Waterweg 13 Singelkerk in acute nood 'Opslag havenslib in Broekpolder overwogen' Wethouders ondernemen reddingsactie om sloop te voorkomen Engelse doorbraak voor Vlaardingse mode-ontwerper Ylaardingen sceptisch over ROM-project Meer vluchtelingen welkom in Maassluis Brand treft OBK opnieuw k bW: l Klachten door gasontsnapping en oliemorsing op tanker msess Twee kandidaten voor voorzitterschap PvdA Man wil wéér van balkon springen Vliegveld krijgt veel grotere tax free-shop Moordwapen gevonden Café dicht na kopstoot Zes jaar uitstel van buurtpark Café loopt onder water Fietsers bekeurd Auto's bekogeld door kinderen Autokraken Telefoonkraker gearresteerd BotuJisme velt 188 eenden Tenniscentrum moet dimmen Rotterdams Dagblad Woensdag 13 januari 1993 •)C- Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Vlaardingen te! 010-2340055/fax 4349754 NO SMOKING Zo erg als bij de Shetland-eilanden was het gelukkig niet, maar de morsing van een kleine hoeveelheid olie heeft giste ren toch geleid tot stankoverlast, met name in Maassluis. Bij het ballasten van de tanker 'Patriotic', die lag afgemeerd In de 7e Petroleumhaven, is gisteren acht kubieke meter olie gemorst Deoliebestrijdersvan de Rotterdamse Reiniglngs- dienst (Roteb) waren snel ter plekke en zagen kans met een drijvend scherm verspreiding van de olie te voorkomen. Eer der had de 'Patriotic' gisteren ook al voor overlast gezorgd. Ook de ontsnapping van een hoeveelheid zogeheten inert- gas uit een van de ladingtanks leverde ook een stankgolfje "op.DeafdeiinglnspecÜevandeDCMRMilieudienstRijnmond I is een onderzoek gestart naar de gasontsnapping en ollemor- - sing aan boord van de tanker. Foto Robert Vos/John de patef Rotterdam - Chris van Hoeve uit Rotterdam-West neemt het op tegen de huidige PvdA-voorzitter Hen Platteschorre, Volgende week dinsdag kiest de PvdA-afdeling Rotterdam een voorzitter en het be stuur heeft geen voordracht willen doen. De strijd is open. Maar Platteschorre heeft een ongebruikelijke stap gezet, waarvan onduidelijk is of deze zich tegen hem keert of zijn positie juist versterkt, Platteschorre presenteert in het partijblad Info zijn. 'ideale bestuur'.Daarin zit bijvoorbeeld Yvonne Schikhof uit Oversehie, terwijl het bestuur Hans Hof uit IJsselmonde voordraagt Klaarblijkelijk heeft Platteschorre een andere mening dan zijn bestuur, hoewel hij Hofwel zitting ziet nemen in het dagelijks bestuur. Ook is het aantal allochtonen in zijn ideale bestuur opmerkelijk, evenals de beoogde'terugkeer van Peter van Dijk uit Centrum-Oost. Van Dijk strui kelde eind 1989 met Platteschorre over tie wethou derskandidatuur van Hans Kombrink. De PvdA-afdeling (het voormalige gewest Rotter dam) vergadert er dinsdag over in het Nationaal On derwijscentrum, een uur later dan gebruikelijk omdat de PvdA eerst de nieuwjaarsbijeenkomst houdt. Beide voorzitterskandidaten worden gere- kend tot de linkervleugel van de PvdA. Rotterdam - De Rotterdamse politie heeft het Riagg ingeschakeld voor de opvang van een 53-jarige over spannen man, die zowel gisteren als eergisteren van het balkon van zijn flatwoning aan de Palsterkamp in Zuidwijk wilde springen. Maandagavond had hij, na een bezoekje van de poli tie, al zijn huisraad naar buiten gegooid en was door het raam van de keukendeur naar buiten gedoken. De politie wist ternauwernood te voorkomen dat hij zichzelf naar beneden wierp. Nadat hij gisterochtend door de politie was losgelaten, liep het weer uit de hand. Nu sprong hij door het raam van de slaapka mer en wéér moest de politie alle zeilen bijzetten om een zelfmoordpoging te voorkomen, Deze keer be sloot de politie professionele hulp in te roepen. Rotterdam - Rotterdam Airport krijgt, over enige tijd de beschikking overeen nieuwe en uitgebreidere tax tree-winkel. Het is de bedoeling, dat de shop mini maal vijf keer zo groot wordt en bovendien op een andere plek, meer op de loop-route van de passa giers, komt De verwachting is dat de bouwtekenin gen binnen enkele weken kunnen worden gepresen teerd. Met de nieuwbouw is een investering van circa een half miljoen gulden gemoeid. Het Rotterdamse vliegveld is een samenwerking aangegaan met het Belgische tax free-toeleverings- bedrijf Chacalli-de Dekker, dat al voor diverse grote internationale vliegvelden (onder meer Schiphol) werkt. Volgens een woordvoerder van Rotterdam Airport ziet dat bedrijf volop mogelijkheden in de kleine luchthaven. Weliswaar is slechts sprake van een gering aantal passagiers, maar omdat het veelal zakenlieden betreft ligt het gemiddeld bestedings patroon hoger dan bijvoorbeeld op Schiphol. Naast belastingvrije artikelen als rookwaren en alcohol, zal het assortiment aanzienlijk worden uitgebreid met diverse luxe artikelen, die door de nieuwe EG-bepa- lingen ook voor een relatief aantrekkelijke prijs kun nen worden aangeboden. Rotterdam - Met behulp van de 31-jarige verdachte is de politie er gisteren ingeslaagd het vuurwapen te vinden, waarmee maandagavond in een Kroatisch ontmoetingscentrum een 25-jarige man om het le ven is gebracht. De verdachte heeft uiteindelijk zélf de plek aangewezen waar de politie moest zoeken. Rotterdam - Bestaat een kopstoot in een doorsnee ca fé meestal uit een pilsje en een borreltje, enkele functionarissen van bureau Bijzondere Wetten kre gen zaterdag te maken met een meer gewelddadige variant van dit fenomeen. De politiemensen kwa men voor controle een kroeg aan de Paul Kruger- straat in de Afrikaanderwijk binnen, en werden met een bestormd door de kroegbaas. Hij gaf één van agenten een kopstoot, die met een bloedend gezicht afdroop. Op last van burgemeester Peper werd de kroeg wegens aantasting van de openbare orde ge sloten. Schiedam - De Singelkerk moet tegen de grond als er niet op zeer korte termijn wordt begonnen met het herstel van de fun deringen van het tot basiliek verheven godshuis. Dat heeft technisch onderzoek uitgewezen. De Schiedamse wethouders Aad Wiegman en Adri Reijnhout luiden een dezer dagen de noodklok in een onderhoud met verantwoordelijk minister He- dy 'd Ancona (WVC). Met het herstel van het uit de 19e eeuw stammende kerkgebouw is naar schatting een bedrag van 5 miljoen gulden gemoeid, Schiedam is bereid, drie keer hei jaarbudget voor de monumenten zorg in de gehele stad beschik baar te stellen. Dit levert 9 ton op, maar dat is bij lange na niet vol doende. Het leeuwedeel van het geld zal moeten worden opgebracht door het ministerie van WVC, dat als gevolg van bezuinigingen steeds minder geld voor de monumen tenzorg te verdelen heeft. Sinds enkele jaren bestaat er wel een knelpuntenpot. Deze is bedoeld om zeer kostbare en urgente res tauraties toch uit te laten voeren. De Schiedamse subsidie-aan vraag is echter reeds tot twee keer toe afgewezen. „Dat betekent dat we dit jaar eigenlyk niets kunnen doen," zegt wethouder Aad Wieg man, die de actie voor het behoud van de kerk binnen het college co- ordineert. „Maar als we een jaar wachten, is er geen redden meer aan." Wiegman heeft de problematiek afgelopen zaterdag aangekaart bij de minister, die toen de ope ning van kinderdagverblijf Katja op het Frans Haisplein bijwoon de, d' Ancona zegde toe, dat zij op korte termijn met de Schiedamse wethouders wil praten over dc si tuatie. Het meest urgent is de staat van de fundering. Er treedt scheur vorming en verzakking op. Sinds enkele jaren hangt er al een vang net in het gebouw om kerkgan gers te behoeden voor vallende stenen. „De problemen met de fundering leiden op den duur tot scheurende gewelven," zegt wet houder Reijnhout. „Als dat ge beurt, is het met dc kerk gedaan." De Schiedamse bestuurders ho pen te bereiken, dat de minister op zeer korte termijn een bijdrage levert voor het herstel van de fun deringen. Met deze operatie is mogelijk leeds 2 miljoen gulden gemoeid. „Misschien is de minis ter bereid een vooi schot te geven op een toekomstige toewijzing voor de knelpuntenpot." hoopt Aad Wiegman. Het kerkbestuur Iaat als eigenaar van het gebouw op korte termijn een bestek maken voor de restau ratie. Wiegman hecht het grootste belang aan een succesvolle red dingsmissie. ..De kerk speelt een centrale rol in het ontwerp voor het nieuwe Stadserf. De zichtlij nen tussen de Grote Kerk en de Singelkerk staan daarin cen traal." Vlaardlngen - Cor Windhouwer stapt morgen in het vliegtuig naar Londen met het gevoel alsof hij vleugels heeft. Want het heeft er alles van weg dat het reisje naai Engeland het begin is een nieuwe carrière. Wellicht betekent het zelfs zijn doorbraak naar de inter nationale modewereld. Aan de andere kant is de 37-jarige Vlaardinger nuchter genoeg om te beseffen dat die wereld tame lijk ontoegankelijk is, en dat er hoge eisen worden gesteld aan nieuwkomers. Hij moet dus maar afwachten hoe het balletje rolt. „Maar ik zou het wel heel leuk vinden als het een succes wordt," zegt hij eerlijk. Windhouwer gaat naar Engeland om een toelichting te geven op het ontwerp dat hij onlangs in stuurde voor de Needle Match, een modewedstrijd die wordt ge organiseerd door het befaamde Londense stoffenhuis Liberty en de BBC. Van een plaats in de fina le, op 13 maart in de stad York, is hij al zo goed als zeker. De Vlaar dinger moet het dan opnemen te gen 14, voornamelijk Engelse mo de-ontwerpers. De jonge Vlaardinger dingt mee naar een prijs in de categorie spe ciale gelegenheidskleding. Van de aandacht van de jury is hij bij voorbaat verzekerd, want Win- houwers inzending lijkt bepaald niet op de gebruikelijke smoking of cocktailjurk. Hij diende een ontwerp in dat bestaat uit ver schillende lappen stof van diverse kleuren, vormen en materialen. Deze lappen kunnen, in willekeu rige combinaties, aan elkaar wor den geknoopt tot broeken, hem den of jassen. „Vergelijk het maar met theedoeken die je aan elkaar knoopt tot je iets hebt dat leuk is om te dragen." De deelname aan de Needie Match is Windhouwers eerste se rieuze poging om in de modewe reld aan de bak te komen. Hjj droomt van een eigen atelier, maar voorlopig staat hy nog in de Free Record Shop in Maassluis CD's te verkopen om aan de kost te komen. He'C ontwerpen van kle ding blijft voorlopig beperkt tot een hartstochtelijke hobby. „Want het is heel moeilijk om er mee aan de kost te komen," heeft hij ontdekt. Cor Windhouwer voltooide pas vorig jaar een driejarige opleiding aan de modevakschool van de - ook uit Viaardiogen afkomstige - Judith Peereboom. Het was zijn. medestudente Marijke van Wei zen die hem attent maakte op de wedstrijd van Liberty en BBC, „Eigenlijk was ik te laat om me nog aan te melden, maar ik heb toch maar iets ingepakt en opge stuurd," vertelt Cor. „Ik was dan ook nogal verrast toen ik dat briefje uit Londen kreeg. Waar het toe leidt moet ik maar afwach ten. Ik beschouw dit voorlopig maar als een leuke manier om naamsbekendheid te krijgen." Vlaardingen - De gemeenteraad van "Vlaardingen staat tamelijk sceptisch tegenover het ROM- project, dat plannen behelst voor de ruimtelijke ordening en het milieu in het Rijnmondgebied tussen nu en 2010. Verschillende raadsleden vinden dat het project, dat een verdere ontwikkeling "'an het Rotterdam se havengebied (mainport) kop pelt aan verbetering van de woon- en milieuvoorwaarden, vooral op milieugebied teveel is gebaseerd op hoop en optimistische ver wachtingen in plaats van op har de gegevens. Economische belan gen zouden het voortdurend win nen van het milieu. De samenstellers van de ROM- nota slaagden er tijdens een ui terst rommelige informatieve bij eenkomst gisteravond niet m de Vlaardingse raad var. het tegen deel te overtuigen. Daarvoor ontbreken teveel cijfers en staan er teveel onduidelijkhe den in de nota. De raad heeft ook moeite met de korte termijn waar op een reactie op de plannen moet worden gegeven. De raad moet ui terlijk 1 april besluiten of Vlaar dingen meedoet aan het project voor Rijnmondgemeenten. Vol gens burgemeester Stam wordt dat een heel moeilijke opgave. Den Haag/VIaardingen - De ge meente Vlaaardingen heeft A. Ei- genraam, eigenaar van de groen te- en plantenhandel aan de Tweevriendenstraat, aangeboden het bedrijf tot zijn pensioen voort te zetten. Daardoor wordt de aan leg van een buurtpark zes jaar uit gesteld. Dit bleek dinsdag bij Raad van State tijdens de behandeling van het beroep van. de familie Eigen- raam tegen het bestemmingsplan Centrum Zuid-West I, waarin een buurtpark gepland is, gedeelte lijk op het land van de familie. De familie Eigenraam protesteert al jaren tegen deze plannen omdat daarmee hun bedrijf en huis moe ten verdwijnen. Onderhandelingen met de ge meente Vlaardingen verliepen moeizaam. Het bedrijf van de fa milie Eigenraam is al sinds 1843 aan de Tweevriendenstraat ge vestigd. De oprukkende woning bouw heeft de bereikbaarheid van het bedrijf steeds meer in het gedrang gebracht De adviseur van de Raad van State kwam met de suggestie de familie het bedrijf tot het pensioen van A. Eigen raam te laten behouden. De gemeente Vlaardingen kwam een week voor de zitting met dat voorstel bij de familie, maar heeft nog geen overeenstemming be reikt. De familie Eigenraam voelt zich ernstig benadeeld door de manier waarop zij door de ge meente is behandeld. De gemeen te Vlaardingen stelt dat het park dringend nodig is in dat deel van het centrum omdat er nauwelijks groenvoorzieningen aanwezig zijn in de buurt. Het bestem mingsplan Centrum Zuid-West I voorziet in een onteigeningsrege ling als de gemeente en de familie Eigenraam het niet eens kunnen worden. De Raad van State hoopt binnen enkele maanden uit spraak te doen. Cor Windhou wer uit Vlaar dingen kruipt graag achter de naaima chine omkle- dingte maken van een naar hij hoopt op vallend ont werp, Ge spannen ziet hij uit naar het oordeel van het Engelse publiek. Foto Roel Dijkstra. Maassluis - De gemeente Maas sluis gaat dit jaar meer vluchte lingen opvangen. Op dit moment vinden 33 ontheemden een on derkomen in Maassluis. In de loop van dit jaar wordt dit aantal naar verwachting uitgebreid tot 66. Een onlangs opgerichte stich ting gaat zorgdragen voor de be geleiding van de nieuwe inwo ners van Maassluis. De geheel uit vrijwilligers be staande Stichting Begeleiding Vluchtelingen Maasluis is eind vorig jaar opgericht. In Vlaardin gen. Schiedam en veel andere ge meenten draagt een plaatselijke afdeling van de Stichting Vluch telingenwerk zorg voor de opvang van vluchtelingen. In Maassluis hebben de vrijwilli gers in eerste instantie ook aan sluiting gezocht bij Vluchtelin genwerk, maar door organisatori sche problemen bleek de gezoch te samenwerking met de afdeling van deze stichting in het West- land niet mogelijk. Met de uitbreiding van het aantal vluchtehngenplaatsen zoekt Maassluis aansluiting bij de lan delijke norm voor opvang Als richtlijn vraagt het ministerie van WVC aan elke gemeente, een aan tal vluchtelingen op te vangen dat 2 promille van de bevolking be draagt. Met 66 opgevangen vluch telingen zou het ruim 33.000 in woners tellende Maassluis aan de norm voldoen. De Stichting Begeleiding Vluch telingen ontvangt een startsubsi die van 9.000 gulden. Jaarlijks kunnen de vrijwilligers rekenen op 14.000 gulden ter bestrijding van de kosten. Het ministerie van WVC betaalt dc kosten middels de regeling opvang asielzoekers <ROA). Voor dc opvang van vluchtelin gen worden m de loop van dit jaar tien woningen beschikbaar ge steld. De kantine van het pand van muziekvereniging OBK aan de Mgr. Noienslaan in Schiedam is vanmorgen omstreeks zes uur door brand verwoest. De brandweer kon de opslag ruimte van instrumenten spa ren, al is daarwel rook- en wa terschade. De oorzaak van de brand isnogonbekend.AI eer der werd OBK getroffen door een brand. Dat was in 1979 toen de vereniging nog geves tigd was aan de Delfiandse- weg. Toen was er kort na elkaar tweemaal tarand. Eerst door kortsluiting na een in braak en vlak daarna door brandstichting. Foto Roel Dijkstra Door Ben van Haren Vlaardingen - 'Slijk der Aarde' is de titel van een nota, waarin de mogelijkheden zijn onderzocht om de Broekpolder aan te wijzen voor opslag van verontreinigd slib uit de Rotterdamse havens. „In Vlaardingen hebben we seri eus gesproken over de mogelijk heid om van de Broekpolder een soort dumppiaats te maken voor dat havenslib. Dat gebeurde vanuit de redene ring, dat er toch al zoveel vuile troep lag en we dus weinig aan konden met die polder terwijl Rotterdam met het slib in zijn maag zat. Er zijn berekeningen gemaakt, waaruit bleek dat Vlaar dingen er miljoenen guldens aan zou verdienen." Deze bekentenis doet de pas met vut vertrokken oud-directeur Ge meentewerken Gerard Davidse. Het plan is nooit naar buiten ge komen. „Slijk der Aarde bleef ge heim omdat niemand de uitvoe ring haalbaar achtte," zegt David se ongeveer tien jaar na dato. Hij maakte deel uit van de ambte lijke onderzoeksgroep. Zijn hele leven heeft Davidse, die landelijk bekend werd met zijn ecologische groenbeheer in Vlaardingen. te maken gehad met ue Broekpol der. Eerst als zoon van een ambte naar van het Rotterdamse Haven bedrijf, die bij de opspuitmgcn in de jaren vijftig en zestig betrok ken was. en later 28 jaar als chef Plantsoenendienst en directeur Gemeentewerken in Vlaai din gen. Hij vindt overigens, dat er geen* woningen gebouwd mogen wor den m de Broekpolder maar dat het bos moet blijven Zie ook pag. 15 Schiedam - Een café aan het Broersveld in Schiedam is gister middag onder water gelopen. Door het springen van een leiding stond al snel een halve meter wa ter op de vloer, De brandweer had geruime tijd nodig om het water weg te pompen. Vlaardingen - Tijdens een ver keerscontrole op het voeren van verlichting heeft de Vlaardingse politie gisterochtend 25 fietsers bekeurd. De overtreders waren voornamelijk scholieren. De con trole werd gehouden tussen half acht en hall'negen. Geschrokken door het grote aan tal boetes, heeft de politie beslo ten ook de komende tijd controles op fietsverlichting uit te voeren. Vlaardingen - Kinderen hebben gistermiddag vanaf het viaduct van rijksweg 20 stenen gegooid naar auto's die op de Lepelaarsin gel onder hen passeerden. Min stens één auto werd daarbij be schadigd. De bestuurder, die aangifte deed bij de politie, had schade aan de voorruit en de motorkap van zijn auto. De daders zijn niet gepakt. Schiedam - Autokrakers hebben afgelopen etmaal weer flink huis gehouden in Schiedam. In totaal werden zes auto's opengebroken. De auto's stonden geparkeerd aan de Horvathweg (buit; snoepjes en een thermometer), het Broersveld (radio-cassettespeler), de West- vest (zonnebril, muziekbandjes, een trui) en de Vlaardingerdijk (een verbanddoos). In de Nieuw Mathenesserstraat werden twee vrachtwagens open gebroken. De dief stal een radio- cassettespeler en drie tankpasjes. Ook werden twee auto's gestolen. Uit een garagebedrijf aart de Kommiezenlaan verdween een zwarte BMW en in de Nicolaas Beetsstraat werd een rode Honda weggenomen. Schiedam - Op het Stationsplein heeft de Schiedamse politie giste ren op heterdaad een telefoonkra ker aangehouden. De man, een 20-jarige Schiedam mer, was bezig de automaat te slo pen om het muntgeld te kunnen bemachtigen. Op het bureau bekende de arres tant ook twee fietsendiefstallen. Vlaardingen - Het aantal eenden dat vorig jaar in Vlaardingen aan botuhsme is overleden is belang rijk hoger dan in '91; 188 tegen 110. De verklaring daarvoor ligt in de warmere temperaturen van 1992. De gemeente ziet de toename niet als ernstig. Pas als er een styging is naar bijvoorbeeld zeshonderd dode eenden, moet de alarmklok worden geluid. Daarbij wordt geconstateerd dat het aantal eenden nog steeds toe neemt. Botuhsme wordt veroorzaakt door een bepaalde bacterie in het water die zich bij hogere tempera turen zeer snel vermenigvuldigt en voor een verlamming var het zenuwstelsel zorgt. Vlaardingen - Tenniscentrum Vlaardingen aan de Zwanensin- gel moet de lichtmasten 's avonds op tijd uitdoen Dat heeft de ge meente schriftelijk laten weten aan de directie van het centrum. Aanleiding voor deze vermaning zyn klachten van omwonenden. Zij beweren dat de verlichting vaak langer brandt dan was afge sproken tussen de gemeente en het tenniscentrum. De ouren on dervinden daar overlast van en worden er door uit hun slaap ge houden In 1989 kwam de ge meente met de exploitant over een dat de lichtmasten 's winters om negen uur 's avonds moesten worden gedoofd en 's zomers om elf uur. Buurtbewoners zeggen echter dat de lichten ook in de winter tot tien. en soms tot elf uur branden. Zij eisten onlangs van de gemeente dat die het tennis centrum aan de gemaakte afspra ken zou heri nneren

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1