Waterweg 13 Geen extra controle Elf Atochem ekbed C Een plaatsje onder de zon Gemeente knokt om de vuilstort beperkt te houden Doi isd< Politie houdt tuinhuisjes in de gaten Provinciebestuurder laat Vlaardingse wethouder in kou staan Met fakkels door de stad Woningbouw centrum onmogelijk Scheveningenregeling' voor Waterstadgebied Personeel Kemira staat zingend aan de poort Boete dreigt voor Vlaardings bedrijf Negen jaar cel voor 'beestachtige slachting' Officier verbaasd over actie van Milieufederatie Vlaardingen subsidieert actievoerders Slijterij overvallen Twee jonge rovers vast Bejaarde onder invloed tegen boom aan Kaakletsel na botsing Tijdelijk betaalt u géén arbeidsloon! 1111% c< slaapcomfort f Rotterdams Dagblad RW Donderdag 10 december 1992 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3 J 31BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Rotterdam - Toeristisch gerichte winkels en stand plaatsen in een deel van het Waterstadgebied kun nen binnenkort wellicht langer open blijven. Het Rotterdamse college van burgemeester en wethou ders werkt aan een dergelijk plan: een zogenaamde 'Scheveningenregeling'Na behandeling in de ge meenteraad zal het voorstel ter goedkeuring worden voorgelegd aan het ministerie van Economische Za ken. De bedoeling is dat de winkels tussen 15 maart en 31 oktober doordeweeks tot 21.00 uur de deuren open houden en op zon- en feestdagen van 11.00 tot 20.00 uur. Tussen 1 november en 14 maart is de sluitings tijd doordeweeks 20.00 uur. Rotterdam - Bij de kunstmestfabriek van Kemira in Pemis is vanmorgen een korte poort-actie gehouden door de Industriebond FNV. Een deel van het perso neel protesteerde met gezang tegen de stroeve ma nier waarop de onderhandelingen over een reorgani satie van het bedrijf verlopen. Bij Kemira verdwijnt de helft van de vierhonderd banen, omdat de verlies gevende mengmestfabriek wordt gesloten. Een maand geieden leek het er op dat bonden en directie het eens konden worden over een sociaal plan, maar de afgelopen week liepen de onderhandelingen vast op een dVloeiingsregeling. Vandaag wordt verder onderhandeld tussen de bonden en het bedrijf. De Zon dagsmarkt was de eer ste poging om Water stad een toeristi sche at tractie te geven. De nu voorge stelde re geling gaat heel veel verder. Archieffoto Harry VerkuylerV Rotterdams Dagblad Vlaardingen - Het Vlaaxdingse chemische overslag en transportbedrijf Zwanenburg krijgt mogelijk een boete van honderdduizend gulden opgelegd van het gemeentebestuur. Dat gebeurt omdat de onderne ming tegen de afspraken en de voorschriften in ui- te-st brandbare stoffen naast iandbouwbestrijdings- middelen had opgeslagen. Vlaardingen denkt dat honderdduizend gulden bij de eerste keer voldoende is om herhaling van de overtredingen te voorkomen. Een paar weken geleden greep de gemeente in bij het bedrijf toen het van de verboden opslag hoorde. De brandweer bleef een week lang met een brand weerwagen op het bedrijfsterrein paraat. Die kosten, enkele duizenden guldens, worden ook in rekening gebracht. Verder onderzoekt Gaardingen of er met de Hinderwet in de hand nog een boete kan worden opgelegd Los daarvan heeft de politie onderzocht of het bedrijf strafrechtelijk kan worden aangepakt. Er is vastgesteld dat dit niet het geval is. Rotterdam - De Rotterdamse rechtbank heeft van morgen een 21-jarige illegaal in ons land verblijven de man veroordeeld tot negen jaar gevangenisstraf wegens doodslag. Samen met een inmiddels 18-jari- ge jongeman heeft de man in de nacht van 6 op 7 juli van dit jaar op het Mathenesserplein een Rotterdam mer doodgestoken. De 18-jarige verdachte, op wie jeugdrecht van toepassing is. wordt in een inrichting voor buitengewone behandeling geplaatst. De oud ste verdachte is, volgens de rechtbank, de steekpar tij begonnen, de andere 'heeft de slachting op beest achtige wijze afgemaakt'. Rotterdam - Het Openbaar Ministerie in Rotterdam heeft verrast gereageerd op de aankondiging van de Zuidhollandse Milieufederatie (ZHM) naar de Raad van State te stappen om informatie af te dwingen over milieuovertredingen door bedrijven in de Rijn mond. De milieufederatie wil van Justitie een over zicht van alle overtredingen van de Wet Verontreini ging Oppervlaktewater door 67 bedrijven in het Rijn mondgebied. Volgens milieu-officier3n justitie mr. L. de Jonge worden reeds gesprekken over dit onderwerp ge voerd, 'maar vindt de milieufederatie het kennelijk te lang duren'. Ze noemt het verzoek 'omvangrijk en ingewikkeld'. Mr. De Jonge: „De gegevens zijn er wel. maar éérst moet de vraag worden beantwoord of zij wel recht op deze informatie hebben. Dat is een juridisch probleem Want het gaat hier om proces sen-verbaal, die nog in verschillende fasen van be handeling zijn." Volgens de milieufederatie zijn de betrokken bedrij ven samen verantwoordelijk voor meer dan zeventig procent van de totale watervervuiling in Nederland. De ZHM zegt door Justitie lange tijd aan het lijntje te zijn gehouden. Mr. De Jonge heeft de informatie niet geweigerd, maar heeft die ondanks herhaalde ver zoeken evenmin verstrekt. Officier mr. De Jonge zegt echter het verzoek van de federatie serieus te nemen, maar wil de federatie niet afschenen met slechts een kort lijstje. De Milieufederatie vindt dat zij recht op de informa tie heeft en doet nu een beroep op de Wet Openbaar heid van Bestuur (WOB). Zij eist een dwangsom van tienduizend gulden per dag als de informatie niet binnen twee weken op tafel ligt. Schiedam - Op het Schiedamse tuinhui2encomplex Thurlede worden dc laatste weken regel matig vernielingen aangericht en inbraken gepleegd. De toenemen de criminaliteit in de 's nachts donkere uithoek van het Beatrix- park heeft de politie er toe bewo gen de tuinhuisjes scherper in de gaten te houden. In de afgelopen twee weken hebben zeven leden van de Schiedamse Volkstuin ders Vereniging Thurlede bij de penningmeester een schadefor mulier ingeleverd. In sommige gevallen waren er alleen stenen door de ruiten gegooid, maar bij anderen was er sprake van in braak met diefstal van verschil lende voorwerpen en etenswaren. De politie heeft nog geen enkele aanwijzing die kan leiden tot de aanhouding van de daderfs). „Het kan het werk zijn van balda dige jongelui maar net zo goed van een zwerver of een junk, want er verdwijnt ook eten," reageert een woordvoerder van de Schiedamse politie. ..Het hele complex voortdurend bewaken is natuurlijk onbegonnen werk, maar dc boel wordt wel degelijk nauwlettender in de gaten gehou den." Overigens zijn automobilis ten die hun auto op het naburige parkeerterrein neerzetten ook vaak het slachtoffer van onge wenste bezoekers. Die gaan er in de meeste gevallen vandoor met autoradio's en cassettespelers of velgen. Vlaardingen - Milieugedeputeerde Hans van der Vlist voelt niets voor een strenge controle op Elf Atochem, het bedrijf in de Botlek dat dit jaar verschillende keren voor enorme stankover last heeft gezorgd in Vlaardingen en omgeving. Van der Vlist schrijft dit in een brief aan de Vlaardingse milieuwethouder Kees van der Windt. Het provinciebestuur gaat er van uit dat het bedrijf de aange scherpte bepalingen in de ver gunningen zal naleven ook zon der toezicht van een 'klankbord groep bedrijfsvoering'. Van der Windt had op het instellen van zo'n controlerend orgaan aange drongen. Van der Vlist gaat alleen met dit voorstel akkoord als de di rectie van Elf Atochem zelf om toezicht op de bedrijfsvoering vraagt. Volgens Van der Vlist wa ren er verschillende oorzaken voor de stankgolven van Elf Vlaardingen - De Initiatief groep tegen Afvalberging krijgt 5000 gulden subsidie van de gemeente Vlaardingen. Wethouder Kees van der Windt heeft de tegenstanders van de afvalberging in de Lick- ebaert gisteren laten weten dat het geld alleen mag worden ge bruikt voor juridische bijstand en publiciteitsmateriaal, en niet voor de organisatie van de boomplantdag van aanstaande zaterdag of de aanschaf van bomen, In een verklaring zegt het ge meentebestuur dat het de doelstellingen van de initia tiefgroep onderschrijft. Vol gens Van der Windt was het echter moeilijk een manier te vinden om de verbondenheid met de initiatiefgroep tot uit drukking te brengen. De wethouder: „We zitten na melijk met het probleem dat het recreatieschap Midden- Delfland, de eigenaar van de grond,,de actie niet goedkeurt. En wij als gemeente mogen niets wederrechtelijks doen. Maar een subsidie onder deze voorwaarden is een weg." Atochem die Vlaardingen het af gelopen halfjaar teisterden. Elke oorzaak vereist zijn eigen aanpak. Zowel provincie als Justitie heeft inmiddels maatregelen getroffen, schrijft de gedeputeerde. De eerste stankgolf deed zich voor op 9 juli en de dagen daarna, toen een opslagloods in brand vloog. Vooral bij het bluswerk kwam veel stank vrij. Tegen het bedrijf is proces-verbaal opge maakt wegens vermoedelijke overtreding van de vergunning. Elf Atochem en de Milieudienst Rijnmond DCMR overleggen mo menteel over de wijze waarop chemicaliën moeten worden op geslagen. De directie heeft be loofd in 19P5 te willen voldoen aan strenge richtlijnen voor de opslag van gevaarlijke stoffen, chemisch afval en verpakte be strijdingsmiddelen. Elf Atochem heeft zich verplicht in januari 1993 een stappenplan op tafel te leggen. De stankgolven van 20 augustus waren het gevolg van een lekke leiding. Het vermoeden van de DCMR dat de leidingen niet goed werden onderhouden bleek bij onderzoek echter niet juist. Daar om werden na dit incident geen stappen tegen het bedrijf onder nomen. De stankklachten van 6, 7 en 19 september zijn vermoedelijk te wijten aan een onvolledige ver branding van stoffen die bij Elf Atochem worden verwerkt. Naar aanleiding van deze klachten be sloot de officier van justitie voor milieuzaken een opsporingson derzoek in te stellen. Om herha lingen te voorkomen hebben Ge deputeerde Staten aanvullende voorschriften opgesteld voor het verbrandingsproces. Elf Atochem heeft inmiddels toegezegd dat de verbrandingsinstallatie zal wor den onderzocht door een deskun dige van buitenaf. De provincie vindt deze maatre gelen voorlopig voldoende. Ook Duiven. Door de overheid wor den ze dikwijls als ongedierte beschouwd. Ze vermenigvul digen zich in onnavolgbaar tempo, kakken op straat, be vuilen wasgoed en nestelen in winkelcentra waar ze boven dien het publiek voor de voe ten lopen. Een voorlichter van de gemeente Schiedam noemde de vogels ooit 'vlie gende ratten'. Er zijn ook men sen die vinden dat duiven net als ieder ander schepsel een plaatsje onder de zon verdie nen. Zoals deze Vlaardinger, die in de winterkou op het Liesveld zijn brood deelt met een troepje gevleugelde stad genoten. Foto Ellen den Ouden/Roel Dijkstra. de invoering van een intern mi lieuzorgsysteem bij Elf Atochem wordt aan het bedrijf zelf overge laten. Van der Vlist heeft de Vlaardingse wethouder laten we ten dat de minister pas zal ingrij pen als blijkt dat bedrijven weinig animo hebben om zo'n systeem vrijwillig in te voeren. Vlaardingen - Met een fakkel tocht door het centrum wil de Vlaardingse afdeling van Am nesty International vrijdagavond aandacht vragen voor de strijd te gen het schenden van mensen rechten. Aan het eind van het Co- lumbusjaar wil Amnesty met na me de boodschap kwijt dat de rechten van inheemse volken in Noord- en Zuid-Amerika niet wor den geëerbiedigd. Executies, ver dwijningen en martelingen zijn helaas nog steeds schering en in slag. De fakkeloptocht start om 19.30 uur op het Liesveld en eindigt een uur later op de Markt, waar burge meester Stam de kerstboom ontsteekt. Tijdens de tocht wor den handtekeningen verzameld onder een petitie, die wordt ver stuurd aan een aantal autoriteiten op het Amerikaanse vasteland. Op 10 december is het precies veertig jaar geleden dat de eerste wereldwijde mensenrechtenver klaring werd ondertekend. De verhoogde activiteiten van Am- nesty-Vlaardingen passen in dat kader. Zaterdag 12 december is Amnesty actief op de zogenoem de Andere Markt, die in het cen trum wordt gehouden. Van de organisatie van de actie Groeiend Verzet in het Licke- baertgebied heeft Amnesty toe stemming gekregen om zaterdag handtekeningen te verzamelen tijdens de boomplantactie. In het Lickebaertgebied worden zater dag duizenden mensen verwacht. De Vlaardingse afdeling van Am nesty hoopt met haar acties te vens meer leden tot een verhoog de activiteit aan te sporen. De club telt vijfhonderd donateurs, maar het grootste deel kan als sla pend lid worden aangemerkt. Schiedam - Een slijterij aan de Newtonstraat in Schiedam is gis termiddag omstreeks tien over half vijf overvallep door twee ge wapende mannen. Terwijl de een het personeel met een pistool in bedwang hield, deed de ander een greep in de kassa. De daders vluchtten te voet via de Van 's Gravensandestraat naar de Van Marumstraat. De politie zoekt getuigen. Dc da ders waren ongeveer 1.80 meter lang en 13 tot 22 jaar oud. De een had zwart haar tot op de schou ders en een snorretje. Hij droeg een honkbalpet achterstevoren, een zwart legetjack en sport schoenen. Hij had opvallend lan ge benen. De tweede man had een blozende gelaatskleur met rode wangen, blond haar tot op de schouders en een blond snorretje. Maassluis - Twee jongens uit Maassluis van 14 en 17 jaar heb ben verschillende berovingen be kend. Het tweetal, dat nog vast zit op het politiebureau, liep dinsdag tegen de lamp toen zij op de West- landseweg een vrouw van haar tas beroofden. De vrouw verstrekte de politie een signalement aan de hand waarvan de daders korte tijd later werden aangehouden. Vlaardingen/Schiedam - Een 70- jarige Vlaardinger is gistermid dag rond half vijf op de Marnix- laan met zijn auto tegen een boom gereden in de middenberm van de weg. De man bleek onder invloed van alcohol te zijn. Zijn rijbewijs is afgepakt. In Schiedam kreeg een 56-jarige be stuurder een rijverbod van 4 uur wegens rijden onder invloed. Hij botste op het Overschieseplein te gen een andere auto. Vlaardingen/Schiedam - Een 23- jarige vrouw uit Vlaardingen is gisteravond rond kwart voor acht aan kaar gebit gewond geraakt door een botsing met een auto. De vrouw fietste op de Billitonlaan toen ze geen voorrang kreeg van de automobilist. Ze is naar het Holy-Ziekenhuis gebracht. Op de Overschieseweg in Schiedam moest een 42-jarige Schiedam mer door ambulancepersoneel worden onderzocht nadat hij met zijn brommer tegen een auto was gebotst. Zijn letsel viel mee. Vlaardingen - De gemeente Vlaaruingen botst regelmatig met de provincie om de vuilstort in het Lickebaertgebied binnen de perken te houden. In het ambte lijk overleg worden alle mogelijk heden aangegrepen om zoveel mogelijk de hoeveelheid te stor ten vuü en de stortduur te beper ken. Dat is nodig omdat de provincie naar hogere stortheuvels en een groter stortoppervlak wil dan Vlaardingen wenst toe te staan. De gemeente houdt zich daarbij vast aan de stortpiannen zoals die al zijn beoordeeld in de Milieu Ef fect Rapportage (MER), Vlaardingen is ingevolge een ko ninklijk besluit verplicht de vuil stort toe te staan. Het heeft zich daar heftig tegen verzet, maar heeft die strijd verloren. Om de gevolgen van de vuilstort zoveel mogelijk binnen de perken te houden heeft de gemeenteraad besloten zelf het benodigde be stemmingsplan te maken en dit werk niet over te laten aan de pro vincie. De provincie en de Proav (Provin ciaal Afvalverwijderingsbedryf) hebben in het ambtelijk overleg met Vlaardingen de uitbreidin gen van de afvalberg voorgesteld. De gemeente gaat uit van een 35 meter hoge heuvel, de provincie wil naar 44 meter. De Proav noemt dat 'een geringe afwij king', maar Vlaardingen denkt daar anders over en spreekt onder meer van meer visuele kinder. De provincie denkt dat er zo ze ven miljoen vierkante meter vuil kan worden gestort. Vlaardingen vindt dat dit minder moet zyn en dat bij de berekeningen voor deze hoeveelheid moet worden uitge gaan van de eerdere, meer be perkte plannen. Bodemonderzoek Daarbij is door Vlaardingen ook verzocht om nader bodemonder zoek, omdat er wagen waren over de zogeheten zettingen van de grond. Door de druk van de hoe veelheid vuil op de grond zou de bodem kunnen verschuiven. Er moet worden bekeken of dat schade oplevert aan de Maassluis- sedijk en misschien ook aan de loop van de spoorlijn tussen Vlaardingen en Maassluis. De Proav gaat er vanuit dat er twaalf, mogelijk zelfs vijftien jaar kan worden gestort. Vlaardingen vindt tien jaar het maximale. Fijntjes De Proav had ook graag een strook grond langs de Maassluis- sedijk meegenomen als stort plaats, maar van Vlaardingse zij de is er fijntjes op gewezen dat de ze grond een agrarische bestem ming heeft en dus niet voor stort- activiteiten kan worden gebruikt. Ook dacht de provincie dat het mogelijk was om rond de stort plaats allerlei gebouwtjes neer te zetten, die nodig zijn om het stor ten te kunnen regelen. Maar Vlaardingen staat daarvoor geen grond af. Verder was door de provincie het idee geopperd om de haven bij Hydro Agri te gebruiken voor de aanvoer van containers met vuil. Ook hier ligt Vlaardingen dwars Het vreest dat zo'n overslag'nstal- latie een definitief karakter krijgt. Daarom is voorgesteld een strook grond, van tien, vijftien meter, ten westen langs waterzui veringsinstallatie vrij te maken voor de aanvoer van het te storten vuil. Die strook kan dan later weer bij het oeverbos worden ge trokken. Overigens verkeert het overleg over het bestemmingsplan dat Vlaardingen op papier moet zet ten om de stort mogelijk te ma ken nog in de ambtelijke, voorbe reidende fase. De gemeenteraad moet het nog goedkeuren en er volgt nog een uitgebreide in spraakronde. Groot bos Ondertussen worden door de Ini tiatiefgroep tegen Afvalberging de laatste voorbereidingen getrof fen om op de betreffende grond ais protest een bos te planten van zo'n vijftienduizend bomen. Dat gaat aanstaande zaterdag de grond in. Lotte Aalbregts uit de Platanendreef in Vlaardingen, die zaterdag één jaar wordt, zal rond tien uur de eerste boom planten. De ouders hadden voor haar een boom besteld. Veel grootouders bestellen bomen op naam van hun kleinkinderen. Zaterdag wordt er ook een ballon nenwedstrijd gehouden. De Maassluise bakker Van der Veer sponsort de dag met duizend broodjes, Verkade Jacques doet er kaas op. Shipmate sponsort met vlaggen, Frebo met t-shirts, Meerman met apparatuur en Ma- dern met borden, zo noemt de or ganisatie enkele bedrijven. In de grote tent zullen zaterdag alle kindertekeningen die als pro test tegen de stort zijn gemaakt, worden opgehangen. De organisatie zoekt nog 'schoon schrijvers' om de uit te reiken cer tificaten er prachtig uit te laten zien. Door Ben van Haren Vlaardingen - Het centrum van Vlaardingen ligt te dicht bij het industriegebied van Pernis om er nieuwe woningen te kunnen bouwen. Tot die ingrijpende uit spraak is de Arob-rechter bij de Raad van State gekomen op grond van de nu geldende wetge ving op het gebied van geluidhin der. Daarom durft het provincie bestuur van Zuid-Holland geen goedkeuring meer te geven aan woningbouwplannen in Centrum en Oostwijk van Vlaardingen. Mensen die l vaar maakten te gen de bouwvergunning voor de woningen die al enkele jaren ge leden werden gebouwd op de In de jaren zestig door sloop vrijge komen grond aan de Nicuwelaan en Ridderstraat, op grond van de bestaande geluidscontouren voor het Rotterdamse petro-chemi- sche industriegebied, zijn on langs in het gelijk gesteld. De ge meente had die bouwvergunning niet mogen afgeven, vindt de Raad van State. Ook aan een der gelijk bezwaar tegen de bouw van negen huizen in de Gorzen in Schiedam is inmiddels tegemoet gekomen, /oor de provincie wa ren dat signalen om terughou dender te zyn met het goedkeu ren van bouwplannen in zoge naamde contourgebieden. De Wet Geluidhinder verbiedt al vele jaren nieuwe woningbouw in gebieden waar meer dan 55 deci bel aan industrielawaai gemeten wordt. De regel is destijds door minister Winsemius vastgesteld, waarbij behalve de herrie ook risi co's van ontploffingsgevaar een rol spelen. Industrie en woningen horen niet naast elkaar te staan, is dc uitgangsstelling. Bij strikte toepassing van deze re gel, zo is in 1989 op het Vlaar dingse stadhuis berekend, kan men in de Haringstad de bouw van enkele duizenden woningen vergeten in en rond het oude stadshart. Binnen de Pernis-con tour liggen namelijk behalve het centrum, grote delen van de West wij k, de Vettenoordsepolder en de Oostwijk. Vervangende nieuw bouw is volgens die wet wel toege staan en op grond van deze uit zonderingsregel heeft de provin cie regelmatig goedkeuring gege ven voor bouwplannen ter ver nieuwing van het oude stadsge bied in Vlaardingen. Door de strikte wetshandhaving bij de ad ministratieve rechtspraak tegen overheidsbeslissingen (Arob) is dit onmogelijk geworden. Provincie en de gemeente Vlaar dingen gaan nu gezamenlijk dit probleem aankaarten bij de vaste Kamercommissie voor Milieu. Men hoopt daarmee te bereiken dat van rijkszijde speciale goed keuring wordt verkregen, waarbij vooruitgelopen zou worden op nieuwe wetgeving. De dreiging van het hiermee opheffen van historische woongebieden en het onmogelijk worden van verdich ting van oude binnensteden in havengebieden heeft de wetge vende macht in Den Haag ertoe gebracht met een speciale zeeha vennorm te komen. De uitspraak moet echter nog worden gedaan, dat ook Vlaardingen daar onder gaat vallen. Tot die tijd is woning bouw in het Vlaardingse centrum dus onmogelijk. Woningbouwver eniging Samenwerking '77 loopt hierdoor bijvoorbeeld vertraging op met haar eerste bouwplan voor het nieuwe Liesveld, 48 flats aan de Markgraaflaan. „Wij hadden graag dit jaar de eerste paal gesla gen, maar voorlopig hebben we de zaak moeten uitstellen naar april," bevestigt directeur Nico Nieu\ 'raten. ii BBS I m 'irTi/ De SlaapvooHichter voor het Waterweggebied slaapvoorbcftters* beddenspeoaolzaok - slaapkamers - siaapsystemen - linnenshop Hooasfraaf 46-48 Schiedam 010-4268717 n'uardogs gesi («•dogs Ivootravord

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1