Waterweg 13 Inzamelen GFT-afval kost 30 extra Gemeente slikt plan afvoerroutes ABC in De beste stuurlui moedigen aan SSM gaat lobbyen bij ex-voorzitter Wethouder Houtenbos belooft beterschap Schotse Hooglanders levende grasmaaiers Duizendste baby in Clara Inkrimping Suiker Unie kost 175 vaste banen Piershillenaar langer vast Schiedammers komen in Vlaardingse boxen hun vuil gooien Drukte op Harwichkade Iep:riekte jaagt Hoekopkosten Bezwaren tegen foto migrantenvrouwen Bieb wordt ƒ2,50 duurder Meteropnemer vangt bot Met 129 km door stad Man (71) duikt over auto heen Kluisheulbrug dicht? Auto's gestolen Fiets van balkon Rotterdams Dagblad Donderdag 8 oktober 1992 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Viaardingen tel 010-2340055'fax 4349754 Dordrecht - Twee Schotse Hooglanders bcgrazen sinds gistermiddag een weitje bij het Dubbelmonde- park in Dordrecht. De levende grasmaaiers zijn door de gemeente aangekocht bij de Stichting Zeeuws Landschap om een deel van het openbaar groen in de stad te onderhouden. De dieren moeten op termijn de naaimachines van de Dordtse Plantsoenendienst vervangen. De runderen, twee gecastreerde stieren, krijgen begin volgend jaar een vaste plek in het 25 hectare grote park. Volgens H. Waalewijn, chef Plantsoenendienst in Dordrecht, moet het park nog aangepast worden aan de komst van de Hooglanders. Er moet nog een spe ciale afrastering rond het park komen en de plant soenendienst zal de oeverbeschoeiing van de parkvijvers aanpassen. Waalewijn: „Verder worden wiMroosters aangelegd in het fietspad dat dwars door het park loopt. Dan kunnen de dieren ook naar de overkant lopen. Dit kan betekenen dat (brom)fiet- sers plotseling een langharige koe op hun pad zullen vinden. De dieren hebben namelijk de neiging om in de winter het warmere asfalt op te zoeken. Wellicht móeten we het pad ook beter verlichten om nachte lijke ongelukken te voorkomen." De Schotse runderen zijn volgens Waalewijn op den duur een stuk goedkoper dan gewone grasmaaiers. „Een maaimachine kost op jaarbasis al gauw 60.000 gulden, een Hooglander kost drie- tot vijfduizend gulden bij de aanschaf. Maar verder onderhoudt hij zichzelf." Ter illustratie: In Zaandam, waar een kud de Hooglanders het openbaar groen al enige tijd ver zorgt, zijn de onderhoudskosten van 125.000 gulden per jaar teruggebracht tot 30.000 gulden. Als het Dordtse experiment met de twee Hooglan ders slaagt, wil de gemeente nog meer runderen aan kopen voor het begrazen van andere stadsparken. Een medewerker van de kinderboerderij zal het wel en wee van de Schotse grazers de komende tijd in de gaten houden. Rotterdam - De duizendste baby die dit jaar in het Sint Clara Ziekenhuis is geboren, is vannacht om ne gen minuten over half vier ter wereld gekomen. Het meisje heet Patty Samantha Broekhuizen, zij weegt 2905 gram en is 49 centimeter lang. De duizendste bevalling vond zestien dagen eerder plaats dan in 1991. Moe.der en dochter maken het goed. Het perso neel verraste de gelukkige moeder met bloemen en taart, de jonge telg kreeg een knuffelbeer. Puttershoek - Alle medewerkers van de vijf vestigin gen van Suiker Unie die worden getroffen door de komende reorganisatie, zijn gisteren schriftelijk op de hoogte gesteld van het banenverlies. De inkrim ping van de suikerfabrieken in Puttershoek, Dinte- loord, Roosendaal en Groningen en van het hoofd kantoor in Breda is volgens de directie noodzakelijk om een redelijk rendement te kunnen handhaven. De Industriebond FNV zag het banenverlies aanko men. Bestuurder W. Marks: „Het zal niet blijven bij het schrappen van 175 vaste banen, vrezen we gezien de slechte situatie in de suiker. Bij de CAO-onder- handelingen merkten we al dat Suiker Unie op de vaste kosten wilde gaan bezuinigen." De vakbonden proberen gedwongen ontslagen te voorkomen. Directeur H. Kiwitz schat dat tot eind 1995 per jaar bij elke vestiging vier procent van de banen ge schrapt wordt. Bij de suikerfabriek in Puttershoek werken 342 mensen in vaste dienst. Behalve de 1275 mensen in vaste dienst heelt de coöperatie tijdens de bietencampagne ook nog zo n zevenhonderd sei zoenwerkers aan de slag. Dat aantal blijft cle komen dejaren ongewijzigd. Kiwitz verwacht dat dour ver vroegde uittreding al tientallen arbeidsplaatsen te halen zijn. Het concern wil de VUT-ieeftijd verlagen naar 57,5 jaar. De twee Hooglan ders, die het Dordtse park moe ten gaan onderhou den. Foto Ad Molendijk Dordrecht/Piershil - De 45-jarige man uitPiershü. die is aangehouden wegens zijn betrokkenheid bij een dodelijke steekpartij op 27 augustus in zijn dorp, blijft nog eens dertig dagen in hechtenis. Dat bepaal de de Raadkamer van de Rechtbank van Dordrecht gisteren. Het besluit om de Piershillenaar vast te houden is gebaseerd op 'vrees voor herhaling'. De eerste periode van dertig dagen cel voor de man was verstreken, waardoor de Raadkamer opnieuw een besluit moest nemen. Bij de steekpartij in het Hoekschewaardse dorp kwam de 24-jarige zoon van de man om het leven. De vader zelf raakte gewond. Na het drama werden twee broers uit Piershil aangehouden, die naast de man wonen. Een van de twee zou de fatale steken hebben toegebracht. Zij zijn inmiddels weer op vrije voeten. Na de l'ataie steekpartij op 27 augustus werd de Piershillenaar naar het Zuiderziekenhuis in Rotter dam overgebracht waar hij een spoedoperatie moest ondergaan. Na ccn paar dagen werd de man uit zie kenhuis ontslagen, maar direct door de politie opge pakt op verdenking van poging tot doodslag en zwa re mishandeling. De aanleiding tot de steekpartij was ccn lang lopen de ruzie tussen de verdachte en zijn buren. Deze kwam tot uitbarsting op de bewuste donderdag avond toen de man hooglopende ruzie kreeg met de twee naast hem wonende broers. De zoon kwam zijn vader te hulp en werd op een gegeven moment met een mes in de hartstreek gestoken. Hij raakte daar door zwaargewond en overleed nog diezelfde avond in het Dykzigtziekenhuis in de Maasstad. De hechtenis kan over dertig dagen met nog eenzelf de periode worden verlengd. Daarna moet de zaak voorde rechtbank worden behandeld. Viaardingen - Het apart inzame len van enerzijds groente-, fruit en tuinafval (GFT-afval) en an derzijds het resterende huisvuil gaat ir, Viaardingen per huishou den dertig gulden kosten. Die stij ging van het ophaaltarief komt bovenop de extra kosten die al voor de duurdere Afvalverwer king Rijnmond (AVR) moeten worden betaald en de gebruikelij ke tariefsaanpassingen. De gemeente denkt de geschei den inzameling in de komende drie jaar te kunnen realiseren. ..Mogelijk zelfs in twee jaar." al dus Herman Berkhout van het Werkverband Milieu Viaardin gen. een onderdeel van de ge meente. We werken daar in ieder geval naartoe." Bij de berekeningen zijn alle kos ten van de inzameling van GFT- afvaï tegen de besparingen die er zijn, afgezet. Berekend is dat er zo'n 400.000 gulden winst kan worden gemaakt door efficiency maatregelen. Verder is er een be sparing op de AVR-kosten van 120.000 gulden, omdat de verwer king van GFT-afval minder duur is dan die van het gebruikelijk huisvuil. Dat er desondanks toch per huis houden moet worden toegelegd op de nieuwe vorm van inzame ling. heeft te maken met de inves teringen die moeten worden ge daan om hot afval gescheiden op te kunnen halen. Daan-oor moe ten onder meer blokcontainers en bio-boxen worden aangeschaft. „Dat maakt het duurder," aldus Berkhout. Hij wijst er wei op dat de extra kosten kunnen worden gedrukt naarmate er meer gescheiden wordt ingezameld. Hoe meer GFT-afval. des te minder kosten er zijn. verzekert hij. Dan moet ook een aantal Schiedammers goed gaan mee werken. Er zijn namelijk inwo ners var; clc- buurgemeente van Viaardingen die hun gewone huisvuilzakken in de groene boxen gooien. Hen is verzocht de zaken wel in de goede bakken te deponeren. De Schiedammers konden worden opgespoord aan de hand van etiketten die in de vuilniszakken werden aangetrof fen. Hoek van Holland - Een beetje on gerust keken tientallen vrachtwa genchauffeurs en bestuurders van personenwagens gisteren in Hoek van Holland rond op de Harwichkade. Zowel gistermid dag, bij het inkomend verkeer, als -avond, bij het uitgaande verkeer, werden namelijk alle wagens ge controleerd. Het ging in dit geval niet om een vluchtige inspectie, maar om een grondig onderzoek. Het personeel van de Marechaus see Brigade was voor deze gele genheid extra versterkt en ook waren er mensen ingezet van de Centrale Verkeers Inspectie. Ver der was natuurlijk ook de douane actief. De aanleiding bleek tamelijk on schuldig. Marechaussee, ver- keersinspectie en douane hielden namelijk een gezamenlijke oefe ning. waarbij de onderlinge sa menwerking en vooral ook de on derlinge samenhang van de over heidsdiensten werd getest. Alle vrachtwagens moesten wor den geopend, personenwagens werden doorzocht en in enkele gevallen kwamen zelfs de spe ciaal opgeleide honden van de marechaussee en de douane er aan te pas om eventueel verdo vende middelen op te sporen. Zowel de inkomende Stena Seatrader als de uitgaande Stena Britannica kregen daarom veel meer aandacht dan gebruikelijk. Overigens leidde de actie wel tot wat ongerustheid en tot veel acti viteit, maar van oponthoud was verder geen sprake. Kapitei; -. Fisscher. de nieuwe bri gade commandant van de mare- chausseï, toonde zich tevreden over het verloop van de oefening. Hoek van Holland - De iepziekte jaagt Hoek van Holland onver wacht ojp kosten. De deelraad is geconfronteerd met een onkos tenpost van 80.000 a 100.000 gul den in verband met de verwijde ring var., zo'n 210 veldiepen. Op die uitgaven was niet gerekend. Om die reden was de gemeente Rotterdam om financiële steun gevraagd, maar de wethouder mr. J.H.A. van den Muijsenberg heeft laten weten dat Hoek van Holland zelf voor de kosten moet opdraai en. Dat moet Rotterdam ook, is de redenering. Onder meer bij het recreatieoord omdat daar 358 iepen ziek zijn. Geopperd is nog even het werk naar de winter te verplaatsen, maar daar wil Gemeentewerken niet aan. De ziekte is te ernstig. Het is de bedoeling dat het groen wordt vervangen door een andere boomsoort. Eerder noemde plaatsvervan gend deelraads voorzit ter Jan van Belkom een aantal van 210 zieke iepen, staande in de Hoekse Bos jes. Normaal staan ze aan de wal en weten het beter. Maar gisteren, in de Vlaardingse sporthal West- wijk, moedigden die'beste stuurlui'hun favorieten aan. Datgebeurde tijdenseen korfbaltoernooi voor alle Vlaardingse basisscholen. Alle deelnemers waren heuse 'broodspelers'. Niet dat ze be taald werden, maar dankzij de sponsoring van de vier Vlaardingse 'echte bakkers'waren erallertei soorten brood voor de sporters verkrijgbaar en werd het toernooi financieel mogelijk gemaakt. Foto Roel Oijkstra Maassluis - Voor Leny Wosenha- gen zal het even wennen zijn als zij morgen de nieuwe huisvesting van de SSM bezoekt. Tot voor kort was zij als voorzitter van de Stichting Samenlevingsopbouw Maassluis een belangrijke pleitbezorger voor het opbouw werk en het wijk- en buurtbeheer in Maassluis. Als wethouder zit zij nu aan de andere kant van de ta fel en moet zij de deel-belangen van de SSM afwegen tegen het al gemeen belang van de gemeente. Wesenhagen ontvangt vrijdag een boodschappenlijstje, waarop de stichting haar wensen voor de komende tijd presenteert. Het ko mende jaar wil de SSM haar ta ken op het gebied van de emanci patie van wijkbewoners, vrouwen en migranten verder uitbouwen. De SSM verwacht het nodige van het proces van sociale en bestuur lijke vernieuwing. De ontwikkelingen geven bewo ners in principe een duidelijker positie in de gemeentelijke be sluitvormingsprocedures. Van de bestuurlijke vernieuwing in het stadhuis is volgens de stichting echter nog maar weinig terecht gekomen. Ook met de sociale ver nieuwing wil het volgens de op bouwwerkers in Maassluis nog niet vlotten. Het ontbreken van een gemeentelijk coördinator van de sociale vernieuwing wordt door de SSM als een teken aan dc wand gezien. Wesenhagen is als wethouder voor onder meer welzijn en sa menlevingsopbouw het eerste aanspreekpunt voor de SSM. In de besluitvorming over deze za ken speelt echter ook wethouder Ruud Timmermans een rol. De CDA'er is coördinator van de so ciale vernieuwing. Dc SSM wil in cle toekomst meer aandacht besteden aan het wijk- vverk. Er is sprake van uitbreiding van voorlichting aan migranten, vooral in zaken rond de gezond heid. Op het gebied van wijk- en buurtbeheer krijgen de Bloem en- buurt en de Burgemees tors wijk in dit seizoen prioriteit. Is voorzit ter Leny Wesenhagen naar de po litiek vertrokken, de nieuwe prae- ses is juist uit deze sector afkom- stig. Jaap van dc Griend was in het verleden een veelbesproken raadslid voor de PPR/PSP-eombi- nat ie. Viaardingen - Migrantenvrouwen mogen niet worden geafficheerd met de haringhandel. Ook al wer ken er tientallen allochtone vrou wen in deze sector, het is niet goed voor het imago van de bran che ais dut naar buiten komt, zo redeneert de haringhandel zelf. De gemeente Viaardingen heeft tijdens een voorlichtingscampag ne tegen discriminatie, die onder meer met posters en advertenties werd gevoerd, foto's gebruikt van migranten. Opéén ervan had een foto van twee migrantenvrouwen, werkend in de haringhandel. moeten staan. Naar aanleiding van de bezwaren vanuit de deze branche is besloten de gewraakte foto niet meer te gebruiken. De foto werd ironisch genoeg in com binatie met de tekst "Gelijke rech ten. ja ja... ma ar geven we elkaar ook gelijke kansen?' als negatief voor het imago van de haring)n- dustric ervaren. Zie ook pagina 15 Maasland - Een andere werkwij ze binnen de organisatie van de dienst Gemeentewerken en een alerter reageren door het gemeen tebestuur op de voorschriften van de provincie: wethouder P. Houtenbos heeft de raadscom missie voor Openbare Werken en Milieu beterschap beloofd over het voeren van zijn beleid. Met die belofte liet Houtenbos de commissie weten dat het gemeen tebestuur zich de terechtwijzing over het milieubeleid heeft aan getrokken. Al genoot Houtenbos volop de steun van de vijf com missieleden toen hij en ook hoofd M.C. van den Hout van de dienst Gemeentewerken voorhielden dat de provincie zelf ook in gebre ke was gebleven. Diverse pogingen van Maasland met de provincie te overleggen over de problematiek rond de on derhavige opstallen van Gemeen tewerken waren niet gelukt. Houtenbos: „We steken wel de hand in eigen boezem. Maar de provincie heeft ons niet de kans gegeven om te overleggen." Maasland kreeg hall' september een proces-verbaal van de provin cie aan de broek, voornamelijk omdat het de milieu-eisen voor de opstallen aan de gemcentewerf niet volledig was nagekomen. De benodigde hinderwetvergunning was enkele jaren terug bij de ope ning van het gebouw wel ver leend. Maar de nadien verscherp te milieu-eisen waren vervolgens niet volledig nagekomen. De gemeenteraad van Maasland had in haar vergadering van 15 september vee] moeite met het provinciale proces-verbaal. De ge meente verstrekt immers zelf ook hinderwetvergunningen, maar komt de eigen voorwaarden niet na. hetgeen de geloofwaardigheid niet ten goede komt. Houtenbos kreeg met zijn uitleg in ieder geval het vertrouwen van de raadscommissie terug. Zijn po litieke carrière heeft overigens nimmer ter discussie gestaan. Al tijdens dc raadsvergadering werd duideii'k dat de fracties dc ver antwoordelijke wethouder niet zouden laten vallen. Wel werd er in commissie-verband om nadere uitleg verzocht en die belofte los te Houtenbos gisteravond in. Houtenbos: ..Wc schrokken van die noodzakelijke hoge investe ringen. Daarover is met de pro vincie helaas geen overleg ge weest. Het lukte niet om met die ambtenaar in kontakt te komen. Daardoor zijn we in hel gedrang gekomen." Schiedam - De bewoners van de Boterstraat en de Herenstraat in Schiedam hebben de strijd tegen de komst van intensief vrachtver keer voor hun deur in hun voor deel beslecht. Het plan om de vrachtwagens van de nieuw te bouwen Albert Heijnvestiging af te voeren door de Herenstraat is van de baan. Voor hun deur zul len de bewoners nu alleen worden geconfronteerd met het vracht verkeer van Blokker. Albert Ho- ijn en C A krijgen hun spullen toegeleverd aan de Kreupelstraat, In het centrum woedt al een jaar een verhitte discussie over de aan- en afvoerroutes voor het nieuwe winkelcentrum aan dc Lange Kerkstraat. Naast Albert Heijn krijgen Blokker en C A een plekje in het complex, waar voor een groot deel van de histori sche gevelwand van de Lange Kerkstraat heeft moeten wijken. Omwonenden vreesden van meet af aan, dat zij veel overlast van het auto- en vrachtverkeer zullen on dervinden. De inpassing van de verkeersstro men van het nieuwe winkelcen trum vormt een groot probleem in het oude stadshart met haar smal le straten. In eerste instantie bracht de gemeente een plan naar buiten waarbij dc winkels van Al- bert Heijn en C A vanaf cle Brnersvest zouden worden be voorraad aan de Kreupelstraat. De afvoer van dit verkeer zou ook via de Bruersvest plaatsvinden. Dit eerste plan werd verleden jaar met bewoners besproken op drie bijeenkomsten. Er viel destijds de nodige kritiek te beluisteren. maar de bewoners van de Boter straat en de Herenstraat waren in deze opzet in ieder geval blij met de toezegging dat zij gespaard zouden blijven voor denderend vrachtverkeer. „Bij de nadere uitwerking stuit ten we op problemen," zegt Frans Griffioen, hoofd van dc afdeling Stadsontwikkeling. „Er zou gela den en gelost worden in dc open lucht, direct naast de plek waar nu de Hema staat. Dat leek ons geen aantrekkelijk vooruitzicht. Toen hebben we een uitgebreide studie verricht. Dal leidde tot het plan dat in juni werd gepresen teerd." In dit tweede vuur.Vicl kiugeu Al bert Heijn en Blokker hun be voorrading aan de zijde van de Herenstraat. De afvoer van het verkeer zou plaatsvinden via de Herenstraat en cle Parkweg. Dit heeft de voorkeur van wethouder Chris Zijdeveld en de afdeling Stadsontwikkeling omdat de vrachtwagens in deze opzet aan het zicht van het publiek worden onttrokken. In de toekomst ver dwijnt de Hcma naar de te verlen gen Passage. De vrijkomende ka vel op het He maplei n is volgens dc ambtenaren aantrek kei ij kei- als de vrachtwagens van ABC uil zicht blijven. Bewoners uil de Boterstraat en de Herenstraat lieten deze zomer echter verontwaardigd weten, dat zij in deze opzet met het vracht verkeer worden opgezadeld. Van uit de politiek kregen zij steun van Dbö. De partij maakte zich onder meer boos over het feit, dal de plannen zonder overleg met de bewoners waren gewijzigd. In bewonerskringen gaat men er vanuit, dal de dc gemeente met dit gewijzigde plan bezweek on der zware druk van de ABC-com- binatie. De grote winkelbedrijven zien in het creëren van losplaat sen aan de Herenstraat de beste garantie voor een soepele aan- en afvoer van het vrachtverkeer. U iieindel ijk hebben dc Albert He ijn en C A zich toch neer moe ten leggen bij de situatie, waarin zij hun winkels moeten bevoorra den aan de Kreupelstraat. Daar mee lijkt het derde en, naar het zich nu laat aanzien, definitieve plan verdacht veel op plan één. Toch is er volgens Frans Griffioen een essentieel verschil. „Aan de Kreupel straat is het nadeel van het laden en lossen in de open lucht weggenomen. Dat gebeurt nu volledig inpandig. Dat is een stuk aantrekkelijker voor de om geving." Maassluis De bibliotheek in Maassluis wordt komend jaar ƒ2.50 duurder. Dat bedrag komt bovenop het huidige abonne mentsgeld van ƒ30 en is een ver hoging waarmee meegewerkt wordt aan de grote investeringen Steend ij kpol der. u itbag geren haven) waar Maassluis voor staat. Ook een deel van de jeugd, die van 16 tot 18 jaar. moet abonne mentsgeld gaan betalen en wel een tientje. Voor de jongere jeugd wordt geen abonnementsgeld ge rekend. De bibliotheek-directie zegt uit te blijven gaan van het standpunt dat het basistarief zo moet zijn dat het lenen van boeken voor ie dereen mogelijk is. Schiedam -- Een ncp-meteropne- mer heeft gistermiddag tegen kwart voor zes bot gevangen op het Bachplein te Schiedam. Hij belde aan bij een vrouw die be sloot eerst maar eens te bellen met het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam (ONS). Die verzekerde haar dat er geen echte meleropnc- mers actief waren, waarna de man niet werd binnengelaten. Schiedam - De Schiedamsc poli tie heeft vannacht een snelheids duivel van de weg gehaald. De man. een 24-jarige Rotterdam mer, reed met een snelheid van 129 kilometer per uur over de Rot te rdamsedijk. Schiedam - Op een zebrapad van de Burgemeester Knapperllaan te Schiedam zijn gistermiddag rond één uur twee oudere men sen. een 71-jarige man en een 67- jarige vrouw, aangereden door een auto. De man maakte daarbij een salto ever dc vierwieler. Hij liep slechts enkele schaafwonden op. De vrouw heeft verwondingen aan haar benen. De chauffeur is doorgereden. Maasland - De Kluisheulbrug in Maasland wordt mogelijk afgeslo ten voor autoverkeer. De oever verbinding is er het slechtste aan toe van ai te bruggen over de Gaag, Aan vervanging wordt vooralsnog niet gedacht. Er wordt nader onderzoek inge steld naar de mogelijkheid om de ontsluiting van de Barch via dc Hofsingel mogelijk te maken. Is de Kluisheulbrug niet van be lang voor het lokale autoverkeer, met de Reatrixbrug in de volks mond door de aanwezigheid van de vier hefhuisjes de 'pleetjes- brug' genoemd, is dat veel meer het geval. Deze brug maakt deel uit van de doorgaande route door Maasland. Concrete plannen voor renovatie of vervanging zijn er nog niet. Hoewel de brug in slech te staat verkeert, worden nog geen maatregelen op korte ter mijn overwogen. De ingebruikname van de nieuwe oeververbinding tussen de Kerk- weg en Burgemeester Groot En- zerinksingcl (de zogenaamde CDA-brug) is wat vertraagd. Die is nu verschoven naar november. Schiedam/Vlaardingen - Aan de Overschiesestraat te Schiedam is een rode Opel (YT-13-GH) gesto len. Gisteren werd aangifte ge daan. In Viaardingen is vannacht vanaf de Kornoeijedreef een Opel gesto len. In Schiedam werd later een tas. afkomstig uit de auto gevon den. Daarop is de auto-eigenaar gaan zoeken in Schiedam en vond er zijn vierwieler, minus autora dio en CD-speler. Een aan de Charlotte de Bourbon laan gestolen Opel is vannacht op de Van Hogendorplaan terugge vonden. Vanaf de Industrieweg is een grijze Opel Vectra (FG-DX-01 gestolen. Viaardingen - De politie heeft vannacht drie man aangehouden die op de Floris de Vijfdelaan een fiets hadden gestolen en die van een balkonfiat op de derde verdie ping weer naar beneden hadden gegooid. Het drietal had tevens een bloembak op een auto ge plaatst. Ze zijn ingesloten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2