Waterweg 11 Ontwikkeling Schieveste stagneert Donsd ekbed Politiek gunt Zuid eigen opbouwwerker ".i Zwarte Pieten deiven onderspit bij WK 'Onderzoek relatie stortplaats en gezondheid' 'Zwanenburg heeft zaken bijna op orde' Overschot aan kantoorruimte werkt door bij plannen rond NS-station College verdeeld over Zuid-Afrika WD'er Franssen wil onderzoek op EUR Avondspits loopt vast VVD-fracties achter OOR Miljoenste bezoeker Blijdorp Misverstand rond Albanese vlag 'Verkeers- brigadiers worden steeds schaarser' Raad ontslaat VOS-rector Poging tot beroving Getuigen tasjesroof gezocht Winkeldief aangehouden Tijdelijk betaalt u géén arbeidsloon! Cheis £oppens Rotterdams Dagblad Donderdag 3 december 1992 Rcgiu Waterweg Wcsthavenplaats 22 3131 BT Vi aardingen tel 010-2340035.' fax 4349754 Rotterdam - De'aanhoudende negatieve publiciteit' over de bestuurlijke en financiële gang van zaken bij de Erasmusuniversiteit in Rotterdam geeft alle aan leiding voor een onafhankelijk onderzoek. Dat vindt het VVD-Kamerlid J. Franssen. In schriftelijke vra gen aan minister Ritzen (onderwijs) heeft hij ver zocht om de instelling van een onderzoekscommis sie. Franssen reageert daarmee op nieuwe publikaties in NRC-Handelsblad van maandag, waarin gemeld wordt dat het 'schnabbelcircuit' van de Rotterdamse hoogleraren het gewone universitaire onderwijs schade berokkent De WD'er vindt dat het tijd wordt voor een grondige verantwoording door het college van bestuur van de Rotterdamse universiteit. Franssen heeft Ritzen al twee keer eerder schriftelij ke vragen gesteld over de situatie aan de Erasmus universiteit. Die vragen hadden vooral betrekking op financiële problemen bij de Rotterdam School of Management, een aan de universiteit verbonden stichting. Ritzen heeft steeds geantwoord dat hij over die stichting geen zeggenschap heeft en dat hij niet meer kan doen dan, zoals gewoonlijk, de jaarre keningen van de universiteit controleren. Het Rotterdamse universiteitsbestuur laat zelf al een onderzoek uitvoeren, aldus een woordvoerder. Dat gebeurt onder leiding van de hoogleraar onder nemingsrecht mr. H. Ophof. Ophof moet nog deze maand zijn conclusies publiceren. Schiedam - Het tramverkeer tussen Schiedam en Rotterdam is gisteravond tijdens de avondspits vol ledig vastgelopen nadat op de Rotterdamsedijk het wielstel van een tram geblokkeerd was geraakt door een ijzeren hekwerk dat om onduidelijke redenen op de rails lag. Anderhalf uur lang moest de RET bus sen laten pendelen tussen station Marconiplein en het centrum van Schiedam. Pas tegen kwart voor ze ven konden de trams weer ongehinderd verder. Toen had een takelwagen de tram opgelicht en was het hekwerk verwijderd. Rotterdam De gemeenteraadsfracties van de WD in de Rijnmondgemeenten hebben zich unaniem uitgesproken voor de aangepaste plannen van het Overlegorgaan Rijnmondgemeenten (OOR). Vooral het voorstel om alle rijksgelden onder te brengen in een Regiofonds, dat volgens objectieve normen wordt verdeeld onder de gemeenten, is in goede aar de gevallen. De VVD-fracties, die op de Coolsingei bijeenkwamen onder voorzitterschap van de Dor- drechtse burgemeester Jan Noorland, constateren tevreden daihet OOR op de goede weg is door uit te spreken dat de bestuurlijke omvorming van Rotter dam niet mag leiden tot'meer belasting voor de bur gers. De WD in de regio vindt dat 1 januari 1995 de streef datum moet blijven voor de komst van een regionaal bestuur. Het moet via rechtstreekse verkiezingen tot stand komen en in een speciale wet moeten taken en bevoegdheden worden geregeld tussen het regiobe stuur en de deelnemende gemeenten. De olifant Douanlta speelde een beetje met het pakje voordat ze het afgaf aan de tienjarige Bas Tvriest uit Middenmeer. Bas en zijn familie kregen van Diergaarde Blijdorp een jaarabon nement omdat zij de miljoenste bezoeker van dit jaar waren. Voor het gezin Twiest was het gisteren een complete ver- rasssïng. Zij kwamen vanuit Noord-Holland naar de Rotter damse dierentuin om de dinosaurustentoonstelling te bekij ken. Op dinosaurussen moesten Bas en zijn zesjarige broertje Chris even wachten. Sinterklaas was voor deze gelegenheid speciaal langsgekomen en nam de familie mee naar het oli fantenterras, waar Douanita al ongeduldig wachtte. Vorig jaar werd het miljoen maar net gehaald. De grote attrac tie dit jaar was de dinosaurustentoonstelling. Voor het vol gend jaaris al een nieuwe expositie gepland, maar het onder werp is nog onbekend, in 1994 wordt Taman Indah geopend, het nieuwe dikhuidenverblijfDe verwachting is dat het aantal bezoekers dan flink zal toenemen. FotoCees Kuiper/Rotterdams Schiedam - Om aandacht te vragen voor de proble men in Albanië, hingen Wilma Goudappel en Auron Tate dinsdagmiddag de vlag van dat land op hun bal kon. Dezelfde dag nog stond er een rechercheur op de stoep met de vraag of het waar was dat zij een na zi-vlag hadden uitgestoken. Een buurtbewoonster had daarover geklaagd. „Een rare reactie," vindt Wilma Goudappel „Een maand geleden hebben we de vlag ook al eens uitge hangen en toen viel het niemand op. Nu de kranten vol staan over wat er in Duitsland gebeurt, zien ze onze vlag opeens wèl hangen." De verwarring is wel begrijpelijk. De vlag toont een adelaar met twee koppen. Dit officiële staatswapen van Albanië vertoont een oppervlakkige gelijkenis xjnet de adelaar die op sommige nazi-vlaggen staat. "De rechercheur herkende de Albanese vlag echter onmiddellijk. Het misverstand rond de vlag toont volgens Wilma Goudappel duidelijk aan dat maar weinig mensen in Nederland iets van Albanië afweten. De toestand daar is volgens Wilma Goudappel catastrofaal. Ze verbleef er zeven maanden en leerde er haar vriend, Auron Tare, kennen. Sinds ze in Nederland zijn, za melen ze hulpgoederen in voor de Albanezen. ifevv Logisch dat de zwarte Pieten gisteravond met 6-2 verloren bij de Schiedamse voetbalclub WK. Ze moesten met zijn elven opbok sen tegen alle E-tjes en F-spelertjes en dat waren er een stuk of zeventig. Die overmacht was te groot. Plezier hadden ze er wel in, want het was een gezellig drukke, krioelende massa die de wedstrijd afwerkte. Er vielen hier en daar ook wat gele en rode kaarten, maar dat was meer vanwegedepretdan dat er echt iets aan de hand was. De kinderen genoten volop van deze wijze van Sinterklaasviering. Foto Ellen den Ouden/Roel Dijkstra Schiedam - In het conflict tussen de bewoners vereniging Sehicdam-Zuid en het IOBS over de toekomst van het opbouwwerk heeft de politiek in eerste instan tie de kant van de Gorzenaren ge kozen Unaniem bepaalde de raadscommissie voor wijk- en buurtbeheer gisteravond, dat Zuid haar huidige opbouwkracht Marja Soesbergen vooralsnog moet behouden. Vooruitlopend op een nieuwe werkwijze wilde het Instituut Ondersteuning Be woners Stadsvernieuwmgswij- ken het contract van de zittende kracht per 1 januari opzeggen. De ingreep van de politiek is uniek in het zesja *ige bestaan van het IOBS. de werkgever van de opbouwwerkers en de bewoners deskundigen in Schiedam. De voor het instituut opgestelde gemeentelijke verordening ga randeerde het IOBS tot dusver een grote mate van handelings vrijheid. In de bestaande struc tuur wordt het beleid bepaald door de commissie IOBS, waarin naast vrijwilligers ook twee ge meenteraadsleden zitting heb ben. Verantwoordelijk wethouder Adri Reijnhout stelde gisteren dat het IOBS en Zuid in eerste instantie zelf een oplossing voor de gerezen problemen rond het opbouwwerk moeten vinden. Hij raadde de twistende partijen aan de op dit moment geldende urenverdeling over dc wijken als uitgangspunt aan te houden. De commissiele den gingen echter nog een stapje verder. Unaniem eisten de raads leden dat het IOBS de bestaande situatie in Zuid voorlopig in tact laat. Verschillende ambtenaren zagen in de uitspraak van de raadscommissie niets minder dan een motie van wantrouwen in de richting van het bestuur van het IOBS. „Dit is geheel nieuw voor mij," reageerde IOBS-voorzitter Beit van Kan. „Met name van wethou der Reijnhout is dit een beetje dubbel. Eerst liet het college we ten dat het pas op onze nota zou reageren als de besprekingen met de bewonersverenigingen zijn af gerond. En nu gaat men zich er toch al mee bemoeien." Het vertrek van de zittende op bouwwerker in Zuid zou de eerste consequentie zijn van de nieuwe beleidslijn, die het IOBS-bestuur voorstaat. De vrijkomende uren wil de werkgever gebruiken om een coördinator aan te stellen en het opbouwwerk in de noordelij ke stadsdelen op te zetten. In de ze opzet zou Zuid net als de ande re wijken in beperkte mate ge bruik mogen maken van de dien sten van de resterende opbouw werkers. Zuid is daar fel op tegen. In de eerste plaats zegt de bewoners- vereniging zeer tevreden te zijn over de samenwerking met Marja Soesbergen. Daarnaast is men het niet eens met de visie van het IOBS op het opbouwwerk. Het IOBS wil een aanpak waarin naast wijkgebonden opbouwwerk aandacht wordt geschonken aan stedelijke zaken. Volgens Zuid gaat een dergelijke centralisatie voorbij aan moderne inzichten, die juist de nadruk leg gen op het afstaan van meer ver antwoordelijkheden aan de wij ken. De kritiek van Zuid wordt in grote lijnen gedeeld door Oost en West. De wijken Nieuwland en Centrum lijken onder voorwaar den bereid in te stemmen met de nieuwe werkwijze van het IOBS. In samenspraak met de bewo nersverenigingen hoopt het IOBS de komende maanden de nieuwe beleidslijn vast te stellen. De raadscommissie heeft nu bepaald dat het in de tussentijd ongepast is om arbeidscontracten te beëin digen. OflOBS-voorzitter Bert van Kan met deze politieke interventie kan leven, moet nog blijken. ,,Ik ga daar nog niks over zeggen. Maar we komen zeker met een re actie." Vlaardingen - Het wordt steeds moeilijker verkeersbrigadiers te vinden die kinderen onderweg van en naar school helpen bij het oversteken van drukke wegen. Die verzuchting slaakte wethou der Agnes van Ardenne-van der Hoeven (Verkeer) gisteren in de Vlaardmgse gemeenteraad, Zij doelde op de situatie op de Van Hogendorplaan, ter hoogte van de Van Limburg Stirumlaan, waar veel kinderen een drukke weg moeten oversteken. Vanuit de buurt is gevraagd om verkeers lichten, maar daar wil de wethou der niet aan. De situatie kwam aan de orde bij het voorstel om een aantal andere schoolroutes veiliger te maken. De weihouder kreeg daarvoor complimenten, met name van PvdA-raadshd Anny Attema. Vlaardingen - De Vlaardingse gemeenteraad is gis teravond in een besloten zitting akkoord gegaan met het ontslag van rector M.T. Dijkstra van de Vlaar- dingsv Openudie Scholengemeenschap. Ze was ai geschorst nadat een onderzoek leerde dat de situatie op de school binnen de directie dusdanig vertroebeld was dat niet meer op normale verhoudingen gere kend kon worden. In het rapport werd het ontslag van mevrouw Dijkstra ook voorgesteld. Er hebben zich te grote verschillen van mening voorgedaan bij zowel de onderwijskundige veranderingen waar de school voor stond als in de persoonlijke sfeer. De gemeenteraad had aanvankelijk eerder over het ontslag willen vergaderen, maar mevrouw Dijkstra bleek bereid toen over een dinancieiej regeling ie willen praten. Dal zou van invloed zijn geweest op de formulering van het ontslag. Uiteindelijk kwam er geen akkoord waarna de raad gisteravond tot het ontslag besloot. Vlaardingen - Het Vlaardingse college van B en W heeft gister avond verdeeld gereageerd op een amendement van het PvdA- raadshd Cor Blumenstoek. Hij diende dat in op het college voorstel om de boycot van Zuid- Afrika. waaraan werd meege werkt in het samenwerkingsver band Lagere Overheden tegen Apartheid (Lota), op te heffen. De twee PvdA-wethouders stem den daarbij anders dan hun colle ga's. Hot college had voorgesteld de boycotmaatregclen op te heffen, maar Blumenstock betoogde dat het daar te vroeg voor was. Een uitgebreid betoog daarover rond de hij af met het amendement waarin hij evenwel weer wel voor stelde te stoppen mei die boycot, maar daarnaast Zuidafrikaanse ambtenaren in Vlaardingen stage te laten lopen. Dat kwam voor de rest van de raad, met uitzondering van de VVD, die het amendement mede had ondertekend, tc onverwacht, waardoor er geen meerderheid voor werd verkregen. De raad was het in overgrote meerderheid weer wel eens met het college voorstel om de boycot gewoon op te heffen. Vlaardingen - De Vlaardingse wethouder Kees van der Windt t mi beu) overweegt een onderzoek te laten instellen naar de mogelij ke effecten die een afvalbergtng in de Lickebaert kan hebben op de volksgezondheid en heeft de GGD hierover om advies ge vraagd. De Vlaardingse huisart sen zijn ingelicht over het voorne men van de wethouder. In een gisteren verzonden brief aan GGD-direeteur Van der Meer stelt de wethouder dat cr m de MER- rapportage over de stortplaats te weinig rekening is gehouden met gezondheidskundige aspecten. In deze milieu-effectrapportage is alleen gekeken naar de gevolgen voor de directe omgeving. De MER concludeert dat cr geen be zwaar is tegen een stortplaats aan de voet van de dijk tussen Vlaar dingen en Maassluis. De actie 'Groeiend verzet in de Lickebaert' neemt ondertussen nog altijd m omvang toe. Na de Initiatiefgroep tegen Afvalber- ging. huisartsen, apothekers, bloemisten en diverse midden standers in Vlaardingen en Maas sluis die bomen voor het 'volks- bos' aan de man brengen, hebben nu ook de Vlaardingse toneelver eniging Varia en de D66-fractie zich achter de actie geschaard. Eerder deed dc WD-fraclio dat al. Varia geeft een extra voorstelling van de laatste produktic 'Groeten uit N'ce' en stelt de opbrengst be schikbaar aan de actiegroep. De DGG-fractie heeft gisteren 66 bomen gekocht en onderschrijft daarmee het standpunt van de ac tiegroep, die steit dat alle demo cratische middelen moeten wor den aangewend om vuilstort bij Vlaardingen tegen te gaan. De WD-tnictie bestelde eerder ai 45 bomen, maar hield dat stil. Omdaf de naar schatting circa 12.000 bomen zaterdag 12 decem ber de grond in gaan en de voor stelling van Varia twee dagen la ter in de Stadsgehoorzaal wordt gegeven, wordt het geld dat Varia met de kaartverkoop binnen haalt. gebruikt voor de verdere in richting van het terrein en het on derhoud van het bos. De toneel vereniging wilde een bijdrage le veren aan de de Lickebaert-actie en aangezien alle spelers al een boom hadden gekocht groeide het plan een benefietvoorstelling te geven. Dankzij de medewer king van o.a. sponsors en de btadsgehoorzaal kan het stuk worden uitgevoerd. 'Groeten uil Nice" handelt over een familie die slachtoffer dreigt tc worden van een malafide reisorganisatie. Het wordt maandag 14 december om 20.15 uur opgevoerd Een entree bewijs is even duur als een boom in het volksbos: vijf gulden. Schiedam - De ontwikkeling van het kantorengebied Schieveste. gelegen tussen NS-station Schiedam/Rotter dam-West en rijksweg 20, loopt achter op het schema. De bouw van de derde kan toortoren van Kantorenhuis, die nog dit jaar zou beginnen, is voor onbepaalde tijd uitge steld. Kantorenhuis heeft nog niet het minimaal vereiste aantal huur ders gecontracteerd. Ook de res' van het terrein wordt voorlopig met bebouwd. Oorzaak van de stagnatie is het huidige overschot aan kantoorruimte. Globaal is er in de regio momenteel oen leeg stand van circa 7 proeent. Een leegstand van 3 procent wordt aanvaardbaar geacht. Inzakkende markt In verband met de inzakkende markt heeft het Grondbedrijf van de gemeente Schiedam in de loop van dit jaar de exploitatiebereke- ningen van Schieveste aangepast. Inmiddels heeft het Grondbedrijf aan burgemeester en wethouders laten weten dat de kans groot is dat ook deze aangepaste verwach tingen niet gehaald zullen wor den. De gemeente Schiedam wal het gebied exclusief voor kantoorge bouwen reserveren. Daarmee sluit de gemeente zich aan bij het beleid om het gebruik van de auto voor woon-werkverkeer te ver minderen. Schieveste grenst aan het station. Volgens de plannen wordt de achterzijde van het sta tion doorgebroken, zodat cr een goede verbinding met het kanto rengebied ontstaat. Stagnatie Een woordvoerder van de afde ling Economische Aangelegenhe den zegt dat de stagnatie op de markt geen invloed heeft op de bestemming van Schieveste. „We zien geen aanleiding om nu ook andere soorten werkgelegenheid toe te laten. Het blijft daar een kantorengebied." In Vlaardingen komt de ontwik keling van hel Hoogstad-terrein, tegenover het Kolpabad, ook niet zo snel op gang als gewenst. Ook daar had men al meerdere kanto ren willen bouwen, met name voor de plaatselijke markt. Maassluis - Op het voetpad tus sen het Westeinde cr de Dunant- dreef hebben twee mannen gis teravond geprobeerd een 20-jari- ge vrouw uit Maassluis te bero ven. Dc vrouw werd door e< .1 van de overvallers van achteren beetge pakt. teiwijl de ander probeerde haar schoudertas los te rukken. Daarbij werd de vrouw m het ge zicht geslagen, De mannen lieten hun slachtoffer los toen zij om hulp begon te roepen. De daders verdwenen spoorloos. Schiedam - Dc Schiedamse poli- lie is op zoek naai getuigen van i een tasjesroof op de Johan de Wittsingel dinsdagmiddag. Daar- bij werd een vrouw van haar fiets gereden door een bromfietser. Zij kreeg een klap in het gezicht. De bromfietser maakte zich mecstei van de tas van de vrouw en ging er vandoor. Het incident gebeurde omstreeks kwart over twee. De dader reed op een lichtblauwe Zundapp via het park richting Bijdorp. De man was ongeveer 1.85 meter lang en donker gekleed. Hij droeg een le gergroene muts met daarover een donkerbruine capuchon. Getui gen kunnen bellen met do politie, telefoon 4-194412. Vlaardingen/Schiedam - Op de Scbiedamscweg heeft dc Vlaar dingse politie woensdagmiddag een 41-jarige man uit Rotterdam aangehouden. Hij had kort tevo ren vier broeken gestolen uit een winkel aan de Hoogstraat. De waarde van de buit was ongeveer 315 gulden. Tegen de dader werd proces-verbaal opgemaakt. Ook aangehouden werd een 23-ja- rige Vlaardinger. Hij bekende dat hij dinsdag een greep had gedaan in de kassa van een winkel aan de Rozenlaan. De man had ook en kele fietsendiefstallen op zqn kerfstok. In een winkel aan het Dr. Wibaut-»» plein in Schiedam is in de nacht j van dinsdag op woensdag inge- i broken. De dieven leegden de j kassa en namen een hoeveelheid i levensmiddelen mee. Van de da ders ontbreekt elk spoor. Vlaardingen - Wethouder drs. Kees van der Windt (Milieu) ver wacht dat het Vlaardingse chemi sche overslag- en transportbedrijf Zwanenburg vóór het komend weekeinde voldoet aan nagenoeg alle voorschriften in de hinder wetvergunning. De onderne ming, bleek afgelopen vrijdag, had landbouwbestrijdingsmidde- icn vlak naast uiterst brandbare stoffen opgeslagen, hetgeen ver boden was. Daarop grepen Van der Windt en zijn collega John Ranshuijsen m en gelastten het bedrijf orde op zaken te stellen. De pesticiden moesten de opslagruimte uit en werden zolang in vrachtwagens geplaatst. De brandweer is sinds dien ter plekke voor eventualitei ten. Van der Windt baseert zijn ver wachting op mededelingen van milieu-ambtenaren en brand weer. Gisteren was een 'jjkmo- ment', waarop zou worden beke ken of de zaak voor het komend weekeinde op orde zou kunnen zijn gebracht. „Anders hadden er nu al maatregelen moeten wor den genomen," aldus de wethou der, die doelt op maatregelen die de gemeente op kosten van Zwa nenburg zou hebben getroffen. „In elk geval negentig proce it is vrijdag m orde," aldus Van der Windt. „En de overige tien pro cent zijn voor dc brandweer aan vaardbaar." De wethouder zegt 'geschrokken en teleurgesteld' te zijn van en door Zwanenburg. „Teleurge steld omdat er uitvoerig over de zaak is gesproken, waarbij toe zeggingen zijn gedaan door de on derneming. Dan moet je vervol gens constateren dat toeh niet ge beurt wat er moet gebeuren. is een waarschuwing voor ons om attent te blijven." Van der Windt erkent dat dc con trole op het bedrijf scherper had moeten zijn. „Wc zullen intern be kijken wat wc moeten doen om dit soort zaken in de toekomst te voorkomen. Het is een belangrijk signaal om extra attent te wor den." mmm. De Sbapvooriichter voor hef Waterweggebied SS beddenspecjaa'zaak. - slaapkamers - slocpsystemen - l'nrenshop Hoogstraat 46-48 Schiedam 0IG-42o87!7

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1