15 'Milieu vraagt om gezonde economie' Week 'Vijf dagen zonder douche kan toch niet' René Smit gelooft niet in industrie die in vieze gebieden wil investeren Rechter straft slibhandei in Steendijkpolder af Vogeleiland moet worden hersteld De van Akkoord aanpak schooluitval Plaslaan afgesloten Rotterdams Dagblad Zaterdag 10 oktober 1992 *L SN sz RY Door Kor Kegel Rotterdam - We zitten hier natuurlijk niet op de Veluwe, zegt René Smit tot tweemaal toe.,.Waarschijnlijk zijn sommige din gen in de Rijnmond meer acceptabel dan elders. In Rotterdam vinden we een langsvarend schip mooi. Ergens anders zeggen ze misschien: wat een takkeherrie. Een zekere mate van geluid aanvaarden we gewoon. Maar natuurlijk, als de industrie in je achtertuin staat te brullen, moeten we gaan saneren:' Een poosje geleden kwam er een actievoerder uit Heyplaat bij wet houder Smit thuis. Op de Beu- kei.sdijk. ..Hij had een gel u ids me iert je bij zich. Was verbaasd over de uitslag. Hij zei: er is bij u meer lawaai dan bij ons op Heyplaat. Maar bij ons is het industriela- waai, en dan mag het niet. en bij u verkeerslawaai, en dan mag het wel..." René Smit is tevreden over hel beleid zoals zich dat ontwikkelt over de geluidszonering. De ver plaatsing van hinderlijke bedrij ven naar de Waal- en Eemhaven lost in oude havengebieden van Rotterdam veel problemen op. waardoor woningbouw cr moge lijk wordt. „Al is het jammer dat erplaatselijk enige verslechte ring optreedt, zoals in Schiedam- Zuid en Al brands waard. Het is verantwoord beleid, maar het kan leiden tot een andere planning van woningbouwlocaties. Ik vind liet interessant dal de provincie nu wil afzien van de bouwlocatie Poortugaal-Noord. Je kunt beter geen woonwijk bouwen waar je als het ware milieuproblemen los maakt. Dat vind ik de grote kracht van het ROM-projecl Rijn mond. waarin we de samenhang van ruimtelijke ordening en mi lieu in een geïntegreerd beleid willen vertalen.'' Drs, R.M. Smit (33). havenwet houder in de nog altijd grootste havenstad ter wereld, met dus ha ven lawaai. zegt zich vreselijk te kunnen ergeren aan bepaald ver zet uit de Betuwe-gemeenten te gen de beoogde spoorlijn voor het goederenvervoer van Rotterdam naar Duitsland. ..Ze doen daar alsof de wereld vergaat. Artsen, die waarschuwen dat het treinla- waai leidt tot echtscheidingen en psychische spanningen! Dat irri teert me enorm. Dan zouden we in de Rijnmond al lang gillend gek geworden zijn. 't Is nog een wonder dat het Deltaziekenhuis zo klein is. Die Betuwelijn móet ondertunneld worden? Ach, dat is zo overtrokken. Als er ergens ge- invosteerd moet worden in het milieu, dan is het toevallig wel hier en toch zéker niet in de Betu- Mainport Hel rijk heeft daarin een onmis kenbare verantwoordelij kheid, wil Smit maar even gezegd heb ben. ,.Hct is toch ook rijksbeleid? Men wil toch geen raffinaderij in Ermelo? Dat moet toch allemaal hier? Men wil toch dat Rotterdam voorzieningen treft om de main- purlfunctie te versterken? Het thema Nederland-Distributieland is heel aardig, prima, maar dan moet het rijk ook de consequen ties daarvan trekken. Dat bete kent investeren in infrastructuur én milieukwaliteit. Binnenvaart en spoor werken alleen maar als je het transportaanbod kunt clus teren. Daarom wallen we functies bijeenbrengen in de Waai- en Eemhaven. Daarom denken we aan uitbreiding van de Maasvlak te. Dan heb je alles bij elkaar. Een boemeltje dat door heel Neder land heen tuft om links en rechts vrachtjes op te halen, dat werkt gewoon niet. Dus moet net hier vandaan komen. Dat betekent groei. Een mobiliteitsgroei zon der verkeer kan niet. de vraag is alleen hoe je het zo milieuvrien delijk mogelijk aanpakt. Er zal meer per spoor en binnenvaart moeten. Zonder spoor kan er niks per spoor. Ja. laten we nou wel wezen." ..Laten we ook denken aan vrije banen voor vrachtverkeer. Dan kun je in plaats van één oplader er een paar containers achteraan hangen. Een intensiever gebruik van bestaande infrastructuur is ook nuttig: meer transport buiten de spitsuren om. Dat komt toch ook het milieu ten goede? Deze regio wordt geplaagd door grote werkloosheid en een eenzijdige economische structuur, dan moet je toch iets toevoegen? Dat vraagt om concrete voorzieningen. Met woorden verhelp je nog niks. Weer een nieuwe nota? Nee, we moeten wat doen. Want hoe goed de positie van Rotterdam in de wereld ook is. het is voorvoel be drijven toch iedere dag weer een gevecht om daaraan mee te wer ken." René Smit koppelt zo moei te loos een visie op economische groei aan zorg voor het milieu, dat het toch aardig is om te weten wat hij vindt van het provinciale standpunt dat als milieu en eco nomie elkaar niet verdragen, dan het milieubelang moet prevale ren. Hij haalt zijn schouders op: ..Welk milieu bedoelt de provincie dan? Het plan Noordrand laat een be langrijke verbetering van het mi lieu zien: met een nieuw vliegveld blijft er ook wei last, maar minder last dan men nu van Zeslienho- ven heeft. Gedeputeerde Van der Vlist heell wel gelijk als hij zegt dat een Rotterdam Airport voor de haven zelf van weinig beteke nis is. maar dat is niet het hele verhaal: de luchthaven zal de eco nomische ontwikkeling van het hele gebied versterken. Het geeft de logistieke functie van de Rot terdamse regio een bredere bete kenis. Het is voor onze handcis- mogelijkheden in het nieuwe Eu ropa van bijzonder belang. Met die toegevoegde kwaliteit zullen we meer kaantjes kunnen braaien uit de haven. De groei van het aantal kantoren in deze stad is er mede aan te danken. Over zulke dingen hoor ik de provincie toch buitengemeen weinig zeggen." ,.De gedeputeerde rekent er dan op dat het rijksbeleid ten aanzien van de luchthaven verandert. Nou ja, ik ga graag uit van de stukken die ik tot mijn beschik king hebben en dat is onder meer de Vinex. Oók rijksbeleid. Daar komt het vliegveld knoken in voor. Ik ken nog tukken van hel rijk, die willen. Dus zullen we maar gewoon door gaan?" ..Och. de gedeputeerde vindt dat Havenwethouder Smit: 'We moeten gewoon meer kaantjes braaien uit die haven.' Foto Niels van der Hoeven/Rotterdams Dagblad het vliegveld niet meer hoeft als cr een hogc-snelheidstrcin naar Schiphol is. Nu is de TGV inder daad een vervoersdragcr die er beslist toe doet. Maar die Europe se zakenman, die wij hier zo graag wat vaker willen zien. help je er beslist niet mee als hij snel naar Barcelona of Londen moet. Eerst naar het Centraal Station. Wach ten. Op de trein stappen. Over stappen op het vliegtuig. Zulke overstapbewegingen zijn óók een kwaliteit, hoor, maar niet de bes te, dunkt mij.*' VV'ui vindt René Smit dan eau die schetsen van de Rijksplanologi sche Dienst voor na hef jetar 2020. u*aarin zelfs can Schiphol, geen sprake meer is. laaf slaan van een Rotterdam Abpoil? Smit: „Te denken dat we zónder kunnen? De RPD is blijkbaar wel héél optimistisch over de kwali teit van de Nederlandse econo mie. Ja hoor, we kunnen ook ge woon niks doen en op onze stoel blijven zitten, dan komen wc er wel." „Zonder gekheid, laten we toch alsjeblieft voldoende ruimte cre ëren voor de economie. Wil je het milieu gezond houden, dan moei je de economie gezond houden. Anders investeren de bedrijven gewoon niet in milieuverbete ring. Bedrijven zijn geen charita tieve instellingen, die willen hun investeringen terugverdienen. Nu is de nieuwe industrie die we beogen in het Haven plan 2010 het probleem niet. Daar zal gebruik worden gemaakt van nieuwe technologie, dat zit wel goed. Het probleem is er bij de bestaande industrie. Daar moet gesaneerd worden om de milieukwaliteit te verbeteren. Maar dat bereik je al leen als je als overheid duidelijke lijnen uitzet, zoals met het Ha venplan en het ROM-project. Daarmee laatje het bedrijfsleven zien dat er toekomst in dit eebied zit, datje hier de diepte in kunt. En dat laat je ze ook zien met een hoogwaardig klimaat voor recre atie en natuur. Ik gelóóf gewoon niet in industrie die investeert in vieze gebieden. Dat doen ze hun werknemers niet aan. Dat is de les van de jaren zestig. Een harde les." „Maar die les wordt wel getrok ken. Als je Esso als voorbeeld neemt: dat bedrijf loopt op veel milieunormen vooruit. Esso heeft een gigantische investering ge daan voor de ontzwaveling van de olie. Nou kost dat wel energie. En wat gebeurt er dan? Dan begint de rijksoverheid over een ener gieheffing. Dan zou Esso dus ge straft worden omdat ze de zwavel eruit haalt. Gelukkig is die dis cussie over de energieheffing nu afgeblazen, maar anders was Esso cr toch nooit aan begonnen? Dan zaten we nog wel met een groot milieuprobleem. Kortom, ik denk dus dat ook op rijksniveau het be leid inzake economie, ruimtelijke ordening en milieu iets meer ge ïntegreerd kan worden." Zenuwachtig ,.Ik ben het met gedeputeerde Van der Vlist wel eens, dat de beeldvorming over het ROM-pro- ject onnodig negatief is. Dat is jammer. Nu zeg ik er meteen bij dat dat voor een deel aan onszelf ligt. Het ROM-project is uiterma te slecht gepresenteerd. Dat komt, het heeft een aanloop van hier tot gunder gehad, want het kost tijd om alle betrokkenen rond de tafel te krijgen. Maar het is een misser, dat we niet meer tam-tam hebben gemaakt." „Dat neemt niet weg dat ik nu de beeldvorming erover onterecht vind. Een gemeenschappelijke aanpak van overheden en be drijfsleven. waarbij je economi sche cn milieubelangen combi-, neert. dat moet toch tot betere in zichten leiden? Ik zie dan ook be moedigende ontwikkelingen. Maar de milieubeweging laat zich er allerminst positief over uit. Dan denk ik: hoe zou de milieube weging het dan willen? Ze mogen toch hoopvol gestemd zijn? Ik kan me eerder voorstellen dat de mensen uit de haven zenuwach tig worden, want het betekent niet niks, als je de milieukwaliteit er zo nadrukkelijk bijhaalt. Toch is het bedrijfsleven wel vertegen woordigd in ROM-verband. De milieubeweging wilde niet." Ook sommige kritiek van de Zuidhollandse Milieufederatie op het concept-Havenplan 2010 vindt de CDA-wethouder niet te recht. Hij is verheugd dat het Centraal Planbureau enkele prog noses in het Haven pi an heelt doorberekend en tot een bevesti ging komt dat Rotterdam terecht aankoerst op onder andere meer containeroverslag cn versterking van de foodsector. „Er blijkt uit dal ons Havenplan geen luchtfiet serij is, maar een alleszins realis tisch plan dat de internationale positie van Rotterdam ten goede komt. Maar ik verwacht méér van het rijk. Als je ziet hoelang het duurt voordat bijvoorbeeld de tweede Beneluxtunnel gereali seerd zal zijn: ergens tegen het jaar 2000 zal een begin worden ge maakt met de aanbesteding... dan zie ik de Maasvlakte ook nog niet ccn-twce-drie gerealiseerd. En dat is wel de crux van het Haven plan. Die uitbreiding moet ruimte scheppen voor economie en mi lieu. We zullen alle argumenten nog maar eens fors op een rij zet ten." Door Rein Wol tors Rotterdam - „Vijf dagen mezelf niet wassen. Dat kan toch niet? Moet je kijken wat een troep. Al die weken moet je daarin leven." Tranen schieten de 52-jarige D. F. Brandwijk in de ogen. Enkele mi nuten later heeft de alleenstaan de bewoner van een huis in de Rotterdamse Stavenisscstraat zich weer in de hand. „Sorry, hier kan ik echt niet tegen." veront schuldigt hij zich. Brandwijk is het slachtoffer van een klassiek 'stadsvernieuwings- drama'. De havencontroleur wooni al 16 jaar in een van de 156 woningen in een complex in de wijk Pendrecht, dat 36 jaar gele den is gebouwd en hard aan een opknapbeurt toe was. „Daar is iedereen het over eens," beaamt hij. „Maar waarom stellen ze voor die twee maanden geen wisselwoning beschikbaar? Dit is geen kieine ingreep, maar een gi gantische renovatie. Minstens vier weken staat je huis op zijn kop en kun je nergens bij. Dit is toch onmenselijk," wijst hij naar de bergen huisraad her en der. „Hiertussen moet ik leven na een dag, middag ol' avond hard wer ken. Je hebt totaal geen privacy meer. Werklui lopen in en uit. In inijn slaapkamer hangt als gor dijn een laken voor het raam. Tel kens moet ik vrije dagen opne men als er weer iets non mijn huis te werken valt." R. Bosman, projectleider van ver huurder Maatschappelijk Gebon den Eigendom (MGE). bevestigt dat de opknapbeurt een 'beetje heel erg veel troep' geeft. „En dat de werkzaamheden de privacy verstoren, is juist," beaamt hij moeiteloos. „Maar anders kan het niet. Op de voorlichtingsbijeen komsten hebben we dat ook na drukkelijk voorgehouden." Hij verduidelijkt: „De categorie waar binnen deze grootonderhouds beurt met verbetering valt, staat niet het beschikbaar stellen van een wisselwoning toe. Daarvoor geven rijk en gemeente geen geid. Dat komt omdai bij deze re novatie geen wijzigingen plaats vinden aan de plattegrond van de woning. Als er muren worden om gehakt, dan kan er niet in de wo ning worden geleefd. Pas dan is er Soms is het een klein berichtje in de krant. Soms zelfs dat niet. Er gebeurt nu eenmaal zoveel in de wereld. Maar op zaterdag is dat ene kieine nieuwtje of die ene minuscule gebeurtenis voor het Rotter dams Dagblad aanleiding om de man. vrouw of kind achter dat berichtje aan het woord te laten. Omdat begrippen als groot'en 'klein nieuws' nogal betrekkelijk zijn. Vraag maar aan de betrokkene. Vandaag Huurder Brandwijk tussen de 'renovatiepuinhopen' in zijn woning, kende alleenstaande tussen leven.' Foto Rotterdams Dagblad/Nieis van der volgens rijk en gemeente priori teit voor tijdelijk vervangende woonruimte." Schoonheidsprijs Bosman geeft op privé-titel overi gens toe dat de overlast, die de be woners «ndervinden, eigenlijk niet toelaatbaar is en dat de in greep 'best redelijk rigoureus is'. Dat blijkt ook uit de upknappnjs per woning van 85.000 gulden. ..Maar wij kunnen niet anders dan werken zoals nu wordt ge werkt. Bovendien zijn allerlei af spraken gemaakt om de overlast zoveel als maar mogelijk is te be perken. Zo is nu bereikt dat de werkzaamheden inpandig niet langer dan zeventien dagen du ren. Natuurlijk verdient deze wij ze van werken geen schoonheids prijs. Bij ons niet en elders ook niet. Nogmaals, het is niet onze schuld. Graag hadden we het an ders gedaan. Problemen, zoals meneer Brandwijk deze ervaart. 'Daar moetje dan als hardwer- Hoeven zouden zich dan niet v nor doen. Als troost geldt missch lat hij en de andere bewonc-i mimen enkeie weken beschiK.ten over een aanzienlijk beter huis. Bo vendien krijgt men drieduizend gulden ais vergoeding voor de herinrichting." Door Carel van der Velden Maassluis - Er zal zelden een ge meente geweest zijn die haar wel varende status zo snel heeft moe ien inruilen voor een armlastige. Met een reservepol van 44 mil joen gulden leek Maassluis aan het begin van deze week nog een rijke gemeente. Donderdag werd er 15 miljoen gulden van haar spaarpot beschikbaar gesteld voor onder meer de sanering van de Steendijkpolder. Deze giftige polder lijkt Maassluis nu de das om te doen, want als gevolg van een uitspraak van de Hoge Raad moet de gemeente nu alle in de wijk ontstane vermogensschade ophoesten. De geschatte reke ning bedraagt 25 miljoen gulden en daarmee is Maassluis failliet. Het gemeentebestuur van Maas sluis heeft zich de laatste jaren met kracht verweerd tegen de claims van de bewoners van de in oppervlakte gemeten grootste gif- wijk van Nederland. Vier vari hen stapten in 1988 naar de rechtbank in een poging de waardedaling van hun huis op de gemeente te verhalen. De directe aanleiding vormde de geplande verhuizing van één van hen. De betrokken bewoner merkte toen hij wilde verhuizen, dat zijn in 1983 opgeleverde wo ning enorm in waarde was ge daald. Aanvankelijk stelde de ge meente. dat er sprake was van een normale daling als gevolg van de prijsontwikkelingen op de wo ningmarkt. Een onafhankelijk taxateur toon de echter aan, dat dc betrokken woning op dat moment enkele tienduizenden guldens minder waard was dan een vergelijkbaar huis in een schone wijk. De enige oorzaak vormde de aanwezigheid van giftig slib uit de Rotterdamse havens in dc bodem. De Rotter damse rechtbank wees de claim in principe toe. Dat vonnis werd overgenomen door het Haags ge rechtshof en in laatste instantie heeft gisteren ook de Hoge Raad ingestemd met deze uitspraken. Bewoner Piet van Koppen is de enige van de vier procesgangei's die nog in de Steendijkpolder woont. Hij is blij met dc uit spraak, maar reden tot juichen is er volgens hem nog niet. „De hoogte van mijn schade moet nu worden vastgesteld in een scha- destaatprocedure. De schade is in mijn geval groot, want door om standigheden had ik mijn woning enkele jaren geleden eigenlijk moeten verkopen. Dat is niet ge beurd omdat ik het verlies finan cieel niet kon opvangen." Met de uitspraak van de Iloge Raad in de hand kunnen bewo ners nu naar dc rechtbank stap pen om een schadebedrag te van gen. Dat geldt echter niet voor al le 800 huidige huizenbezitters in de wijk, want een deel van hen heeft hun woning als gevolg van het gif in de grond juist voor een prikkie kunnen kopen. De bewo- ners-van-het-eerste uur maken wel een gerede kans, aangezien dc Hoge Raad heeft erkend daler sprake is van schade. Zelfs de ge- meente geeft toe. dat dc waarde daling 15 tot 25 procent ten op zichte van de gangbare prijs is. Naar schatting bevindt zich in de Steendijkpolder nog de helft var. de oorspronkelijke bewoners! Van diegenen die uit de wijk zijn verhuisd, is de gemeente echter ook nog niet af. Tientallen ver trekkers hebben ten. tijde van hun vertrek hun vermogensver- lies laten taxeren. Bewoners-ad vocaat F. Legger verwacht, dat ook deze groep spoedig op de stoep van het stadhuis zal staan. 20 miljoen Rotterdam betaalde Maassluis in de jaren zeventig geld om de in westelijk Maassluis gelegen pol der op te mogen spuiten met slib. Vervolgens verkocht dc gemeen te de grond als zijnde bouwrijp voor 20 miljoen gulden aan Pak- woningen. Pas in 1983 werd be kend gemaakt, dat de wijk op gif. tig slib was gebouwd. Dat ge beurde juist op het moment dat de laatste huizen waren verkocht. De gemeente heeft nooit ont kend. dat het gif in de bodem tot een waardedaling van de wonin gen leidde. Tot op de dag ran van daag houdt Maassluis echter vol. dat zij niet verantwoordelijk is voor de schade. Maassluis be weert. dat hel ten tijde van de storting niet is ingelicht over hel giftige karakter van het slib. ïn haar arrest stelde het Haags gerechtshof echter reeds in 1990, dat Maassluis ten tijde van de bouw in het oog springende gege vens over de vervuiling heeft ge negeerd. Met het aanwijzen van de Steendijkpolder als bouwloka- tie pleegde de gemeente daarmee een onrechtmatige daad. Hier mee sloot het gerechtshof zich aan bij het pleidooi van bewoners- advocaat Legger, die verwees naar een krante-artikel uit 1976. Daarin stond, dat de met verge lijkbaar slib opgespoten Broek polder in Vlaardingen zelfs onge schikt was voor de verbouw van knoiprodukten. „Ga je dan op vergelijkbare grond woningbouw plegen?" De iïoge Raad zag gisteren geen aanleiding om het Haagse vonnis tc vernietigen. Het cynisme van het lot wil, dat Maassluis haar nieuwe armlastige status nu dankt aan dezelfde grondtransac- ties in de Steendijkpolder, waar de gemeente in de jaren zeventig schatrijk van werd. Weihouder Jan Storm (milieu) heeft zich bij de situatie nog niet neergelegd. Maassluis studeert nog immer op pogingen om Rot terdam aansprakelijk te stellen. Volgens advocaat Legger is dat vrijwel onmogelijk, want de Hoge Raad verwierp gisteren naast de zaak tegen de bewoners eveneens het beroep, waarin Maassluis dc schade op bouwer Eurowoningen en de gemeente Rotterdam wil verhalen. Rotterdam - Het zogenaamde vogeleiland in de slufter tussen hel autostrand van Oostvoorne en de Maasvlakte moet zodanig worden hersteld dat het eilandje weer geschikt is als broedplaats voor zee- en strandvogels. Het vogeleiland is door de zware voor- en najaarsstormen de af gelopen twee jaar grotendeels verloren gegaan. Dit is één van de aanbevelingen van de werkgroep Evaluatie Slufter in een eerste rapportage aan minister Maij-Weggen van Verkeer cn Waterstaat over de gevolgen voor het milieu var- het in de Noordzee aangelegde depot voor verontreinigd bag gerspecie. Het volgeleiland kreeg in haar eerste jaren en tot verrassing van veei natuurbeschermers ais bezoekers onder meer de Dwergstern en de Grote Stern, vogelsoorten die gedurende een lange reeks van jaren de voor malige Maasmonding als broed plaats meden. De verontreinigingen in het de pot, zo blijkt verder uit de evalu atie, sijpelen niet naar buiten en bereiken dus evenmin de zee of het diepere grondwater. Ook gaan de chemische afvalstoffen in het depot geen onverwachte verbindingen met elkaar aan. De evaluatie naar de gevolgen van het baggerdepot wordt de komende vijf jaar voortgezet. Rotterdam - Scholen voor voort gezet onderwijs cn instellingen voor jeugdhulpverlening in Rot terdam gaan samenwerken om vroegtijdige schooluitval te voor komen. Donderdag tekenen zij het akkoord 'Binnenboord', een uniek experiment in Nederland. 'Niemand de poort uit zonder di ploma. dus houden we iedereen binnenboord" is het motto van de zeven scholen in de deelgemeen te Charlois en omgeving. Het ko mendejaar zullen zij een preven tief beleid voeren. De hulpverle ningsinstellingen zorgen voor een contactpersoon en een spe ciaal netwerkteam. Probleemge vallen moeten direct gesigna leerd worden door de scholen, zo dat de hulpverlening snel op gan g komt. Nu is het zo dat dertig procent van de leerlingen in het voortge zet onderwijs de opleiding verlaat zonder een diploma. Een Hink aantal stopt met school terwijl zij nog leerplichtig is. Rotterdam - Asfalteren is er de oorzaak ran dat de Kralingse Plaslaan vanaf maandagmorgen vroeg op het gedeelte tussen de Jerlchofaan en de Karmehveg voor al het verkeer in beide rich tingen wordt afgesloten. De stremming duurt tot uiterlijk maandag 2 november. Het ver keer wordt omgeleid.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1