur liroersvc">r 10U-1H. .Schiedam (HO - 1260-W9 Ruime parkccrfu-lvgi-tt Hij \]ja vindt u een veel /ijdige cn exclusieve keu/c m aparte mantels. .sportieve coats, modieuze japonnen en pakjes en nieuwe comlu- i dee en De beste mo len \oor najaar en winter van bekende Europese topmerken Komt u een.s kijkenv MOIJKHILS Door Leen van Ooi ten Hoek van Holland - Twintig jaar geleden liet dc Rotterdamse Red- dmgs Brigade iRRBi het Hoekse strand voor wat het was na de be veiliging ervan sinds de oprich ting in 1925 te hebben verzorgd. De vrijwilligers waicn tijdens dc zomervakanties dagelijks cn ge durende de rest van de zomerpe riode in de weekends op het Hoekse strand te vinden, waar ze van de genreen te een speciale post ter beschikking hadden. Maar m hei begin van do jaren ze ventig. uok toen de financiële bonier. nog tot hoog m de hemel groeiden, werd uitgemaakt dal de RRB vervangen moest walden door professionele tedders. Via dc dienst voor sport en recreatie werd een kotps van brandwach ten samengesteld met een volle dige baan Bay a ntdi in Hoek van Holland. De RRB veuiween naar het nieu we süand op de Maasvlakte, „Daar werken we nu md et daad al weer een jaar of twintig." vertelt voorzitter G. Tul ..Eerst or.dm dc vlag van de gemeen ie Rotten am. maar de laatste jat en woiden we gesubsidieerd door hel Recreatie- schap Voorne-Putten cn Rozen burg. Wc hebben in totaal de be schikking over vijftig vrijwilli gers die bij toerbeurt de Maas vlakte beveiligen." De Rotterdamse Reddings Briga de is die ruim veertig Hoekse ja ren zeker nog met vergeten. Voor al vele oud-gedi enden hebben nog altijd een beetje pijn in het hart omdat ze destijds naar hun gevoel door de beroepskrachten 'verdreven' zijn Ze zijn overigens niet de enigen die zo denken, want ook by de Dienst Recreatie wordt steeds va ker teruggedacht aan dc tijd dat het Hoekse strand nog gratis werd beveiligd door een heleboel vrijwilligers De beroeps-strand- wachl is steeds meer uitgegroeid tot een zware molensteen om de financiële nek van de dienst. De strandwacht is dan ook al tot een minimum ingekrompen en doet. met hulp van enkele arbeids-con- traetantcn. alleen dienst in de va kantieweken, Verdwijnen In de deel gemeente raad. die nu de gelden moet opbrengen, is al enkele malen voorzichtig gesug gereerd dat de beroeps-s tra nd- waehten misschien op termijn he lemaal zouden moeten verdwij nen. ..Wij zijn m principe best bereid om terug te keren naar het Hoek se strand." bekent Tijl. ..Maar dan wel onder een aantal voorwaar den. In de eerste plaats is het nooit onze bedoeling om op de stool te gaan zitten van mensen, die er hun boterham mee moeten verdienen. We hebben altijd een uitstekend relatie met Sport en Recreatie en met de medewer kers van die dienst gehad. Maar wanneer inderdaad op termijn de beroepskrachten weg moeten, dan valt er met ons te praten Dat wil niet zeggen dat we van de ene dag op do andere terug komen naar Hoek van Holland. Ons werk op de Maasvlakte blijven we ge woon doen. Als we weer naar het Hoekse strand zouden komen, dan zal er een geheel aparte groep moeten worden samengesteld en opgeleid." Dat de Hoek bij dc RRB'ers nog steeds leeft, bleek kort geleden bij een reünie, waar maar liefst 135 mensen aanwezig waren, on der wie vooral veel oud-leden. Aan de hand van foto's en herin neringen werden daar verschei dene reddingen nog een keertje uvergedaan. Want het was uitein delijk de RRB die de basis legde voor het gegeven dat Hoek van Holland het veiligste strand van Nederland is. waar het aantal ver drinkingen in de loop der jaren op de vingers van één hand te tellen is. En de vrijwillige redders zijn daar ook na twintig jaar afwezig heid nog best een beetje trots op.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1