7 Marokkaanse deskundigen adviseren i m 'Modeltreintjes, zo'n stomme hobby is het dus niet' Duitse versieringen veroveren kerstmarkt Moord op zakenman schokt Ommoord Extra steun voor bestrijden problemen in Rotterdamse gemeenschap Vreemd luchtje aan kerstpakketten Unilever Dode en zwaar gewonden bij ongeval op Straatweg Quiz Europese bollebozen aan Erasmus Universiteit Vrouw (80) komt om bij brand in Spijkenisse Klachten te Iaat door commissiesecretariaat Ook tweede transport naar Bosnië geslaagd Vuurwerk in beslaggenomen Brand in slaapkamer Snelheidsduivel Rotterdams Dagblad Maandag i4 december 1992 B^- Rotterdam Alle tienduizend gepensioneerde werk nemers van de Nederlandse Unilever-bedrijven krij gen zo snel mogelijk een tweede kerstpakketlje). Het concern neemt deze stap, nu blijkt dat aan de vorige week woensdag afgeleverde pakketten 'een luchtje' zit. ..Doordat allerlei artikelen bij elkaar zijn verpakt in een afgesloten, blikken bus. die de mensen dan la ter als prullenmand kunnen gebruiken, zijn er wat dingen naar elkaar gaan ruiken," vertelt Unilever- woordvoerder L. van Yclzon. Unilever -directeur ir. M. H. van Mens heeft alle gepensioneerden inmid dels in een brief laten weten dat een aantal produk- ten uit het grote kerst blik beter niet kunnen worden gebruikt. „Kennelijk is er nu iets mis gegaan met het blik," vermoedt Van Velzen. „Het gaat allemaal om kwali- teitsprodukten van onze eigen bedrijven. Een aantal produkten zit in een verpakking die 'luchtdoorlatend is. Daardoor zijn een aantal geuren (en daardoor ook smaken) vermengd." Unilever raadt de mensen aan deze produkten weg te gooien, omdat het bijvoor beeld kan voorkomen dat de dipsaus naar aftershave smaakt. Alle gepensioneerden krijgen zo spoedig mogelijk nieuwe produkten thuisbezorgd. De 'geurstrop' voor Unilever blijft volgens Van Velzen voornamelijk be perkt tot de verzendkosten, omdat de produkten van eigen makelij zijn. Bovendien heeft het concern de kerstblikken voor de huidige 10.000 werknemers op tijd kunnen onderscheppen. Rotterdam - Bij een verkeersongeluk, zaterdag avond op de Straatweg in Rotterdam, is één man om het leven gekomen en zijn drie personen zwaar ge wond geraakt. Twee van de drie gewonden zijn er nog zeer ernstig aan toe. de toestand van een 19-jari- ge vrouw uit Rotterdam is stabiel. Zij liep enkele bot- breuken op. Vermoedelijk door een te hoge snelheid vloog de auto uit de bocht en botste tegen een paal. Het is de politie nog niet duidelijk wie de bestuurder van de auto was. Een 24-jarige man bezweek ter plek ke aan zijn verwondingen. Een 29-jarige man werd met spoed naar het Sint Franeiscus Gasthuis ge bracht waar een spoedoperatie noodzakelijk bleek. Een 18-jarig slachtoffer werd geopereerd in het zie kenhuis Dijkzigt. Alle vier de slachtoffers zijn af komstig uit Rotterdam. Rotterdam - Wie vond de telescoop uit? Wie ontdek te de planeet Uranus? en waar staat de afkorting P/E voor op de beurs vloer? Vragen die iedereen normaal in een encyclopedie naslaat. Maar zaterdag moesten 36 teams van vijf studenten uit heel het land aan de Rotterdamse Erasmus Universiteit de honderd vra gen in honderd minuten uit het blote hoofd beant woorden. Dit in het kader van de Spelen van het Der de Millennium. De quiz is er op gcricht-Europese stu denten zoveel mogelijk kennis van de Europese eco nomie, politiek, geschiedenis en wetenschap bij te brenger.. In heel Europa werden nationale voorron den gehouden er. dc ronde zaterdag aan de Erasmus Universiteit was dc Nederlandse finale. Op 19 de cember is in Straatsburg de Europese finale en het Nederlandse team dat zaterdag in Rotterdam won. dat van dc Vrije Universiteit uit Amsterdam (75 uit 100 goed), gaat overmorgen naar Cannes om zich op de vragen voor te bereiden. De winnaars komen in aanmerking voor een reis door de twaalf landen van de EG en stageplaatsen en beurzen bij grote bedrij ven. Een van de teams van de EUR werd vierde, met - 69 punten. Naast studenten deden, buiten mede dinging, teams mee van onder meer het bestuur van de Erasmus Universiteit, Tweede-Kameleden. het televisieprogramma Nova, Algemeen Dagblad en Rotterdams Dagblad. Van die teams eindigde het Rotterdams Dagblad op een gedeelde derde plaats met het team van de EUR. met 65 punten. Nova won met 67 uit 100. Dc politici eindigden met 53 punten in de middenmoot, na het AD met 56 punten. Vermoede lijk door een te hoge snelheid verloor de bestuurder van deze auto zater dagavond de macht over het stuur. Bij het ongeluk kwam één man om het leven en raakten drie perso nen ge wond. Foto John de Pater Spijkenisse - Eon 80-jarige vrouw is zaterdagmiddag bij een brand in haar woning aan de Paganinihof in Spijkenisse om het leven gekomen. Buren ontdek ten omsteeks vijf uur dat er rook uit de woning van de vrouw kwam. De 80-jarige, die alleen in de woning leefde, werd zittend in een stoel aangetroffen. De vrouw is in de rook gestikt en vervolgens gedeelte lijk verbrand. Hoe het vuur is ontstaan, is nog niet duidelijk. Vermoedelijk stonden in de woning en kele brandende kaarsen. Schiedam - De late verschijning van het klachten overzicht 1991 over het vliegverkeer rond Zestienho- Vcji k niet de schuld van uc DCMR Milieudienst Rijnmond, zoals zou kunnen worden gelezen in een verslag van de vergadering van de provinciale Com missie Milieuhygiëne Zestienhoven vorige week donderdag. De oorzaak ligt vooral in het gebrek aan mankracht op het door de provincie gevoerde secre- tariaat van de klachtencommissie. Rotterdam - Marokkaanse deskundigen gaan de komende tijd intensief meedenken hoe de probièmen in de Marokkaanse ge meenschap in Rotterdam zo effectief mogelijk bestreden kun nen worden. Vooral drie gebieden inde stad waar veel Marokka nen wonen, krijgen extra aandacht. Dat is te lezen in een rapport over Marokkaanse jongeren in Rotterdam. Ongeveer eenderde van de Ma- Marokkaanse meisjes doen het rokkaanse jongeren komt regel matig in aanraking met de politie. Het overgrote deel van hen dus niet, maar ook deze groep bevindt zich, volgens dc opstellers van het rapport, in een kwetsbare positie. Zeven van de tien Marokkaanse jongeren maken de school niet af, vooral doordat ze stranden op de Nederlandse taal. De basisschool lukt meestal wel. maar voortgezet onderwijs vormt een probleem. beter op school, maar worden vaak door hun ouders van school gehaald om thuis te helpen. Nale ving van de leerplicht lijkt dan ook niet te realiseren, meldt het rapport dat binnenkort wordt be sproken in de raadscommissie Culturele Minderheden. De werkloosheid onder de tweede generatie Marokkanen in Rotter dam is enorm: ongeveer 85 pro cent (gegevens uit '88) heeft geen baan. Jongeren hebben bijna al leen contact binnen de eigen ge meenschap en er lopen nogal wat jongens, en steeds vaker ook meisjes, van huis weg. Bijvoor beeld door een conllict om een ge organiseerd huwelijk, maar ook om andere redenen. Eeenzaam De positie van de Marokkaanse vaders is zwak. Zij leunen sterk op sociale banden binnen de reli gieuze organisatie, maar vinden daar weinig steun. De gezinnen draaien vooral op de moeders, maar die voelen zich vaak een zaam en krijgen weinig bewe gingsvrijheid van hun echtgeno ten. Hoewel voor hen de afgelopen twee a drie jaar wel iets ten goede is veranderd, verkeert een groot deel van de Rotterdamse Marok kaanse jongeren in grote moei lijkheden. Het rapport conclu deert dat dit in feite geldt voor de gehele Marokkaanse gemeen schap in de stad. Er wonen in Rot terdam ongeveer twintigduizend Marokkanen, van wie de helft jon ger is dan zestien jaar. Twee groepen binnen de Marok kaanse gemeenschap vallen in ongunstige zin op: jongens van een jaar of twaalf, die met licht tot zwaarder crimineel gedrag hun grenzen verkennen, en rand groepjongeren. Deze laatste groep bestaat uit enkele honder den Marokkaanse junkies en ille galen, voor wie de vooruitzichten uitgesproken slecht zijn. Sinds 1988 geeft Rotterdam extra aandacht aan Marokkaanse jon geren. Dat uit zich ondermeer in een bedrag van 812.000 gulden voor speciale projecten. Met dat geld worden ondermeer ouders ondersteund bij de opvoeding en uitoefening van het ouderlijk ge zag. Ook krijgen scholen voor lichting over 'aangepaste didac tiek' cn wordt ook het spijbelen bestreden. Verder wordt het effectief geble ken 'Jouwproject' van dit geld be taald. Met dit succesvolle initia tief wordt de Marokkaanse jeugd individueel begeleid, vanaf een uitzichtloos begin, via scholing naar een baan. Rotterdam - Medewerkers van de Rotterdamse Stichting Hulp aan Bosnië en Hercegovina zijn het afgelopen weekeinde in Split te ruggekeerd, nadat zij ruim 25 ton hulpgoederen onder de noodlij dende bevolking van Travnik hebben verdeeld. De ter, greis van Travnik naar Split, over een gevaarlijke, deels door de Ser viërs bezette bergvoute verliep zonder noemenswaardige inci denten. Deze week vertrekt op nieuw een hulptransport naar centraal'Bosnië. Stichtingssecretaris Nikola Zov- ko verklaarde zaterdag in de Kro atische kustplaats dat alle hulp goederen - hoofdzakelijk voed sel. kleding, dekens en medicij nen - bij de juiste personen zijn beland. „In Travnik hebben we hulp gekregen van een Bosnische organisatie die precies kon aan geven waar de nood het grootst is," vertelt hij. „Ik ben zelfbij het uitdelen gebleven en heb de meeste afschuwelijke dingen ge zien. Ik kan er nauwelijks over praten." Jo Westland, een 32-jarige inwo ner van Huizen die met Zovok meereisde, is spraakzamer, maar zeer geëmotioneerd. „Ik ging mee om Bosnische vrienden op te ha len. Een echtpaar met twee kinde ren dat me driejaar geleden, toen ik tijdens een vakantie een mo torongeluk kreeg, heeft gehol pen. Ze woonden vlakbij Travnik, in een klein dorp, dat nu in de frontlinie ligt en volledig met de grond gelijk is gemaakt. Ik heb op de plaatselijke radio laten omroe pen dat ik naar de familie op zoek was. Een'dag later bleek dat ze bij familie in Travnik waren onder gebracht. Mijn vriendin en haar twee kinderen gaan mee naar Ne derland. Mijn vriend is achterge bleven om te vechten tegen de Serviërs." In Rotterdam is inmiddels op nieuw een grote hoeveelheid hulpgoederen ingezameld. Voor zitter Islam Telalovie hoopt bin nenkort over meerdere vrachtwa gens te beschikken en wil don derdag weer naar zijn vaderland afreizen. ggpm Rotterdam - Hoe slechter de eco nomie, hoe langer de rokken. Hoe meer ellende, hoe uitbundiger het kerstfeest.wordt gevierd. Dat lijkt op de Rotterdamse kerst markt op het Binnenwegplein wel op te gaan. De kraampjes bieden meer dan voorheen een keur aan kerstkitsch. Van namaak-kerst- stukjes tot boompjes van plastic. Alleen de houten kerstversierin gen bieden een welkome afwisse ling. In het kraampje van koopman E. Schlee zijn alleen houten voor werpen verkrijgbaar. „Allemaal uit Seiffer, in het zuiden van de voormalige DDR," vertelt de Rot terdammer, zelf afkomstig uit Bonn. Hij demonstreert hoe een houten soldaatje kan functione ren als notenkraker en wijst op een houten piramide met vier la gen vol bijbelse figuurtjes. Aan de onderkant van het bouwwerkje kunnen kaarsen worden aange stoken. De warme, opstijgende lucht zet een rad in werking, waardoor de lagen in tegengestel de richting beginnen te draaien. „Deze piramides worden al hon derden jaren gemaakt," vervolgt Schlee. „Sinds de mijnen in Seif fer uitgeput zijn, maakt bijna elke Seiffenaar in zijn schuurtje kerst versieringen en speelgoedjes. Dat gaat het hele jaar door. Eeuwen lang trokken ze tegen het einde van het jaar met hun waren naar de kerstmarkten in Leipzig, Mün- chen en andere grote steden. In het communistische tijdperk wer den het staatsbedrijfjes die ver plicht waren alles aan Japan en de Verenigde Staten te verkopen. Er werden enorme winsten gemaakt, die uiteraard niet naar de hand werkslieden gingen. Nu is de markt open en wordt ook Neder land overstroomd met dit werk. Het is populair, ik doe goede za ken." Beslist in trek zijn derookmanne- tjes: houten poppetjes, hol van binnen, waar wierook in gezet kan worden. Opnieuw een tradi tioneel, Duits kerstvoonverp, waarover Schlee een verhaaltje kent „Vroeger rook het in de hui zon niet bepaald lekker. De men sen letten minder op hygiëne en vaak grensden hun woningen aan de stal. Tijdens de kerstdagen zet ten de vrouwen daarom deze rookmannetjes in huis die een lekkere geur verspreidden." Nepparfum Er zijn meer luchtjes verkrijgbaar op de kerstmarkt. Voor liefheb bers van parfum is het oppassen geblazen. Een van de kramen her bergt weliswaar allerlei reukwa tertjes met dure namen zoals Chanel, Dior en Gucci, maar de prijzen zijn er niet naar. Neppar- fums, geeft de jonge koopman toe. „Natuurlijk mag ik dit verko pen. Alleen die kaartjes met de echte merknamen mogen er ei genlijk niet bij staan. Maar als ik dat niet doe, kan ik elke keer ver tellen wat voor parfum het is." Een Rotterdamse dame struint op Op het Rotter damse Bin nenwegplein kunnen tot 23 december kerstinkopen op de jaar lijkse kerst markt worden gedaan. Op het plein zijn weer vele kra men opge steld. Foto Fred Ernst/Cor Vos haar gemak de kraampjes af. Ze weet niet wat ze zoekt, maar wil zoals de meeste voorbijgangers alvast 'sfeer proeven'. Is het ei genlijk nog wel leuk, dat kerst feest, met zoveel misère in de we reld? „Ja, het is en blij ft een waar devolle familie-traditie," vindt mevrouw Y. van Strien. „Maar wij sluiten de ellende niet buiten cn zullen het dit jaar minder overda dig vieren. Eigenlijk zou het elke dag kerst moeten zijn, dan zou er altijd vrede heersen." Vrede, dat wil ook het dikbuikige kerstmannetje met zijn rode ap- pehvangen brengen. Zaterdag middag bezocht hij in een heuse arreslee (op wieltjes) de kerst markt. „Ik probeer vriendschap uit te stralen en de mensen een hart onder dc riem te steken." Wordt het dit jaar een witte kerst? De kerstman klopt op de hals van een van de twee zware trekpaar den. Dan trekt hij aan zijn witte baard en schudt mistroostig het hoofd. Regen, dus. Rotterdam - Het heette een expo sitie van modeltreinen, afgelopen zaterdag in het Rotterdamse Hil ton Hotel. Maar dat was niet de juiste benaming voor de uitstal ling van modeltreinen-taxateur Jan Hollebeek uit Den Bosch, De bonte verzameling bleek opge steld achter een rij tafels met waakzame, niet al te vriendelijke medewerkers die het publiek op afstand hielden en een onge vraagd kijkje van dichtbij niet toestonden. „Dat iniet voor niets," zegt taxa teur Huilebeek. „Wat hier staat, is meer dan tweehonderdduizend gulden waard. Er zitten kleine en zeer waardevolle treinen bij die je zo in je zak kunt steken. In een museum worden dure voorwer pen ook niet open en bloot geëx poseerd. Bovendien staan et- exemplaren die straks worden ge veild en die niet van mij zijn. We moeten dus voorzichtig zijn." Echte belangstellenden mochten de treintjes van dichtbij bewon deren. Zoals een lichtgroen loco motiefje van het Duitse merk Marklin. de Rolls Royce onder modeltreinen. Voor het onooglij ke geval wordt op de veiling zeker vierduizend gulden neergeteld, voorspelt Hollcbeek. „Dat komt omdat dit een uniek exemplaar is," licht hij toe. „Het locomotief je. met een spoorbreedte van 16 millimeter, is gebouwd in 1952 en kostte destijds 79 gulden. Vanwe ge het vroege bouwjaar, de kleur en het feit dat deze 'loc' alleen aan één kant lampen heeft, is'ie nu Liefhebbers van modeltreinen konden zaterdagin het Hilton Hotel gratis hun 'locje' laten beoorde len doortaxateur Jan Hollebeek (rechts). Ookkon men zich vergapen aan oude enzeer dure exem plaren. Foto CorVos zoveel waard." Liefhebbers van modeltreinen; ze zijn m alle lagen van de bevolking te vinden. Onvermijdelijk doe men taferelen op van geobsedeer de huisvaders die op een stoffig zolderkamertje urenlang met de treintjes van hu: icren spe len. Kinderachri- .Voeger wei." vertelt Hollebeek ..Toen vonden huisgenoten en vrienden het maar een idiote hobby. Tegen woordig is net een geaccepteerde vrijetijdsbesteding waar het bezig zijn het belangrijkste is. Goed, op een gegeven moment heb je een mooi spoortje, compleet met trei nen, bruggen, stations en slagbo men. Maar dan begint de pret pas. Want dan ga je dingen verande ren, misschien zelf bruggen of stations bouwen. Het gaat dus veel verder dan treintje spelen." Hollebeek raakte zelf al op jonge leeftijd bekoord door de tuftufjes. „Als kleine jongen kreeg ik een trein." vertelt hij. „Ik vond het een geweldige gewaarwording om daarmee te rijden. Eenmaal ach ter de knoppen voel je je een ech te machinist die alles zelf kan re gelen. Zeven jaar geleden maakte ik van de hobby mijn beroep. Ik ben nu officieel taxateur en hou regelmatig grote veilingen, Op die bijeenkomsten kan iedceen terecht: voor honderd gulden zijn ai diverse leuke dingetjes te koop. Anderen geven tienduizenden guldens voor een pronkstukje uit. Voor elk wat wils." Heel wat Rotterdammers lieten zaterdag gratis hun 'lievelingen' door Hollebeek taxeren. Wie een definitieve scheiding aandurfde, kon de modeltrein inbrengen voor de veiling in Maarsscn, op 6 en 7 paart volgend jaar. Tijdens de taxatie-bijeenkomsten geeft Hollebeek altijd een gemiddelde prijs op. Soms astronomisch hoge bedragen voor modellen die an ders door de onwetende eigenaars tegen weggcef-prijs worden ver kocht. „Het is uiteraard niet zeker dat deze prijs ook bij de veiling wordt geboden, daarom noem ik altijd een gemiddelde. Maar in do meeste gevallen komt mijn taxa tie aardig overeen." De taxateur heeft het er druk mee en komt zelf nog nauwelijks aan zijn hob by toe. Hollebeek; „Ik heb al jaren geen spoortje meer in huis en dat vind ik echt jammer. Toch blijf ik een verzamelaar in hart en nie ren. Net als sommige prominente figuren in mijn klantenkring. Zo kom ik regelmatig in contact met Ed Nijpek fervent verzamelaar van modeltreinen. Ja, óok hij speelt met treintjes. Zo'n stomme hobby is liet dus niet." Rotterdam - „We hoorden plotseling een enorm lawaai. Hel leek wel of hij bezig was met een drilboor. Direct daar- op werd hard geschreeuwd en vrij snel daarna werd het stil. Pas veel later hoorden we wat er zich precies had afge speeld." Dc schrik zit er goed in bij dc be woners van hot Benedictuskruid in dc wijk Rotterdam-Ommoord. De anders zo keurige cn vooral rustige buurt vol eengezinswo ningen werd gisteravond rond acht uur opgeschrikt door de moord op een 53-jarige bewoner. De man stond in de keuken toon hij vanuit de tuin dwars door de ruit van de keukendeur onder vuur werd genomen. Hij was op slag dood. Op het moment van de schietpar tij zat de vrouw van het slachtof fer met één van haar twee zoons binnen. Direct nadat zij de scho ten hoorden, snelden zij naar de keuken waar het slachtoffer toen al dood lag. De gewaarschuwde politie was snel ter plekke. Geert bekende Over de aanleiding van de op een liquidatie lijkende schietpartij last de politie nog in het duister. Volgens de politic gaat het niet om een afrekening in het crimi nele circuit. Het slachtoffer was geen bekende van de politie. Om te veel onrust tc voorkomen, is gisteravond slechts een klein buurtonderzoek gehouden. Daar is «alleen uitgekomen dat de dader zijn slachtoffer in dc tuin heeft opgewacht cn meteen na de schietpartij door hel nauwe gan getje achter de tuinen is gevlucht. Vandaag wordt een uitgebreider buurtonderzoek gehouden. ..Maar het is wel duidelyk dat de dader het op hem gemunt had," weet een omstander stellig. „Want zijn twee zoons hebben een ander postuur. Als ze hem niet moesten hebben, hadden ze meteen gezien dat hun slachtof- fer niet in de keuken stond." Het 53-jarige slachtoffer stond in de buurt bekend als een vriende lijke, rustige man. die zich niet al te veel bemoeide met de omwo nenden, Hij wordt omschreven als een 'onopvallend type* en een 'keurig geklede zakenman'. De politie heeft vanmorgen een recherch ebij sla n d s team gefor meerd van vijftien man. De 53-ja rige mars is het veertigste dodelij ke slachtoffer van een misdrijf in Rotterdam. Vorig jaar waren dat er over het hele jaar 24. Volgens de politie is de stijging van het aantal moorden/doodslagen toe te schrijven aan de enorme toename van het wapenbezit. Rotterdam - Het speciale vuur- werkteam van de Rotterdamse politie heeft zowel vrijdag als za- M-rclag een flinke slag geslagen. In totaal werd 420 kilo vuurwerk in beslaggenomen. Vrijdagavond bleek bij een controle op de Ben- tincklaan een 27-jarige Hagenaar 150 kilo illegaal maar ook legaal vuurwerk in zijn auto te hebben. Later werd riog eens 150 kilo vuurwerk in zijn woning gevon den. Er is proces-verbaai opge maakt. Zaterdag werd in Schiebroek een 21-jarige man uit Capclle aan den IJssel aangehou den. Hij bleek 120 kilo vuurwerk, voornamelijk strijkers, bij zich te hebben. Ook tegen ueze man is proces-verbaal >pgt\-.- Makt. Rotterdam - Vermoedelijk een te dicht vooreen klerenkast staande straal kachel heeft zaterdagmid dag brand - eroorzaakt in een wo ning aan do Da Costasiraat. De brandweer kon toch voorkomen dat de wening door de grote hoe veelheid v.-aier en roet onbewoon baar werd. Do vijf bewoners zijn tijdelijk elders ondergebracht. Ridderkerk - Een 19-jarige man Uit België, du: gUL'i u'üudag om half drie met oen snelheid van 198 kilometer over rijksweg A16 reed, is ter hoogte van Ridder kerk van de weg gehaald. De zwarte VW-Golf van de Belg slaat nu bij het politiebureau van Rid derkerk. Het is nog onzeker of hij de wagen ooit terugkrijgt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1