15 Lely Industries krimpt verder in Aleida staat in de weg Forse straffen geëist tegen jeugdige overvallers Vogelo' servatiehut in de Broekpolder o«m VOS Romsom Gezond de rolstoel in Bedrijf vreest ontslagen, vijfendertig arbeidsplaatsen moeten weg Kerstbomen niet meer verbrand Werkgroep zoekt hulp Wandelen in Broekpolder Muziek en brunch Zo vader, zo dochter Nieuw zwembad Overvaller weer van rechte pad Maassluise burgemeester mag zich niet met OOR bemoeien Ultraflex schoenen... een revolutie op loopgebied! ULTRA FLEX Hendrikse Schoenmode PETER WEYTENS Rotterdams Dagblad Donderdag 5 november 1992 RW I Schiedam Thuis, ondanks handicap, ouderdom of ziekte. Met deze achterliggende gedachte wordt op zaterdag 7 november in dienstencentrum De 4Moïens een ge zondheidsmanifestatie gehouden. De bezoekers kunnen kennis maken met het werk dat in de ver schillende takken van de gezondheidszorg wordt ge daan. patiëntenverenigingen, bonden, stichtingen en be drijven geven acte de presence. De sportvereniging voor invaliden. De Ooievaars, probeert validen in de rolstoel te krijgen om hen door middel van het rijden op eer. hindernisbaan te laten ervaren hoe het is om in een rolstoel te zitten. Ook de GGD is tijdens de manifestatie, die van 10.00 tot 16.00 uur duurt, vertegenwoordigd. Dienstencen trum De 4Molens vindt men op de hoek van de "Nieu we Damlaan en de Burgemeester Honnerlage Grete- laan. Maasland - Lely Industries NV te Maasland gaat het perso neelsbestand inkrimpen. De laatste driejaar is een grote terug gang in de markt voor landbouwmachines er de oorzaak van ge weest. dat het bedrijf zijn produktie-omvang belangrijk heeft moeten aanpassen. Aan de vakbonden en de onder nemingsraad is een reorganisa tieplan voorgelegd, dat voorziet in het vervallen van 35 van de 268 arbeidsplaatsen. Gistermiddag is het personeel van Lely Industries ingelicht. Ge zegd werd dat het inkrimpen van het aantal arbeidsplaatsen zoveel mogelijk zal worden gerealiseerd door middel van natuurlijk ver loop, het beëindigen van tijdelij ke arbeidscontracten en interne overplaatsingen. Volgens de mededelingen van de directie zijn gedwongen ontsla gen naar verwachting niet te voorkomen. De voornaamste oorzaken van de produktie-inkrimping noemt Lely Industries de forse verlaging van de Europese landbouwsubsi dies. de voortgaande afname van het aantal agrarische bedrijven in Europa, de overcapaciteit in de landbouwmachine-industrie én de relatief sterke positie van de Nederlandse gulden. Ondanks een aantal eerder geno men maatregelen zijn toch op nieuw omvangrijke verliezen ont staan. Binnen drie weken brengt de on dernemingsraad een nader advies uit over de reorganisatie. In die tijd wordt er in overleg met de vakbonden een sociaal plan opge steld om de gevolgen van de reor ganisatie nader te regelen. ..Dat moet allemaal snel gebeuren,'1 stelt financieel adjunct-directeur J. Ham, „want er is nu een grote periode van onzekerheid. Dat is niet goed voor de mensen en voor het bedrijf." Het aantal arbeidsplaatsen bij Lely Industries, de grootste werk gever in Maasland, was de afgelo pen jaren van rond de 350 al tot de huidige 268 teruggebracht. Hoek van Holland - Ook in Hoek van Holland zullen de kerstbomen niet meer in vlam men opgaan. De kerstbomen - fik wordt vervangen door ver snipperen. Milieuvervuiling speelt een rol bij het advies van de commissie sport en re creatie, en bovendien is er in de Hoek geen geschikte plek om de bomen in brand te ste ken, De maatregel is wel duur der dan het ouderwetse vuur tje, want de huur van de ver- snippermachine en het uitrij den van de snippers kost ruim elfhonderd gulden. Vlaardingeji De werkgroep 'Hart voor het regenwoud' wil in con tact komen met mensen die willen helpen om de nieuwe campagne 'Kappen met kappen' van Milieu Defensie Amsterdam en de Novib in Vlaardingen van de grond te krijgen. In de campagne wordt aan dacht gevraagd voor het behoud van het regenwoud. Voor belangstellenden wordt maandag 9 november om 20.00 uur een informatiebijeenkomst gehouden. Plaats van handeling is het lokaal van Platform An der Vlaardingen in de Juliana van Stolbergsehool aan de Groen van Prinstererstraat 91. De provincie Zuid-Holland houdt zondag 8 novem ber. samen met het Recreatieschap Midden-Delf land. weer een herfstwandeling in de Broekpolder. Er zijn twee tochten uitgezet. Eén van vijf'kilometer met een puzzel voor kinderen en één van tien kilo meter. Deelnemers kunnen tussen 11.00 en 15.00 uur starten vanaf de parkeerplaats bij de brug over de Vlaardingse Vaart. Ook bestaat de mogelijkheid om onder deskundige leiding deel te nemen aan een na- tuurexcursie. Deze begint om 14.00 uur cn meewan- delen kost één piek. De pianist en klarinist Zeger Verhage bijt zondag 8 november het spits af van de maandelijkse lunch concerten die op zondag in theater De Schuurkerk worden gegeven. Vanaf 13.00 uur brengt de jonge musicus werken van onder anderen Mozart, Schu bert, Schumann, Liszt en Poulenc ten gehore en wordt daarbij begeleid door pianist Peter Visser. Na het programma kunnen de bezoekers van het licht voetige. klassieke concert deelnemen aan de brunch. Kaarten voor het concert kosten ƒ7.50 voor volwasse nen en ƒ2,50 voor kinderen tot dertien jaar. Voor het concert, inclusief de brunch, betaalt men ƒ25,--. Wie bij de maaltijd wil aan schuiven moet zich wel voor vrijdag 6 november 17.00 uur opgeven bij Croissantc- rie Monsieur Paul (01899-18008). Maasland Onder het thema 'Schmitt en Schmitt' exposeren wi der Wim Schmitt en zijn dochter Margarcte van don derdag 5 tot en met zondag 22 november in expositie ruimte Tavenu te Maasland. De expositie omvat schilderijen, aquarellen en tekeningen. De schilderijen van Margarete Schmitt zijn een weergave van haar onderzoeken in het gebied van vorm en ruimte in eoi valk. Margarcte kreeg een vakopleiding aai ie Akademie voor Beeldende Kun sten in Rotterden in Den Haag. Haar vader volg de een stud:_- aan de Rotterdamse academie. Wim Schmitt exposeert met aquarellen en pentekenin gen. In zijn creaties hebben de landschappen en bloemstillevens een geheel eigen sfeer. Het te exposeren materiaal van Schmitt en Schmitt is niet alleen te bezichtigen, maar ook te koop. De openingstijden zijn dinsdag, woensdag en donder dagvan 15 tot 17.00 uur en van 19 tot 21.00 uur en za terdag- cn zondagmiddag van 15.00 tot 17.00 uur. Hoek van Hollend Ruim 25 jaar heeft het zwembad aan de Cordesstrau in Hoek van Holland gediend als 'tijdelijke' voorzie ning voor de jeugd. Eindelijk wordt nu daadwerke lijk met de sloop van dat oude bassin begonnen zo dat een nieuw, groter en dieper bad kan worden aan gelegd. Tientallen mensen in verschillende organi saties zijn actief geweest om tc komen tot een groter, liefst overdekt, zwembad. Dat overdekte deel komt er niet. maar de Hoekse deelgemcenteraad en de vereniging tot stichting van een zwembad hebben nu wel overeenstemming bereikt over een nieuw bad dal groter en dieper wordt. Om te kunnen bouwen op dezelfde plaats, moet eerst het oude bad worden gesloopt. Inmiddels hebben vrijwilligers allerlei andere inleidende werkzaamhe den verricht. Verwacht wordt dat in hel voorjaar van 1993 het nieuwe bad in gebruik kan worden geno men. Schiedam donderdag 5 november 'Spirituele avond, wijkcentrum Nieuw land Wibaulpletn 165.20.00 Uur. Vlaardingen donderdag 5 november Murch (theater-muziekspel). Harmonie. 20.30 uur. De Types niet Opgejaagd (theater). Stadsgehoorzaal. 20.1a uur. 'Cape fear (film). Stadsgehoorzaal, 20,30 uur. 'Mark Ornstein Kwartel,Maddox,Kon. Wilhelminahavvn2.22.00 uur. Lezing over surrealisme. Vrije Academie. Oosthavenkude -12. 2'J.OOuur. Opera, opera! t'La gran Scena Opera Company di New York). Stadsgehoorzaal 2u.lÓ uur. Man Rot, Harmonie. 20.30 uur. Cape fear illicit. Stadsgehoorzaal, 21.30 uur. Maassluis donderdag 5 november 1 Bddge. Koningshof 19.45 uur. ydjdag G november 'Spreekuur Ziekenfonds. Koningshof. 14.00 uur. De tijdelijke van de stich teres van Schiedam is niet ideaal. Voor het per soneel van het museum staat ze da mgindeweg Foto Ellen den Ouden/Roel Dijkstra Redactie Waterweg: Jan Booïster Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131 BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Schiedam - vrouwe Aleida staat danig in de weg. Het personeel van het Stedelijk Museum onder vindt dagelijks hinder van het le vensgrote bronzen beeld van de stichteres van Schiedam, dat bij gebrek aan een plek in de open lucht tijdelijk in de aula is ge stald. Daar legt het, zoals de ge meente formuleert, „enige beper kingen op aan het gebruik van de ruimte." Voor museumbezoekers is het een leuke extra attractie, maar het beeld hoort er natuurlijk niet thuis. Het is bedoeld als sier stuk voor de nieuwbouw op het Stadserf. Maar omdat die bebou wing zelfs op papier nog niet klaar is, verhuist Aleida binnen kort, alweer voor tijdelijk, naar het museumplein. Schiedam mers o!e co1' de Hoogstraat lo pen kun ten dan vast wennen aan haar rijzige gestalte. Het beeld van de Middeleeuwse dame, die er voor zorgde dat Schiedam stadsrechten kreeg, werd gemaakt door de Amster damse kunstenares Thérèse van der Pant. Zij maakte ooit ook een ruiterstandbeeld van koningin YVilhelmina. Het gemeentebestuur verleende de opdracht voor Aleida eind ja ren tachtig. Het wordt bekostigd uit de opbrengst van het geld dat werd ingezameld tijdens de vie ring van het 700-jarig bestaan van Schiedam. De verhuizing van Aleida naar het museumplein is duidelijk een noodgreep. Liever had de ge meente het beeld naar het Oude Kerkhof overgebracht, waar het meer in het oog zou springen. Maar de grond daar is tamelijk drassig, en dat betekent dat er een dure sokkel nodig is om het beeld te verankeren. Dat vindt de gemeente, omdat het tenslotte maar om een noodoplossing gaat, niet verantwoordDe ondergrond van hét museumplein 'is steviger en vereist geen speciale aanpas-' singen. D66 heeft geopperd de aanschaf van de definitieve sokkel (ge schatte kosten 100.000 gulden) te laten sponsoren door het bedrijfs leven. Burgemeester en wethou ders voelen daar niet zo veel voor. Sponsors verlangen altijd een te genprestatie, en dat zou in dit ge val wel eens een reclamebordje bij het beeld van de adellijke da me kunnen zijn. Dat lijkt de ge meente nogal ontsierend. Door Sander Sonnemans Rotterdam - „Buitensporig hoge strafeisen zijn het,1' stak advocaat mevrouw mr. H. C.A. de Groot haar kritiek gistermiddag niet on der stoelen of banken toen ze de Rotterdamse rechtbank verliet. „Zeker in het geval van mijn cli ënt. Hij heeft nog nooit gezeten en werkt braaf als meubelmaker. Kortom, er is niets mis met die jongen." De reacties van de advocate en die van haar collega mr. J. P. Spigt vielen in die zin te begrij pen dat de mannen, die zich moesten verantwoorden voor een overval op een groentenboer op 24 juli van dit jaar, er slechter vanaf kwamen dan de aanstichter van alle ellende. Tegen de 18-jar: - ge Schiedammer die de jongeren had aangezet tot het overvallen van zijn baas, werd twee jaar ge vangenisstraf en zes maanden voorwaardelijk geëist. Hem werd uitlokking tot diefstal met geweld ten laste gelegd. De 'uitvoerende' overvallers, 18 en 22 jaar oud, hoorden 27 maanden en 3,5 jaar gevangenisstraf eisen. De eerste werd verweten samen met de ander do overval te heb ben gepleegd. Zijn compaan werd voor hetzelfde verantwoordelijk gesteld, plus twee diefstallen met geweld, een reeks inbraken, een mishandeling en afpersing. De uitlokker van de overval, waarbij het slachtoffer met een honkbalknuppel op de armen werd geslagen, was ongeveer vijf jaar in dienst bij de marktkoop man die in Duitsland groente aan de man brengt. Ruzie met zijn werkgever bracht hem ertoe de jongeren aan ie sporen tot de oven/al. „Met z'n tweeën is het zo gepiept er er valt heel veel geld bij de 'T»an te halen," zou hij hen hebben ingefluisterd. Raadsel „Waarom mijn cliënt zich mee heeft laten slepen is mij een groot raadsel," zei raadsvrouwe De Groot. „Zoals gezegd, een keurige jongen die de kost verdient en sa men met zijn vader, bij wie hij in woont, het huishouden voert. En dan die strafeis. Ontstellend hoog. Die jongens worden voor het karretje van een ander ge spannen en het zwaarst gestraft." In het geval van de tweede over valler voerde mr. Spigt verzach tende omstandigheden aan. „Hij heeft op 4-jarige leeftijd een ver keersongeluk gehad waarbij zijn hersens zijn beschadigd en is nu zwakbegaafd. Hij heeft de delic ten niet gepleegd om van de buit lekker te kunnen stappen, maar om geld in het laadje te brengen voor het gezin dat alleen door zijn moeder met de grootste moeite wordt onderhouden." Beide advocaten drongen aan op een mildere straf, maar zeiden na afloop rekening te houden met straffen van rond de twee jaar. De uitspraak volgt op woensdag 18 november. Maasland - Vogelliefhebbers kunnen binnenkort hun hart ophalen bij de Rijsplas nabij Maasland. Natuurmonumenten is daar druk in de weer met het bouwen van een observatiehut aan één van de oevers. Vanuit de hut is ook een deel van de zeer •gelrijke Aalkeetbuitenpolder goed te overzien. Bij het afgraven van de Rijsplas in 1986 is door vogelliefhebbers blijk gegeven van een vooruit ziende blik. Om het water aan trekkelijk te maken voor steltlo pers en watervogels zijn geleide- lij k aflopende oevers aangelegd en is ervoor gezorgd dat de wa terdiepte van plaats tot plaats verschilt. Mede door deze maatregelen is het gebied binnen een paar jaar uitgegroeid tot een waar vogel paradijs in de Randstad. Het he le jaar door zyn er slobeenden te zien. 's Winters vinden smien ten. wintertalingen en winterko ningen er een veilig heenko men. De rietgors, kleine kare- kiet en blauwborst zijn in de len te en in de zomer tussen het riet te vinden. Vlak bij het voortrazende ver keer op de A20, biedt het weide gebied van de Aalkeetbuiten polder een toevluchtsoord voor onder meer grutto's, watersnip pen, scholeksters, kieviten en de zeldzame lepelaar. De observatiehut ligt aan de dijk tussen de Broekpolder en de Aalkeetbuitenpolder en is be reikbaar vanaf de noorzijde van het nieuwe viaduct over de snel weg. De hut is ook toegankelijk voor mensen in een rolstoel. De gemeente Vlaardingen zal bin nenkort beginnen met de aan leg van een parkeerplaats voor de bezoekers. Rotterdam - Dat eerlijkheid het langst duurt heeft de 20-jarige Maassluizer die in februari van dit jaar met een handlanger een overval op een drogisterij pleegde gistermiddag in de Rotterdamse rechtbank onder ogen moeten zien. De jongeman had destijds medeplichtigheid ontkend en had inmiddels een baan gevon den in de kassenbouw. Om defini tief met zijn weinig rooskleurige verleden af te rekenen raakte hij ook de stimulerende middelen waaraan hij was verslaafd, niet meer aan. Kortom, hij bewandel de het rechte pad en geen haan kraaide nog naar de overval. Totdat hij in augustus plotseling toch werd opgepakt voor zijn aan deel in de beroving, een inbraak en een reeks diefstallen. Hij kon niets anders doen dan bekennen. Met het plegen van de delicten heefi de jongeman het zichzelf niet makkelijk gemaakt. Hij zat nog in zijn proeftijd die hem we gens een diefstal in april vorig jaar was opgelegd. Daarom eiste officier van justitie mr. W. H. F. Hendriks dat naast zijn strafeis van twee jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaar delijk, de eerder opgelegde voor waardelijke straf van twee maan den ook ten uitvoer zou worden gebracht. Overigens heeft de Maassluizer geen enkel delict in z'n eentje ge pleegd. Telkens was hij op pad met één of meerdere mededaders. Bij de overval op de drogisterij in Maassluis werd gebruik gemaakt van een klappertjespistool dat klaarblijkelijk zó echt leek. dat de winkelier een bedrag afgaf. Bij de inbraak in een woning, ook in zijn woonplaats, waren drie handlan gers betrokken. Daar vormden een CD-speler. videorecorder en sigaretten de buit. Omdat de kassenbouwer al ge ruime tijd de juiste weg bewan delt vroeg zijn advocaat mr. J. A. Blom de rechtbank daarmee bij de strafbepaling rekening te hou den. Ook de officier liet doorsche meren dat een milde behandeling enigszins gewenst is. Uitspraak over twee weken. Door Carel van der Velden Maassluis - De nieuwe burge meester van Maassluis krijgt bij zijn aantreden in het begin van het volgend jaar te maken met een uitgehold takenpakket. Poli tiek Maassluis vindt dat de burge meesterspost in het dagelijks be stuur van het OOR (Overlegor gaan Rijnmond) moet worden overgenomen door PvdA-wethou- der Anton Wustrow. De raad vindt dit democratischer. Wustrow is een gekozen bestuurder, de nieu we burgemeester wordt benoemd door de Kroon. De onlangs vertrokken burge meester Hans van Es nam na mens de gemeente Maassluis wél deel aan de gesprekken over de regiovorming in het Rijnmondge bied. Met de burgemeesters van zestien andere gemeenten be hoorde Van Es tot de architecten van het nieuwe regio-bestuur, dat op 1 januari 1995 in werking moet treden. Dit regiobestuur krijgt verre gaande bevoegdheden op het ge bied van de ruimtelijke ordening, hel milieu en de volkshuisves ting. In dc besprekingen in het dage lijks bestuur laat elke gemeente zich tot dusver vertegenwoordi gen door de burgemeester en een wethouder. Maassluis vormt in het vervolg op initiatief van D66 een uitzondering op deze regel. ..Ik ben het met hun argumenta tie eens." zegt John Schecrstra. „Het is goed om de onderhande lingen te laten doen door een per soon, die politieke verantwoor ding kan afleggen." Officieel is nog niet beslist wie naast milieu-wethouder Jan Storm een plaatsje in het dage lijks bestuur van OOR gaat in nemen. Het college mag een voor stel doen, maar de raad is in meer derheid voorstander van dc be noeming van PvdA'er Anton Wus trow. Hij houdt zich in Maassluis onder meer bezig met ruimte Lijke ordening en dat is een belangrijk gespreksonderwerp in het OOR. Het CDA is tegenstander van het weren van de nieuwe burgemees ter uit het dagelijks bestuur van het OOR. „De burgemeesters werken aan een goede bestuurlij ke indeling," zegt Harm Woud stra. „Het is voorbarig om de nieuwe burgemeester daarvan uit te sluiten. Al vind ik wel dat het bestuur op termijn een democra tische legitimatie moet krijgen." Opvallend Op dit moment heeft loco-burge meester en CDA'er Ruud Tim mermans de burgemeesterstaken in het OOR overgenomen. De nieuwe burgemeester wordt ver moedelijk net als de voorganger van christen-democratische hui ze. De meerderheid van de raad zorgt er nu voor, dat er vanuit Maassluis in de toekomst geen CDA-inbreng in het OOR is. Het uitsluiten van de burgemees ter in het OOR is opvallend, want in de enige maenden geleden op gestelde profielschets stelt de raad. dat de nieuwe eerste burger 'actief deel m nemen aan de discussie met betrekking tot het proces van bestuurlijke verande ring en vernieuwing in Rijnmond en in het bijzonder met het oog op de toekomstige ontwikkelingen van de gemeente Maassluis'. VANL£fex. HE.T O **>v 7'ï0£t<IQPE/j Z CGunZBT Vi 6ooareM ocmaakj CMS,tll£T6£ijjMCf HMK PuBfiU.&CMWP' "ET BEHOUD V0«ife£Vc HIEL&EPPtii<? zAdHfïr fvtiirar-*:- xjcztva. eW A,-s> SUPERIOR SHOES W Korte Lijnbaan 10 tel. 010-4137990 Schoenen Tassen Schoen reparatie Lusthofstraat 86, tel. OIO - 413 67 63 Coolsingel 46a tel. 010-413 75 98 MODE IN PASVORM VOETKOMFORT SCHOENEN Meent 85a (v/dD.E.), Rotterdam I. 010 - 414 53 79 Schieweg 97c, Rotterdam tel. 010-466 99 12

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1