Waterweg 11 Strenge controle bij videotheken Repetitiehuis krijgt podium 'Het lijkt wel een sterrenhotel in plaats van een ziekenhuis' Foutparkeerders blijven overige verkeersgebruikers ernstig hinderen Ook kerstbomen in Lickebaertgebied 'Zij is geen kenau, ik geen dictator' Blijdorp Iaat geliefde dinosaurussen niet gaan Zuidplein toch langer open Topdrukte: elke dag lijkt wel zaterdag Ombudsman onderzoekt behandeling Somaliërs 1 Onterechte nieuwjaarswens Kerstboom gepikt 'Knaller' gesnapt Been gebroken Inbraak Brand in lege woning Weer vissen in Visserijmuseum Rotterdams Dagblad Donderdag 31 december 1992 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Vlaardingen tel OiO-2340055/fax 4349754 Rotterdam - Nog drie dagen kan het publiek kijken naar de bijna levensechte dinosaurussen in diergaar de Blijdorp, De expositie, die in het voorjaar zijn deu ren opende en eind van het jaar dicht zou gaan. is met de eerste drie dagen van het nieuwe jaar ver lengd. Daarna komt er definitief een einde aan het voorhistorische tafereel in de Rivièrahal. Ook de expositie 'Kijk op krabbels' met tekeningen van kleine kinderen en mensapen wordt na de kerst vakantie afgebroken. Vrijdag, zaterdag en zondag zijn er nog tekenworkshops voor kinderen tussen drie en zeven jaar in de mensapenvleugel. Omdat de bouwpverlast in de Rotterdamse dierentuin ook in het nieuwe jaar voortduurt, biedt Blijdorp de bezoe kers een gratis attractie aan. Wat dat wordt, is niet ze ker; wel dat zeldzame of uitgestorven dieren weer centraal staan. Voor Blijdorp is 1992 een topjaar geweest: tachtig duizend bezoekers meer dan vorig jaar. dat met een mihoen bezoekers al voor een record had gezorgd. Niet duidelijk is of de dinosaurus-expositie die extra bezoekers heeft getrokken. Wel staat vast dat ze uit het hele land komen. Met meer dan een miljoen be zoekers is Blijdorp verreweg de grootste toeristische attractie van Rotterdam. Bijna had de dierentuin overigens afscheid moeten nemen van olifant Sonny, één van de oudste inwo ners van de diergaarde en misschien wel de oudste olifant ter wereld. Met haar zestig jaar werd Sonny ernstig ziek. 2e verzwakte snel en toen ze na enkele dagen op het terras te vallen kwam, hielpen de kud deleden haar niet meer overeind. Meestal is dat een teken, dat de kudde een dier opgeeft. Maar vlak voordat de leiding besloot een eind aan het lijden van Sonny te maken, krabbelde ze alsnog overeind, werd ze door de kudde weer opgenomen en sinds dien gaat het beter met haar. Zestig jaar is wel de maximumleeftijd van olifanten. Het oudst bekende dier is 62 jaar geworden. Sonny kwam in 1948 in Blijdorp terecht, naar verluidt van een circus dat naar Engeland afreisde en het dier door de quarantaineregels niet meteen kon meene men. Maai- later is ze nooit meer opgehaald. Rotterdam - Middenstanders in winkelcentrum Zuidplein sluiten in het kader van de nieuwe winkel tijden hun deuren op zaterdag toch pas om zes uur. Een woordvoerder verklaarde eerder dat Zuidplein de oude sluitingstijden zou handhaven. Op maan dagochtend gaan de winkels voortaan om twaalf uur open, een uur eerder dan tot nu toe het geval was. Massale drukte in het centrum van Rotterdam, ledereen benut de vrije dagen tussen kerst en Oud en Nieuw om te winkelen. Het lijkt gewoon elke dag we! zaterdag. Bioscopen als Cinerama (Home Alone 2) en Calypso (Beauty and the Beast) doen prima za ken en ook het Jeugdtheater Hofplein (Kruimeltje) trekt bomvolle zalen. Volgens de politie is het ver keersaanbod erg groot, maar levert het niet meer op dan enkele stremmingen en wat vertraging hier en daar. Ook de RET constateert dat de trams, bussen en metro 'goed vol' zitten. Een gezellige drukte, dat vinden waarschijnlijk alleen de autorijders in de file niet. Het was spitsuur in de stad. Voetgan gers wors telen zich op de Cool singel tus sen defiles auto's. Foto ingno van Heek/ Rotterdams Dagblad Rotterdam -- De Nationale Ombudsman onderzoekt de wijze, waarop de Rotterdamse vreemdelingen dienst begin deze week een Somalisch gezin heeft behandeld. Het gezin zou incorrect bejegend zijn. De ombudsman heeft de bevoegdheid om op eigen ini tiatief een onderzoek in te stellen. Ook de Rotter damse politie stelt intern een onderzoek in, heeft een woordvoerder woensdag bevestigd. „Wij nemen dit soort klachten altijd serieus, maar tot.nu toe heb ben we nog geen onrechtmatigheden kunnen ont dekken." Getuigen spraken in het Algemeen Dagblad overeen 'onmenselijke' behandeling door de vreemdelingen dienst. Zo zouden politiemensen tegen de So maliërs, die politiek asiel wilden aanvragen, hebben gezegd dat zy moesten 'oprotten' en 'opsodemiete ren'. Getuigen beweren ook dat een politieman een oudere Somaliër een klap in het gezicht heeft gege ven, De Rotterdamse vreemdelingendienst behan delt per maand meer dan honderd asielaanvragen door Somaliërs. Volgens het ministerie van Justitie heeft de Rotter damse vreemdelingendienst geen 'onwelvoeglijke' woorden gebruikt tegen de Somaliërs. Ook is zij 'niet handtastelijk' geweest. Dat blijkt uit een kort onder zoek dat ambtenaren van het ministerie hebben uit gevoerd. Volgens dc woordvoerster van Justitie kan de politie geen klap hebben uitgedeeld, omdat zich tussen de politiemensen en de Somaliërs een dikke glazen wand bevond. De bewering dat de Somaliërs geen tolk tot hun beschikking kregen klopt. Die tolk wa* volgens Justitie ook niet nodig, omdat de So- malièrs in gezelschap waren van een Nederlander die hun wensen kon vertalen. Door Inge Pranger Schiedam - Van directeur drs. L. W. van Eijk van het Schieland Ziekenhuis persoonlijk kregen ze vorig jaar met kerst een onver wachte attentie voor hun vele werk in de vorm van een diner. En dit jaar krijgen de vrijwilligers bij de meuwjaarsinstuif drankjes en hapjes van de directie. Waarde ring is leuk, ook van dit soort mensen. Maar voor alles gaat het ze erom dat ze belangeloos men sen kunnen helpen. Respect krijgen de mensen van de Unie van Vrijwilligers (UW) a'Jang van verplegend personeel en zieken in het Schieland Zie kenhuis. Daar zijn ze ook niet meer weg te denken. Vooral met de toenemende werkdruk van de verpleegsters, wordt hun hulp op alle fronten gewaardeerd. Zij verzorgen de bloemen en fruit voor de patiënten, gaan langs de bedden met handwerkpakketten, begeleiden nieuwe patiënten bij de opname. Kortom, allerlei za ken waar in de verpleging tegen woordig de tijd tekort schiet. Maar de hoofdzaak is volgens se cretaris Nel Lefel het praten en het contact met patiënten. „Voor veel mensen is het eng om in het ziekenhuis te liggen. Wij zorgen ervoor dat ze niet aan hun lot wor den overgelaten." Bovendien brengen de vrijwilli gers huisbezoeken aan mensen die net uit het ziekenhuis zijn ontslagen en doen boodschappen voor hen. Of ze gaan met de pati ent mee als die naar een ander ziekenhuis wordt overgebracht en er geen familie meekan. Scheef aankijken „In het begin van de UW. de ja ren zeventig, werden we door de zusters nog wel scheef aangeke ken," zegt Lefel (67) die al vanaf het prille begin bij de UW zit. „We kwamen op hun terrein en werden als indringers gezien. Nu zijn de verpleegsters blij dat we er zijn. Wij ontlasten hen daar waar het kan. Ook de directie waar deert onze aanwezigheid. Van daar dat kerstpakket. Je voelt je dan echt gelijkgeschakeld aan het personeel." „Opmerkingen van patiënten als: 'het lijkt hier wel een vijfsterren hotel', krijgen we regelmatig te horen," zegt Marijke Brouwer (42) die Lefel eind maart opvolgt. „We doen niets bijzonderste bent er alleen maar. Maar juist dat wordt erg op prijs gesteld en geeft extra franje aan dit werk. Soms krijgen we schriftelijke reacties of sturen patiënten donaties. Maar dat is niet het belangrijkste. Je merkt aan ze dat ze dankbaar zijn." Mannen In 1975 is de UW in Schiedam ge start met 75 vrouwen. Nu telt de Unie 105 leden. Toentertijd was het nog een vrouwenbeweging, maar dat veranderde snel. In 1977 konden ook mannen zich bij de unie aansluiten. „Niet dat het veel heeft opgeleverd," zegt Le fel. „Er zijn maar zeven mannen bij de Unie, terwijl we ze juist zo goed kunnen gebruiken. Oké, ik zie niet zo snel een man voor een De vrijwilligers van de UW. Eerst scheef aangekeken, maar nu zeer gewaardeerd in het Schieland Ziekenhuis. Foto Ellen den Ouden/Roel Dijkstra patiënt sinaasappeltjes schillen, maar voor het rijden met rolstoe len - holletje op. holletje af - naar de fysiotherapie kunnen we ze goed gebruiken. Dat is zwaar werk." Voorzitter Gonny van Campcn- hout (40) spreekt dat tegen. „Waarom zou een man geen si naasappel schillen? Bovendien kunnen ook zij de patiënten bij de opname begeleiden." Wel meent ze dat veel mensen denken dat de 'V van de UW door veel mensen nog met 'Vrouwelijk' wordt geas- siocieerd en dat mannen zich daarom niet aanmelden. Werving Niet alleen mannen zijn welkom bij de UW. Ze kunnen iedereen gebruiken. „Regelmatig doen we aan werving,'* zegt Lefel, „maar veel reactie komt daar niet op. Ik denk dat dat komt omdat mensen zich niet echt kunnen voorstellen wat het werk inhoudt. Ervan ho ren is natuurlijk heel wat anders dan het daadwerkelijk doen en zien. Wat mij betreft mogen be langstellenden daarom best een ochtendje vrijblijvend meelopen. Al is het alleen maar om te kijken wat het is." Veel vrijwilligers zyn volgens Le fel alleenstaand. Ook ouderen met VUT of pensioen zijn vaak ac- tiei. „Als vrijwilliger kun je toch iets nuttigs doen voor een ander, maar ook voor jezelf. Voor mij is dit werk in elk geval een deel van m'n leven geworden. Je krijgt er ontzettend veel dankbaarheid voor terug." Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden - ook uoor een ochtend meelopen - bij meur. P. J. AL Lefel, Gnegplem 87, Schiedam, tel. 4704134 Schiedam - De politie van Schiedam treedt strenger op tegen foutparkeerders bij videotheken. Met name aan de Oranje straat en Gerrit Verboonstraatis de overlast haast niet de kop in te drukken. Automobilisten blijven daar hardnekkig proberen hun auto zo dicht mogelijk bij de uitleen van filmbanden te par keren. Ondanks nieuwe maatregelen zetten bezoekers van de videothe ken in die straten regelmatig hun auto's nog altijd op vaak onmoge lijke plaatsen. Hierdoor ontstaat er gevaar voor overige weggebrui kers. Aanvankelijk konden de au to's gedeeltelijk op de stoep wor den neergezet, maar dat gaat nu met meer. Enkele weken geleden zijn er be tonnen anti-parkeer-banden tus sen de rijweg en het fietspad aan gebracht. Die maatregel lijkt het gedrag van de videoklanten voor alsnog niet te kunnen beïnvloe den. Dc filmliefhebbers nemen nog steeds niet de moeite hun au to om de hoek van de straat op dc parkeerplaats achter te laten. Zc gebruiken liever de dichterbij ge legen bushalte of laten hun vier wieler simpelweg op de rijweg staan. Bij de videotheek aan de Gcrnt Verboonstraat komt het zelfs regelmatig voor dat video klanten hun auto op de Koe- marktbrug 'parkeren'. De politie heeft bij haar werk de hulp ingeroepen van de video theek-eigenaren. Zij hebben in middels de politie op bezoek ge had met het verzoek de klanten er op te wijzen dat ze hun auto al leen parkeren op de daarvoor aan gewezen plekken. Daarbij is dui delijk te verstaan gegeven dat er bonnen van honderd gulden per stuk zullen worden uitgedeeld aan diegenen die zich niet goed aan de regels houden. Ook is aan gekondigd dat dc politie de toe stand scherp in dc gaten zal hou den. vormen op de plek van het 'groei end verzet' een groene entree. Maar er zijn al meer redelijk vol groeide bomen geplant. Particu lieren hebben na de boomplant- dag grotere bomen uit hun eigen tuin verhuisd naar de Lickcbaert. Het aantal bomen heeft mede daardoor de 16.000 bereikt en er komt nog steeds nieuwe beplan ting bij. Vlaardingen - Het 'volksbos' dat 12 december in recreatiegebied de Lickebaert uit vrees voor de geplande vuilstortplaats is ge plant. blijft groeien. Afgelopen week gingen er al tweeduizend kerstbomen met kluit, beschik baar gesteld door een Vlaardingse bloemist, de grond in En zater dag 2 januari komt er, volgens de verwaehtingen. nog eens een niet Vlaardingen - Muziekcafé Mad- dox is reeds na enkele maanden op sterven na dood. maar deze tegenvaller heeft de bovenbu ren van het Repetitiehuis niet kunnen weerhouden van de ves tiging van een eigen muziekpo- dium. Op de eerste zaterdag in het nieuwe jaar gaat de club in het voormalige haringpakhuis van de firma Hoogendijk aan de Koningin Wilhelminahaven open. Bijna wekelijks krijgen met name beginnende muzi kanten de kans hun kunnen te tonen. De nieuwe activiteit wordt 2 ja nuari geïntroduceerd door mu zikanten, die wél op een grote podiumervaring en een zekere bekendheid kunnen bogen. Pe ter de Vries, een goede bekende in het regionale clubcircuit, treedt solo op. Ook Stan Stolk speelt, begeleid door saxofonist Halbe Tjepkema, een akoesti sche set. Dimitri van Tooren De bassist van Flairck speelde de afgelopen acht jaar over de gehele wereld. Verder is hij op dit moment actief in de band van troubadour Dimitri van Tooren. In dat theater-program ma speelt en zingt Stolk ook en kele Nederlandstalige liedjes van eigen hand. De Vlaardinger beschouwt dit ais een voorproef je van een programma, waarmee hij in de toekomst op eigen kracht wil gaan touren Een aan tal van zijn poëtisch getinte songs brengt hij zaterdag ten ge hore. Frank Toméi, zelf muzikant en met Angeüque van Weerkom lid van de programmacommissie, hoopt dat het initiatief aanslaat. „Heel veel bands willen graag optreden. Wij geven ze hier de kans. Het is allemaal op low budget basis. Ten opzichte van Maddox is er het voordeel, dat het Repetitiehuis niet van deze activiteiten hoeft te leven. In de eerste plaats is het een centrum met oefenruimtes. De zaterdag avonden zijn bedoeld als een ex tra attractie voor de bands die hier oefenen." Belangeloos De Vries en Stan Stolk hopen het initiatief een zetje in de rug te geven door belangeloos op te treden. Ook de band Rebel Wit hout A Clue, die nummers van onder andere Richard Thomp son en Elvis Costello gaat vertol ken, speelt voor nop. Het pu bliek mag de optredens in bijna alle gevallen gratis bijwonen.De baropbrengst is bedoeld om de resterende kosten te bestrijden. De initiatiefnemers hebben het programma tot begin februari rond. Het kost nauwelijks moei te om optredende bands te vin den, want die zijn bij het Repeti tiehuis kind aan huis. Met zes oefenruimtes en ruim 70 repete rende bands is het inmiddels uitgegroeid tot het grootste re- petitiehonkvan Zuid-Holland. „In september 1991 werd voor zichtig begonnen met twee oe fenruimtes," zegt Paul Post van het ongesubsidieerde Repetitie huis. „Wat betreft de uitbreiding 2itten we nog lang niet aan onze tax. Er is ruimte voor 12 a 13 oe fenruimtes. Als de groeiende vraag aanhoudt, komen die er ook." De snelle groei valt gedeeltelijk te verklaren uit het opdoeken van open jongerencentrum La byrinth. Tot de vurige jaarwisse ling repeteerde daar een tiental bands. Toen de gemeente de subsidie beëindigde, stonden de muzikanten op straat. Een ini tiatief om de kantine van een wielerclub te verbouwen liep spaak, waarna de meeste bands gedwongen waren naar het Re petitiehuis uit te wijken. Voordelen In plaats van 25 gulden voor een middag moet er nu 45 gulden voor 3 uur repeteren op tafel worden gelegd. Ondanks de ho gere kosten zijn de meeste Vlaardingse bands nu in het Re petitiehuis te vinden. Ten op zichte van de vroegere situatie zijn er ook voordelen. In de re petitieruimten zij-- een drum stel en een installatie te vinden. Dat scheelt een hoop gesjouw. De bands V/asteland, Grap, Memphis Mothers en een geor ganiseerde sessie prijken reeds op het programma van de zater dagavonden tot begin februari. Wat er verder gebeurt, kijken de initiatiefnemers voorlopig even aan. „Het liefst zien we dat bands 2elf initiatieven nemen cn hun eigen publiek hekken, zegt Frank Tomeï. „In dat geval kunnen wij ons beperken tot het bieden van de faciliteiten." te schatten hoeveelheid naaldbo men bij. Dan is het bos openge steld voor Vlaardingers en Maas- sluizers die hun herplantbare kerstboom by wijze van protest onderaan de Maassluissedyk wil len neerzetten. „Vanaf 11.00 uur kan men te recht." laat actievoerder Niko Koffeman weten. ..Maaralleen als er geen vorst in de grond zit. En de belangstellenden moeten zelf een schop en laarzen meenemen. De leden van de Initiatiefgroep tegen Afvalberging zijn alleen present om een handje te helpen en erop toe te zien dat de bomen op de juiste plaats worden ge plant." De tweeduizend kerstbomen, die t-iikele dagen feiug m ue Licke baert hun bestemming vonden. Het 'volksbos' trekt overigens ook veel niewsgierigen. Volgens Koffeman komen er dagelijks mensen met verrekijkers naar het gebied om te kijken waar het nu precies ligt en hoe de jonge boom pjes er bij staan. „Je zou," aldus Koffeman. „eigenlijk ook al van een toeristische trekpleister kun nen spreken." Schiedam - In Schiedam-Xoord is een ongeveer 15-jarig meisje bezig geld m te zamelen voor werk dat zc niet heeft gedaan. Ze meldt zich als bezorgster van re clamefolders en een huis-aan- huisblad met nieuwjaarswensen om de jaarlijkse beloning op te strijken. Genoemde bladen heeft ze niet rondgebracht. Schiedam - De traditionele kerst- bomenjacht kent tot dusver een opmerkelijk rustig verloop, maar sommigen ondervinden toch hin der van de speurders. Uit een ge bouw aan de J. Oreliostngcl na men onbekenden gisteren een kerstboom weg. Dc lichtjes en de versiering werden bij de diefstal vernield. Eerder deze week werd ook al een opgetuigde kerstboom ontvreemd. Schiedam - Een 14-jange Schiedammer moet zich vandaag 4 of 8 uur nuttig maken voor de gemeenschap. Hij is tot de in spanningen veroordeeld omdat hij gisteren op het Bachplein werd gesnapt bij het afsteken van vuurwerk. Dat mag alleen in de nacht van oud en nieuw. Schiedam - Een 46-jarige Schiedammer is gistermiddag in het Schieland Ziekenhuis opge nomen nadat hij op de Parallel weg ongelukkig ten val was geko men. Vermoedelijk als gevolg van de gladheid gleed de man uit bij het uitlaten van zijn hond. Hij heeft een gebroken been. Schiedam - Onbekenden hebben gisterochtend beddegoed en ge reedschap weggenomen uit een winkel aan de Dam in Schiedam. Zij kwamen binnen na het ingooi en van een ruit. Schiedam - In de Willem de Zwij gerstraat in Schiedam heeft giste ren aan het einde van de middag een brand gewoed in een woning. De brandweer was het vuur vrij snel meester. De woning was leeg. Persoonlijke ongelukken hebben zich met voorgedaan. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Vlaardingen - Jn het grote ronde aquarium van het Visserij mu seum in Vlaardingen zwemmen weer vissen uit de Noordzee. Dat is sinds twee weken het geval maar het nieuws is stil gehouden om le kunnen afwachten of de vissen zouden aarden in het aquarium. Enkele maanden geleden bleken onverwacht op vijf na alle vissen in het aquarium te zijn doodge gaan Vlaardingen - Hij had een onbe- zorgde jeugd en genoot van het le ven. Zij werd strak onder de duim gehouden en had het in haar kin derjaren niet gemakkelijk. Een feestje bracht hen bij elkaar en op 28 december 1932 traden ze in het huwelijk. Het diamanten bruids paar van de Billitonlaan had het in die tijd niet verwacht, maar nog steeds delen ze hamen het le ven. Simon van Leeuwen wilde in zijn jonge jaren niet gebonden zijn aan een vriendin Totdat Simon - toen vierentwintig jaar oud - voor een feestje werd uitgenodigd waar hij zonder meisje niet kon verschijnen. Al zyn vrienden wa ren inmiddels verloofd. Bastiaan- tje Poot werd de uitverkorene. „Tja. en sindsdien zijn we altijd bij elkaar gebleven." vertelt hij. „Op een gegeven moment had den we een mooi potje gespaard om te kunnen trouwen." gaat zijn vrouwel ij ke wederbel ft vo rder „Ik wilde liever vandaag de deur uit dan morgen. Op mijn twaalfde jaar moest ik al werken. Mijn va der voer in die tijd. Op een keer ging hij weer naar zee en is nood meer teruggekomen. Ik bleef al leen inet mijn moeder achter en we moesten het samen zien le rooien." Ook Simon stond al vroeg in het arbeidsleven. Als veertienjarige De drie kinderen van Simon en Bastiaantje van Leeuwen zorg den ervoor dat hun ouders het zestigjarig huwelijk niet alleen hoefden te vieren. Foto koel Dijkstra jongen heeft hij bij een bloemist gewerkt. „Na drie jaar moest ik van mijn vader een ander baantje zoeken. In mijn bloemistencarriè re zag hij geen brood Toen werd ik houtbewerker bij Cees van der Burg Zn. waar ik aan de band- zaag stond Ik heb daar 42 dienst jaren volgemaakt." „Wc moesten ons m het begin van ons huwelijk wel aan elkaar aan passen. Zij had een moeilijke leugd gehad en ik was hot vrije le ven gewend. Maar het liep alle maal wel. Mijn vrouw is geen ke nau en ik geen dictator. Ik liet het wel uit mijn hoofd om in haar pannen te gluren en mijn vrouw stelde geen vervelende vragen. Zijn vrouw valt hem bij: „We lie ten elkaar vrij en ik was erg mak kelijk." De drie kinderen van het bruids paar hebben vorige week ter ere van het 60-jarig huwelijk een feestje georganiseerd. „Het leukste vond ik nog dat de doch tervan een goede kennis uit Ove rijssel op bezoek kwam. Haar ou ders, die inmiddels overleden -zijn hadden zich in dc oorlo,r over ons dochtertje van zes ontfermd. Zij heeft daar een half jaar ge logeerd. Ze had het daar zo naar d'r zin dat ze niet meer terug wil de. Maar ja, ze hoorde bij ons."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1