13 Commotie in raad door regiovorming m Vrijgesproken van hulp bij ontvoering Nieuwe plek voor Gevleugelde Drieluik schetst H.K. van Minnen als regent én actievoerder Vrees voor enorm tekort bij stadsvernieuwing Circus Renz bij Deitaziekenhuis Keus voor bouwafval valt op de Oranjebuitenpolder Informatiecentrum begint met cursus islam Twaalf jaar cel wegens moord op echtgenote Bestuurlijk gestuntel van college veroorzaakt urenlange vergadering Vergunning verffabriek versoepeld Stam had aS binding met Vlaardingen PvdA: laat verhuurders woonruimte verdelen Vrouw (70) op zebra tegen auto Knul opgepakt met vuurwerk Auto vliegt de bocht uit Huisjes open te Rotterdams Dagblad Vrijdag 6 november 1992 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Rotterdam - De eerste voorstellingen van het Duitse circus Renz op het terrein van het Deitaziekenhuis in Poortugaal zitten er op. Twaalfduizend bezoekers kunnen nog tot en met maandag genieten van hals brekende toeren van acrobaten, kunstjes van dieren en grappen grollen van clowns. Het Deltaziekenhuis treedt op als gastheer om de op stapel staande nieuwbouw op het hoofdterrein en de ingebruikna me van twee decentrale vestigingen te vieren. Het ziekenhuis is jarenlang beziggeweest tnel plan nen voor nieuwbouw. De meeste gebouwen dateren van begin deze eeuw en voldoen absoluut niet meer aan de eisen die tegenwoordig aan patiëntenonder komens gesteld mogen worden. Nu is het ministerie van WVC akkoord gegaan met de bouwplannen. Tus sen 1993 en 1997 zal de bouw plaatsvinden. In Rotter dam-Zuid en Hellevoetsiuis werden onlangs twee decentrale vestigingen in gebruik genomen. De directie van het ziekenhuis heeft voor het uitno digen van een circus gekozen, omdat ze daarmee een zo breed mogelijke doelgroep bereiken kon Komen de dagen bezoeken patiënten van Delta en hun fami lie, personeelsleden en inwoners van Poortugaal de 'uitverkochte' voorstellingen van het circus. Hoek van Holland - In de Oranjebuitenpolder bij Hoek van Holland kan rond rond de eeuwwisseling een stortplek komen voor bouw- en sloopafval, even als op een locatie in Zoetermeer. Die keuze hebben Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland gemaakt. De eerder geopperde suggesties om ook bij de Kanaaldijk in Hardinxveld-Gicssen- dam en de groenstrook Rijeroord in Barendrccht vuillocaües in te richten, ziji. -.u vervallen. Dit staat in een voorstel van GS aan Provinciale Sta ten dat handelt over de aanwijzing van nieuwe berg plaatsen voor twee soorten rommel: bouw- en sloop afval en vervuilde slootbagger. Voor de bagger wil de provincie een zeer grote stort plaats inrichten in het Hollandsch Diep. In dat water moet een soort atol komen: een kratervormige put, waarin veie jaren, lang een grote massa bagger kan worden gestort. Met dit plan hebben Provinciale Sta ten onlangs al ingestemd. Er moot echter nog over eenstemming met het rijk worden bereikt en er loopt nog een milieu-onderzoek. Mocht het atol-plan niet doorgaan, dan willen GS de Sophiapolder in Hen- drLk-Ida-Ambacht vanaf 1995 als reserve stortplaats voor bagger achter de hand houden. Wat bouw- en sloopafval betreft is uit een reeks van mogelijkheden de keus gevallen op Zoetenneer- Voorweg en de Oranjebuitenpolder. Óp deze laatste locatie rusten echter meer claims. Zou puins tort hier niet kunnen wegens andere plannen, dan willen GS uitwijken naar het Hoge Bergsche Bos bij Berg- schenhoek. Voor een veel verdere toekomst (na 2010) denkt de provincie aan een reservestort in Geervliet- Oost bij Bemisse en Spijkenisse. De definitieve beslissingen worden waarschijnlijk halverwege volgend jaar genomen door Provinciale Staten. Vooraf (december tot en met februari) wor den informatie-bijeenkomsten en hoorzittingen ge organiseerd. Het. Rotterdamse Islamitisch Informatie Centrum begint maandag met een cursus over de islam en de positie van de moslims. Tijdens vier bijeenkomsten kan iedereen die dat wil van alles te weten komen over deze Oosterse godsdienst. De cursus wordt ge geven in wijkgebouw de Tamboer in Crooswij k." „Rotterdam is een multi-religieuze samenleving." zegt S. Abdul-Rahman van het informatiecentrum. „Helaas bestaat er ondanks de stroom van berichtge vingen een verkeerd begrip en verwrongen beeld van de islam en de moslims met alle funeste gevol gen van dien." Patiënten van Delta genieten van de o i- fanten van Circus Renz. Foto Jaap Rozema/ Rotterdams Dagblad Dordrecht - Een 34-jarige man uit Hardinxveld- Giessendam is conform de eis veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf wegens moord op zijn echtgenote. De rechtbank in Dordrecht achtte bewezen dat de man in februari van dit jaar zijn vrouw om het leven had gebracht door een met chloroform besprenkelde zakdoek op haar mond Ui drukken. Tijdens het proces bleek dat de dader had gekozen voor chloroform na het zien van een aflevering van de Amerikaanse televisieserie 'Dallas' waarin de stof werd gebruikt. Hij wilde van zijn vrouw af, omdat zij zijn buitenechtelijke relatie in de weg stond. De verdediging had tijdens het proces aangevoerd dat de man vanwege zijn Hindoestaanse achter grond geen uitweg meer zag. Zijn moeder wilde niet dat hij ging scheiden en samenleven met de vriendin zou hem buiten de familie hebben geplaatst. De rechter zag hierin evenwel geen verzachtende om standigheden. Het psychiatrisch rapport van de verdachte wees uit hij volledig toerekeningsvatbaar was toen hij de moord beraamde en uitvoerde. De ruime voorberei ding en de koelbloedige manier waarop de moord werd gepleegd wogen mee in de strafmaat. Ai voor de jaarwisseling had de dader chloroform geregeld via een neef en tijdens het proces kwam vast te staan dat de man alvast een weduwnaarspensioen had aange- Door Jan Booister Vlaardingen - Na een regen van schorsingen, bestuurlijk gestuntel en een hoop commotie heeft de Vlaardingse gemeen teraad vannacht na meer dan vijf uur vergaderen alsnog beslo ten verder te praten over de vorming van een nieuw regiobe stuur. nu voorlopig het Overleg Orgaan Rijnmondgemeenten (OOR) geheten. Belangrijkste aanleiding voor alle opschud ding was onenigheid binnen de PvdA over de vraag hoeveel geld de gemeenten straks krijgen. Het hoogtepunt van alle commo- stemming geweest. tie ontstond toen het college van B en W voorstelde het betreffende agendapunt en een omstreden PvdA-motie maar niet meer te be handelen. Twee andere moties over de zaak waren toen al in WD-fr actielei der Bram Zonne voorkwam het afvoeren van het agendapunt met het reglement van orde in de hand. De agenda, zo hield hij de raad voor. kan al leen aan het begin van de verga dering worden gewijzigd. Daarna niet meer. ..Er moet nu over ge stemd worden." aldus deWD'er. Waarna de zoveelste schorsing volgde en door PvdA-fractieleider Bert Kan del werd voorgesteld om de omschrijving van het agenda punt te veranderen een poging om alsnog de wijze van besluit vorming te veranderen. Maar ook dat bleek uiteindelijk met te kun nen en werd door Zonne tegenge houden. Al een paar jaar praat een aantal gemeenten in het Rijnmondge bied over de vorming van een nieuw regionaal bestuur. Dat moet een aantal knopen doorhak-' ken. daar waar nu besluiteloos heid heerst, zoals rond de Blan- kenburgtunnel en de komst van een haven tussen Maassluis en Hock van Holland. De provincie, maar ook de ge meenten moeten bevoegdheden aan dat nieuwe regionale bestuur afstaan. En er moet geld voor wor den vrijgemaakt. Het is dc bedoe ling dat de sterke gemeenten daarbij minder geld krijgen van die regio. Een zaak van solidari teit, zo wordt geredeneerd, want dan kunnen de zwakke gemeen ten meer krijgen. Die financiële afwikkeling heeft tot bezwaren geleid bij een aantal gemeenten, reden voor de Vlaar dingse PvdA-wothouder John Ranshuijsen om enige tijd gele den met een voorstel te komen waarbij wordt geregeld dat ge meenten recht blijven houden op geld dat van het Rijk komt. Zijn partijgenoot Leo ten Have vroeg daarop gisteravond in de gemeenteraad wat er met het be ginsel van de solidariteit tussen de gemeenten was gebeurd. Hij diende een motie in om dat weer bespreekbaar te maken. Om zich niet teveel te binden, kwam het college tot de genoemde vreemde ordevoorstellen, die uiteindelijk dus niet doorgingen. Het voorstel om verder te praten over het OOR én dc motie werden aange nomen. Door Sander Sonnemans Rotterdam - Het was gistermid dag in de Rotterdamse rechtbank van het begin af aan duidelijk dat de verdachte van medeplichtig heid aan de ontvoering van twee Rotterdamse nepdealers in verdo vende middelen, stevig in zijn schoenen stond. De officier van Justitie kon niets bewijzen. Rechtbankpresident mevrouw R.C. Lensink-Bosman vond een belangrijke getuigeverklaring dermate zwak geformuleerd dat ze er niets aan zei te hebben en de verdachte ontkende in alle toon aarden. De officier. mr.J.P. Wittop Ko ning. verweet de 36-jarige Rotter- Den Haag/Schiedam - Verffabriek Fa. Veveo BV aan de Algerastraat in Schiedam hoeft geen kluis aan te schaffen voor de opslag van chemisch afval buiten de be- drijfslocds. De vaten afval die niet inpandig worden bewaard, dienen wel te worden opgeslagen in een container. Dit heeft voorzitter G. Veringa van de geschillenafdeling van de Raad van State gisteren beslist in de spoedprocedure die Veveo BV dinsdag bij de Raad van State te gen de gemeente voerde. Inzet was de naar het oordeel van Veveo BV te strenge hinderwet vergunning die B en W van Schiedam hebben afgegeven. Inde vergunning staat dat het be drijf voor de buitenopslag van chemisch afval een kluis moet aanschaffen. De huidige opslag in vaten zou bodemvervuiling kun nen veroorzaken. Volgens Veveo kost de kluis 200.000 gulden. De raadsman van het bedrijf benadrukte dat het niet gaat om chemisch afval maar om veegafval. testpapier met verfresten, mengbekertjes en poetsdoeken. Het spul zit in her metisch afgesloten vaten en wordt periodiek naar de AVR af gevoerd. aldus Veveo. In afwach ting van bedrijfsverplaatsing in augustus naar Waddinxveen be sliste rechter Veringa dat de ge meente er genoegen mee moet nemen dat Veveo de vaten afval in een container neerzet. damme.' dat hij in november van het vorig jaar behulpzaam was ge weest bij de ontvoering van twee stadgenoten en een poging tot af persing. Hij zou er voor hebben gezorgd dat het tweetal naar dis cotheek Manhattam aan de Vlaar- dingerdijk in Schiedam was ge lokt. Daar werden de 'bedriegers' mishandeld en vervolgens gekne veld afgevoerd in de kofferruimte van een Mercedes. Eén van hen wist tijdens de rit te ontsnappen, de ander werd enige tijd in een woning aan de Vlaar dingse Hartmanstraat gegijzeld. Dat was de rekening die het duo kreeg gepresenteerd omdat het aan een klant geen cocaine maar suiker had verkocht. De ontvoe ring was in elkaar gezet om vrien den van de slachtoffers te dwin gen 150.000 gulden losgeld te be talen. Het optelsommetje was volgens de officier die acht maanden ge vangenisstraf. waarvan vier maanden voorwaardelijk eiste, niet zo moeilijk. De gedupeerde voelde zich genomen door de ver dachte die beide partijen voor de deal bijeen had gebracht en dwong hem de 'neppers' naar de Schiedamse horecazaak te lok ken. Rol Mr. Wittop Koning was stellig overtuigd van de rol die de Rot terdammer had gespeeld. „Hij moet geweten hebben wat men met die twee bedriegers van plan was. Hij wist dat die twee nepdea lers niet naar Manhattam werden gelokt om een feestje te vieren. Er moest iets gebeuren op gebied van wraak." De officier kon het hele verhaal nog zo helder afspiegelen, zo lang hij geen bewijs kon aanvoeren wankelde zijn betoog als een kaartenhuis. En advocaat mr. L.M. van Schijndel had daarom weinig woorden nodig om de rechtbank te overtuigen van het ontbreken van enige bewijslast. „Ik zie niets in deze zaak," hield hij het kort. ,.Ik vraag vrijspraak." Zonder dat er eigenlijk nog een andere uitkomst te venvachten viel, stelde president mr. Lensink-Bosman de verdachte met onmiddellijke ingang op vrije voeten. „Maar blijf uit de buurt van han delaars in verdovende middelen," gaf ze de man te verstaan. ..U kunt er door in de problemen ko men." In de middenberm van de Holysingel, aan de voet van de afVopritvan de rijksweg, staat sindsgiste- ren op een twee meter hoge betonnen paal een bronzen beeld. De Gevleugelde is het, van de Vlaar dingse beeldhouwer Leen Droppert, die onder meer het Geuzenmonumentop de Markt vervaardig de. De kunstenaar maakte de Gevleugelde velejaren geledenterversieringvan detuin vandeBillï- tonflat. In verband met de ombouw van deze bejaardenflat tot modern zorgcentrum en de bijbehorende sloop moest het beeid van die plek verdwijnen. Op aanwijzingvan de kunstenaar heeft de gemeen te het naar de belangrijkste toegangsweg naar Holy verplaatst. Verderop langs de Holysingel is nog een kunstwerk van Droppert te vinden; detuin en muurschilderingen van de St. Jozef-Mavo. Foto Roel Oijkstra Door Ben van Haren Vlaardingen - Tien jaar na zijn dood is een document verschenen over een van de machtigste man nen van Vlaardingen in de na-oor- logse wederopbouwperiode. Het hoofdonderwerp van het Histo risch Jaarboek 1992, dat gisteren in het stadhuis werd gepresen teerd, is H.K. van Minnen. Hij was populair als politiek leider van het protestantse deel van de Vlaardingse bevolking en zat ruim dertig jaar in de gemeente raad, waarvan twintig jaar als wet houder. Daarmee is hij record houder. De rijzige autoriteit was echter te gelijk actievoerder, zo onthult zijn partijgenoot, het raadslid Leo de Snaijer, die met oud-ambte naar Maarten Bot en Van Min- nens dochter een drieluik schreef. Wethouder Van Minnen beïnvloedde, volgens De Snaijer Schiedam - D66 zal de Schiedam se gemeenteraad volgende week in een motie wagen zelf actief op zoek te gaan naar geld voor de stadsvernieuwing. Het opknap pen van de oude woonwijken dreigt anders door rigoureuze be zuinigingen bij het rijk volledig te stagneren. De snel teruglopende subsidies van het rijk barer, alle fracties in de Schiedamse raad grote zorgen. Het tekort op de stadsvernieu wing voor 1993 is becijferd op 2 miljoen gulden, en hoe de situatie zich daarna zal ontwikkelen valt niet te voorspellen. Tot voor kort werd uitgegaan van kortingen van 30 tot 50 procent, maar wet houder Adri Reijnhout (D66) maakte gisteren al melding van rijksbezuinigingen tot 70 procent. „Er is al een variant waarbij we nog maar iets van een kwart over houden." hield de wethouder zijn commissie somber voor. ..En als die nachtmerrie werkelijkheid wordt, staan we voor gigantische problemen." In een besloten ge deelte van do vergadering kreeg de commissie de jongste, vertrou welijke cijfers voorgelegd onder het pseudoniem Klaas Vla- ring. met wekelijkse artikelen in het huis-aan-huis verspreide ad vertentieblad Groot-Vlaardingen jarenlang de meningsvorming. Ook na zijn vertrek uit de raad. na afkeuring door de gemeenteraad in 1965 van zijn beleid als voorzit ter van een commissie die de cul turele behoeften van de stad on derzocht. manifesteerde Var. Minnen zich ais actievoerder. Hij verzette zich bijvoorbeeld tegen plannen voor de bouw van een parkeergarage np het Schapen weitje, voor de deur van zijn wo ning aan de Hofsingel. Hij spuide ladingen bijtende kritiek op zijn oud-collega, wethouder Teun de Bruijn en de ontwikkeling van het Vlaardingse centrum. Met dc doorbraak voor het Lies veld en zijn viaduct was het ka rakter van de oude stad geschon den. redeneerde Van Minnen die 25 jaar geleden aan de basis stond van de Historische Vereniging Vlaardingen (HW). Dit laatste was ook de reden voor de door Jan van Hees geleide Jaarboek-redac tie om deze keer de schijnwerper te richten op deze markante Vlaardinger. In de nu als trouwzaal gebruikte voormalige raadszaal van het ou de stadhuis overhandigde voor- Vlaardingen - Burgemeester Bert Stam. die onverwacht vanuit zijn geboortestreek Noord-Holland naar Vlaardingen kwam om Fred van Lier op te volgen en pas in december in Holy-Noord gaat wonen, had al langer binding met Vlaardingen. Hij wist dat zelf niet, vertelde hij gisteren bij het in ontvangst nemen van het eerste Historische Jaar boek 1992. „Nader onderzoek moet ik nog plegen, maai' een in Vlaar dingen woonachtige Stam heeft mij gewezen op gezamenlijke fami lieleden." De nieuwe burgemeester zei veel belangstelling te hebben voor historie en prees de kwaliteit van het Stadsarchief. zïtter Wout den Breems van de in middels naar 1130 leden gegroei de HW gistermiddag het eerste exemplaar van het in rode kaft ge stoken Historisch Jaarboek 1992 aan burgemeester Bert Stam. Het in dc boekhandel voor 35 gul den verkrijgbare boek bevat ver der een verhaal van archeoloog Jeroen ten Brugge over middel eeuws kloosterleven in Vlaardin gen De voorzitter van Hehnium schreef tevens een bijlage bij het jaarboek van 1988 waarin hij een daarin verschenen artikel van K. Maat over Middeleeuws Vlaardin gen corrigeert. Voorts bevat het nieuwe jaarboek een artikel van directeur Frit? Loomeijer van het Visserij mu seum over de stranding, op 20 ok tober 1910. van de ijzeren zeillog- ger Vl.ll 'Goede Verwachting' met schipper Dirk Swaneve'id op het Noorderhoofd van Hoek van Holland. Dit negentig jaar oude schip doet. volgens Loomeijer, nu zonder motor, in het oostelijk havenge bied van Amsterdam dienst als woonschip. Verslagen over 1991 van de HW, HeÜnium. het Stads archief. het Streekmuseum en hel Visserij museum plus kronie ken van 1941 en 1991 completeren het fraai geïllustreerde, met fi nanciële steun van de gemeente vervaardigde boek. Schiedam - De PvdA wil de taken van Bureau Huisvesting minima- liseien en de Woningbouwvereni ging Schiedam (WbS) en het Ge meentelijk Woningbeheer (GW) meer verantwoordelijkheden ge ven bij het verhuren van huizen. De WbS en GW kennen hun wo ningvoorraad beter dan Bureau Huisvesting en zijn daarom de aangewezen instanties om ervoor te zorgen dat de juiste huurders in de juiste huizen terechtkomen. Dit zei PvdA-raadslid Cor Huij- ken gisteravond in de raadscom missie van wethouder Adri Reijn hout (Volkshuisvesting). Vooral voor de woningcorporaties geldt dat verhuren altijd een ei gen bevoegdheid is geweest. Die taak is echter gecentraliseerd en wordt al vele jaren uitgeoefend door de gemeente. De PvdA wil de corporaties, die zijn gefuseerd tot de Woningbouwvereniging Schiedam, hun oude bevoegdhe den weer teruggeven. Bureau Huisvesting zou het gros van zijn ambtenaren over de twee grote sociale verhuurders moeten op delen en voortaan alleen nog toe zicht moeten houden op het nale ven van de wettelijke regels voor de volkshuisvesting. Het sinds enige tijd lopende expe riment bij Bureau Huisvesting om leegstaande woningen via ad vertenties aan dc man te brengen in plaats van op afroep volgens het puntensysteem, hoeft volgens Huijken geen gevaar te lopen Woningbeheer en WbS kunnen deze nieuwe wijze van uitgifte ge woon overnemen. Huijken wil niet hardop zeggen dat hij met zijn voorstel onder meer een ge rich le re spreiding van migranten over de stad be oogt. Een sprcidingsbeleid is im mers niet toegestaan. Wel zegt het raadslid dat op deze manier klachten voorkomen kunnen worden van Nederlandse huur ders die bezwaar maken tegen meerdere buitenlandse gezinnen in hun portiek. Een ander voordeel is volgens de PvdA dat de corporaties, die van af volgend jaar op basis van een variabele puntenlijst de stan- daardhuren in complexen enigs zins kunnen variëren, tot op zeke re hoogte een aan het inkomen gerelateerde huur kunnen bere kenen. Bij een centrale uitgifte- van woningen door de gemeente is dat niet mogelijk. Die geeft woonvergunningen af zonder de samenstelling van huurders in bepaalde complexen daarbij te betrekken. Wethouder Adri Reijnhout (D66) staat niet onwelwillend tegenover het idee. Het gemeentelijke be leid is er volgens hem al jaren op gericht de sociale verhuurders meer invloed te geven op de ver deling van woonruimte. Maar. zegt Reijnhout, de gemeente zal altijd toezicht moeten blijven uit oefenen. „Het is niet zo dat de wo ningbouwvereniging en Woning beheer zo maar huizen mogen gaan verhuren aan wie zij willen." Vlaardingen - Een 70-jarige Vlaar dingse is gisteravond rond hal:' acht gewond geraakt bij een ver keersongeval op de Holysingel in Vlaardingen. Ze is met hoofd- en beenletsel in het Holy-Zieken- huis opgenomen. De vrouw werd op een oversteekplaats aangere den door een 33-jarige automobi liste, die haar te laat zag. Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft gisteren tegen het einde van de middag een i4-jarige jon gen opgepakt, die bezig was vuur werk af te steken. Hij deed dat in de buurt van de basisschool Het Windas. De knaap zal een Halt procedure moeten volgen. Schiedam - Op de Hargalaan in Schiedam is gisteravond een au tomobilist de bocht uitgevlogen en door bosschages en een bek heen terecht gekomen op het sportveld van een korfbalclub. De man had alleen zijn leasemaat schappij gewaarschuwd. Die nam contact op met de politie. Schiedam - Op het volkstuinen complex Vijfsluizen is ingebro ken. Vier aangiftes van vernieling en diefstal zijn binnengekomen bii de noli tie Sch gen gen noc dei le e trac zij gun 16 j, die rem jeuj gaa: kee. hef bou Bre« die1 Op i vem laan sten toeg des' Deg dati kelii -rg< Jeug omd opz<

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2