Waterweg 15 Nieuw onderdak voor muziekschool 8 'Verlies PvdA onvermijdelijk' Directeur Hans Mulder zegt soms duizend mensen gedag op één avond 'Superscout' Rien Adriaanse lacht nog om aardappels met groene zeep SKYLINE GAAT DOOR!!! ONZE MAGAZIJNEN MOETEN LEEG! TEGEN ELKE PRIJS! Komt u maar! Punt uit! Yoga in de Woudhoek Pakketten voor Polen Theatertalent in Stadsgehoorzaal Forumavond WD Late nseuwjaarsreceptie Dia- en filmavond Brug in gebruik Rotterdams Dagblad Dinsdag 19 januari 1993 De yoga-cursus voor 55-plussers die al geruime tijd op maandag- en donderdagochtend in dienstencen trum de Woudhoek wordt gegeven, is redelijk popu lair. Dat neemt niet weg dat er op beide ochtenden ruimte is voor nieuwe deelnemers. Delessen worden door een gekwalificeerde kracht gegeven en duren op maandag van 9.00 tot 10.00 en op donderdag van 8.45 tot 9,45 uur. De kosten voor de cursus bedragen zestien gulden per maand. Voor aanmeldingen of meer informatie kan men dagelijks van 9.00 tot 17.00 in het diensten centrum terecht. Bellen kan ook: 4709555: vragen naar Marianne Looyen. Mensen die hulp willen bieden aan Polen door mid del \<m het opsturen van voedsel- of kledingpakket- ten kunnen daarvoor weer terecht bij de familie Kor- pershoek aan de Beierlandsestraat 57. De familie Korpershoek verzamelt de pakketten, maakt ze ver- zendklaar en zorgt dat ze op het juiste adres in Polen aankomen. Het maximale gewicht van een pakket is 25 kilo en de kosten zijn ƒ7,50 per pakket plus ƒ2.50 per kilo. Voor meer informatie: familie Korpershoek: tel. 4285941. Vlaardingen Het theaterbureau Entree, dat nieuwe talentvolle theatergroepen presenteert en begeleidt, lanceert zaterdag 23 januari een aantal van deze groepen in de Stadsgehoorzaal. Vanaf 15.00 uur is er toneel, dans, zang en cabaret voor zowel volwassenen als kinderen. Het programma begint met jeugdtheater van de stichting Bamum voor kinderen vanaf acht jaar. Om 19.30 uur brengt de jeugstheaterschool Zuid-Ilol- land muziek en dans op de planken en om 20.00 uur volgt de stichting Soepnel. Een half uur later wordt een komedie opgevoerd en vanaf 21.30 uur staat Rik Hoogendoom op de bühne. Hij vertolkt popsongs. Het programma wordt afgesloten door de theater groep 010. Die brengt diverse showdansen op de planken. Een toegangskaartje kost ƒ15,-. Kinderen betalen ƒ5,-. 'Maastricht en hoe verder' is het onderwerp van de WD-forumavond die maandag 25 januari in de bur gerzaal van het stadhuis wordt gehouden. Aan de avond werken: diverse leden van de Tweede Kamer mee ên óok'Remi Pöppe van de SP is van de partij. Forurpleider is' Chris Hendriks van Omroep Vlaar dingen: De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Maassluis Het .Intercultureel Vrouwennetwerk houdt woens dag 20 -januari -een nieuwjaarsbijeenkomst in ge bouw Le Carillon, het voormalige gemeenschaps huis dat direct naast het Sehuurkerk-theater is gele gen. De vrouwen willen er een feestelijke avond van maken met veel muziek en lekkere drankjes en hap jes. De bijeenkomst begint om kwart voor acht. Verschillende culturen zijn op de avond vertegen woordigd. De muziek varieert van Algerijnse rai tot Hollandse draaiorgelmuziek. In het Intercultureel Vrouwennetwerk participeert een groot aantal vrou wenorganisaties in Maassluis. In dienstencentrum 't Maeslant houdt de Histori sche Vereniging Maasland vanavond vanaf 20.00 uur een film- en dia-avond over louter Maaslandse on derwerpen. Er worden twee korte films over Maas land gedraaid en G. J, van der Kieft, die de films in de jaren zestig opnam, geeft zelf een toelichting. De ze filmpjes zijn buiten de familie- en vriendenkring nog niet eerder vertoond. Daarna volgt een dia-presentatie van vier archeologi sche en historische onderzoeken die in Maasland en directe omgeving tussen 1980 en 1985 zijn uitge voerd. Er worden ook dia's getoond van de opgravin gen naar de restanten van de Kleine Molen van de Kralingerpolder nabij de Oostgaag. 'De nieuwe ontsluitingsbrug voor de Comman deurspolder tussen de Kerkwcg en Burgemeester Groot Ënzerinksingel wordt in februari in gebruik genomen. De als CDA-brug bekend staande oever verbinding is eind vorig jaar afgebouwd. Het wach ten is nu nog op het aanleggen van de op- en afritten. Om de brug te voltooien is de Kerkweg met ingang van gisteren afgesloten. Aansluitend op deze werkzaamheden wordt de nieu we aansluiting met de brug gerealiseerd. De Kerk weg wordt ter hoogte van de brug omhoog gebracht, zodat de oprit naar het brugdek niet al te steil wordt. De brug is negen meter breed. Schiedam dinsdag 19 januari Start cursus Impressionisme, Blauwe Brug. 19.30 uur. Jamsessie. Podium, 21.00 uur. woensdag 20 januari Wild kamperen (kindertheater), De Teerstoof, 14.00 uur. Vlaardingen dinsdag 19 januari Sweeny Todd (musical), Stadsgehoorzaal, 20.1a uur. woensdag 20 januari Kindertheater Stuiter, Stadsgehoorzaal, 14.00 uur. Maassluis dinsdag 19 januari Bingo, Koningshof, 20.00 uur. woensdag 20 januari Spreekuur Ziekenfonds, Koningshof, 14.00 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Care! van der Velden Westhaven plaats 22 3131 BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Door Jan Booister Vlaardingen - Laatst keek Hans Mulder bij toeval naar het ETL4-kinderprogramma Telekids en daar zag hij één van zijn leerlinges: Jacqueline Boot uit Holy. „Ze zong er wat. Maar dat was buiten ons om gegaan, hoor." Hans Mulder (49) ziet overal leer- hebben aan hun hobby. Want lingen terug. Geen wonder, want de streekmuziekschool is hofle veranciervoor 27 grote muziekge zelschappen in de regio. „Als ik eens naar een uitvoering ga," ver zekert Hans Mulder, niet zonder tevredenheid, „dan zeg ik wel duizend keer iemand gedag. Heel leuk allemaal." Al die leerlingen, en de directeur van de Streekmuziekschool Nieu we Waterweg Noord heeft er dui zenden zien komen en gaan, heb ben met genoegen lessen gevolgd bij de plus minus 35 docenten van Hans Mulder. In Vlaardingen was dat aan de Willem Beukelszn- straat en nu dus aan de Meidoorn straat. Momenteel telt de school meer dan tweeduizend leerlin gen; 900 in Vlaardingen, 780 in Schiedam en 400 in Maassluis. Het niveau van al die leerlingen is zonder meer goed, kan Hans Mul der oordelen. „Redelijk hoog," noemt hij het, „als je het met het landelijk gemiddelde vergelijkt. Er zijn er hier toch elk jaar weer een paar die doorgaan naar het conservatorium, alhoewel dat he lemaal geen graadmeter is. Want er zijn er ook die dat niet doen en ook een hoog niveau halen. Dat is ook waaraan ik mijn plezier be leef. De bevrediging voor mij is dat ik leerlingen op hun niveau goed zie presteren en plezier zie daar doe je het voor." Het nieuwe onderkomen mag dan •voor een half miljoen gulden zijn verbouwd, het is niet echt een pa leisje geworden. De plafonds, bij voorbeeld, stralen nog armoede uit. Het meubilair is ook oud. Hans Mulder kent gemeenten waar ze veel meer voor hun musi cerende inwoners doen, maar on tevreden is hij niet. „Ik kan hier draaien, maar om nou te zeggen dat er b?er overdre ven veel geld in het muziekonder wijs wordt gestoken, nee.,. Maar we zjjn er aan de Meidoornstraat wel op vooruit gegaan. Ja, als je op details let, zie je dat niet overal voor het duurste is gekozen, maar als je weet waar we zaten... Ik ben allang blij dat de ouders en leer lingen enthousiast zijn over dit onderkomen. Bovendien, het ziet er toch allemaal hartstikke leuk uit?" Onzekerheid Mulder en de zijnen hoorden in 1990 dat ze, na tien jaar, het on derkomen aan de Willem Beu- kelsznstraat moesten verlaten. Bovendien moest de dependance in Holy uit bezuinigingsoverwe- gingen dicht. Het betekende flink wat onzekerheid, omdat niet di rect bekend was waar de nieuwe muziekschool zou komen. Hans Mulder bij enkele van de instrumenten waarop les wordt gegeven. 'Het niveau van de leerlin gen is zonder meer goed'. Foto Roei Dijkstra Tot het bericht dat de Meidoorn- school zou gaan fuseren en daar leslokalen vrijkwamen. Daarna konden die ruimten worden ge splitst voor de muziekschool. In december 1991 verhuisde er al een gedeelte van de muziek school naar het nieuwe onderko men en vorige maand volgde de rest. „Het was een jaar modderen," weet Hans Mulder. „Maar nu heb ben we echt een groot gebouw, met daarin ruimten waar we in strumenten permanent kunnen opstellen. Bovendien ^cn popstudio, waar over .og wel iets aan de isolatie im-u mor den gedaan. En we hebben weer een voorspelruimte waar zo'n honderd mensen kunnen zitten. Het is hartstikke fijn dat zoiets weer in je eigen school kan. Want we gaven ruim honderd van die avonden per jaar." Hans Mulder voegt eraan toe dat de poplessen zich voornamelijk in Schiedam afspelen, aan de Lange Kerkstraat. De popschool telt 30 eerste en 36 tweede jaaisleerlingen. Het volume maakt meer lesuren onmogelijk, omdat dan anderen te zeer wor den gestoord. Kijkt Hans Mulder met genoegen naar zijn nieuwe onderkomen, het betekent niet dat er geen wen sen zijn. De grootste is eigenlijk een grotere ruimte, „Want als ik wil kan ik zo drieduizend leerlin gen kwijt. Geheid. Nu moeten mensen worden afgewezen." Vrije tijd Hans Mulder heef* het in veertien jaar allemaal zien ontstaan. In het begin snel, daarna wat langza mer, maar steeds met een con stante groei. Steeds meer mensen krjjgen steeds meer vrije tijd en gebruiken die onder meer om te gaan musiceren. Jongeren, maar ook ouderen. „Weet je wat je nu veel ziet? 55-Plussers. Die zag je vroeger niet. Nu zijn het er zeker honderd. En wat ook leuk is, er zijn steeds meer jongeren van 22, 23, 24 jaar die hun muziekstudie weer oppakken." Hans Mulder weet dat hy per jaar 'maar' 683 uren les mag geven. En aangezien er niet meer dan maxi maal drie leerlingen tegelijk praktijkles krijgen - meer leer lingen per les zou de kwaliteit aantasten - kunnen er ook niet meer worden geplaatst, Daaraan gaat alle 1,8 miljoen gulden subsi die van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis op. Maar daarvoor kan wel weer in nagenoeg alie muziekinstrumenten les worden gegeven. Alleen voor de altviool en de klavecimbel gaat dat niet, evenals voor vreemdsoortige in strumenten als de doedelzak en de panfluit. En alle leerlingen moeten na vier, vijfjaar zelfstandig kunnen musi ceren. „Want dat is het doei van de school." Door Nathalie Lans Schiedam - „Ik was negen jaar toen ik bij de Burgemeester van Haarengroep kwam. Ik wist niet eens dat scouting bestond. Toen ik voor het eerst de openingscere monie bijwoonde en kreten als 'akela we doen ons best' hoorde, wist ik niet zo goed wat ik er mee aan moest. Je staat even vreemd te kijken, maar de ouderen uit de groep ontfermen zich over je en zo wen je vanzelf aan de gewoon tes bij scouting," vertelt Rien Adriaanse. Rien, die als kind op de grens van Schiedam en Rotterdam woonde, werd door zijn ouders naar de Schiedamse padvinders ge stuurd. Zij dachten dat het wel een activiteit voor hun zoon zou zijn. Dat hebben zij destijds goed ingeschat want Rien Adriaanse was met meer weg te slaan bij de Burgemeester van Haarengroep. Hij vierde er onlangs zijn 40-jari- ge jubileum en werkt bovendien al ruim twintig jaar bij het Gewes telijk Bureau Scouting Rotter dam. Aan scouting zitten voor Rien Adriaanse twee aantrekke lijke kanten. „Scouting is veelzij dig, je kan je bij de scouts op aller lei manieren ontplooien. Boven dien is het een goede organisatie om aan mee te werken. Het is een organisatie die de jeugd vrije tijdsbesteding biedt en helpt bij hun ontwikkeling." In de afgelopen veertig jaar heeft hij verschillende functies gehad binnen de groep. Als negenjarig jongetje kwam hij bij de welpen- horde terecht. Iedere week ging hij naar het Stedelijk museum - waar destijds het onderkomen van de groep was - en nam 23 cent contributiegeld mee. Rien vond het leuk om wandelingen door het Sterrenbos te maken en te figuurzagen in het museum. Maar ook het fantaseren van de welpen sprak hem aan. „De sfeer van avonturen en ver halen sprak mij als kind aan. Er werden allerlei spannende verha len verteld 2oals een kind dat tus- tADVERTENTIE U koopt nu KASTEN VOl. x voor een HABBEKRATS! Dit zijn onze adressen: ROTTERDAM- -1e Middel Ianrfstraat9 -T - Noord molenstraat 35 SCHI ED AM: - Broersves?57 (donderdag koopavond) :SS? DE KOFFIE ST AAT KLAAR! sen de wilde dieren in de jungle opgroeit. Ik moet zeggen, dat die fantasie in de loop der jaren bij kinderen wel minder is gewor den. Kinderen kunnen zich din gen moeilijker voorstellen. Ze hebben alles al eens op TV ge zien." Smokkelspel Rien wil niet zeggen dat scouting minder leuk is dan vroeger. Hij benadrukt dat er nu veel meer mogelijk is en dat sommige spe len moeten worden aangepast om het aantrekkelijk te maken voor kinderen. „Vroeger hadden we een smokkelspel. We speelden dan dat er in de haven werd gesmokkeld, met douane erbij enzo. Dat spel liep als een trein. Tegenwoordig slaat 20'n spel niet zo aan. Men denkt: het is maar een spel, zo gaat het in het echt niet. Onze beleving was anders; het spel was echter. Kinderen van nu zien het verschil tussen reali teit en spel veel duidelijker. Hoe vaak zien zij op TV niet een poli tieserie?" „Maar ik wil niet zeggen dat het nu minder leuk is. Als ik nu een jaar of tien zou zijn, zou mijn we reld er ook anders uitzien. Kinde ren beleven de dingen anders. Het is natuurlijk ook zo dat er veel meer mogelijkheden zijn. In de jaren 50 en 60 was er veel min der geld. Nu hebben we meer en kunnen we mooie tenten kopen en niet alleen naar Hoek van Hol land gaan om te kamperen maar bijvoorbeeld ook naar de Arden nen." Groene zeep Ais scout heeft Rien Adriaanse vaak gekampeerd. Hy heeft daar leuke herinneringen aan. Eén van de hoogtepunten vindt hij de kampeerreis die hij in het begin van de jaren 70 naar Zwitserland maakte. „We hadden twee jaar gespaard Rien Adriaan se met sol deerbout tus sen 'zijn' jon gens. „Ik moet zeggen dat de fanta sie in de loop der jaren bij kinderen wel minder ge worden is." Foto Roel Dijkstra voor een kampeerreis var. veer tien dagen naar Zwitserland. We kampeerden met een groep ver kenners op een kampeerterrein van de scouting. Het was een hele belevenis. Er waren daar scouts vanuit allerlei landen cn we maakten wandelingen door de bergen. Het was spectaculair. Toen kwam het niet vaak voor dat je naar het buitenland ging." Een verhaal dat bij elk kampeer- avontuur de ronde doet is het vol gende: „Wij koken vaak op een houtvuur. Om te voorkomen dat de pannen helemaal zwart uit slaan, laten we de jongeren de pannen aan de buitenkant insme ren met groene zeep. Jaren gele den zat een jonge verkenner de pannen in te smeren. Niet alleen de buitenkant, maar ook de bin nenkant! "We hadden niks door en zetten de aardappels op het vuur. Toen de aardappels begonnen te koken kwam er natuurlijk enorm veel schuim uit de pan. Scheuren van de lach natuurlijk! Dus we zeggen altijd na het vertellen van dit verhaal, denk erom aan de buitenkant." Avontuurlijk Na de 'verkennerstijd' werd Rien stamlid. Hij heeft toen zijn best gedaan een gemengde groep op te richten, „In die tijd waren er al leen maar jongens- en meisjes- groepen. Wij kregen als één van de eerste scouts in Nederland een gemengde groep. We mochten niet één club worden, maar wel een samenwerkingsverband tus sen jongen en meisjes hebben. Pas tien jaar laten, in 1973, wer den de clubs gefuseerd." Na een paar jaar stamlid te zijn geweest heeft scout Adriaanse on geveer vijftien jaar leiding gege ven aan de verkenners. Toen vond hij het welletjes. Hij had alle 'uitdagende mogelijkheden' wel gehad. Er kwam een nieuwe leef tijdsgroep bij de Burgemeester van Haarengroep. Jongeren tussen de vijftien en achttien jaar vormden de rowans. Anders dan bij de bestaande groe pen hebben de rowans invloed op het maken van de programma's. Rien stortte zich met de rowans in avonturen. Hoewei Rien vaak avontuurlijker aangelegd bleek dan de jongeren. „Ze bleven heel redelijk met hun voorstellen. Zo hebben wc een keer kano's gebouwd en daamee een trektocht door de Ardennen gemaakt. Dat was heel spannend. Maar als ze mij gevraagd hadden om met een hete luchtballon door Europa te trekken, had dat ook gekund. Alles is mogelijk." De laatste jaren zit Rien in het groepsbestuur. Ilij heeft het nog steeds prima naar zijn zin bij de Schiedamse scouts, maar wil ui terlijk over tien jaar toch een punt zetten achter zijn activiteiten bij de Burgemeester van Haaren groep. „Ik heb zelf een leuke tijd gehad bij de scouting en je wilt er wat voor terug doen. Maar ik wil er binnen tien jaar mee stoppen. Dan loop ik tegen de zestig en ik vind niet dat ik er dan nog bij hoor. Jongere mensen moeten de taken overnemen. Ik zal m'n ge zicht natuurlijk nog wel eens la ten zien, op nieuwjaarsrecepties enzo." Schiedam - Indien er op dit mo ment raadsverkiezingen zouden worden gehouden, sleept de PvdA maximaal negen of tien zetels in de wacht. Die verwachting uit partijsecretaris Menno Siljée in een analyse van de electorale po sitie van de sociaal-democraten in Schiedam. Op dit moment is de PvdA met twaalf zetels de groot ste fractie in de gemeenteraad. Siljée is ais lid van het team '94 van de PvdA nauw betrokken bij de voorbereidingen voor de ver kiezingscampagne. Hij baseert zich met zijn voorspellingen op een verkiezingsonderzoek van het Nipo, dat in december in op dracht van Elseviers Weekblad werd uitgevoerd. Volgens hem laat dit onderzoek zich eenvoudig vertalen naar de Schiedamse situatie omdat in het verleden is gebleken dat Schiedam de landelijke trends aardig volgt. Uitzonderingen zijn dat Groen Links en de CD in Schiedam tot dusver sterker zijn dan het landelijk gemiddelde. De WD blijft daarentegen door gaans wat achter. Van oudsher was Schiedam ook een PvdA-bol- werk, maar die positie is inmid dels aardig afgekalfd. Tussen 1989 (42,3 procent) en 1991 (28,9 procent bij de verkiezingen voor de provinciale staten) verloor de partij een groot deel van haar aan hang. Siljée verwacht, dat de PvdA ook plaatselijk nog steeds in de hoek zit waar de klappen vallen. De interne conflicten in de afgelopen jaren (onder meer de affaire-Van Kleef) kunnen de par tij in de ogen van Siljée nog extra schade berokkenen. Mocht de PvdA volgend jaar op r.egen ze tels uitkomen, dan verliest de PvdA ten opzichte van de vorige raadsverkiezingen meer dan een kwart van haar aanhang. In 1990 haalde de PvdA twaalf van de in totaal drieëndertig zetels. Vol gens de geuite verwachting halen de sociaal-democraten volgend jaar negen van de vijfendertig ze tels. Omdat Schiedam meer dan 71.000 inwoners telt, mag het aan tal raadszetels worden uitgebreid tot vijfendertig.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1