Waterweg 15 Stadhuis Vlaardingen langer open WM l-fÉ-'s Verffabriek vindt vergunning te streng Spoorwegwagon kan worden opgeknapt Gemeente wil een nieuw, vriendelijker gezicht met 'servicecentrum' 'Vlaardingen patiënt die niet nog zieker mag worden' Geheimzinnigheid rond sanering 'In '94 misschien geen verhoging tarieven' w Eerste trein in augustus door WillemsspoortunneJ Nationale herdenking watersnoodramp Grote drugsvangst Smit moet deel ontslagen personeel terugnemen Nieuwe sirenes Rijnmond Motor rijdt tegen afzetting Hagenaar van weg gehaald Inbraken G< Mi Zo Nie Rotterdams Dagblad Woensdag 4 november 1992 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 msgpHB Rotterdam - De spoortunnel onder de Nieuwe Maas gaat drie maanden later open- Niet in juni volgend jaar maar pas in augustus zullen de eerste twee spo ren in gebruik worden genomen. Minister Maij heeft dit meegedeeld in een brief aan de Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat. De oorzaak van de ver traging schuilt in de ontwikkeling en produktie van een nieuw elektronisch systeem van beveiliging. Met dit systeem, dat ook elders in het land op grote NS-stations wordt ingevoerd, moeten onder meer de seinen en wissels gaan werken. De oplevering van sporen drie en vier is en blijft voorzien in mei 1994. Om dit geplande tijdstip te kunnen halen zal nog wel een aantal civiel-techiü- sche werkzaamheden bij de inrit van de tunnel ter hoogte van de Schiekade en het Hofplein dienen plaats te vinden. Wie moet opdraaien voor de extra kosten die met dit karwei zijn gemoeid, weer de stuurgroep spoortunnel nog niet. De opening van de nieu we spoor tunnel heeft rfrie maanden later plaats door een vertraging in de ont wikkeling van het be veiligings systeem. Archieffoto Niels van der Hoeven/ Rotterdams Duiveland - De herdenking op 1 februari 1993 van de watersnoodramp van '53 in de gemeente Duiveland krijgt een nationaal karakter. De plechtigheden, veertig jaar na de ramp, richten zich op het hele Del tagebied, inclusief de getroffen gebieden in Zuid- Holland en Noord-Brabant. Het programma bestaat uit een herdenkingsbijeen komst in de H..vormde Kerk in Nieuwerkerk, in aanwezigheid van landelijke, provinciale enge meentelijke autoriteiten. Daarnaast worden delega ties uitgenodigd uit de bëvolking van de zwaarst ge troffen gemeenten en afgevaardigden van organisa ties die destijds hulp hebben verleend. Na de bijeen komst in de kerk worden kransen gelegd bij het mo nument bij de caissons te Ouwerkerk. Dezeplechtig- heid ;s voor iedere belangstellende toegankelijk. Dordrecht - Bij een inval in een loods in Hardinx- véid-Giessendam heeft de politie gisteravond een partij van ongeveer twaalfhonderd kilo marihuana met een straatwaarde van negen miljoen gulden in beslag genomen. Ook werden diverse kilo's cocaïne aangetroffen. De inval maakte deel uit van een grote landelijke zoekactie naar drugs. Op ongeveer twintig plaatsen in Amsterdam, Abcoude, Aalsmeer, Den Haag, Dor drecht en Hardinxveld werden van gistermiddag tot in de loop van de nacht huiszoekingen verricht. In de hoofdstad deed de politie invdllen in tien panden. Een aantal personen is gearresteerd. Het gaat om Nederlanders én Colombianen. Over het precieze aantal arrestaties en de exacte hoeveelheden verdo vende middelen kon de politie gisteravond nog geen. mededelingen doen. r' Tijdens de actie, waarbij ongeveer honderd politie mensen «ijn ingezet, werden personenauto's en con- t'.nt geld in beslag genomen. Ook namen recher cheurs op enkele adressen de administratie mee. Rotterdam - Smit Havensleepdiensten heeft het ontslag van elf werknemers moeten intrekken. De elf, lid van dc Vervocrsbond FNV, hebben een kort geding tegen Smit gewonnen. De rechtbank in Rot terdam is het met uen eens dat zij door Smit ten on rechte zijn geplaatst op de 'zwarte lijst' van 88 werk nemers die op non-actief zijn gesteld in afwachting van een nieuwe baan of van afvloeiing. Smit had in zijn selectie onderscheid gemaakt tus sen gediplomeerde en ongediplomeerde matrozen. Dat hebben de juristen van de Vervoersbond FNV aangevochten. Volgens bestuurder J. van den Brink heeft de rechter uitgesproken dat dit een onterecht criterium is geweest. De elf worden nu vanaf 16 no vember gewoon weer in de werkschema's opgeno men, De uitspraak heeft mogelijk ook consequenties voor 33 anderen op de 'zwarte lijst' die op dezelfde gronden zijn voorgedragen voor ontslag. Rotterdam - Het Rijnmondgebied krijgt volgend jaar de primeur van de nieuwe generatie 'BB-sire.- nes'. Deze kunnen niet alleen loeien, maar ook pra ten, fluisteren en zelfs de klanken van een compleet orkest voortbrengen. Over ruim vier jaar moeten in heel Nederland alle oude sirenes zijn vervangen door een nieuw alarm systeem dat is aangepast aan de huidige risico's. Sie mens Nederland zal er in opdracht van het ministe- rie van Binnenlandse Zaken drie- tot vierduizend plaatsen, een order van 120 miljoen gulden. Het nieuwe systeem moet ervoor 2orgen dat waar schuwen voor een calamiteit in de nabije toekomst 'maatwerk' wordt. Het bestaande BB (Bescherming Bevolking) sire- nenet, als opvolger van het luchtalarm uit ae Tweede Wereldoorlog, dateert uit het begin van de jaren vijf; tig. Het angstaanjagende geluid van de sirenes is bij de meeste mensen bekend van het 'proefloeien' op elke eerste maandag van de maand om twaalf uur 's middags. Na invoering van het nieuwe waarschu- wingsstelse! is het niet langer nodig de sirenes maandelijks te testen. Mogelijk wordt wel 'uit oog punt van rampenbewustzijn' één keer per jaar lande lijk proefalarm gehouden. Den Haag/Schiedam - De Verf, Vernis en Oliefabrieken Veveo BV in Schiedam heeft In een spoedprocedure bij de Raad van State geklaagd over de naar haar oordeel te strenge hinderwetver gunning die het gemeentebe stuur van Schiedam aan het be drijf heeft afgegeven. Veveo heeft voorzitter mr, G. Veringa van de geschillenafdeling van de Raad van State gisteren verzocht twee voorwaarden in de hinder wetvergunning te schrappen. Het gemeentebestuur heeft het bedrijf opgelegd om chemisch afval, voorzover dat niet in de be drijfsgebouwen wordt bewaard, in een brandveilige kluis te stop pen totdat het wordt afgevoerd naar de AVR. Het gaat om afval met verfresten dat nu is opgesla gen tegen de perceelpens met andere bedrijven, aldus de ge meente. Brand of doorsijpelend regenwater kunnen ernstige ver ontreinigingen veroorzaken, mo tiveert het college van B en W de twee gewraakte vergunnings voorschriften. Veveo stelt dat buiten de gebou wen geen chemisch afval wordt opgeslagen. „Wat buiten wordt weggezet in vaten is veegafval, testpapier met verf, mengbeker- tjes en poetsdoeken," zei de raadsman van het bedrijf giste ren tegen mr. Veringa. Hij wees erop dat het tamelijk onschuldig afval is. In ieder geval geen che misch afval. Maar ook al mocht het niet onschuldig zijn, dan kan de buitenopslag geen kwaad omdat alles in hermetisch afge sloten vaten zit van tachtig liter, zei de raadsman. De aanschaf van een kluis zou het bedrijf twee ton kosten. Veveo zei tegen mr. Veringa dat het weggegooid geld is omdat het bedrijf in augustus zal verhuizen naar "Waddinxveen. Daar is in de bedrijfsloodsen genoeg plaats om het afval binnen op te slaan zodat het probleem in die ge meente niet speelt. Namens het gemeentebestuur werd gezegd dat Veveo BV het eerder al over verhuizing heeft gehad maar dat de datum steeds werd verschoven. Mr. Veringa beslist naar ver wachting, donderdag op de be zwaren van Veveo. Door Ben van Haren Vlaardingen - De begane grond van het tot Stadskantoor omge doopte secretariegebouw van de gemeente Vlaardingen, aan het Westnieuwland, wordt op zeer korte termijn ingericht als 'Gemeentelijk Servicecentrum'. De bedoeling is dat daar, al vanaf 1 j anuari, de gehele dag de burger terecht k an voor allerlei diensten. Het moet dienst gaan doen als de centrale balie van de gemeente. Straks kan men behalve reisdo cumentenbijvoorbeeld on>. uitke ringsaanvragen, bouwvergunnin gen, subsidie-aanvragen en infor matie over politieke besluitvor ming verkrijgen aan het West nieuwland. Zovfri mogelijk ge meentelijke loki m worden er geconcentreerd. Tevens zal een info-telefoon aan het service-cen trum gekoppeld worden om de snelheid van de dienstverlening te vergroten. Het gaat er om dat onnodige bezoeken van burgers aan het stadhuis worden verme den. Aan de hiervoor te selecteren ambtelijke medewerkers zullen hoge eisen worden gesteld. Zij zijn breed georiënteerd, goed in gevoerd en klantvriendelijk. „Zij bepalen voor een groot deel het gezicht van de gemeente Vlaar dingen," constateren de ontwer pers van het plan, dat inmiddels de goedkeuring van burgemees ter en wethouders kreeg. Een andere belangrijke verande ring zal zijn dat men de gehele dag terecht kan. Dit geeft de om slag aan in het denken van de ge meentelijke organisatie. De pro jectgroep, die een en ander heeft voorbereid, is tot de conclusie ge komen dat de ruimere openings tijden passen in een moderne overheidsorganisatie met een klantvriendelijke benadering van de burgers. „Over het algemeen is de burger gewend dat de gemeentelijke lo ketten alleen 's morgens geopend zijn. Die openingstijden lijken lo gisch in een produktiecyclus waarbij 's morgens de aanvragen in ontvangst worden genomen en 's middags als het gemeentehuis gesloten is, deze aanvragen wor den verwerkt. De vraag is of dat ook zo logisch is uit het oogpunt van dienstverlening," aldus de overweging. Dat is het niet, con cludeert de groep zelf. Uit onder zoek blijkt dat 82 procent van de burgers een verruiming van ope ningstijden wenst. Het zal tevens lange rijen voor loketten voorko men en past in het na te streven principe van 'klaar terwijl u wacht'. Binnen vijf jaar moet het service centrum compleet zijn en zouden ook steunpunten van andere or ganisaties dan de gemeente (zoals nutsbedrijven, belastingdienst, PTT, ANWB) er terecht kunnen. Voorlopig wordt per 1 januari 1993 begonnen. Dan wordt de re organisatie van het ambtelijk ap paraat van kracht en is behalve de Bestuursdienst ook de dienst Maatschappelijke Dienstverle ning (waarin de Gemeentelijke Sociale Dienst opgaat) aan het Westnieuwland gehuisvest. Vlaardingen - Een 23-jarige mo torrijder uit Vlaardingen is gister avond rond kwart over zes op de Holysingel tegen een wegafzet- ting gereden. Hij had het obstakel te laat gezien. De motorrijder brak een pink en een wijsvinger. Vlaardingen - Dé Vlaardingse pe titie heeft vannacht rond twee uur op de Maassluissedijk een 22-jari- ge Hagenaar van de weg gehaald nadat bij een controle bleek dat de auto niet verzekerd was en de man geen rijbewijs had. Hij krijgt een proces-verbaal. Dat kreeg ook een 36-jarige Rotterdammer, die eveneens vannacht van de weg is gehaald. Dat gebeurde rond half vijf op de Holysingel waar bleek dat de man teveel gedronken had. Hij kreeg een rijverbod. Schiedam - Uit een in aanbouw zijnde woning aan het Mieriks- veld in Schiedam is een hoge- drukketel gestolen. Gisteren is aangifte gedaan van de vermis sing. Uit een kelderbox aan de Diepenbrockstraat zijn onder meer een Fiets, visgerei en ge reedschap gestolen. Uit een schuur aan de Fazantlaan ver dween een mountain-bikc en uit een schuur aan de Burgemeester Verveenstraat twee fietsen, een rekenmachine en gereedschap. Door Sander Sonnemans Vlaardingen/Maassluis - Er was gisteravond tenminste al één per soon die tevreden terug kon kij ken op de actie-avond tegen de vuilstort in het Liekebaertgebicd. En dat was Stadsgehoorzaal-di recteur Maarten Putman. Waar de grote zaal nauwelijks publiek her bergde, was de Harmonie-zaal stamp- en stampvol. Zodoende werd een ogenschijnlijk verloren avond met een tegi nvc'leMe consumptie-omzet toch vnj lijk gecompenseerd door het mas saal toegestroomde volk dat ach ter het verzet van dc Initiatief groep tegen. Afval berging staat. Op het eerste gericht lijken ook het overleg en de acties die daar de komende weken uit voortvloei en een succes tc worden, maar dat kan pas worden gezegd als het plan voor de afvalberg definitief van de baan is. Om dat te bewerk stelligen is actie nodig. „Die actie gaan we op een orden telijke manier voeren," sprak Ni- ko Koffeman van de initiatief groep tot de ruim 250 toehoor ders. „Alleen kun nen we niets, sa men kunnen we alles. We zuilen laten zien dat we als keurige bur gers op een keurige manier deze waanzin kunnen tegenhouden." Koffeman kwam met een aantal a ^ies voor de dag waarvan het faxbombardement, zoals hij dat noemde, de meest ludieke is. Hij riep de aanwezigen op de speciaal daarvoor verstrekte faxpapieren vanochtend te faxen naar het kantoor van minister Hans Alders en milieugedeputeerde Hans van der Vlist. Met een list had Koffe man de secretaresses van Alders en Van der Vlist de persoonlijke faxnummers ontfutseld. Van de overige acties, handtekeningen en bezwaarschriften verzamelen en bomen planten in het Lieke- baertgebied, is de eerste aanzet inmiddels al gegeven. Voordat de bomenplant-actie van start ging kwamen er al cheques en toezeg gingen voor de aankoop van bomen binnen. En gisteravond kwamen de actievoerders voor, tijdens en na de bijeenkomst pen nen te kon om het aantal 'bomen- kopers' in te schrijven. „Er zijn al duizenden bomen ver kocht," beweerde een van de ac tieleden. „Volgens mij is het bos al vol." „De bomenplantdag wordt straks in heel Nederland bekend," keek een ander zelfver zekerd vooruit. „Radio, televisie en de kranten, ze zullen er alle maal bij als die 10.000 bomen op één dag de grond ingaan. En dan wil ik die Alders zijn plannet jes nog wel eens door zien drij ven." Subsidie Intussen heeft de initiatiefgroep bij het college van burgemeester en wethouders subsidie aange vraagd voor het voeren van acties. ■Woordvoerder Niko Koffeman heeft gewaagd om een bedrag van 20.000 gulden maar als het be drag lager uitvalt is het ook wel kom. Gisteravond dekte de SGP GPV/RPF-fractie uit de Vlaar- dingse gemeenteraad een deel van de kosten. Die betaalde de zaalhuur. De dag waarop alle bomen de grond in gaan, moet voor Vlaar dingen een historische dag wor den. Kosten nog moeite worden gespaard om er een ware happe ning van te maken. Voor de orga nisatie alleen al denkt Koffeman zo'n 130 mensen nodig te hebben. Dat het recreatieschap een tegen stander van de bomenactie is, deert de Initiatiefgroep tegen Af- valberging niet. „Ach, toen afgelopen weekeinde de eerste boom werd geplant stond er ineens een bordje met verboden toegang en was er prik keldraad aangebracht," reageer de Koffeman cynisch. „Een hek zal er niet omheen worden gezet want dat is veel te kostbaar. Wat ze ook verzinnen, we vinden er wel iets op." Ronald Vervoorï, een van de twee huisartsen die deel uitmaken van de initiatiefgroep noemde Vlaardingen in zijn be toog een patiënt met tal van klachten. „En als Vlaardingen dan tijdens het spreekuur bij de dokter vraagt of hij er weer een ziekte bi i b rijgt, mag er alleen ge- zeg dat de patiënt niet no. r.ag worden." He: wat de initiatiefgroep nu tc doen staat is het mobilise ren van mensen die poster- en in formatiemateriaal in de stad ver spreiden, handtekeningen verza melen en bomen aan de man trachten de brengen. „Niet alleen Vlaardingen maar Schiedam en Maassluis moeten wakker worden," zegt een mevrouw strijdvaardig. „Des noods gaan we met z'n allen over de rijksweg naar Den Haag lopen en houden we hetverkeer een dag of twee op. Ik wil geen troep maar een boom op mijn stoep," groet ze met een slogan. De komende zomer kan er weer met plezier worden gespeeld in de spoorwegwagon die op de bouwspeelplaats in Vlaardingen-Holy staat. Die wagon was nogal gehavend vanwege het vele gebruik zodat bij de gemeente een verzoek was ingediend om een subsidie voor degepleegde opknapbeurt. Het college van B en W heeft dia toegezegd. Voor het herstelwerkis een eenmalige bijdrage vaniets meer dan vierduizend gulden toegezegd. Foto Roei Dijkstra Maassluis - Milieu-wethouder Jan Storm (D66) weigert de in houd van de meest recente sane ringsvariant voor de Steendijk- polder openbaar te maken. In een brief aan de bewoners van de bag- gersliblokatie stelt de wethouder dat het openbaar maken van de door het externe bureau Oranje woud gedane aanbevelingen ne gatieve financiële gevolgen kun nen opleveren iri de fase van de aanbesteding van de sanerings werkzaamheden. Verder stelt de gemeente dat be langrijke onderdelen van het on derzoek nog nader moeten wor den bekeken door de provincie Zuid-Holland. Oranjewoud kreeg in het voorjaar de opdracht, voor het beschikbaar gestelde budget van 52 miljoen gulden, een in mi lieutechnisch oogpunt zo goed mogelij ke saneringsvarh1 u» ontwikkelen. Bewoners kampen nu rr.ci probleem dat zij op dit moment vermoedelijk niet of nauwelijks in staat zijn een mening over het meest recente plan te vormen. „Toch maakt dat voor de bewo ners niet uit," meent wethouder Storm. „We doen er alles aan om er nog een zo goed mogelijke sa neringsvariant uit te persen. On- derhandelingstechnisch is het niet verstandig om de aannemers op de hoogte te brengen van de besparingsopties." Het door Oranjewoud uitgevoer de besparingsonderzoek is de laatste stap in de lange speur tocht naar een geschikte sane ringsvariant voor de in omvang grootste gifwij k van Nederland. De provincie Zuid-Holland en een groot deel van de bewoners zien het meeste heil in het afgraven van het slib tot een diepte van 1,30 meter. Omdat alleen afvoeren en op slaan van de vervuilde grond al bijna vijftien miljoen gulden kost. is dat met 'net beschikbare budget niet haaibaai'. In de verleden jaar gepresenteerde 'heuvelvariant' werden deze kosten uitgescha keld. Het plan om het gif binnen de wijk op te slaan stuitte echter op een veto van de bewoners. Een alternatieve variant van enkele bewoners bleek uit milieutech nisch oogpunt niet haalbaar. In de nu uitgewerkte variant wordt de vervuilde baggerspecie wél afgevoerd naar een stort plaats. De gewenste sanering van 1,30 meter is daarmee onhaalbaar geworden. De minister heeft zijn budget gebaseerd op ccn sane ring van 70 centimeter. Oranje woud heeft nu onderzocht op wel ke wijze er een besparing op de uitvoering van hel werk kan wor den bereikt. De opbrengst van de bezuiniging wordt ingezet om de bodem die per af te graven. In de bewoners- brief wordt de betrokkenen een sanering van tussen de 1 meter en de 1,30 meter in het vooruitzicht gesteld. Een snelle uitvoering ligt nog niet in het verschiet, want deskundigen hebben ongeveer een jaar nodig om het sanerings plan bestekgereed te maken. Dit werk kan alleen worden ver richt als bet ministerie van Vrom zijn fiat aan de plannen heeft ge geven. Dat het Rijk niet altijd slagvaardig opereert, blijkt uit het uitblijven van de sanering van de eveneens in de Steendijk- polder aanwezige voormalige vuilstort, onder de flats aan onder meer de Albert Schweitzerdreef. Hier wachten de gemeente en de bewoners op uitvoering van het plan, dat reeds een jaar gereed is om te wrorden uitgevoerd. Op de baggerspeciclokatie krij gen de bewoners dc kans zich de komende tijd tc bemoeien met de herinrichtingsplannen voor de wijk. Oranjewoud stelt dal het verstandig is de sanering van de wijk aan tc grijpen om een aantal ruimtelijke en verkeerstechni sche knelpunten in de wijk aan te pakken. Bewoners klagen al jaren dat de wijk een doolhof is met tal van onoverzichtelijke en onveili ge verkeerssituaties. Maasland - De begroting 1993 is in Maasland gisteravond zonder veel moeite door de gemeente raad aangenomen. Enkele mee vallers. de gietwaterbijdrage, de nog niet vaststaande renovatie van de Kluisheulbrug en een la ger bedrag voor de reconstructie van de Kwakelweg hielpen daar zeker bij mee. Wat niet wegneemt dat de bewo ners van Maasland hun gemeen telijke lasten nog flink opgevij zeld zien. Vooral de riool- en reini gingsrechten stijgen fors, omdat het beleid erop gericht is deze ta rieven in 1996 kostendekkend te krijgen. De onrocrende-zaakbe- lasling, in de plaats gekomen van de onroerend-goedbelasting. stijgt minder dan het college van B en W aanvankelijk had voorge- s 'ld. Acht procent was aanvan- k.: !jk de bedoeling, maar al voor de begrotingsbehandeling had het college dit teruggeschroefd tot 5 procent. B en W waren tot deze verlaging gekomen naar aanleiding van de eerder genoemde meevallers. Fractievoorzitter D. Hanemaaijer van de Open Groepering vond dat percentage overigens te laag. Een verhoging van de OZB met zeven procent zou evenwichtiger zijn geweest, volgens Hanemaaijer. Uiteindelijk bleek de CDA-raads- meerderheid van zeven stemmen zelfs doorslaggevend. De Open Groepering, inclusief wethouder P.M. Houtenbos en PvdA-raads- lid W. Gouma, hield vast aan ze ven procent. D. Oosterlee (WD) vond de verhoging van dc OZB in het geheel niet nodig. De gemeentelijke belastingen en retributies ondergaan dc komen de jaren wel flinke wijzigingen. In die zin dat de invloed van hct« gerealiseerde bedrijventerrein Coldcnhove en het nog aan te leg gen transportcentrum hun finan ciële uitstraling gaan krijgen. Maasland ontvangt voor beide ob jecten niet alleen OZB maar voor het transportcentrum ook nog eens tien gulden per aan te leg gen vierkante meter. Burgemeester M. Kokxhoorn. draaide er dan ook niet omheen. ..Misschien is er in 1994 geen ta riefsverhoging nodig," liep zij aj' vast wat vooruit op die toekomsti ge financiële ontwikkelingen voor haar gemeente. „Coldenho- ve en het transportcentrum ko men eraan. De inkomsten van 1993 en 1994 bepalen het begro tingsbeeld van de gemeente voor- de toekomst." Thu: deze novs zone kun; schil daar Patii drijv voor rolst op ei in ee Ook tot 1' truir wet laan. Dev\ tact nieu1 Defe van dach Voor om 2 Plaal der aanc Wi Dep. ber, land. Er zij met mete: starte Waar ondei tuure delen De pi nover eoncc- wordi musi< bert, wordi hetp voctij Kaart nene concc bij de vrijde rie M' Ondei derW derda ruimt schild Dc sc weerg vorm vakop sten ii de eei Sehm. gen. I bloem Het te is niet openii dag va terdas Ruim in Hoe ning v lijk m< dat eei gelegd saties liefst c er niei vereni nu wel dat gre Om te het ou vrijwil den ve 1993 h men. Schk donjeid Vlaai donderd Mmth De Typ Cane ff Mark C uur. 2'J.ÜOuur Opera, Slaiiagei Man Ho! Cape fe Maas donderd; Bridge. vrijdag 6 S 'J--T?ek:

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2