15 Overal water achter de dijk en hier niet VSTC1 m D66-werkgroep ziet burger nergens terug in OOR-nota ,ktober woonmaai iu speciale aanbiedingen^. (KÖEWRMANo van/3800,- 2998." Kinderinstuif op de wip Wandelmars Rode Kruis Knotgroep aan het werk Vliegen voor goed doel Op pad door Schiedam Zwemvierdaage Miljard liter nodig om polder onder te laten lopen F Polder stond al eerder onder water TWEEWIELER SPECIALIST van Hogendorplaan 129 a - Vlaardingen - 010-471 63 60 wandkast "Komeet" 270 cm breed, uitvoering blank eiken WOONMAANDPRIJS LESKI MEUBELEN - HOOGSTRAAT 206 - VLAARDINGEN MAANDAGMORGEN GESLOTEN - TEL: 010 - 4346918 Rotterdams Dagblad Donderdag 15 oktober 1992 Schiedam Buurthuis Nieuwland heeft dringend begeleiders nodig die elke woensdagmiddag willen assisteren bij de activiteiten voor de kinderen. Het voortbestaan van de kinderinstuif staat momenteel op de tocht omdat het aan medewerkers ontbreekt. Tijdens de instuif zijn er voor de rond veertig kinde ren tal van activiteiten te beieven. Mensen die het jeugdwerk van buurthuis Nieuwland een handje wil len helpen wordt verzocht contact op te nemen met Guy Demo! <4738671; van het buurthuis. In het kader van het 125-jarig bestaan van het Neder landse Rode Kruis organiseert de Schiedamse afde ling zaterdag 17 en zondag 18 oktober m samenwer king met wandelsportvereniging De Schiedamse Tippelaars een wandelmars. Op beide dagen kan bij het gebouw aan de Van Be verenstraat 40 tussen 9.00 en 12.00 uur worden ge start met de wandelingen van vijf, uen of vijftien ki lometer. Deelname kost vijf gulden per persoon en de opbrengst komt ten goede aan het Rode Kruis. Ie dereen die de wandeling volbrengt krijgt een hcrin- neringsmedaille. Voor Knotgroep Schiedam begint zaterdag 17 okto ber het nieuwe knotseizoen. De groep bestaat aan 20 enthousiaste vrijwilligers die er om dc twee weken op zaterdag op uit trekken om ruim vijfhonderd wil gen te knotten of te snoeien. Daarnaast worden ook tientallen andere bomen zo als essen, iepen en elzen door de vrijwilligers van hun 'pruik' verlost. Het werk wordt gedaan langs de groene linten die vanuit de polder via de Harreweg, Kerkweg, Joppelaan. Poldervaart en Groeneweg de stad binnenkomen. Belangstellenden die het knotwerk bij willen wonen of een handje willen helpen zijn zaterdagochtend om 9.00 uur van harte welkom bij de boerderij aan de Harreweg 19. Wie toe wi] treden tot het legertje der vrijwilligers dient ua oren even contact op te nemen met C. Vermaat (4714397). Vlaardingen De Kiwanis Club gaardingen/Europoort verzorgt za terdag 17 oktober rondvluchten boven Rotterdam. Er wordt gevlogen in een DC 3, die elk uur opstijgt vanaf luchthaven Zestienhoven. Voor de rondvlucht moet 110.-worden neergeteld, maar dan krijgt men eenmaal terug op de grond een ontvangst in de VIP- ruimte van de luchthaven. Bovendien gaan alle op brengsten raar een goed doel. Dit jaar zijn het de Schiedamse stichting Schievaart en het Zonnehuis in Vlaardingen die een gift tegemoet kunnen zien. Voor informatie over de rondvluchten kan men te recht bij BCF Fhghtservices, tel.: 4623833. De Historische Vereniging van Vlaardingen gaat za terdag 17 oktober op excursie naar Schiedam. De wandeling begint om 10.00 uur en voert de deelne mers onder meer langs de Sint Ludumakerk, de ge restaureerde molen De Palmboom en molen De Noord. In dc twee eerstgenoemde gebouwen krijgen de wandelaars een rondleiding waarna het bezoekje aan de Brandersstad wordt afgesloten met een kopje koffie in de Noord. Maassluis In zwembad Dol-fijn wordt gedurende de herfstva kantie de veertiende zwemvierdaagse gehouden. Van maandag 19 tot en met vrijdag 23 oktober kun nen de zwemfans zowel in de avonduren als overdag koppie onder gaan. De start tij den liggen tussen 11.30 en 18.30 uur en 20.00 en 21.30 uur. Inschrijven voor het zwemevenement kan bij de VW in het stadhuis en telefonisch (01899-12876) bij het zwembad. Kinde ren tot en met twaalf jaar betalen ƒ5,50, overige deel nemers moeten een gulden meer neerleggen. Aan de vierdaagse is een sponsoractie verbonden voor het Ronald McDonald Kinderfonds. Agenda Schiedam donderdag 15 oktober CrOiiUr-VL' avond Nederlandse Chnsten Vrouwenbond, afdeling Schiedam Wuudhoek gebouv. de Ark, Hargpletn IÖ1.19 45 uur vrijdag lf>oktober Budge de 4Moler.s NieuweDamlaan 76G. 13 00uur Vlaardingen donderdag 15 oktober 1 Expubilie krijttekeningen, firdenc 'l Podium. Van Schrawndyk pk-ir. 13. loten met 17 oktober Reisverhalen cmr Indonesië met diabcelden Harmonie. 2000 Kerkt en winter door Antigone, Stadsgehoorzaal 2015 uur Thdma en Louise (film) Stadsgehoorzaal. 20 ló uur Maassluis vrijdag 16 oktober Expositie Karei Appel samengesteld door burgemeester Van Es, Gemeentemuseum tot en met njdag 27 no\ ember Door Simon van Zuilen Maasland - Jarenlang was de Foppenpolder bij Maasland de plaats waar de boer zich één voelde met zijn beesten. Het gebied straalde vooral rust uit. En hoewel er de laatste jaren veel is veranderd, kun je nu nog altijd vanaf de dijk genieten van een prachtig uitzicht over de groene oase. Binnenkort is hiervan echter geen sprake meer. Morgen wordt liefst een miljoen kubieke meter water in het gebied gepompt, waardoor dc Foppenpolder zal worden omgetoverd van een groot groen weiland in een gigan tische plas vol water. En hoewel er toch nog. aan de randen, ruim te is voor de grazende koeien, wordt de Foppenpolder groten deels Foppenpias. Een domein dat boeren zullen moeten delen met waterspor l. -r* Vrijdag wordt hot -t.irtsem van de inundatie gegeven door mevrouw H. L. Blok, voorzitter van zowel de reconstructiecommissie als het recreatieschap van Midden- Delfland. Dan stroomt zo'n slordi ge miljard liter water het gebied van dertig b ictare binnen. Dat wordt niet in één klap naar binnengegoten. Mevrouw Blok draait een afsluiter open, waarna het water volgens het principe van de communicerende vaten, door vier pijpen met een doorsne de van een halve meter, de recre atiepias kan binnenstromen. Aannemer A. Verboon verwacht dat het overhevelen een kleine week zal duren. „Het vollopen moet niet te snel gaan. Niet alleen vanwege de kans op schade, maar ook om zeker te zijn van voldoen de toevoer." In tegenstelling tot de directie-voerende Grontmij. is Verboon er niet bang voor dat de nieuwe dijk tussen de plas en de enkele meters lager liggende pol der na de operatie nog water zal doorlaten. Aannemer A. Verboon ver wacht dat het laten onder lopen van de polder een kleine week zal duren. Foto Richard Hogeveen/ Westlands Fotoburo De plannen tot de aanleg van een Foppenpias bestaan ai bijna vijf entwintig jaar. De inundatie-ge dachte ontstond in 1968, min of meer uit noodzaak. Het uit 1886 daterende gemaaltje was slecht, de machinistenwoning verzakten dc dijken rond de polder - verre weg het belangrijkste argument - verkeerden in heel slechte staat van onderhoud. De kans op dijk doorbraak was zelfs niet ondenk beeldig. Reparatie van het ge maal en versteviging van de dij ken zouden zeer hoge kosten met zich mee brengen. Inundatie De acht kilometer lange dijk rond de polder bezweek echter niet. En toen de provincie in 1976 ingreep en de zwakke plekken verstevig de, was hel gevaar op een door braak van de baan. Met als gevolg dat de landbouworganisaties enerzijds hun roep om dc kostba re agrarische grond te behouden verstevigden. Maar anderzijds de roep om inundatie (van het La- r a tijnsc'in undare', onder water zet ten) ingevolge de reconstructie- weg Midden-Delfland steeds gro ter werd. Een patstelling over de toekomst van de Foppenpolder ontstond in 1978. Maasland ging niet akkoord met het verzoek van de provincie om het bestemmingsplan te wijzi gen. Onder leiding van de toen- Maasland - Het vollopen van dertig van de vijfennegentig hectare van de Foppenpolder mag dan iets bijzonders zijn, uniek is deze inundatie toch niet. Tijdens de Tweede Wereld oorlog heeft de polder ook al ge deeltelijk onder water gestaan. Toen louter voor militaire doel einden, als verdediging tegen de Duitse bezetter. Door het wa ter konden hier, evenals trou wens in de Kralingerpolder, Ou de Campspolder en Sluispolder, geen vliegtuigen landen. In het in november uitkomende boek 'Maasland en Maassluis in de Tweede Wereldoorlog1, ge schreven door Maaslander J. Meijer, wordt de inundatie van deze polders aangehaald. Op 10 mei 1945 begon het droogmalen van de Sluispolder. Dat ging ui terst langzaam, want het peil 2akte slechts één centimeter per uur. De Foppenpolder werd, via een lijdelijke pijpleiding dwars door de Korte Buurt en de Zuidgaag. tegelijk met de Sluis polder drooggemalen. Ruim 47 jaar later is de recre atieve bestemming er de oor zaak van, dat een derde deel van de polder opnieuw onder water gaat. Ditmaal definitief, als Fop- penplas. matige burgemeester J. van den Brink wees de raad dat verzoek op dinsdag ly december 1978 van de hand. Daarna werd het stil rond de pol der, maar achter de schermen werd wel onderhandeld. In 1986 werd uiteindelijk een compromis bereikt. Tijdens een extra raads vergadering, inmiddels onder burgemeester M. Bloemen daal. ging de raad akkoord met een 'kleine' Foppen plas van rond de dertig hectare. Waarmee het licht voor dc noodzakelijke bestem mingsplan-wijziging op groen werd gezet. Droogplas De Foppenpias is als een droog plas aangelegd, waarmee het be drijf van Verboon iets meer dan drie jaar geleden begon. Alle wa terstaatkundige werken, tot en met de aanlegsteigers in de nieu we haven achter het jachthuis en de botenloods toe, zijn uitgevoerd zonder dat er één druppel water was. Dat bood de ongewone aan- blik van zevenhonderd meter lan ge. drie meter hoge aanlegstei gers plompverloren in het wei land. Het Maaslandsc aannemingsbe drijf heeft een grote klus aan de Foppenpias gehad. Liefst 500.00G kubieke meter grond moest wor den verzet om de dertig hectare grote plas met daarin vier eilan den te realiseren. Aan dam wand is vierhonderd kubieke meter ge bruikt. aan stortsteen tiendui zend ton, duizend steiger- en meerpalen zijn er geslagen en om het gebied behalve voor bootjes ook voor de wandelende en fiet sende recreant toegankelijk te maken zijn twee bruggen en vier kilometer fietspad aangelegd. Om de plas op een diepte van tweeeneenhalf a drie meter te krijgen, is ongeveer één meter weggegraven. Voor dat onderhoud zorgden de bezitters van een aantal zomer huisjes in dc directe omgeving van het jachthuis. Een aantal be zitters recreeerde daar al enkele tientallen jaren. Geen wonder dan ook dat zij zich verzetten, toen hun opstalletjes voor één van de toegangen tot het gebied moesten wijken. Na een door de reconstructiecommissie aange spannen gerechtelijke procedure, dienden de huisjes toch te ver dwijnen. De verbijsterde en te leurgestelde eigenaren ten spijt. Voor de rest is de aanleg van de plas geheel volgens plan verlo pen, al dienden hier en daar nog enkele hoogstandjes te worden verricht. Zoals bij de aanleg van de eilanden. „Heel vroeger is de polder een gebied van oude kreekruggen geweest," weet aan nemer Verboon. „Op sommige plaatsen waren de zettingen 1.60 meter gezakt, zo zacht was het daar. Er waren echter ook harde plekken waar zonder platen een zware kraan kon staan. Toch is het eigenlijk best vreemd," over ziet Verboon het bijna geklaarde karwei. „In heel Nederland hou den we het water achter dc dij ken. Maar hier zetten we een pol der onder water." Door Kor Kegel Schiedam - Een regionale werk groep van D66 heeft grote vrees dat over de hoofden van de burge rij heen toegewerkt wordt naar een regionaal bestuur, dat er op papier ideaal uitziet, maar dat geen enkel draagvlak heeft, m de samenleving. „Wij zijn bang dat het regiobestuur net zoiets wordt als provinciale staten: dat leeft ook niet bij de mensen, kijk maar naar de opkomst bij verkiezin gen," zeggen Adri Reijnhout en Carla Kuijper namens de D66- werkgroep. The D'oors noemen ze zich. Hel is een taalgrapje, dat enerzijds ver wijst naar de D van Democraten en dc afkorting OOR (van Over legorgaan Rijnmondgemeenten) en anderzijds naar de nota 'De doorzet'. Dit stuk komt volgende week uit en is de eerste D66-reac- tie op de OOR-nota 'De inzet'. Behalve met kritiek komt D66 ook met suggesties. De opmerkc- H'kste is het »doo'>m voord*1 ver kiezingen van het toekomstige regiobestuur, in 1995, een distric tenstelsel m te voeren. Zo kan de garantie worden verkregen dat Voorne-Putten. IJsselmonde, de IJsscl- en Lekstreek en het Water weggebied een evenwichtige in breng krijgen en dat het regiobe stuur dus niet door huidige Rot terdammers wordt beheerst „Een goede territoriale spreiding biedt ook meer ruimte aan kleine partijen om vertegenwoordigd te geraken in het regiobestuur." zegt D66. die volgens opiniepei lingen we1 eens de grootste partij van Rotterdam zou kunnen wor den. De belangrijkste kritiek op de OOR-nota is dat er al te enthousi ast wordt doorgedraafd naar een sterke regio, die echter de ge meenten qua betekenis leegzuigt. „En dan worden het geen vitale gemeenten, maar meer een soort deelgemeenten die alleen profa ne zaken zoals het rechtleggen van straattegels en plantsoenen- beheer mogen doen," zegt Adri Reijnhout. D66-wethouder in Schiedam. „Het OOR heeft sterk vanuit de regio-optiek gedacht. Wij hebben het omgedraaid. Wij redeneren consequent vanuit het gemeentebelang." Streekplan Carla Kuijper is voor D66 fractie- Ie idstcr m de gemeenteraad van Albrandswaard. Zij zegt: „Het OOR hanteert als uitgangspunt: alles wat lokaal kan, kan lokaal en alles wat regionaal moet, moet re gionaal. Maar dat bepaalt dus ei genlijk het regiobestuur. Onze va riant is: alles wat lokaal kan, móet lokaal. En wat niet lokaal kan, kan naar de regio. Het maken van fpri hptiomrmpg^plan i<= du< ten allen tijde een zaak voor de ge meenten. Per definitie niet voor het regiobestuur. Het regiobe stuur zal zich alleen buigen over het streekplan. Als een gemeente niet meewerkt aan de uitvoering van het streekplan, zal de regio een aanwijzingsbevoegdheid moeten hebben. Net zoals de pro vincie nu heeft, maar nooit ge bruikt. Hel is een principiële be nadering. want waarom zou de re gio zich met gemeentelijke aanle- genheden moeten kunnen be moeien?" The D'oors bestaan uit negen D66'ers uit Schiedam. Rotterdam. Ridderkerk. Albrandswaard, Spij- kenisse en Maassluis. De werk groep heeft al een interne peiling gehouden op een partijbijeen komst in Spijkenisse en die wees uit dat de kritiek op het OOR bin nen D66 veel gehoor zal vinden. Grootste knelpunt is wel, aldus Reijnhout, dat de burger nergens in de OOR-nota een rol speelt. „Het is dus geen wonder dat de voorlichtingsbijeenkomsten tot dusver zo weinig mensen trok ken." Reijnhout vindt het billijk dat de gemeenten een positie wordt toe gekend die dicht naast de burger staat, omdat de gemeenten zich primair met de directe leefomge ving gaan bezighouden. Maar zijn bezwaar is dat er niets geregeld is als het gaat om ingrijpende za ken. die niet tot de directe leefom geving behoren. Voorbeeld: de aanleg van een metrolijn. Dat is een strategisch object. Valt dus onder de regio. „Maar ziel het OOR een taak weggelegd voor het regiobestuur om de burger er dan optimaal bij te betrekken? Of wordt inspraak gezien als iets dat uitsluitend op gemeentelijke schaal hoeft plaats te vinden?" Reijnhout vraagt het zich al'. „Wil je zorgen dat de mensen zich in het regiobestuur herkennen, dan moet je ze er actief bij betrekken. En zelfs als het OOR deze visie deelt: waarom is er dan tot nu toe zo weinig gedaan om de burger te bereiken. Er is toch op zijn minst een zeer intensieve voorlichtings campagne nodig." De D66-werkgroep vindt dat dc gemeenten financieel gevoed moeten blijven worden uit het Gemeentefonds, rechtstreeks door de rijksoverheid. ..Het geld moet niet via de regio naar de ge meenten toevloeien," zegt Carla Kuijper. „Het is een misvatting te denken dat de gemeenten er dan meer invloed op hebben. Het eni ge wat je krijgt is een onderlinge strijd tussen de gemeenten, een vcrdecl-en-heerspolitiek, en bo vendien krijg je een dubbele strijd, want eerst nog moet de re gio voldoende middelen bevech ten in Den Haag. Dat voorkom je door te blijven uitgaan van de huidige praktijk. Objectieve crite ria zijn belangrijker dan een in terne regionale strijd." Frictiekosten Reijnhout vindt wel dat er voor frictiekosten bij de bestuurlijke reorganisatie een rijksbonus moet komen. „Bij gemeentelijke herindeling zie je ook vaak een extra financiële injectie van het rijk. Dat zou voor de regio even zeer moeten gelden." Ondanks de kritiek ziet D66 niet graag dat dc 'splitsing van Zuid- Holland', zoals Reijnhout het bij voorkeur noemt, afketst op onwil lige gemeentebesturen. Maar dan zal aan belangrijke voorwaarden moeten worden voldaan om krachtige gemeenten te behou den. 47 jaar Voor race-, trim- of ATB fietsen, van alle bekende merken. Weer veilig naar school met een nieuwe fiets van Koevermans. Ook voor warme fietskleding bent u bij ons op het juiste adres. nabij benzinestation

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1