Waterweg 11 JAC gaat op in 'Jeugd en Gezin' Wonen was een zaak van volksgezondheid NS Eiseline (15) zwalkt met Fe ter-Jan Rens door de woestijn Brand in tuinhuisje mogelijk opzet Provinciale hulpinstantie neemt opvang en advisering jongeren over 'De ene dag getrouwd, de volgende dag weer aan de arbeid' Handelaar had 600 kilo te veel vuurwerk in huis «W»! Maltha gaat gekleurd glas apart inzamelen Politie de lucht in Overvaller voor bureau in boeien geslagen Spookrijdster met drank op Controle op vuurwerk Inbreker gepakt E FABER ANNO Rotterdams Dagblad Woensdag 30 december 1992 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 fc?> isL c 5*4"^ Met de nodige moeite konden rechercheurs van de politie in Hardinxveld-Giessendam de achthonderd kilogram vuurwerk in een keer in een transportbusje laden. Het vuurwerk is over gebracht naar het politiebureau in Gorkum. Foto Etienoe Busink Hardinxveld-Giessendam - De politie heeft in Har dinxveld-Giessendam een 30-jarige vuurwerkhande laar aangehouden, omdat hij in zijn opslagruimte aan de Rivierdijk veel te veel vuurwerk had opgesla gen. Tijdens een controle, die de politie in samenwerking met de Milieudienst Zuid-Holland uitvoerde, werd bij de handelaar maar liefst achthonderd kilogram vuurwerk aangetroffen. De Hardinxvelder had een vergunning voor 'slechts' tweehonderd kilogram. Het vuurwerk is door de po litie in beslag genomen. Rotterdam - Over een paar maanden wordt m Rot terdam begonnen met het inzamelen van op kleur gesorteerd glas. De Reinigingsdienst (Roteb) heeft na lang onderhandelen een overeenkomst bereikt met de firma Maltha, waaraan de inzameling is uit besteed. Voordat het daadwerkelijk zo veris, moeten c-erst de bestaande glascontainers worden aange past. De 325 containers in de stad gaan twee comparti menten bevatten. De glasbakken krijgen bovendien een opknapbeurt, waarna ze gestraald en geverfd weer de straat op gaan. Het aantal wordt uitgebreid tot 350. Het nieuwe systeem dreigde voor de Roteb hon derdduizenden guldens duurder uit te vallen. De Ro teb betaalt Maltha twee ton per jaar voor aanschaf, onderhoud en leeghalen van de glascontainers. Aan vankelijk leken nieuwe containers nodig. Ombou wen van de bestaande glasbakken blijkt echter be duidend goedkoper. Het naar kleur gescheiden inza melen van glas is nodig omdat de vraag naar 'wit' verpakkingsglas groter is dan die naar gekleurd glas, dat slechts beperkt bruikbaar is. Wat Maltha be treft, die m 1972 de glasbak introduceerde, zijn de experimenten elders in Nederland dus vooral inge geven door noodzaak. Het succes ervan blijkt tegelijk een probleem te zijn. Na zuivering gaat ingezameld glas als grondstof naar de twee grote glasindustrieën, waaronder de Ver- eenigde Glasfabrieken in Schiedam. In Nederland wordt momenteel zeventig procent hergebruikt. In het convenant aangaande verpakkingsmaterialen wordt als streven genoemd: tachtig procent in 1995 en negentig procent in 2000. In Rotterdam ligt dat percentage rond de vijftig: zevenduizend ton per jaar. Grote steden scoren lager dan kleinere steden, omdat daar slechts op een beperkt aantal plaatsen glasbakken kunnen worden neergezet en de sprei ding niet optimaal is. De verwachting is niettemin dat de hoeveelheid in gezameld glas in Rotterdam groeit tot zestig a zeven tig procent. Dordrecht - De politie Zuid-Holland Zuid gaat mor gen, oudejaarsdag, de lucht in. Vanaf vliegveld Zes tienhoven in Rotterdam stijgt 's middags om een uur een reclamevliegtuig op met een sleep waarop de tekst 'Veilige jaarwisseling politie ZHZ' prijkt. Met deze actie wil de regionale politie de bewoners in het gebied van Zuid-Holland Zuid onder meer wij zen op de gevaren van vuurwerk. Ook wil het korps onderstepen dat ook tijdens de jaarwisseling de poli tie paraat is. Het vliegtuig blijft ongeveer 2,5 uur in de lucht bo ven de regio, die zich uitstrekt vanaf de gemeente Korendijk in de Hoeksche Waard tot aan de gemeen te Vianen in de Vijfheerenlanden. Rotterdam - Eep 29-jarif Capellenaar, die verdacht werd van het overvallen m een café aan de Nieuwe Binnenweg in Rotterdam, heeft het de politie gister avond wel erg gemakkelijk gemaakt. Kort nadat de man in de zaak een vuurwapen had getrokken en met geld uit de kassa was verdwenen, stapte hij pal tegenover het politiebureau aan het Eendrachts- plein in een taxi. Voor de inmiddels gealarmeerde politie was het toen een koud kunstje om de man in te rekenen. Het vuurwapen werd later op de 's-Gravendijkwal terug gevonden. Vlaardlngen - Eiseline Nuijt (15) uit Vlaardingen ziet zichzelf morgenavond terug op een ka meel zwalkend door de woes tijn, zoekend naar een oase. Op de televisie. Dan is namelijk de uitzending van het kinderpro gramma 'Geef nooit op' waarin presentator Peter-Jan Rens haar harfcewens vervult. Eiseline had geschreven dol graag op kamelen door de woes tijn te willen trekken op zoek naar een oase. In juni van dit graag viel de verrassing op de deurmat; haar wens zou worden vervuld, luidde de uitnodiging van de populaire TV-persoon- iijkheid. De dag na haar verjaar dag, die op 2 juli viel, vertrok ze van Schiphol naar Israël, waar ze vijf dagen verbleef. „Het was het grootste verjaar dagscadeau dat ik me voor kon stellen," geniet de Vlaardingse nog na. Een leraar had haar ver teld dat hij in Tunesië op een ka meel had gezeten en sinds dat moment wide Eveline het ook. „Dat hobbelen, dat is gewoon te gek," weet ze nu. „Net als dat omhoog komen. Ik heb twee uur op een kameel gezeten, ook nog in de Dode Zee gezwommen en we hebben gefilmd dat we een fata morgana tegenkwamen." Op de kameel voelde Eveline zich een heuse bedoeïnen- vrouw, Nee, de oase heeft ze niet gevonden, maar dat vermocht de pret niet te drukken, zo kun nen pa, ma en broer donderdag avond ook constateren. Een tuinhuis en een kas aan de Westlandseweg te Vlaardingen zijn gistermiddag rond vier uur vol ledig afgebrand. De brandweer was snel ter plekke maar kon de kas en het huisje niet meer red den. De politie denkt dat de brand is ontstaan door brandstichting en stelt een onderzoek in. Foto Roel Dijkstra Schiedam - De Schiedamsc poli tie heeft vannacht op de A20 een vrouw aangehouden die in de ver keerde richting reed. Ze negeerde waarschuwingen, maar kreeg la ter toch door de verkeerde kant op te gaan. Daarop keerde ze op de rijksweg en ging terug. Tot tweemaal toe volgde ze stoptekens van de poli tie niet op. Ze kon later toch worden aange houden. Volgens de politie had zij te veel gedronken. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft gisteren negen ver kooppunten van vuurwerk in de stad gecontroleerd. Er werden enkele kleine onregel matigheden geconstateerd, die bij een tweede controle, 's mid dags, bleken te zijn verholpen. Vlaardingen - Op de Deltaweg te Vlaardingen is vannacht rond half twee door de politie een 20-ja- rige Vlaardinger aangehouden. Bij een benzinestation was een in braakalarm afgegaan toen een ruit werd ingegooid. Op het bu- reau bekende de man. Vlaardingen - Het Jongeren Advies Centrum (JAC) in Vlaardingen verdwijnt. Het gaat per 1 januari op in het bu reau Waterweg Noord van de Stichting Jeugd en Gezin Zuid-Holland. Het JAC-on- derkomen aan de P. K. Dros- saartstraat gaat dicht. Het adres van de nieuwe organisa tie wordt Schiedamseweg 12/ 4. Daar neemt de Stichting Jeugd en Gezin het werk van het JAC over. Het JAC werd opgericht in de ja ren zestig. Zeer tegen de zin van vele ouders werden toen weggelo pen kinderen opgevangen, zon der dat werd verteld waar ze wer den ondergebracht. De laatste ja ren was het JAC dat wel - wette lijk-verplicht Kostenbesparing Vooral vanuit het ministerie van WVC en de provincie is aange drongen op meer samenwerking bij deze vorm van jeugdhulpver lening. Onder meer kostenbespa ringen lagen hieraan ten grond slag. Het verzet van het JAC daar tegen is afgenomen sinds de werkwijze veel met die van de Stichting Jeugd en Gezin over eenkomt. „Er zijn geen principië le bezwaren meer," aldus maat schappelijk werkster Monique Overmeer van het JAC. Eveline van der Meer van de Stichting Jeugd en Gezin ver wacht dat er meer JAC's zullen verdwijnen of gaan samenwerken met andere instellingen. Het JAC in Vlaardingen noemt zij een nog maar kleine organisatie, „ook voor JAC-begrippen". 150 jongeren Bij het JAC in Vlaardingen wer ken vier part-timers. Zy kregen bij de nieuwe organisatie onder dak. Bij de Stichting Jeugd en Ge zin in Vlaardingen is ongeveer het dubbele aantal medewerkers (sters) in dienst. Het JAC hielp de laatste jaren nog zo'n 150 jonge ren. Wat er met het pand aan de P. K- Drossaartstraat gaat gebeuren is nog met bekend. Het is eigendom van de gemeente. Schiedam In Schiedam wordt er al langer sa mengewerkt door beide instan ties. Daar gebeurt dat onder de nieuwe naam Centrum Jeugd hulpverlening. Die organisatie zal als dependance van het bureau Waterweg Noord van de Stichting Jeugd en Gezin gaan functione ren. Prisma H. v. Kooij showroom: Oostha venkade 14 Vlaardingen 4343213 Vrijdag tol 21 00 geopend Door Inge Prangér Vlaardingen - Het diamanten bruidspaar Spanjersberg, wo nend aan de Jean Monnetring, staat nog volop in het leven. Net bekomen van een vierdaags reisje naar Parijs, aangeboden door de kleinkinderen, houden bruid en bruidegom vanavond een recep tie waarvoor zij alle vrienden en familie hebben uitgenodigd om hun 60-jarig huwelijk te vieren. „Zolang we nog gezond zijn, blij ven we nog alles onderzoeken," zegt Agatha Spanjersberg. „Ieder voor- en najaar gaan we nog met de auto naar Spanje en het reizen plus overnachten m Frankrijk is al een belevenis op zich." Ondanks de kou waren ze allebei erg blij met de onverwachte trip naar Parijs. „Toen ze 55 jaar wa ren getrouwd hebben we ze naar Londen gestuurd," zegt één van de zes kleinkinderen. „En als ze de 65 huwelijksjaren hebben vol- gemaakl staat Cur^ao op het lijst je We moeten ze alleen wel zover krijgen dat ze in het vliegtuig dur ven te stappen, maar dat lukt wel." Oma Spanjersberg trekt een bezorgd gezicht. Tijdens de crisisjaren zijn ze in "V& ft i - Diamanten bruidspaarSpanjersbergt'Zolangwe gezond blijven,blijven we nogalles onderzoeken. Foto Roel Dijkstra het huwelijksbootje gestapt. „Dat was een harde tijd," zegt Agatha. „Ik kan me die dag nog goed her inneren. Het was toon hsrdstikke koud. De ene dag waren we ge trouwd en de volgende morgen liep ik alweer om kwart over zes op straat om te gaan werken." Cornells Spanjersberg is tot de oorlog werkzaam geweest in de visserij. Eerst als matroos op een vissersschip en later als stoker en machinist. Na de oorlog heeft hij vijfentwintig jaar gewerkt als operator by de Shell in Pernis waarna hij op de mooie leeftijd van 59 jaar het voor gezien hield. „Toen kreeg ik tijd voor mijn hob by, mijn motorbootje. Daar gin gen we regelmatig mee op vakan tie." Ook zijn ze beiden al jaren actief lid van het Nivon (Nederlands In stituut voor Volksontwikkeling en Natuur). „We zijn echte na tuurliefhebbers," vertelt Agatha. „We gaan er dan ook regelmatig op uit om stadswandelingen te maken of in de bossen te lopen. En tot ons 73ste jaar hwbben we aan 'huiswachten' gedaan in de Vlaardingse kampeerboerderij van de Nivon 'De Hoogkamer'. Dan waren we gastheer en -vrouw voor de mensen die een tijdje op de boerderij verbleven." Het bruidspaar heeft bijna zijn hele leven in Vlaardingen ge woond. Agatha: „Negen jaar heb ben we in Hellevoetsluis ge woond. Dat was een foutje. Onge veer twee jaar geleden zijn we te ruggekeerd naar Vlaardingen-^ Hier liggen toch je herinnerin gen. Als je daar door de straten liep, zei het me niks. Hier kan ik zeggen: 'Daar heb je dat paaltje waarover we vroeger bokkie- sprongen' of 'in deze straat liep ik nog met m'n ouwe tante te zeu len.' Niet dat het zo slecht was in Hellevoetsluis. Je zat daar dicht bij de natuur en we hadden zelfs tweeëndertig parkeerplaatsen voor zeven auto's, maar toch..." Het bouwtoerisme is in deze da gen rond Kersten Nieuwjaar waar te nemen in de uitbreidingsgebie den Spaland in Schiedam en De Vaart in Vlaardingen. Kopers van de daar in aanbouw zijnde huizen tonen aan familieleden het nieu we bezit. De tekeningen en artist- impressions uit de folders krijgen vorm. Het gaat om huizen met ruime ka mers, moderne keukens, centrale verwarming, op elke verdieping een toilet en andere luxe. Het aan tal woningen groeit flink in Schiedam en daardoor het inwo nertal ook een beetje (met bijna 600 tot bijna 72.000). Vlaardingen stabiliseert op bijna 74.000 en Maassluis zakt misschien wel on der de 33.000. 'Woningnood' noemde in de loop van 1992 ing. Bert van Kan, een in Schiedam woonachtige ambte naar van de gemeente Vlaardin gen, het tekort aan beschikbare koopwoningen waarvoor mensen dit jaar in de rij stonden en zelfs een nacht in de openlucht door brachten. Bij de laatste eeuwwise- ling was de nood toch hoger. Hans van der Sloot beschrijft in zijn onlangs verschenen boek 'Betrekkelijk tot tevredenheid' (een opdracht van de Woning bouwvereniging Schiedam) hoe zeer de Schiedammers voorliepen op het gebied van volkshuisves ting. Het is de eerste stad in Ne derland die in een woningbouw verordening minimale eisen stel de voor arbeiderswoningen. Al in januari 1854 komt in Schiedam de 'Verordening op het bouwen en betrekken van woningen' van de grond. Ze is voorbereid door een 'Commissie van Geneeskundig toevoorzicht'. De kwaliteit van het wonen was een zaak van volksgezondheid. Benedenvloeren mogen niet lan ger van steen maar moeten voor taan van hout zyn, de gezinswo ning moet minimaal één vertrek en een zolder hebben. Bovendien is voorgeschreven, dat ze na ge- De jaarwisseling nadert en daarmee het gebruikelijke te rugblikken op wat Is gepas seerd. De Intrede van 1993 be tekent ook het verdere aftellen van de laatste jaren van de twintigste eeuw, die met twee wereldoorlogen en de komst van bijvoorbeeld telefoon, au to's, vliegtuigen, radio en tv- satellieten het dagelijks leven Ingrijpend heeft veranderd. Hoe gingen de bewoners van Maassluis, Schiedam en Vlaar dingen eigenlijk deze eeuw In? Ben van Haren blikt terug In een korte serie. reedkoming eerst drie maanden tot een halfjaar drogen om het vocht eruit te laten trekken. „De ervaring heeft geleerd dat te vroeg betrokken nieuwe wonin gen doorgaans altijd, of voor het minst jaren achtereen, te vochtig blijven, omdat de eerste uitdro ging, die tot verharding der bouw stoffen onmisbaar is, belet is ge worden," betoogde stadsgenees heer C. J. Vaillant, die in het jaar ervoor 147 doden had geteld na een cl iolera-epidemie. Van de arbeiderswoningen, naar die oudste verordening gebouwd, bestaan nog enkele exemplaren (in de omgeving van de Haga- en de Dwarsstraat en in het hofje Lange Nicuwstraat 149). Volgens Van der Sloot dienen deze als mo nument bewaard te blijven. Dit detail van een kaart uit het Schiedamse Gemeentearchief toont hoe de bebouwing van Vlaardingen en Schiedam aan het begin van de twintigste eeuw ver van elkaar verwijderd lag. De Holiërhoeksche, Babbers, Harg, West-Abts en Nïeuwlandsche polders vormden nog een grote groene buffer tussen beide ge meenten. Vlaardingen had nog nauwelijks een Oostwïjken Schiedam geen West, terwijl De Gorzen nog oorspronkelijkgors, rietland, was. Reproductie Roel Dijkstra Pogingen om tot een landelijke normstelling voor woningbouw te komen, mislukken in die jaren. Pas in 1901 krijgt Nederland zijn eerste Woningwet. Bijna vijftig jaar dus nadat in Schiedam en Amsterdam de eerste Nederland se woningbouwverenigingen, op zoek naar alternatieven voor de kazerne- en sloppenbouw van huisjesmelkers, al model-arbei- derswomngen bouwden. Pas in 1908 gaat de overheid in Vlaardingen zich met de woning bouw bemoeien. Gestuurd door landelijke autoriteiten houdt de 'Gezondsheidscommissie Vlaar dingen' in dat jaar een onderzoek naar de kwaliteit van de oudste woningen in de Haringsiad. In het gebied tussen Afrol. Gedemp te Biersloot. Ridderstraat, Struijckstraat, Maassluissedijk, Markt en Hoogstraat. De plaatse lijke timmerlieden, ingeschakeld als deskundigen, toetsen 969 wo ningen aan de toen pas bestaande Bouwverordening. Het resultaat is bedroevend. Van de 330 woningen met één ver trek heeft niet meer dan zeven tien procent de voorgeschreven verdiepinghoogte van 2,80 meter. Slechts enkelen hebben de verei ste inhoud van 42 kubieke meter en de helft voldoet niet aan de mi nimum-oppervlakte van 14 m2. Ook bij de helft van de grotere woningen, met twee of drie ver trekken, ontbreekt het voorge schreven vrije vloeroppervlak van 14 m2 voor het woonvertrek. In 42 procent van de woningen ontbreekt een WC en lopende het onderzoek zijn dertig huizen als nog voorzien van waterleiding. De huurprijzen van de onder zochte huizen zijn gemiddeld 1,- - tot ƒ1,50 voor een kamer en 1.50 tot 2,- bij twee vertrek ken. Woningen met winkel doen maximaal vijf gulden per week. In haar onderzoek beperkt de commissie zich tot het oudste stadsdeel, maar ze sluit toch niet uit dat in de nieuwbouw aan de oostzijde van de Haven ook niet geheel aan de Bouwverordening wordt voldaan. Wel is ze trots op deze nieuwe huizen, gebouwd in 1 de Buitenweide tussen het Toe pad (Schiedamseweg), de Bin nensingel en de dan enkele jaren in gebruik zijnde spoorlijn, blijkt uit haar rapport. „Zoo mogen we niet onopge merkt laten, dat het meerendeel bestaat ui t huizen van één verdie ping, allen met open grond er ach- ter en bewoond door één gezin.«^W Een toestand zooais in weinig grootere gemeenten wordt aange troffen!" Van de Buitenweide werd aan het begin van deze eeuw ook de rest, tot aan de Israélietisehe Begraaf plaats onderaan de Schiedamse- dijk, volgebouwd. Vervolgens verrijzen huizen in 't Louwe Land, rondom het Hof en in de Vettenoordsepolder vindt uitbrei ding tot aan de Parallelweg plaats. Het inwonertal van Vlaar dingen stygt in enkele jaren van ongeveer twaalfduizend tot boven de twintigduizend. In de Tweede Wereldoorlog werd, na de toevoe ging van Vlaardinger-Ambacht, de veertigduizend bereikt eind jaren vijftig de zeventigduizend en in 1972 de top met 82.000. In de afgelopen jaren is, ondanks een toename van het aantal wo ningen, het aantal inwoners van Vlaardingen gedaald. Over uit breiding door woningbouw in het kleine restje overgebleven groen valt na het gereedkomen van nieuwbouwproject De Vaart niet te praten. Er liggen wel plannen klaar voor nieuwbouw in het aan het begin van deze eeuw onder- l zochtc gebied, maar die stagne- ren. Tussen Afrol, Hoogstraat, c t Maassluissedijk en Markgraaf- f laan mogen geen huizen meer i worden gebouwd omdat volgens v de Wet Geluidhinder de indus-^u^ f triegebieden van Rotterdam te u c dichtbij liggen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1