Waterweg ll1 Fusie wijkverpleging en gezinszorg Storm houdt huis Reus van Kethel geveld Nieuwe regionale organisatie telt twaalfhonderd medewerkers SP graaft verder naar standpunt Van Ardenne Gemeentelijke gebouwen bijna allemaal asbestvrij Patijn: nieuwe regio's zullen ineffectief zijn Fors schadebedrag voor gedupeerden kerstreis Wandelaars vinden lijk in Nieuwerkerks park 'Ons Rotterdam' ook voor buurgemeenten Adri Reijnhout bemiddelt in conflict centrum Explosiegevaar: straat afgezet Politie betrapt benzinedieven Winkeldieven aangehouden Caissière bedreigd Fietsers op de bon Geen groter gokcentrum 1 Rotterdams Dagbiad Donderdag 14 januari 1993 Regio Waterweg Westhavenpiaats 22 3131 BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Den Haag - Het plan van CDA-fraetievoorzitter Brinkman om Nederland op le splitsen in 25 be stuurlijke regio's, overeen- komend met het aantal poli tie- regio's, verhindert de de centralisatie van het open baar bestuur eerder dan dat hij die bevordert. Dat stelt mr. S. Patijn, commissaris van de koningin in Zuid- Holland, Hij is daarom fel te gen het idee van Brinkman en vindt'daarbij zijn colle ga's Terlouw (Gelderland) en Hendrikx (Overijssel) aan zijn zijde. Patijn vindt ook dat de expe- rimenten met regiobesturen in de grootstedelijke gebie den, bij voorbeeld OOR (Rijnmond) en ROA (Am sterdam), niet mogen leiden tot 'mini-provincies' met een zelfde pakket als de huidige provincies. Hij voelt veel meer voor een vernieuwing van het bestuur zoals dat nu gebeurt in de Randstad. De drie betrokken provincies (Utrecht, Zuid-Holland en Noord-Holland) werken al een tijd nauw met elkaar samen en zijn daar tevreden over. Patijn vindt dat de discussie over regionale be stuursvormen, zoals in Rotterdam en Amsterdam, een verkeerde wending heeft genomen. „Binnen landse Zaken had de discussies over de versterking van de grote stad en over de indeling van het binnen lands bestuur gescheiden moeten houden," meent Patijn. Sinds eind vorig jaar is Patijn met zijn gede puteerden in conflict met hét Overleg Orgaan Rijn mond. Patijn heeft gisteren bijval gekregen van voorzitter Beelaerts van "Blokland van het Interprovinciaal Overleg (IPO) in Utrecht. Het Nederlandse provin ciale en regiobestuur heeft eerder behoefte aan schaalvergroting dan schaalverkleining, stelde Beel- aerts van Blokland. Patijn: 'Re giobestu- ren mogen geen mmi- worden. Archieffoto Niels der Hoeven/ Rotterdams Dagblad Rotterdam - De gedupeerden van de mislukte Hu- manitas-kerstreis naar Praag en omgeving ontvan gen een ruime schadevergoeding. De stichting Hu- manitas en reisorganisator Csardas Reizen in Nijme gen zyn dat overeengekomen. Op de reissom van ƒ895,- per deelnemer zal Csardas Reizen bedragen variërend van 100,- tot ƒ300,- restitueren. Humanitas-directeur Gijs Kempen toonde zich gis teren 2eer ingenomen met het onderhandelingsre sultaat, temeer daar de toegekende schadebedragen hoger liggen dan de ANVR,-de overkoepelende ver eniging van Nederlandse reisorganisaties, in soort gelijke gevallen uitkeert. ,.Ik heb me," legt Kempen uit, „tijdens het gesprek met de heer Goossen van Csardas Reizen fors breed gemaakt Hij is niet blij bij me weggegaan maar ik moet tot zijn verdediging aanvoeren dat zijn reisor ganisatie tot dusver nooit ontevreden klanten heeft gehad. Met name over de kwaliteit van de touringcar was Goossen zelf woedend." De klachten over de 11-daagse busreis, bedoeld als idyllische eindejaarsviering voor alleenstaanden van 55 jaar en ouder, betroffen ondermeerde slechte hotelkamers in een jachtslot buiten Praag met abso luut onvoldoende sanitaire omstandigheden en de abominabele staat van de Nederlandse touringcar, met name op de terugweg. Zo walmden uitlaatgas sen door de cabine, werd de voordeur, na en ongeluk je op een Tsjechische spoorovergang, dichtgehou den met touwen en waren radio, video en koffiezet apparaat defect. Volgens Humanitas-directeur Kempen hebben 20 van de in totaal 43 kerstreis-deeinemers te kennen gegeven geen schadevergoeding te willen. Nieuwerkerk aan den IJssel - In het IJsselpark in Nieuwerkerk aan den IJssel is vanochtend een stof felijk o< ;rschot gevonden. De politie kon vanmor gen nog met zeggen of het om het lijk van een man of een vrouw gaat. Het lichaam werd ontdekt door men sen die de hond uitlieten in het park achter het Ely- see Park Hotel. Rotterdam - Het historische tijdschrift Ons Rotter dam moet een blad worden voor de hele Rijnmond. De redactie wil met ingang van dit jaar een formule ontwikkelen, waardoor ook de buurgemeenten van het huidige Rotterdam een volwaardige plek toebe deeld krijgen in het populaire blad. Hoofdredacteur Gerda Gebuis wil daarmee het voortbestaan van het tijdschrift garanderen. Leo van Hoek, die de produktievoorbereïding van Ons Rotterdam voor zijn rekening neemt, laat weten dat de redactie wil inspelen op de regiovorming waaraan het Overlegorgaan Rijnmondgemeenten (OOR) bezig is. In de plannen van het OOR maakt de gemeente Rotterdam als bestuursorgaan plaats voor een regionaal bestuur, dat ook de buurgemeenten omvat. Het is daarbij nodig dat de deelgemeenten op gelijke voet komen met die buurgemeenten en dus eveneens zelfstandige gemeenten worden. Het te gengestelde van annexatie dus, of zoals Gerda Ge- buis schrijft: de vroeger ingelijfde gemeenten zoals Overschie, Charlois en Kralingen krijgen hun zelf standigheid terug. Het OOR streeft naar een provinciale status van de regio Rotterdam, waarvoor een splitsing van Zuid- Holland nodig is. De nieuwe 'provincie' Rotterdam is tweemaal zo groot als de huidige stad Rotterdam en dat heeft ook gevolgen voor het aandachtsgebied van de redactie van 'het blad voor alle mensen die van Rotterdam houden'. Rotterdam is straks een weidser begrip en zal ook betrekking hebben op Voome-Putten. het Waterweggebied, de IJssel- en Lekstreek en de omgeving van Barendrecht en Rid derkerk. De Stichting en de redactie hopen op gun stige gevolgen voor het 'abonnementenbestand. Vooralsnog zijn er geen concrete plannen voor sa* •menwerking met andere historische tijdschriften in gemeenten rond het huidige Rotterdam, zoals Scy- edam en het Vlaardings Jaarboek. Schiedam - De organisaties voor gezinsverzorging en kruis werk uit Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Maasland zijn gefuseerd tot Thuiszorg Nieuwe Waterweg Noord. De fusie werd op 1 januari een feit, maar pas in de loop van het jaar zal de werkwijze van het zorgpersoneel aan de nieuwe organisatie worden aangepast. Het kost tijd om de circa 1200 medewerkers daarop voor te bereiden. Partners in de fusie, waaraan twee jaar is gewerkt, zijn de stich tingen Gezinsverzorging uit Vlaardingen en Schiedam, het Kruiswerk Nieuwe Waterweg Noord en het Interconfessioneel Centrum voor Maatschappelijke Dienstverlening (ICMD), dat Maassluis en Maasland als werk gebied heeft. Alle vier de organi saties hebben een directeur gele verd voor het nieuwe manage mentteam. Het doel van de fusie is tweeledig. Volgens algemeen directeur Guus van Weelden gaat het om zowel verbetering van de zorg kwaliteit en verhoging van de ef ficiency, als om het afschermen van de markt tegen toekomstige concurrenten. Van Weelden sig naleert het verschijnsel dat ook particulieren proberen een graan tje mee te pikken van de groeien de vraag naar verzorging en ver pleging thuis. Voordeel Voor de cliënt verandert er in de praktijk weinig. Belangrijk voor deel is dat om verschillende vormen van thuiszorg (wijkver pleging, huishoudelijke zorg. al- pha-hulp) aan te vragen, cliënten voortaan niet meer naar ue afzon derlijke organisaties hoeven toe te stappen. Iedere aangesloten gemeente heeft één centraal loket op het eigen regiokantoor. Deze kantoren bevinden zich op de oude adressen: de Veerstraat in Maassluis, dc Oosthavenkade in Vlaardingen en de Van Swin- densingel in Schiedam. De 14 ge bouwen die de vier organisaties samen hebben in de regio, blijven gehandhaafd, met uitzondering van het pand aan de Marisstraat in Vlaardingen. Dat wordt ver kocht, Het hoofdkantoor is geves tigd aan de 's-Gravelandseweg in Schiedam. De zorg wordt anders georgani seerd. maai1 niet verminderd, ver zekert Van Weelden. Het perso neel wordt ingedeeld in twee nieuwe teams (huishoudelijke zorg en verpleging) om overlap pingen van het werk - die vóór de fusie nogal eens voorkwamen - uit te sluiten. Om administratief werk uit te sparen krijgen de wijkverpleeg kundigen een zakcomputer mee waarop zij bijhouden welke han delingen zij bij de cliënt verrich ten. Algemeen directeur Van Weelden benadrukt dat de fusie niet is in gegeven om in dc toekomst zuini ger te kunnen werken. ..Dat wii de overheid wel. maar omdat de vraag naar zorg toeneemt, hebben we eerder méér geld nodig." De omzet van de thuiszorg in deze re gio bedraagt ongeveer 35 miljoen gulden per jaar. Schiedam - Wethouder Adri Reijnhout (stadsvernieuwing) wil de Bewonersvereniging Sehiedam-Centrum ertoe bewe gen, terug te keren in het project team. De bewonersclub stapte on langs uit dit adviesorgaan voor de ruimtelijke ontwikkelingen in de binnenstad, uit onvrede over het uitblijven van een nieuwe bewo- nersdeskundige in het centrum. De wethouder voerde deze week een eerste gesprek met de bewo nersvereniging. Hij hoopt de ver eniging op één lijn te brengen met het IOSB, het instituut on dersteuning bewoners in stads vernieuwingsgebieden. Het IOBS is de werkgever van de opbouw werkers en bewonersdeskundi gen in Schiedam. Het centrum is haar bewoners- deskundige kwijt. In afwachting van een nieuwe werkwijze vulde het IOBS de vacature niet in. In de door het IOBS voorgestane werkwijze moeten de stadsver- nieuwingswijken uren inleveren voor het aanstellen van een coör dinator en het starten van werk zaamheden in de noordelijke stadswijken. Het IOBS moet de nieuwe taken bovendien uitvoe ren met minder mensen. Wil Reijnhout de bewonersver eniging en het IOBS verzoenen, het opstappen van de centrumbe woners uit het projectteam was bedoeld als signaal aan de poli tiek. De raadscommissie voor wijk- en buurtbeheer besliste on langs, dat het door het IOBS aan gezegde ontslag van de opbouw werker in Zuid moest worden voorkomen. Ook die maatregel nam het IOBS als opstap naar de nieuwe werkwijze. Centrum gun de Zuid haar succes, maar vol gens de bewonersclub uit de bin nenstad viel het nu niet langer vol te houden dat er schaarste aan uren bestaat. Vandaar dat cen trum nu een bewonersdeskunai- ge eist. „Het kan ma zo zijn dat een wijk het zonder ondersteuning moet stellen," zegt wethouder Reijn hout. „Dat geldt voor Zuid, maar ook voor het centrum. Ik heb geen bevoegdheden om in te grij pen, maar ik hoop er met een be middelingspoging toe bij te dra gen dat er een oplossing komt." Reijnhout bevestigt dat een deel van de door het IOBS gedane aan bevelingen op zijn conto kan wor den geschreven. Dat geldt in ie der geval voor het aanstellen van een coördinator, die onder meer het zieltogende stedelijke overleg tussen de bewonersverenigingen nieuw leven in zou moeten bla zen. „Maar ik-Leb nooit gezegd hoeveel uren zo iemand moet gaan werken. Hetzelfde geldt voor de uitbreiding van de werk zaamheden bover. de spoorlijn." Zie ook pagina 13 Vlaardingen - De storm van gis teravond heeft veel schade aange richt. In de Mercuriusstraat in Vlaardingen waaide het dak van een blok flatwoningen, in de Sneeuwbalstraat nam de wind de dakplaten mee van een school in aanbouw. In de tunnel in de A. Briandring kwam het plafond naar beneden en aan de Energie weg waaide oen kast van het Nutsbedrijf om. De Vlaardingse politie kreeg tientallen telefoon tjes met stormmeldingen binnen. Dakpannen die in de Schiedamse Gordonstraat naar beneden vie len. veroorzaakten schade aan ge parkeerde auto's. Op het Sta tionsplein waaide een metalen zonwering van een gebouw. De losgeraakte lamellen scheerden over het plein en de Horvathweg. Een loods die langs het fietspad aan de Westfrankelandsedijk stond, werd in z'n geheel wegge blazen. In Maassluis rukte de wind op di verse plaatsen delen van daken los, zoals aan het Havenplein en bij enkele panden aan dc haven. De restanten kwamen terecht in de Fenaeoliuslaan en verbrijzel den daar enkele ruiten. Auto's werden beschadigd. Vanwege het gevaar werd de Zure Vissteeg af gesloten. Vlaardingen - De Socialistiese Partij wil zwart op wit zien welk standpunt de Vlaardingse wet houder Agnes van Ardenne over de vuil stort in de Lickebaert heeft ingenomen tijdens bestuursbe- sprekingen van het recreatie schap Midden-Delfland. De SP heeft bij B en W van Vlaardingen de notulen van de bestuursverga deringen opgevraagd. B en vV hebben daar afschriften van, want Van Ardenne vertegenwoor digt het Vlaardingse gemeentebe stuur in het schap. SP-fractieleider Remi Poppe wil de notulen inzien omdat hij wet houder Van Ardenne van dubbel hartigheid verdenkt. B en W van Vlaardingen, inclusief Van Ar denne, hebben verklaard tegen een vuilstort te zijn in de Licke baert. Bovendien toonde het col lege sympathie voor de bomen- plantactie tegen de vuilstort op 12 december. De actievoerders kre gen zelfs 5.000 gulden subsidie. In het Algemeen Dagblad ver klaarde wethouder Van Ardenne echter, als vertegenwoordiger van het recreatieschap dat eigenaar is van de bewuste grond, dat zij vond dat de actievoerders te ver gingen door wederrechtelijk het terrein van de toekomstige vuil stort te betreden. Op eerdere vragen van de SP zei het college het niet nodig te vin den wethouder Van Ardenne op deze uitlatingen aan te spreken. De SP neemt geen genoegen met dit antwoord. „Op zijn minst zou wethouder Van Ardenne een min derheidsstandpunt in het recrea tieschap kunnen innemen." aldus Poppe. Uit de notulen moet blij ken of dit inderdaad is gebeurd. Vlaardingen - Vlaardingse ge meentelijke gebouwen zijn zo goed als asbestvrij. Dit blijkt uit een onderzoek dat afgelopen jaar is- gehouden. Slechts twee gebouwen moeten een kleine schoonmaakbeurt ondergaan om van asbesthoudend mate riaal te worden verlost. Het gaat om het oude stadhuis en een schoolgebouw aan de Ka- merlingh Onnesstraat in de Westwijk. In het oude stadhuis zijn de ventilatiekanalen op de zolder voorzien van asbest-ce- mentbuizen. In de school is as best aangetroffen in de vloerte gels. In beide gevallen wordt het asbesthoudend materiaal bin nenkort verwijderd en is er ab soluut geen sprake van gevaar voor de volksgezondheid, zegt de gemeente. Asbest kan pas ge vaarlijk worden als bij het oprui men ervan stukken materiaal kapot gaan en vezels vrijkomen. Het onderzoek werd gedaan na schriftelijke vragen die in au gustus vorig jaar door de Socia listische Party aan het college van B en W werden gesteld. Aan leiding daarvoor was de asbe- staffaire bij verzorgingstehuis Drieënhuyscn. Daar moester, bewoners worden geëvacueerd omdat er asbestvezels 'waren vrijgekomen bij de verwijdering van plafondplaten. Het college beloofde de direc teuren en beheerders van ge meentelijke gebouwen opdracht te geven voor I januari 1993 te inventariseren of en waar asbe sthoudend materiaal in hun werkonderkomen is gebruikt. Vlaardingen - De politie zette gis terochtend de James Wattweg af omdat de druk in een oven bij het chemische reinigingsbedrijf ICR hoog opliep. Er bestond gevaar voor ontploffing. Het personeel zocht buiten een veilig heenko men. Het gevaar kon worden afge wend. De directie het de uitgeruk te brandweer weten dat er niets aan de hand was. Volgens brand weerlieden was het niet de eerste keer dat er iets aan de technische installatie van het bedrijf man keerde. „Er is eerder al twee maal brand geweest cn het bedrijf is zelfs een keer korte tijd gesloten geweest.'' De directie van ICR weigerde ieder commentaar en smeet de telefoon op de haak. Schiedam - Twee jongens uit Rotterdam van 19 en 20 jaar zijn afgelopen nacht aangehouden omdat zij vermoedelijk probeer den benzine te stelen. De politie kwam in actie na tips van bewo ners van de Louise de Coligny- straat. Bij nadering van de politie auto probeerden dc jongens weg te lopen. In de Amaiia van Solms- straat vond de politie twee flessen benzine en een tuinslang. Vlaardingen - Op de Burgemees ter Heusdenslaan hield de politie gistermiddag drie vrouwen uit Dordrecht aan op verdenking van winkeldiefstal. In de auto lag voor ongeveer 500 gulden aan spullen die in winkels in het centrum van Vlaardingen waren gestolen. De vrouwen, 22, 24 en 26 jaar oud. hebben bekend. Omwonenden nemen de ravage in ogenschouw nadat in de Mercuriusstraat in Vlaardingen het dak van een blok flatwoningen is ge waaid. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen -"Een onbekende man heeft-gisteravond een over val gepleegd óp èeji benzinesta tion aan de Anna van Saksenweg. Hij kwam omstreeks kwart over zeven het pompstation binnen, bedreigde de caissière met een mes en deed een greep in de kas sa. Hij vluchtte in de richting van de Frederik Hendriklaan. Vlaardingen - Opnieuw zijn giste ren in Vlaardingen fietsers be keurd voor het rijden zonder ver lichting. Op de Lepelaarsingel schreef de politie tussen half acht en hall' negen 42 bekeuringen uit. Dinsdag gingen 25 fietsers op de bon. De bekeurden zijn vooral scholieren. Schiedam - De amusementshal Fair Play Centers krijgt geen toe stemming om uit te breiden. Dat heeft het college van B W op een verzoek van het gokcentrum aan de Hoogstraat beslist. Fair Play Centers wil het aantal automaten uitbreiden van 60 naar 100. Aan de gemeente had de ei genaar ook toestemming ge vraagd een groter pand te mogen betrekken. Volgens hoofd algemene zaken Else Poortvliet past de aanvraag niet in het gemeentelijk beleid voor speelautomaten. Dat heeft te maken met rapporten over gok verslaving. Schiedam - Met het rooien van de Wilhelminaboom heeft het oude dorpshart van Kethel gisteren één van haar gezichtsbepalende monumenten verloren. De kas tanjeboom, die in 1898 ter ere van de kroning van Koningin Wilhel- mina op de hoek van de Dorps straat en de Kerklaan werd ge plant, was ziek. De boom was al geruime tijd aangetast door het zogenoemde 'witrot'. Het hout was door deze schimmelsoort sponzig en verrot. De boom was te oud om weerstand te bieden aan de uitputtende krachten van bui tenaf. In de afgelopen jaren zijn al tal van poginge*- "™'aagd om de 'Wilhelmina ri An maar men kon nietvoorhv....cn dat er toen al een 'arm' afgezaagd moest wor den. Gisteren ging de boom, en ook de kleinere kastanje erachter, in z'n geheel tegen de vlakte. Met groot materieel rukte de Plant soenendienst uit om de reus van Kethel te vellen. Mensen die een groot deel van hun leven tegen de boom hebben aangekeken namen met uiteenlo pende gevoelens afscheid van de kolos. Rijwielhersteller Cees Ham, al 33 jaar met zijn fietsen winkel gevestigd in het dorp, had de boom nog liever bij hem voor de deur gehad. „Want zo wordt het een kale boel," vindt hij. „We krijgen er wel een boom voor te rug maar dat is natuurlijk een kleintje. Alles wat het dorp een beetje levendig houdt verdwijnt de laatste jaren. Daar werkt de ge meente hard aan mee. Door alles af te sluiten komen we zo'n beet je in een isolement. Kijk, als er eerst voor ontsluitingswegen was ge zorgd had er niets afgesloten hoe ven te worden Maar ja dat heeft weinig met die boom te maken. Aan die'boom viel niets meer te doen. Die was ziek." Een passant op leeftijd haait bij het zien van de zaagwerkzaamhe- den slechts zijn schouders op en mompelt. „Nou die boom ook nog weg? Ach, er is toch nog maar wei nig over van Kethel. Je ruikt er geen eens koeiestront meer." Kees van Leeuwen, voormalig kruidenier in het dorp, doet het niets dat de boom is verdwenen. „Daar kan ik niet mee zitten," reageerde hij nuchter. „Waar ik wel mee zit is de bestrating hier voor de deur. Laatst hebben ze een nieuwe noolpijp onder de grond gestopt maar direct zijn ook alle waterputjes onder het wegdek verdwenen. Daardoor lig gen bij een fikse regenbui enor me piassen voor mijn deur en elke keer als er dan een auto voor bij rijdt is de hele buitenboel kletsnat. Dat vind ik veel erger." Tak voor tak werd de Wilhelmi naboom gisterochtend ont leed voordat de dikke stam tenslotte werd omgezaagd. Een groot deel van de boom werd door de versnipperaar tot onooglijke stukjes ver werkt. Foto Roel Dijkstra

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 3