Waterweg 13 Plan voor afsluiting van polderwegen m Gemeente charterde 20 roeiboten tegen dreigende watersnoodramp Organisatie-adviseur Buijnink: 'Goed politiewerk is maakbaar' Schiedam wil hulp van Delft en Overschie voor oplossing in Kethel Nieuwe ouderenwoningen bij Hof van Spaland Sport en jazzballet in Buurthuis Nieuwland Politiebureau groter Show Rita Young gaat 8e jaar in Kleurimprovisaties Enquête over bieb w^" mssm Rotterdams Dagblad I Dinsdag 26 januari 1 Bij winkelcentrum Hof van Spaland in Sehiedam- Noord worden, in opdracht van de stichting Gerefor meerde Bouwcorporatie voor Bejaarden uit Hoofd dorp. 36 appartementen voor ouderen gebouwd. De woningen kijken ondermeer uit op het Baehplein en de tramhalte. De huur van de (3-kamer) appartementen komt op ongeveer 950 gulden per maand. Daarom is geen woonvergunning nodig en zijn de toewijzingsregels van Bureau Huisvesting niet van toepassing. Be langstellenden kunnen zich rechtstreeks aanmelden bij de opdrachtgever (02503-15320). In de onderbouw van het zes lagen tellende apparte- mentenblok worden winkels gevestigd. Vermoede lijk gaat het om een dierenspeciaalzaak en een win kel in beddegoed en huishoudlinnen. Elders bij het winkelcentrum worden nieuwe zaken gebouwd voor Kien (mode) en Edah (supermarkt). In buurthuis Nieuwland aan de Albardastraat 65 wordt in februari begonnen met een aantal nieuwe activiteiten. Tieners in de leeftijd van twaalf tot en met vijftien jaar die zich op een sportieve manier wil len vermaken, kunnen elke dinsdagavond van 19.00 tot 20.30 uur deelnemen aan de sport-in. Ze kunnen er tal van balsporten beoefenen en betalen om mee te doen één gulden. Techneuten onder de jongeren kunnen elke donder dagavond van 19.00 tot 20.30 uur terecht in het buurt huis voor de doe-avond. Ook voor die activiteit moet een piek worden neergelegd. Voor informatie over de tieneractiviteiten: Guy Demol, telefoon 4738671. Ook een nieuwe bezigheid is jazzballet voor volwas sen. Dat vindt plaats op dinsdagochtend en woens dagavond en de kosten bedragen ƒ15 per maand en voor die prijs krijgt men ook koffie. Voor meer infor matie: Christine Pauw, telefoon 4738671. Vlaardingen Het Vlaardingse politiebureau aan de Delftseveér- weg wordt uitgebreid. Het bureau dat ook dienst doet als districtsbureau van het nieuwe district Vlaardingen-Maassluis-Hoek van Holland van de po litieregio Rotterdam-Rijnmond, is uit zijn jasje ge groeid. Het kantoorgedeelte krijgt er een aantal ruimten bij. De eerste paal ten behoeve van de uit breiding is gisterochtend door burgemeester Stam geslagen. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Care! van der Velden Westhaven plaats 22 3131BY Vlaardingen Postbus4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sport redactie: Donald Bax Telefoon 2340055 Over publieke belangstelling heeft de Rita Young Show nog stebds niet te klagen. Mede daardoor is het zondag 31 januari alweer acht jaar geleden dat de Vlaardingse artieste haar eerste show bracht in zaal Middelhuyse aan de Koninginnelaan 403. Ruim veertig shows yoor zo'n achtduizend wisselende toe schouwerszijn sinds, de eerste editie gepasseerd. De zangeres/presentatrice is voornemens nog lang door te gaan, want haar 'zondagmiddagformule' char meert nog steeds veel mensen en is in vooral Rotter dam overgenomen door andere organisaties. De Haarlemse zangeres Willeke D'Estell, bekend van radio en televisie en winnares van Veronica's 'Sterrenjacht', is zondagmiddag een van de gasten in de show die om 13.30 uur begint. Voorts doen naast Rita Young mee het dans- en showorkest Pennylane en de zangers John Houwle en Cor van der Weijden. De presentatie is in handen van Rein Wolters. De toegang kost 7,50 gulden per persoon. Kaarten zijn te reserveren via telefoon 010-4342377 of (voor zover nog voorradig) aan de zaal. In het muziekinformatie- en documentatiecentrum Ton Stolk aan de Westhavenkade te Vlaardingen zal op zaterdag en zondag de expositie 'Kleurimprovisa ties' van Betsy Raaij makers voor het laatst te zien zijn. De kleurige impressies van muziekinstrumen ten zijn uitgevoerd in acryl op doek en op papier. De permanente opstelling van antieke-, exotische- en folkloristische muziekinstrumenten is ook te zien. Belangstellenden zijn welkom van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur en op zaterdag en zondag 30 en 31 januari van 14 tot 17 uur. De toegang is gratis. Gedurende de komende twee weken organiseert de openbare bibliotheek een enquête onder de bezoe kers om te weten te komen hoe de lezers denken over allerlei aspecten van de dienstverlening. Het re sultaat van het onderzoek wordt gebruikt bij het te voeren beleid van de bibliotheek. In een speciaal daarvoor ingerichte ruimte kunnen de bezoekers de vragenlijst in te vullen. Het geheel neemt hooguit tien minuten in beslag. De enquête is anoniem. De laatste dag van het onderzoekje is op zaterdag 6 februari. Na de verwerking van alle gege vens wordt het resultaat naar buiten gebracht. Schiedam woensdag 27 januari Kledingverkoop, 55-Pluspunt Zuid, Oude Maas straat 22,9.30-11.30 uur. Gezondheidsvoorlichting voor 55-plussers, Blauwe Brug, 13.30-15.30 uur. Vlaardingen woensdag 27 januari Klussencursus, Coerke, PK. Drossaarstraat 65,9.30 uur. Een avontuur met een staartje (film), Stadsgehoor zaal, 14.00 uur. Maassluis dinsdag 26 januari Bingo, Koningshof, 20.00 uur. woensdag 27 januari Speel-o-theek, Koningshof, 14.00 uur. Door Sander Sonnemans Schiedam - Het college van B enWvan Schiedam gaat een plan opstellen, om Delft, Overschie en de Reconstructiecommissie Midden-Delfland over de streep te trekken voor het afsluiten van de polderwegen in Kethel en omstreken. Bewoners van de Kerkbuurt, de Kerkweg, Schieweg en de Kande- laarweg - deze straten vormen de sluiproute richting Delft - klagen over het toenemend auto verkeer en willen dat er maatre gelen worden genomen. Het Schiedamse college staat niet on welwillend tegenover dat verzoek maar is er nog niet in geslaagd de andere betrokken (deelgemeen ten op de zelfde gedachte te krij gen. Tijdens de vergadering van de raadscommissie voor Verkeer van 18 januari, waarin de afslui ting van de genoemde polderwe gen voor doorgaand autoverkeer weer ter sprake kwam, kwam D66 als enige tegenstander naar vo ren. De D66'ers Marcel Houtkamp en Vincent Rroeke zeggen begrip te hebben voor de wens van de be woners maar vinden de afsluiting géén goede oplossing voor het probleem. Het tweetal meent dat de problemen pas goed worden aangepakt als de gemeente snel zorgt voor een goede ontsluiting van Schiedam-Noord in de rich ting van de rijkswegen A13 en A2Ö. Op vragen van Houtkamp en Broeke aan wethouder Chris Zij develd waarom in het overleg tus sen Schiedam en andere overhe den over dat onderwerp nog geen overeenstemming is bereikt, zou Zijdeveld volgens de twee hebben geweigerd mee te delen welke problemen er exact spelen. „Dat is spijkers op laag water zoe ken," reageert Zijdeveld. „Je zou haast zeggen dat het komkom mertijd is en D66 toch iets van zich wil laten horen. Het is erg goedkoop om zo te reageren. Ze ker als we keer op keer pogen de zaak de goede kant op te schui ven. Er zijn ten behoeve van de polderwegen tussen Schiedam, Overschie en Delft twee bespre kingen geweest waarvan Delft er tenminste één niet heeft bijge woond. Maar Delft is wel degelijk op de hoogte gebracht. Er is in middels afgesproken dat Schiedam een concreet voorstel gaat doen en de rest dat nog eens bekijkt. We moeten proberen bij de anderen nog wat weerstand weg te poetsen en ze over de streep te trekken. Daar is overi gens wel rust en tijdvoor nodig." „Kern van de zaak is," zegt Broe ke, „datje niet tot afsluiting kunt overgaan als er geen alternatief is. Vanaf 1975 hameren we op de komst van een goede tweede ont- sluitingsweg. En die is er nog steeds niet. Mocht er in Pemis wat fout gaan, dan gebeuren hier vreselijke dingen. Daar moet je toch niet aan denken." Zijdeveld weer. „Dat laatste er vaar ik als een trap onder de gor del. Het is zielig om de mensen die in Spaland wonen op zo'n ma nier bang te maken. Broeke weet net als ik dat er in Spaland wel de gelijk aanpassingen zijn aange bracht voor het geval zich calami teiten voordoen. In delen van de wjjk waar slechts één toegang is, die ook nog eens geblokkerd zou kunnen worden door geparkeer de auto's, kunnen instanties als de brandweer en politie gebruik maken van de voetgangersbrug gen. De wijk is overigens snel ge noeg bereikbaar. Dat verhaal is al lang en breed bekend," En over de tweede ontsluitings- weg: „Die is absoluut niet noodza kelijk. Als er in Spaland wordt doorgebouwd, zal er in de toe komst wellicht behoefte aan zijn. Nu de verkeerslichten tussen de wijk en de rijksweg beter op elkaar zijn afgestemd, zijn er ook geen problemen voor het verkeer. Nee hoor, de extra ontsluitings- weg is voorlopig nog niet nodig." Door Jan Booister Vlaardingen - Als 17-jarige knaap hielp Jan Anderson in 1953 zelf nog met collecteren voor de slachtoffers van de watersnood ramp. Hij haalde in die dagen in Vlaardingen ook goederen op. „Meer als jongensavöntuur," be kent hij eerlijk. „Je hoefde dan een paar dagen niet naar schooi. En je zat een dag op een vracht wagen. Pas later zie je de grote context van het geheel." Vanaf zaterdag staat een gedeelte van zijn Streekmuseum Jan An derson aan de Kethelweg* in Vlaardingen in het teken van de watersnoodramp, althans wat die voor Vlaardingen betekende. En wat Vlaardingen betekende voor Nederland in die dagen. Want aanvankelijk leek in Vlaar dingen en Maassluis de grootste klap te zyn gevallen. Vandaar ook dat minister-president Drees en minister Algera van Verkeer en Waterstaat hals over kop Vlaar dingen bezochten op die gedenk waardige zondag 1 februari, de dag die volgde op de nacht van de ramp. Pas in de loop van de mid dag werd duidelijk dat de klap op de eilanden oneindig vele malen groter was: bijna tweeduizend do den, meer dan honderdduizend evacués en miljarden guldens schade. Vlaardingen heeft veel gedaan voor de slachtoffers van de wa tersnoodramp, zo heeft Jan An derson kunnen constateren aan de hand van kranteknipsels en persoonlijke getuigenissen. Hem viel vooral de wil op om mensen in nood te helpen. Jan Anderson: ;,Op dinsdagmor gen 3 februari gingen zeshonderd collectanten op pad. 's Avonds hadden ze 68.000 gulden opge haald. Na een week was er 150.000 gulden bijeengebracht. En dat was een hoop geld toen, hoor! Ik weet nog, ik moest in die tijd als banketbakker aan de slag en ver diende 12,50 per week. Daar heb je nu niet eens een winkelkracht voor om één uur te werken! En in de Arnold Hoogvlietstraat kocht ik in die jaren een huis. Voor 8500 1 - 'rM' ~r m-.fiS. Brood In Vlaardingen zouden zo'n 450 gedupeerden opgevangen wor den. Binnen een week. Ze kwa men uit veertig getroffen ge meenten. Bakkers schonken brood, slagers het beleg en ook si garetten werden ter beschikking gesteld. De bevolking stond voor duizenden kilo's goederen af, op gehaald door vijftienhonderd in zamelaars, die de luiers, onder goed, speelgoed, tafels, stoeten, afwasteiltjes en vele, vele andere artikelen onder meer opsloegen bij Sprij en de Verenigde Touwfa- bnek. Via de Vlaardingse havens trok ken schepen van de IJsselmeer- vloot naar Zeeland om daar nog achthonderd mensen te redden. Hier bunkerden ze drinkwater en olie. Vlaardingen werd ook de op slaghaven voor hooi, brood en de kens voor de opvang van de slachtoffers. Radio-amateurs on derhielden voor de regering en de provincie het contact met het ge troffen gebied. Bewoners in de Richard Holstraat werden opge roepen de stofzuiger niet te ge bruiken omdat die een van de zenders stoorde. Foto's tonen hoe Vlaardingen zich voorbereidde op de mogelij ke klap voor de stad. Want ook hier drong het water zich op, tot ongekende hoogten. De sluisdeu ren aan de haven werden door Ge meentewerken met hout ver- De hulp die Vlaardingen gaf werd in die dagen ook uitge breid gemeld in de pers. Ook te zien op de expositie op de watersnoodramp in het streekmuseum Jan Anderson in Vlaardingen. Foto Roel Dijkstra hoogd. Een dijk van zandzakken langs de havenkaden hield het water ook nog maar net tegen. Jan Andersom „Velen hebben mij verteld dat de situatie toen kri tiek was, dat enkele centimeters meer water fataal zouden zijn ge weest. Tot aan de dijk zou alles, met Hof en al, ondergelopen zijn. En mogelijk zouden ook delen van Zuid-Holland via de Vaart on dergelopen zijn. Het water was zo'n 3,5 meter hoger dan nor maal." De plaatselijke overheid zat ook niet stil. Het charterde twintig roeiboten en stationeerde die bij Hof- en Binnensingel. De Van de Palmschool werd ais noodzieken huis ingericht. De Amerikaanse ambassade leende een hchtaggre- gaat voor bij de Prinses Juliana- brug. Verlies De schade aan de bedrijven m Vlaardingen was desalniettemin enorm, omdat het water wel an derhalve meter hoog tot aan de spoorlijn reikte. Bij de Super was er een verlies van een miljoen gulden, maar schade was er ook bij bedrijven als HVO, Sunlight en Pelmolen. Bij Romi brak in die dagen een brandje uit. De brand weer kon het water voor de deur weghalen. De latere gevolgen waren ook in grijpend. Als gevolg van de aan leg van dammen en dijken wer den de eilanden ontsloten en kwam er zoveel verkeer dat de aanleg van de Beneluxtunnel no dig was. Jan Anderson: „Ik weet nog dat we er vroeger 6,5 uur over deden om van Vlaardingen in Ouddorp te komen. We moesten met de fiets. Pontje over, ergens ook nog een stuk tram, kortom een hele reis. Dat is nu met de au to iets meer dan een half uur." Jan Anderson riep enige tijd gele den Vlaardingers op hun herinne ringen uit die tijd op papier te zet ten. Het leverde zo'n veertig schriftelijke reacties op, naast een nog grote- aantal gesprek ken. Zijn bevindingen zijn van zater dag aanstaande tot 31 maart iede re zaterdag en tedere eerste zon dag van de maand te zien m het Streekmuseum Jan Anderson, Ke thelweg 50, Vlaardingen. Door Peter de Lange Schiedam/Rotterdam - Mensen laten groeien in verantwoorde lijkheden. Dat is de voornaamste bezigheid geweest van Cees Buij nink sinds hij tn 1976 toetrad tot de Nederlandse politie. Buijnink was één van de architecten van de grondige reorganisatie binnen het Haarlemse korps begin jaren tachtig. Aan het einde van het zelfde decennium sloopte hij de oude machtsstructuren bij de Schiedamse politie en maakte er met korpschef Piet van den Hen gel een modern 'bedrijf van. In middels staat hij klaar voor de zwaarste klus tot nu toe: helpen de raderen te smeren van de nieu we politieregio Rotterdam Rijn mond. Buijnink hoefl bepaald niet hel derziend te zyn om te voorspellen dat er hier en daar fricties zullen ontstaan. Bij het omvormen van de politiekorpsen uit 22 gemeen ten tot de twaalf districten die be gin volgend jaar operationeel worden, zijn ongeveer 4300 perso neelsleden betrokken. Voor lang niet iedereen blijft alles bij het oude. Met name het middenkader voelt zich bedreigd door de veran deringen. Buijnink erkent dat er veel onze kerheid bestaat.Er zijn een hoop mensen die redeneren: we weten wat we hebben, maar niet wat we krijgen. Dus wordt er een hoop energie gestopt in weerstand." Maar uiteindelijk zal iedereen, waarschijnlijk zelfs blijmoediger dan zij zelf voor mogelijk houden, zich schikken Je nieuwe situ atie, verwacht de hoofdinspec teur. In zijn nieuwe functie by Bureau Organisatiezaken van de regiopo litie gaat Cees Buijnink niet al leen de organisatieplannen van de twaalf districtschefs toetsen op haalbaarheid en betaalbaarheid. Samen met een groep adviseurs krijgt hij op zijn nieuwe stand plaats in Rotterdam ook tot taak het personeel 'het verhaal achter de reorganisatie' te vertellen. Daarbij inbegrepen is het motive ren van i- otuele dwarsliggers en mopr -s „Negentig pro cent van het werk verandert niet," schat Buijnink. „Maar er zullen ook plekken verdwijnen of veranderen. Sommige mensen krijgen nieuw werk aangeboden, sommigen moeten worden bijge schoold." Motieven Het 'verhaal achter de reorganisa tie' is niet enkel een manage- ment-praatje over verbeterde effi ciency en meer slagkracht om de zware criminaliteit te bestrijden. Er zijn ook andere motieven voor de omschakeling tot regiokorp sen. Een van die uitgangspunten is dat er meer agenten de straat op moeten, zodat de burger zich wat veiliger voelt. Buynink: „En dan gaat het vooral om ervaren agenten. Zou je op de oude ma nier doorgaan en alleen jongeren naar buiten sturen, dan kun je op je vingers uittellen wat er ge beurt, Die agenten piepen naar binnen zodra ze enige ervaring hebben opgedaan en kaderlid zijn geworden. En dan ben je weer net zo ver." Pijn Juist op dit punt komt de positie van het middenkader in het ge drang. Buijnink: „Het uitvoerend werk blijft gewoon bestaan, het leidinggevende werk ook. Daar verandert weinig. De groep adju danten en brigadiers zal de groot ste omschakeling moeten maken. Hun werk wordt anders ingevuld. Het gaat om een paar honderd mensen waarvan er veel, gelet op de huidige werkwijze, op een bu reau zitten. Dat was tot dusverre vaste prik bij de politie: als je een bepaalde rang had bereikt, ging je naar binnen. „De discussie is nu in hoeverre deze mensen weer de straat op moeten. Daar kan je niet licht vaardig besluiten over nemen, dat moetje goed voorbereiden en er een sociaal beleid op voeren. Want de pijn kan hard aankomen, vooral bij het al wat oudere perso neel. Het is niet voor niets dat de bonden aandacht hebben ge- Buijmnk: 'De groep adjudanten en brigadiers za de grootste omschake ling moeten maken Foto EJIen den pucervRoel Dijkstra vraagd voor de positie van deze speciale groep." De 38-jarige hoofdinspecteur weet waar hij over praat. Zowel in Haarlem als in Schiedam kreeg hy met hetzelfde probleem te ma ken. Want waar routines worden aangetast, komen mensen in ver zet. Maar juist routines staan een soepel opererende politie in de weg, meent Buijnink. Uiteinde lijk liet het gehele Schiedamse korps zich daarvan overtuigen, de sceptici incluis. Stoffig Schiedam is een van de politie korpsen uit de regio die weinig moeite zullen hebben met de ko mende veranderingen. Daar wordt al enkele jaren gewerkt vol gens het model dat straks stan daard wordt in de districten. De kern van het nieuwe model wordt gevormd door de basiseenheden. Dat zijn politieteams met een bre de taak die 'wijkgebonden' opere ren en die de oude hiërarchie ter zijde hebben geschoven. Het principe van basiseenheden houdt in dat ieder teamlid meer verantwoordelijkheid krijgt dan hij gewend was. Met een voor beeld maakt Buijnink duidelijk wat hij bedoelt: „Normaal draagt een agent die een inbreker heeft gearresteerd, zo'n vent over aan de recherche. Daarmee is voor hem de kous af. Volgens het idee van de basiseenheden houdt die agent zich ook bezig met de af wikkeling van de zaak." Vóór die veranderingen er door kwamen, was Schiedam 'een stof fig korps', zegt Buijnink. „Een groot deel van de mensen zat op het bureau te plannen, roosters te maken. Ze hadden een begrijpe lijke aarzeling toen de boel op z'n kop werd gezet. Maar ik heb ze zien groeien, ongelooflijk. Terwijl sommigen al min of meer waren afgeschreven. Mijn ervaring is: geef mensen meer vrijheid en verantwoordelijkheid, dan krij gen ze meer lol in hun werk." Volgens Cees Buijnink zal de kwaliteit van het politiewerk sterk verbeteren als de districten organisatorisch eenmaal op poten staan en het personeel gewend is aan de nieuwe situatie. „Dan is ook die klaagcultuur over, dat we machteloos staan te genover een stijgende criminali teit. dat alles over ons komt zon der dat we er iets aan kunnen doen. Er liggen heel veel kansen voor de politie. Die moeten we be nutten. Goed politiewerk is maakbaar, daar ben ik heilig van overtuigd." I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1