15 Betere afspraken theaters bepleit 'Afscheidscadeau was m'n eigen salaris' 1 m mm Waterweggemeenten praten over samenwerking bij programmering Idawh Jan van Toor boos en verbitterd weg als rondleider bij het Visserijmuseum ggSp--^ S De vuurtoren van Vlaardingen Nieuwe prins carnaval De Hoeksteen deelt uit Thema-dag bij Coerke Sociaa! consulent absent MOOI WARM p GASHAARDEN PJÜm. smeden m9mm tfgp ■Ml *sK - Rotterdams Dagblad Woensdag 11 november 19"92 Vlaardingen heeft een vuurtoren, s Avonds spuwt hij lange rafeli«e lijnen schuin omhoog de lucht in. In tegenstelling tot zijn grote broertjes aan de kust draait hij niet rond, maar gaat hij heen en weer, en kleurt de boomblaadjes die hij onderweg tegenkomt zilver De helder witte strepen waaieren uit en verdwijnen ergens tussen de verTe sterren. Dc bron van dit lijnenspel is een roterende schijnwerper op de luifel van bar-dancing Hallo aan de Oosthavenkade. Deïe jongste loot aan de Vlaardingse horeca-stam is een voortzetting van My Way ver noemd naar de muzikale voorkeur van de vorige uitbater. The Jolly Joker en PeeDee, vernoemd naar de initialen van de eerste eigenaar. Om Hallo kun je niet heen. De opening werd vorige maand op tien tallen posters aangekondigd. Overal kwam je die plakkaten tegen zelfs in Rotterdam, waar aan het Stadhuisplein de eerste Hallo is ge vestigd. De Vlaardingse entree oogt opvallend met een cyaankieuri- ge luifel, een bierreclame, de in paars neon uitgevoerde naam en er bovenop een clowntje. Over die luifel wil ik het hier hebben. Want ik herinner mij als de dag van gisteren dat een duizendmaal bescheidener uitvoering bij Pee Dee werd afgekeurd door de welstandscommissie. Ook de raadscom missie sprak vele kritische woorden over die bpjtale aanslag op de historische gevelrij van de Oosthavenkade. Tijdens de vergadering kregen wethouder Goudriaan en meneer Pee Dee het zelfs flink met elkaar aan de stok. Maar de Hallo-luifel is blijkbaar okay. Waarom? Ik gis. I: de welstandscommissie is kleurenblind. Het zou kunnen, want de Stadsgehoorzaal met zijn Engelse-droDkleuren ziet er ook al niet uit, 2: de luifel is illegaalenniemand durft in te grijpen. Het zou kunnen, want de politie was jarenlang te schijterig om het verkeerd parkeren aan te pakken bij de Vlaardingse staphoek. 3: de commissie is moe gestreden en doet niets anders dan haar pre sentiegeld opstrijken. Andermaal: het zou kunnen, want ik heb wel vaker (betaalde) vergaderaars pas tijdens de vergadering hun enve lop met stukken zien openmaken (onbetaalde vergaderaars maken ze helemaal niet open). Hoe het ook zij, die luifel heeft een diepe symboliek, vind ik. Het clowntje is een eerbetoon aan onze stadsgenoten Bassie en Adriaan. De vuurtoren duidt onmiskenbaar op gevaar voor ships that are pas sing in the night. En het homopaars van de neonnaam getuigt van een grote tolerantie. Het enige dat ik nog mis, is een Lorelei als speelse verwijzing naar het haringverleden. Zón naakte zeemeermin, die vanaf de luifel met haar verleidelijk gezang mannen naar binnen lokt. Om daar natuur lijk jammerlijk te verzuipen. DICK van der LUGT Schiedapi Eigenlijk hoort de nieuwe prins carnaval tijdens het prinsenbal op de elfde van de elfde aan het volk te worden voorgesteld. Maar omdat die dag voor de Rietzeilers wat ongunstig valt, zal zaterdagavond 14 november pas bekend zijn wie in februari 1993 de carnavalsvereniging mag aanvoeren. Tijdens het openingsbal dat om 21.00 uur in de Blauwe Brug be gint. staat niet alleen de nieuwe prins op. maar wordt ook de nieuwe jeugdraad van elf bekendgemaakt. Voor de échte carnavaliers lijkt de avond niet ge schikt, want het feest is een dansavond met een vleugje leut en verkleedpartijen zijn niet verplicht. Vlaardingen Het derde lustrum dal de katholieke basisschool De Hoeksteen dit jaar viert is afgesloten met een feeste lijke bijeenkomst in het schoolgebouw aan de 01- mendreef. In het jubileumjaar werden een storm- baanrzie en een fancv-fair gehouden waarvan de op brengst {6500 gulden) op verschillende manieren wordt bc- .teed. Er worden speelattributen en boeken voor de school aangeschaft en het andere deel van opbrengst komt ten goede aan spelmateriaal voor de kinderafdeling van het Brandwondencentrum Rot terdam. Dat is vanochtend om 11.00 uur door de lus trumcommissie in de school overhandigd aan perso neelsleden van het brandwondencentrum. Vrouw en kunst', daar draait het om tijdens de jaar lijkse thema-dag van de Slichting Coerke die don derdag in de burgerzaal van het stadhuis van 9.15 tot 14.30 uur wordt gehouden. Diverse kunstenaressen vertellen over hun werk en hoe ze dat met het gezin combineren, laten dia's zien en gaan in discussie met de toehoorders. Deelname aan de thema-dag kost vier gulden, waarbij koffie en lunch zijn inbegrepen. In verband met vakantie is de sociaal consulent van de gemeente tot en met maandag 16 november afwe zig. Dinsdag 17 november is hij weer bereikbaar, maar ook woensdag 18. donderdag 19 en vrijdag 20 november kan er op hem geen beroep worden ge daan omdat hij dan een studie volgt. Mensen die dringende problemen hebben op de dagen dat de so ciaal consulent er niet is, kunnen voor directe hulp "s morgens tussen 9.00 en 10.00 uur telefonisch een afspraak maken (01899-19111. toestel 398). Agenda Schiedam woensdag II november Informatie-avond over reizen voor alleenstaanden, oecumenisch centrum De Wissel, Broersveld 30. 19.45 uur. Thema-avond. Stichting Schiedam se Vrouwen emancipatie Organisatie. Broersveld 142.20.00 uur. r Jubileumconcert Orpheus, Margriethal. 20.00 uur. donderdag 12 november Contactochtend Katholieke Bond van Ouderen. De 4Molens, 10.00 uur. Herhalingsvaccinatie tegen polio. 's-Gravelandse- weg 567,15.00-18.00 uur. Vlaardingen woensdag 11 november Bavo Galama (humor en tragiek). Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. donderdag 12 november Lunchconcert. Grote Kerk. 12.45 uur. Herhalingsvaccinatie tegen polio, Cincinnali-ge- bouw. 15.00-18.00 uur. Maassluis woensdag 11 november Bridgc-cursus, Koningshof. 19.30 uur. Informatie-avond voor aanstaande ouders, zaal De Sluis. G. A. Brederolaaa, 20.00 uur. donderdag 12 november Herhalingsvaccinatie tegen polio, gezondheidsge bouw Dc Vlooi, 15.00-18.00 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carsl van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Vlaardingen - De Vlaardingse cultuur-wethouder drs. Kees van der Windt heeft zijn Schiedamse collega Chris Zijdeveld bena derd voor afspraken over de programmering in de diverse thea ters. Hij wil ook de nieuwe cultuur-wethouder van Maassluis, LenyWesenhagen, bij het overleg betrekken..,Dat gaat binnen kort gebeuren," bevestigt Van der Windt. In het overleg willen de wethou ders tol betere afstemming ko men in de grotere theaters Passa ge en Stadsgehoorzaal en de kleinschaliger podia de Harmo nie in Vlaardingen en het Schuur- kerk-theatcr in Maassluis. Nu komt het soms voor dat een be kende artiest de ene week in Vlaardingen en de volgende week in Schiedam is te zien. Volgens de wethouders is het ver standiger dergelijke evenemen ten over het theaterseizoen ie spreiden. „Het is beter om een be paalde voorstelling bijvoorbeeld in oktober in de ene en in april in de andere stad te programme ren." meent Chris Zijdeveld. „Bij goed overleg kan het totaal van het theateraanbod beter zijn dan de som der delen." Van het overleg valt niet direct iets te verwachten, want de arties ten worden doorgaans al een jaar voor hun optreden geboekt. Het Passage-theater gaat vermoede lijk na afloop van dit seizoen op slot. Projectontwikkelaar MAB wil in oktober starten met de sloop van de voormalige bio scoopzaal. Het nieuwe theater op hel Stadscrf' kan zijn deuren op z'n vroegst in 1994 openen. De bouw van dit nieuwe theater is een ontwikkeling, die door som migen in Vlaardingen juist wordt uitgelegd als een teken dat de ge meenten Schiedam en Vlaardin gen hun culturele beleid totaal niet op elkaar afstemmen. Direc- teur Marten Putman verklaarde de afgelopen zomer dat hij het be zopen vindt dat Schiedam miljoe nen guldens in een nieuw theater investeert, terwijl Vlaardingen op vijf kilometer afstand van de ge middelde Schiedamse voordeur haar theatervoorziening net in grijpend heeft opgeknapt. Putman participeert reeds in een regionaal overleg van theaterdi recteuren. Tot ongenoegen van de Vlaardingse directeur laat Carel Beke van het Passage-thea ter bij deze bijeenkomsten ver stek gaan. Wethouder Zijdeveld verwacht dat het overleg tussen de wethouders ook door de direc teuren van dc theatervoorzienin gen wordt bijgewoond. „Ik moet eerst het theaterbestuur benaderen, want dat is in Schiedam de werkgever van de directeur," zegt Chris Zijdeveld. ..Voor collega Van der Windt ligt dat eenvoudiger. „In Vlaardingen valt de theater-directeur direct onder de wethouder." CALLENSURGSTRAAT 80 VLAARDINGEN - TEL. 010-4343096 Door Ben van Haren Vlaardingen - Het Visserijmuseum is een be langrijk stuk uit zijn verzameling kwijt. Jan van Toor. 15 jaar geleden aangetrokken als pu blieksbegeleider, is met de vut gegaan. Wie kent hem niet? Talloze schoolgroepen en andere gezelschappen gingen aan zijn hand het museum door. Maar ook de individuele be zoekerkon op Jan van Toor rekenen. De welbe spraakte ras-Vlaardinger stond al naast je om te antwoorden voordatje de vraag had gesteld. Hij wist niet alleen alles te vertellen over het tentoongestelde, maar kende ook de inhoud van het uitpuilende depot. En nog veel meer, zoals over de geschiedenis van Vlaardingen, het taalgebruik en allerlei vissersfamilies. Jan van Toor was zelf een vast on derdeel van het museum, waar hij in 1977 in dienst trad. Hij is niet, zoals velen denken, werkzaam ge weest in de visserij. „Neen. ik ben van huis uit schilder. Ik kom wel uit. wat je noemt 'een zoute fami lie'. Mijn ene opa zat op de visserij en de ander was kuiper. Mijn va der heeft ook nog op de visserij gevaren. Ik kom mijn hele leven al aan de haven; de visserij bran che heeft me altijd aangetrok ken." „Ik werkte bij de Sunlight als on- derhoudsschilder toen ik rond 1975 een advertentie las waarin het Visserij museum iemand in vaste dienst vroeg voor het rond leiden van publiek. Oud-schip- pers en -kuipers waren in die tijd werkzaam als suppoosten er. hulpkrachten, die bezoekers in formatie gaven. De keus viel toen op een ander, een oudere, de late re hoofdsuppoost Jan van Rooy- cn. Directeur Joop van Dorp. die ik van de CJV Liefde en Vrede kende, vroeg echter of ik opnieuw wilde solliciteren, als er weer ie mand zou worden gevraagd. Hij wist natuurlijk, dat zoiets in de pen zat. Ik heb hem toen gezegd, dat hij mijn eerste sollicitatiebrief maar moest bewaren Ruim een jaar later ben ik aangenomen." Leuk Jan van Toor praat met genoegen over de eerste tien jaar van zijn dienstverband bij het Visserij mu seum. Hij leidde er vele bezoe kers rond en was vaste assistent als cateringbedrijven (Frans Kuil, Fritsy. Niels Holger) een party in het museum gaven. „We hadden een hele leuke ploeg. Ik kon heel zelfstandig werken. Mijn baas Van Ruoyen en direc teur Van Dorp lieten veel aan mij over. Als scholen zich meldden met verzoeken voor medewer king aan een visserij project, dan ging ik vooraf met onderwijzers en collega's van het museum rond de tafel zitten om te kijken hoe we gezamenlijk zoiets het beste kon den aanpakken. Zo hebben we heel wat gedaan, zowel voor kleu ters ais voor middelbare scholie ren. Ook met andere groepen maakte ik afspraken en rondlei dingen." „Een ander leuk onderdeel van mijn werk vond ik mensen rond leiden. die alleen of met z'n twee tjes het museum binnenstapten. Zulke bezoekers komen vaak langs met een bedoeling. Ik weet niet wat het is. maar ik heb daar kennelijk een neus voor. Het zijn meestal mensen, die op een of an dere manier binding hebben met de visserij en door bijvoorbeeld het overlijden van ouders er pas mee geconfronteerd zijn. Zulke mensen lopen met allerlei vragen rond. Uit de gesprekken, die ik dan met die bezoekers voer de, zijn heci wat schenkingen aan het museum voortgekomen. Ik herinner me bijvoorbeeld nog goed hoe een echtpaar uit Scheve- ningen een zak vol originele Scheveningse kleding en zelfs een grote lap zogenaamd Engels leer aari ons gaf. Het kwam van de zolder van oma en ze gunden het ons Vlaardingse museum, omdat Jan van Toor leidde in vijf tien jaar dui zenden men sen langs on der meer de kuiperij in het Visserijmu seum. Foto Ellen den Ouden/Roel Dijkstra m'. ze zo fijn ontvangen waren. Voor ons was het een paar duizend gul den waard. Ik heb zo aardig wat bij elkaar verzameld voor het mu seum." 'Gangsterpraktijken' Over de laatste vijfjaar klinkt Jan van Toor anders. Hij is boos en ■verbitterd. Bij het naderen van de zestigjarige leeftijd zou zijn af scheid van van het inkrimpende Visserij museum niet zo bijzonder zijn. Er treden meer ambtenaren als 59,5-jarige vervroegd uit. De manier waarop het is gegaan, zit de in zijn vrije tijd schilderende en in Vlaardingse musicals optre dende Jan van Toor echter niet lekker. Behalve door zijn lange dienstverband kent hij de ins en outs en alle problemen van het Visserij museum van dc afgelopen jaren vooral ook door zijn jaren lange secretariaat van de mede zeggenschapscommissie, de on dernemingsraad voor ambtena ren zoals het museumpersoneel is. Hij heeft er steeds over gezwe gen tegen buitenstaanders, maar nu hij aan de kant geschoven is, komen dc grieven omhoog. „Niet om te schelden, maar om te waarschuwen. Wat er de laatste tijd allemaal gebeurt, dat kan niet. Dat zijn gangsterpraktijken, waarmee onnodig veel kennis uit het museum wordt verwijderd." Historie Dc boosheid van Jan heeft een voorgeschiedenis. Het is een lang verhaal. We beperken ons tot het laatste jaar. waarin een brief van een andere verontruste medewer ker aan het stichtingsbestuur van hel Visserijmuseum uitlekte naar de pers. Briefschrijver Leen Moerman, die het technisch ver nuft van het museum is en de langste staat van dienst heeft, schrok hier zelf van en wilde niet meewerken aan publicatie. In zijn brief werd het beleid afgekeurd van directeur Frits Loutneijer, die in maart 1990 als interim-mana ger was binnengehaald en na het definitieve (vroegtijdige) vertrek van Joop van Dorp een vaste aan stelling kreeg. Rigoureuze veranderingen, met sterke inkrimping van het perso neelsbestand. betekenen de doodsteek voor het al zieltogende Visserij museum, luidde dc te neur. Bestuursleden, (oud)perso- neelsleden en vrienden van het museum ontkenden het. Loomeijcr verdedigde zich in een interview in het Rotterdams Dag blad van 20 maart 1992. Hij wees op de teruggekeerde toe name van het aantal bezoekers, de onstuimige groei van de ver eniging Vrienden van het Mu seum. de zonder extra gemeente geld uitgevoerde verbouwingen, de toename van sponsorgeldenen de voortgang van zijn. een half jaar na zijn komst, gepresenteer de driejarenplan en de goede vooruitzichten voor de aanleg van een museumkade in 1994 met als blikvanger een houten replica van de originele Vlaardingse Stadskraan. Dat het personeel nog steeds zijn arbeid in een door de Ar beidsin spectie afgekeurde werkplaats moest verrichten en er ook nog geen vaste opstelling van de kle dingcollectie was gemaakt, had volgens hem alles te maken met de verdere bezuinigingen die de gemeente het museum oplegde. „We zijn zeker nog een jaar aan het krukken," voorspelde hij. Loomeijcr zei in maart begrip te hebben voor de weerstand tegen alle geplande veranderingen. Ze komt volgens hem voort uit de lange tijd van stilstand binnen het museum, waar achtereenvol gens directeur Joop van Dorp cn zijn waarnemer Mart Romers door ziekte uitgeschakeld wer den. „Voor sommige mensen gaat het te snel. voor anderen te langzaam omdat niet alles tegelijk kan. Maar hel museum moet wel door draaien." argumenteerde Loomeijcr, Hij benadrukte dat het Visserijmuseum meer moet zijn dan oud-gaardingen. „Het gaat om het Nederlands museum voor de Xoordzecvisserij. waarin ook de hedendaagse visserij aan dacht moei krijgen. Op die ma nier kunnen we ook nieuwe geld bronnen aanboren." Jan van Toor zegt grote waarde ring te hebben voor de manier waarop Frits Loomeijcr sponsor gelden binnensleept. ..Hij heeft een prima babbel cn weet heel goed waar hij geld vandaan kan halen. Hij gaat een keer naar Gro ningen en komt met drieduizend guldon terug. Van stijl en perso neelsbeleid heeft hij echter geen kaas gegeten. Hij is slordig. Het interesseert hem niet hoe iets hangt, als het maar hangt. De combinatie Joop van Dorp/Frits Loomeijer zou ideaal zijn voor ons museum." „Frits is een gouwe vent met gro te kwaliteiten voor de public rela tions maar hij mist museumkwa liteiten en is zeker geen manager. Hij offert veel te veel op van de bestaande waarde van het mu seum. Er is te veel van Vlaardin gen en de Noordzeevisserij opge borgen. Die stellage voor de Vis a Vis-tentoonstelling heeft de hal beneden helemaal verziekt. Het aquarium, nu dan door dat onge luk niet gevuld, valt helemaal weg. Hij staat gewoon in de weg. maar hij moet nog lange tijd blij ven staan omdat er afspraken zijn gemaakt met het ministerie van WVC die de bouw heeft betaald." „Op personeelsgebied is hij een ramp. Hij probeert nu overal vrij willigers te werven om mensen rond te leiden door het museum. Het bezoekcijfer over dit jaar zal waarschijnlijk vijftien procent la ger uitvallen dan vorig jaar en ca teringbedrijven zien we vrijwel niet meer." Volgens Jan van Toor heeft het vooral te maken met het steeds verder bezuinigen in het museum en het niet willen luiste ren van Loomeijer naar kritische opmerkingen van het personeel. Echt boos Van Toor komt met voorbeelden. „Zo moest ik, toen Frits kwam, al le werk inleveren dat ik voor die tijd ten aanzien van het regelen van rondleidingen deed. Dat 2at me dwars en ik heb hem ook ge zegd. dat ik me niet lekker meer voelde en dat werk miste. Hij zei toen dat hij alle werk naar zich toetrok om te bekijken hoe hij dat opnieuw kon verdelen." Echt boos werd Van Toor eigen lijk pas in mei. Nadat een huis- aan-huisbJad opnieuw de span ning binnen het museum had aangeroerd en daarbij citeerde uit de brief van Moerman. Het perso neel werd ervan verdacht de brief doorgespeeld te hebben. „Er werd een verklaring opgesteld en ter ondertekening aan alle perso neelsleden voorgelegd, waarin stond dat iedereen altijd achter het beleid van Frits Loomeijer zou staan cn meer van die onzin. Er hebben er maar twee gete kend." „In een vergadering met de nieu we stichtingsvoorzitter Van der Heiden en Loomeijer werd ge zegd dat boven tafel moest ko men wie de brief van Moerman aan de krant had doorgespeeld. Op het rijtje af werd gevraagd: Heb jij het gedaan? Neen? De vol gende. Alleen ik werd overgesla gen. Aan het eind richtte Van der Heijden zich tot mij. 'Nou Jan. je collega's hebben het niet gedaan, jij bent de laatste, dus.dan ben jij het." Ik vind dit gewoon gang sterpraktijken." „Na veel gekissebis werd de ver gadering ontbonden, maar ik. Leen Moerman en Marcella van Doorn (van de bibliotheek) moes ten nog even in de buurt blijven voor een persoonlijk gesprek. Ik was als eerste aan de beurt en kreeg te horen dat het voor mijn eigen gezondheid fik mankeer nota bene niks) cn voor het mu seum beter zou zijn als ik met in gang van l juli met vut zou gaan. Het was drie maanden te vroeg, maar dal maakte niks uit. Dat was achterstallige vakantie. Ik heb toen maar 'ja' gezegd." „Mevrouw Van Doorn en Leen Moerman kregen vervolgens te horen dat naar ander werk voor hen zou worden gezocht binnen de gemeente. Wij drieën passen niet in het personeelsplaatje dat de heren Van der Heijden en Loomeijer hebben voor het mu seum. Het betekent natuurlijk wel dat in één klap veel kennis van de visserij, van het musc-um en van de geschiedenis van Vlaar dingen overboord wordt gegooid. Moerman is nota bene de techni cus, die vanaf het begin bij het museum is betrokken en elk boutje en moertje weet te zitten." Woedend Gewoonweg woedend wercl Jan van Toor na zijn afscheid in liet museum up 12 oktober. Het vond op zijn eigen verzoek plaats in kleine kring. Hij kreeg attenties van iedereen, een foto van Loomeijer. drank cn waardebon nen van andere collega's en con enveloppe met inhoud namens hel museum. Thuisgekomen ver raste hem de inhoud. Een geldbe drag van duizend gulden. ..Vier dagen later kreeg ik echter een klap in mijn gezicht. De post bracht mijn salarisstrookje en in de ingewikkeldheid van alle cij fers ontdekte ik. dat een voor schot van duizend gulden inge houden was. Ik heb dc Centrale Personeels Dienst op het stadhuis om uitleg gevraagd en toen bleek dat mijn cadeau onder couvert ge woon een voorschot was dat de se cretaresse van het museum had opgenomen van de extra maand, die iedere ambtenaar krijgt als hij met vut gaat. Ik heb dus van het museum helemaal geen af scheidscadeautje gekregen, zelfs geen bloemen." Mond gehouden „Ik heb jarenlang mijn mond ge houden over alle toestanden in cn rond het museum. Zelfs na die schandalige behandeling door Van der Heijden, maar nu heb ik daar geen behoefte meer aan," zegt een diep teleurgestelde Jan van Toor. Directeur Frits Loomeijer beves tigt de gang van zaken bij het. af scheid van Jan van Toor. Het ver strekken van een voorschot in een enveloppe op de afscheidsbij eenkomst van een vutter is vol gens hem gebruikelijk bij de ge meente Vlaardingen. „Zo zijn de regeltjes nu eenmaal in deze stad en Jan wist dat kennelijk niet." Ook bevestigt de museumdirec teur de bijeenkomst over het lek; ken van dc brief naar de pers. Hij zegt niet meer te weten of Jan van Toor als laatste de vraag kreeg voorgelegd c-n hoe dut ging. Wel is hem bekend dat Van Toor hier over zeer boos is geworden. Hij voegt er vervolgens aan toe dat hij op de zaak eigenlijk geen ■commentaar wil geven. De aan zegging aan Moerman en Van Doorn om naar een andere baan te zoeken wil hij bevestigen noch ontkennen. „We zoeken binnen ons museum, waar zeker in het voorjaar de sfeer ie snijden was. naar oplossingen. Dit zijn huise-^ lijke zaken en die huren volgens' mij niet in de krant te staan."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1