Rotterdam 13 NS lokt 'concertgangers' in de trein 'Ik ben gevangen in mijn doen en ïaten' Surinaamse culturen in volkenkundig museum Rechter bezoekt De Schie Prik met injectienaald veranderde leven van Spijkenisser buschauffeur -K In één klap heel bos de grond in Halt opgelucht Asbest in Maassluise flats Woningbedrijf stoot ruim tweeduizend huizen af a Stadsradio Rotterdam bij 83 procent bekend Provincie steunt plan kreken Hoeksche Waard V bi K co Rotterdams Dagblad Zaterdag 12 december 1892 RL SN SZ ry Vlaardingen - Duizenden mensen spitten vandaag in de grond tussen "Vlaardingen en Maassluis om in één klap een 'volksbos' van zo'n vijftienduizend bomen te planten. Gisteren werden de boompjes alvast aan gevoerd. Het vandaag aangelegde bos dient als protest tegen de plannen van de provincie om een vuilstori in te richten in het recreatiegebeid De Lickebaert, Onder meer via huisartsen, bloemisten, apothekers en sportclubs zijn de bomen voor vijf gulden per stuk verkocht. De kopers zijn opgeroepen hun bos vandaag te ko men planten. Pendelbussen brachten de demon stranten, die niet per fiets kwamen, van het station in Vlaardingen naar De Lickebaert. Er mochten ook eigen bomen en heesters worden meegenomen. Schoolkinderen hebben de taak op zich genomen de bomen te planten waarvan de kopers geen tijd heb ben om ze in de grond zetten. Keihard werd giste ren gewerkt aan het uit laden van de talloze bomen voor het Licke- baertbos. Foto Roe Dijkstra Rotterdam - Halt Nederland is opgelucht door de toezegging die minister Hirsch Ballin heeft gedaan over extra geld voor Halt. Tijdens de begrotingsbe handeling heeft de bewindsman toegezegd dat hij gaat kijken of hij nog ergens vijf miljoen gulden van daan kan halen voor de financiering van de Halt-bu reaus. Dit is volgens Halt Nederland nodig om het lik-op-stuk-beleid voor jongeren te behouden. „Het is zeer positief dat de minister naar dekking gaat zoeken," zegt coördinator Alma van Hees van Halt Nederland. Het rijk betaalt jaarlijks 4,5 miljoen gulden aan de Halt-bureaus, de gemeenten draaien op voor 75 procent van de kosten. „Omdat er steeds meer Halt-bureaus komen, wordt het beschikbare geld uit Den Haag over steeds meer gemeenten ver deeld.'* Daardoor dreigden steeds meer gemeenten er de brui aan te geven. Om dat te voorkomen besloot de Tweede Kamer in oktober vijftien miljoen gulden vrij te maken voor criminaliteitsbestrijding, waar van vijf miljoen voor Halt. Later liet premier Lub bers weten dat het de benodigde middelen hiervoor ontbreken. Op aandrang van de Tweede Kamer heeft Hirsch Ballin nu weer nieuwe hoop geschapen voor de Halt-bureaus. Via een Halt-procedure kunnen jongeren aan strafvervolging ontkomen. Maassluis - In ongeveer 180 van de 324 flatwonin gen aan de Van Beethovenlaan in Maassluis moet worden ingegrepen in verband met de mogelijkheid dat asbestvezels vrijkomen. Dat afdichtingsmate riaal zit rond de cv-buizen ter hoogte van de doorvoe ringen door de plafonds, In genoemde 180 woningen is een en ander niet goed (meer) ingekapseld, zo heeft onderzoek geleerd. Het Gemeentelijk Woningbedrijf heeft honderddui zend gulden uitgetrokken om Oranje Milieutech niek P.V uit Spijkenisse het werk op te kunnen laten knappen. Het bedrijf is op dit gebied gespeciali seerd. Met het karwei wordt 11 januari begonnen. De bewoners is meegedeeld dat ze niet moeten schrikken als er mannen in vreemde pakken aan het werk komen doen. Die 'maanuitrusting' is wettelijk voorgeschreven. Maandag 21 december worden de bewoners, die al schriftelijk op de hoogte zijn gesteld van de bevindingen, tijdens een voorlichtingsbijeen komst verder geïnformeerd. Het Gemeentelijk Woningbedrijf garandeert dat het werk eenvoudig is uitte voeren en dat er geen enkele gevaar voor de bewoners bestaat. TNO heeft de aan pak goedgekeurd. Ook op dit moment, zo wordt gesteld, bestaat er nog geen gevaar voor het welzijn van de bewoners. De woningen zijn 25 jaar geleden gebouwd. Het kan zijn, aldus het Gemeentelijk Woningbedrijf, dat het bindmiddel in het asbest is opgelost door tempera tuurverschillen en ouderdom. Dat zou kunnen lei den tot het vrijkomen van asbestvezels, die kanker kunnen veroorzaken. Rotterdam - Het gemeentelijke Woningbedrijf (GWR) gaat per 1 januari aanstaande ruim tweedui zend huizen in Rotterdam-2uid afstoten. Ruim vijf tienhonderd woningen zullen worden overgedaan aan de bouwvereniging Patrimonium. Er wordt nog onderhandeld over de overname van bijna zeshon derd huizen door de woningbouwvereniging Vree wijk-Lombar dijen. De huizen die Patrimonium 'krijgt* staan in de Ole- anderbuurt en verspreid in Cbarlois en Carnisse, Daaronder zijn twee nieuwbouwcomplex, gereno veerde blokken, nog te verbeteren huizen, bedrijfs ruimten en een aantal vroeg-naoorlogse woningen. GWR-bezït in de Landbouwbuurt en in Smeetsland zijn bestemd voor de corporatie Vreewijk-Lombar- dijen. Het afstoten van het bezit past in de verzelfstandi ging van het GWR. Het Woningbedrijf probeert ook zo te komen tot een evenwichtiger woningbezit en een betere spreiding van de exploitatierisico's. Door de bijzondere rol van het GWR in het Rotterdamse stadsvernieuwingsproecs heeft het Woningbedrijf veel oude, vaak nog onverbeterde en moeilijk te be heren huizen in bezit gekregen. Het totale bezit van het GWR is de afgelopen jaren uitgegroeid tot zo'n veertigduizend huizen. De bouwvereniging Patrimonium en woningbouw vereniging Vreewijk-Lombardijen nemen met de overdracht ook de renovatie- en vervangende nieuw- bouw-afspraken van het GWR over. Rotterdam - De Nederlandse Spoorwegen willen met een bete re service bij popconcerten in het Stadion Feyenoord per keer ruim tienduizend extra reizigers trek ken. Die service bestaat uit betere informatie, extra treinen en een gegarandeerde terugreis. Op een kaartje voor een treinreis naar de Kuip berekent de NS wél drie gul den extra voor de betere service. Het afgelopen jaar vervoerde de NS per concert tussen de tien- en achttienduizend 'popgangers'. Bij twaalfduizend betalende reizi gers is het vervoer kostendek kend. Volgens NS-stafmedewer- ker Verknop ui Rotterdam, B. Munnik, is vervoer van en naar de Kuip commercieel interessant'. In het NS-blad Koppeling zegt Munnik het vervoer rond de laat ste negen Kuip-coneerten te heb ben geanalyseerd. Volgens hem heeft hooguit een kwart van de popgangers een studentenkaart. Studenten moeten als niet-beta- lende reizigers straks ook de drie gulden service-toeslag gaan beta len. Het verbeterde NS-vervoer bij popconcerten zal voor het eerst worden toegepast bij de con certen die de popgroep U2 op 9.10 en 11 mei komend jaar in de Kuip zullen geven. Voor deze concer ten zijn nu al meer dan hon derdduizend kaarten verkocht. Op de kaartverkoopadresses zijn bijna zeventigduizend informa tiefolders van de NS uitgedeeld. Onderdeel van de betere sendee is een uitbreiding van het aantal bestemmingen na afloop van de concerten. Het is de bedoeling dat de reizigers na de concerten nog alle bestemmingen kunnen berei ken die om 23.00 uur vanaf Rot- terdam-CS te bereiken zijn. Bij concerten in de Kuip stoppen alle tremen uit het zuiden van Ne derland tussen 's middags twee en 's avonds acht uur bij het sta tion Rotterdam-Stadion. Voor rei zigers uit andere delen van het land vertrekken vanaf Rotter- dam-CS extra dubbeldekstreinen tussen twee uur en kwart over acht dnc keer per uur naar de Kuip en maken een tussenstop bij station Blaak. Na afloop van de concerten vertrekken binnen een uur twaalf extra treinen bij het stadion. De NS hoopt met een speciaal loket bij het stadion en betere in- en uitgangscontrole meer opbrengsten te vergaren. Via lichtkranten zullen concert bezoekers gewezen worden op de mogelijkheid bij dat speciale lo ket nog treinkaartjes te kopen. Door Joke van Eek Spijkenisse - Angst, agressie en onzekerheid. Ze beheersen sinds maandag 2 november het leven van een 39-jarige man uit Spijkenisse. Op die bewuste dag werd de buschauffeur van ver voersmaatschappij Zuidwest Nederland (ZWN) door een nog steeds onbekende man geprikt met een injectienaald. En nu spoken de gedachten door zijn hoofd: 'Ben ik sero-positief? Be smet met het HIV-virus?' Kij weet het niet, pas eind februari krijgt hij voor tachtig procent zekerheid op deze vraag. En pas eind april komt de volledige zekerheid. Maar eerst moet hij nog vijf onzekere maanden doormaken. En dat vTeet aan hem en maakt hem vreselijk angstig. In een kamer van het ZWN-rayon- kantoor In iïellevoetsluis zit de chauffeur. Een blonde, blozende man. Zo iemand die altijd wel in is voor een geintje. Hij wil zijn verhaal wel vertellen, maar niet met naair en toenaam in de krant. Het incident vreet al teveel aan hem en heeft enorm op zijn leven ingegrepen. Op de bus rijdt hij voorlopig niet meer. „Ik ben veel te explosief." Hij volgt daar om arbeidstherapie. De man zit nu als chauffeur op de wagen waarmee ZWN-controleurs wor den vervoerd. „Het is een goed al ternatief. Ik ga absoluut niet thuis zitten, daar vlieg ik tegen de muren," klinkt het zacht. Het leek een normale maandag te worden toen hij op 2 november voor zijn eerste dienst op de bus m Spijkenisse stapte. Net als alle vorige keren reed hij richting het pont HekeÜngervNieuw-Beijer- land en was op weg naar het eind punt Goudswaard. Maar bij de bushalte in Piershil gebeurde het. „Er stapte een man in de bus die een opgevouwen strippenkaart op de rand van de portaaltafel leg de. Ik pakte de kaart en vouwde hem uit. Dat doe je altijd, om te zien of er nog vrije strippen zijn. Op dat moment prikte de man mij met een injectienaald in mijn hand. Je schrikt enorm! In een re flex gaf ik hem met mijn stempel een klap in het gezicht. Hij viel achterover de bus uit en ik sloot snel de deuren," vertelt hij zijn re laas. Weg De gedachte om zijn belager ach terna te gaan kwam niet in hem op. „Je wilt weg. Weg van die man, die je net heeft gepnkt." Verdoofd van schrik vervolgde de chauffeur zijn dienst. „Op de te rugweg naar Spijkenisse zag ik dat mijn hand bloedde. Onderweg heb ik goed gekeken of ik de man nog zag, maar hij lag er niet meer. Ja, er zaten nu wel passagiers m de bus. Ik heb tegen niemand iets gezegd 'Wat is mij overkomen?', spookte het door mijn hoofd..." De chauffeur reed zijn dienst uit en zette zijn wagen bij het rayon kantoor in Spijkenisse. Zijn eer ste woorden tegen het manage ment klonken uiterst koel: „Ik ben gestoken. Ik wil een Aids- test." Toen ging de bal rollen. De toeval lig aanwezige bedrijfsarts stuurde hem direct naar zijn huisarts. Daar kreeg hij een Hepatitus B- injectie tegen geelzucht. En zijn arts vertelde hem duidelijk wat de consequenties waren van het De Hoekse Waardse poli tie maakte een composi tiefoto van de man, die met een injectie naald de bus chauffeur prikte. Foto Politie Hoekse Waard incident. „Daar heb ik voor het eerst gehoord dat het zes maan den duurt voordat ze mij zeker heid kunnen geven. Na een test kunnen ze zien of ik ben besmet. Na het verhaal van de huisarts ging het aan mij knagen. Er is een kans van één op tweehonderd dat ik ben besmet...' Zijn stem stokt. „Wacht even," klinkt het zacht. Hij staart naar buiten en probeert lijn tranen te bedwingen. Het lukt hem niet. Met een zakdoek veegt hij ze weg. „Koffie?" ver breekt rayonmanager Rob Weijts de stilte. „Ja, geef maar. Nu wel." herstelt hij zich. Politie Na de injecties bij zijn huisarts ging de Spijkenisser naar de poli tie om aangifte te doen van het in cident. Die stuurde hem naar het bureau m Oud-Beijerland, omdat het voorval daar had plaatsgevon den. Hij had echter zoveel pijn van de injecties, dat hij de aangif te uitstelde tot de volgende dag. Hij probeert het in woorden uit te drukken, maar het is moeilijk an deren duidelijk te maken wat hij doormaakt. Het bedrijf vangt hem goed op, vindt hij. Thuis heeft hij problemen. Hij kan er niet over praten. „En je moet in eens veilig gaan vrijen. Je mag natuurlijk geen risico nemen Je bent gevangen na zoiets. In je he le doen en laten, bij alles. Eigen lijk ben ik laaiend. Ik probeer zo normaal mogelijk te leven, buiten en thuis. Maar het gaat heel gefor ceerd," verzucht hij. Zijn collega's reageren over het algemeen heel meelevend. Som migen maken echter opmerkin gen waar hij liever niet op ingaat. „Ze reageren opgefokt omdat ik niet eerder aangifte heb gedaan. Anderen zeggen: 'Je moet eerst geprikt worden om op de contro lewagen te mogen rijden'. Maar die collega's weten absoluut niet hoe ik mij voel." Tekening De politie in de Hoeksche Waard heeft onlangs een compositiete kening verspreid van de man die het leven van de buschauffeur zo drastisch heeft veranderd. De re cherche is nog bezig met het on derzoeken van de tips, die lot nog toe niets hebben opgeleverd. „Een collega in een ander rayon dacht laatst dat hij de dader in de bus had zitten, We hebben de po litie er bij geroepen, maar het bleek hem niet te zijn," vertelt rayonmanager Weijts. „Ik had het jou nog niet verteld," richt hij zich tot de buschauffeur. „We wil den je niet onnodig blij maken," verontschuldigt hij zich. Het is voor ZWN de eerste keer dat een chauffeur iets dergelijks overkomt. „Onze maatschappe lijk werkster en psycholoog pro beren hem zoveel mogelijk te hel pen. Maar dit is zo nieuw voor ons dat wij ook een traumatoloog in gaan schakelen om de chauffeur zo goed mogelijk verder te laten leven. Op zijn werk lukt dat vrij goed, al heeft hij wel eens een slechte dag" bekent Weijts. De Spijkenisser hoort het gelaten aan. „Dit kan je overal overko men Het heeft niets met mijn werk te maken. Die man stak heel bewust, we hebben geen woord met elkaar gewisseld. Ik kijk con stant naar hem uit en vraag maar niet wat ik doe als ik hem tegen kom. Maar dit blokkeert je. Het maakt me heel angstig. Die onze kerheid is enorm...," zegt hij en staart opnieuw naar buiten. Door Annemane Breeve Rotterdam - „Suriname is de moeite waard." Dit is de bood schap van de nieuwe tentoonstelling in het Museum voor Vol kenkunde Rotterdam. „Ik wilde het niet expliciet in de exposi tie naar voren brengen, maar ik hoop wel dat de bezoekers die conclusie trekken, want het is echt een fantastisch land," zegt Paul Faber, projectleider van de tentoonstelling. 'Sranan - Cultuurin Suriname'is de naam van deze bijzondere expositie waarmee het museum vanaf «indaag het Columbus- jaar afsluit. Het is de eerste keer in Nederland dat een museum een grote ten toonstelling maakt over dit land sinds de onafhankelijkheid van Suriname m 1975. Hein Reedijk, directeur van het museum, vindt het 'wonderbaarlijk' dat dit nog met eerder was gebeurd. ..Het beeld dat veel mensen heb ben van 'de' Surinamer is ver keerd." zegt hij. „Wij hebben geen concrete aanleiding gehad om deze expositie te maken, rnaar we vinden dat het te plaatsen is onder de naam 'cultuurontmoe ting' Rotterdam wordt in de ko mende tien jaar nog meer een multi-culturele samenleving dan het nu al is. Het volkenkundig museum heeft daarom een essen tiële functie in de maatschappelij ke ontwikkeling." De Surinaamse bevolking heeft een enorme diversiteit. De vijf grote bevolkingsgroepen zijn de Indianen, Bosnegers. Hindosta- nen, Javanen en Creolen, aange vuld met een flink aantal kleinere groepen. Deze complexe samen leving was uitgangspunt voor 'Sranan - Cultuur in Suriname ..We hebben geprobeerd de groepsgebonden cultuur te plaat sen tegenover de nationale Suri naamse cultuur,'* aldus Faber. „In Sunname is iedereen het er- uver eerib ual er een gemeen schappelijke cultuur is, maar elke groep heeft een ander idee over hoe die cultuur er uit ziet Bezoekers worden een gang langs de verschil» tradities en rituelen van de vijl oelangrijk- ste volkeren meegenomen naar ee- ms stadscafé en be- lar «ndelijk op een veran da, '.s .i.ii een film het dagelijks le ven in Paramaribo laat zien. Het is niet echt duidelijk hoe de over koepelende Surinaams cultuur er dan uit zou zien. "Volgens Paul Fa ber is de stad de plaats bij uitstek waar de culturen samensmelten. Vele gezichten Mevrouw Venetiaan, de vrouw van de Surinaamse president opende de tentoonstelling. - noemde Suriname 'een land r vele gezichten, een land rr waardigheid.' „We kunen troth zijn op de vele goede dingen die we hebben," zei zij in haar ope nings toespraak. .De tentoonstelling is opgezet in samenwerking met het Suri naams museum in Paramaribo en de afdebng Cultuurstudies van het Ministerie van Onderwijs en Volksontwikkeling in Suriname. Op 29 augustus 1993 zal de expo sitie worden ingepakt en terugge bracht naar het land van her komst. Het is dan de beurt van het Surinaams museum om de collectie te laten zien. Hein Reedijk verwacht dat naast de honderdduizend 'vaste' bezoe kers veel belangstellenden vanuit de Surinaamse gemeenschap m Nederland de tentoonstelling zul len komen bekijken. „Vooral de jongere Surinamers zijn vaak nieuwsgierig naar hun afkomst. Zij hebben hier de mogelijkheid te zien hoe hun cultuur in elkaar zit" Mevrouw Venetiaan opende gisteren de tentoonstelling over de culturen in haar tand. Ze had ook een boodschap voor de Surinaamse gemeenschap in Rotterdam: „De warmte en uitstraling die we zo goed kennen van Suriname is terug te vinden in de tentoonstelling. Mensen zuilen misschien heimwee krijgen bij het zien van de foto's, maar hier kunnen ze even bijtanken." Foto s FredEmsvcorVos Twee hindo- staanse dan sers leidden zingend en dansend de eerste bezoe kers door de expositie. Rotterdam - Stadsradio Rot-' terdam is by 83 procent van een telefonisch ondervraagde groep radioluisteraars bekend. Bijna een kwart van hen wist de zender spontaan te noe men. Ongeveer zestig procent van hen moest op weg worden geholpen. Per week luistert' .énvijfde van hen minstens één keer naar de zender. Dage lijks is dat negen procent. Van de ondervraagden zei 46 pro cent ooit naar Stadsradio Rot terdam te hebben geluisterd. Dit blijkt uit een onderzoek, dat AGB Intomarkt uit Hilver sum in opdracht van Stadsra dio Rotterdam in de week van 2 tot 9 november heeft gehou den. In totaal werden ruim 3300 telefoontjes gepleegd, waarvan uiteindelijk 915 men sen aan het woord kwamen voor het onderzoek, „Een heel mooi resultaat," noemt directeur Nico Volkcr van Stadsradio het. „Als je na- gaat hoe kort we eigenlijk be- zig zijn, In april waren we nroi- welijks bekend en nu al mesr dan tachtig procent Het meet J vooral ten koste zijn gegaan i van Radio Rijnmond. Die had- f den in april nog een luister-j dichtheid van 43 procent en nu j volgens ons onderzoek 33 pro- cent." Volgens de onderzoekers we- ten slechts weinig luisteraars I een graag beluisterd program*"' j ma te noemen. Wel wordt drie- kwart van de programma's min of meer de moeite waard gevonden. Ruim de helft van de 'weleens-Iuisteraars' is te vreden met de presentatie. De interesse gaat vooral uit naar het nieuws en het weerbericht. Rotterdam - De president van de Haagse rechtbank komt nog deze^, maand met gevangenen in Sit- tard en Rotterdam praten over het strengere regime in de extra beveiligde inrichting (EBI) van 'de Geerhorst' en 'De Schie'. Dat is het resultaat van een kort ge ding dat 21 gevangenen in Neder land, onder wie acht in Sittarden Rotterdam, hadden aangespan nen tegen de Staat der Neder landen. Justitie scherpte in september de regels voor de extra beveiligde in richting aan, een maatregel die volgde op een reeks ontsnappin gen in de nieuwe strafinrichtin gen. De gevangenen verzetten zich via het kort geding tegen het strakkere regime. De Haagse rechter komt nu tege moet aan een verzoek van de dne advocaten die het kort geding hebben aangespannen. Een van de advocaten, mr, H. Peters zei te gen de rechter: „Dan kunt u zelf van de gevangenen vernemen hoe ingrijpend dit regime op hun lichamelijke en geestelijke inte griteit is." Volgens Peters kunnen advocaten wel in juridische zin duidelijk maken hoe de gevange nen de strengere bewaking on- 1 '•gaan. „Maar de advocaat kar. jurlïjk niet die emoties over- r biengen en die spanning later, zien die op dit moment in de f EBI's bestaat" aldus Peters. Sommige gevangenen betitelen hun situatie vanaf september als 'beestachtig'. Er is sprake van een onmenselijke behandeling van de gevangenen, aldus de advocaten, die dat in strijd vinden met de grondrechten van de mens. Den Haag - De provincie Zuid- Holland wil actief meehelpen aan het plan om de natuurlijke kre ken en buitendijkse gronden in de Hoeksche Waard te behouden 1 en te beschermen. In februari volgt een rapport, met concrete voorstellen over de vorm van de hulp. Dat heeft gedeputeerde L Blok (D66) gisteren in een verga dering van de commissie groen- beleid uit Provinciale Staten be loofd tegenover de Vereniging het Hoeksche Waards Land schap'. De bedoeling is dat langs de kronkelige oevers meei 'na tuur' terugkeert, zoals rietkragen, knotwilgen en moerasbosjes. In de Hoekse Waard wordt op dit ogenblik druk gesproken over herverkaveling, en ook veel boe- ren staan in principe achter de na- tuurplannen. Spij by1 Spi, ten de\ leef vroi lijk dun kelt Schi ovei vui Rijn vers mis- done man tan

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1