15 'Lift voor pleinbewoners moet' 'Onze straat ongeschikt voor vrachtauto's' DE BALANS 5.-249.- Chauvinisme Bewoners Van Linden van den Heuvellsingel zetten gevecht met gemeente voort jrisuiii in SCHIEDAM (jfÖill li. New Bassv's prijzen brengen jou nu al in feeststemming SMOKING KOLBERTS nu I 2".* CUMBERBAND-STRIK - POCHET <JQ90 OOK JIJ BENT VERKNOCHT, ALS JE BIJ BASSY'S HEBT GEKOCHT!! new fashion van de 20sfe eeuw 9950 Boekhuis Den Draak W\ FABER smederij Rotterdams Dagblad Vrijdag 18 december 1992 In het telefoonboek van Vlaardingen is de naam al jaren niet meer te rug te vinden. Eenvoudigweg omdat de familie over Nederland en de verdere wereld is uitgezwermd. Toch blijft hun naam immer verbon den aan deze stad. In het Oranjepark en in Vlaardinger-Ambacht zijn respectievelijk een weg en een singel vernoemd naar notabelen uit die familie. Bovendien is in de oude binnenstad een plaats vernoemd naar de belangrijkste voorvader van de familie. Ik heb het over de Abraham van der Lindenplaats, achter het dicht getimmerde, kennelijk onverkoopbare jongerencentrum, naast de enig overgebleven touwbaan van Vlaardingen. Deze Lijnbaan was ei gendom van de in 1767 overleden touwslager, koopman, reder, sub stituut-baljuw en burgemeester, die er ook woonde. Hij trok exact 250 jaar geleden met zijn gezin echter in het toen na twee jaar bouwe rij gereed gekomen 'Huis met den Lindenboom', dat in 1971 Visserij- museum werd na eerder als hoofdpostkantoor en vervolgens als be lastingkantoor dienst gedaan te hebben. Abraham had twee zonen, die kinderloos bleven, en twee dochters van wie er één, getrouwd met ene Van den Heuvell, haar zoon de vol ledige naam van haar vader gaf. Deze Abraham van der Linden van den Heuvell was, heel opvallend, in de Patriottentijd zowel kapitein bij de Vlaardingse schutterij als commandant van het vrijcorps. In 1787 moest hij vluchten voor de naderende Pruisen. Zijn nageslacht droeg de naam Van Linden van den Heuvell. Een familie, waarvan leden zo'n drie eeuwen lang hoofdrollen speel den in Vlaardingen en Vlaardinger-Ambacht. Deze week stond ze weer in de aandacht door een ruime gift voor de bij het Visserijmu seum te bouwen Stadskraan. Deze kwam van de eerst als danseres en laterals medewerkster jarenlang bij het Scapino-ballet werkende Els Lindenheuvell. Zij is de op één na jongste telg uit het huwelijk van twee burgemees terskinderen. Haar vader was zoon van burgemeester Van Linden van den Heuvell van Vlaardinger-Ambacht en haar moeder dochter van burgemeester Verploegh Chassé van Vlaardingen. Haar kunstenaarsaspiratio, na een secretaresse-opleiding bij 'het Schoevers instituut van meneer Kastelein', heeft ze mogelijk van haar moeder, die regelmatig als zangeres optrad. Hoewel een zus van haar vader als Tilia Hifi meer, ook internationale faam verwierf en daarmee de naam Linden (in het Latijns Tilia) Heuvel (in het Engels Hill) in de theaterwereld vestigde. Het chauvinisme voor haar geboorteplaats Vlaardingen, zo bekent ze, komt van vader, een sociaal-bewogen spaarbankdirecteur. Ze komt hier nog regelmatig om het familiegraf te bezoeken. „Daarin is nog één plaatsje vrij. Dat is voor mij als het zover is," vertelde me de ze 72-jarige, nog uiterste vieve vrouw. In het Stadsarchief, waar ze ook zo nu en dan binnenwandelt, had Matthijs Struijs haar op de actie voor de Stadskraan attent gemaakt. Hij ontbrak deze week bij de overhandiging van de gift in het Visse- rijmuseum. Hij was niet uitgenodigd. BEN VAN HAREN Agenda Schiedam vrijdag 18 december Kink in de kabel, Passagetheater, 20.15 uur. Johannes Kemkcns (cabaret), Teerstoof, 20.30 uur. De Noorderlingen (film), Filmhuis. 21.30 uur. Dcippelgiingers. Podium, 22.00 uur. zaterdag 19 december Open huis modelspoorvercnjging Schiespoor, Westerkade, 10.00-16.00 uur. Clownstheater Confetti, De Teertstoof, 14.00 uur. Loop-in-conccrt, Stedelijk Museum, 15.00 uur. Daniël cn zijn moeder (muziektheater). De Teer stoof, 20.30 uur. Kerstconcert Harmonie Wilton Fijenoord, Vereni gingsgebouw, 20.00 uur. Kerstmuziek nacht. Passagetheater, 22.00 uur. One Way Trouble (blues), Podium, 22.30 uur. zondag 20 december Vlooienmarkt, Sporthal Margriet, 10.00-17.00 uur. Haags Kicinkoor, Dorpskerk Kethel, Noordeinde 10,19.00 uur. Kerstconcert, St Jan de Doperkerk, 20.00 uur. Shell Harmonie-orkest. Grote Kerk, 20.00 uur. Jeem. Podium, 21.30 uur. maandag 21 december Basketbaltoernooi voor basisscholen, Sportzaal Oost. Celciusstraat 4,9.00-17.00 uur. dinsdag 22 december Basketbaltoernooi voor basisscholen, Sportzaal Oost, 9.00-17.00 uur. Vlaardingen vrijdag 18 december Muziekoptreden Streekmuziekschool, bibliotheek Waalstraat. 18.30 uur. Scrooge en Marley (pantomime). Stadsgehoorzaal, 19.30 uur. Jubilarissenbijeenkomst FNV, zaal Middelhuyse. 20.00 uur.. The Lover (film). Stadsgehoorzaal, 21.30 uur. zaterdag 19 december Rommelmarkt, De Telder. 10.00-15.00 uur. De zilveren ba! (film), Ichthuskerk, 13.00 uur en Vredeskerk, 10.30 en 14.00 uur. Kerstsamenzang met o.m. jongerenkoor The Ba lance. Willibrorduskerk, 20.00 uur. Engelse adventsviering. Grote Kerk. 20.15 uur. The Lover (film). Stadsgehoorzaal, 20.30 uur. Nacht van de mode. Stadsgehoorzaal, 21.00 uur. zondag 20 december Thee-dansant, trefcentrum De Bijenkorf, 14.00 uur. Volkskerstzang, Grote Kerk, 19.30 uur. maandag 21 december Voetbaltoernooi basisscholen, sporthal Westwijk. 9.00-14.00 uur. Kerstzangavond, Holy-kerkcentrum, 20.30 uur. dim 22 december Voetbaltoernooi basisscholen, sporthal Westwijk, 9.00-14.00 uur. Volksdansen, dienstencentrum Emma, 10.00 uur. Maassluis vrijdag 18 december Kerstzangavond. Immanuelkerk. 20.30 uur. zaterdag 19 december Loop-in PvdA, Koningshof. 11.00 uur. Hook (film), theater de Schuurkerk, 20.30 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Veiden Westhaven plaats 22 3131 BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Door Sander Sonnemans Schiedam - De boze bewo ners van een flat aan het Jo- han Straussplein in de Schiedamse wijk Groenoord weten zich in hun strijd voor de komst van een lift sinds de ze week gesteund door de Ombudscommissie. Na uitge breid onderzoek, dat in april van het vorig jaar in gang werd gezet, is de commissie van mening dat de klagende bewoners het recht aan hun zijde hebben. Daarom is bij de gemeenteraad de aanbeve ling gedaan alsnog een lift te laten pl aatsen in de flat van de klagende bewoners. De dames Geisleren Eijsberg, be woonsters van de liftioze flat. stapten naardc Ombudscommis sie. omdat zij zich door het Ge meentelijk Woningbeheer (GWB) onrechtvaardig behandeld voelden. ïn het onderzoeksrap- port concludeert de commissie dat dit inderdaad het geval is. Voordat de zes flatgebouwen van het Straussplein werden gereno veerd kregen alle bewoners van het GWB een enquête-formulier. Daarop kon worden aangegeven voor welke geriefsverbetering - een nieuwe keuken of douche - de bewoners in aanmerking wensten te komen. Bij een huur verhoging van 15.- in de maand én met een voldoende aantal be langstellenden kon een lift wor den aangebracht. Uit de resulta ten van de vragenlijsten conclu deerde het GWB dal alleen in de flats 3. 5. en 6 een lift moest ko men. Bij de flats 1. 2 cn 4 niet, want uit die hoek kwamen te wei nig reacties op de nieuwe voorzie ning. ..Daarop besloot een bewoner van flat 4 die wél een lift wilde, bij zijn mede-flatbewoners langs te gaan om handtekeningen op tc halen in een poging toch die lift te krij gen," legt Annie Geisler (.50) uit. „Het benodigde percentage werd bereikt en ook do vierde flat kreeg een lift. Op het moment dat. ik bij het GWB kenbaar maakte ook voor handtekeningen langs de deuren te willen gaan. werd mij dal afgeraden." Probleempjes ..Dat is gedaan." reageert Tinka Hurkmans. beleidsmedewerker van het GWB. omdat er bij dc eerdere handtekeningenactie wal probleempjes waren ontstaan. De man in kwestie is niet door ieder een even netjes behandeld. Hij was overigens wel sneller met dat initiatief dan de dames." Ondanks het advies van het GWB gingen Annie Geisler en haar buurvrouw Irene Eijsberg (47.) toch met handtekeningenlijsten op pad. En wat bleek? Maar liefst 75 procent van de bewoners van hun flat wilde een lift. Die uit komst werd bij B W en de ge meenteraad gedeponeerd. Op verzoek van de raadscommissie onderzochten B W of de bewo ners van flat 2 alsnog een lift kon den krijgen. Die mogelijkheid bleek er niet in tc zitten, omdat de rijkssubsidie voor nieuwe veran deringen inmiddels stop was ge zet cn het GWB zelf over onvol doende financiële middelen be schikt. Met dat antwoord namen de dames geen genoegen en ze stapten naar dc Ombudscommis sie. ..Ik vind hel een smerig zaakje," windt Annie Geisler er geen doek jes om. ..Op het plein staan zes flats waarvan er vier een lift heb ben en twee niet. Dat is sowieso nonsens. We hebben bij buurt- conciërge Li set van Berkcl aange klopt, maar die zei ons niet te kunnen helpen. Ook door de heer Verdoes (directeur GWB: red.) en wethouder Reijnnout voelen we ons met een kluitje in het riet ge stuurd. Alle ogen zijn op Nicuw- land gericht en het Straussplein laten ze gewoon stikken. Verdoes beweert dat de betrokken bewo ners meerdere malen zijn uitge nodigd om te reageren op de eer ste enquête. Dat is nietwaar. Nee, het zakie stinkt." Wel les-niet es ..Het blijft." reageert wethouder Adri Reijnhout. ,.een welles-nic- tes-spclletje. Daar heb ik hele maal geen zin meer in. Er is nie mand bewust benadeeld. Hoe het allemaal zo ver heeft kunnen ko men kunnen we niet meer achter halen. De zaak is nu zo ongeveer zes keer behandeld en ik zet er dan ook liever een punt achter. Overigens hebben we toegezegd dat zo gauw er geld vrijkomt die lift er zou kunnen komen. Maar eerlijk gezegd zou ik niet weten waar we het geld vandaan moeten halen," De Ombudscommissie verwijt het GWB dat het zich te weinig heeft bemoeid met de besluitvorming- van dc renovatie en vindt het on juist dat wél rekening is gehou-.' den met de handtekeningenactie: van voor flat 4. terwijl de dames Eijsberg o" Geislei van flat 2 een; dergelijke actie wera afgeraden.-- Voorts heeft de commissie gecon-J cludeerd dat de gemeenteraad feitelijk niet op de hoogte was van de handtekeningenactie van flat- 2 toen in april 1991 krediet werd verleend voor het project. Het re sultaat van die actie was toen al wel bekend bij het GWB en op het Stadskantoor. „Dat is het schandelijke." besluit Annie Geisler haar betoog. ..Om' één of andere reden is verzuimd om het door te geven aan de ge-, meenieraad. Je gaat je van alles in je hoofd halen. Zouden ze het geld nodig hebben voor Nieuw-; land?" De Schiedamse zegt af te wachten wat er verder zal gebeuren nu zij cn haar buurvrouw door dc Om budscommissie in het gelijk zijn' gesteld. ..Of ik op de foto wil? Als de lift er is en officieel in gebruik wordt genomen, dan mag je een fotograaf meebrengen." Door Ben van Haren Vlaardingen - Met lede ogen ziet de tachtigjarige Jan Vons aan hoe voor zijn deur het wegdek open gebroken ligt en wegwerkers met hun grote machines bezig zijn om de verbreding van zijn woon straat voor te bereiden. Een schrale troost voor alle troep aan de rand van zijn tuintje is, dat hij de laatste tijd niet meer wordt op geschrikt door grote vrachtauto's die pal voor zijn woning met veel gekreun en gepiep afremmen en later weer optrekken. Het stoplicht op de kruising van de Kethelweg en de Van Linden van den Heuvellsingel zorgde, toen de boel nog niet opgebroken was, voor meer levendigheid voor de deur dan de gepensioneerde commissionair lief is. Voor de toe komst vreest hij nog erger cn daarom zet hij zijn tien jaar gele den begonnen strijd tegen de ge meentelijke werkzaamheden on verdroten voort. De Raad van State heeft naar aan leiding van een bezwaarschrift van Vons c.s. al bepaald dat de ge meente vóór april 1993 isolerende maatregelen moet hebben getrof fen aan de woningen van Vons en zijn 23 buren. Dat was overigens niet zijn opzet. .,De 750.000 gul den, die hiervoor is gereserveerd, kan de gemeente beter aan iets anders besteden. Wij willen al leen dat het vrachtverkeer in on ze straat verboden wordt." zegt Jan Vons. Onlangs lichtte hij weer een bezwaar tegen de start van de werkzaamheden bij de Commissie voor de Verzoek schriften op het stadhuis toe. De gemeente werkt, met goed keuring van de provincie, volgens een versnelde procedure aan de verbreding van de weg tussen Ke thelweg en Burg. Heusden slaan, omdat ze voor het dilemma staat dit jaar het karwei geklaard te moeten hebben of een miljoenen subsidie van het ministerie van Verkeer en Waterstaat voor de ge- rcedkoming van het totale ver keerscirculatieplan mis te lopen. Weilanden Ruim vijftig jaar al woont Jan Vons aan de rand van Vlaardin ger-Ambacht. Toen hij eind 1940 het amper vier jaar oude huis aan Jan Vons: 'Als ik achter mijn bureau, bij het raam zit, schrik ik iedere keer op als er een tank- of containerwagen voor het stoplicht afremt. Zulk verkeer hoort hier niet.' Foto Roel Dijkstra de Van Linden van den Heuvell singel kocht, keek hij door de gro te glazen ramen van zijn voorka mer uit over de weilanden van de boerenfamilies Van Mil en Roe- lants. Na de toevoeging van Ambacht aan Vlaardingen. in oorlogstijd tën behoeve van de bouw van noodwoningen in de Babberspol- der. veranderde van lieverlee het landschap rond zijn huis. Vlaardingen wilde zijn graantje meepikken in dc na-oorlogse we- ri erop bouwt ij tl cn liet een heel nieuwe wijk (Nieuwelant) ontwik kelen aan de oost rand van de stad. Zo zag Vons de Van Hogen- dorplaan en omgeving verrijzen en later, recht tegenover hem, de Emmauskerk en een wijkje van koopwoningen mei bungalows aan de rand. Na liet groen verdween ook de rust aan zijn singel toen vervol gens vanaf halvmvego de zesti ger jaren op de verder naai' het noorden gelegen weilanden de Holywijk tol ontwikkeling kwam. Echt in verzet kwamen Jan Vons en zijn buren pas ruim tien jaar geleden. Zijn jongere broer Ge rard, die in 1954 een nieuw koop huis verderop aan de Van Linden van den Heuvellsingel betrok, vertelt, „Het begon in 1981 toen de dis cussie over het Verkeerscircula tieplan op gang kwam. Daarin stond de Van Hogen dorplaan en aansluitend de Van Linden van den Heuvellsingel in als een door gaande weg. Zoiets vonden en vinden wij nog s t eed s bel ach olijk. Vrachtauto's horen niet dwars door een woongebied te rijden. Dus hebben we bezwaar aangete kend. AI ie bewoners vanaf Vlaar- 56 jaar Exclusieve maatkleding eri confectie - Ruim 100 jaar kleermakersi In Onze etafagè steeds speciale aanbiedingen!' fOokvoor.confectiénaarde'j.- Vl CCDAAAlfCD Rbnérdamsödijk409a'; rVLCCniVIHrVlZn tol'..42681 &4,Schiedam. div. kleuren *4 1e Middellandstraat 7a- Rotterdam - Telefoon 010-4134668 KOSTUUMS Panmo Initials! PANTALONS A „News" ^L29^"nu >90 JACKS jsm<nu 98.- Uitgewerkte JEANSSHIRTS prachtige viscose shirts n c^q Een werkelijk schitterend boekwerk, njfc geïllustreerd, dat u in formeert over de technische en wetenschappelijke ontwikke lingen van deze eet Over sport, kunst en cultuur, media volkeren etc. Maar ook over Onderwerpen die nu bijzonder actueel zijn. DIT BOEK MOET U HEBBEN 480 pagina's. 500 kaarten en grafieken. 1856 illustraties. Afm.: 20 x 24 cm. Gebonden met goudopdruk. \V;il hcWvil wij K'iuiktv Wü;u' wij \an,Ui;iu Wal mrtelL'iiwii miJuon'.' Maakt eep inventaris van 200 belangrijke thema's. Geeft een overzichtelijke analyse van de stand van zaken. Opent een venster naar de toekomst. Uw boekhandelaar. Veciplein 33 - 35, Vlaardingen tel. OIO-435 88 22 dingcn-Oost tot aan de Burge meester Heusdenslaun stonden achter ons initiatief. We hebben het uiteindelijk verloren, het be zwaar werd door de Raad van Sta te afgewezen. De reconstructie van de Van Hogen dorplaan is toen van start gegaan." „Voor mij en mijn buren aan de Van Linden van den Heuvellsin gel was de zaak hiermee toch nog niet afgelopen. De gemeente Vlaardingen is namelijk bij het maken van een nieuw bestem mingsplan voor onze woonomge ving vergeten de regels van de Wet Geluidhinder (WGHj in acht te nemen. Maar daarover kan mijn broer meer vertellen." Jan Vons: „Ik ben tachtig, gepen sioneerd en heb dus genoeg vrije tijd. Zo kan ik zelf uit liefhebberij het werk doen. waar anderen een advocaat voor moeten inhuren. Zo volg ik dc wetgeving op hei ge bied van dc Ruimtelijke Orde ning sinds we in gevecht met de gemeente liggen." Belazerd ..Kijk, we zijn natuurlijk belazerd door de gemeente. De vorige bur gemeester heeft beloofd dat we geen last zouden krijgen van vrachtverkeer. Dat zou via de Burgemeester Heusdenslaan, de Marathonweg en de rijksweg gaan. Nou mooi niet. Ais ik achter mijn bureau bij het raam zit schrik ik iedere keer op als er een tank- of containenvagen voor het stoplicht afremt. Na een tijdje wachten en stinkende uitlaatgas sen blazen, trekt hij weer met veel herrie op. richting Van Hogendor- plaan. Ik zie regelmatig binnen- en buitenlandse wagens voor mijn deur. Een tijdje geleden nog een Hongaarse chauffeur, die een poosje stilstaat om op zijn kaart te zoeken hoe hij verder moet. Zulk verkcur liuuit hid mol. De ge meente moet gewoon een ver bodsbord voor vrachtauto's bij de Burgemeester Heusdenslaan neerzetten." De Vonsen voelen zich wel danig in de hoek gedreven, maar, er kent Gerard: ..Ik kan niet zeggen, dat de overheid incorrect heeft gehandeld. Zij houden zich wel aan de weten zijn richtlijnen. De ze biedt ook mogelijkheden voor de snelle procedure, die ze nu toe passen. Ze hebben natuurlijk meer mankracht ter beschikking; dan wij. Het is nog mooi. zover als; we nu zijn gekomen." Jan, die bijna dagelijks hiervoor, in touw is: „Met hand en tand blijf ik me verzetten tegen dat vracht verkeer. Daarom heb ik bezwaar aangetekend tegen het „bestem mingsplan, dat niet in overeen stemming was met de WGH omdat geen rekening is gehou den met de toename van dc herrie in onze huizen door de uitbrei ding van de weg. Dc Raad van State heeft ons hierin in april ge lijk gegeven, masr wi'de niet vol doen aari' óns'vërzöck om hetJ vrachtverkeer lo verbieden.. Ik; heb ook nog gevraagd het werk aan de weg te verbieden totdat aan de regels van de geluidhinder zou zijn voldaan. De Raad van State bepaalde echter dat vóór april 1993 voorzieningen moesten worden getroffen aan alle wonin gen aan dc Van Linden van den Heuvellsingel volgens de richtlij nen van de WGH. De weg mag ook pas opengesteld worden als hieraan is voldaan." Isolatie Voor isolatiewerk aan onze 24 wo-- ningen is daarna door de gemeen-, teraad snel driekwart miljoen gul-* den gereserveerd. Het gcluLdsni-, vcau moet van 67 decibel terugge bracht worden naar 40. Dat bete-' kent dat in onze huizen van alles- en nog wal moet gebeuren. Van dubbelglas tot aan heel nieuw dakbeschot op zolder. Overigens hebben we van de gemeente of het bedrijf dat ze hiervoor hebben ingehuurd nog steeds niks ge hoord. Ik vind trouwens dat ze de dertigduizend gulden die hier voor per woning wordt uitgetrok ken beter met Kcrtsmis onder de bijstandmoeders in Vlaardingen kunnen verdelen dan hierin ie. stoppen. Wij hebben hier niet om gevraagd. We willen alleen geen vrachtauto's voor de deur." Een woordvoerder van gemeente vertelt dat Vlaardingen vast zit aan afspraken met het ministerie van Verkeer cn Waterstaat waar door een vrachtwagenverbod niet mogelijk is. „Ook is uit controles van onze kant gebleken dat er be: halve bestemmingsverkeer voor de winkels aan de Van Hogendor- plaan geen vrachtwagens over de Van Linden van den Heuvell sim gel rijden. Het is niet zo, dat deze weg gebruikt wordt als doorgaan de route door vrachtverkeer." Hestia CALLEfffiURGSTftAAT 80 VLAARDINGEN TEL. 0 (04343095

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2