13 Ich bin ein Rotterdammer Hoogstraat verrijkt met 't Snoepwinkeltje f Hollandiaterrein klaar voor verkoop 49.00 49.90 Jongenskoor te gast Jubilieum BVSZ Speelgoedbeurs Levensreddend handelen Oost-Europa te kijk Orgelconcert Koos Bons Omwisselen rijbewijzen Oudere Vlaardingers stappen binnen: 'Ik kan wel huilen nu ik dit moois allemaal terugzie' ULTRA FLEX X Jouw zaak hangt vol met herfstknaliers! KOSTUUMS X: 198.- 249.- 298.- New JEANS RIBC0RD BROEK VISCOSE SHIRTS I»IJA!MM 1 Rotterdams Dagblad Donderdag 22 oktober 1902 Schiedam Komend weekeinde worden alk; liturgische vierin gen in dc Singelkerk verzorgd met koorzang van De Zeeuwse Koorschool. Deze koorschool is een unieke instelling in Zeeland waar jongens in de leertijd van vijl tot veertien jaar worden opgeleid tot koorzanger. Van zaterdag 24 tot en met maartdag 26 okinker zijp, de zangertjes te gast in Schiedam. De eerste viering die muzikaal door het koor wordt verzorgd is die in de Franke landkapel op zaterdag 24 oktober om 17.00 uur. Aansluitend wordt er om 18.30 uur gezongen in de Singelkerk waar zondag 25 okto ber ook om 9.15, 11.(J0 en 18.00 uur optredens staan gepland. Maandag 26 oktober brengt hel koor in Hui ze Frankeland vanaf' 15.00 uur een aantal liederen ten gehore vaanta'savonds om 20.00 uur het bezoek aan Schiedam wordt afgesloten met een concert in de Singelkerk. Zaterdag bestaat de Bewoners Vereniging Schiedam-Zuid iBVSZ) twintig jaar en dat moet na tuurlijk worden gevierd. Die dag neemt de bewo- .'lersvereniging haar intrek in Klubhuis Zuid aan de Dwarsstraat 42 waar vanaf 14.00 uur allerlei festivi teiten plaatsvinden. Om te beginnen is er Vmiddags voor de kinderen een optreden van clown Rickv en Valery Preston. Ook is er een mini-playbacks how. Om 18.45 uur gaan tie deuren open voor de feestavond waar onder ande ren de Amazing Stroopwafels en dc zanger Paul Bradley optreden. De aanwezigen kunnen meedoen aan de Karaoke-show en met de voetjes van de vloer. Speel-o-iheek Ikkie houdt op donderdag 29 en vrij dag 30 oktober haar grote jaarlijkse speelgoedbeurs. Mensen die van hun oude speelgoed afwillen maar er toch iets aan over willen houden, kunnen bij Ikkie terecht. Op maandag 26 (14.00-15.00 en 19.30-21.00 uur! en dinsdag 27 oktober (9.00-11.00 en 14.00-15.00 uur) kan men het te koop aan tc bieden speelgoed in leveren. Het speelgoed moei heel en schoon zijn. De speel-o-theek houdt wel 25 procent van de opbrengst voor zichzelf in. Voor meer informatie: An ja Lems (4714952). In samenwerking met de stichting Rescue organi seert de stichting Accu trainingen op het gebied van levensreddende handelingen. Reanimatie is daar een voorbeeld van. Dc cursus start op maandag 26 oktober om 20.00 uur en bestaat uit vijf bijeenkom sten van twee uur. De eerste drie lessen behandelen de theorie en de praktijk van de hartreanimatie aan gevuld meteen thema over levensbedreigende onge vallen bij kinderen. Bij de laatste twee lessen komen zaken als bewusteloosheid, slagaderlijke bloedin gen. vergiftegingen, epilepsie, flauwte en hyperven tilatie aan de orde. Na het volgen van alle- bijeenkom sten ontvangen de cursisten een certificaat van de stichting Rescue. Voor het inschrijven voor de cur sus ff 60) kan men terecht bij de receptie van de Blau we Brug. telefoon (010) 4701049. Vlaardingen In de hal van de Vlaardingse Openbare Scholenge meenschap aan de Claudius Civilisstraat wordt van maandag 26 oktober tot en met vrijdag 6 november de tentoonstelling "Oost-Europa, bekijk 't eens!' ge houden. De expositie richt zich in de eerste plaats op de schooljeugd van veertien tot achttien jaar maar heeft, daarnaast ook c-en publieksfunctie. Met nis uitgangspunt de omwentelingen in Oost-Eu ropa in 1989 - de bezoeker stapt bij dc ingang letter lijk door dc opengebroken Berlijnse Muur - wordt in beeld gebracht wat de snelle verandering in dit deel van Europa voor gevolgen heeft voor het alledaagse loven van de jongeren. Thema's als leef- en woonsi tuatie. onderwijs en werk. seks. uitgaan, reizen en emigratie, politiek en het milieuprobleem worden op verschillende manier belicht. De tentoonstelling wordt vrijdag 23 oktober feestelijk geopend. In de Immanuelkcrk wordt zaterdag een orgelcon cert gegeven door Koos Bons en drie van de vele leer lingen die door Bons zijn ingewijd in de kunst van het orgelspel. De leerlingen Marv van Bogert. Her man Hazer.oot en Henk den Boer brengen samen met hun "meester" werken van Boëlniann. Regcr. bach en Andriessen ten gehore. Het concert begint orn 21), 15 uu ren een toegangskaartje kost zes gulden. CJP-houders. kinderen en houders van dc pas 65+ betalen de helft. „Maassluizers die hun oude. ongeldige rijbewijs nog niet hebben laten vernieuwen, kunnen dat tot 1 ja nuari 1993 laten doen bij afdeling burgerzaken van het stadhuis. Het oude rijbewijs is herkenbaar aan de manier waarop dc pasfoto is bevestigd. De foto zit met twee ringetjes vast. Op het nieuwe rijbewijs beeft de eigenaar géén gaatje in z'n hoofd. Rijbewij zen die voor 1 juli 1985 zijn verlopen, komen niet meer in aanmerking voor vernieuwing. Agenda Schiedam donderdag 22 oktober bVidenocnui* ivaar/iVrraniiu:. spirituele vereniging lianflonia. v.ikt.'eritru.'n Nieuvriantl, IVibautplein Itö>.20.00 uur. Vlaardingen donderdag 22 oktober - Huur: staijsiyi;hüf;rzaii!. 20.20 uur. Fapi DnVrtin Trio (jazz;. Maüdox. Koningin Wi'Ji'.-irnimihavt't! 4. 2100 uur. vrijdag 23 oktober Openim expositie Aad can Kijmberjien ioLieverbctuidérijen;. isi- l'-rit- 'i Podium. Van Seinawndijkpltin 13. ?oi en tiujt november. Maassluis donderdag 22 oktober Kieuw Jnsr ('cabaret van -Maicei Verrock en Pal Pk'ijsitrt theater de Sehiicrkerk, 20.30 uur. vrijdag 23 oktober Spreekuur Ziekenfunds. Koningshof. 14.00 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Care! van der Velden Westhaven plaats 22 3131 BT Vlaardïngen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Door Kor Kegel Het oude hoofdkantoor van scheepswerf Gusto was een prachtig monumentaal gebouw. Industrieel erfgoed van zeldza me schoonheid. De pech was dat Gusto rle poorten sloot en dat er met de grond gespeculeerd ging worden. Om de ontwikkelingen niet in de weg te staan moest dat fraaie kantoor worden gesloopt. Achteraf is dat onzin gebleken. Er staat nu afzichtelijke bebou wing. die heel goed naast het hoofdkantoor neergezet had kunnen worden, zo denderend is ter plekke de planologie niet. Het Guslo-monument had nu nog een sieraad kunnen zijn aan de Schiedams-Rotterdamse grens. Aan de Schiedams-Vlaardingse grens stond ooit een gemaal van bijzondere architectuur. Een ju- weel aan de Poldervaart. Maar het stond in de weg, heette het, het zou toekomstige ontwikke lingen blokkeren, dus het werd gesloopt. Weer een potentieel monument minder. Achteraf is het een drogreden gebleken. Vijfsluizen vraagt nu gewoon om een bolwerk van allure. Ik mis die gebouwen. 2e markeerden de plekken waar mijn stad begon, het waren dier bare herkenningspunten. Maar het ergste van hun sloop vond ik de volks verlakkerij. Omdat het dorpspompgehalte van de be sluitvorming me in mijn ziel sneed, heb ik er een chronische weerzin legen cultuurbarbaren aan overgehouden. Iedere keer weer, als ik Vijfsluizen of het Gusto-terrein passeer, kan ik schuimbekken om het schaam teloze onbenul van gemeentebe stuurders die gaten in mijn ge heugen hebben proberen te slaan. Per slot. fysieke elementen in het stadsbeeld zijn verbonden met belevenissen, ze zijn de pila ren van onze fantasie. Haal je die prikkels weg, dan verliest de stad iets van haar identiteit. Het nieuwe moet beslist esthetische en sentimentele waarde hebben, wil het voorkomen dat nostalgi sche typetjes vervreemden van hun stad en vereenzamen. Herman Meijer (van Groen Links in Rotterdam) spreekt in dat verband over het kunnen le zen van de stad: de bebouwde kom mo't als het ware een open boek zi'n voor haar bewoners, en hoe dynamischer de stedelijke dynamiek, van des te meer be lang zijn de vaste bakens, rust- burchten van ons leven, de an kerplaatsen van het bewustzijn. De stad is ons huis op aarde, en van je huis moeten ze afblijven. Gemeenteraadsleden zouden eens moeten weten hoe vrees'lijk een gezin kan aanhikken tegen een afgekondigde renovatie. Ze zouden moeten weten hoe veel mensen constant heimwee houden naar hun oorspronkelij ke woongenot, ondanks berus ting en betrekkelijke tevreden heid over het gerenoveerde. Bij velen gaat de pijn nooit over en ik zou wel eens wetenschappe lijk onderzoek willen zien naar het verband tussen stadsver nieuwing en vereenzaming on der bejaarden. Het stadsbestuur van Rotterdam meent dat de stedelingen wel een zekere trots ontlenen aan het Weena en de Boompjes, cn het zal best waar zijn dat veel inwo ners zich door die spicgelflats la ten genist steil en, al sol' er iets van afstraalt op hun eigen econo mische vooruitzichten. Maar niet heel Rotterdam is yup. cr zijn ook nog old urban people die lie ver op de Oude Binnenweg, de Zwart .Janstraat of de Wolp- haertsbocht rond banjeren dan er met een snik en een snotter de vergeelde ansichtkaarten van te aanschouwen. Slopen betekent afstand schep pen tussen het individu en zijn omgeving, en een zekere distan tie kan heilzaam zijn voor het re lativeringsvermogen. Maar in een zich zo grondig vernieuwen de stad als Rotterdam wordt elke strohalm met het verleden kost baarder, en een te grote aanslag erop kan de liefde tot de stad doen omslaan in haat. Het bewijs voor de groeiende disharmonie in Rotterdam is dat je steeds y« ker hoort dat het gemeentebe stuur nog eens dunnetjes over doet wat de Duitsers in 1940 ver geten zijn. Ach, sentimenteel gevoel had ik niet van de Rotterdamse ge meenteraad verwacht. Maar dat ze aanvankelijk dat godvergeten dorpse argument gebruikten dat de Hef in de weg zou liggen... Door Ben van Haren Vlaardingen - Op de hoek van dc Smidsteeg heeft enkele ja ren een oud vervallen winkel pandje het nzien van dit deel van de hilarische Hoog straat in Vlaardingen aange tast. Sinds kort echter is het verrjj kt met een pareltj e, waar mensen niet zonder bewon dering voorbij kunnen gaan. ..Pas geleden kwam er een oud vrouwtje binnen, die zei: Ik kan wel huilen nu ik dit moois allemaal terugzie." ver- lelt Wil van Uffelen-Van der Linden, die in dat oude pand 't Snoepwinkeltje is begonnen. Zij n- het dc ouderen die vooral om de'nostalgische inrichting van de winkel naar binnen stappen, kleintjes komen af op de liefst 150 soorten snoep die er staan uitge stald. In potflessen. oude voor raadkassen of de grote uitzoek- kist' met glazen deksel kunnen ze alle soorten drop en snoep van hun gading vinden. Het staat op de planken' en voorraadkasten langs de muur. naast de oude kas sa op de toonbank, op de schoor steen 1: oven het potkacheltje of op hel ouderwetse tweezits- schoolbankje, dat op dc houten vloer naast de toonbank het inte rieur een warm. ouderwets cachet geelt. Daaraan dragen ook bij het ieesplafikje tegen de schoorsteen mantel en de oude bakfiets voor dc deur. Aannemer Steef Durir.ck heeft met de verbouwing van het pand je Hoogstraat 89 duidelijk weer een proeve van vakmanschap af gegeven. Het nieuwe pareltje her innert in niets aan de oude leeg staande winkel (voorheen Very Good), waar hij vijf maanden ge leden het karwei begon. Toen moesten er bijvoorbeeld eerst vijftig duiven worden weggejaagd van de bovenverdieping, die daar hopen uitwerpselen en nesten mei eici eit liauuen gedeponeerd. Nu heeft Esther Kastelein er een moderne nieuwe woonruimte. Zij zegde prompt haar baan als gruepleidsler bij het Rotterdamse bedrijf Chefaro International op om rle nieuwe uitdaging van 't Snoepwinkeltje aan tc gaan. De 23-jarige Vlaardingse was direct enthousiast toen haar oom Ron en tante Wil het aanbod deden. Vierjaar De ras-Vlaardingers Ron on Wil van üffelen. met gevoel voor his torie. hadden al vier jaar geleden hun oog laten vallen op het be- wuste pandje aan de Hoogstraat. Hoewel de gemeente zat aan te hikken tegen de voortdurende leegloop van oude pandjes tussen katholieke kerk cn Korte Hoog straat en al heel lang zegt bewo ning aan de Hoogstraat te willen bevorderen, kwam hel er toch maar niet van. De als snelle lood gieter bekende Ron wilde het graag ombouwen tot woning met bedrijfspand. Er ging echter zo'n lange tijd overheen voordat hij iels van de gemeente hoorde, dat hij inmiddels zijn bestaande be drijfspand aan de Wilhelmina- straat cn de daarnaast te koop ko mende woning had opgeknapt. Toch bleef de wens om van het pandje aan de Hoogstraat iets moois te maken, knagen. Zeker toen bleek, dat de gemeente in al die jaren niet Vei'uer kwam uan inwoning geven aan duiven en het aan leden van de zich ergeren de winkeliersvereniging toestaan de etalage te vullen om de leeg stand te verdoezelen. Een bezoek aan de gemeente leidde ertoe dat hem nu wel het pandje werd ver kocht. ..Maar wal wc er na het op knappen mee zouden gaan doen, wisten we nog niet precies. Via een kennis kwamen we later pas op het idee van een snoepwinkel tje. Dat hebben we doorgezet toen ook bleek dat Esther cr in zou wil len. Je hebt er toch een vertrouwd iemand voor nodig, die zoiets ook kan runnen en er bij wil wonen. Daarna zijn we overal in Neder land ideeën op gaan doen. in Am sterdam. in Utrecht," vertelt Wil. Ulevellen Achteraf blijkt nu dal hiermee het pandje min of meer zijn oorspron kelijke bestemming heeft terug gekregen. Immers, tot in de jaren vijftig de gemeente een koopwoe de ontketende voor dit gedeelte van de Hoogstraat (met als doel de heleboel te slopen ten faveure van nieuwbouw), dreven op de hoek van de Smidsteeg de Gezus ters De Bruijn cr een snoepzaak. „Ja, dat heb ik al gehoord van een van dc vele ouwetjes. die hier bin nen komen," vertelt Esther. „Ik krijg soms hele verhalen te horen hier. Mensen komen vragen of ze alsjeblieft even rond mogen kij ken in du winkel. Sums vragen ze naar bepaalde oude soorten snoep. Of vertellen over vroeger." Zo zijn ze in 't Snoepwinkeltje ook op het idee gekomen om de zoete brokken te gaan verkopen, die in oen liedje uit grootmoeders tijd worden bezongen. Sinds deze week staan de in 'Jarig Jetje zou tractoren' genoemde ulevellen op dc toonbank. „We hebben in Rotterdam een mannetje gevonden die het re cept kent. Op speciaal verzoek van ons heeft hij ulevellen in een paar kleuren gebakken." Chocolade, zoals dc Gezusters De Bruijn tientallen jaren lang in hun als chocolaterie te boek staande zaak verkochten, staat niet op de uitgebreide assorti- mentslijst van 't Snoepwinkeltje. „Normaal niet, maar binnenkort wel. Ter gelegenheid van Sinter klaas en Kerstmis passen we de hele zaak aan en dus ook het as sortiment." meldt Wil van Üffe len. Winkeliers uit de buurt zijn blij met de komst van de nieuwe col lega. Slager Koos Buckers. de buurman, en mevrouw Vellekoop. die voor haar dochter Ingena de kaaswinkel op dc Hoogstraat dreef, herinneren zich nog goed dat de twee zussen De Bruijn er hun nering hadden. ,,Ja, ze ston den bekend om hun chocoladelet ters, suikerbeesten en bitterkoek jes." De inmiddels tachtigjarige mevrouw Vellekoop weet dat ze uit een groot gezin kwamen wat boven die winkel woonde. Dat is nu dus niet meer zo. De tijd is ver anderd. Nu is men blij met de te rugkeer van een snoepwinkeltje, maar destijds had de Hoogstraat een flink aantal winkels dat zoele waren te koop had. Zoals confi- seur/patissier H. Dirkse op 106. De Zoete Toco, later Pama op 132 en de fabrikant van 'echte Rotter- damsche Polka-brokken' J. var. der "Wal op 109. Die polkabrokken zijn ook te koop in 't Snoepwinkeltje. Achter de toonbank krijgen Esther Kastelein en Wil van Uffefen- van der Linden (rechts) veel bewonderende reacties op inrich tingen assortiment van 't Snoepwinkeltje, dat op de hoek van de Smidsteeg terugkeerde. Foto Ellen den Ouden/Bureau Roel Dijkstra Schiedam - De lichte bodemver ontreiniging die was geconsta teerd is opgeruimd, de grond is al enige tijd bouwrijp en wacht op het moment dat dc eerste paal wordt geslagen. Zaterdag 24 okto ber start Ooms Makelaars uit Schiedam met de verkoop van de eerste 40 woni ngon tl ie gebouwd gaan worden op het voormalig Hnllandia-ferrein tussen de Schie en 's-Gravelandseweg. Op de plek waar vroeger de bran derij en gistfabriek Holland ia ten behoeve van de jenever product ie moutwijn produceerde, komen straks 74 vrije sectorwoningen cn een viertal zogenoemde 'kantoor villa's te staan. De koopwoningen moeten rond de 215.000 gulden gaan kosten. Volgens een woord voerder van Ooms wordt er aan het eind van het jaar begonnen met de bouw van de eerste serie huizen. Voor de naamgeving van de toe komstige straten heeft de advies commissie aan het college voor gesteld zich le wenden tot de cate gorie drankindustrie. Dit omdat cie commissie, gezien de ligging en het recente gebruik van het Holland ia-terrein, van men ine' is dat door dc keuze van namen uit; deze groep aansluiting kan wor den verkregen bij de historische ontwikkeling van de gemeente Schiedam. Op hel nieuwbouwier- re in moeten in de nabije toe komst cie straatnaambordjes van het Hollandiahof. Brandewijn-. Moutwijn- en Korenwijnpadpad. en 's-Graveiandsekade verschij nen. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Uitraiiex sereens /an traditioneel znroiDq ce revolutie op loop osb! ea JOHN EDWARD BV Coolsinget 97, Rotterdam tel. 010 -413 90 75 (ADVERTENTIE) /A Os laagste prijs!! Bij Nes» Bassy'S „Stadium" XAQX Herfstknaüep EllïPl Perfekt model jlSSC1 rtóetstkn slier antraciet - groen - khaki jxr- Herfsttoiailer 8 printen 1e Mïddellandstraat 7® - Rotterdam - Telefoon 010-4134668 To k-i i r\ r-1 W-IV Bossy's, /ouwraak voor o.a.fir? John - Pape - Donovan - Neon - Conmar Idol HUI I Panmo - Club de Fr3r.ce - Arnstrwq Initials - Sorer Hom - Cocoa - enz. «-J» ONTWERF-BESTEMMINGSPLAN „OOSTWIJK-ZUID" De burgemeester van Vlaardingen maakt inge volge het gestelde in artikel 23 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat op de af deling Stadsontwikkeling (sector ruimtelijke or dening) én de afdeling Algemeen Bestuurlijke en Economische Zaken (sector voorlichting) van de gemeentesecretarie, alhier, met ingang van vrijdag, 23 oktober 1992 gedurende één maand voor een ieder ter inzage ligt het ont werp van het bestemmingsplan „Oostwijk- Zuid". Het bestemmingsplan heeft globaal betrekking op het gebied, dat wordt begrensd door de Schiedamseweg, de Mr. L. A. Kesperweg, de spoorlijn Hoek van Holiand-Rotterdam en de Oude Haven. Overeenkomstig het bepaalde in artikel 24 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening kan een ie der gedurende de bovengenoemde termijn schriftelijk en gemotiveerd bij de gemeenteraad bezwaren indienen tegen het ontwerp. Vlaardingen, 22 oktober 1992. De burgemeester voornoemd, Get. drs. L. W. Stam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1