Waterweg Planmatige aanpak opgravingen Magneetkaart wekt wantrouwen ambtenaren Migranten tevreden over minderhedenbeleid Politie voorkomt mogelijke bankoverval Nieuwe borden wijzen weg naar attracties Maassluis' oudste vandaag 102 jaar Vlaardingen wil professionele begeleiding bij bodemonderzoek Stadsparken Euromast m Boymens Kapers vrachtwagen Vol sigaretten gepakt Chauffeur verongelukt Onderzoek gevraagd naar ontsnappingen Onderzoek naar water Oostelijk Zwembad Van de Griend hoofd milieu 'Van Wezel is echte BB'er' Beetje vuurwerk in drie huizen Autogordels niet om Petroleum - meegenomen In jachthavens milieubewust Rekenmachine gestolen Kerstlampjes als buit Rotterdams Dagblad Woensdag 25 november 1992 Regio Waterweg Westbavcnplaats 22 3131BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Het Waterstad-deel van Rotterdam krijgt nieuwe verwijsbor den naar de attracties. De ANWB is in opdracht van de ge meente druk bezig de borden aan te brengen op bestaande palen. Daar komt ruimte vrij. omdat de ANWB afstapt van de richtingborden naar andere steden. Daarvoor in de plaats ko men borden die alleen verwijzen naar de snelwegring rondom Rotterdam. Zo'n ringwegbord neemt minder plaatsin dan de route-aanwijzingen naar Dordrecht, Den Haag, Utrecht etc. De vrijkomende ruimte aan de richtïngpalen benut de ge meente nu om automobilisten die de stad binnenkomen de wegte wijzen naar musea en andere publiekstrekkers en naar de parkeergarages in de buurt daarvan. In Waterstad ver schijnen onder meer borden voor Boymans, Maritiem Mu seum, het Historisch Museum, Museum voor Land en Volken kunde, Euromast, Tropicana en Oude Haven. Volgend jaar pakt de gemeente de toeristische bewegwijzering in de buurt van de Westblaak, Weena en Kruiskade aan. Foto Jaap Rozema/ Rotterdams Dagblad DordrechtEen grote lading sigaretten plus een vrachtwagen-combinatie die donderdag werden buitgemaakt tijdens een overval bij Hoogerheide zijn terecht. Na een tip trof de politie gisteren in een loods in Lelystad de vrachtwagen aan met daarin 1.800 dozen met elk twintig sloffen sigaretten. Er zijn drie personen gearresteerd. Zij bevonden zich in de loods tijdens de inval. Het gaat om een 30-jarige man uit Schiedam en een even oude man uit Zwijndrecht. De derde wilde zijn identiteit niet prijsgeven. Rotterdam - Bij een ongeval op een haventerrein aan de Lekstraat is een 41-jarige chauffeur uit Ze venhuizen dodelijk verongelukt. De man stond naast zijn vrachtauto, geladen met elf holle buizen van 2400 kilo per stuk. Toen een vorkheftruck-chauf feur begon met het lossen van de eerste buis begon, ging die schuiven en viel aan de andere kant van de vrachtwagen op het slachtoffer. De man was op slag dood. Rotterdam - De Europese Organisatie ter Bescher ming van de Rechtspositie van Gedetir. ierden wil een onderzoek naar de ontsnappingen van vier gede tineerden uit De Schie in Rotterdam in september van dit jaar en uit De Geerhorst in Sittard in januari. De organisatie heeft de procureur-generaals van de gerechtshoven in Den Haag en Den Bosch om een dergelijk onderzoek gewaagd. Bestuursvoorzitter mr. P. J. Yleeming wil dat wordt uitgezocht of de bewakers in de twee huizen van be waring "direct of indirect' medewerking aan de ont snappingen hebben verleend. Volgens Vleeming zijn vlak voor de ontsnapping uit De Schie door het bewarend personeel 'ernstige fouten' gemaakt. Rotterdam - Deskundigen van de Rotterdamse Ge zondheidsdienst (GGD) en de dienst Gemeentewer ken willen dat het zwemwater van het Oostelijk Zwembad wordt gecontro'eerd op mogelijke aanwe zigheid van giftige stoffen. Ruim vijfhonderd meter verder ligt op vijftien meter diepte een 'pluim' van ongeveer 250.000 kubieke meter verontreinigd grondwater. Het zwembad gebruikt grondwater, dat mogelijk in verbinding staat met de pluim. Deze week maakte het blad Quod Novum van de Erasmus Universiteit Rotterdam melding van even tuele chemische verontreining van het Oostelijk Zwembad. Volgens het blad kan het zwembadwater de zwaar giftige stoffen benzeen, tolueen, xyleen en ethylbenzeen bevatten, ir. Victor Brerischneider van het Ingenieursbureau Geotechniek en Milieu, ver- bónden aan Gemeentewerken, vindt de berichtge ving 'sterk overtrokken' en benadrukt dat geen spra ke is van paniek. Schiedam - Koffie voortaan met een magneetkaart uit de auto maat halen in plaats van met de vertrouwde muntjes lijkt een on schuldige verandering. Maar sommigen vrezen dat er een ad dertje onder het gras schuilt. En kele Schiedamse gemeente-amb tenaren die er binnenkort mee te maken krijgen, staan er in elk ge val sceptisch tegenover. Wie weet begint er met die moderne koffie- kaart wel een eng tijdperk. Jolie Hakkert van Groen Links heeft in een raadscommissie al op de gevaren gewezen: „Laten we alsjeblieft voorkomen dat we hierdoor zo'n Big Brother is icatching yon-sfeertje krijgen. Met zo'n kaart kan je in wezen al les controleren. Zelfs hoe vaak ie mand naar het toilet gaat." Ambtenaar L. Bijl van Interne Za ken is verantwoordelijk voor de introductie van de kaart. Hij ge looft niet dat zijn werkgever snel misbruik zal maken van de moge lijkheden die het nieuwe 'betaal middel' biedt. „Daar ben je zelf bij, tenslotte. Ik zie het nog niet gebeuren dat wij in de gaten gaan houden hoe vaak iemand naar het toilet gaat. We zouden het eerste gebouw ter wereld zijn waar zo iets gebeurt." Mogelijkheden Bijl geeft wel toe dat de kaart tal van mogelijkheden heeft. En sommige daarvan zullen inder daad worden gebruikt: „De be doeling is om er ook de tijdregis tratie mee te gaan doen, als ver vanging van de prikklok. Verder kun je 'm gebruiken voor parke ren, de fietsenstalling, toegangs controle en om af te rekenen in het personeelsrestaurant." Koppeling ran de per magneet kaart bijgehouden tijdregistratie aan de computer van personeels zaken ziet Bijl niet zitten. „Want dan krijg je een situatie dat ie mand kan zeggen: die en die werknemer is deze week al twee keer een middag afwezig geweest. Hoe zit dat? Zonder dat ze bij per soneelszaken weten dat die man of vrouw naar de tandarts is ge weest, of gewoon voor z'n werk het pand uit moest." De secretarie is dan ook geen voorstander van zo'n koppeling. Bij Gemeente werken daarentegen, zegt Bijl, zou men er wel positief tegenover staan. De magneetkaart wordt binnen kort geïntroduceerd in gebouw 's Graveland, het 'filiaal' van het stadskantoor. Aanleiding is de vervanging van de koffieautoma- ten. Over driejaar worden de au tomaten in het stadskantoor ver nieuwd. Dan komt de kaart ook daar in gebruik. Vlaardingen - Vertegenwoordi gers van migrantenorganisaties in Vlaardingen zijn positief over de nota Minderhedenbeleid, die binnenkort in de gemeenteraad zal worden behandeld. De nota is bedoeld als instrument om de be staande achterstanden op het ge bied van werk, onderwijs en huis vesting onder de 4005 niet-Neder- landse Vlaardingers weg te wer ken. De betrokkenen spraken gis teravond tijdens een inspraak avond de hoop uit, dat de mooie voornemens niet in schoonheid sterven. In de nota wordt een groot aantal concrete maatregelen voorge steld om het emancipatieproces van de migranten te bevorderen. Coördinerend wethouder Agnes van Ardenne-Van der Hoeven voor het minderhedenbeleid stel de dat de nota een eerste aanzet is om het Vlaardingse migrantenbe leid te 'verzakelijken'. „De voornemens worden vertaald in concrete doelstellingen. Over de voortgang \ran de in de nota op genomen actiepunten zal twee keer per jaar worden gerappor teerd. Dan wordt bekeken of de doelsteliingfc zijn gehaald. Als dat niet het geval is, moeten we analyseren hoe dat komt." In de nota neemt onderwijs een belangrijke plaats in. Op dit mo ment hebben de meeste kinderen van buitenlandse origine reeds bij het betreden van dc basis* schoool een taalachterstand. Sinds enige tijd bestaat er een zo genoemd Op-stapproject., waarin migrantenmoeders worden ge holpen bij het stimuleren van de ontwikkeling van hun kind. In de nota wordt gesteld dat er nieuwe initiatieven nodig zijn en dat de bestaande activiteiten moeten worden uitgebreid. Kanttekening Woordvoerster Oomen van de Stichting Kinderopvang Vlaar dingen vindt het een goed plan, maar zij plaatste wel een kantte- Maassluis - De Maassluizer Jaap van de Griend, onder meer ex- PPR-raadslid en de huidige voor zitter van de Stichting Samenle vingsopbouw Maassluis, wordt de nieuwe directeur van de Milieu dienst Midden-Holland. Hij gaat daar 1 maart 1993 aan de slag en volgt ing. C.F.E.R.G. Janssen op die met pensioen gaat. Ing. Jaap van de Griend (45) werkt momen teel bij de provincie Zuid-Hol land. Hij is daar hoofd van het Bu reau bijzondere bedrijven en op sporing van de afdeling Handha ving van de Dienst Water en Mi lieu. Daarvoor werkte hij bij het Unilever Research Laboratorium. Van de Griend was een van de 55 sollicitanten bij de Milieudienst Midden-Holland, waarin een aan tal gemeenten samenwerkt. kening. „Ik lees in de nota dat de budgetten gelijk blijven. Uitbrei ding van de voorschoolse projec ten kost echter geld. Dat moet er wel zijn als we op dit punt iets wil len bereiken." De cijfers tonen aan dat ook oude re migrantenkinderen de onder- wijs-achterstanden tot dusver nog niet hebben ingelopen. Ko men migrantenkinderen na de basisschool in bijna twee van de drie gevallen op het LBO terecht, van het uit Nederlandse ouders geboren kroost bezoeken twee op de drie kinderen juist het hoger aangeschreven algemeen vormend onderwijs (Mavo, Havo, VWO) In hun klas behoren veel migranten bovendien nog tot de zwakkere leerlingen. Voor kinderen die moeite hebben om in de klas mee te komen wer den enige tijd geleden zogenoem de huiswerkklassen opgezet, maar om tot dusver onopgehel derde redenen is dit initiatief in middels gestaakt. „Dat is een kwalijke zaak," meende Van Ar- denne, die beloofde de kwestie met haar onderwijs-collega Kees van der Windt op te nemen. Op het vlak van de werkgelegen heid staat de gemeente Vlaardin gen onder meer intensievere taal cursussen voor werkloze migran ten voor. In samenspraak met het RBA (Regionaal Bureau Arbeids voorziening) streeft de gemeente ernaar, dat minimaal twintig pro cent van de door het arbeidsbu reau bemiddelde vacatures door j migranten worden bezet. De voor- I keursbehandeling is volgens de gemeente hard nodig. Ruim twin tig procent van alle werklozen in Vlaardingen is van buitenlandse origine. Dat is vier keer zo hoog als op basis van het bevolkings aandeel (5,4 procent) verwacht zou mogen worden. Cursussen, werkervaringsplaat sen en participatie in projecten in het kader van de sociale vernieu wing moeten ertoe leiden dat het werkloosheidspercentage onder migranten omlaag gaat. Zelf wil de gemeente toe naar een situatie waarin de opbouw van het ambtenarenbestand een af spiegeling vormt van het percen tage buitenlanders in de stad. Ook wil men projectontwikke laars en andere bedrijven aan spreken op hun verantwoorde lijkheid in deze. Wethouder Van Ardenne gaf gis teravond toe dat het moeilijk zal zijn de werkloosheid onder mi granten terug te dringen in een si tuatie waarin de werkgelegen heid juist afneemt. Toch denkt Vlaardingen nog niet over het in stellen van een voorkeursbeleid voor ondernemingen, die actief werven onder laaggeschoolden en langdurig werklozen. In Rotter dam wil men bij het verdelen van opdrachten aan deze bedrijven de voorkeur geven. „Ik denk dat wc bedrijven pas kunnen aanspreken als we onze eigen doelstelling hebben waar gemaakt," aldus de wethouder. Vlaardingen - Het college van B en W meent dat alleen het raads lid Arnold van Wezel de naam Burger Belangen (BB) mag voe ren als politieke groepering. Dat betekent dat Joke Fial-van Win gerden een andere naam zal moeten verzinnen. Het tweetal splitste zich enige tijd geleden af van de Socialistiese Partij. Zij meenden onder meer dat frac tieleider Remi Poppe te dictato riaal optrad. Gezamenlijk vorm den Fial en Van Wezel vervol gens de fractie BB. Die samen werking hield niet lang stand. Bij de begrotingsbehandeling viel vorige maand ook dit twee tal uit elkaar. Daarbij claimden beiden de naam Burger Belan gen. Het college heeft er daarom maar het Burgerlijk Wetboek op nageslagen en dat zegt dat. de beëindiging van het lidmaat schap van een vereniging alleen kan worden uitgesproken door of namens het bestuur van die vereniging. Dat is, aldus B en W, niet gebeurd, reden om ervan uit te gaan dat Joke Fial-van Wingerden vrijwillig de BB- fractie heeft verlaten en nu zelf een naam zal moeten verzinnen voor haar eenmansfractie. Maassluis - Anna van de Mee berg-Wissel. de oudste inwoner van Maassluis, viert vandaag haar lG2e verjaardag. De bewoonster van het gereformeerde verzor gingshuis De Schutsluis heeft vanochtend naast dc echtgenote van de loco-burgemeester, mevrouw J. Timmermans-cie Gunst die namens het gemeente bestuur de gelukwensen over bracht, ook vele medebewoners op visite gehad. Mevrouw Van Meeberg-Wissel werd op 25 november 1890 in Ant werpen geboren en verhuisde w 1933 naar Maassluis. Daar runde ze jarenlang café-restaurant Be Moriaan. Maassluis' oudste woont sinds 1978 in De Schutsluis en is daar een graag geziene buurvrouw omdat zc altijd voor iedereen behulpzaam is. Haar medebewoners en het personeel hebben haar daarom de passende bijnaam 'onze verpleegster' gegc ven. Vlaardingen - Een meeijarenplan voor oudheidkundig bodem onderzoek moet er voor zorgen dat in Vlaardingen zorgvuldiger wordt omgegaan met archeologische vondsten. Tot nutoe vindt archeologisch onderzoek op ad hoc-basis plaats en daar moet verandering in komen, heeft wethouder drs. Kees van der Windt (Cultuur) laten weten in antwoord op vragen van het raadslid Cor de Jonge (SGP/GPV/RPF). Het is de bedoeling dat de archeo logische vindplaatsen - Vlaardin gen heeft een rijk bodemarchief, zo is de laatste jaren gebleken - worden geïnventariseerd en ge kwalificeerd. Daarbij wil men de ze gegevens koppelen aan stede- bouwkundiuge ontwikkelingen op de middellange termijn, zodat er meer dan totnutoe planmatig kan worden gegraven. Een derge lijke aanpak maakt het ook moge lijk op termijn geld voor dit soort werk te reserveren en er mensen voor vrij te maken. Daarbij meent wethouder Van der Windt dat ge structureerd onderzoek niet meer moet worden overgelaten aan uit sluitend vrijwilligers, zoals de oudheidkundig adviseur van de gemeente en de vrijwilligers van de archeologische werkgroep He- linium. Niet dat die slecht werk leveren, maar Van der Windt denkt aan de inschakeling van een bodemarchivaris c.q. stadsar- cheoloog die op part-time basis de opgravingen plant, uitvoert, be geleidt en de resultaten van de opgravingen professioneel ver werkt. Intussen is de financiering en de verbouwing van de stal van het Moermancomplex tegenover het Kolpabad in principe rond. Die verbouwing is uitgevoerd on der meer om Helinium aan onder dak te helpen. Voor de inrichting van de zolderverdieping zijn nog sponsorgelden nodig. In die zol derruimte moet een expositie ruimte komen van archeologi sche vondsten uit dit gebied. In de komende gemeenteraads vergadering worden daarvoor voorstellen gedaan, kondigt Van der Windt aan. Cor de Jonge stelde vragen over het archeologisch onder zoek in Vlaardingen. FotoCees Kuiper/Rotterdams Dagblad De Vlaardingse politie is gistermorgen enige uren bezig geweest met wat mogelijk een bankover val op de Rabobank aan de Dr. Wiardi Beckmansingel had kun nen worden. Een surveil lerende agent had 's morgens twee zich ver dacht ophoudende man nen gezien in de Prof. Rutgersstraat. Hij ver loor die weer uit het oog, maar vond nabij de bank wel een gestolen auto die dusdaniggeparkeerd stond dat er snel mee weggereden kon worden. Het één werd met het an der in verband gebracht, zodat aan de mogelijk heid van een bankover val werd gedacht. Alhoe wel omstanders de in druk hadden dat de poli tie enige tijd op overval lers heeft gewacht, is door een woordvoerder van de politie meege deeld d Jt meteen is be sloten de (mogelijke) overval te voorkomen. Daartoe werd na enige tijd onder meer een auto voor de bank gezet (zie foto) Uit de gestolen auto zijn wat spullen gehaald die later kunnen worden ge bruikt om speurhonden te helpen bij het aanwij zen van verdachten. Foto Roel Dijkstra Schiedam - In drie woningen aan de Morsestraat te Schiedam is de politie gistermiddag tussen vijf en zes uur op zoek geweest naar vuurwerk. Er werd een zeer gerin ge hoeveelheid van aangetroffen. Wel kon nog een geweer met bij behorende patronen in beslag worden genomen. Maassluis - Nog fiink wat men sen dragen de autogordel niet. heeft de Maassluise politie gister avond geconstateerd tijdens een verkeerscontrole op de Westland- seweg. In de 156 aangehouden au to's bleken 52 inzittenden geen riem te gebruiken, 43 hadden geen rijbewijs bij zich, 31 konden geen kentekenbewijs tonen en 16 auto's hadden een defecte ver lichting. De controle zal worden herhaald. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie he ermiddag 120 Üter petrolt :-slag genomen in een won.;.. ..an de Havenstraat. Volgens dc brandweervoorschrif ten is het toegestaan maximaal 60 liter brandbare stoffen in huis te hebben. Bovendien moeten die deugdelijk verpakt zijn. wat in de woning aan de Havenstraat ook niet het geval was, aldus de poli tie. Vlaardingen - In en bij dc jacht havens in Vlaardingen gaat men bewust met het milieu om, con stateert de politie na een controle, die in samenwerking met het plaatselijke ambtenaren en het Hoogreemraadschap Delfland is uitgevoerd. De controle was begin dit jaar aangekondigd. De meeste watersportverenigin gen hebben, leerde dc controle, een gesloten depot voor afge werkte olie, resten verf, verfver- dunner, bilgenwater en accu's en dergelijke. Bovendien gebeurt het schrappen en afschuren var- boten veelal met zeilen waarmee*""* de resten worden opgevangen. Schiedam - Bij een inbraak in een bedrijf aan de Fokkerstraat te Schiedam zijn gisternacht een schrijfmachine en een rekenma chine gestolen. Bij een inbraak in een garagebox aan bet Hooiiand werden een fiets, gereedschap en waardepapieren ontvreemd. Uit auto's aan de Fokkerstraat en Hoogstraat werden radio's ge haald en uit een winkel aan de Hoogstraat zijn drie CD-spelerc gestolen. Vlaardingen - Een 25-jarige Vlaar- dinger is gisteren opgepakt omdat hij kerstverlichting Ier waarde van achttien gulden had gestolen uit een winkel. De man is opgepakt op het Veerplein. Te gen hem wordt proces-verbaal op gemaakt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1