Waterweg 15 'Een prachtig plekje, maar niet functioneel' Schiedam hoeft niet bang te zijn voor natte voeten Struikelend verder Gemeente Maasland volgt veranderingen aan Kwakelweg met argusogen j m Vlinderlezing in Boshoek Expositie in 't Paard Vlaardingertje als Gordon op TV Bowls-toernooi Rotterdams Dagblad Woensdag 20 januari 1993 Sinds de verbouwing van de Stadsgehoorzaal zorgde een gemeen af stapje in het Vlaardings Theatercafé voor veel irritatie. Bij het af stapje. dat circa tien centimeter hoog was, waarschuwde weliswaar een bord 'Pas op, ik sta een een treetje lager,' maar erg veel indruk maakten die woorden niet. Honderden bezoekers zijn er inmiddels gestruikeld. Je had vier typen passanten. Nummer 1 ziet niets, bulldozert door, struikelt en weet zich amper staande te houden. Nummer 2 ziet eveneens niets, struikelt en stelt schaapachtig vast dat er een bordje staat. Nummer 3 ziet het bordje, waarschuwt zijn gezelschap en gaat daar zo in op, dat hij het afstapje over het hoofd ziet en eveneens struikelt. Nummer 4 ten slotte ziet het bordje bijtijds en zet voorzich tig de voorspelde stap. Ik vond het altijd wel een vermakelijk gezicht: het leek opeen afle vering van Bloopers, ik maakte er een sport van te voorspellen tot welke categorie het volgende slachtoffer zou behoren. Na enige oefe ning raakte ik daarin vrij bedreven. Maar sinds vorige week kan ik dit spelletje niet meer spelen, want het klant-onvriendelijke afstapje is afgeschuind tot een flauwe helling. Waarom dat nu pas is gebeurd, drie maanden na de heropening, is me een raadsel. Talloze mensen hebben het afstapje gezien: de archi tect, de aannemer, de bouwvakkers, de wethouder, de directeur, het personeel van de Stadsgehoorzaal... misschien zijn ze er zelf wel ge struikeld en hebben het vervloekt. Toch werd dit weliswaar kleine, maar uiterst vervelende ongenoegen al die tijd niet geslecht. En dat begrijp ik niet,-want slopen... dat kunnen ze in Vlaardingen, daar zijn ze goed in. Niets is veilig, elk gebouw, ouder dan drie secon den. staat op de slooplijst. Elke gezellige straat dient te verdwijnen. Want Vlaardingen vernieuwt, lezen we bijna dagelijks in de krant. Tenzij het om een simpel afstapje gaat Dan blijft de sloophamer on gebruikt in de gereedschapskist. Zullen we de slogan 'Vlaardingen vernieuwend verder' maar veranderen in 'Vlaardingen struikelend verder'? DICK van der LUGT Er zijn vlinders, die vallen op mieren. Blauwtjes heb ben dergelijke myrmecofiele eigenschappen. In de vorige eeuw zijn ze voor het eerst waargenomen maar pas de laatste jaren is er meer inzicht gekomen in die bijzondere relaties. De Rotterdamse vünderaar Elfferich heeft er veel onderzoek naar gedaan en internationale waarde ring mee geoogst. Rupsen hebben zeer kleine orga nen ontwikkeld, die lokstof voor mieren afscheiden. Ook echter blijken poppen van verschillende vlin dersoorten geluidsorganen te hebben. De specialist Elfferich komt hierover een lezing hou den bij de insektenwerkgroep van de KNNV Water weg Noord en vertoont een videofilm waarop één en ander te zien en te horen is. Donderdagavond in het natuurcentrum Boshoek, Baehplein Schiedam. Aan vang 20.00 uur. In drank- en spijssalon 't Paard aan de Hoogstraat 62 kan tot zaterdag 6 februari meer worden gedaan dan eten en drinken. Gedurende de komende weken valt er namelijk ook kunst te bekijken. De Rotterdamse kunstenaar Rob Geenen exposeert m het café van Pim Zaal schilderijen en tekeningen. Naast schilde rijen presenteert de kunstenaar ook werken met pas telkrijt en kalligrafische tekeningen in Oostindiscbe inkt. 't Paard is geopend van dinsdag tot met zondag vanaf 16.00 uur. Vlaardingen De zevenjarige Marco Brouwer is zaterdagavond 23 janauri te zien in de Mini-Playback Show van Hen- nie Huisman. De blonde jongeman werd vorig jaar uitgenodigd voor de selecties en drong door tot het echte programma dat zaterdag van 20.00 tot 21.00 uur op RTL 4 wordt uitgezonden. Marco is zaterdag te zien in de hoedanigheid van hartenbreker Gordon en playbackt het nummer 'Kon ik maar even bij je zijn'. Marco kwam niet in aanmerking voor de beker met de grote oren. Die ging naar vier jongens die de in middels ontbonden popgroep Queen nadeden. Tweede werd de immitatcr van Michael Jackson en evenals twee andere deelnemers kreeg Marco één van de troostprijzen. Sporthal de Hoekstee aan de Mercatorweg 50 vormt vrijdag 22 januari het decor voor een groots bowls- toernooi dat van 9.00 tot 16.30 uur wordt gehouden. Daaraan wordt deelgenomen dooreen achttal bowls spelers van de Indoor Bowls Club Rotterdam/Krahn- gen onder wie de drie nationaal bowls-kampioenen Letta Breure, Jan van Driel en Arie van der Weert. Wie niet weet waar het bij bowls om draait en kennis wil maken met deze in Engeland enorm populaire sport, kan tijdens het toernooi uitleg en een demon stratie krijgen. Dat kan overigens ook elke vrijdag ochtend van 10.00 tot 12.00 uur. Nadere informatie wordt verstrekt door Recreatie Rotterdam unit Hoek van Holland, telefoonnummer 01747-85041. Agenda Schiedam donderdag 21 januari Bijeenkomst NCVB-afdeling Woudhook, De Ark, Hargplein 101,19.45 uur. Jamsessie, Podium, 21.00 uur. Vlaardingen donderdag 21 januari Lunchconcert. Grote Kerk, 12.45 uur. Anja MeulenbeK bij Ver. Huisvrouwen, Triangel, 14.00 uur. Opening expositie 'Thuiswerk' (schilderijen van Vrije Academie-cursistenj, Vaartland, Dillen burgsingel 9.20.00 uur. Hans Liberg (amusement). Stadsg'uorzaal. 20.15 uur. Mon pere ce heros (fiimi, Stadsgehoorzaal. 20.30 uur. Maassluis donderdag 21 januari Bridge, Koningshof, 19.45 uur. vrijdag 22 januari Uitvoering toneelgroep ODO, Koningshof 20.00 uur. Trio de Janeiro, theater de Schuurkerk. 20.30 uur. Redactie Waterweg: Jan Bootster Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Ca rei van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Het Hoog heemraad scnap Delf land: duken moetje on derhouden. ook die aan de Kwakel weg. Foto Roel Dijkstra Door Peter de Lange Maasland - Omwonenden schatten dat de kade er al zo'n 800 jaar ligt. „Dus hij houdt 't nog wel een poosje," zeggen ze vol ver trouwen. Het Hoogheemraadschap Delfland gaat daar liever niet van uit. Dijken moetje onderhouden, ook die aan de Kwa kelweg, anders begeven ze het vroeg of laat. Omdat de weg ook voor de recreatie van groot belang is, heeft de Reconstructie- commissie Midden-Delfland een verbeterplan opgesteld Dat is bij veel Maasianders niet in goede aarde gevallen. Zij begonnen een gevecht om het behoud van zoveel mogelijk bomen. De Kwakelweg vormt de verbin ding tussen de Oosigaag en het Bommeer, Het is een smal wegge tje, geasfalteerd, maar nagenoeg zonder bermen. Aan de ene kant ligt water, aan de andere kant staan bomen. Knotwilgen, kno- tessen, eiken. Met zijn vele boer derijen, bruggetjes en weilanden is het een schilderachtig gebied, 's Zomers is het een geliefde rou te voor fietsers en wandelaars. Verder is er weinig verkeer. In het seizoen rijden er wat waterspor ters met surfplanken op het dak. De rest van het jaar hebben de tractoren en de vrachtauto's van tuinbouwbedrijven het rijk al leen. Op sommige plaatsen is de weg niet breder dan 2,60 meter. Be stuurders die de omgeving niet kennen belanden vrij gemakke lijk in het water. Dat gebeurt ook geregeld. Verbreding van het wegdek tot drie meter is dringend nodig, meent Henk Remmelink. verbonden aan het Bureau van Uitvoering, dat weer een onder deel is van de Reconstructiecom missie. In het verbeterplan van de Kwakelweg wordt dat karwei ge koppeld aan versteviging van de kade. Racebaan Tegen zowel de verbreding (varië rend van 20 tot 40 centimeter) van de weg als verzwaring van het ta lud zjjn bezwaren gerezen. De te genstanders vrezen dat een beter wegdek meer (recreatie)verkeer zal aantrekken. Die drukte zal het landelijke karakter van de Kwa kelweg ernstig verstoren. En de verzwaring van het talud gaat ten koste van vele bomen. De bewo ners van de huizen die het dichtst aan de voet van het dijkje staan zijn niet blij met het vooruitzicht dat er straks een berg zand in hun voortuin wordt gedumpt. Belangen Onder druk van die protesten heeft het Bureau van Uitvoering beloofd het eerste verbeterplan hier en daar grondig te herzien, en zoveel mogelijk rekening te houden met de beiangen van de bewoners. De meesten nemen ge noegen met die toezegging. Maar er zijn ook Maasianders die iede re ingreep wantrouwen. Zij laten de situatie het liefst bij het oude, en gaan hooguit akkoord met ver beteringen aan het wegdek. Ook de politiek aarzelt. Vooral de Open Groepering staat niet trappelen om van de Kwakelweg een racebaan te maken, zoals wet houder Piet Houtenbos het uit drukt. Voor Houtenbos is behoud van zoveel mogelijk groen de in zet. Maar de gemeente Maasland moet ook rekening houden met de kosten. De operatie gaat circa twee miljoen gulden kosten. Wat gebeurt er als de gemeenteraad het verbeterplan van het Bureau van Uitvoering, dat ook aan de werkzaamheden meebetaalt, af keurt? Houtenbos heeft dat nog niet hel der op een rijtje. Voorlopig staat het besluit op de agenda voor de raadsvergadering van 16 februari, maar betwijfeld wordt of die da tum zal worden gehaald, gezien de vele haken en ogen die aan het plan blijken te kleven. Herbeplanting Projectleider Henk Remmelink wil in geen geval tornen aan het uitgangspunt dat er snel iets moet gebeuren. Volgens hem lig gen er al minstens vijfjaar verbe terplannen in de kast, maar is het werk steeds uitgesteld. „Feitelijk was het wachten op de recon structie van Midden-Delfland," zegt hij en hij voegt er aan toe dat het hoogheemraadschap aan dringt op „een stabiele kade." Op een hoorzitting werd onlangs geopperd dat dit ook zou kunnen door het slaan van een damwand. Verzwaring van het talud zou dan niet nodig zijn. Maar Remmelink vindt dit geen goed alternatief. Hij houdt vast aan een nieuwe be schoeiing met kleikist. „Een dam wand is gigantisch duur en het is bovendien een lelijk gezicht. Zo'n ding steekt een halve meter bo ven de weg uit. Wij maken liever gebruik van natuurlijke materi alen."' De consequentie van die keuze is dat, ook in Remmelinks aange paste plan, circa 60 procent van de bomen het veld moet ruimen. „Misschien zelfs een paar meer," aldus Remmelink. Een drastische ingreep, geeft hij toe. „Maar we zullen ter compensatie stroken hakhout aanleggen en een om vangrijke herbeplanting doorvoe ren. Op de lange duur wordt de Kwakelweg dan weer net als vroeger. Dat kost alleen tijd." Be zwaren dat de dijk een verzwa ring „nooit houdt" wuift hij weg. „Dat zal wel meevallen." Op de inspraakavond werd ook felle kritiek uitgeoefend op het plan om een parkeerplaats voor circa 50 auto's te maken aan het einde van de weg, bij het Bom meer. Die plaatsen zouden zijn bedoeld voor watersporters. Om bij de onlangs onderwater gezet te Foppenpolder te komen, zou den de recreanten bij de parkeer plaats in een bootje moeten stap pen. Waanzin Zowel bewoners van de Kwakel weg als mensen uit het dorp vin den dat 'waanzin'. De Kwakelweg, zeggen zij, leent zich absoluut niet als verbindingsroute met de Foppenpolder. Laat die recrean ten, als ze zo nodig met de auto moeten komen, maar parkeren bij de Oude Veiling, of op het ter rein bij het leegstaande kantoor tje van de Reconstructiecommis sie aan de Middelvliet. Dan komt al dat verkeer ook niet door het dorp. Remmelink vindt dat een zaak voor het Recreatieschap Midden- Delfland. Dat is verantwoordelijk voor goede ontsluitingen. Over het parkeren aan de Kwakelweg kan hij slechts mededelen dat het aantal plaatsen op verzoek van de bewoners zal worden terugge bracht tot circa 25. Ger de Reus, voorlichter van het Recreatie schap, meldt evenwel dat er aan de Kwakelweg ruimte wordt gere serveerd voor nog eens een stuk of 12 plaatsen. „En daarna kun nen we mogelijk verder uitbrei den, dat hangt een beetje af van het gebruik." Over de alternatie ven bij de veiling heeft het Recre atieschap nog niet nagedacht. Voor meer bijzonderheden ver wijst De Reus doodleuk naar Remmelinks Bureau van Uitvoe ring. „Dat houdt zich daar mee bezig." Stom De bewoners van de Kwakelweg denken verdeeld over de aange kondigde veranderingen. Nico van der Wel op nummer 7a zegt op zich niet tegen verbeteringen te zijn. De weg is smal, erkent hij. Op de inspraakavond heeft hij ge pleit voor het egaliseren van de 'bobbel' waar het fietspad tussen Maasland en Schipluiden de weg kruist, omdat het zicht voor auto mobilisten daar minimaal is „Maar als' het recreatieverkeer naar de Foppenpolder hier alle maal langs moet, vind ik dat rond uit stom. Dat zie ik echt niet zit ten." Van dor Wel beklaagt zich erover dat eigenlijk niemand weet waar hij aan toe is. „Die inspraakavond was meer een voorlichtingsbij eenkomst; voor echte inspraak was nauwelijks gelegenheid. En verder hoor je als bewoner niets. Terwijl ze straks toch een stukje grond van je nodig hebben." Van der Wel is één van de belangheb benden die al wel is verzocht om zijn bankrekeningnummer op te geven. „Raar, gaan ze daar straks zonder overleg zomaar een be drag op storten?" Op nummer 13 zegt een oudere vrouw, die haar naam niet in de krant wil, dat het voor haar alle maal niet hoeft. „Een enkeling wordt er beter van, maar voor ons maakt het niks uit." De familie De Jong, op nummer 19, is een van degenen die er „beter van worden." Een betere weg verge makkelijkt hei transport van de aubergines en potplanten die op het bedrijf worden gekweekt^ „Jammer dat de knotwilgen voor de deur weg moeten, die zijn best wel mooi" zegt de vrouw des hui* zes, „Maar over een paar jaaf staan er weer nieuwe bomen. Vol gens mij zijn het vooral de men sen uit het dorp die moeite heb; ben met de veranderingen. Maar die komen hier alleen maar wan delen. Als je hier woont kijk je er toch anders tegenaan," Verhuizen Mevrouw Dijkshoorn woont op nummer 19 in een huisje dat pal aan de voet van de dijk staat. Ze heeft nog geen idee hoeveel leef ruimte erover blijft als de dijk straks wordt verzwaard en haar tuin onder het zand verdwijnt. „Daar moeten we'hog over pra* ten." Desnoods moet ze maar ver huizen. „Tenminste, als ze ergens anders een aardig optrekje voor me hebben." Los van haar eigen situatie, vindt ze het jammer van alle mooie bomen. „En voor de toeristen is het ook niet echt prak tisch. De weg loopt immers dood? Die moeten straks roeien naar de overkant. Dan kunnen ze beter de Kwakelweg aanwijzen als stilte- gebied, en de Foppenpias ontslui ten met een goeie weg. Nu doen ze precies het omgekeerde." Een Maaslander die met zijn hond over het dijkje wandelt kijkt opvallend nuchter tegen het pro bleem aan. „Ik heb een sterke emotionele binding met dit gebied, want mijn vader is hier boer geweest." ver telt hij. „Het land hier links was allemaal van hem. Maar er is sindsdien een hoop veranderd! Dat hou je nou eenmaal niet tel gen. De tijd staat niet stil. Dit is een prachtig plekje, het mooistd wat er bestaat, maar weet je wat het probleem is? Het is niet func tioneel." Door Sander Sonnemans Schiedam - Schiedammers hoe ven niet bang te zijn dat ze bij he vige regenval natte voeten krij gen of dat hun kelders vollopen. Dankzij de investeringen die de afgelopen jaren zijn gedaan en die in de tientallen miljoenen gul dens lopen, beschikt hun woon plaats over een hoogwaardig ri- oolbemalingssysteem. Het riool water kan daardoor op een mi lieuvriendelijke wijze worden af gevoerd en het verwerken van massa's regenwater levert even min problemen op. „Schiedam mag met recht trots zijn op haar systeem," vindt de voorlichter van de Dienst Ge meentewerken. „Zeker als je in de media berichten ziet over Ne derlandse steden die blijkbaar verzuimd hebben in hun riole ringssysteem te investeren en daardoor nu met kostbare herstel werkzaamheden te maken krij gen." Om nog maar niet te spreken over de overlast waarmee de burgers in die steden te maken kunnen krijgen ais bij hen in de wijk de zaak onder de grond niet goed in orde is. Ook al komt het regenwa ter dus met bakken uit de hemel, het Beheer Bruggen en Gemalen (BBG) van de Gemeente Schiedam weel het 'onderin' aar dig droog te houden. De hoofdlei dingen van het rioolnet, die al leen al een totale lengte hebben van ruim 224 kilometer, vormen met de aansluitingen van huis houdens en bedrijven een goed en modern stelsel. Dat is sinds kort geperfectioneerd door de in stallatie van een centrale compu ter - Computer Ondersteunend Beheerssysteem Bemalingen (COBB) - die de bewaking en be sturing van de Schiedamse riool gemalen op afstand mogelijk maakt. In Schiedam wordt afvalwater, drainagewater en oppervlaktewa ter bemalen. Het overtollige wa ter wordt afgevoerd om het water niveau op peil te houden. „Daar worden 158 bemalingstations voor gebruikt die in capaciteit va rieren van achthonderd tot zes tien miljoen liter per uur," legt J. M. Berkhout, chef van Beheer Bruggen en Gemalen uit. „Elf van de grootste statons zijn via een permanente verbinding op de centrale COBB aangesloten en vier andere stations op een zoge noemde semi-permanente ver binding. Controle „Met behulp van het COBB wor den de gemalen om de vier minu ten gecontroleerd op zo'n zeshon derd functies Die controle vindt vierentwintig uur per dag plaats; 365 dagen per jaar. Elke beweging op het technische vlak van de ge malen wordt gesignaleerd en vastgelegd ir het electron isch ar chief dat elke storing meldt aan de dienstdoende machinist. Zo is de BBG in staat de bedrijfszeker heid en de veiligheid en daarmee ook de leefbaarheid van de Schiedamse gemeenschap af doende te beheren." OOO; O O O ;0 O 0|££gT0 i 9 ,:o o o ofooo Chef Beheer Bruggen en Gemalen J. M. Berkhout in het gemaal aan de Marconistraat bij één van de handwielen van de afsluiters in de pompenkelder. Foto Ellen den Ouden/Roei Dijkstra Mei de ingebruikname van de dingse Lickebaertgebied was ge- zonder scherp in de gaten gebou- centrale computer is op het ge bied van beheer van het riole ringssysteem een flinke stap voorwaarts gemaakt, doch de meest ingrijpende verandering vond eigenlijk al in 1983 plaats. Tot dat jaar was het met het riool stelsel zó dat alles via het gemaal aan de Marconistraat in Schiedam-Oost rechtstreeks in de Nieuwe Maas terecht kwam, In 1983 moest alles worden omge bouwd omdat de rioolwaterzuive ring De Groote Lucht in het Vlaar- realiseerd en het rioolafval gerei nigd moest gaan worden voordat het werd geloosd. In Bijdorp werd een bijgemaal gebouwd dat het Schiedamse rioolnel verbindt met De Groote Lucht. Alleen het overtollige regenwater wordt nog direct naar de Nieuwe Maas afge voerd. Berkhout: „Het Bijdorp-gemaal is erg belangrijk. Daar komt alles samen voor het naar de rioolwa terzuivering in Vlaardingen gaat. Vanzelfsprekend wordt ook bij- den of er geen schadelijke stoffen in het afvalwater zitten. Maar ook het gemaal aan de Marconistraat is van behoorlijke importantie. Het is de nummer één van de top vier van Schiedamse gemalen. De "Willemskade in Schieuam-Zuid komt op de tweede, Bijdorp op de derde en het gemaal aan de Stadhouderslaan op de vierde plaats." De Schiedamse expert vervolgt: „De Marconistraat is het grootste gemaal en het belangrijkste als het om natte voetenwerk gaat! Mocht het in geval van heel erg zwaar onweer nodig zijn dat daaK alle pompen in gebruik moeten worden genomen, dan kan daar; zestien miljoen liter water per uur worden verwerkt. Bij hevige rei genval wordt het water niet alleen in de Nieuwe Maas maar ook in de Buitenhavenweg geloosd. Maar zo'n situatie doet zich sporadisch Een deel van Schiedam-Oos{ heeft zes jaar geleden voor het laatst te maken gehad met nattig heid. Na enorme hoosbuien kwam een deel van de laag gelei gen wijk blank te staan. Ook in de Gorzen heeft men in het verleden met een dergelijk probleem kampen gehad. Door het toepas sen van onderbemaling, waarbij" een scheiding wordt gemaakt tus sen het doorstromende rioohvatert en de hoeveelheid water die even tueel bemalen moet worden, moet het daar ook bij hevige regenval 'droog' blijven. Is er al het nodige geïnvesteerd in het rioleringssysteem, waaraan, volgens de kenners andere ste-1 den een puntje kunnen zuigen, toch is de modernisering nog niet' voltooid. In het oude doch in per fecte staat verkerende gemaal aan de Marconistraat wordt nog gebruikt gemaakt van schakel kasten en bijbehorende appara tuur. „Het werkt nog," zegt Berk: hout. Mocht er iets kapot gaan en moeilijk te repareren zijn, dan gaan we toch over op de modernë techniek."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1