Waterweg 15 Verkeersoverlast Kerkweg neemt toe Het honderdjarige CJV betrekt oude bioscoop ISI Raadselachtig bord OPEN IMG EN OPHI DOE WEK Scouts naar complex Bijdorp Slechte maatjes D66 eist eenheid Foto's gezocht Yoga in de Woudhoek Roemenië-actie succes ,Yogelbeurs Polderbewoners willen maatregelen tegen sluipverkeer FITNESS CENTRUM STANDPLAATS 1 TAXI'S KOM LANGS EN DOE GRATIS MEE OPEN DAG OPEN DOE WEEK iSportingclub uitweg 11, Rotterdam* DagbSad I Vrijdag 15 januari 1993 Ik reken maar niet op malse Hollandse Nieuwe, komend voorjaar. De ramp met de olietanker bij de Shetlands, en aansluitend de be strijding met chemische middelen, geeft me bij voorbaat een vieze smaak in de mond. Het is jammer want ik ben gek op dat rauwe, lichtgezouten visje. De lekkerste maatjes komen namelijk uit het noordelijke gebied van de Noordzee, waar nu olie drijft of naar de bodem afzinkt. Daar, te gen de zestigste breedtegraad, zijn ze door de jaren heen uit het zilte water gehaald door mijn vader, mijn ooms, mijn opa's en al die ande re Hollandse haringvissers. Al in de tijd dat de stoommachine nog uitgevonden moest worden, koerste dat zeevolk vaste prik eind mei/begin juni in de richting van die verzameling eilanden. De haring achterna. Eerst vingen ze zogenaamde kolmaatjes in mei in de buurt van de Grote Vissersbank, in het midden van de Noordzee tussen van Aber- deen en Jutland. Daarna trokken ze in noord-westelijke richting tot nabij Lerwick. In dat deel van de Noordzee, tot voor de Schotse kust, worden de beste maatjes gevangen. - Hit die vangsten kwam traditioneel de Koninginneharing. In de maand juni zwemmen onder normale omstandigheden daar grote scholen jonge stevige haringen en dat wisten de Hollandse vissers. Pas nu, via de televisiebeelden, wordt me het geweld duidelijk waar mee storm en water rond de Shetlands het vissersvolk op de proef heeft gesteld. Nu die machtige tanker kapot gebeukt wordt aan de voet van Scrumbudge zie ik voor me welk een kracht en vaardigheid destijds nodig is geweest om met houten zeüloggers van nog geen 25 meter lengte en later de enkele meters grotere stoomtetsen met am per 200 pk tegen de elementen op te 'tomen. Ja, ze hebben vaak en veel beste haring gevangen daar op dat wijde water, maar de storm, de onstuimige diepe zee en de harde, grillige kust van de Shetlands waren niet hun beste maatjes. Ik vrees dat ze in het water ook niet meer gevonden zullen worden. BEN VAN HAREN Het Gemeente Archief van Schiedam en het Fonds Historische Publikaties zijn van plan samen een boekje over de Hargmolen en de Hargpolder op de markt te brengen. Daarbij wordt gebruikt gemaakt van verhalen die door de voormalig molenaar van de Hargmolen zijn opgeschreven. Die verhalen kwa men dankzij zijn zoon in het bezit van het Fonds His torische Publikaties. De samenstellers van het boek zitten om fotomate riaal verlegen omdat ze er een rijk geïllustreerd boekwerk van willen maken. Mensen die oude foto's hebben van de molen, de Poldervaart en de Hargpol der en die beschikbaar willen stellen, worden ver zocht contact op te nemen met het Gemeente Archief Schiedam, tel: 4266727. In dienstencentrum de Woudhoek is nog plaats voor enkele 55-plussers die mee willen doen aan de yoga- cursus. De lessen worden op maandagochtend (9.00- 10.00 uur) en donderdagochtend {8,45-9.45 uur) door een gekwalificeerde kracht gegeven. Voor aanmel dingen of meer informatie kan men dagelijks in het dienstencentrum terecht. Bellen kan ook: 4709555. Vragen naar Marianne Looyen, Vlaardingen De inzamelingsactie en fototentoonstelling van El len den Ouden in galerie 't Podium waarvan de op brengsten bestemd waren voor hulp aan Roemenië is een groot succes geworden. Tijdens de tentoon stelling hebben vele mensen voedselpakketten en speelgoed gebracht en in de collectebus werd het no dige gedeponeerd. Totaal is er ƒ3420 opgehaald. Dat geld is onder ande re besteed aan de inrichting van een nieuw te ope nen kliniek in de stad Sighisoara, aan vlees- en kle- dingpakketten en speelgoed voor de kinderen. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Caret van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sport redactie: Donald Bax Telefoon 2340055 Maasland Vogelvereniging Maasland houdt morgen weer haar i maandelijkse vogelbeurs in het verenigingsgebouw j aan het Doelpad De beurs begint om 13.00 uur. Het geheel staat onder leiding van Fred van Oeveren die altijd voor een ongedwongen en gezellige sfeer weet te zorgen. Op de beurs is ook een vogelhandelaar aanwezig. Schiedam vrijdag 15 januari Paul Clark, Passagetheater, 20.30 uur. LaTerea (film), Filmhuis, 21.30 uur. zaterdag 16 januari Poppentheater de Spotvogel, De Teerstoof, 14.00 uur. Peter Lusse (cabaret), Passagetheater, 20.15 uur. De wijze kater (toneel), De Teerstoof, 20.30 uur. Purple House, Podium, 22.30 uur. zondag 17 januari Orgelconcert, Passagetheater, 11.00 uur. Regionale schrijvers lezen voor uit eigen werk, 'Filmhuis, Nieuwstraat 12,14.00 uur. Tekenfilmmiddag, Kluphuis Oost, 14.00 uur. -* Theo Houtkop (blues), Podium, 21.30 uur. "maandag 18 januari Thema-avond Vrijzinnige Geloofsgemeenschap NPB, Westvest 90-92,20.00 uur. Vlaardingen vrijdag 15 januari Peter Lusse (cabaret), Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. The player (film), Stadsgehoorzaal, 21.30 uur. zaterdag 16 januari De Aristocats (tekenfilm), Vredeskerk, 10.30 en 14.00 uur en Ichtuskerk, 13.00 uur. Nieuwjaarsconcert Showbrassband Thalita, Em- mauskerk, 20.00 uur. William (muziektheater), Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. The player {film), Stadsgehoorzaal, 20.30 uur. maandag 18 januari Start cursus Relatie moeder-dochter, Coerke, r.R- Drossaartstraat 65-67,19.45 uur. Maassluis zaterdag 16 januari Vlooienmarkt. Koningshof. 10.00 uur. Cape fear (film), theater de Schuurkerk, 20.30 uur. zondag 17 januari Foto-expositie over oud Maassluis, Gemeentemu seum, Zuiddijk 16,14.00-17.00 uur. maandag 18 januari Bridge, Koningshof, 19.45 uur. Door Sander Sonnemans Schiedam - De bewoners van de Kerkweg moeten met lede ogen toezien hoe de verkeersdrukte bij hen voor de deur blijft toenemen. Nu het slecht weer is, kiezen meer en meer Schiedamse automobilisten voor vervoer per auto én de alter natieve route over de Kerkweg, Schiewegen Kandelaarweg. Zo doende omzeilen ze de bijna dagelijkse verkeersopstoppingen bij het Kleinpolderplein en. de oprit van de rijksweg A13 rich ting Den Haag. Ze schieten pas bij Delft de rijksweg op. Met de veiligheid van met name fietsers is het volgens Kerkweg- bewoners op de sluiproute erbar melijk gesteld. Zij moeten vaak hun toevlucht zoeken in de berm om niet te worden aangereden door roekeloze en elkaar geen ruimte gunnende automobilisten. Het is aan de orde van de dag dat fietsers van de weg worden gere den en autobestuurders elkaar in de haren vliegen over eikaars rij gedrag, zeggen buurtbewoners. Op het bewoonde gedeelte van de Kerkweg is het al niet veel beter. Het verkeer rijdt er af en aan en heeft in veel gevallen lak aan de maximumsnelheid. Tijdens de ochtend- en avondspits treedt er soms zelfs filevorming op. Afsluiten Een aantal maanden geleden ageerde een groepje verontruste bewoners uit Schiedam, Over- sehie en Delft tegen de verkeers situatie, Het actiegroepje, dat tientallen medestanders achter zich weet, wil dat de doorgaande weg tussen Delft en Schiedam op z'n minst wordt afgesloten voor sluipverkeer. Het zit de bewoners van de Kerk weg en de nabije omgeving daar naast behoorlijk dwars dat wél de Polderweg en de Joppelaan met een hoop tromgeroffel zijn afge sloten terwijl de Kerkweg links, bleef liggen. Ze zeggen nooit ge vraagd te zijn naar hun bevindin gen over de toenemende ver keersdrukte voor hun deur. En dat terwijl de situatie daar vrijwel identiek is. Steeds meer automo bilisten ontdekken de alternatie ve, filevrije route richting Delft ep Den, Haag en razen dagelijks over de Kerkweg langs de Schie en vervolgens over de Kandelaar- weg. Het Schiedamse college van B en W is door het actiegroepje, dat zich zelf overigens liever niet zo wil aanduiden, meerdere malen benaderd om iets te ondernemen voordat er ongelukken gebeuren. Eén maal werd bij de brief aan B en W een handtekeningenlijst ge voegd om aan te geven dat de Kerkbuurt unaniem van oordeel is dat er iets moet gebeuren. Het laatste schrijven van de strij dende Kerkwegbewoners aan het adres van B en W dateert van 4 de cember van het vorig jaar. Daarin werd gevraagd waarom er inmid dels wél overleg is gepleegd met de deelgemeente Oversehie en de gemeenten Vlaardingen en Schipluiden, maar niet met de ge meente Delft. De actiegroep houdt de ontwikkelingen dus nauwlettend in de gaten. Schoolfitr Ons insi voor sport en preventieve gezondheidszorg is meer dan aieen een fitness centrum. Behalve trainen met behulp van aller hande toestellen en apparaten, kan men hier ook terecht voor paramedische testen en opefeningen gericht op preventief vlak bijv. Rugschool voor rugpatiënten). Bij ons krijgt iedereen persoonlijke begeleiding en een individueel aangepast trainings programma. Gratis dieetbegeleiding! Voor alle cursussen geldt 25% korting mits u ztch opgeeft op de open dag fitneaa callanatics aerobics etep-aerobics conditietraining rugschool krachttraining 0ame3training (hier wordt ook aandacht besteedt aan buik, benen, billen en borsten. Fysiotherapeut en sport masseur aanwezig. 1 Schiedam Tel: 010 - 473 7018 In het antwoord verklaren B en W ondermeer het volgende: „Tij dens het overleg is vastgesteld dat niet alle belangen gelijk ge richt zijn, zodat er omzichtig moet worden geopereerd wil er enige kans op succes zijn. Het is een ab solute illusie om te verwachten dat na een paar bijeenkomsten al concreet resultaat zichtbaar zou zijn. Wij menen tenslotte te kun nen vaststellen dat de kans op een uiteindelijk letterlijk en fi- guurlijk succesvolle afsluiting toeneemt als het overlegproces in enige rust kan plaatsvinden. Het is aan uzelf om deze laatste mede deling van in principe medestan ders op zijn waarde te schatten. Het is onze inschatting dat het winnen van de noodzakelijke me destanders in een rustige overleg- sfeer de meeste kansen heeft'. Netjes Op de vraag of Marijke Habekot- té-van Meel, één van de leden van het actiegroepje, uit het antwoord opmaakt dat ze haar mond moet houden, wil ze eigenlyk niet rea geren. „Laat ik niet zeggen wat ik dacht toen ik die brief las," zegt ze tenslotte. „Want we willen alleen maar net jes aktie voeren. We hebben er best begrip voor dat niet in korte tijd van alles geregeld kan wor den want er zijn natuurlijk voor- en tegenstanders. Toch moet het natuurlijk niet te lang gaan du ren. We willen ze best tijd geven maar we waken er voor dat we worden vergeten. Wij hebben wel geduld. Of dat bij de overige be woners van de Kerkbuurt ook het geval is, weet ik niet." Dit raadselachtige bord staat op de Koemarkt, voor de deur van de WV Schiedam. Voorbijgangers trekken verwonderd de wenkbrauwen op. „Eén taxi's, wat is dat voor Nederlands? Ook personen die een taxi begeren staan soms raar te kij ken. De medewerkers van de WV hebben geen flauw idee wie dittaalgrapje in de wereld heeft geholpen. De fout is hen nooit opgevallen. „We krijgen hier wel vaak mensen dieklagen dat de taxipaal het niet doet. Dan willen ze hier bellen. Maar dat bord? Vroeger stonden er twee taxi's. Misschien heeft Euro- tax het bord aangepast toen er één standplaats werd wegge haald?" Maar bij Eurotax weten ze van niets. „Dat zal de gemeente wel hebben gedaan. Die bepaalt het aantal taxiplaatsen. Wel slordig overigens, we zullen zien wat we eraan kunnen doen." Foto Roe) Dijkstra Piet de Groot bij de voormalige 'bios' Luxor: 'CJV is steeds cultureler geworden.' Foto Roel Dijkstra Door Sandy Noordijk Maassluis - „Geen volwassene zou het beter hebben gedaan." Met voldoening kijkt secretaris Piet de Groot van de CJV te Maas sluis terug op de feestweek die zijn 100-jarige vereniging eind vo rig jaar vierde. De Groot doelt on der meer op het grote succes dat het optreden van het jongeren to neel Sapino boekte. De kinderen, in de leeftijd van 9 tot 13 jaar, sta len de show met een komisch stuk over een clown. Maar nu het eeuwfeest voorbij is, wordt het tijd weer aan de toekomst te den ken. En aan het nieuwe onderko men, dat dit voorjaar klaar moei zijn. De CJV startte een eeuw geleden als een vereniging voor jonge christelijke mannen. Als tegen hanger was er de christelijke meisjesvereniging. In 1967 veran derde deze in sociëteit Nil Despe- randum. De vereniging, gehuis vest aan de Fenacoliuslaan, kreeg toen het karakter van een ont moetingsplek voor jongeren, wat in die tijd een hele verandering was. Voorheen hield dc vereniging zich meer bezig met het discussi eren over bijbelse teksten. De nieuwe sociëteit werd zeer popu lair. Zo'n drie keer per week kwa men tachtig tot negentig mensen bijeen die gezellig wat met elkaar kletsten en dronken. Bovendien kregen de jongeren wat voorlich ting over allerlei zaken: zo wer den chirurgen in huis gehaald om de bezoekers het een en ander bij te brengen over operaties. Naast de sociëteit waren er ook bijbel- groepen, maar die werden in die tijd bij de jeugd al wat minder po pulair. Cultuur Geleidelijk liep in de loop der ja ren het aantal leden terug. De dis co's wonnen het van de sociëteit. Hierdoor was de vereniging ge noodzaakt naar alternatieven te zoeken. Zo kwam het dat het ka rakter van de vereniging geleide lijk verschoof van sociaal naar cultureel. De vereniging bestaat tegenwoor dig vooral uit veertigers. Deze groep, momenteel zo'n vijftig tot zestig mensen, houdt zich bezig met het verzinnen en uitvoeren van toneelstukken en het maken van decors. Bovendien heeft de vereniging een zanggroep (De Re genboog), die onder leiding staat van Piet de Groot. Ook worden er vaak mensen van buitenaf ge vraagd voor optredens, zodat er naast de vaste kern ook nog een groep 'losse leden' bestaat. Het geloof speelt bij de CJV te genwoordig een minder grote rol dan voorheen. Iedereen die be langstelling heeft, kan lid wor den, ook mensen van niet-christe- lijke huize. Ook deze leden waren aanwezig tijdens de feestweek, die - hoe kan het ook anders - werd geopend met een optreden van de zanggroep De Regenboog. Vervolgens werden cabaret- en to neelvoorstellingen gegeven door zowel CJVers als leden van bui tenaf. Hitchcock Als locatie had de vereniging de Schuurkerk uitgezocht omdat het nieuwe verenigingsgebouw, het oude Luxor-theater aan de Van der Horststraat in Maassluis, nog niet gereed is voor gebruik. Op de niet te vermijden reünie kwamen zo'n driehonderd men sen uit heel Nederland af. Uiter aard werd ook een herdenkings dienst gehouden. Dat gebeurde in zaal de Ark. Direct na het feest to gen de leden aan de slag in het nieuwe onderkomen. Op dit moment is de CJV hard be zig met de opbouw daarvan. De wat oudere Maasluizers kennen dit gebouw nog als de bioscoop waar zij als puber films van Char lie Chaplin, Alfred Hitchcock en Roy Rogers gingen zien. De start van de verbouwing is nog even uitgesteld omdat een van de om wonenden bezwaar heeft aangete kend tegen de vestiging van de vereniging in de voormalige film zaal, die overigens na sluiting van de 'bios' al meerdere malen van gebruiker verwisselde. Isolatie Ondanks dit bezwaarschrift ver wacht secretaris Piet de Groot medio februari te kunnen starten, mits er een kostbare isolatie wordt toegepast 2odat de geluids overlast minimaal 2al zijn. De ver gunning is in elk geval al binnen. De kosten, ongeveer 100.000 gul den waarvan de CJV zelf de helft moet betalen, worden betaald uit de opbrengst van een bazar, een advertentiecampagne en de ver koopvan truien en wijn. „We heb ben al ongeveer 25.000 gulden binnen," meldt Piet de Groot met zonder trots. Een flinke bijdrage in de vorm van subsidies hoopt De Groot nog te krijgen via cultu rele fondsen en instanties. Het feit dat het jongerentoneel zo'n succes was op de feestavond, heeft de vereniging weer hoop ge geven voor de toekomst. Twee do centen zijn al aangenomen om de liefhebbers wat toneellessen tc geven. Hiertoe behoort niet al leen acteren, ook licht en kleding op het toneel worden serieus be handeld. De letter 'C' van CJV mag tegen woordig meer voor cultureel dan voor christelijk staan, de vereni ging verloochent haar afkomst niet: van tijd tot tijd bezoeken de leden gezamenlijk een kerk dienst. Vlaardingen - D66-fractievoorzit- ter Wil van Rijn heeft genoeg van het solistische optreden van de coalitiepartners PvdA en CDA. Van Rijn heeft gedreigd de deel name van zijn partij aan het colle ge van burgemeester en wethou ders te 'heroverwegen' als PvdA of CDA nogmaals de eenheid van het college beschamen door ei genmachtig verklaringen uit tc geven of standpunten in te ne men zonder overleg vooraf. D66 heeft zich bijzonder gestoord aan solo-acties over gevoelige on derwerpen als het Overlegorgaan Rjjnmondgemeenten (OOR), het volkshuisvestingsplan, het eve nemententerrein, de hinderwet vergunning van chemisch op- en overslagbedrijf Zwanenburg en de overschrijding van de renova- tiekosten van de De Snaijer-wo- ningen. „Uitspreken dat de drie partijen een coalitie vormen iï> één. ducb het doen laten blijken hiervan is twee," constateert Van Rijn zuur in een brief aan PvdA cn CDA. D66 dringt er op aan dat er vooi- taan eerst overlegd wordt, voor dat de coalitie een - gezamenlijk - standpunt verwoordt. ZATERDAG Jö jANURI VAN 12.00 - 16.00 UUR Eerst zien, dan geloven? Kom dan naar onze Open Dag en ontdek zelf de vele sportieve mogelijkheden van Sportindub De Uitweg Op onze spedale informatiestands kunt u terecht met al uw vragen over fitness In het algemeen en onze fitness-programma's in het bijzonder. Onze instructeurs staan u graag te woord en geven u een op maat gesneden advies. Let op uw brievenbus voor de Fitness-krant met de Gratis Proeflesbon. VAN 18 T/M 22 JANUARI Binnenkort valt de Fitness-krant bij u in de brievenbus met op de achterpagina de bon voor een gratis proefles. Met deze bon kunt u tijdens de Open Doe Week deelnemen aan een door u zelf te kiezen activiteit. Neem de proef op de som en knip de bon uit en kom naar de Open Doe Week. Q 3051 CM Rotterdam Fitness met gezond verstand Te,: 0,0 -418 09 47 Schiedam - Nu de ideeën over de invulling van het braakliggende voetbalcomplex Bij dorp zijn uitgewerkt is Scoutinggroep Bur gemeester van Haaven de belangrijkste ge gadigde om haar intrek te nemen in het voormalig onderkomen van de voetbalclubs Olympus Schiedam en WK Dat blijkt uit de inventarisatie van bestemmingsmoge lijkheden die door de speciaal in het leven geroepen projectgroep is opgemaakt. Door de scoutinggroep is grote interesse ge toond voor het gebruik van het gebouw en een groot deel van het terrein, dat 30.000 vierkante meter beslaat Omdat het bestem mingsplan dat op het gebied van toepassing Ls, een dergelijke invulling toestaat is het zo goed als zeker dat de scouts zich in Bijdorp zullen vestigen. Er moet door de Dienst Ge meentewerken en de scoutinggroep alleen nog worden onderhandeld over de koop prijs. Wanneer ook andere belangstellenden ge bruik willen maken van de opstallen dan moet er met de 'inwonenden' een huurprijs worden gesproken. Ook verschillende hon densportverenigingen en moestuintjes zijn welkom in Bijdorp. De hondenliefhebbers kunnen over een deel van het terrein en eer. aantal kleeuxamers beschikken. Voor de tuintjes wordt de helft van het terrein gere serveerd. Aanvankelijk bestonden er andere plannen voor het braakliggende complex. Een door- trekcamping, jeu de boulesbanen, golfba nen en ruimten voor denksportverenigin gen werden als mogelijkheden gezien. Geen van deze ideeen bleek levensvatbaar. Omdat van een camping in geen enkel op zicht kon worden verwacht dat die een ren- dable exploitatie zou opleveren, en het be stemmingsplan het sowieso niet toelaat, werd het kampeerterrein als eerste ge schrapt. Met de nodige voorzieningen be hoorde de aanleg van jeu de boulesbanen tot de mogelijkheden. Er meldde zich dan ook een geïnteresseerde vereniging. Maar omdat de elub zelf haar aeeomodatie diende te bekostigen haakten de jeu de boulers al snel weer af. Het bestemmingsplan, dat hoofdzakelijk ruimte biedt aan de realisering van groen voorzieningen, speelterreinen en parkeer voorzieningen, staat ook de aanleg van een golfterrein in de weg. Moestuintjes zijn daarentegen wel toegestaan en de project groep adviseert dan ook de helft van de tota le oppervlakte voor die doelstelling vrij te houden. De scouts en hondensportvcrcni- gmgen krijgen elk de beschikking over een kwart van het terrein. De gebouwen waarin de verhuisde voetbal clubs hun onderkomen hadden, liggen cr momenteel overigens niet geheel verlaten bij. Ze worden zo nu en dan gebruikt als noodhuisvesting van de wijkvereniging Bij dorp die, sinds het clubhuis op een nacht tot de grond toe afbrandde, nog niet over een eigen honk beschikt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1