9 I Kinderopvang verder uitgebreid Hooglopend conflict om woonstudio's gesust Sint ingehaald Onderzoek naar nog meer mogelijkheden in Vlaardingen Geen huurverhoging deel Rotterdamsedijk Mavoscholieren rocken tegen trend in Uitgifte Hoogstad 'verloopt goed' 'Wilhelminaboom' uit Kethel ernstig ziek sa PvdA en SP kopen 'actie-bomen' Bewonersondersteuning Schiedam: geen 30-km zones Vuurwerk: geen lik op stuk Arrestaties in dealpand Ernstig letsel na aanrijding Vandalen aangehouden Autodieven vast Brandjes in Schiedam Vuurwerk tegen auto's Beeldengroep gestolen Spookrijder i Rotterdams Dagblad Maandag 23 november 1992 ■K-'ik K33 Schiedam - Kethel raakt zijn monumentale herden kingsboom. de Wilhelminaboom. die in 1898 ter ere van de kroning van Koningin Wïlhelmina op de Hoek van de Kerklaan en *t Noordeinde werd geplant, kwijt. De boom is ongeneeslijk ziek. Ook het exemplaar dat pal naast de immense kastan je staat, moet worden gerooid. Onderzoek heeft uit geweken dat beide bomen ernstig zijn aangetast door het zogenoemde witrot. Hel hout is door de schim mel sponzig en verrot, waardoor de stabiliteit van de bomen gevaar loopt. On de plek van de Wilhelmina boom. die in januari wordt omgehakt, komi een ge zonde kastanje afkomstig uit Groenoord te slaan. De twee oude kastanjes zijn overigens niet de enige bomen die de komende maanden worden gerooid. Medewerkers van de hoofdafdeling plantsoenen van de dienst Gemeentewerken zijn begonnen met het wintcrondcrhoud en zullen in Schiedam totaal 177 bomen weghalen. Het grootste deel. 138 stuks, wordt vervangen er. er komen 68 bomer. bij. Er worden 48 bomen verplant en 300 bomen krijgen binnenkort een snoeibcurt. Ylaardingen - De PvdA-fractie in de Vlaardingse ge meenteraad heeft twintig bomen gekocht voor de ac tie tegen de komst van een afval berging in hel Licke- baertgebied tussen Maassluis en Vlaardingen. Het landelijk bestuur van de Social istiese Partij troeft dit af met tweehonderd bomen. Ze worden, samen met de overige ongeveer 10.000 bomen, komend voorjaar geplant op de plaats waar de vuilstort is gepland. De PvdA-fractie heeft ook schriftelijk haar diensten aan de organisatie van 'Groeiend Verzet in de Licke- bart' aangeboden. De l'ractie vindt dat alles wat wettelijk mogelijk is. gedaan moet worden om de aanleg van de afvalberg!ng te voorkomen. In de raad meende de PvdA dal dit het beste kon worden ge daan door zelf het bestemmingsplan voor het gebied aan te passen, in plaats van dit over te laten aan de provincie Zuid-Holland. De vrees was dat er in dat geval een voor Vlaardingen slechter bestemmings plan zou worden gemaakt. Vorige week hield hij zijn intocht in Maassluis, zaterdag zette sinterklaas voet aan wal in Vlaardingen en Schiedam. De kinderschare op de kade maakte duidelijk dat de Sint nog steeds een grote populariteit geniet, de op mars van de kerstman ten spijt. Met fuide stoten op de stoomfluit kondigde de schipper van de Spanje de aankomst van de Sint in de Vlaardingse haven aan, waarop de jeugd spontaan een welkomstlied aanhief. Eenmaal op de kade, drukte de kindervriend menige uitgestoken hand, zodat een omstan der de vergelijking maakte met de zojuist voor bije presidentsverkiezingen in Amerika. In Schiedam werd de Goedheiligman ingehaald door een ongewoon groot aa ntal fans. Langs de Lange Haven zag het zwart van de mensen en ook rond het stadhuis was het dringen gebla zen. Burgemeester Seheeres hield een wat in gewikkeld toesp raakje waarvan de jeugd hoog uit de helft begreep, maar een optreden van een Spaans dansgezelschap behoefde geen verdere uitleg. Foto Roel Dijkstra ut?! Rotterdams Dagblad van 16 november meldt dat de wijken moeten inleveren op bewonersondersteuning. Een geheel terechte analyse, ook -1 wordt deze in uw artikel tegengesproken door het Instituut Onder- steuning Bewoners Stadsvernieuwingsgebieden. Het zijn de bevvonersverenigingen in de oude wijken die zeggenschap dreigen te verliezen over de aard van het opbouwwerk en de bouwtech nische ondersteuning. Het IOBS wil de inhoudelijke beoordeling van projecten naar zich toetrekken, hetgeen in flagrante strijd is met de af spraken die bij de oprichting van het IOBS in 1987 zijn gemaakt. Decentralisatie staat haaks op moderne inzichten ten aanzien van het overdragen van taken en bevoegdheden aan liet maatschappelijk mid denveld. waartoe bewonersverenigingen zeker kunnen worden gere kend, De bewonersvereniging Schiedam-Zuid bereidt een felle reactie yoor op de heilloze plannen van het IOBS. Wij hopen daarvoor steun tc krijgen van andere bewoners verenigingen en de politiek. Het artikel wekt de suggestie, dat D66-wethouder Adri Rcjjnhout het er mee eens is dat het IOBS zelf gaat uitmaken welke initiatieven van be woners ondersteuning behoeven. Dat kunnen wij ons niet goed voor stellen van deze wethouder, die de bewonersverenigingen een warm hart toedraagt. Wij weten dat hij Schiedam-Noord ondersteuning gunt en dat hij aan dringt op een goede coördinatie bij het IOBS. De nota voorziet daarin. Hat de wethouder zich kan vinden in een centralisatie van het IOBS, 'omt ons echter onwaarschijnlijk voor. Reijnhout heeft ons laten weten eerst een advies van de bewonèrsverenigingen af te wachten, alvorens aij op de heroriëntatie van hei IOBS zal reageren. Sommmige gemeentebestuurders plaatsen vraagtekens plaatsen bij de intermediaire rol die organisaties zoals de onze vervullen tussen de overheid en de burgerij, terecht verlangt men dat wij onze representati viteit waarmaken en dat wij daadwerkelijk de achterban erbij betrek ken. Hot zijn uiteindelijk de bewoners van Zuid die aangeven of en in boeverre zij zich willen organiseren. Het zou echter dwaas zijn. daar waar de 'tussenpositie' van bewoners- verenigingen aan de orde is. om het IOBS onderwijl een functie toe tc 'üi'hten, cïie kan worden beschouwd als een hoogst overbodige be- iiuur-' rag tussen de overheid en intermediaire organisaties als bewo- :dgingen. Dat leidt alleen maar tot een bestuurlijke verdich- 'Jrtg.not voor de bewoners niet begrijpelijker maakt. Landelijk wil onjuist van die verdichting af. zie onder meer de door de gemeente Schiedam onderschreven plannen van hel Overlegorgaan Rijnmondge- ?êeiUen. ^dré Marb lis. vice-voorzitter BVSZ Vlaardingen - De kinderopvang in Vlaardingen staat voor een flinke uitbreiding. Het aantal zogeheten kindplaatsen stijgt volgend jaar met 318 naar 380. Van die 318 zijn er overigens al 186 gerealiseerd. Het begrip kindplaatsen is een verzamelwoord voor de diverse soorten opvang die er zijn. zoals hele dagopvang, halve dagopvang en buitenschoolse opvang. Een halve dagopvang staat voor een halve kindplaats, zodat het aantal van 380 kindplaatsen voor meer opvang zorgt dan voor 380 kinde ren. Het kunnen zelfs veel meer kinderen zijn als bedacht wordt dat één plaats op verschillende dagen door verschillende kinde ren kan worden bezet. De gemeente Vlaardingen hecht zeer aan de uitbreiding van de op vangmogelijkheden om zo meer vrouwen met kinderen de kans te geven (weer) te gaan werken. Wet houder John Ranshuijsen is de stuwende kracht achter die uit breiding. Nog onbekend is of met die 380 kindplaatsen de behoefte aan op vang gedekt is. Daar wordt mo menteel onderzoek naar gedaan. Mocht daaruit komen dat er meer plaatsen nodig zijn dan zullen die zonder steun van het rijk zo goed als zeker niet kunnen worden ge realiseerd. Nu al is die steun van groot be lang. De 330 kindplaatsen kosten bij eikaar - inclusief' de peuter speelzalen - 6.540.000 gulden. De gemeente Vlaardingen betaalt daar 1.487.000 gulden van, het rijk 1.675.000 gulden, de ouders zelf 1.128.000 gulden en de bedrijven 2.250.000 gulden. Bedrijven kun nen voor hun personeel een op vangplaats kopen. Komende maandag opent het nieuwe kindercentrum Samsam aan de Prof.Te kier straal de deu ren. De verbouwing van de vroegere school is achter de rug en er kan worden overgegaan tot hele dagopvang (12 kinderen), buitenschoolse opvang '18 kinde ren) en de ingebruikneming van een peuterspeelzaal (voor groe pen van 18 kinderen). Dit is, na het kindercentrum De Hobbit en De Speel boom, hel der de centrum van de Stichting Kin- deropvan g Vlaard i n gen Schiedam - Een hoog opgelopen conflict tussen de Haagse projekt- ontwikkelaar Peter van Zon en Bouw- en Woningtoezicht van de gemeente Schiedam over het ver bouwen van het voormalige GOM-kantoorpand aan de West- vest tol wooneenheden is vrijdag min of meer gesust. In ruil voor de belofte dat zijn aanvraag voor een bouwvergunning versneld wordt behandeld, heeft Van Zon voorlopig het werk gestaakt. Het zelfde geldt voor de verbouwing van de nabij gelegen panden Lan ge Haven 37 en 39. Van Zon begon onlangs zonder de vereiste vergunning aan dc ver bouwing van het voormalige GOM-pand. waar hij veertien woonstudio's in wil onderbren gen. Hij veronderstelde dat de mondelinge toezegging van en kele weken eerder dat de ge meente daartegen geen bezwaren had. voldoende was. Bovendien staat het bestemmingsplan woon ruimte op die plaats toe. Hij was een paar dagen aan het werk, toen Bouw- en Woningtoe zicht plotseling op de stoep stond met de politie en de Economische Controle Dienst. De Hagenaar wond zich danig op over deze 'te genwerking'. Hij dacht zich keu rig aan dc regels te hebben ge houden. Zijn advocaat, mr. Do- rinc Cleton, die vrijdagochtend de zaak in ogenschouw nam, vond het zeer de vraag of Bouw- en Wo ningtoezicht in zijn recht staat. ..Voor deze verbouwing is mis schien niet eens een vergunning nodig. Het gaat niet om essentiële wijzigingen, er zijn alleen douches en keu ken blokjes aange bracht." Van Zon: „Ondertussen zit ik mooi in de boot. De kamers zijn allemaal al verhuurd." Tijdens een inspectie vrijdagmid dag legde Van Zon zich echter toch bij het oordeel van Bouw- en Ontwikkelaar PetervanZon (links) wachtaf hoe het oordeel van deinspecteurs van Bouw-en Woningtoezicht uitvalt. Eventeekheter vrijdag op dat de Hagenaar zijn woonproject voorlopig wel kon vergeten. r>io Dien den Ouden/Roei Dijkstra Woningtoezicht neer. waarschijn lijk uit vrees voor een nog grotere financiële strop aan de Lange Ha ven. Over deze twee panden is ook flink geruzied. De Hagenaar beklaagt zich erover dat hij daar „helemaal niks meer mag uitvoe ren". Zelfs het ruimen van de dakgoot, die vol glas ligt, heeft hij moeten staken. „Terwijl dat een levensbedreigende situatie is." In de twee voormalige pakhuizen - die vijftien jaar leeg hebben ge staan - wil Van Zon dertien appar tementen aanbrengen, een inves tering van naar schatting 750.000 gulden. Vrijdagochtend nog over oog hij de panden maar weer te verkopen. „Ik heb er toch niks aan, op deze manier," Van Zon nam de panden (waar van er één op de monumenten lijst staat) over van de Schiedam- se ontwikkelaar George Toth. De ze heeft ze anderhalf jaar in bezit gehad, maar zegt dal hij niet met dc gemeente tot overeenstem ming kon komen over een ver bouwing. „ik kreeg volledige te genwerking. De gemeente be klaagt zich over de toestand van veel panden hier, ze laten Pieter van Vollenhoven door de Lange Haven varen om tc zien hoe erg het is. en als iemand dan iets wil beginnen, geven ze niet thuis." Ook raadsvrouwe Cleton verbaast zich over de harde opstelling van Bouw- en Woningtoezicht. „Je zou zeggen dat ze blij zijn als ie mand de haven wil opknappen. Maar het lijkt erop dat de' ge meente liever wacht tot er elfjes voorbijkomen." Dick Schweitzer, hoofd Bouw- en Woningtoezicht, zegt dat de ge meente alle medewerking wil ver lenen. mits men zich aan de re gels houdt. „Maar wij hadden stellig de indruk dat Van Zon meteen aan de slag wilde zonder vergunning." Schweitzer is 'best bereid de zaak wat te versnellen' (het verlenen van een bouwver gunning kan normaliter drie maanden duren) als Van Zon de procedures in acht neemt. Over de moeilijkheden met George To th over de panden aan de Lange Haven zegt Schweitzer. „Ook met hem hebben we veelvuldig con tact gehad over zijn plannen, maar het is ons nooit duidelijk ge worden wat hij nu precies wilde." 5chiedam - Een groot aantal huurders van woningen aan de Rotterdamsedijk hooft dc trend matige huurverhoging die op 1 ju li dit jaar inging niet te betalen. De huurcommissic heeft de bewo ners in het gelijk gesteld na klachten over slecht onderhoud. Vorig jaar, toen de huurders ook al bezwaar aantekenden, ging dc Schiedam - Het instellen van 30- kilometcrzones om de verkeers veiligheid te bevorderen, maakt in Schiedam weinig kans van sla gen. Schiedam heeft al op grote schaal woonerven aangelegd. Zulke verkeersluwe straten zijn volgens verkeerswethouder Chris Zijdeveld juridisch niet te combi neren met 3Q-kilometerzones. En buiten de woonerven komen maar weinig gebieden voor een lagere snelheidslimiet dan de ge bruikelijke 50 kilometer in aan merking, aldus Zijdeveld. De wethouder zei dit onlangs in antwoord op vragen van Groen Links. Zijdeveld voegde er aan toe dat het opheffen van wooner ven ook geen aanlokkelijke oplos sing is. Dan moeten eerst alle ver keersborden met de aanduiding woonerf worden verwijderd en vervangen door 30-kilometer bor den. Dat kost veel geld. Volgens Zijdeveld geeft de gemeente Schiedam gemiddeld ai 200.000 gulden per jaar uit aan verkeers borden. Uit de cijfers van de dienst Ge meentewerken valt op te maken dat deze laatste mededeling lich telijk overdreven is. Op de begro ting komt wel een post van 2 ton voor wegbebakening voor, maar daaronder vallen ook straatnaam bordjes en strepen op het wegdek. Een verkeersbord (er staan er al 24ÜÜ in Schiedam) kost tussen de 200 en 300 gulden. huurcommissic nog niet zover. Toen werd wel gesteld dat de on- derhoudsgeb reken moesten wor den aangepakt. Dat is echter niet gebeurd. De uitspraak van de huureom- missie heeft betrekking op de panden 189 toten met 253. De Be wonersvereniging Schiedam- Oost (BVSO) en het Instituut On dersteuning Bewoners in Stads- vernieuwingswijken (IOBS) vat ten de uitspraak op als een sig naal aan de verhuurders om als nog onderhoud te plegen. Vorig jaar liep dat spaak omdat de grootste belanghebbende binnen de Vereniging van Eigenaren de kosten te hoog en de subsidies te laag vond. IOBS en BVSO overwegen verde re stappen te nemen om de kwali teit van de huizen weer op peil te brengen. Zij willen Bouw- en Wo ningtoezicht inschakelen en de bewoners oproepen ook de huur verhoging van volgend jaar te boycotten. Daaraan zouden ook de huurders mee moeten doen die vorig jaar na de tegenvallende uitspraak van de huurcommissie afhaakten. Vlaardingen - Jongeren die dit jaar te vroeg met vuurwerk bezig zijn. hoeven niet bang te zijn voor een zogeheten lik op stuk-behan deling. Het Buro Halt. dat voor dc uitvoering hiervan zorg moet dra gen, staat op non-actief. Het voor Vlaardingen en Maas sluis werkende bureau heeft na genoeg geen administratieve on dersteuning meer. Eén van de twee medewerksters is langdurig ziek en dc ander heeft ander werk gevonden. Daarom is hel lik op stuk-beleid noodgedwongen stop gezet, Pas na 1 januari worden er weer activiteiten gestart. House is overal, maar oppermachtig? De rock 'n roll iser ook nog! De Vlaardingse Sint Jozefm avo ging tegen alle trends in vrijdagavond even terug naar de sixties. De meisjes verschenen op de dansvloer in petticoats, de kapsels van de jongens glommen van het vet. Amerikaanse vlaggen, een jukebox en een spiegelbol deden de rest. Uit de luidsprekers klonk onvervalste rock uitde States en voor de deur stond een au thentieke Amerikaanse 'bak' met veel chroom. De school had voor de gelegenheid zelfs een andere naam aangenomen: St. Joseph High- school. Foto Rod Dijkstra Vlaardingen - De eerste paal voor dc bebouwing van het Hoogstad - terrein tegenover het Kulpabad in Vlaardingen gaal volgend jaar de grond in. heeft de raadscommis sie Economische Zaken te horen gekregen. Met de uitgifte van ter reinen voor de zogenoemde eer ste fase gaat het goed. Er zijn al flink wat serieuze gegadigden voor. is de commissie voorgehou den, te ten zuiden van - ruwweg - de 1 ij n I bis-h ote l/Muerm a n-boerde rij. dus het gedeelte dat het (lichtst bij het Kolpabad ligt. Dat zuidelijk gedeelte hoeft ook niet te worden opgehoogd, is de com missie meegedeeld. Daar is even sprake van geweest. Een aantal raadsleden heeft wel vragen gesteld over dc risico's die Vlaardingen loopt bij de omvor ming van hel terrein tot een kan toor- en bedrijvencomplex. Ge vreesd werd voor leegstand van ile projectontwikkelaar, is meege deeld. Het enige risico dat Vlaar- Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft vrijdagmiddag vijf Vlaardingers en een Maassluizer gearresteerd in een dealpand aan de Ni colaas Beetsstraat. In het pand trof dc politie een ons coca ine. een half ons speed, vierhon derd XTC-pïllen en acht kilo hasj aan. Bovendien werden drie vuur wapens en diverse soorten minu- tio in beslaggenomen. In het belang van het onderzoek heeft de politie deze informatie niet. direct vrijgegeven. De gear resteerde mannen, in lec-ftijd va riërend van 23 tot 30 jaar. zijn van daag voorgeleid aan de officier van justtie. Het pand is door de politie op slot gedaan. dingen loopt, is dat de grond niet snel genoeg wordt uitgegeven. Dat kun voor extra kosten zorgen. Er wordt overigens nog steeds vanuit gegaan dat Vlaardingen aan de activiteiten zal overhou den. Een jaar later, in 1994, zal moeten worden begonnen met de bebou wing van van het resterende ge deelte van het Hoogstad-terrein. Mei de werving van bedrijvers en kantoren voor dat. gebied is ook al gestart. Vlaardingen - Een 11-jarige jon gen uit Vlaardingen is zaterdag middag rond half zes, rijdend op zijn flets, op de Burgemeester Pruissingel ernstig gewond ge raakt na een botsing met een au to. De jongen reed over het fiets pad van dc Broekweg en wilde, rijdend door rood licht, de kruising met de Burgemeester Pruissingel oversteken toen hij wei d aangereden. Het slachtoffer is met ernstig hersenletsel naar het Dijkzigt-ziekenhuis overge bracht. Vlaardingen - Vijf Vlaardingse jongens van 14 tot 16 jaar zijn za terdagavond op het Liesveld aan gehouden omdat zij daar een on geveer drie meter brede betonnen rioleringsbuis legen het Infnrmn- trum Winkelbarl Vlaardingen' hadden gerold. Als gevolg daar van werd een grote ruit vernield. Tegen de jongens wordt een Halt- procedure gestart. Vlaardingen - De politie van Bleiswijk heeft dit weekeinde twee autodieven opgepakt die, zo leerde onderzoek, op 15 novem ber in Vlaardingen een auto had den gestolen. Zij reden daarin ook rond. De mannen, een 36-jari- ge Rotterdammer cn een 37-jarige man uit Rockanje. zijn overge bracht naar Vlaardingen. Dit weekeinde is nog ingebroken in bestelauto's aan de Van BJan- kenheimstraat en dc Bangkasin- gel. Er is gereedschap uil de wa gens gestolen. Een op 5 november in Vlaardin gen gestolen auto is dit weekein de in Maassluis teruggevonden. Schiedam - In een woning aan de IJsselmondestraat te Schiedam is zaterdag rond één uur brand ont staan. Die begon bij de televisie. Niet bekend is of die op stand-by stond. Er is veel rookschade. In een schuur aan het Laseurpad is zondagmiddag brand geweest. Daar raakte een frituurpan over verhit. Dat was ook het geval aan de Parkweg waar zaterdagmiddag een tuinhuisje geheel uitbrandde. De oorzaak van die brand is onbe kend. In twee tuinhuisjes op het complex Vijfsluizen is dit week einde nog ingebroken. Schiedam - Op de Westfranke- landsestraat in Schiedam zijn twee auto's beschadigd omdat dicht in de buurt strijkers zijn ontstoken. Het vermoeden be staat dat daar glas in was ver werkt, aangezien de schade be hoorlijk was. Strijkers zijn le vensgevaarlijk, dus verboden. Schiedam - De beeldengroep voor het kinderdagverblijf op het Hargplein te Schiedam is dit weekeinde gestolen. De beelden groep stelt een zogende moeder omringd door kinderen voor. Schiedam - Op het Brocrsvest heeft een automobilist zaterdag morgen rond acht uur moeten uit wijken voor een andere autobe stuurder, die aan de verkeerde kant van dc vluchtheuvel de weg in kwam rijden. Dc spookrijder reed door. ook toen hij gezien had dal de eerste automobilist tegen een paal met een verkeersbord was gereden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1