Waterweg 9 Chemische tijdbom onklaar gemaakt Weinig migranten op multicultureel feest Centrum Maassluis krijgt meer sfeer Wouter den Breems maakt naslagwerk kerkgebouwen Bij bedrijf lagen brandbare naast chemische middelen opgeslagen Dreigend tekort aan schoolgebouwen Hoek wil geen stort in Oranjebuitenpoïder Gouden bruidspaar krijgt echtgenote 'loco' op visite Nieuw onderdak voor EHBO in Vlaardingen Eerste contract erfpacht verlopen CAI-tarief na enkele jaren weer omhoog 'ili! Overval op reisbureau Beroving van 78- jarige vrouw Waarschuwing fout-parkeerder Letters van chocolade weg Strijkers op RW20 gegooid Aanrijding door zoeken zender Vrouw redt man met paraplu Ingebroken via balkon Telefoonkraker opgepakt Rotterdams Dagblad Maandag 30 november 1992 Schiedam - Voor hel basisonderwijs in Schiedam dreigt de komende jaren een aanzienlijk ruimte tekort, De periode dat schoolgebouwen werden ge sloten en zelfs afgebroken bij gebrek aan leerlingen is definitief voorbij. In de nabije toekomst lijkt zich de omgekeerde situatie te zullen voordoen. Scholen zullen ruimte tekort komen om alle leerlingen te huisvesten. Deze voorspelling doet de dienst Educatie van de ge meente Schiedam in de managementrapportage over het afgelopen halfjaar. De dienst voorziet ern stige knelpunten omdat voor het primair onderwijs tot 1995 een bouwstop geldt. Ruimteproblemen kun nen voorlopig alleen met noodoplossingen worden verholpen. Een van de scholen die nu al met deze si tuatie te maken heeft is De Peperklip in de Fahren- heitstraat in Schiedam-Oost. Volgens de strenge re gels van het rijk is uitbreiding niet mogelijk omdat een andere school in de nabijheid - de Prinses Julia- nasehool - nog ruimte over heeft. Als oplossing is nu bedacht dat De Peperkhp met ingang van het school jaar 1993/94 een dependance mag inrichten in het ge bouw van de Prinses Beatrixschool. die op het punt staat met de Prinses Julianaschool te fuseren. Om de problemen voor het eerstvolgende schooljaar op te vangen, zal een noodgebouw worden geplaatst. Ook in Schiedam-Noord doet zich een tekort aan les lokalen voor. Door de bouw van de nieuwe woonwijk Spaland is het aantal leerlingen daar opeens fors toe genomen. Volgens een woordvoerder van de dienst Educatie hebben de basisscholen Dc Klinker en De Regenboog al nood lokalen in gebruik genomen. De dienst venvacht dat de problemen zich binnenkort ook in andere stadsdelen zullen manifesteren. Hoek van Holland - De Hoekse deelgemcenteraad hteft zich uitgesproken tegen de aanwijzing van de Oranjebuitenpoïder als stortplaats van bouw- en sloopafval. Het dagelijks bestuur wees in zijn voor stel de toewijzing slechts in eerste instantie af en hield daarmee de deur op een kier. De overige leden van de deelraad eisen echter dat de stort absoluut wordt afgewezen. In een toekomstschets op het gebied van de ruimte lijke ordening heeft de deelraad met zes tegen drie stemmen gekozen voor aanleg van de Oranjetunnel onder de Nieuwe Waterweg. Maassluis - De heer en mevrouw Stastra, woonach tig aan de Burgemeester Zaneveldstraat 189 te Maas sluis, hebben vanochtend de echtgenote van loco burgemeester Timmermans op de koffie gekregen. Mevrouw Timmermans-de Gunst kwam niet zomaar op visite. De Maassluizers vierden hun 50-jarig hu welijk. Het echtpaar komt van oorsprong uit Rotter dam. De heer J. Stastra werd 72 jaar geleden in de ha venstad geboren waar één jaar later ook zijn vrouw. N.H. Stastra-Tenwolde. het levenslicht zag. Mevrouw Timmermans bracht namens het gemeen tebestuur de gelukwensen over aan het echtpaar en overhandigde de gebruikelijke geschenken. Vlaardïngen - De EHBO-afdeling Vlaardingen be trekt zaterdag 12 december officieel een nieuw on derkomen aan de Prof.TcIderstraat. De eerste-hulp- verleners hebben 28 jaar gebruik gemaakt van ruim ten in het Weeshuis, maar moesten daar uit vanwege andere plannen die de gemeente voor het gebouw heeft ontwikkeld In de voormalige Govert Maen- school werd acceptabel onderdak gevonden en na een maandenlange verbouwing moet wethouder drs. Kees van der Windt op genoemde dag de officiële openingshandelingen verrichten, samen met oud burgemeester Fred van Lier. De EHBO-afdeling telt ruim 230 leden. Vlaardingen - De gemeente Vlaardingen heeft voor het eerst meegemaakt dat een erfpacht overeen komst is verlopen. Dat betreft de grond waarop de BV Algemeene Begrafenis Onderneming aan de Bin nensingel een bedrijfspand heeft. De bestemming van die grond is zo'n twintig jaar geleden gewijzigd, waarbij meteen door de gemeente is onderhandeld over de erfpachtsrechten. Bij die wijziging is bedon gen dat het erfpachtscontract een periode van twin tig jaar zou beslaan. Vlaardingen krijgt, is de verwachting, over een jaar of tien te maken met flink wat erfpachtscontracten die een periode van 99 jaar beslaan en dan aflopen. In die gevallen zal een nieuw contract moeten wor den afgesloten. Bij de vaststelling van de erfpacht die dan moet worden betaald zal worden gekeken naar de martkwaarde van de grond, met opstallen. Drie deskundigen moeten dan bepalen wat die waar de is. Die aanpak geldt niet voor eeuwigdurende erfpacht contracten. Die zijn ook echt eeuwigdurend, aldus een woordvoerder van de gemeente. Vlaardingen/Maassluis - Het CAI-tarief in Vlaardin gen gaat omhoog. Het tarief is al jaren niet meer ge stegen omdat er financiële reserves waren, maar nu die bijna op zijn moet het bedrag toch een keertje omhoog, vindt het nutsbedrijf. Voorgesteld wordt het tarief met 3,5 procent, de te verwachten inflatie in '93, te verhogen. Als de ge meenteraad dit goedkeurt wordt de maandelijkse CAUast ƒ12.65, zonder BTW. Met BTW erbij komt er iets meer dan twee gulden bovenop dat bedrag. Het huidige tanef is ƒ12.22 per maand (ƒ14.36 inclusief BTW). In de gemeente Maassluis gaat het CAI-tarief met in- hoog en komt op ƒ11,97, exclusief BTW. Dat is een verhoging van drie procent voor gestegen loonkos ten en de prijscompensatie. Maassluis en Vlaardin gen hebben een gezamenlijk nutsbedrijf maar de CAI-tarieven zijn nog niet gelijk getrokken. Vlaardingen - Brandweer, politie en de afdeling milieu van de gemeente Vlaardingen hebben in het weekeinde een 'chemi sche tijdbom' onschadelijk gemaakt. In een bedrijfshal had het chemische overslagbedrijf Zwanenburg afgelopen week ui terst brandbare stoffen in de omgeving van chemische land- bouwbestrijdingsmiddelen opgeslagen. Dc situatie was extra gevaarlijk omdat het bedrijf nog niet aan de eisen op het gebied van brandpreventie voldoet. De autoriteiten kwamen vrijdag avond in actie na een telefonische tip. Het bedrijf, dat de chemische stoffen over heel Europa vervoert, werd verordend de iandbouwbe- strijdingsmiddeien onmiddellijk uit het bedrijfsgebouw te verwij deren. De in ijzeren vaten verpakte land- bouwbestrijdingsmiddelen wer den elders op het terrein aan de Trawlerweg in vrachtwagens ge laden. Op Tast van de brandweer zitten de sleutels in het portier, waardoor de auto's in geval van brand in het bedrijfsgebouw di rect weg kunnen rijden. De aanwezigheid van de licht ont vlambare vloeistoffen in de be drijfshal noopte de brandweer ook tot andere voorzorgsmaatre gelen. Volgens de opgelegde vei ligheidseisen moet het bedrijf be schikken over een bluswaterre servoir van 750 kubieke meter. Deze voorziening is nog niet aan wezig in het enkele weken gele den betrokken nieuwe bedrijfs pand. Uit voorzorg heeft de ge meente een brandweerwagen op het bedrijfsterrein geplaatst. In geval van brand wordt het water nu door 250 meter lange slangen uit de Nieuwe Waterweg ge pompt. Sinds het weekeinde is permanente bewaking ingesteld. De autoriteiten hebben geëist dat Zwanenburg op zeer korte ter mijn aan de in de hinderwet ge formuleerde eisen voldoet. Dat is nog niet gebeurd, omdat de aan nemervan het nieuwe bedrijfsge bouw vertraging heeft opgelopen. Contractueel had Zwanenburg zich echter wel reeds vastgelegd op de opslag van het gevaarlijke goedje. Ondanks het ontbreken van de geëiste veiligheidsvoorzie ningen besloot de directie de che mische middelen toch maar op te slaan. ..De brandwerende muren tussen de verschillende compartimenten voldoen ook niet aan de eisen," zegt waarnemend hoofd preven tie C. A. Verschuure van de Vlaar- dingse brandweer. „Deze muren moeten 60 minuten brandvertra gend zijn. Op het oog voldeden ze aan de voorschriften, maar ze zijn niet doorgcmetseld door het dak. De vlammen kunnen zo door slaan. In strijd met de regels wa ren de stoffen bovendien niet goed gesorteerd." In geval van brand bij het bedrijf hadden volgens milieu-wethou- dcr drs. Kees van der Windt 'ge vaarlijke gaswolken' kunnen ont snappen. „Volgens de brandweer zou in een dergelijke situatie een moeilijk beheersbare situatie zijn ontstaan. Daarom hebben we di rect ingegrepen." Van der Windt en Ioco-burge- mcester Ranshuijsen hebben in middels een hartig woordje met de directie van Zwanenburg ge sproken. „In de gemeenteraad hebben we verschillende keren gedebatteerd over dc risico's van de opslag bij dit bedrijf. Die zijn op zich beheersbaar, maar dan moet men zich natuurlijk we) aan de regels houden." Vandaag overlegt het gemeente bestuur met Zwanenburg over te nemen stappen bij het bedrijf. „De vrachtwagens moeten op kor te termijn weg." zegt Van der Windt. „En we gaan ervan uit dat het bedrijf voor het einde van de week aan alle voorschriften vol doet." Nog niet bekend is. of het bedrijf zal worden vervolgd voor het overtreden van de hinderwet. rrriH 8TW: Zo'n 250 meter brandslang lag dit weekeinde klaar voor het ge val er bij Zwanenburg ongelukken gebeuren met de uiterst brandbare middelen, foio Roei Dijkstra Door Carel van der Velden Vlaardingen - De artiesten vielen in de smaak, de empanadas gin gen er in als koek en over de pu blieke belangstelling zullen de bedenkers van de ihaardingers Van Hier en Ginder' ook niet on tevreden zijn. En toch voldeed het multiculture le evenement in De Harmonie niet helemaal aan de verwachtin gen. Was het bedoeld als een fees telijk samenzijn van alle in Vlaar dingen woonachtige culturen, in de praktijk draaide het lange tijd uit op een onderonsje van gelijk gestemde blanke stadgenoten. De naam 'Vlaardingers van Hier en Ginder' is een speelse verwij zing naar een multiculturele cam pagne, die verleden jaar in de buurgemeente onder de naam 'Schiedammers van Overal en Nergens' werd gehouden. Schiedammers konden toen ken nis nemen van de diverse achter gronden van hun stadgenoten. Net als in de buurgemeente stond het kweken van begrip voor en het belichten van de aantrekkelij ke aspecten van eikaars cultuur zaterdag centraal. Volgens het Platvorm Ander Vlaardingen zijn dergelijke campagnes hard nodig op een moment dat de vreemde lingenhaat weer wortel schiet Zangers uit Nigeria en Nicaragua, een Turkse band en dansers uit de Filipijnen en Colombia gaven het best mogelijke antwoord op de groeiende intolerantie. Geen negatief woord over The Amazing Stroopwafels en het Vlaardingse Musicalgezelschap, maar het zou toch wel erg saai worden in de stad als we alleen nog maar dit soort oerhollandse fenomenen konden beluisteren. Elke dag aardappels eten gaat ook vervelen, nog afgezien van het feit dat dit basisingrediënt De bont uitgedoste groten en kleintjes zaterdag in de Stadsgehoorzaal behoorden vrijwel allemaal tot optredende groepen en niet tot bezoekers. Foto Ellen den Ouden/Roel Dijkstra van de Nederlandse keuken van origine uit Latijns-Amerika komt. De culturele cocktail op dc podia stond in contrast met dc zaal. Er waren wat mensen met een ka derfunctie in migrantenkringen en de meeste artiesten bleven ook na hun optreden nog een tijdje hangen in de Harmonie. Andere buitenlanders waren echter op de vinger van één hand te tellen. Een veel bonter palet van culturen is elke woensdag te vinden op de markt op de Broekweg. Wellicht vormt de locatiekeuze een ant woord op de vraag hoe dat komt. Verleden week werd in Vlaardin gen een minderhedennota be sproken. In dit rapport wordt nog- eens een aantal aantoonbare ach terstanden van migranten op het vlak van huisvesting, werk en on derwijs op een rijtje gesteld. Maar ook op andere vlakken zijn er achterstanden. Voor de meeste migranten hebben de Rotary- club, het Visserij museum en het theater nog steeds een hoge drempel. Vandaar wellicht dat de meeste migranten de manifesta tie links lieten liggen. Met hun af wezigheid weken ze overigens nmnvpjjik" af van hef gemiddel de. Dc afwezigheid van de gemid delde autochtoon werd hooguit verbloemd door liet wel aanwezi ge geengageer de smaldeel. Misschien moet het Platvorm An der Vlaardingen eens te biecht gaan in Rotterdam. In Schiedam gebeurde hetzelfde toen daar ver leden jaar de formule van het Rot terdamse Poetry in The Park suc cesvol werd gekopieerd. Een defi nitieve ommekeer in het gevecht venvachten, maar het kan natuur lijk nooit kwaad als duizenden Vlaardmgers van hier, ginder, overal en nergens op een zomerse dag eens gezamenlijk van dans en muziek genieten in het Hof. Maassluis - Deze dagen is het vroeg don ker, dus kunnen de wethouders Jan Storm en Ruud Timmermans én het gewenste ef fect van de feestelijke ontsteking van de sfeerverlichting van twee bruggen in het centrum bereiken én op tijd thuis zijn voor hot avondeten. De bestuurders bestrijden de invallende duisternis in het centrum dinsdagmiddag om vijf uur. Dc lampen zetten m de avondlijke uren de ophaalbrug bij de Veerstraat en de oever verbinding aan het eind van de Markt bij de Noordvliet in het licht. De lampen zijn bedoeld om liet historisch centrum in de donkere wintermaanden een feestelijker aanblik te geven. Het plaatsen van de lich ten markeert het einde van de opknap- werkzaamheden m de binnenstad. Naast het nieuwe marktterrein zijn de Goudsteen en de Noordvliet opnieuw ingericht. De opknapbeurt is voor een belangrijk deel door het gemeentebestuur gefinancierd. gemeenteraad heeft 209 000 gulden voor de werkzaamheden beschikbaar ge steld. De maatregelen vloeien voort uit overleg tussen de gemeente en de Onder nemersfederatie Maassluis (OFM). De laat ste partij staakte haar verzet tegen de ver plaatsing van de wekelijkse markt van de Markt naar het parkeerterrein achter de Nieuwstraat onder de voorwaarde dat dc gemeente zich zou inspannen voor het aan trekkelijker maken van het stadshart. In de binnenstad zijn verschillende sfeer- verhogende elementen aangebracht. Naast antiek ogende lantaarnpalen treft het win kelend pubhek er nu vlaggemasten, bloem bakken en nieuwe bankjes. Een groep winkeliers m het centrum be twijfelt of de maatregelen voldoende zijn om de concurrentie met het overdekte win kelcentrum De Koningshoek aan te kun nen. Zij zien liever dat de weekmarkt te rugkeert naar de oude. vertrouwde plaats op de Markt. Deze middenstanders beweren dat zij na de verplaatsing van de Markt met een flink omzetverlies te kampen hebben. Bij de Raad van State loopt nog een procedure, waarin ves winkelier* de terugplaatsing van dc markt op dc oude plaats eisen. In de bodemprocedure is nog geen uitspraak ge daan, maar een door de winkeliers inge diend schorsingsverzoek van de winkeliers is inmiddels door de rechtbank afgewezen. Vlaardingen - Vier kosters zijn er geluk kig mee gemaakt. Teun Rolfes van de christelijk gereformeerde Eben Haezer- kerk in de Emmastraat, Nel Kleywegt-de Wit van de hervormde Grote Kerk op de Markt. mevr. P. van 't Veer-Meyboom van de gereformeerde Pnielkerk en Joep van der Linden van de rooms-katholieke St. Joannes de Dooperkerk. De twee mannen en twee vrouwen waren deze week bij Boekhuis Den Draak uitverkoren om de eerste exemplaren in ontvangst te nemen van het boekje 'Kerkgebouwen in Vlaar dingen'. Ze draaien voor het meeste werk op in de gewijde omgeving, maar komen zelden op de voorgrond. Daarom had auteur Wouter C. den Breems, voorzitter van de Historische Vereniging Vlaardingen. hen juist uitgenodigd. ..Zij zorgen ervoor dat het kerkgebouw netjes blijft, dat het wa ter voor de predikant klaar staat, dat ver enigingen op tijd terecht kunnen enzo voorts," gaf hij de kosters een pluim. Dc vertegenwoordigers van het inmiddels voor een groot deel uit vrouwen bestaan de plaatselijke kostervolk waren hiermee verguld. „Het is een hele eer. Normaal worden wij overgeslagen. Zelfs bij bijzon dere diensten staat op het programma nooit onze naam vermeld, in tegenstel ling tot die van anderen zoals de voorgan ger of organist." beaamden ze. Rolfes, die namens de kosters een dankwoord sprak, noemde het boekje van Den Breems „een aanwinst voor de kerkgeschiedenis van Vlaardingen". Het boekje, dat verkrijgbaar is bij Boek huis den Draak, is een naslagwerk met zeer veel foto's. Van allerlei kerkgenoot schappen zijn gebouwen weergegeven. Dc tekening van het nog aan de Zwa nen sin gel Ie realiseren nieuwe gebouw van de Kerk van Nazarener, een aquarel van Octave DeConinek van de schuur aan het Emaus waarin de rooms-katholieken in de zeventiende eeuw hun schuilkerk hadden en foto's van bestaande en van al lang gesloopte kerkgebouwen zijn afge beeld. Enkele zeer fraaie details en interi eurs zijn erin opgenomen en zelfs noodkerken komen er in voor Alle mei een toelichting over de totstandkoming cn/ot het verdwijnen. Uit dc toelichtingen is ook op te maken hoe de verschillende kerkgenootschappen zich in Vlaardingen hebben ontwikkeld. De mohammedaanse kerkgebouwen ontbreken. Maassluis - Op een reisbureau aan de Markt in Maassluis is vrij dagavond tegen sluitingstijd een overval gepleegd. Twee mannen kwamen het reisbureau binnen cn wilden informatie over een reis, Daarna haalde één van de twee een zilverkleurig wapen te voorschijn, dreigde er mee en ging er met een geldkistje van door. Maassluis - Op de Mgr. Bekkers laan te Maassluis is vrijdagavond een 78-jarige vrouw beroofd van haar tasje door een jongen die uit de bosjes tevoorschijn was geko men. Hij rukte het tasje uit haar handen en ging ervandoor. Maassluis - In het centrum van Maassluis zijn dit weekeinde ruim 150 waarschuwingen voor verkeerd parkeren uitgedeeld. Vanaf morgen zal meteen een be keuring worden uitgeschreven, zo is aangekondigd. Ook vracht wagens zullen worden aangepakt. Schiedam - Uit een bakkerswin kel aan het Dr. Wibautplein zijn dit weekeinde tijdens een inbraak alle chocoladeletters gestolen. De hele zaak was overhoop gehaald. Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft gisteravond even na acht uur twee jongens van Men 17 jaar opgepakt omdat ze vuurwerk, strijkers in dit geval, op Rijksweg 20 hadden gegooid, vermoedelijk naar auto's. Aan de Nieuwe Ha ven zijn vrijdagavond ook twee Schiedamse jongens, van 15 en 17 jaar, aangehouden omdat ze strij kers in hun bezit hadden. Dc complete brievenbus van een woning aan de Waterstokerstraat te Schiedam is vernield doordat onbekenden er strijkers in had den gegooid. Schiedam - Een dronken man is dit weekeinde toen hij aan de ra dio van zijn auto zat op de ver keerde weghelft van de Slimme Watering in Schiedam terechtge komen en tegen een tegenligger gebotst. Schiedam - Een vrouw heeft gis termiddag rond half twee op de Lange Kerkstraat te Schiedam haar man ontzet die was aange vallen door een onbekende man en tegen dc grond was getrokken. Dc overvaller had het op een pols- tasje gemunt. Met een paraplu sloeg dc vrouw de overvaller weg. In Achter de Teerstoof is een Schiedammer overvallen door twee mannen. Hij werd gestompt cn raakte enkele tientjes kwijt. Vlaardingen - Via het balkon zijn onbekenden in dc nacht van za terdag op zondag een woning aan de Dr. Wiardi Beckmansingel te Vlaardingen binnen gekomen. Er verdwenen geluidsapparatuur, geld en bank- en girobcscheiden. Verder is geprobeerd in te breken in een woning aan de Ruychaver- straat. Er was al een ruit vernield toen men er achter kwam dat de bewoonster thuis was. Daarna is de inbraakpoging gestaakt. In de nacht van vrijdag op zater dag is een kassa met inhoud uit een winkel aan het Sehravendijk- plein gestolen. De kassa werd leeg teruggevonden in een speel tuin aan de Rembrandtstraat. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft zaterdagmorgen vroeg, na een melding van een opletten de omstander, een 23-jarige man aangehouden ate met een breek- voorwerp had geprobeerd een te lefoonautomaat open te breken. Het lukte de telefoon te verme len. maar niet om bij de geldlade te komen. De man is ingesloten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1