15 De Wetering maakt een inhaalslag 'Aangewezen markt-iokatie lijkt mij niet de meest geslaagde plek' Vrijwiliiggers gevraagd Eerste hulp aan kinderen Deelraad voltallig Treirtjes kijken ING? Weg ermee! Interim-directeur Willem Poldervaart: 'Voor iedereen zorgen is ook christelijk bezig zijn' Westland-oost krijgt in totaal 65 agenten Rotterdams Dagblad Woensdag 21 oktober 1992 De Oproepcentrale Nieuwe Waterweg-Noord zoekt vrijwilligers die de mantelzorgers van thuiswonende dementerenden willen ondersteunen en hen een paar uur per week willen ontlasten. Van de vrijwilligers wordt verlangd dat ze zo nu en dan de plek innemen van de mensen die voor de de mente ouderen zorgen. Zodoende hebben de verzor gers overdag ook tijd voor zichzelf. Belangstellenden kunnen voor informatie contact opnemen met mevrouw A. de Jong. coordinator vrijwilligerswerk in DneMaasStede. telefoon 4278199 of 4278123. Ook in verpleeg- en reactiveringscentrum DricMaas- Stede zelf kan men vrijwilligers gebruiken. Mensen die graag met ouderen omgaan en bij activiteiten als wandelen, gewoon gezellig een praatje maken en handwerken willen assisteren zijn welkom. Voor in lichtingen of aanmeldingen belt men het boven staande nummer. Vlaardingen In november en december organiseert Medukatie. het instituut voor opleiding en advisering in medi sche spoedeisende hulpverlening, in buurthuis de Pijpelaar de cursus 'Eerste hulp aan kinderen'. De cursus bestaat uit twee dagdelen van drie les uren, kan voor ƒ64 worden gevolgd en staat open voor ouders en verzorgers van kinderen tot acht jaar. Er is echter slechts plaats voor een beperkt aantal cu rei sten zodat belangstellenden er goed aan doen zich zo snel mogelijk op te geven. Dat kan alleen te lefonisch worden gedaan bij Ellen Ooijevaar (030- 448100 de coördinatrice van Medukatie. De cursussen worden gegeven op de maandagen 23 en 30 november en de vrijdagen 4 en 11 december. Na afloop van de cursus krijgen de deelnemers een boekje waarin de leerstof staal beschreven zodat al les thuis nog eens op het gemak kan worden nagele zen. Hoek van Holland Do Hoekse deelgemeenteraad is weer compleet. De laatste maand waren er door diverse omstandighe den nog drie vacatures ontstaan. Jolanda van Dron- gelen neemt de plaats in de CDA-fractie in die was \rijgekomen door het vertrek van Jan Swaab. D66 is na Frits Soekhal weer in de deelraad vertegenwoor digd nadat Bert Blankers was vertrokken en Bob van Aalst neemt voor Hoeks Welzijn de plek in van Fran- cien Prins. In het kader van de landelijke modelspoordagen op vrijdag 24 en en zaterdag 25 oktober houdt mo- delspoorvereniging De Hoekse Lijn weer open da gen Op de lijst van activiteiten staan onder meer het (ver) bouwen van modelauto's, verfspuiten, huisjes, het maken van een Nederlandse bovenleiding en de pre sentatie van enkele videofilms op model spoorweg gebied. Ook is er een verkoopstand van gebruikt mo- delspoorwegmateriaal. Uiteraard kunnen de bezoe kers de miniatuurtreintjes- en banen in bedrijf zien. Zaterdag is de clubruimte boven het NS-staüon Hoek van Holland open voor publiek van 10.00 tot 16.00 uur en zondag 25 oktober kunnen de liefheb bers terecht van 11.00 tot 16.00 uur. Agenda Schiedam donderdag; 22 oktober Najsars-modeshov.dienstencentrum de Woudhoek, He>ermans- plein35,10 00 uur Vlaardingen donderdag 22 oktober Hook i'lüm). sladsgenoorraal. 14 00 en 20 30 uur. Lunchconcert Aad Zoutendijk. Grote Kerk, 12 45 -13 15 uur Maassluis donderdag 22 oktober Cursus kunstgeschiedenis. NWH. Koningshof. 14 00 uur, Lt-7ing 'Wonen voor ouderen', Triangel, Vereniging van Huis vrouwen. 14 00 uur Mag ik u eens meenemen naar het stukje Westland- seweg, tegenover het Kolpabad? Eerst heb je het huis waar dokter Moerman zijn eigenzinnige kan kertherapie bedacht. Een statige boerenhoeve, wat verscholen achter bomen, met een lange oprijlaan. Daarna een welde met roodbonte traag kauwende koeien. En daarachter volkstuintjes met rommelige optrekjes. Wanneer je de rijksweg en het verderop gelegen Ho- lyziekenhuis even wegdenkt zou het een perfecte lo katie zijn voor een zeventiende eeuwse Hollandse landschapsschilder. Moermans boerderij zou zeker niet misstaan in het openluchtmuseum van Arnhem. Wanneer die volkstuinthuisjes in Frankrijk stonden, zouden we ze pittoresk noemen. En die koeien, ach die koeien... ze kunnen je zo trouwhartig aankijken. Maar nu staan daar ineens twee etterige, uit hun krachten gegroeide reclameborden. Op het ene stelt een drieletterige bank mij de brutale vraag of ik er al aan gewend ben. Aan gewend ben? Aan wat? Dat zij mij kaal plukken? Te veel verzekeringspremie vra gen? Traag uitbetalen? Tc weinig rente vergoeden? Een vergoeding vragen voor de cheques die ze mc door mijn strot hebben geduwd? Ongetwijfeld zal de gemeente Vlaardingen toestem ming hebben verleend en huur incasseren voor de gemene aanslag op mijn doorgaans goede humeur. Met het geld dat daarmee wordt verdiend, kan ze weer allerlei onzinnige projecten financieren. Zoals de 'woningruil' tussen de Sociale Dienst cn de Mi lieu-afdeling. want in het stadskantoor schijnen de 'gereorganiseerde' bijstandsambtenaren ineens veel 'klantvriendelijker' te kunnen werken dan aan de Hoflaan. Dal zit dus wel goed. meneertje ING. Maar of ik er al aan gewend ben? Nee dus! Niet aan uw nieuwe naam, evenmin aan de in hoerige, signaalrood ge verfde lijst waar uw reclameboodschap in gevat is en al helemaal niet aan uw krasser, in mijn schilderijtje. W..neer een of andere gestoorde vent met een stan- ley-mesje een museumstuk aan flarden snijdt, is Ne derland in rep en roer. Maar dit schijnt te mogen. ING? Weg ermee! DICK VAN DER LUGT, Vlaardingen. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonner.ians Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Door Ben van Haren Vlaardingen - „Dertig jaar ge leden, toen De Wetering werd neergezet, kwamen hier men sen van 65 jaar wonen. Ze wa ren bang dat ze er anders met meer in zouden komen. Nu proberen ze de verhuizing naar een verzorgingshuis zo lang mogelijk uit te stellen. De gemiddelde leeftijd bij ons is 86 jaar en éénderde van de 75 bewoners heeft een ver pleeghuis-indicatie." Willem Poldervaart (38j werkt sinds half juli in Dc Wetering als interim-manager en constateert dal het om zijn verzorging goed bekend staande christelijk gere formeerde stichting voor bejaar denzorg voor grote veranderin gen staat. Het zal tevens een flin ke inhaalslag moet maken. De naam van het beleidsplan, dat na onderzoek van extern deskundi ge John van der Meulcn tot stand kwam. geeft het ook al aan; 'Vaart in de Wetering' bevat een lange reeks aanbevelingen. Miljoenen guldens zijn nodig voor bouwkundige aanpassingen, het personeelsbeleid moet beter, de pastorale hulp is onvoldoende en mogelijkheden voor sociaal contact tussen de bewoners zijn er nauwelijks. Vorige week meld de het Rotterdams Dagblad al dat De Wetering plannen heeft voor de bouw van een modern zorgcen trum met een seniorenrestaurant, ruimten voor para-medische hulp zoals fysiotherapie, voortijdelijke opvang en andere zorgverlening naast 115 aanleunwoningen, die Patrimoniums Woningen gaat bouwen aan de Claudius Civilis- laan. Na lezing van de analyse over de stand van zaken op het moment dat het beleidsplan werd geschre ven. is de vraag gewettigd of De Wetering niet veel te lang heeft stilgestaan bij de ontwikkelingen op het gebied van bejaardenzorg Poldervaart: „We lopen met voor op. Daar moet ik eerlijk in zijn. Maar stilgestaan heeft. De Wete ring toch ook niet. We hebben bij voorbeeld al sinds 1988 hier groepsverzorging voor mensen die verpleegzorg nodig hebben. Er is nauwe samenwerking met het Zonnehuis. En wal nu in gang wordt gezet, sluit duidelijk aan op de nieuwe ontwikkelingen in de ouderenzorg." „De vraag naar verzorgingsappar tementen neemt in het algemeen af. Van de veertig mensen die op onze wachtlijst staan, zijn er slechts vijf die graag gelijk willen komen. Pas was ik nog op bezoek bij een mevrouw van negentig jaar die op de wachtlijst staat voor De Wetering. Ze zei: Ik vind het aardig, dat u komt, maar ik wil nog met bij jullie wonen. Ik heb hulp voor dit en voor dat en ik blijf voorlopig op mezelf." „Daarentegen neemt de vraag naar aanleunwoningen toe. Oude ren vanaf', zeg maar 75 jaar willen graag zelfstandig blijven wonen, maar vinden het prettig als ze ver zorgenden dichtbij de hand heb ben. Voor als er onverhoopt iets gebeurt. Het gaat natuurlijk vijf- lig weken in het jaar ook goed, maar net die andere twee weken moeten ze bij ons terecht kunnen. En daarvoor moeten we een com pleet zorgcentrum worden, waar bijvoorbeeld ook ruimte is voor tijdelijke opvang."' Enclave Op dit moment is De Wetering het enige verzorgingshuis m de West- wijk. Het vormt eëh enclave m het hart van de wijk, prachtig in het groen tussen park, schapen wei en de villa's langs de Karei de Interim-di recteur Wil lem Polder vaart voert overleg met een perso neelslid in een van de tot 'zusterpost' omgebouwde voorraadkas ten. Foto Roel Dijkstra Grotelaan Het is het kleinste van de zes Vlaardingse verzorgings huizen en heeft een aantal moei lijke jaren achter de rug, waarin de directrice op non-actief werd gesteld. Haar vervangster vertrok dit jaar omdat ze elders een baan als directrice kreeg aangeboden. Waarschijnlijk heeft de onzeker heid over de toekomst van De We tering hierbij ook een rol ge speeld. Adviseur John van der Meulen van het onderzoeksbu reau BMO was toen volop bezig met het doorlichten van het chris telijk gereformeerde verzorgings huis. De in de Hoeksche Waard gebo ren oud-verpleegkundige Polder vaart kreeg deze zomer de touw tjes in handen. Het is zijn eerste baan in een verzorgingshuis. Hij verruilde in 1988 het witte tenue van verpleegkundige in een zie kenhuis voor het nette eostuum met stropdas van adviseur vour opleiding en management toen hij in dienst kwam van het in de gezondheidszorg gespecialiseer de adviesbureau Aorta. Polder vaart, die voorlopig voor een half jaar is ingehuurd, benadrukt wei dat het bestuur van De Wetering zelf het initiatief heeft genomen voor de koerswijziging. Ook wijst hij erop dat hem in gesprekken met het personeel bleek dat er een grote veranderingsbereid heid aanwezig is bij de vijftig mannen en vrouwen, die geza menlijk de 32 functieplaatsen be zetten. „Ze moesten even aan me wen nen en waren aanvankelijk terug houdend in het beantwoorden van mijn vele vragen, maar dat had alles te maken met de sterke hiërarchische aanpak die men ge wend was. Nadat het ijs gebroken was en men mijn minder formele werkwijze ging waarderen, bleek dat het personeel zelf ook al idee- en had over verbeteringen." Alle betrokkenen in De Wetering beseffen dat het om het lijfsbe houd gaat. Poldervaart, zelf wel hervormd opgevoed maar niet kerkelijk, zegt: „Intern zijn er geen proble men met de ommezwaai tot alge meen zorgcentrum voor de gehele Westwijk. Het bestuur is zich t heel goed van bewust, dat het niet op de oude voet door kan gaan. Ik heb ze gezegd, dat als De Wete ring voor iedereen kan zorgen zij ook op een christelijke manier be zig zijn." Voor onderdelen van de vernieu wingen is nog wel in eerste in stantie contact gezocht met ande re organisaties met dezelfde christelijke achtergrond. Zo is over de te bouwen 115 aanleunwo ningen uitvoerig overleg gevoerd met Patrimoniums Woningen. Maar ook zijn er inmiddels con tacten geweest met alle drie de service-bejaardenflats in de buurt, Valkenhof, Marnixflat en Blois van Treslong. Dat was voor het eerst in het bijna dertigjarig bestaan van het enige verzorgingshuis van de Westwijk. Spreiding Het beleidsplan van De Wetering is volgens Poldervaart geen lucht fietserij. „Het heeft een gedegen basis. Van der Meulen heeft, toen hij het maakte, de mogelijkheden goed afgewogen in overleg met de belangrijkste financiers, de pro vincie en de gemeente. Het plan is kortgeleden ook gepresenteerd aan vertegenwoordigers van deze overheden en kreeg een goede ontvangst. Wethouder Kool bij voorbeeld noemde het een heel goed plan." Onder druk van de provincie, die in 1990 definitief koos voor het bevorderen van meer samenwer king tussen de verschillende ver zorgingshuizen, wordt in Vlaar dingen al enkele jaren aan een meer geografische spreiding van voorzieningen gewerkt. Met uit zondering van het streng gerefor meerde Uitzicht werken alle plaatselijke verzorgingshuizen sinds 1989 samen in het Stedelijk Management Vlaardingse Verzor gingshuizen (Stemav) met als doel uiteindelijk te komen tot één organisatie voor de ouderenzorg in Vlaardingen. Poldervaart ver wacht dat men bijvoorbeeld zal komen tot één directie cn geza menlijke administraties, perso neelsbeleid en opleidingen. Het aantal leidinggevenden in De We tering zal volgens hem afnemen. ..Ik denk de zaak hier gerund gaat worden door een lokatiemanager en vier afdelingshoofden." zegt hij. Samenwerking is er ook op ander terrein. In het schemergebied tussen verzorging en verpleging zijn nog al wat mensen in de knel geraakt. In het verzorgingshuis ontbraken middelen en/of kennis om bijvoorbeeld licht de menterende mensen goed te be geleiden. In Vlaardingen is daar vijf jaar geleden al een oplossing voor gezocht. De nu in het Ste mav samenwerkende vijf {De We tering, De Meerpaal. Driecn-Huy- sen, Billiton en Vaartland) zijn to: een overeenkomst gekomen me: de Stichting Verpleeghuizen Nieuwe Waterweg Noord, die het mogelijk maakt verpleeghulp te geven aan bewoners van verzor gingshuizen. De groepsverzor ging, die De Wetering m samen werking met het Zonnehuis geef! is er een voorbeeld van. Nieuw beleid In het overleg dat door dergelijke samenwerking is ontstaan, en ge stimuleerd door het naar een nieuw ouderenbeleid strevende gemeentebestuur, is ook de sprei ding van ouderenvoorzieningen ter sprake gekomen. De Westwijk bleek daarbij een modern zorg centrum nodig te hebben voorde 1900 65-plussers, die het nu al telt Poldervaart wijst voorts op de bouwkundige toestand van het gebouw De Wetering, dat burg meester mr.Jan Heusdens op 26 november 1963 opende. „Bij de bouw is geen rekening gehouden met het zo lang mogelijk zelfstan dig blijven wonen van mensen en dus het ouder worden van bewo ners van verzorgingshuizen. Zo is het vrijwel onmogelijk voor rol stoelgebruikers r n zonder hulp in hun appartement te komeri Ruimte voor een .usterposl op de verschillende etages was niet wij- gehouden. Ze was wel nodig. Dus hebben ze voorraadkasten hier voor omgebouwd, maar die zijn natuurlijk veel te krap en gewoon ongeschikt als fatsoenlijke zus terpost. Ook ontbreken ruimten voor sociaal contact cn zo kan ik nog meer opnoemen. Na dertig jaar is dus ook De Wetering aan een grondige verbouwing, een modernisering toe." De interim-directeur verwacht dat binnen twee jaar Palrimom- ums Woningen een complex van 115 aanleunwoningen heeft ge bouwd op het grasterrein naast De Wetering. Bij de totstandko ming daarvan moeten ook centra le zorgvoorzieningen beschikbaar zijn, waarvoor De Wetering moet zorgen. Architect Wijnand Hou- dijk is al aan het tekenen. Een halfjaar later, denkt Poldervaart, kan ook de modernisering van de bestaande appartementen gereed zijn en heeft de Westwijk, waar nu bijna 3500 officiële ouderen (55- plussers) wonen, in het nieuwe De Wetering een adequaat zorg centrum voor bewoners van alle gezindten. „Een plek waar men sen naar verhuizen als ze meer of minder verzorging nodig hebben en waar ze kunnen blijven wonen tot aan hun dood," omschrijft Wil lem Poldervaart het karakter van zo'n moderne ouderenvoorzie ning Naaldwijk - In de nieuwe politie-eenheid van West- land-Oost (Naaldwijk, De Lier, Maasland en Schi pluiden) komen 65 politiemensen te werken. Dit is besloten door het regionaal college van het politie korps Haaglanden, zo heeft het korps Westland-oost bekendgemaakt. Bij de huidige gemeente- en rijks politiekorpsen in Naaldwijk en De Lier werken nu samen circa 81 mensen. Een aantal administratieve cn staffunctionarissen wordt straks vervangen door gewone agenten. Volgens de politie is het sterkte aantal in het overleg behoorlijk aangepast. De burge meesters hebben grote druk uitgeoefend. Aanvanke lijk was de sterkte van Westland-oost op 52 mensen gepland. In het regionaal college hebben de burge meesters extra mensen gewaagd voor de controles op illegale arbeiders en milieu-overtredingen. De verwachting is dat hiervoor alsnog extra personeel wordt toegewezen. Na de reorganisatie gaat. de poli tie vaker de straat op. De politiebureaus in De Lier. Schipluiden en Maasland zullen blijven bestaan. Door Sander Sonnemans Schiedam - Zonder het rapport van het weekmarktonderzoek de grond in te willen boren, hebben de wethouders Aad Wiegman en Chris Zijdeveld verdeeld gerea geerd op de cundusies die door dc samensteller drs. A. Bruins worden getrokken. In de rappor tage geeft Bruins aan dat de weekmarkt in het centrum tc wei nig aandacht krijgt van de ge meente Schiedam. Ook stelt hy dat er bij het maken van de bin- ncn^adsplannen te weinig reke ning is gehouden met de locatie van de markt Bruins schrijft in het rapport dat in het gemeentelijk beleid ten aanzien van de binnenstad van Schiedam het accent eenzijdig ligt op het versterken van twee polen op de Grote Omloop (de winkelroute Broersvest-Hoogs- traat-Lange Kerkstraat). Die ac centen zijn de bouw van het ABC- warenhuis en de vernieuwing van de Passage. Hij meent dat de Schiedam se centrummarkt op vrijdag een deel van die omloop vormt en dat het gedeelte van de ze markt op het Broersveld daar van afzijdig ligt. „Zowel bezien vanuit het functio neren van de Schiedam se cen trummarkt als vanuit de beleids richting van versterking van de Grote Omloop zijn er betere in passingen de markt dan de door de gemeente voorgestane handhaving van de huidige situ atie. Met name het voortzetten van de situatie dat een deel van de markt wordt gehouden op het Broersveld moet worden afgewe zen. zowel om redenen van onop losbare knelpunten ais om rede nen van wederzijdse versterking van markt en winkels." aldus de samensteller. Van de voorgestelde alternatie ven - de parkeerplaats achter de Hema, en de Broersvest - wordt de eerstgenoemde lokatie als de meest voor de hand liggende aan gewezen. In die richting wordt waarschijnlijk gedacht omdat het stuk markt vóór de houten Hema- vestiging door zowel de kooplie den als de bezoekers als het meest populaire marktgedeeite wordt ervaren. Tevens biedt de parkeerplaats mogelijkheden voor de markt om aan de eisen te voldoen die nodig zijn voor het goed funct;oneren. De andere voorgestelde plekken voldoen volgens het rapport slechts ge deeltelijk aan de ideale omstan digheden voor een weekmarkt. „Ik wil het rapport niet direct met de grond gelijk maken door mijn mening naar buiten uit te dra gen," liet wethouder Zijdeveld weten nadat hij het fraai ogende boekwerkje in ontvangst had ge nomen. „Dat zou ook niet eerlijk zijn tegenover de onderzoekers en de samensteller van het rap- nort. Ik moet het trouwens eerst lezen voordat ik mijn oordeel vel. Maar de nu aangewezen lokatie, de parkeerplaats achter de Hema. lijkt mij niet de rnecst geslaagde plek. Ik interpreteer die voorstel len van nieuwe lokaties als ge dachten hoe het zou kunnen. Ver der heb ik de indruk dat men voorbij gaat aan het feit dat de Lange Kerkstraat hei karakter van de Hoogstraat moet krijgen. Mede daardoor zijn allerlei ge dachten te combineren „Overigens wordt het zo langza merhand ook hoog tijd dat mer. de naam Hcma-plein niet meer gebruikt," liet Zijdeveld tussen neus en lippen door weten. „Het is geen officele straatnaam en als dadelijk de Hema is verdwenen, kan die naam sowieso niet meer worden gehanteerd." Ook wethouder Aad Wiegman liet zich na de in ontvangstneming van het rapport niet helemaal on betuigd. „We hebben juist heel goede contacten met het markt wezen," doelde hij op het verwet van Bruins. „Daarom moet ik ont kennen dat de markt te weinig aandacht krijgt. Als geen ander besefik dat de markt een enorme trekker is. Niet alleen voor Schiedam, maar voor de hele re gio." Het feit dat Bruins vertelde dat ook de winkeliers van het Broers- vest de markt wel voor hun deur willen hebben en dat er dan wel licht op de marktdag geen door gaand verkeer meer mogelijk is. klonk Zijdeveld echter als mu ziek in de oren. Maar ook hy moest toegeven dat het een schier onmogelijk karwei is om dat te realiseren met de trambaan als hindernis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1