13 Popgroepen noemen Schiedam laks Terminale Thuiszorg moet dood 'minder abnormaal' maken Historicus Kornaat schrijft boek over Vlaardingen iu oorlogstijd Einde oefenruimte Passage nabij, maar nog geen alternatief Veel interesse voor 'stadshuizen' op yoormalig Hollandia-terrein Huisvuil Maasland gaat naar Delft Eigen Werk houdt open huis Aquariumdag 't Stekkie School schenkt pony Praten over Julianabrug Expositie in burgerzaal De Hoek...Grandioos Jan van Belkom uitgeschakeld Vlaardingen vreest forse claims van PTT en Oma-kunstenaar Rotterdams Dagblad Dinsdag 3 november 1992 Schiedam De stichting Eigen Werk houdt woensdag 4 novem ber in haar ontmoetingsruimte aan de Overschiese- straat 44 een open huis voor werklozen, gepensio neerden, vutters en arbeidsongeschikten. Eigen Werk wil hen kennis laten maken met de hobbies die er zijn uit te oefenen en de cursussen die er worden gegeven. Tijdens het open huis kunnen geïnteres seerden zich opgeven voor de cursussen tekenen, schilderen en aquarelleren. De cursus schilderen kost ƒ15.- per maand, voor deelname aan de overige cursussen betaalt men ƒ40.- per maand. Het onen huis duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Clubgebouw 't Stekkie van de aquariumvereniging -Natuurgenot in Huis' staat zaterdag 7 november 'open voor belangstellenden. De vereniging van aquariumliethebbers uit Schiedam, Vlaardingen en Rotterdam-West doet mee aan de landelijke aquari umdag. uitgeroepen door de Nederlandse Bond 'Aqua Terra'. Iri het onderkomen aan de W.H. Vliegenstraal 70 in Schiedam kan over de hobby worden gepraat, is in formatie te krijgen en zijn enkele fraaie aquaria met tropische zoetwatervissen en koraalvissen te zien. Het open huis wordt gehouden van elf uur 's mor gens tot vijf uur 's middags, 't Stekkie is te vinden achter de Burgemeester van Haarenlaan midden tiissen de kruising met de Troelstralaan en het ftiemvlandplein. Vlaardingen 'Leerlingen van basisschool !t Ambacht bieden kin derboerderij Vlaardingen morgenmiddag om 14.00 uur op feestelijke wijze een pony aan. Vorig jaar vier de de school haar 60-jarig bestaan met tal van activi teiten. Er werd besloten om de opbrengst van de fi nanciële jubileumacties te bestemmen voor een goed doel. Omdat de hele feestweek in het teken stond van die ren werd ook het goede doel in die richting gezocht. Na overleg met Natuureducatie Vlaardingen, viel de kinderboerderij de eer ten deel morgen de kleine viervoeter te verwelkomen. Voor de bewoners in de omgeving van de Prinses Ju lianabrug wordt woensdagavond om 20.00 uur een inspraakavond gehouden over de herinrichtings plannen van hun woonomgeving. De plannen liggen voor belangstellenden ter inzage in kamer 305 van het gemeentehuis aan het West- nieuwland 6 en zijn gemaakt in verband met de ver vanging van de oude Julianabrug door een brug voor voetgangers en (brom)fietsers. Daarmee verband houdend worden de gedeelten van de Oost- en West- havenkade tussen de Julianabrug en de zuidkant van de spoorwegovergang opnieuw ingericht. De in spraakavond vindt plaats in kamer 10 van het stad huis en begint om 20.00 uur. Binnen afzienbare tijd zal er ook nog een aparte in spraakronde worden georganiseerd over de plannen voor de herinrichting van het gedeelte van de West- havenkade tussen de Parallelweg en de Oude Ha- venbrug. Maassluis Wethouder Leny Wesenhagen opent woensdag 4 no vember de tentoonstelling 'Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet'. De tentoonstelling is een initiatief van de Stich ting Vredesopbouw en het Platform Gemeentelijke Vredesbeleid en is tot en met woensdag 18 november te zien in de burgerzaal van het stadhuis. De expositie is opgebouwd als een educatief spelen- circuit voor groepen scholieren in de leeftijd van 10 tot 13 jaar en behandelt vooroordelen en discrimina te. De kinderen worden uitgedaagd om antwoorden te bedenken, meningen te geven en oplossingen te zoeken om de zaken die hen spelenderwijs worden voorgelegd. Hoek van Holland 'Hoek van Holland kent sinds kort weer een rr we stichting: Hoek van Holland ...Grandioos. Or.u Je- ze naam heefl voorzitter Aad Moerman de presenta tie voor het Te organiseren Pinksterfeest 1993 aan deelgemeente i aadsvoorzitter Willie Doorn aangebo den. De historie achter de opzet van de stichting schuilt in het feit dat Aad Moerman het idee heeft dat er voor wat betreft de promotie van Hoek van Holland ais dagreereatieplaats, meer mogelijkheden zijn om evenementen te organiseren. 'Pinksteren 1993', het feest dat rondom de parkeerterreinen bij de Nieuwe Waterweg en de Koningin Emmaweg zal plaatsvinden, is daar een voorbeeld van. Het pinksterfeest bevat onder meer een Sterren Zo meravond Gala. diverse activiteiten voor de kinde ren. braderieën, kermis, helikoptervluchten. truck- trekken en een luchtshow boven de Nieuwe Water weg. René Froger. Anita Meijer, Gerard Jolink en Marco Borsato treden op tijdens de gala-avond. Schiedam dinsdag 3 november Concen Ambrosius-harmonie. St. Jacobs gasthuis. 18.30 uur. woensdag 4 november Expositie John Lathouwers en Arthur van Steen (beeldende kunst), verzorgingstehuis Fratikeland. Sint Liduinastraat 10. toten cwi 30 november. Lu neb concert. Stedelijk Museum, 12.30 uur. Vlaardingen dinsdag 3 november Bingo, buurthuis de Pij pelaar. Willem Pijperstraat 10.20.00 uur. Fakkeltheater met Saluurdav Nrght. Stads gehooi-zaa!, 20.15 uur. Peter de Vries All Starr Band, cafe D'Oude St nep. 21.30 uur woensdag 4 november Systematiek van het toeval (expositie Eci Kooiman en Michel Hummel), Maddux, Koningin Wilhelminahaven 2. tot en met 6 de cember. - fakir'-! Stmlrrn'rnïïjt bij Ver.H'imvrmtv.fn TriiMW"5 WWiiJUr Matvus (jeugdtheater!, Stadsgehoorzaal. 14.00 uur. Maassluis dinsdag 3 november Bai:;;}. Koningshof. 20.00 uur. Woensdag 4 november Spi.-d-o-thei'k. Koning hof. H.0O ut: r Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Vlaardingen - Het begeleiden van stervenden in de laatste levensfa se in hun eigen thuissituatie, en: de dood terugbrengen in de alle daagse cultuur. Het is niet mis wat de net opgerichte Vlaar- dingse stichting Terminale Thuiszorg verwacht van haar eventuele vrijwilligers. Een cur sus, waarin ze worden getoetst op hun geschiktheid en voorbereid op hun zware taak, moet de groot ste risico's voor mislukking weg nemen. Als de aanmelding van vrijwilli gers en de daarop volgende voor bereiding ('training') in de ko mende maanden voorspoeding verlopen, wordt in juli of augus tus van het volgend jaar begon nen met het Terminale Thuis zorg-project in Vlaardingen. De initiatiefnemers, vertegenwoordi gers van de Vlaardingse hervorm de en gereformeerde kerken, heb ben inmiddels contacten gelegd met de instanties uit de lokale ge zondheidszorg en het kruiswerk om dit project werkelijk te doen slagen. Vrijwilligers Tien jaar geleden amelijk, mis lukte een soortgelijk thuiszorg initiatief in Vlaardingen. Toen kwam dat zeker niet door de vele vrijwilligers, maar door de slechte relaties met de professionele in stellingen. Zelden kaartten zij de mogelijkheid van terminale thuiszorg aan bij eventuele hulp behoevenden, zodat het leek alsof daaraan geen behoefte bestond. De toenmalige stichting Shanti, die we! vrijwilligers beschikbaar had, leed daarom een slapend be staan en werd later opgeheven. Nu lijkt weinig aan het toeval te 2ijn overgelaten. Rob van Her waarden. diakonaal consulent bij de hervormde kerk en lid van de werkgroep Terminale Thuiszorg Vlaardingen: „De huiver en voor oordelen van toen zijn wegge werkt. We willen ons ook niet met medische zaken bemoeien. Wij zullen slechts aanvullend bezig zijn, de familie bijstaan ofzo, en niemand voor de voeten lopen." De stichting noemt het zelfgeor ganiseerde mantelzorg', bestaand naast de 'mantelzorg' van familie en vri enden. En. zo benadrukken de leden van de werkgroep, we zijn vooral een algemene stich ting, zonder sterke band met de kerken of zo. Al een aantal jaren ontvangt Van Herwaarden berichten, die dui den op een behoefte aan termina le thuiszorg. „Een ziekenhuis- pastor vertelde dat heel veel men sen door omstandigheden wor den gedwongen in het ziekenhuis te sterven, omdat er thuis geen fa milie of vrienden zijn om de ster vende op te vangen. Het lijkt ons beter dat juist deze mensen uit het medische circuit worden ge haald en gewoon thuis sterven. We moeten af van het idee dat doodgaan iets engs en abnor maals is." Even is nog gedacht aan de crea tie van een zogenaamd 'Bijna- thuis-huis', zoals reeds bestaat in Nieuwkoop, waar stervenden in een zo normaal mogelijke woonsi tuatie worden opgevangen. Maar na een bezoek aan dat tehuis za gen de initiatiefnemers in dat zo iets in Vlaardingen financieel on mogelijk zou zijn. In het nu net opgezette Terminale Thuiszorg project moeten slechts vrij gerin ge onkosten worden gemaakt. De stichting denkt dal met steun van onder meer de kerken, de zieken fondsen en het Landelijk Steun punt Terminale Thuiszorg - met tachtig centra door heel Neder land - te kunnen ondervangen Coördinator De werkgroep hoopt zo snel mo gelijk een coördinator (voorals nog onbetaald) te benoemen. Van Herwaarden: „We denken aan ie mand met ruime ervaring in de gezondheidszorg. Het zou bij voorbeeld een gepensioneerde oud-werknemer kunnen zijn. In elk geval iemand met een ruime ervaring. Van hem zal het afhan gen welke vrijwilligers geschikt worden bevonden." Voorwaarden als bereikbaarheid (24 uur per dag) en bescheidenheid ('De fami lie of vriendenkring moet natuur lijk de ruimte worden gelaten') zullen bij die selectie een belang rijke rol spelen. De coördinator zal ook de zogenaamde 'intake gesprekken' moeten voeren met de hulpvragers. Potentiële vrijwilligers en ande re geïnteresseerden kunnen con tact opnemen met de Werkgroep Terminale Thuiszorg Vlaardin gen, p/a Maassluisedijk 5, 3131 KA Vlaardingen, telefoon: 010- 4346855. Schiedam - De Vereniging Popoverleg Schiedam ergert zich aan de laksheid waarmee het gemeentebestuur het nijpende te kort aan oefenruimte voor popgroepen aanpakt. De gemeente zou eindelijk eens een lijstje moeten maken met panden die Schiedamse bands tegen een redelijk tarief kunnen huren om te repeteren, schrijft Popoverleg in een nijdige brief aan burge meester en wethouders, Aanleiding voor deze brief op po ten is de onduidelijkheid rond Muziekkollektief 't Slachthuis, een verzameling muzikanten die repeteren in een kelder van het Passagetheater. De gemeente wil dat het kollekticf zijn biezen pakt omdat het theater, in verband met de bouw van een nieuw win kelcentrum, zal worden afgebro ken. De gemeente heeft echter geen alternatieve repetitieruimte in de aanbieding. Onlangs is bekeken of 't Slacht huis zou kunnen intrekken in de ruimte van Popoverleg aan de Ed. van Beinumlaan. De verbouwing van dat pand bleek zo duur, dat alle partijen eri anaf zagen. Pop overleg moest r pdraaien voor de kosten van het onderzoek - 600 gulden - en dat zette kwaad bloed. „De gemeente heeft ons met de gebakken peren laten zit ten," klaagt de vereniging. Wethouder Chris Zijdeveld (cul tuur) gooide vervolgens olie op het vuur door voor de Schiedam se radio te verklaren dat hij streeft naar commerciële ver- huurtarieven. Popoverleg heeft juist vastgesteld dat het ondoen lijk is om op commerciële basis in Schiedam ruimte te huren voor de amateuristische kunstbeoefe ning. Als één van de adressen waar Muziekkollektief 't Slacht huis kan worden gehuisvest noemt Popoverleg niet zonder sarcasme een pand in de Noord molenstraat. Dit pand werd tien jaar geleden al door 't Slachthuis gebruikt, maar moest toen op last van de gemeente worden ont ruimd. Het pand staat sindsdien leeg en wordt volgens Popoverleg al jaren schandalig verwaarloosd. Met grote belangstelling is tij dens de informatiedag van Ooms Makelaars gereageerd op de mogelijkheid één van de 75 woningen te kopen die bin nen afzienbare tijd op het Hol landia-terrein in Schiedam moeten verrijzen. Er hebben zich al kandidaten gemeld voor de eerste 40 zogenoem de 'stadshuizen'. Met de bouw van de eengezinswoningen wordt begin janauri 1993 be gonnen. In een later stadium worden ook de overige 35 wo ningen gebouwd op de plek waar vroeger de branderij en gistfabriek Hollandia stond. Dieworden in een tweede fase te koop aangeboden.De wo ningen zijn voorzien van een tuin, dakterras en een garage onder het huis. De reacties op de vier kanto- renvilla's, die aan de kant van de 's-Gravelandseweg ko men, zijn minder overweldi gend. Er hebben zich wel verschil lende geïnteresseerden, waaronder een bank, gemeld. Van opties op een deel van de in totaal 10.000 vierkante me ter verhuurbare kantoorrruim- te is nog geen sprake. Maasland - Maasland gaat, sa men met De Lier en Schiplui den, over lot uitbesteding van huishoudelijk afval en grof vuil aan de gemeente Delft. Ook de wijze van uitvoering van het gescheiden inzamelen van GFT-afval wordt aan Delft overgedragen. De nieuwe regeling moet in gaan per I april 1993. Er-zijn nog twijfels over het zoge naamd alternerend ophalen van de containers, vooral in Maasland. Deze wijze van inza melen houdt in dat er om de veertien dagen één van de con tainers wordt geleegd. In ver band met te verwachten stank overlast heeft de Maaslanöse CDA-fractie voorgesteld om de containers tijdens de zomer maanden wekelijks te legen, Dit geeft voor de reinigings dienst van Delft echter organi satorische problemen. Hoek van Holland - Deelraadsbe stuurder Jan van Belkom is vori ge week getroffen door een hart infarct. Tijdens een vergadering in Rotterdam werd Van Belkom onwel en naar het St. Franeiscus- ziekenhuis gebracht. Daar constateerde men een licht infarct. De toestand van Van Bel kom is stabiel, maar hij zal voorlo pig moeten afzien van het deet- raadswerk. Zijn taken met be trekking tot sport en recreatie worden waargenomen door Cees van der Pol. Door Ben van Haren Vlaardingen - „De oorlogstijd is een gat in de geschiedenis van de ze stad en dat willen we opvullen. Het gaat niet om een beschrijving van alle heldendaden of ver schrikkingen. Het is ook niet be doeld om mensen aan de schand paal te nagelen maar om het por tretteren van de gemeente Vlaar dingen in deze bewogen periode." Zo omschrijft oud-burgemeester Fred van Lier de opdracht, die de door hem geleide 'Stichting Ge schiedschrijving Vlaardingen tij dens de Tweede Wereldoorlog' onlangs heeft gegeven aan de his toricus drs. K. Kornaat. Het boek moet bij de vijftigjarige herden king van de bevrijding in 1995 in de winkels liggen. Klaas Kornaat is een geboren en getogen Vlaardinger, die ai enige jaren werkzaam is als free-lance historicus/publicist. Inmiddels heeft hij al enige opvallende his torische publicaties op zijn naam staan. Van zijn hand verscheen bijvoorbeeld in 1990 'Van inval tot capitulatie'. Het is een publicatie over de Tweede Wereldoorlog, die verscheen ter gelegenheid van een tentoonstelling van het Le germuseum over de Tweede We reldoorlog. Binnenkort komt 'Ge zien door het oog van de naald' uit, waarin hij het onderwerp 150 jaar kleding maken in Nederland behandelt. Voor het Legermu seum is hij nu ook weer bezig om een tentoonstelling te maken met ais titel 'Van houten paard tot su perspeelgoed'. Atjeh-oorlog De 35-jarige Klaas Kornaat stu deerde. na zijn gymnasiumoplei- Klaas Kor naat: speel goed. Foto Roel Dijkstra ding aan het Groen van Prinste- rerlvccum, geschiedenis 'ian de Rijkuniversiteit Leiden, met Ne derlands als bijvak. De Ameri kaanse geschiedenis kreeg zijn bijzondere belangstelling, maar zijn scriptie had de Nederlandse koloniale geschiedenis als onder werp en met name de voor ons land weinig verheffende en dus nauwelijks beschreven Atjch-oor- log. Bij de presentatie van de plannen voor het boek over Vlaardingen in oorlogstijd, vrijdag in het Stads archief aan het Plein Emaus, leg de Kornaat uit hoe hij publicist is geworden. „Wat ga je doen als afgestudeerd historicus? De banen liggen niet voor het oprapen. Velen gaan het onderwijs in, maar daarvoor voelde ik weinig. Wel heb ik mee gewerkt aan het maken van een schoolboeken serie over geschie denis. Het publiceren, vertalen van historische feiten in leesbare tekst en het daarbij zoeken van passend beeldmateriaal beviel me wel. Ik vestigde me als free lancer en kon zo opdrachten ver werven en dus mijn brood verdie nen, Ik vind trouwens dat meer historici zo dc kans moeten krij gen." Van Lier maakte duidelijk dat de nieuwe stichting is voortgeko men uit de stichting Bevrijdings revue, die de financiële kanten van 'Kantje Boord' regelde. Daar van was hij ook voorzitter en maakten eveneens zijn mede-le den van het nieuwe stichtingsbe stuur, bankdirecteur Piet Puu- wer, streekmuseum-directeur Jan Anderson en stadsarchivaris Hans Mathijssen. deel uit. De nieuwe stichting heeft, behalve de twaalfduizend gulden die ze na een serie volle voorstellingen in de Stadsgehoorzaal als batig sal do overhield, ook al een ruime do natie toegezegd gekregen van het Schiedam-Vlaardingen Fonds van de Bondsspaarbank. Na een eerste bespreking tussen Kornaat en het stichtingsbestuur is een globale opzet voor het boek gemaakt met voorlopig dertien onderwerpen. Die bestrijken een ruime periode. Van 'Vlaardingen in de jaren dertig' tot 'Opbouw tot de komst van burgemeester Heusdens'. Daartussen zijn op het eerste lijstje vermeld: mobili satie, meidagen, (Geuzen)verzet, dagelijks leven, visserij en het ge meentelijk apparaat in oorlogs tijd, Duitse maatregelen. Duitsers in Vlaardingen, Vlaardinger-Am- bacht, bevrijding en de afreke ning metNSB-ers. Kornaat kan in het .Stadsarchief putten uit overgebleven officiële stukken, uit particuliere ar chieven en uit schriftelijke en op band ingesproken getuigenver klaringen. In het Streekmuseum staat hem het archief van de voedselcom- missaris ter beschikking, dat Jan Anderson twintig jaar geleden bij de ontruiming van het ITollandia- kantoor van de papierversnippe raar redde, en het archief van het Rode Kruis van de distributie van voedselpakketten. Ook zal hij aandacht besteden aan de tewerk stellingen van verhoudingsgewijs veel Vlaardingers in Duitsland en aan het gedwongen verblijf van visserlui in het niet bezette bui tenland. Voorts is al een gesprek geregeld met de oud-president directeur van Shell Gerben Wag ner. die als pas afgestudeerd ju rist vlak na de oorlog in Vlaardin gen werkte bij de Politieke Op- sporings Dienst (POD), die men sen controleerde waarvan was ge meld, dat ze met de Duitsers had den samengewerkt in de oorlog. Door Peter dc Lange Vlaardingen - Het arrest van het Haagse gerechtshof inzake het gewraakte kunstwerk 'De negen de van Oma' van John Körmeling kan do gemeente Vlaardingen een bom duiten gaan kosten. De rechter heeft weliswaar bepaald dat de gemeente Kormelings neonletters niet op het dak van de seniorenflat aan de Waalstraat hoeft te plaatsen, maar daarmee is de zaak financieel nog niet af gedaan. De gemeente houdt reke ning met forse schadeclaims van Körmeling en van de PTT. Kormelings claim zou uit ver schillende nota's kunnen be staan: opslagkosten van circa 75.000 gulden (de metershoge let ters liggen al ruim een jaar in een loods in Eindhoven), advocaten- kosten (volgens de kunstenaar enkele tienduizenden guldens) en een nog onbekend bedrag aan srnarlegeld. De FIT heeft van Vlaardingen nog het sommetje van 65.000 gul den te vorderen. Dit bedrag is het aandeel dat de posterijen hebben betaald in Kormelings neonpro- ject. dat uit drie delen zou be staan: het onvoltooide alfabet op de bibliotheek, de (nooit geïnstal leerde) letters PTT op het post kantoor en de Oma-tekst op het dak van de flat, Nu plaatsing van het kunstwerk definitief van de baan is, ver wacht de gemeente een gepeper de rekening van de PTT-dienst Kunst en Vormgeving. ..Het terug te vorderen bedrag zal waar schijnlijk worden vermeerderd met acht procent rente en een re kening voor het werk dat Kunst en Vormgeving in het project heeft gestoken," veronderstelt een woordvoerder van de ge meente. John Körmeling heeft .g niet over de hoogte van ten schade claim nagedacht. Hij ging er voet stoots van uit dat de rechter hem in liet gelijk zou stellen. Over de inhoud van het arrest is hij met stomheid geslagen. „Dat is zeker een grap." is zijn eerste reactie. Hij is zojuist terug uit New York en heeft de uitspraak nog niet ge zien. Van het honorarium (130.000 gul den) dat hij heeft ontvangen, heeft Körmeling de produktie- en montagekosten betaald en een deel van de schulden aan zijn ad vocaat. Hij verwacht nog veel meer rekeningen en vreest finan cieel het schip in te gaan. „Ik wil er eigenlijk niet meer aan herin nerd worden," zegt de Eindhove- naar, die de affaire rond zijn kunstwerk in Vlaardingen ..ab surd en belachelijk" vindt. „Het is allemaal te wijten aan de laks heid en de slappe houding van wethouder Maarleveld. Die man zei nee en ja tegelijk.'" Maarleveld was wethouder Cul tuur in de tijd dat Kormelings kunstwerk door het college van burgemeester en wethouders werd goedgekeurd. Zijn opvolger. Kees van der Windt, is „zeer blij" met het arrest van het gerechts hof maar aanzienlijk minder ge lukkig met ÏM vooruitzicht van schadeclaims. Want daar gaan we nu natuurlijk over steggelen." Ergernis van de 1. ewoners van de seniorenflat, die z.eh gekleineerd voelden, was er c.e oorzaak van dat de gemeenteraad zich te elf der ure tegen plaatsing van de neontekst 'De negende van Oma' uitsprak. Of de belangen van de bewoners hebben meegespeeld in de uitspraak van het gerechtshof is niet bekend: de motivering van de rechter v ordt pas deze week verwacht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1