Waterweg 9 Grondtransactie Proav wekt woede Levenswerk in één klap door rotje aan flarden 'Maddox is nog niet dood' Zuid wil Rotterdamse norm voor opbouwwerk Afvalbedrijf overbiedt Vlaardingen bij aankoop grond naast 'volksbos' Concentratie notarissen in Schiedam door fusie Compromis Kwakelweg Hennepkwekerij leeggehaald Antwerpen raakt verder achterop bij Rotterdam Scherpe milieunormen voor scheepswerven FNV wil ombudsman bij arbeidsvoorziening ƒ100.000,- bijeen gelopen voor Daniel den Hoed Been gebroken Wie zag fietser? Inbraak over ijs Auto kwijt Kraker gepakt Geld weg Rotterdams Dagblad Dinsdag 5 januari 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Antwerpen —De haven var. Antwerpen heeft vorig jaar in tegenstelling tot die van Rotterdam nog wel groei in de totale goederenoverslag bereikt, maar in de belangrijke containersector raakt de Belgische haven verder bij Rotterdam achterop. Antwerpen bereikte met 303 miljoen ton in 1992 (1,6 procent méér) een nieuw absoluut overslagrecord, Rotterdam maakte vorige week bekend dat de over slag met 0,7 procent was teruggelopen naar 290 mil joen ton. In de qua werkgelegenheid en toegevoegde waarde aantrekkelijke containeroverslag groeide Antwerpen met 1,2 procent tot 18,9 miljoen ton, ter- wijl Rotterdam met 9,2 procent vooruitging tot 44 miljoen ton. Het aantal containers bedroeg in Ant werpen 1,8 miljoen (op basis van 20 voet) en in Rot- -terdam 4,2 miljoen. Dat Antwerpen de grootste ha ven van Europa voor het ouderwetse (losse) stuk- goed blijft, blijkt uit dit overslagcijfer: vorig jaar wérd aan niet-gecontaineriseerde lading 26,1 mil joen ton behandeld. In Rotterdam bedroeg de niet- gecontaineriseerde stukgoedoverslag 19,7 miljoen ton. In het droge massagoed wist Antwerpen een groei te behalen van 3,6 procënt tot 31,5 miljoen ton (Rotterdam: 87,8 miljoen ton). In de vloeibare bulkla- dingen noteerde de Belgische haven 26,5 miljoen ton (plus 3,7 procent). Rotterdam boekte als oliehaven van Europa in de 'natte sector' 138.5 miljoen ton. Den Haag - Scheepswerven en andere bedrijven be zig met scheepsonderhoud moeten voldoen aan scherpere milieunormen. Afvalwater dat vrijkomt bij het schoonstraien of conserveren van een schip mogen niet ïn het oppervlaktewater terecht komen. De afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State heeft op dit punt de lozingsvergunning voor een aantal scheepswerven en scheepsreparatiebe- drijven bi de Rotterdamse regio aangepast. 'Het ministerie van Verkeer en Waterstaat had aan hankelijk 'andere voorwaarden in de vergunning op genomen. Zo zou een bedrijf eerst contact moeten opnemen met .de hoofdingenieur-directeur van />Rijkswaterstaat:ivoor"er sprake kon zijn van verf spuit of gritstraalwerkzaamheden. Naar het oordeel van de raad is deze regeling echter omslachtig en tijdrovend. De betrokken bedrijven krijgen nu de al gemene verplichting zodanige voorzieningen te tref fen dat vrijkomende verontreinigingen niet op of in het oppervlaktewater terecht kunnen komen. Kan dit ook nog in een kolom? Bij een inval in een bo venwoning aan de Bergselaan in Rotter dam heeft de politie gister avond een illegale hennep kwekerij ontdekt. Daarbij is apparatuur en een gro te hoeveel heid hen nepplanten in beslag genomen. Arrestaties zijn niet ver richt, naar de bewoon ster van het pand is een onderzoek gestart. De politie kwam de kwekerij op het spoor na klachten van bene denburen over water overlast. Foto Jasper Juinen Rotterdam - De FNV pleit voor het aanstellen van een ombudsman of -vrouw bij de arbeidsvoorzie ning. Op die manier kan worden nagegaan welke klachten er zijn op het functioneren van de arbeids bureaus. Tevens geeft het werkzoekenden de kans een eventueel slechte behandeling aan te kaarten. Dat zei voorzitter H. van der Pluijm van het FNV-dis- 1 trict Zuid-Holland gisteren tijdens de nieuwjaarsbij eenkomst van zijn district in Rotterdam. Volgens Van der Pluijm, namens de FNV lid van het bestuur van het Regionaal Bureau Arbeidsvoorziening Rijn mond, kan door het aanstellen van zo'n ombudsman of -vrouw de arbeidsvoorziening klantvriendelijker worden ingericht. Voorts stelde de districtsvoorzitter van de FNV dat er meer werk moet komen voor laaggeschoolden. Ge beurt dat niet. dan is het zogenoemde doelgroepen beleid tot mislukken gedoemd, waarschuwde Van der Pluijm. Hij uitte daarbij kritiek op de diverse projecten voor doelgroepen, Al jaren wemelt het van de arbeidsmarktprojecten voor doelgroepen. De po sitie van allochtonen, gehandicapten en herintre dende vrouwen op de arbeidsmarkt verandert er ech ter nauwelijks door, aldus Van der Pluijm. „Straks is één op de drie burgers in de grote steden van buiten landse afkomst. Maar op de arbeidsmarkt staan al lochtonen nog steeds achterin de rij voor een baan," Hij vreest dan ook dat de deelnemers aan doelgroep projecten „helemaal dol draaien" als er niet meer ba nen voor laaggeschoolden bijkomen. Van der Pluijm vindt dat onorthodox moet worden gedacht aan het creëren van werk door de functie-eisen bij te stellen Rotterdam - Met een estafetteloop van de Euromast 1 naar de Eiffeltoren in Parijs hebben veertien teams ;van elk acht lopers via sponsoring honderdduizend gulden bijeen gelopen voor de Dr. Daniel den Hoed Kliniek. Vanmiddag kreeg directeur dr. J. van den I Blink van de kliniek het geld overhandigd tijdens de nieuwjaarsreceptie van de Rotterdamse sportpers. Met de opbrengst van de Roparun 1992, die in mei vorig jaar onder het motto 'lopen voor pompen' werd gehouden, kan de Dr. Daniel den Hoek Kliniek in- ftiuspompen aanschaffen. Dit zijn pompen met de omvang van een zakcalculator, die de volledige in- fuusfunctie overnemen. Patiënten die dergelijke pompen gebruiken zijn daardoor niet langer aan bed gekluisterd. ■De opbrengst van Roparun 1993, die van 19 tot en met 22 mei wordt gehouden, komt opnieuw ten goe de aan de Dr. Daniel den Hoek Kliniek. Deze keer zal het geld worden gebruikt voor het supportive-care programma, dat tot doel heeft de kwaiiteit van net le ven van kankerpatiënten te bevorderen. Vlaardingen - Pogingen van het Provinciaal Afvalverwijde- ringsbedrijf (Proav) om vijftien hectare grond aan te kopen naast de geplande vuilstort in de Liekebaert hebben de woede gewekt van de Socialistiese Partij. De Vlaardingse SP-fractie wil dat wethouder Kees van der Windt in een brandbrief van provinciaal bestuurder Hans van derVIist (milieu) eist dat de Proavde onderhandelingen onmiddellijkstopzet. Van der Vlist is commissaris bij het afvalbedrijf. De grond is eigendom van boer Moerman, die zijn agrarisch be drijf wil opdoeken. Voor de ge meente Vlaardingen, die al ge ruime tijd met Moerman over aankoop onderhandelde, zijn de druiven zeer zuur. De gemeente heeft als koper moeten afhaken, omdat de Proav een hoger bod uitbracht. „Het is onverteerbaar dat een provinciaal bedrijf ge meenschapsgeld gebruikt om een gemeente te overtroeven bij aan koop van grond. Twee overheden die elkaar oveihieden, schande lijk!" aldus SP-fractieleider Remi Poppe. Volgens Poppe heeft de Proav ge handeld zonder vooroverleg met Vlaardingen en de gemeente niet alleen gefrustreerd, maar ook nog eens een forse inkomstenbron door de neus geboord. Want Vlaardingen wilde het terrein hebben voor uitbreiding van in dustriegebied De Vergulde Hand. „De Proav heeft lang niet al die grond nodig. Wat was nou logi scher geweest dan de gemeente de grond te laten kopen en vervol gens daar als Proav een stuk van m erfpacht te nemen," aldus een furieuze Poppe. De grond waar het om gaat ligt tussen het industriegebied De Vergulde Hand en de geplande stortplaats, die op 12 december vorig jaar door streekbewoners die tegen de vuilstort gekant zijn, werd beplant met circa 15.000 bomen. Het afvalbedrijf' wil de grond gebruiken als buffer tussen de stortplaats en de bebouwde kom en er tevens bedrijfsgebou wen vooi de vuilstort neerzetten. Poppe heeft vernomen dat de Proav er zelfs bomen zou willen planten. De aankoop is nog niet afgerond, zou een woordvoerder van de Proav hebben verklaard. Maar on duidelijk is in hoeverre de trans actie tussen het afvalbedrijf en boer Moerman nog teruggedraaid kan worden. Poppe vindt hoe dan ook dat de gemeente Vlaardingen de eerste gegadigde moet zijn voor de grond en dat de Proav desnoods maar de meerprijs moet betalen die zij zelf bovenop het gemeentelijk bod heeft gelegd. Voor boer Moerman was het bod van de Proav des te aantrekkelij ker, omdat er ook een koper was gevonden voor zijn melkquotum. Door Sander Sonnemans Scliiedam/Vlaardingen - Frans de Vos-Burchart had het zich alle maal zo mooi voorgesteld. Als be loning voor een jaar keihard wer ken had hij zichzelf getrakteerd op een korte vakantie in Florida. De zaak ging op slot. Met Kerst en Oud en Nieuw zouden hij, zijn vrouw, dochter en schoonzoon in Amerika genieten van de welver diende rust om vol energie aan een nieuwjaar te kunnen begin nen. Echter, een week eerder dan gepland is de familie de Vos-Bvr- chart terug in Vlaardingen. UitffTist? Niets daarvan. Huil buien en slapeloze nachten ter gen de heer des huizes. Hij is op van de zenuwen. Oorzaak? Een rotje door de brievenbus van zijn administratiekantoor aan de Schiedamse Nassaulaan. Dader? Onbekend. Waarschijnlijk een kwajongenstreek. Donderdag 31 december kreeg de familie in Florida een telefoontje van de nicht die in de vakantie de post bij het kantoor zou ophalen. Frans reageerde nuchter en zake lijk. Hij wilde meteen terug naar huis. Terug naar de zaak. Kijken hoe de vlag er bijstond. Nieuw jaarsdag landde hy met zijn gezin op Schiphol. „Vakantie verziekt. De pas ver bouwde zaak verziekt. Mijn le venswerk verziekt," is Frans (52) emotioneel maar duidelijk als hij de balans van de afgelopen dagen opmaakt. „De muren staan er nog wel maar van het dak en de vloer bedekking is niets meer over. Zo'n zeventig procent van de in boedel is verziekt. Alle compu terapparatuur is weggehaald. Mappen, paperassen en ander be langrijk onmisbaar materiaal is verbrand. Een klem deel kan mis schien toch nog worden gered. Wat moet ik beginnen?" Pillen Het leed is niet te overzien voor Frans en zijn dochter Diana met wie hij zyn bedrijf runt. De totale schade wordt voorlopig geraamd Frans de Vos-Burchart toont de ravage na de brand. „Een dag later zou mijn nicht de brievenbus dichtspijkeren." Foto Roei Dijkstra op 700.000 gulden. Het bedrijf is gelukkig wel tegen brandschade verzekerd. Maar dat is slechts een schrale troost. Het bedrijf ligt stil en het zal maanden duren eer de zakelijke activiteiten echt op gang komen. Voorlopig kan alleen worden be keken wat gered is en hoe de trein weer op de rails gezet moet wor den Pillen en poeders houden Frans de Vos-Burchart, in zijn schamele vrije tijd voorzitter van de amateurvoetbaiclub SW, op de been. „In 1977 ben ik voor mezelf be gonnen. Met hard werken heb ik een goed lopend bedrijf opge bouwd. Werken is mijn hobby. Ik maak weken van zeventig a tach tig uur. Een vrije zaterdag heb ik niet en wil ik niet. Werken aan mijn bedrijf is mijn passie. We hebben ruim vierhonderd klan ten in heel Zuid-Holland en ook wel daarbuiten. Wat in vijftien jaar door mij is opgebouwd is door één rotje kapot gemaakt." Van de brandweer heeft Frans te horen gekregen dat iemand een rotje door de brievenbus heeft ge gooid. Het vuurwerk is ontploft en de nasmeulende resten heb ben de post in de fik hebben ge- x zet. Het vuur heeft in een rap tem po om zich heen gegrepen en zich via de trap een weg gebaand naar de bovenliggende etage, „Een dag later zou er niets aan de hand zijn geweest, want dan zou mijn nicht de brievenbus dichtspijkeren. Bij degene die dit heeft geflikt zouden ze de handen af moeten hakken. Of de ouders moeten laten opdraaien voor de schade. Nee, ik heb er geen goed woord voor over. In één klap al myn werk vernietigd. En ik moet maar zien dat ik van mijn cliënten alle cijfermatige gegevens weer boven tafel krijg. Dat kost me maanden overwerk en gebel naar de belastingen en andere instan ties. De computerbestanden be waar ik altijd in een kluis dus die zijn er gelukkig nog. Da's een ge luk bij een ongeluk." Inmiddels probeert Frans, voor zover zijn persoonlijke toestand het toelaat, voorzichtig een begin te maken met de werkzaamhe den. De zolder van zijn woning aan de Esdoorndreef in Vlaardin gen wordt provisorisch ingericht als kantoortje. Binnenkort hoopt bij over nieuwe apparatuur te be schikken. „Mijn hoofd staat er nog helemaal met naar," verzucht hij. „Maar ja, je moet toch ergens beginnen." Vlaardingen - Maddox, muziek café annex kunstpodium in een voormalig haringpakhuis aan de Koningin Wilhelminahaven, blijft voorlopig dicht. Gedwon gen door financiële problemen, beraadt eigenaar Bert van Zan ten zich op de toekomst van zijn in oktober vorig jaar geopende onderneming. Binnen een maand wil Van Zanten beslissen of en zo ja op welke manier het café wordt voortgezet. Maddox kwam reeds na twee maanden in moeilijkheden, omdat de kosten de baten ver overtroffen. De muziekavonden op donderdag en zaterdag wer den redelijk goed bezocht, maar de aanloop op doordeweekse avonden viel zwaar tegen. „Had den we betere inkomsten uit het café gehad, dan was er niets aan de hand geweest," aldus de aan geslagen horeea-ondernemer. Half december vond het laatste optreden plaats. Het aangekon digde concert op oudejaars avond werd afgelast. Van Zanten is tot de conclusie gekomen dat de oude Maddox- formute commercieel niet haal baar is. De programmering (van niet-Westerse popgroepen) is te duur en de kunstexposities trek ken te weinig publiek, wat zijn neerslag op de baromzet niet mist. „Bij het bepalen van de nieuwe koers zullen we proberen zoveel mogelijk elementen uit de oude formule overeind te houden," meldt Van Zanten. Hoewel wordt beweerd dat hij zijn laatste kratten limonade al heeft over gedaan aan het Repetitiehuis dat boven Maddox is gevestigd, ont kent Bert van Zanten dat het doek voorgoed is gevallen voor zijn onderneming. „Maddox is nog niet dood. Er is niets ern stigs aan de hand, er is financieel nog ruimte om een en ander bij te stellen. Er moet iets verande ren, daar gaat het om." Schiedam - De Schiedamse nota riskantoren C. F. J. van der Valk en Bonga Kloosterman zijn per 1 januari gefuseerd tot Van der Valk Partners. Het kantoor van de nieuwe combinatie is geves tigd aan de Parkweg, in de bure len van Van der Valk. Het kantoor van Bonga Kloosterman aan de Westvest wordt opgeheven. Volgens mr. B. van derMeide, als notaris al geruime tijd werkzaam bij Van der Valk. gaan steeds meer notarissen over tot fuseren. „Omdat eenlingen niet het hele terrein kunnen behappen en vaak behoefte hebben aan rugge spraak." Door de concentratie van vier notarissen op één adres, zoals nu in Schiedam, ontstaat de mogelijkheid het werk beter te Schiedam - Een I3-jarig meisje uit Schiedam heeft gistermiddag rond zes uur by een val haar on derbeen gebroken op het ijs bij de Busjs Ballotsingel. o spreiden, zegt Van der Meide. Hij ontkent dat de consument na delige gevolgen ondervindt van de fusie. Weliswaar kan die voor taan niet meer uit verschillende notariskantoren kiezen maar in financiële zin heeft dat geen con sequenties. Voor de meeste han delingen worden standaardtarie ven gehanteerd. Alleen voor de vennootschapspraktyk {stich tingsaktes van BVs en zo) zijn de tarieven in zekere zin vrij. Kort voor de fusie is mr. C. F. J. van der Valk (59) na 27 jaar terug getreden als notaris. Een opvol ger is nog niet benoemd. Zijn functie wordt waargenomen door mr. Groeneveid. Naast vier nota rissen, werken by Van der Valk Partners ongeveer 50 mensen. Schiedam - De bewonersvereni ging Schiedam-Zuid roept de an dere stadsvernieuwingswijken op, gezamenlijk te strijden voor een flinke uitbreiding van het op bouwwerk in Schiedam. Volgens de Gorzenaren verdient een dergelijke strategie de voor keur boven onderling gekissebis, dat in de wijken dreigt te ontstaan na het uitkomen van een nota over de toekomst van het op bouwwerk in Schiedam. In deze nota wordt een vermindering van het opbouwwerk en de technische bewonersondersteuning in de stadsverniewingswijken in Schiedam voorgesteld. De omstreden nota is uitgebracht door het IOBS, de formele werk gever van de opbouwwerkers in Schiedam. Wijken als Zuid, Oost, West en Centrum moeten in dit plan uren inleveren. De verkre gen ruimte wil het IOBS gebrui ken voor het opzetten van op bouwwerk in Noord en het aan stellen van een coordinator. Deze coordinator zou een centrale rol moeten krijgen bij de verde ling van de werkinzet. Verschil lende bewonersverenigingen zijn daar fel tegen gekant. Volgens hen horen de bewonersverenigm- gen net als nu zelf te bepalen, wat de opbouwwerkers voor taken verrichten. Vooruitlopend op uitvoering van de ota wilde het IOBS onlangs de contracten met twee medewer kers in Zuid beëindigen. Hierop benaderde Zuid de politiek, die een willig oor bleek te hebben voor de grieven van de schicrei- landbewoners. De raadscommissie voor wijk- en buurtbeheer passeerde het IOBS en besloot het contract met op bouwwerker Marja Soesbergen tijdelijk te verlengen. De bewo nersvereniging Centrum gunt Zuid haar succes, maar raakte te gelijkertijd gefrustreerd over de gang van zaken. In afwachting van de nieuwe werkwijze moet Centrum het vol gens voorzitter Maarten Reude- rink ai een haii'jaar zonder bewo- nersdeskundige stellen. Hij vreest nu dat Centrum de dupe zal worden van de toezeggingen aan Zuid. Reudeiïnk krijgt al maanden te horen, dat de vacatu re door de grote schaarste aan uren niet kan worden ingevuld. Vice-voorzitter André Marbus van Zuid bestrijdt dat Centrum de du pe wordt van de beslissing van de Schiedamse politiek. „We -zien met lede ogen toe dat het contract met de bewonersdeskundige per 1 januari wordt beëindigd. En het contract met de opbouwwerkster is slechts met drie maanden ver lengd. Er breekt opnieuw een on zekere periode aan. We vrezen dat het IOBS wil vasthouden aan de omstreden koerswijziging, on danks protesten van Oost, West en Zuid." Zuid rekent het onderlinge gekis sebis vooral het IOBS aan. „Zij hadden de wijken tot elkaar moe ten brengen om gezamenlijk tot een gerichte actie richting poli tiek te komen. Nu dreigen vrij te gen elkaar uitgespeeld te worden. Met het risico dat de nota van het IOBS de politiek allergisch maakt voor dc bewonersonderstcu- ning." Zuid hoopt dat de politiek het opbouwwerk in Schiedam juist wil uitbreiden. Als ideaal ziet de wijk een situatie ontstaan, die vergelijkbaar is met de gemeente Rotterdam. Daar is er per 10.000 inwoners 1 opbouwwerker in dienst. In Schiedam is het aantal beroepskrachten relatief gezien nog niet half zo groot. Schiedam - De Schiedamse poli tie zoekt getuigen van een fiets tocht die een 64-jarige man op ou dejaarsdag rond het middaguur heeft gemaakt van de Ven Hoger- dorplaan te Vlaardingen, waar hij geld had gehaald, naar de kantine van de hockeyverenigirg Spirit te Schiedam. De man reed op een witte fiets. Hij is later op de mid dag aangetroffen aan de bar van de hockeyvereniging aan de Har- galaan met een hersenfractuur. Het kan zijn dat de man gevallen is, maar de politie wil daarover ze kerheid hebben. Maassluis - Een inbreker heeft gisternacht bij een bedrijf aan de Wagenstraat in Maassluis inge broken. Hij kon bij de achterzijde van het bedrijf komen via het ijs. Omwonenden hoorden gestom mel, waarschuwden de politie maar toen die arriveerde was de vogel al gevlogen. Vlaardingen - Een49-jarige Vlaar- dinger is gisteravond omstreeks kwart over negen in de Frederik Hendrikiaan zijn auto kwijtge raakt. De politie pakte die af, omdat de man niet over een rijbe wijs beschikte. Bij een andere controle, afgelo pen nacht, is een 28-jarige Vlaar- dinger op de Arij Koplaan aange houden. Hij reed onder invloed van teveel drank. Vlaardingen/Maassluis - Een 39- jarige Leidenaar is vannacht rond kwart over één op heterdaad be trapt bij een poging een auto open te breken in de Kuipershof. Hij had een schroevedraaier bij zich. In Maassluis is geprobeerd in te breken in een auto in een carport aan de Albert Schweitzerdreef. Hier werd de dader gestoord tij dens zijn werk en vluchtte. Maassluis - Een 26-jarige vrouw uit Maassluis is gisteren rond het middaguur m het winkelcentrum Koningshoek haar portemonnee kwijtgeraakt met daarin 1700 gul den. Een jongen was quasi on schuldig tegen haar aangelopen en deed een greep in de handtas. Maasland - Diverse plooien moe ten nog worden weggewerkt, maar er lijkt een compromis in de maak voor de reconstructie van de Kwakelweg. De Reconstructie commissie Midden-Delfland, het hoogheemraadschap van Delf land, de bewoners van de Duifpol der en niet in de laatste plaats de gemeenteraad van Maasland toonden daartoe gisteravond de bereidheid. Het Bureau van Uitvoering streeft er nog altijd naar om hal verwege komende zomer met de reconstructie te starten. Het dijk- lichaam dient te worden opge hoogd, de weg iets te worden ver breed, terwijl aan het eind van de weg een parkeerplaats moet ko men. Juist by die parkeervoorzie ning liggen de standpunten uit een. Met als belangrijkste vraag het aantal parkeerplaatsen. Wet houder P. Houtenbos wil dat aan tal zoveel mogelijk beperken. Houtenbos zag niets in het door zijn collega F. de Vos verkondig de 'vol is vol', erop wijzend dat Maasland nu ook een wegsleepre- geling heeft. „Tijdens piekdagen wordt het dan een chaos," voor spelde Houtenbos, die wel voelde voor de suggestie van L. H. de Nie (CDA) voor een elektronische voorziening van 'vol' aan het be gin van de Kwakelweg. De door De Vos genoemde weg- sleepregeüng ontlokte geen bij val. „Onzin," hekelde D. Hanc- maayer (Open Groepering). „Zelfs bij Vlietzicht worden ze niet weggesleept." Het compromis gaat eruit bestaan dat de Kwakelweg zijn landelijk aanzien zoveel mogelyk behoudt. Waar mogelijk dient de huidige begroeiing te worden gespaard. Om een en ander uitgewerkt te kunnen presenteren zullen debe trokken partijen nog het nodige huiswerk verrichten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1